33 1 De Erfgenamen van Judas. Ie Jaargfan? No. 45. 9e Selcbclve ©otPta/nt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/, cent. Dinsdag November 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Burgemeester DE RIDDER. Mr. Aalberse schrijft in j.Het Cen trum" Zaterdagavond overleed onverwacht [Mr. N. de Ridder, afgevaardigde van het District Wijk bij Duurstede in de Tweede Kamer der Staten-Generaal,- en Burge meester van Leiden. Zijn afsterven is een verlies voor land en stad. Mr. N. de Ridder was een man van geloof, van karakter en van ken nis. De anti-revolutionnaire partij verliest in hem een waardig lid, de gemeente Lei den een krachtig burgemeester, de Twee de Kamer een bekwaam jurist. Mr. N. de Ridder, thans op 60-jarigen leeftijd overleden, heeft een werkzaam leven gehad. in 1901 werd hij, vooral door den per soonlijken invloed van Dr. Schaepman, die hem zeer h oog achtte, door Wijk bij Duurstede naar de Tweede Kamer af gevaardigd, en zag hij zijn mandaat in 1905 en 1909 verlengd. In de Tweede Kamer behoorde hij niet tot de veelsprekers, maar had zijn woord als bekwaam jurist gezag. Her haaldelijk was hij rapporteur voor de Be grooting van Justitie en bij verschillende belangrijke wetsontwerpen van juridi- schen aard. Toch ontplooide mr. de Ridder eerst zijn volle kracht, toen hij in 1903 werd benoemd tot burgemeester van Leiden. Zijn taak was zwaar. Hij werd de opvol ger van den algemeen geachten burge meester Was, een man, die aan groote bekwaamheid en rechtvaardigheidszin de gave paarde, ieder voor zich in te nemen. Bovendien had hij in den Raad en in de Gemeente, een zeer groote, soms met zeer kleine middelen werkende, vrijzin nige oppositie tegenover zich. Wie dit be denkt, zal des te meer waardeeren het feit, dat thans bij De Ridder's overlijden iedereen er van overtuigd is, dat de gemeente Leiden een groot verlies lijdt Als Burgemeester van Leiden is mr. de Ridder een mooie figuur geweest. Hij had een hóoge opvatting van zijn taak. Hoe wel een man van zeer principieele over tuiging, wist hij zich boven de partijen te stellen. Nooit werd hem het verwijt van partijdigheid gedaan. Als voorzitter van den Raad ging van hem groote invloed op den gang der debatten uit. De zes jaren van De Ridder's burge meesterschap zijn buitengewoon vrucht baar geweest. Dr. Meuleman wijdt in „De Tijd" de volgende woorden aan den overle- Jedene „Bij dit sterfbed past ons, Katholieken .van Leiden, een woord van weemoedige hulde. Toen deze burgemeester in 1903 het bestuur over onze stad aanvaardde, wachtte hem een niet gemakkelijke taak. De Leidsche Raad, die overwegend libe raal was geweest, schommelde om het FEUILLETON. 44) Verwacht mij morgenavond acht uur Dat is goed, zeide Nestor, maar gij weet indien gij de twintig duizend francs tiiet geeft,- zult gij niet met mij klaar zijn. Gij zult uw geld hebben, zeide Ma noeuvre, en ga nu weg. No. 48, rue de la Goutte-d'Or herhaalde Chambry,- toen hij het vertrek verliet. Maloeuvre was blij dat hij weg was; hij beschouwde den terugkeer van Cham bry niet als een gewoon voorval, maar als een beletsel voor zijn plannen. Hij stond op en liep zijn kamer heen £n weer. Toen de klok voor het eten sloeg, ging hij naar beneden naar Coelio. De jongeling bevond zich op dat Oogenblik bij Marie-Angelina. .Wil ik u, vroeg zij hem, een ge idicht voorlezen, dat mijn hart diep ge troffen heeft -- O, ja, antwoordde hij, dierbare Ma- rie-Angelina, uw sjeni is afs muziek. doode punt. Bovendien het scheen van zelf sprekend, dat Leiden een liberalen burgemeester moest hebben; het was al tijd zoo geweest. Daarbij kwam, dat het niet zoo gemakkelijk zou zijn mr. Was op te volgen, een krachtig figuur en een man,- in Leiden gezien, zooals weinigen. Toch nam mr. de Ridder met groote opgewektheid deze taak op zijn schou ders. Met krachtige hand hield hij de teugels van het bestuur en ieder, die Leiden van vandaag kent, zal moeten ge tuigen, dat deze burgemeester niet ver geefs heeft gewerkt Populair in den gewonen zin des woords is hij nooit geworden, maar wie met hem in aanraking kwam, wist hem te vereeren en te waardeeren als iemand, opkomend voor zijn beginsel en anderer overtuiging ten volle eerbiedigend. Een niet geringen roem acht ik het voor hem, dat ieder moet getuigen, dat hij als voorzitter van den Leidschen ge meenteraad steeds boven de partijen stond. En dat niettegenstaande hij met volle overtuiging anti-revolutionnair was. In de Tweede Kamer zetelend voor Wijk bij Duurstede was hij niet de minste fi guur in de anti-revolutionnaire fractie. Men zegt wel eens ,dat hij als burge meester zeer autocratisch sprak, iets wat hem misschien was bijgebleven uit zijn vroegere loopbaan van officier van justitie, maar overigens een eigenschap in den burgemeester eener groote ge meente eer te prijzen dan te laken." „De Residentiebode" zegt: „Gelijk de Ridder gestorven is, heeft hij geleefd, werkzaam en op de bres, zooals hij nog verleden jaar getoond heeft, toen hij, bij de begrooting van justitie, het belangrijk debat over het wezen der straf inzette met een beschouwing, waarin hij de straf als recht en plicht der overheid aan het Godsgezag ontleend, vooropstel de. Uit den aard der zaak gingen De Rid ders beschouwingen niet geheel accoord met die der Katholieke woordvoerders van Wijnbergen en Regout, en scheen ook de Minister van Justitie in het we zen der zaak niet geheel met hem mede te gaan,- maar toch deed het goed, zijn prin cipieele en beginselvaste uiteenzetting in 's lands vergaderzaal te vernemen, waar zooveel wordt overgelaten aa.i de geval- ligheden der practijk. Moge deze Ridder, terugkeerende naar het slagveld, zoodra hij meende, dat zijn krachten het toelieten, en gevallen in het harnas, reeds het loon van den braven krijger ontvangen hebben." „De Standaard" schrijft: „Van alles wat verricht werd om Lei den vooruit te brengen, was hij de ziel. Hij stelde zich, zonder zijn anti-revolu tionaire beginselen te verloochenen, als burgemeester boven de partijen. Vandaar, dat hij tenslotte in zijn stre ven de medewerking van alle richtingen had, na eerst van vrijzinnige zijde veel te genstand ondervonden te hebben. Het laatste jaar, toen de meerderheid van den raad hem weer gezind was, was voor hem in dit opzicht het aangenaam ste." Het „Nieuws van den Dag" oordeelt: „Toen den 25en Februari 1903 het bericht kwam, dat tot burgemeester was benoemd mr. N. de Ridder, was in de toonaangevende kringen de vreugde niet onverdeeld en d'e nieuwe burgemeester ontveinsde zich blijkens de rede, waar mede hij 19 Maart van dat jaar zijn ambt aanvaardde zich de moeilijkheid niet een man als Mr. Was te moeten opvolgen. Spoedig wist hij het vertrou wen te winnenen, niettegenstaande hij ook lid der Tweede Kamer was en bleef, werkte hij zich spoedig in de gemeente administratie in. Streng jegens zichzelf, was hij het ook jegens zijn ambtenaren. Als voorzitter van den Raad was hij uitnemendhij wist de debatten volko men te beheerschen. Hij had de Gemeente gedurende de zes jaren van zijn burgemeesterschap liefgekregen en zijn grodtste eerzucht was haar welvaart te bevorderen en ha ren bloei te verhoogen." „Land en Volk" meldt: „Der gemeente ontvalt een burge meester, die de debatten in den gemeen teraad uitnemend wist te leiden en die nimmer de teugels uit handen gaf. Al behoorde hij niet tot onze rich ting, al kwam het tegendeel daarvan wellicht voor den burgemeester wel wat heel veel uit, zijne goede hoedanighe den erkennen wij gaarne. Mr. de Ridder was een burgemeester die op uitnemende wijze de gemeente naar buiten wist te vertegenwoordigen en die als hoofd van den Raad, bij con gressen of andere feestelijke gelegenhe den, de eer der gemeente op waardige wijze wist op te houden. Zijn levensdraad is te vroeg afgesne den, dan dat hij tot vollen bloei heeft mogen zien komeii wat onder zijn bur gemeesterschap is voorbereid of tot stand gebracht." Luister dan naar het gedicht over de H. Maagd. En zij begon dit met harmonieuse stem voor te lezen. Zij eindigde juist niet de laatste regelen van het gedicht, toen zij haar voogd be merkte. Zij sloot spoedig het boek en haar vroo- lijk gelaat nam de uitdrukking van vrees aan. Onder den maaltijd heerschte echter geen opgewekte stemming. Marie-Angeli- na vroeg Maloeuvre of Cyrillus haar bui ten zou mogen bezoeken, maar het ant woord was weder afwijzend. Coelio was bedroefd bij het verdriet van zijn gezellin en miss Emily verliet de tafel uit vrees, dat zij plotseling tranen zou moeten stor ten. Den volgenden dag ging Maloeuvre naar Parijs en haalde de twintig duizend francs bij Mozes Molsein. ,Tegen ,acht uur 's avonds hoorde Nestor Maloeuvre inlichtingen vragen bij den concierge. Hij ging naar beneden oin zijn ouden meester den weg te wijzen. Hierlangs, mijnheer, ik zou u deze moeite hebben willen sparen. Het is zoo ook goed, zeide Maloeu vre. Toen Maloeuvre binnen was, zette hij zich tied^r, opende zijn pprjefe^ilje jen BUITENLAND. Duitschland. De Senaat van de Bonnsche hooge- school heeft besloten, het bekende stu dentenkorps Borussia, waarvan alle Ho- henzollernsche prinsen in hun studie-tijd deel uitmaken en dat alleen de bloem van den Pruisischen adel onder zijne leden opneemt, voor het loopende se mester te „schorsen". Dit beteekent dat het corps zich bij academische plechtig heden en andere gelegenheden niet mag laten vertegenwoordigen. In Juni had een lid van liet korps zich bij een fees- telijheid te Mehlen zeer ruw tegen een ambtenaar van politie gedragen. Dien tengevolge ontving het korps een stren ge waarschuwing, waaraan de bedreiging geknoopt was, dat het korps geschorst zou worden, indien weer iets dergelijks mocht voorkomen. Eenige dagen later gaven de Borussen nieuwen aanstoot. Borussen en „eenjarigen" van het Bonn sche regiment huzaren drongen 's nachts met geweld de woning van den onder officier Feith binnen en mishandelden hem. Was dit ergelijke voorval niet zoo zoo kort op de waarschuwing gevolgd dan zou men nog goedertierendheid je gens het korps betracht hebben. Maar nu vond de Senaat 'de maat vol en achtte het oogenblik gekomen om het corps dat zelfs den Keizer onder zijne „oude heeren" telt, op voorbeeldige wijze te straffen. Verdere onaangename gevolgëif heeft de mishandeling van Feith noch voor de Borussen, noch voor de met hen verbonden „eenjarigen" gehad. De krijgsraad heeft de beklaagden vrijge sproken, omdat de getuigen te vaag in hun verklaringen waren. Volgens de Lokal-Anzeiger, is de re den voor Feith's mishandeling geweest dat hij als lid van een Katholiek stu dentencorps, niet had willen duelleeren. Engeland. Ook geheel Engeland heeft in de laatste dagen zwaar te lijden onder regen, vinni ge koude en storm. In Ierland is de tem peratuur ver onder het vriespunt gedaald. Sinds vier dagen is Glasgow in dichte nevelen gehuld, die de scheepvaart op de Clyde totaal stop hebben gezet. Do zijnen groote schepen, klaar om te ver trekken, durven hun ankerplaats niet ver laten. Tram- en spoorwegverkeer zijn ge stoord. Verscheidene Engelsche kustste den zijn al een week volmaakt van de overige wereld afgeschenen, daar het spoorwegverkeer door den hevigen sneeuwval gestoord is en ook de tele graaf heeft den d/ienst geweigerd. Etaliil. 's Pausen Jubilé. Zondagavond is in de St. Pieter, die voor deze gelegenheid schitterend was versierd en verlicht, een plechtig „Te Deum" gezongen ter gelegenheid van 's Pausen Bisschop-Jubilé. Een groote schaar geloovigen, en tal rijke geestelijken en ieerlingen van de Romeinsche colleges en seminaries woon den de plechtigheid bij, die door kardinaal Rampolia werd geleid. In de buurt van het Vaticaan waren verschillende huizen geïllumineerd. Aan de Fransche bladen wordt uit Rome gemeld, dat Z. H. de Paus bij het consistorie, dat vermoedelijk na Nieuwe- jaar gehouden zal worden, Mgr. Amette, den aartsbisschop van Parijs, Dubillard, den aartsbisschop van Chambéry, en de Cabrelle, den bisschop van Montpellier, tot kardinalen zal benoemen. Oostenrijk. Een aantal Oostenrijksche officieren te Ween en, die onlangs tot kapitein bij den staf warer benoemd, hadden dezer dagen per post een gesloten enveloppe ont vangen, waarin een circulaire over een haalde een pak bankbiljetten te voor schijn. Ziedaar! zeide hij. Nestor was zeer tevreden en hij dankte Maloeuvre en leidde hem met de lamp de trap af. XXII. EEN SLACHTOFFER VAN HET VERGIF. Sedert den dag, waarop Marie-Angelina de rue Moncey verlaten had, behield zij niets meer van de vroolijkheid, die haar zoo levendig maakte. Al de slagen, die achtereenvolgens het kind getroffen hadden, hadden een spoor achter gelaten; de frischheid van hare wangen verdweeneen groote zwaar moedigheid was op haar gelaat te lezen. Op haar aanhoudende verzoeken, die zij tot Maloeuvre richtte, om haar broe der te bezoeken, antwoordde haar voogd altijd, dat Cyrillus een nerveus gestel had en te zeer voor indrukken vatbaar was. .Hij voegde er bij,- dat de geneesheer van het Lyceum fjenri III hem speciaal be handelde. Zij zou door haar bezoek een gevaarlijken invloed op, haar broeder uit oefenen, en tot den dag, waarop eenige verbetering zou te constateeren zijn,- acht te hij het tot zijn plicht haar niet bij Cyrillus toe te laten, 'fill tosu MJM-A.iij;cli.w ma^Jê Jiad, hare tranen in te houden, voegde hij er bij: Sedert lang ben ik voor u bevreesd, omdat gij altijd met Emily in aanraking zijtindien gij u niet geweld aandoet, om die zwaarmoedigheid te overwinnen, dan ben ik verplicht energieke maatregelen te nemen. Zij rilde over haar geheele lichaam. Miss Emily had medelijden met het arme meisje. Zij troostte haar niet met banale troostwoorden maar zij plaatste het kruis voor hare oogen. Marie-Angelina hield op met klagen. Haar gelaat veranderde geheel en al. Het lachende kind kreeg de ernst van het jonge meisje. Haar gesprekken met Coelio werden ernstiger. Zij sprak zonder ophouden van den hemel; zij opende jiiet meer de prachtige boeken met platen, waarmede Pont-Joubert haar bibliotheek verrijkt had, toen hij met een zoo teedere be zorgdheid over haar waakte; zij had slechts één boek noodig, en dit boek was een gebedenboek. Coelio, zeide zij eens tot haar kleinen vriend, gij kunt het krijgen als ik dood ben. Ik smeek u, Marie Angelina, ant woordde de kleine zieke, spreek niet over zulke dingen. Indien een van ons moet if&Qtf#» im fc» Ui hfit tesh wei,,*, gij nieuw versterkend middel en als monster een paar pillen. Een der officieren nam de pillen in en stierf bijna onmiddellijk* Anderen waren echter voorzichtiger en lieten de scheikundige analyse dier pil len opmaken. Daaruit bleek, dat zij een groote hoeveelheid blauwzuur bevatten. Omtrent den dader van deze laaghar tige poging tot vergiftiging op groote schaal, en diens beweegredenen, tast de Weensche politie nog steeds in het duis ter. Men vermoedt, dat het een officier; moet zijn, die aldus zijn bevordering wil de bespoedigen of zich op zijn gelukkiger collega's heeft willen wreken. Rusland. Uit Odessa wordt gemeld, dat dieven eenige dagen geleden een politiebureau overvielen, waarbij de vier aanwezigen politieambtenaren werden gedood en het geheele aanwezige geldsbedrag werd ge stolen. Op denzelfden dag werd in den express trein van Genitechesk naar Alexejefka een ambtenaar van de Internationale Bank aangevallen door drie gewapende roovers en van 20.000 Roebels beroofd. Nadat de aanval gelukt was brachten de roovers den trein tot staan door aan de noodrem te trekkenzij vluchten, achtervolgd door de conducteurs, van wie er twee door hen gewond werden. De Tsaar heeft een dankbetuiging ge zonden aan de politie-agenten te Mohlof en hen ieder een gratificatie van vijf Roebel geschonken, wegens het aanhou den en arresteeren van een rooverbende,- die het district Msistavsk terroriseerde. Amerika. Het stoomschip Sainte Croix met 135 personen aan boord is in de nabijheid van Los Angeles verbrand. De 82 passagiers en de 36 leden der bemanning, konden allen te Punta Duna behouden aan land gebracht worden. Dank zij het koelbloedig en beleidvol optreden van de scheepsofficieren, werd het brandende schip in de grootste orde verlaten. BINNENLAND. Prof. Beijsens. Mer schrijft uit Warmond aan de „Res.bode" Prof. dr. J. Th. Beijsens, sinds 1895 hoogleeraar in de philosofie aan hetf Seminarie Warmond, die benoemd is tot buitengewoon hoogleeraar in de wijs begeerte en zedeleer aan de Rijks-Uni versiteit te Utrecht zal de volgende week vertrekken om het hoogleeraar- schap aldaar te aanvaarden. Hiermede in verband nemen zijn les sen aan het Seminarie reeds deze week een einde. In den loop van dit jaaij werd de hoogleeraar, door de Universi teit te Leuven den doctorstitel „in ho noris causa" toegekend naar aanleiding van verschillende werken van zijn han den, welke in de laatste jaren werden uitgegeven. zult uwe schoone kleur en uw kracht terug krijgen,- maar ik zal altijd blijven wat ik ben, een ongelukkige, wiens leven voorbijgaat op een stoel, indien ik mij ten minste niet voortsleep met mijne krukken Beproef mij niet te overtuigen, dat ik blijf leven, zeide Marie-Angelina. Zie mijn handen eens, hoe mager zij zijn. Het meisje had gelijk; het verdriet verzwakte haar lichaam zoo,- dat Ma loeuvre een geneesheer liet halen. Het was een echte buiten dokter. Hij bezat heel weinig wetenschappelijke ken nis, en verbeeldde zich dat die kennis voldoende was voor zijn geheele leven en dat het niet meer noodig was de boeken te openen, waarvoor hij eerst had zitten zwoegen. Hij wist dat men voor bepaalde ziekten bepaalde middelen gebruikte,- en of de medische wetenschap al vooruitging en nieuwe geneesmiddelen ontdekte, daar trok hij zich niets van aan. Zijne patinëten klaagden nooit over hem. Hij zette zich neder aan het hoof deneind, luisterde naar hun klachten, be tastte hen,- vroolijkte hen op door allerlei nieuws te vertellen,- lachte om medischoi nieuwigheden, spotte met specialisten en; schreef ten laatste medicijnen voor; waar* in de zieken hun heil meenden te zien* (Wftrtt yferyeigd),

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1