22 Schoolkindervoeding. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 44 9e &2idóeW Sou/ta/nT Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent. Maandag November 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Burgemeester DE RIDDER. Zaterdagavond heeft onze goede stad stad Leiden een zwaar verlies getroffen. Was onze Burgemeester van een ern stige ziekte .wel hersteld, maar zag hij er toch nog erg zwak uit, niemand onzer [had voorzeker gedacht, dat de dood hein zoo spoedig treffen zou. Woensdag woonde hij nog de verga dering van de Tweede Kamer bij, en voelde hij zich zeer opgewekt. Donder dag klaagde hij over pijn in de zijde en kon hij de vergadering van B. en W. niet bijwonen. Het bleek dat een pleuriti- sche aandoening, weldra verergerd tot longontsteking, zijn al reeds verzwakt lichaam had getroffen. Toch werd de toestand niet ernstig geacht. Zaterdag avond had hij, te bed liggend, nog flink gegeten, daarna zelfs nog stukken ge weekend, toen vrij plotseling de dood hem overviel. Zacht en kalm, als zon der doodstrijd is onze Burgemeester ge storven. Onze stad verliest "in hem een be kwaam en eerlijk hoofd, een man van vaste beginselen, waarvoor hij rond uit kwam, maar toch een burgemeester, die boven de partijen bleef staan. Popu lair was hij misschien niet, maar wel algemeen geacht, vooral om die hooge opvatting, welke hij van zijn taak als Burgemeester had. Onze gemeente was hem lief; voor haar belangen zorgde hij zooveel hij vermocht. Men heeft wel eens gezegd, dat hij geen Kamerlid had had moeten blijven, maar vast staat 't, dat zijn Kamerlidmaatschap voor onze stad, en vooral aan hare Universiteit ten goede is gekomen. Onder Mr. de Ridder's bestuur is Lei den flink vooruit gegaan. De Electrische .Centrale kwam tot stand; de grootsche verbreeding van de Paardensteeg die, zoo wilde de kleingeestige oppositie het, niet De Ridder-kade mocht heeten! kreeg haar beslag; de electrische tram werd voorbereid; de gasfabriek breid de zich in de omliggende gemeenten uit de gestichten Endegeest en Rhijngeest kwamen onder zijn voorzitterschap tot „bloei; de Lakenhal werd, evenzeer on der zijn presidium, met tal van nieuwe stukken verrijkt, enz. enz. Wij kunnen alles samenvatten in deze woordende gemeente Leiden heeft in iMr. de Ridder een hoogstaanden, werk- zamen en haar liefhebbenden Burgemees ter verloren. Elders in ons blad geven wij eenige le vensbijzonderheden van Mr. de Ridder. Men ziet eruit, welk een rijk en werkzaam leven deze edele man heeft gehad. Van hem kan getuigd worden, dat hij gearbeid heeft zoolang het dag was. God heeft hem,- eerst 60 jaren oud, van ons weggenomen. Moge Hij hem ver- .geldon, het vele goede, dat hij in zijn 'Teven heeft gedaan! Ingezonden Ook wij zouden, evenals de anti-revo lutionaire „Leidenaar", niet op deze ma- iterie terugkomen, indien de redactie van dit weekblad ons niet de eer had aan gedaan eene beschouwing hieraan te wij den. Op de allereerste plaats geven wij onzen geachten bestrijder toe, dat even- jmin als door de A. R. door ons, katho lieken, Staats-armenzorg wordt ge- wenscht. Ware in den Leidschen Gemeenteraad dan ook, in plaats van s u b s i d i- e e r i n g van eene vereeniging, voeding van gemeentewege voorgesteld, wij zou den een dergelijk voorstel, even fel heb ben bestreden, als wij het onderhavige warm hebben verdedigd. Dat schoolkindervoeding door middel eener vereeniging tot Staats-armenzorg leidt, kunnen wij niet toegeven. Ook subsidieering van vereenigïngen, jwelke zich belasten jnet de zorg over yoogdij en regeeringskinderen, zou door geredeneerd tot staatsarmenzorg leiden en dus niet geoorloofd zijn. .Wij meenen, dat de redactie van „de ^Leidenaar" deze consequentie van haar (stelling niet zal durven aanvaarden. Noiz eeu 'i]isnede_ van hH b'acLui^e-. nen wij niet onbesproken te mogen laten n.l. waar het schrijft: „En wie het gezin verscheurt, door den een hier zijn „brok eten" te laten halen, den ander op die plaats zijn „maaltje" te laten hou den, verlaagt het ideaal van de Christelijke Armenzorg. Want er is niets verderfelijker voor het gezins leven, dan wanneer elk lid een goed heenkomen zoekt en op zich zelf leeft, en niet meeleeft in de noo- den van het geheel. En is het niet ellendig, dat het twaalfjarig kind met volle maag thuis komt van school en de veertienjarige hongerig zit. Is dat dan liefdadigheid?" De schrijver schijnt hier te vreezen voor de ondermijning van het ouderlijk gezag. Doch wij vragenzal het lijden van gebrek en honger van alle kinderen, van het gezin wat toch helaas maar al te dikwijls bij ophouding der Schoolkin dervoeding hiervan het gevolg zal zijn, dat gezag dan wel bevorderen en hoog houden En zijn het niet juist de school gaande kinderen, die buiten de school tijden bij moeder vertoevende, het meest in de gelegenheid zijn hun onte vredenheid door opstand tegen het ou derlijk gezag te toon en? In ons voorgaand artikel hebben wij reeds gezegd, dat ook wij de schoolkin dervoeding onvoldoende achten, doch dat wij op algemeene armenvoeding zouden willen aandringen. En nogmaals stellen wij hier de vraag, moet daar het meer dere nog onmogelijk geheel kan wor den bereikt ,ook het mindere geheel achterwege blijven? Dat de vraag die wij in ons vorig* artikel stelden „Hoevele kinderen zijn er niet, die in de koude wintermaanden geen behoorlijk voedsel krijgen de meest grievende aanklacht zou inhou den tegen onze eigen armbesturen en St. Vincentius-vereenigingen moeten wij ten stelligste tegenspreken daar deze dik wijls reeds meer doen dan zij kunnen. Zeer zeker houdt deze vraag een aan klacht in, doch niet tegen onze lief dadige instelling', maar tegen degenen, die God met geld en fortuin zegendej, doch weigeren, iets ten bate van hunne ongelukkige natuurgenooten af te staan. „De Leidenaar" heeft een middel ge vonden, om aan de bestaande bezwaren tegen schoolkindervoeding te ontkomen. Het klinkt zeer eenvoudig: Geef het geld aan de armbesturen. Het gevolg hiervan zou zijn, buiten beschouwing gelaten, dat de spijzen hierdoor duurder zouden worden dat elke armeninrichting de schoolgaande kinderen van zijn eigen richting thuis zou kunnen spijzigen. Hiertegen hand haven wij echter het bezwaar, dat op deze wijze, maar al te dikwijls wat voor het kind bestemd is, door anderen zal worden genuttigd. Koninklijke besluiten. Benoemd zijn tot ontvanger der re gistratie en domeinen te Oss, P. Klijns- matot ontvnger dear registratie en domeinen te Goor, A. Lipjestot ont vanger der registratie en domeinen te Gulpen, A. Van Helbergen tot ontvan ger der registratie en dom. te Weert S. J. Smittot ontvanger der registratie en domeinen te Hoogeveen, H. Haga tot ontv. der reg. en dom. te Druten M. W. F. Beijerinck; tot ontvanger der regi stratie en domeinen te Texel, S. W. Wege er Sleeswijk, allen thans surnume rair der registratie en domeinen. Aan M. A. Venker te 's Gravenhage is met ingang van 1 Januari 1910, eervol ontsiag verleend als landmeter van het kadaster, met dankbetuiging voor de door hein aan den lande bewezen dien sten. Aan J. De Graag is met ingang van 1 Januari 11910, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van ontvan ger der successierechten (kantoor no. 2) te 's Gravenhage, meb dankbetuiging voor de aan den lands bewezen diensten. Benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de Arrondissement-Rechtbank te Haarlem mr. H. R. Ribbius, doctor in de Staatswetenschap, advocaat en pro cureur aldaar. Met ingang van 1 Januari 1910 is aan A. A. Van Rijnbach, op zijn verzoek, eer vol oatsJ-a^ verleen'1 als leeraar aan de R. H. Burgerschool te Meppel. De met verlof hier te lande aanwezige kapitein der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië K. L. F. A. Thörig, is met ingang van 1 Dec. wegens vol brachten diensttijd, eervol uit den mili tairen dienst ontslagen, onder toeken ning van pensioen. Directeur-Generaal van den Landbouw Wij kunnen met zekerheid mededee- len, zegt het „N. v. d. D." dat het^n de bedoeling van de regeering ligt, den post van directeur-generaal van den landbouw binnenkort opnieuw te bezet ten. Het gerucht, dat aan den heer Lo- vink geen opvolger gegeven zou worden, is dus ongegrond. De benoeming van een inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst wacht op de vervulling van het directeur-generaal schap. Prins Hendrik. Z. K. H. Prins Flendrik zal Woensdag en Donderdag 24 en 25 November deel nemen aan de door graaf van Bentinck van Waldeck Limburg op het landgoed Middachten te houden drijfjachten. Liefde-broeders. Mr. de Savornin Lohman hield Vrij dagmiddag in de Tweede Kamer een rede, waarin hij allereerst sprak over de kwestie der deooratie, en dienaan gaande verklaarde Dr. Kuyper op diens eerewoord te gelooven. Voorts gaf hij zijne beschouwingen over een Christelijk-historisch staatsbe leid, waarbij hij antithetisch kwam te staan tegenover de sociaal-democraten. Door interrupties van de sociaal-de- möcraten ietwat aangevuurd, bracht hij hun scherp, maar volkomen terecht, on der het oog, dat de socialisten niets be ters wisten te doen dan ontevredenheid te kweeken en haat te zaaien. Dat meenden toen weer de heeren Troelstra, Schaper en Duys te moeten betwisten. Maar Mr. Lohman hield vol, dat zij nooit liefde toonden, wel ontevreden heid en haat predikten. Toen riep de heer Duys: „Ja, piaar uit liefde". Dan hebben wij dus de heeren so ciaal-democraten voortaan te beschou wen als „liefdebroeder" Maar dan zeker van een bijzondere soort 1 (Rott.) Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling van den Minister van Justitie van Regeeringswege lichtdrukken te doen ver vaardigen van de particuliere gestichten, welke zich belasten met de zorg over voogdijkinderen. Deze zullen op de Wereld- en Inter nationale Tentoonstelling in 1910 te Brus sel te houden, in de Nederlandsche af- deeling, in een der zalen van de groep: Opvoeding en Onderwijs worden geëxpo seerd. Onder eiken lichtdruk zullen worden aangegeven: De naam van het gesticht, de godsdienstige gezindte, de capaciteit, de bezetting en het aantal der verpleegde voogdijkinderen. De Minister heeft daartoe in eene circu laire de medewerking der verschillende vereenigingen ingeroepen. LEIDEN, 22 November. Mr. N. De Ridder, f Onverwachts, terwijl hij nog bezig was eenige stukken te teekenen, is Zaterdag avond de dood onzen burgemeester over vallen. Reeds lang was hij lijdend. Eenige maanden geleden had hij buiten deze stad genezing gezocht. En men meende, toen hij 27 September j.l. hier weer te rugkwam, dat zijn krachten waren her steld. Zaterdag constateerde de huisdokter pleuris en longontsteking, waaraan hij plotseling bezweek. Mr. N. de Ridder was lid der 2de Ka mer voor het district Wijk bij Duurstede, en curator der Leidsche Universiteit. Mr. Nicolaas de Ridder, geboren in 1849, promoveerde in 1875 op proef schrift: Eenige beschouwingen over ko pierecht, en maakte daarna al spoedig deel uil vm liet Qpegbêar Ministerie, en wel sinds 1877 bij het kantongerecht te Ticl, waarna hij resp. benoemd werd in 1883 tot substituut-officier van Jus titie te Winschoten, in 1885 tot substi tuut-officier te Utrecht, in 1893 tot of ficier van Justitie te Tiel, waarvan hij in 1897 in dezelfde kwaliteit naar Gro ningen overging. In 1903 werd hij ver volgens benoemd tot burgemeester van Leiden en het volgend jaar tot curator der universiteit aldaar. De overledene, behoorend tot de anti revolutionaire partij, werd 9 Oct. 1901 tot lid der Tweede Kamer gekozen voor Wijk bij Duurstede, dat hem telkenmale male herkoos en maakte voorts van 1893 1897 deel uit van de Prov. Staten van Utrecht van 1887 tot 1893 van den gemeenteraad aldaar, en later van 'den gemeenteraad van Groningen. Hij toonde zich een uitnemend voor zitter van den gemeenteraad en wist zich boven de partijen te stellen. De voornaamste zaken, die onder het burgemeesterschap van Mr. N. de Rid der tot stand kwamen, zijn de Electrische Centrale, de verande ring van de Paardesteegde arbeids- eurs het Werkloozenfonds de uitbrei ding van de Veemarkt; de afschaffing der controleurs van politie, in plaats waarvan hoofdagenten werden aange steld het besluit tot het oprichten van een idiotengesticht bij Endegeest. Verder heeft hij geijverd voor de vaartverbetering in en om Leiden en een groot aandeel genomen in de tramplan nen voor Leiden en omstreken. In de Kamer sprak Mr. De Ridder vooral over onderwerpen, betrekking hebbende op de Leidsche Universiteit, en die van justitieelen aard. Bij de be handeling van verschillende belangrijke justitieele wetsontwerpen was hij Rappor teur of Lid van de Commissie van Voor bereiding. Naar wij vernemen, zal de Begrafenis van Mr. De Ridder plaats hebben op Donderdag a. s. te Oegstgeest. Het bestuur van het Gemeentelijk Werkloozenfonds heeft het percentage van den bijslag over de maand December vastgesteld op 50 voor de typografen en 100 voor de andere vakken. Op de wekelijksche uitkeering der Typografen- Vereeniging wordt dus door de Gemeente als bijslag verleend een bedrag gelijk aan de halve uitkeering (50 pCt.) Voor alle andere Vereenigingen is de bijslag precies gelijk aan de wekelijksche uit keering (100 pCt.). De bijslag is echter nooit hooger dan 50 cent per man en per dag, dat is f3.in de week. Mej. C. H. Sala, alhier, is te Rotterdam geslaagd voor het examen apothekers-assistente. Bij de aanbesteding van vleesch ten behoeve van de militaire slachterij te Kampen werd het laagst ingeschreven door den heer G. W. Zandvoort, alhier, voor f0,59 per K.G. Na eene liefdadigheids-predikatie, gehouden door den WelEerw. heer J. H. P. Root, Kapelaan der St. Josephskerk te 's-Gravenhage, in de kerk van O. L. Vrouwe Hemelvaart, alhier, heeft eene collecte ten bate der SL Elisabeths-Ver- eeniging opgebracht de som van ruim f 300. Bij beschikking van den Commandant der le Divisie is aan den Tweede-Luite nant J. de Lange van het 4de Regiment Infanterie een verlof verleend van zes weken, wegens ongesteldheid. Den 29 November a.s. zal het 12 jaren geleden zijn dat onze stadgenoot de heer H. Cales, sergeant bij het 4de Regiment Infanterie, in militairen dienst trad. Op dien dag zal hem de bronzen medaille worden uitgereikt. Gisteren speelde Ajax tegen Haar lem op terrein van laatstgenoemde club gelijk 11, daarbij in den ranglijst een trede hooger opklimmend. KATWIJK AAN DEN RIJN. In den loop dezer week wordt alhier begonnen ceelen teelland in de zanderij van Baron ceelen teelland in de randerij van Baron v. Wassenaer v. Catwijck. Genoemd werk is na voldoende onderzoek zeer noodig gebleken, daar reeds bij normale weers gesteldheid in den zomer de hoogst gele gen gedeelten veel van de droogte te lij den hebben, en zelfs bij droge zomers het beplanten er van een onbegonnen werk Vsa G^ojemde perecelen zijn in huur aan Joh. Meijer, J. Heemskerk en A. Heemskerk. Met het afzanden der nog woeste gronden, waarvan het zand moet dienen voor de Electrische Spoorweg Mij., tra ject LeidenOude-Wetering, wordt ook eerstdaags begonnen. De steiger is ge reed, met het aanleggen der rails is een begin gemaakt, en de karren voor het ver voer zijn reeds gearriveerd. De locomotief wordt ook spoedig verwacht. Het bestuur en de leden van het zangkoor dezer parochie komen heden, op den feestdag van de H. Cecilia, patrones van het zangkoor, des avonds te half acht ter jaarlijksche algemeene vergadering bijeen. Aan de orde is o. m.jaarverslag van secr. en penningm., bestuursverkie zing, potverdeeling enz. enz. Dinsdagmor gen te 8 uur is er gezongen H. Mis voor de levende en overledene leden van het zangkoor. LISSE. De Gemeenteraad vergadert Dinsdagmorgen 10 uur, hoofdzakelijk ter vaststelling der Gemeentebegrooting. NOORDWIJK. Gisteren vierde de St. Liduïnavereeniging, onderafdeeling van het St. Jeroensgilde haar 12i/2-jarig be staan. In die 12i/2 jaar hebben de dames, leden der vereeniging, zich onschatbare verdiensten en veler dank en erkentelijk heid verzameld voor 't schoone liefde werk, door haar beoefend; het verschaf fen van de noodige versterkende midde len en a nderzins aan arme zieken der parochie, 't Feest heeft een kerkelijk karakter gedragen. In het priesterkoor der Sint Jeroenskerk was het beeld der patrones met bloemen en licht versierd en des avonds werd een plechtig Lof ge houden met Te Deum, waarin de Zeer- eerw. zeergel. heer Rector van Dillen van Oegstgeest de feestpredikatie hield. De gewijde redenaar wees op het vele goede, door de St. Luduina-vereeniging in haar 12i/2-jarig bestaan verricht, en op de groote reden tot dankbaarheid* die vooral zij moeten hebben jegens God die gedurende hun ziekte vertroost en geholpen werden door de liefdadigheid der dames, die lid zijn van de vereeni ging. Wij betwijfelen niet of de schaal- collecte, onder de plechtigheid gehou den, zal de kas der St. Liduïna-vereeni- ging aanmerkelijk versterkt hebben, waardoor de liefdadige dames meer dan andere jaren nog in staat zullen zijn; haar zegenrijk werk voort te zetten en uit te breiden. Indien werkelijk de giften zóó ruim gevloeid hebben, als wij ons voorstellen, is dit 12i/2-jarig feest een ware jubeldag geworden om met rector Van Dillen te spreken en zal dit koperen feest nog lang in het ge heugen blijven, én bij de- St. Liduïna- Vereeniging, én bij de arme zieken der parochie van St. Jeroen. Wij hopen van harte en iedere pa rochiaan van Noordwijk met ons dat de schoone vereeniging nog een reeks van jaren moge voortgaan, arme zieken te troosten en van 't noodige te voorzien, opdat het zilveren feest met nog grooter reden tot dankbaarheid ge vierd moge worden. SASSENHEIM. Zondagavond verga derde de onderafdeeling „Land en Tuin- bouwknechts" van de R. K. Volksbond. De voorzitter, de heer M. Hoogervorst opende de vergadering met gebed, de notulen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierna werd meegedeeld dat door bemiddeling van de brandstof- fencommissie waren geleverd 133 H.L. steenkolen en 85 H.L. cokes. Mochten er nog leden zijn, die nu nog brand stoffen wenschen te ontvangen, dan zou de leverancier deze nog leveren, indien er minstens 70 H.L. besteld zou wor den. De voorzitter dankte de commissie voor hunne werkzaamheden en hoopte, dat het volgende jaar de deelname aan den gezamerilijken inkoop van brand stoffen nog veel grooter zou zijn, hij spoorde daarom de leden aan vroeg in het voorjaar reeds met de wekelijkschen bijdrage te beginnen. Aangezien in de vorige vergadering bij de verkiezing van leden voor de ten toonstellingscommissie een lid te kort gekozen was, werd nu bij acclamatie als zoodanig benoemd de heer H. Hooger vorst. Na eenige he "preki. 1 n werd beslo ten de kinderen; y^u 6 tot 12 jaar der

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1