Nov. a.s. ontheven van zijne detachee ring bij het lereg. vesting-artillerie te Utrecht. De soldaat M. Bos van het 4e reg. infanterie alhier, herdenkt den 30n No vember a.s. den dag, waarop hij 18 ja ren geleden in militairen dienst trad. Bij deze gelegenheid zal hem de bronzen gesp voor 18-jarigen dienst worden uit gereikt. Van 5 tot 19 Dec. a.s. zal door de Leidsche schietvereeniging „Willem Teil" alhier, een :»:hietwedstrijd worden ge houden, waartoe door den Minister van oorlog de noodige ruimte aan deze veree niging is ter beschikking gesteld. Eenige jonge ploegen van de Stu- dentenroeivereeniging Njord zijn deze week met het oefenen begonnen. Op Donderdag 2 December, des avonds half 9 zal de heer Mr. J. Op- penheim, lid van den Raad van State in de Debating Society de volgende Stel lingen inleiden: I. De opleiding voo rden graad van doctor in de rechtswetenschap verdient niet de scherpe critiek waaraan zij bloot staat. II. Dit belet niet te erkennen, dat haar gebreken aankleven. III. Wet en verordening vermogen weinig tot wegneming daarvan. Van de samenwerking van hoogleeraren en stu denten moet in de eerste plaats en voor al verbetering komen. IV. Die samenwerking maakt binnen de grenzen van de geldende hooger on derwijswet en- het geldend academisch statuut in de richting van de studie en examens verandering mogelijk ,die verbetering zal brengen. Alle studenten der Juridische Facul teit hebben toegang. Bij de telefoon zijn nog aange sloten 88J A. J. v. d. Leyken, firma C. Voet, sigarenmagazijn, Botermarkt 1. 951 N. E. van Gelderen, le en 2e hands meubelhandel, Haarlemmerstr. 54. BODEGRAVEN—MEIJE. Voor het vol gen van den herhalingsonderwijs, dat hier gedurende vier avonden in de week gegeven wordt in de R.K. School, hebben zich 14 leerlingen aangemeld. LISSE. De Rederijkerskamer „Nut en Genoegen" gaf gisteren en eergisteravond haar 21e Uitvoering voor H. H. Donateurs en Kunstlievenden leden. Beide avonden was de zaal goed bezet. Opgevoerd werd, De Vadervloek of Misdaad en Wroeging, drama in 7 Tafe- reelen. De opvoering van dit stuk ge tuigden van ernstige studie der rollen welke op uitstekende wijze werden ver tolkt en waarmee de vereeniging bepaald succes heeft gehad en haar goeden naam nog weer eens heeft gestand gedaan. Na dit ernstige stuk kregen we, Een bekroonde Komiek, komieke Solo-scéne welke op kranige wijze werd voor gedragen door P. Vrijburg. Tot slot kregen we „Er is een dubbeltje verloren" een spectakelstuk waarin het geheele gezelschap vertegen woordigd was en waarmee de Vereeniging bepaald succes had, getuige het onbe daarlijk applaus wat er op volgden. Een geanimeerd bal besloot den gezelligen avond. NOORDWIJK. De afdeeling Noordwijk der Vereeniging voor Bloembollencultuur vergaderde gisterenavond in 't café „Flora" vandenheerP.H.v.d.Voort. De vergadering werd geleid door den Voorzitter, den heer L. A. Prins. Na het lezen der notulen, die onveranderd werden vastgesteld, wer den tot nieuwe leden aangenomen de heeren W. Beijk, A. Dobbe Cz. en Karei F. Beretta, tot lid-leerlingG. A. Alke- made W.Nzn. Candidaatstelling voor twee leden van 't H. B.: in de vacature-E. H. KruijffLz. stelde men den heer G. Vlasveld, van Sassenheim; in de vacature-George v. d. Veld, den heer J. L. Veldhuijzen van Zanten, van Lisse. Daarna werd de beschrijvingsbrief voor de 119e Algemeene Vergadering op Maan dag 13 December, behandeld. Met de twee voornaamste punten dezer agenda ging de vergadering accoord. 't Eerste was een voorstel van het H. B. om nog f 500 beschikbaar te stellen op den dienst van 't loopende jaar, teneinde de hoogere kosten te dekken, verbonden aan de in zending op de Berlijnsche Tentoonstel ling in 't afgeloopen voorjaar; 't tweede belangrijke punt was de begrooting voor 1910. Afgevaardigden naar de 119e zijn de heeren L. A. Prins en G. J. G. van Parijs; plaatsvervangers (eventueel) de heeren J. Braun en N. M. Alkemade. Laatstgenoemde besprak vervolgens het Landbouwverslag over de beide laatste jaren, waarin z. i. omtrent den stand van 't bollengewas in Noordwijk en Omstr. «en met de waarheid in strijd verslag was gegeven. Er ontspon zich alsnu over deze kwestie een levendig debat, waar aan velen deelnamen. Ook de voorzitter verklaarde, dat z. i. bedoeld verslag geen juist beeld had gegeven van den stand van 't gewas te Noordwijk en Omstr. 'De heer J. Braun, die met dit soort zaken in den regel goed op de hoogte is, merkte op, dat de correspondent, aangesteld om- dat verslag via den Rijks- tuinbouwleeraar aan 't departement van den landbouw te leveren zijn eigen in zicht moet volgen en er geen rekening mede heeft te houden, of eens anders inzicht misschien van 't ^ijne verschilt. De voorzitter, veronderstellende, dat bedoelden correspondent wel 't een en ander ter oore zal komen van het ge sprokene, vertrouwt, dat hij er zijn voor deel mee zal doen bij het geven van 't volgende verslag, waarom hij voorstelt dit alsnog af te wachten voor men an dere wegen inslaat, om verandering en verbetering te krijgen. Daarna werd de vergadering gesloten. De gemeenteraad van Amsterdam heeft goedgekeurd de voordracht van B. en W. om tot verzekering en uit breiding der duinwater-winplaats onge veer 740 H.A. duingronden in de ge meenten Noordwijk en Zandvoort aan te koopen voor den prijs van f 525,742. Deze duingronden, toebehoorende aan L. Graaf van Limburg Stirum Noordwijk, grenzen aan en vormen gedeeltelijk reeds het Zuidelijk deel der Amsterdamsche duinwater-winplaats. Reeds vroeger hebben wij uitvoerig van deze voordracht gewag gemaakt. NIEUWEWETER1NG. Een aan M. Los Hz. alhier toebehoorend rund is door het Rijk wegens clinische Juberculose over genomen tegen de geschatte waarde van* f 120,—. Het rund zal naar het abattoir te Rotterdam ter afmaking worden op gezonden. Tot hoofd der Christelijke School alhier is benoemd de heer J. Plooy, onderwijzer aan de Christelijke School te Zutphen. ROELOFARENDSVEEN. Zaterdag 27 November a. s. des namiddags 7H ure zal een vergadering plaats hebben van de Noordelijke IJsclub „Wilhelmina" al hier in het vergaderlokaal der club. Te behandelen onderwerpen: Verslag over het afgeloopen dienstjaar. Verkiezing bestuursleden. Rekening en verantwoording Penning meester, enz. SASSENHEIM. De Eerwaarde Moeder van bet St. Annagesticht alhier, is na on geveer 6 weken in St. Elisabethsgesticht te Leiden te zijn verpleegd, en aldaar eene operatie te hebben ondergaan, ge heel hersteld hier weergekeerd. Bij het uitrijden van het hek der Kath. kerk kwam het eerste rijtuig eener bruidstoet, waarin gezeten bruid en brui degom, in aanrijding met een auto. Het rijtuig werd beschadigd en de inzittenden moesten overstappen. VOORSCHOTEN. Deze week had de ^aangekondigde propagandavergade - ring voor het Esperanto plaats in het ho tel Deurloo. De heer Zwiersma uit Den Haag schetste het ontstaan en den groei dezer wereldtaal en noemde vijf redenen waarom deze hulptaal aller belangstelling waard is, n.l. 1. Het is even goed voor conversatie als voor correspondentie. 2. het eischt niet veel van het geheugen. 3. de klanken kun nen gemakkelijk door alle volken worden uitgesproken. 4. de grammaire is eenvou dig. 5. de taal is heel spoedig verstaan baar. Verschillende werken over Esperanto werden gekocht en spr. eindigde met den wensch, dat zich hier weldra een club zou vormen. De dilettantenclub heeft de tooneel- uitvoering, welke deze week zou plaats hebben, eenige weken uitgesteld. Tot tellers voor de a.s. volkstelling zijn door B. en W. dezer gemeente aan gewezen de heeren Tr. Luijcks, volontair ter secretarie, F. C. de Graaf en J. J. Smit, onderwijzers, en C. v. Meurs, ge meente-veldwachter. Gisteravond hield de ijsclub „Alle- mansgeest" «ene vergadering in hotel Deurloo. De voorz., de hr. Vernède, opende ruim 8 uur de vergadering en riep de opgeko men leden een hartelijk welkom toe. Daarna kregen we het 16e jaarverslag te hooren van den heer Birkhoff, secre taris. Daar slechts eens per jaar verga derd wordt, vormde dit verslag "tevens de notulen der vorige vergadering. Geen op- of aanmerkingen werden gemaakt, waar door nu volgde de rekening en verant woording van den penningmeester, den heer v. d. Horn v. cl. Bos. Hieruit bleek, dat de ontvangsten bedroegen f466.631/o en de uitgaven f 155,18^ zoodat er een batig saldo in kas is van f310.85. Dc commissie tot nazien der rekening be vond de zaken in orde, maar maakte de opmerking, dat er wat meer controle uit geoefend moest kunnen worden op de uitgaven der loonen aan de baanvegers. Het bestuur deed daarna de toezegging, dat het voortaan door het overleggen van loonlijsten of anderzins aan dien wenk gevolg zal geven. Hierna bracht de voor zitter dank aan den penningmeester voor zijn beheer en tevens voor allen arbeid door hem tot nu toe voor de club ver richt, want, zeide de voorzitter, onze pen ningmeester legt heden, door verande ring van woonplaats, zijn functie neer. Nu moest er dus een nieuwe penning meester worden verkozen. Na 2 stem mingen werd de heer I. Romein als zoo danig gekozen en deze a/anvaardde de benoeming. Er waren twee ingekomen stukken 1. Een schrijven van de firma Pander," waarbij aangeboden werd een ijsvlag (groen en wit) te leveren voor f5, mits minstens 20 afdeelingen der Zuid-Holl. IJsvereeniging zoo'n vlag bestelden. De vergadering vond goed, dat het Bestuur tot het aanschaffen der vlag overging, indien aan bovengenoemde voorwaarde werd voldaan. 2. Schrijven van de afd. Stompwijk der Z, Jj. fjsyer. p^uti^id de exploitatie van de brug over de Bakkersloot. Dit be hoort eigenlijk te geschieden door Stomp wijk, maar die club verzoekt nu onze club het te willen doen, waartoe beslo ten wordt. Nu deelde de voorzitter mede, dat er na 1 December bij den heer Deurloo een nieuwe ijskaart zal te bezichtigen zijn. Deze kaart zal voor de leden ver krijgbaar zijn a 25 ct. op papier of a 75 ct. geplakt op linnen. Bestellingen kun nen worden gedaan bfl den heer Deur loo. Hiernavbrengt de heer S. de Groen verslag uit van de jaarvergadering der Z. H. IJsvereeniging als afgevaardigde onzer club. Hieruit vernemen we, d-at er 41 afd. bij den bond zijn aangesloten en dat in de kas van het hoofdbestuur een batig saldo is van f 665.30. Aan de beurt van aftreden waren dit jaar de voorzitter en de secretaris, die bij acclamatie worden herkozen. Bij de rondvraag vraagt de heer Schmal of nu dit jaar zijn voorstel om de baanvegers op bijzonder koude dagen een kop \varm,e d'rank (koffie of melk) te ver schaffen, eens uitgevoerd zal worden, want reeds is dit voorstel het vorig jaar aangenomen, maar van de uitvoering heeft hij niets bespeurd. Na een zeer uitvoerige discussie, waar bij voornamelijk bleek, dat het voorstel practisch zeer moeilijk uitvoerbaar is, werd besloten, dat het bestuur eersteens een proefneming zou doen, waarnaar dan het volgende jaar kon gehandeld wor den. Nog maakte de heer Turion een opmerking over d*en gewoonlijk slechten toestand van de Korte Vliet. Daar dit water echter tot de gemeente Zoeter- woude behoort, zal het bestuur zich tot de ijsclub aldaar wenden en probeeren, wat in dezen te bereiken is. Hierna sloot de voorzitter te half elf.de vergadering. WASSENAAR. Daar zijn gisteravond in 't café van den heer Schrama heel heel wat tranen gelaten, maarvan 't lachen. We zouden tensloite vegeten, dat we een uitvoering bijwoonden van een muziekvereenigeng, zoozeer wist het gezelschap uit Rotterdam de aanwezigen voor zich in te nemen. Elk nummer van hun program had het gewenscht succes, hetzij dat het nummer „humoristisch" was of dat het een meer ernstig karakter droeg. Veel succes had mej. Delevantine met haar toeren op het losse koord. De toeren werden besloten door een schoone apotheose. bi het begin van den avond werd door de werkende leden van Excelsior hun program afgespeeld. Het bestond uit een zevental nummers, waarvan de meeste voor de eerste maal werden uitgevoerd. Het spreekt van zelf, dat op deze uit voering de nummers niet mochten ont breken, waarmede de vereeniging dezen zomer een tweeden prijs behaalde. De verschillende nummers werden uitstekend uitgevoerd. De heer 'NOordanus zal als directeur zeker tevreden mogen zijn met zoo'n uitvoering. Na afloop van het zevental nummers werden de werkende leden door het aanhoudend applaus ge noodzaakt een nummer toe te geven. Het vaan, door dé ingezetenen der vereeniging aangeboden, prijkte natuur lijk in de zaal. Na de pauze was aan het Rotte rdamsch gezelschap alleen opgedragen de aan wezigen te vermaken. We zouden het gezelschap oneer aandoen ajs we niet releveerden, dat ze aller bewondering wekten door hun muzikale behendigheid. De solo op de piston was fraai. Het electro-muzikale klokkenspel eveneens, maar hun handigheid in de muziek met een aantal klokjes was het glanspunt. Alles saamgenomen zuilen de leden het bestuur dankbaar zijn voor zoo'n gezel ligen avond. WOUBRUGGE. Hedennacht is bij den heer v. K. alhier ingebroken. In zijn ma gazijn had hij een lessenaar staan waar in geregeld een stalen geldkistje zich be vond, de vorige week was hierin nog een aanzienlijk bedrag aanwezig. De dief ver brak een grendelslot, opende den lesse naar en ontvreemdde het kistje, bij het openen zal hij zeer teleurgesteld zijn ge weest, daar de heer v.r K. juist den vo- rigen dag het kistje geledigd had en eenig waardeloos papier daarin achter gelaten. De politie doet een nauwkeurig onder zoek. Ter voorlichting van belanghebben den zoo hier als te Hoogmadc, bij de uit voering der Tiendwet 1907, zal de heer secretaris der Tiendcommissie in het 5e tienddistrict op Zaterdag 27 November a.s. zitting houden te Rijnzaterwoudc, voorm. 11 uur, en te Alpheri" des namid dags 3 ure. Bij den heer V. alhier kwam een schilder uit Leiden voor eenige urén een fiets huren, hij moest even naar Ter Aar, doch arriveerde daar niet en kwam ook niet terug. Opgespoord zijnde gaf hij te kennen heel in Moordrecht te zijn aange land, dat hij zijn gehuurde fiets daar te gen een boom plaatste, en zich noodza kelijk even moest verwijderèn. En waarlijk, daar verscheen plotseling een vreemde, sprong1 op zijn fiets, en reed weg, zoodat hij per voet Leiden weer moest bereiken. Aardig bedacht! Maar door 't spoedige onderzoek van de po litie alhier, bleek alles onwaar, en zal dat jongemensch met zijn avontuurlijke reis niet klaar zijn en de fiets wel spoedig opgespoord worden. De tuberculooze koe van A. P. is door het Rijk overgenomen voor f120, en van E. V. voor f166. Boide ridderen zijn naar. Rotterdam vervoerd, Ingezonden Mededeelingen. a 30 cent per regel. HERMAN F. A. DAMEN ZOON, Wijnhandelaren Hofleveranciers. Kantoor Burgstee? LEIDEN. (13) FIRMA I. P. DRIESSEN, OOUD- en ZILVERSMID. (717) Botermarkt 2 LEIDEN. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 26 November 1909medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.0 Clermont. Laagste 741.6 Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 27 November: toenemende tot matige zuid westelijke wind, zwaarbewolkte of betrok ken lucht, waarschijnlijk regen, zelfde tem peratuur. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag 25 Nov. (Vervolg). Men verwijt de sociaal-democraten dat zij hervormingen tegenwerken, tegen de leerplicht stemden Maar hebben inder tijd de radicalen niet tegen de Kieswet Van Houten, tegen de tweede Ongeval lenwet gestemd Al hadden de socialis ten vóór de oorlogsbegrooting van Rap- pard gestemd, dan nog ware zij geval len omdat de heer Thomson en sommige vrijz.-democraten óók tegengestemd heb ben. De heer Borgesius, promotor van het Kabinet De Meester had moeten zeg gen welke waarborgen hij had, dat dat ministerie zijn program zou uitvoeren. De onbetrouwbare houding der Liberale Unie is goeddeels oorzaak van den uit slag der verkiezing. De heer T roe Is tra vervolgt zijn rede en critiseert verder de handelwijze van Dr. Kuyper in de decoratie-zaak. Daarbij bespreekt hij de verhouding tusscherr Dr. Kuyper en Mejuffr. West- me ijer. Wist Dr. Kuyper niet, welk vleesch hij in de kuip had. (Gelach). De heer Oosterbaan mompelt en interrumpeert. De heer Tro e 1 s tra verzoekt een weinig té zwijgen in zijn nabijheid, de zaak is moeilijk genoeg. De heer Oosterbaan Die zaken hooren niet thuis in het Parlement. De heer Schaper: Jij hoort niet thuis in het Parlement; De heer Duys: Volgt u maar door dik en dun. De heer Troelstra: Als je iets te zeggen hebt, sta mij dan te woord in eerlijken strijd. De heer Oosterbaan: Als ik dat zelf noodig acht. Sprekers conclusie is dat er genoeg materiaal is voor een onderzoek, dat de verklaring van Dr. K. niets nieuws heeft opgeleverd, dat een onderzoek is in het belang van het land. Avondvergadering op Donderdag 25 Nov., onder voorzitterschap van Jhr. v. Nispen tot Sevenaer. Aangevangen werd met de begrooting van Buitenl. Zaken. Het algemeen de bat werd ingeleid door den heer P a t ij n die zich allereerst tot tolk maakte van hen, die den Minister hulde brachten voor de overlegging van het Oranjeboek. Voorts keurde hij goed }s Ministers op treden tegenover België inzake den uit voer van oesters en mosselen naar Bel gië en vroeg hij een tegenconcessie van Frankrijk, wegens terugneming van het invoerrecht op wijn in Indië. Nadere uit voeriger inlichtingen inzake de Noord- zee-entente achtte hij noodig na de offi- cieele uitlegging door Denemarken daar aan gegeven. Uit de rechten en ver plichtingen bij de Noordzee-verklaring aangegaan, concludeerde hij o. a. de ver plichting tot samenwerking met andere mogendheden ons niet kan worden op gelegd, dat wij tegen onzen wil niet ge dwongen kunnen worden op te treden tot behoud der onschendbaarheid van vreemd gebied, onze verplichtingen als onzijdige staat in 't minst niet worden verzwaard en vooral dat wij volkomen vrij blijven in onze eigen aangelegenhe den op militair- en defensiegebied. Z.i. moet het buitenland weten hoe wij de overeenkomst opvatten. En wat is er van het persgerucht dat de Regeering zich door een Duitsch diplomaat van den eisch van schriftelijk voorbehoud heeft laten afbrengen?. Namens de door hem vertegenwoor digde oppositie betuigde de heer H u- g e n h o 11 z eveneens zijn ingenomen heid met het wel is waar nog niet vol ledige Oranjeboek; hij prees 's Ministers waakzaamheid inzake Venezuela en de Rijntollen en vroeg wélke moeilijkheden in zijn ambt aanleiding gaven tot te rugroeping van den gezant Baron van Heeckeren van Keil. Ten aanzien van de Noordzee-verklaring wees spr. op de merkwaardigheid dat de Minister van Marine verklaard heeJV daj wjj ons tjot verdediging van ons kustgebied bij de entente uitdrukkelijk hebben verbonden wat z.i. gelijk staat met een verbintenis tot verzwaring van de militaire lasten', terwijl men juist vermindering verwacht. Overigens wees spreker op de groote onzekerheid ,die de entente laat, welke z.i. niet ter wille van de kleine mogend-f heden is gemaakt, ook geen geschenk is van den Duitsdien keizer aan onze Koningin, maar alleen strekt in het be lang der groote mogendheden, waar ons' kustgebied voor hem zoo begeerlijk is. Tegenover de grootere militaire lasten staat echter geen meerdere veiligheid1 voor ons. Z. i. heeft de Kamer de be- teekenis der entente niet begrepen met name wat,betreft de, geldelijke verplicht tingen dié zij oplegt, waardoor de thans gevolgde wijze van goedkeuring niet grondwettig was. Verder drong spr. na der aan op opheffing der moeilijkheden die Duitschland aan de vestiging van' Nederlandschc arbeiders in den weg legt Ook te dezer zake loofde hij de actie van den Min. van Buitenl. Zaken. Hij beval onzijdigheid aan bij het geven van- sub sidie aan de arbeidsbeurs in het Rulir- gebied in geval vaiV staking. De heer v. d. Berch y. He ems te el c vond de Noordzee-conventie niet on duidelijk; wees er op dat de aansluitingi bij de Bernerconventie ook aan de rech terzijde der Kamer geen onverdeelde in stemming vindt en zo utegenover de con cessie aan Frankrijk voor den wijnih- voer in Indië verlaging van het invoer recht op Bordeauxwijn in ons land een zegen achten voor het volk. De heer v. Nispen v, Sevenaer drong nader aan pp opheffing van het verbod van melkinvoer in Pruisische grensgemeenten, dat niets anders is dan verkapt protectionisme in Duitschland. Spreker vertrouwde in de energie en den tact van Minister van Swinderen in sa menwerking met den Minister van Fi nanciën en Landbouw. De heer v. Karnebeek kwam op tegen de opvatting dat de Noordzee-! verklaring zou opheffen alle verplichting voor ons om voor de landsverdediging aan de zeezijde te zorgen. Die opvatting is niets dan anti-militairistische propa ganda. In deze kwestie sloot spreker zich bij den heer Patijn aan. Overigens bracht hij hulde aan den Minister voor het verzekeren onzer deelneming aan de Londensche zeeconferentie en San onze vertegenwoordigers voor het daar'ver- verkregen resultaat. Het overzicht van den loop dier confe rentie was wel het meest belangrijke in het gewaardeerd Oranjeboek. Spr. on dersteunde de klachten over de bizon deze controlemaatregelen van Nederl. ar beiders in Rumenië, maatregelen die zijn ongerustheid wekten wat hunne toepas sing' betreft- ,en hield een uitvoerig be toog oVer de voorafgaande goedkeuring der Staten-Generaal voor opzegging van tractaten. De hr. v. Asch v. Wijck, zich aan sluitende bij de hulde den Minister v. Swinderen gebracht voor 't geen hij voor het Vaderlangd inzake Venezuela gedaan heeft, constateerde met groote voldoe ning, dat de buitenlandsche betrekkin gen in 's Ministers handen volkomen vei lig zijn, dat hij het vertrouwen geniet van het Nederl. volk door zijn houding inzake Venezuela waardoor hij ook ons prestige als Koloniale Mogendheid heeft hoog ge houden. Desniettemin zou hij bij den Mi nister meer warmte wenschen voor de vredesbeweging, in verband waarmede hij in overweging gaf, bij de Mogendhe den stappen te doen tot samenstelling eener commissie van voorbereiding eener 3e Vredesconferentie. Maar deelneming, aan de Vredesconferentie en arbitrage- tractaten zijn niet voldoende voor bevor dering der vredeszaak. Subsidie aan Vre- desbonden van regeeringswege is daar toe noodig. Nog bepleitte hij steun aan Nederl. arbeiders in het buitenland ook- als middel tot verspreiding van de Ned, taal als de Nederl. geschiedenis. De aan stelling van een persambtenaar aan 't Min. Departement staat nog niet vast bij de Kamer en vereischt nadere toelich ting vooral wat betreft het contract met de groote buitenlandsche pers. Tenslot te vroeg ook spreker inlichtingen over het gerucht dat onze gezant te Berlijn de oncferteekening der Noordzeeverklaring afhankelijk heeft gesteld hiervan "dat ons recht om bij oorlog neutraal te blijven intact bleef, wat z. i. reeds vóór het slui- ten der entente vast stond. De heer Van Lynden van San- de n b u r g sloot zich aan bij den wensch' in zake opheffing van het geschil met Pruisen over het vestigingsverdrag met Duitschland, en hoopte dat tariefsverhoo- ging voor legimitatiebewijzen zou wor den voorkomen; besprak voorts het re glement op den tolkendienst bij de ge zantschappen en consulaten in Turkije van welke bepalingen hij dispensatie zou willen verleenen. De heer Tydtman betreurde de af wijzing door België van vrijdom van in voerrechten voor materialen bestemd voor de gebouwen op de Belgische wereldten toonstelling te Brussel er daarbij op wij zende, dat zelfs de Belgische pers dien al leszins billijken wensch van'het naburige land ondersteunt. De onwelwillende behandeling verbaast te meer omdat de Belgische spoorweg administratie aanvankelijk vrachtreduc tie had toegestaan. Spreker hoopte op; een bevredigende oplossing, wil de aan*, gename verhouding met België niet ver* anderen in ontstemming en vroeg of spoedig anUygord vflfl België te waéhLea

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 2