34 BUITENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 46. 9e C^icbclve Sou^omt Bureau OUDE SINGEU 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/2 cent. Woensdag November 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertenti6ngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Om de eere des lands? De decoratie-zaak blijft nog immer het Onderwerp van besprekingen in de vrij zinnige pers. De eerlijke verklaring van Dr, Kuyper, Idat e r niet het geringste verband bestaat tusschen de decoratie van den heer Leh- ftiann en diens geven van geld aan de ianti-rev. partijkas, wordt niet afdoende 'Igeacht. En zegt de vrijzinnige pers het laatste woord in de Kuyper-zaak is nog niet gesproken. Ja, dat bespeuren we! De j,N. R. Ct." gaat al precies na, hoelang dr. Kuyper tegenwoordig in de 'Kamer vertoeft, of hij de presentielijst teekent, met wie hij spreekt, en alsof zij iemand in de ziel kan lezen trekt /daaruit conclusies, die alweer niet vleiend •Zijn voor dr. Kuyper. En dat alles ter wille van de eere des lands. Want het is de vrijzinnige pers en de neutrale, die alles overneemt in de ipersoverzichten -volstrekt niet te doen iom den grooten persoon van dr. Kuyper .te treffen en in hem een der grondleg gers der Christelijke coalitie o, neen! De vrijzinnige pers komt alleen op voor ide goede parlementaire gebruiken, voor pns aanzien tegenover het buitenland ikortom voor de eere des lands. Of zou het toch anders zijn?...» Uit cle Pers. Beperking van arbeidsduur. ;,De Standaard" wijdt een artikel aan dit reeds veel besproken vraagstuk. Na er op gewezen te hebben, dat het jn onzen tegenwoordigen tijd door den werkman steeds meer gewenscht wordt ïiden arbeidsduur te beperken, zegt het blad o. m. „En toch is het zoo uiterst moeilijk i' [teil deze aan zijn wensch te voldoen. Al aanstonds toch staat men voor de vraag, op wat wijs die beperking tot stand zal komen. En reeds bij die eer ste vraag gaan de voorstanders uiteen. ;De een toch antwoordt: De Overheid •ïnoet den arbeidsduur regelen, terwijl Onzerzijds er steeds op han is gedron- ,'jgen, dat deze beperking tot stand be hoorde te komen door de samenwerking van patroons en werklieden. Maar natuurlijk hebben zij, die ten deze i ngrijpen van de Regeering vra- igen, boven hun tegenstanders een mach- /itig argument in hun voordeel. Immers '.ide Overheid is er en kan aanstonds (jhan delen, terwijl daarentegen de publie ke organisatie der bedrijven nog altoos jontbreekt en er nog geen peil op te ^rekken is, wanneer ze zal komen. In Australië, zoowel op het groote eiland, ,als op Nieuw-Zeeland, heeft de Over heid dan ook reeds voor lang een wet '|op den arbeidsduur ingevoerd en in 'meer dan een staat van Amerika heeft !men dit voorbeeld gevolgd. Dit is de vloek van het gedesorga niseerde van onzen toestand, gelijk in |1789 al meer alle sociale banden zijn ^osgerafeld. Men heeft nu wel in plaats •van de vroegere organisatie vrije ver- 'jeenigingen van patroonsen yrije ver- yeenigingen van werklieden gekregen ijmaar dit zijn alle los op zichzelf staan de lichamen, zonder onderling verband, peh zonder eenige de minste publieke autoriteit. En wel verre dat die twee soorten corporatiën op elkaar zouden /'zijn aangelegd en saamwerking zoeken, Ijstaan ze veeleer bijna overal en op elk (terrein diametraal tegen elkander over, 'Steeds in bedekten of in openbaren oor- Jog. Wat ze geven, is niet de organisatie .yan de bedrijven, maar de organisatie fyan de twee legers voor den klassen- Strijd. Dit wil niet zeggen ,dat niet nu en !d,aii blijkt van vriendschappelijke ver standhouding en dat niet af en toe dra gelijke verhoudingen door beide organi saties in het leven zijn geroepen maar /faver heel het land en over alle vak- jk:en genomen, leenen "deze organisaties ,'yan patroons en van arbeiders zich daar toe niet. Om dit te kunnen doen, zouden ze (ten eerste beiderzijds heel het terrein San hun vak moeten o^yaj^u, zjo^at er over en weer slechts ééne organisa tie van alle patroons, en anderzijds slechts ééne organisatie van alle arbei ders, voor wat hetzelfde vak betrof, be stond. En ten anderen zouden ze niet alleen door een hechte organisatie met elkaar in verband moeten staan, maar de macht moeten bezitten, om wat men over een kwam, met dwingend recht voor heel het vak te doen gelden". België. De Mot Burgemeester van Brussel, f Het Hdbl. van Antwerpen meldt, dat de toestand van den burgemeester Maandag avond vrij plotseling belangrijk verergerd was. Ongeveer 7 uur was door aandoe ning der ademhalingsorganen een gezwel ontstaan en om 11 uur gaven de medici alle hoop op. Zij hielden consult en ver klaarden dat een noodlottige afloop ieder oogenblik verwacht kon worden. De familie van den zieke was om zijn legerstede bijeengekomen. De Mot is om 12 uur 55 overleden. Iiij was uit Antwerpen geboortig en zag daar naar het Hbl. van Antwerpen ver meent, in 1835 het levenslicht Als burgemeester der hoofdstad ver ving hij den heer Buis. Als zoodanig was hij lid van den Senaat Zoowel daar als in den gemeenteraad vond zijn geestig en goed gesproken woord steeds aller oor. Rusland. Volgens de laatste statistiek der H. Synod: zijn in de Westelijke provin cies, met uitzondering van Chelmce, sedert het van kracht worden van de Tolerantie-oekase van 30 October 1905. 300.000 personen van den orthodoxen tot den Katholieken godsdienst terug gekeerd. In Chelmce zijn 20.000 perso nen tot het Katholicisme bekeerd. Turkije. Abdoel Hamids vermogen. Aan de Frankfurter Zeitung wordt uit Konstantinopel het volgende gemeld: Terwijl Abdoel Ham id zijn gelden uit de Fransche en de Duitsche banken heeft teruggenomen, stuit die transactie op groote bezwaren bij de Duitsche Rijks bank. De door den oud-sultan in laatst genoemde bank belegde gelden bedragen ongeveer 16 millioen franks. Toen deze som indertijd in de bank werd gebracht, stelde Abdoel Hamid de schriftelijke voorwaarde vast dat het geld alleen dan zou kunnen worden uitbetaald, als bij zijn handteekening een merk van een bij zonder geconstrueerden stempel zou ge voegd zijn. De Rijksbank had een dupli caat van dien stempel. Tijdens de gebeur tenissen van 13 tot 24 April is die stem pel verloren gegaan en in weerwil van alle moeite is men er niet in geslaagd den stempel te vinden. De Rijksbank moest daarom op het herhaalde verzoek van Abdoel Hamid om teruggave van het geld afwijzend beschikken ,daar zij zich volgens de wet aan de door haar aangegane verplichtingen heeft te hou den. De afgezette Sultan zal thans een klacht indienen tegen de Rijksbank. De jongste reis van den Turkschen gezant gezant te Berlijn, Osman Nizami pasja, naar Konstantinopel stond met "die aan gelegenheid in verband. De gewezeji Sultan heeft, met toestemming van de ambtelijke kringen alhier volmacht gege ven aan een Berlijnschen advocaat om zijn belangen te behartigen in het thans bij de hiertoe bevoegde Berlijnsche recht bank aanhangig gemaakte geding. Nicaragua. De zaakgelastigde te Washington van de republiek Nicaragua heeft gisteren be zoek willen afleggen aan het departe ment van Staat, doch is niet ontvangen. Voor gister. Dinsdag, was door de Amerikaansche bladen een ultimatum aan gekondigd van dq Amerikaansche regee ring aan het gouvernement van Nicara gua, LEIDEN, 24 November. Het Centraal Bureau der Vereeni- gi.ug (joj t^eyoyd^riug vajj, h&t Vreemde lingenverkeer zal binnenkort een werkje uitgeven waarin o. a. ook Leiden wordt beschreven. Het geheele werkje zal ruim 60 illustraties bevatten. Met ingang 1910 al als lid van het Bureau toetreden de Stoombootreederij Carsjens alhier. Door de Maatschappij ter bevorde ring van het natuurkundig onderzoek der Ned. koloniën is aan 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie alhier eene col lectie reptilen ten geschenke gegeven, verzameld tijdens de expeditie naar de Humboltbaai (Ned. Nieuw-Guinea) on der leiding van professor Wichmann in het jaar 1903. Der schenkster is daarvoor de dank der Regeering betuigd. Te Rotterdam is geslaagd voor het examen apothekers-assistente mej. A. P. Olivier, alhier. Door W. A. F. Marijt, alhier, is vergunning verzocht, tot het uitbreiden der zouterij en bewaarplaats van wol in perceel Looierstraat 75, door het op richten eener bewaarplaats van droge ge zouten scfiapevellen in twee op het ter rein staande loodsen dit verzoek is met bijlagen op de ge meente-secretarie ter visie gelegd, ter wijl op Dinsdag 7 December, voormid dags 11 u. ten Raadhuize gelegenheid zal bestaan bezwaren er tegen in te brengen. Door J. Mieog en M. Keereweer is vergunning verzocht tot het oprichten eener smederij in perceel Koenesteeg no. 6 dit verzoek is met bijlagen op de ge meente-secretarie ter visie gelegd, ter wijl op Dinsdag 7 December, 's morgens 11 u. ten raadhuize gelegenheid zal be staan bezwaren er tegen,, in te brengen. Door den Minister van Oorlog is de student in de geneeskunde C. Engel- bregt alhier toegelaten tot de verbintenis als adspirant-officier van Gezondheid bij het 4e Regiment Infanterie. De heer H. J. van Nouhuys zal op 1 Januari 1910 zijn 25-jarig jubilé als directeur van de Stoombootmaatsch. „De Volharding" herdenken. Mej. C. de Niet, alhier, is benoemd tot waarnemend hoofd van de openbare school te Rijnsburg wegens ziekte van het hoofd. De bouwkundige P. J. van Hoeken Jr. zal op Maandag 29 November aanbe steden het bouwen van 6 werkmans woningen op een terrein aan deWaard- straat bij den Zijlsingel. Feestviering der St. Joseph-vereeni- ging te Alphen a. d. Rijn. Het was 1.1. Zondag eene schoone ze genrijke dag voor de leden onzer St. Josephvereeniging. Nadat onder leiding van den WelEerw. Pater Paulinus van Woerden een drie- daagsche geestelijke oefening was ge houden, werd de plechtigheid 's avonds besloten met een solemneel Lof. De prachtige predikaties van de voorafgaande dagen hadden een overtalrijke belangstel ling, daar de gewijde redenaar (le be roepsplichten van werklieden en patroons schoon en welsprekend uiteenzette en daarbij den H. Joseph als toonbeeld voor voor oogen stelde. Zondag werd in de parochiekerk eene algemeene H. Com munie gehouden, waarbij de ZeerEerw. Pater eene treffende toespraak hield. In de avondoefening werden ruim dertig le den door den ZeerEerw. Deken aange nomen. Na de inzegening der insignes, bedrukt met de afbeelding van den H. Joseph, werd aan elk nieuw lid deze on derscheiding uitgereikt. Daarna had de plechtige opdracht plaats, die door den Prefect der vereeniging luide werd voor gelezen en werden de oefeningen beslo ten met den zegen van het Allerheilig ste. Hiermede was het kerkelijk gedeelte van de plechtigheid afgeloopen. Verder werd de avond doorgebracht in gepaste ontspanning. Na liet Lof begaven zich al len naar het nabijzijnd Vereenigingsge - bouw, waar den leden eene soirée-amu- sante wachtte. Bij het binnentreden van den Zeer- eerw. Deken en Pater weerklonken de opgewekte tonen van die Symphonie. Het Symphoniegezelschap, opgericht door den weleerw. kapelaan H. G. van Baaren en staande onder leiding van den lieer A. Aferks li^gs tijd y.a.11 baar bestaan tot eene waardige hoogte ont wikkeld en heeft een flinke bezetting. De verschillende nummers als: Tesoro Mio; Auszug der Garde; Freundschaft Marsch werden onberispelijk uitgevoerd en oogstten herhaaldelijk applaus. Voordrachten en zangstukken van ern stig en humoristisch genre werden gre tig aanhoord. Vooral het zangnummer Jesu Dulcis, en een voordracht over het oud papier voor den Paus, wat den leden werd aanbevolen. Daar het juist d§. vooravond was van den H. Caecilia-feestdag, patrones ven het zangkoor,' betraden de koristen het tooneel en gaven de H. Caecilia cantate ten gehoore. Groot succes behaalden de heeren zan gers met dit vrij zware stuk. Den geheelen avond heerschte in het stampvolle vereenigingsgebouw eene al leraangenaamste stemming. Op het einde betrad de heer J. Vlas man, prefect der vereeniging, het podi um en sprak een geluk wensch uit tot de nieuwe leden,- die waren aangenomen, spoorde hen aan om te blijven mannen van geloof en strijdlust en moedigde aan tot samenwerking, ook werd door hem een hartelijk woord van dank uitgespro ken tot den ZeerEerw. Deken, die zich zoo beijvert voor het Geestelijk welzijn der parochianen. De ZeerEerw. Deken dankbaar voor d,eze attentie, sprak op zfja beurt allen in welsprekende bewoor dingen toe, waarna door alle aanwezigen tot slot met begeleiding van piano het Bondslied geestdriftig werd aangeheven. ALFEN. Voor de afdeeling Alfen, Ouds hoorn en Aarlanderveen van de Holl. Maatschappij van Landbouw treedtVrijdag avond halfaeht in hotel „St. Joris" als inleider op mr. A. J. Fokker, te Leiden, met het onderwerp „Bespreking Onder linge Verzekering-vereeniging voor be drijfsrisico". HAZERSWOUDE. Op de eierenveiling gisterenavond gehouden door de onder- afdeeling der V. P. N. in café Boers werd besteed 8.40 tot 8.95 de 100 stuks. De aanvoer was, de tijd van het jaar in aanmerking genomen, flink, en de eieren werden vlug verkocht HOOGMADE. Maandagavond werd hier door den heer Van Gils, burgemees ter van Zoeterwoude' de aangekondigd de lezing gehouden over „de Pers". Na eene korte verwelkoming door den eer waarden heer Van Lith, kapelaan der parochie, begon de spreker zijne rede, die door een talrijke schare tot het ein de toe met de grootste aandacht werd gevolgd. Na, in forsche trekken te heb ben aangetoond de schadelijke gevolgen van het voortdurend lezen van zooge naamd neutrale bladen en tijdschriften, zette de geachte spreker daartegenover de zegenrijke werking der Katholieke pers. Door aanhaling van verschillende uitspraken toonde hij de vergadering hoe het de wil is van Paus en Bisschop pen, dat de neutrale pers worde ge weerd en de Katholieke zoo krachtig mogelijk gesteund, om ten slotte de aan wezigen aan te sporen hunne belangh stelling in de Kath. pers daadwerkelijk te toonen door het steunen van „Dé Leidsche Courant." Het applaus aan het einde der rede toonde voldoende hoe de toehoorders met het gesprokene instemden en de voorzitter der R. K. Kiesvereeniging, die bij afwezigheid van den Eerw. Kape laan plotseling bij een zieke geroepen .diens plaats innam, sprak zéker naar het hart der aanwezigen, toen hij den ge acht-en spreker dank bracht voor zijne schoone en degelijke rede. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt, en toen de inmid dels teruggekeerden kapelaan den spr. hoigmaals had gedankt, keerden allen hoogst voldaan huiswaarts. Moge de gehouden lezing vele vruch ten afwerpen voor de Kath. Pers in het algemeen, voor „De Leidsche Cou rant" in het bijzonder, opdat zij groeie tot een krachtigen boom, die de schoon ste vruchten oplevert voor Leiden en Omstreken. KATWIJK AAN ZEE. Te Vlaardingen kwam gisteren van de haringvisscherij binnen de K. W. 127 met 26K last, stuur man J. de Jong. Ter haringvisscherij vertrok de K. W. 160, stuurman KI. Kok. LEIMUIDEN. Maandagavond gaf dö toon eel vereeniging Voorwaarts" haar le uitvoering in dit winterseizoen in het Wa pen van Leimuiden. De avond werd geopend met de voor dracht: „Vader, kom mee"! solo met koor. Dit werd zeer natuurlijk te voren gebracht, en den beiden kinderen, «die daarbij zoo zeer tot het welslagen daar van bijdroegen, komt een woord van hul de toe. Nummer twee van het program ma was het drama in vijf bedrijven „Pier re de Galeiboef of de onschuldig ver oordeelde." Men kan niet anders zeggen,- dan dat dit aangrijpend drama op de meest verdienstelijke wijze is vertolkt Ofschoon de vereeniging nog jong is, telt zij reeds goede krachten onder hare le den. Vooral aan Pierre (A. de Prie) en Ploury (J. C. van Graas) kan een woordi van oprechte bewondering voor hun meesterlijk spel niet onthouden worden,; Zij hebben evenals Biehon (S. de Graaf) veel tot het welslagen van dit moeilijk' drama bijgedragen. Het derde nummer vermeldde: „Hol- landsche Matrozen" (Terzet). Deze voor dracht liet in geen enkel opzicht iets te wen sell en over. Daarna werd een klucht: „Slechts één Pantalon" ten beste gegeven, die allen deed schudden van het lachen, evenals het slotstuk „Isaac de Jood en zijn Boer tjes." In de klucht dient vooral vermel ding het spel van Otfried Goedhart (W.: de Prie.) Het geheel werd opgeluisterd en afge wisseld dot^r piano- en vioolmuziek van de heeren J. v. d. Meer en Stipdonk van Roelofarendsveen. Ook de grimeur, de heer Staats, van Leiden, dient vermeld. Woensdagavond wordt de voorstelling herhaald. „Voorwaarts" heeft hare mede-ingeze tenen e en recht aangenamen avond ver - schaft NOORDWIJK. De afdeeling Noord- wijk, van het „Hollandsch Bloembollen- kweekersgenootschap (H. B. G.)" hield: gisterenavond een tamelijk goed bezoch te ledenvergadering. De voorzitter, de heer G. J. G. van Parijs, constateerde dit met vreugde in zijn openingswoord. De notulen werden onveranderd vastgesteld, In de plaats van den heer C. A. Alke made Pz. werd de heer P. J. de Groot tot lid van het bestuur gekozen. De voorzitter bracht vervolgens ver slag uit van het verhandelde op een hoofdbestuursvergadering kort geleden gehouden. Toen hij mededeelde, dat door het H. B. besloten was, een eereprijs van f 100 beschikbaar te stellen voor een inzending bloembollen op de a.s. Na tionale Bloemententoonstelling, Haar lem 1910, kwamen de heeren G. van der Weijden L.z. en H. de Groot er tegen op, dat dit besluit genomen was. Zij wenschten uitgemaakt te hebben, of het H.B. het recht heeft, over zoo'n som voor dat doel te beschikken. Voorts verklaar den zij, tegenstanders te zijn van 'het toekennen van genoemden eereprijs. Toen de vergadering met bijna alge meene stemmen verklaarde accoord te gaan met beide sprekers, werd er be sloten, onverwijld het H. B. om ophel dering te vragen, en 't op de hoogtel te brengen van de meening der afdeeling Noordwijk. Ook aan de andere afdeelin- gen zal dit besluit worden meegedeeld. Nog deelt de voorzitter mee, dat er; van een paar afdeelingen op de Alge meene Vergadering van 24 Januari a.s. een voorstel verwacht kan worden, den wensch uitende, dat de prijsramings- lijsten van H. B. G. niet meer inge stoken in het Weekblad aan alle abon nees van dat blad zal worden gezon-^ den. De bedoeling is, bedoelde lijst uit de handen der exporteurs te houden, die de door hen vastgestelde lijst ook ge heim houden. De afdeeling Noordwijk wenscht dit voorstel nog van verder- strekkenden aard te maken, alleen de afdeelingsbesturen krijgen een exem plaar van de prijslijster wordt eertj ledenvergadering gehouden, waarop voorlezing der geraamde 'prijzen plaats heeft, waarbij ieder, die dit wenscht, zijn aanteekeningen kan maken. Naar aanleiding van een mededeeling van den heer G. v. d. Weijden Lz., dat in een ingezonden stuk in het Kwee kersblad de mededeeling heeft gestaan van de vorming van een combinatie, die een trust van dekriet tracht op touw t« zetten. Om zich te wapenen tegen eveft- $u&£' gemar. AU k»1

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1