BUITENLAND. Uit Stad en Omgeving, De Voorzitter belooft overweging. De heer Straathof vraagt of geen naschouw over de schoorsteenen gehou den wordt. Spr. meent te weten, dat aan verschillende opmerkingen niet is vol daan. Jn dat geval helpt de Schouw niet veel. De Voorzitter antwoordt, dat Wit- senburg na schouw heeft gehouden en ge rapporteerd heeft, dat alles in orde was. 3pr. belooft onderzoek. Daarna wordt de vergadering gestoten. Academlenieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het candidaats- examen in de rechten de heer A. J. Cou- tinho (W. I.) en Mej. C. E. Boonacker (den Haag), voor het theoretisch-apothe- kers examen Mej. H. H. de Wolff (den Haag). Bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer Dirk Klinkert, arts, geboren en wonende te Rotterdam. De promotie ge schiedde na verdediging van een acade misch proefschrift, getiteld „Aetiologie en Pathogenese der Cholelithiatis". Bevorderd tot doctor in deNederland- sche letteren de heer Careljohan August Meerdink, leeraar aan de H. B. S. te Roer mond, geb. te Harderwijk. De promotie geschiedde na verdediging van een acade misch proefschrift getiteld „Roermond in de Middeleeuwen". De geneeskundige staatscommissie be vorderde heden tot arts den heer A. A. Hulshoff (Hengeloo), tot semi-arts den heer J. H. O. Reijs (den Haag). GRONINGEN. Bevorderd tot arts de heer H. C. Holthuis, geboren te Bedum. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen de heer Adolf Zeldenrust, geb. te Amsterdam. Directeur-generaal van Landbouw. Het „Ned. Landbouwweekblad" van heden wijdt een beschouwing aan de va cature van Directeur-Generaal van Land bouw en verheugt zich dat blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer (Staatsbegrooting 1910, Hoofdstuk IX Afd. Landbouw) de Landbouw in toenemende mate belangstelling ondervindt. Het Land- bouworgaan spreekt verder het ver trouwen uit dat de benoeming van den nieuwen Directeur-Generaal spoedig kan Worden tegemoet gezien. Immers al wees het blad reeds aan stonds op de moeilijkheden, die bij de nieuwe keuze uiteraard zich zuilen voor doen, en al begrijpt het dat een kort interim op den algemeenen gang van zaken nog geen nadeeligen invloed be hoeft te hebben, toch zal wel niet be toogd moeten worden, dat een hoofde- looze Directie geen levensvatbaarheid kan hebben. Voorts wijst het er op dat van het be richt in de bladen in het Voorloopig Verslag zelfs, geen weerschijn wordt be speurd. Uitstel kan z. i. ten deze niet anders dan nadeelig werken, in de eerste en voornaamste plaats, omdat de voort durende aanraking van de praktijk met de Directie dan te lang gestoord blijft en dientengevolge de gezonde werking van dat mooie Staatsmechanisme ernstig wordt bedreigt; een bezwaar of liever gevaar dat niet is te ondervangen, zoomin door bemiddeling van de ver schillende hoofdambtenaren, als door den Minister in persoon. Hoe eerder de betrekking vervuld zal zijn, hoe beter dit naar de meening van het Landbouwweekblad zal wezen. (Vervolg). Frankrijk. Uit Bayonne wordt gemeldt dat de weigering der Bisschoppen om de abso lutie te geven aan hén, die hunne kinde ren naar de openbare :scho!en zenden, tot gevolg heeft gehad; dat die ouders hun bijdrage voor den eeredienst weige ren onder de leuze „Geen absolutie, geen geld!" De „Köln. Volksz." teekent hier bij aan dat i n dezen vorm het bericht na tuurlijk onjuist is. De absolutie wordt niet geweigerd alleen omdat de kinde ren godsdienstlooze scholen bezoeken, maar omdat naast die scholen Katho lieke scholen bestaan, die bezocht kun nen worden, of omdat van de ouders vroeger reeds, om het godsdienstlooze onderricht en de den godsdienst vijan dige boeken daarbij gebruikt, gevorderd werd hunne kinderen van die scholen af te houden. Duitschland De Berlijnsche berichtgever van het „Handelsblad" deelde in zijn jongsten brief het een en ander mede over het vroegtijdig intreden van den winter te Berlijn en over de groote massa sneeuw die daar ter stede zijn gevallen. Soort gelijke berichten over enormen sneeuw val en daardoor ontstane storingen van het verkeer komen uit verschillende dee- len van Duitschland. In Hessen heeft het Woensdag 12 uren achtereen ge sneeuwd, in den Boven- en Beneden- Harz eveneens. De sneeuwlaag heeft daar reeds een dikte van meer dan een halven meter bereikt. Woensdagnacht vielen in Zuid-Hanno- ver grdote massa's sneeuw, later begon het te dooien. Het baanvak Eisleben— Halle is sedert 16 November 's avonds ten gevolge van een sneeuwstorm bijna niet meer te berijden. De enkele treinen, die er nog loopen, komen met belangrijke vertragingen aan. Uit Mannheim wordt bericht, dat de Rijn met buitengewone snelheid a,an het wassen is, de Neckar steeg van 261 in één dag op 290. In den nacht van 16 op 17 November was het stormweer, gepaard niet hagel slag en sneeuwval, in geheel Noord- en Oost-Bohemenook in het Reuzengeberg te heeft het hevig gestormd. In Görlitz en omstreken zijn door een orkaan ernstige verwoestingen aange richt. In fabrieken en glasblazerijen kon niet gewerkt worden, daar. de electrische geleidingen vernield waren en men niet zonder levensgevaar de huizen kon ver laten. Van Dinsdagavond toUWoensdagavond hebben in het geheele Duitsche rijk sneeuwstormen gewoed. Telegraaf-, tele foon-, spoorweg en tramverbindingen zijn in steden, dor]?en en bosschen veelvuldig onderbroken. Aan de ooftboomen heelt de sneeuwvracht groote schade toege bracht, Italië. De Paus over den schoolstrijd in Frankrijk. Gisteren werden de Fransche pelgrims van de Association de Notre-Dame du Sa- lut door Z. H. den Paus in audiëntie ont vangen. In zijn toespraak verklaarde Z. H. dat hij zeer versterkt en getroost werd door de betuigingen van trouw die hij onder vond. Deze getuigenissen bevestigen dat het Geloof in Frankrijk, ondanks de ver volgingen onoverwinnelijk zal zijn. Voort gaande, zeide de Paus, dat men het woord vervolging niet overdreven kon noemen, aangezien de vijanden der Kerk zich open lijk tegen God zeiven hadden gericht en verbonden, en hun vijandelijke gezind heid weer jammerlijk bevestigd werd door den onverzoenlijken oorlog, dien Zij de bisschoppen hebben aangedaan, die aan geklaagd worden omdat zij zich getrou welijk onderwerpen aan den H. Stoel. De bisschoppen, die getuigen zijn van het onnoemelijk kwaad, dat den jeugdigen zielen wordt aangedaan door de open bare scholen, en door den dwang die der jeugd wordt opgelegd om ongodsdiensti ge en immoreelc boeken te gebruiken, die bisschoppen hebben een alarmkreet doen hooren, om de aandacht der gezinshoof den te vestigen op de gevaren, die de kinderen bedreigen, echter op een wijze, waarop ieder Fransch burger het recht heeft, om tot zijn autoriteiten te spre ken. De aldus door de bisschoppen uit gesproken waarheid is het voorwerp van spot en haat geworden van de zijde der regeering. Want niet alleen ontzegt men den bisschoppen het recht de geloovigen te onderrichten, maar zelfs gaat de regee ring zoover om dengenen die hen de bisschoppen voor de rechtbanken hebben gedaagd, nog op te hitsen en te - ondersteunen. Toch zullen door de vervolging noch de bisschoppen, noch de Paus den moed in den strijd verliezen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Vergadering van Vrijdag 19 November. Het algemeen debat over de .Staats begrooting wordt voortgezet. De heer Patijn deelde mede, dat de heer Goeman Borgesius, die op dit oogen- blik buitenslands is doch van Maandag a.s. af de zittingen weer hoopt bij te wo nen den onjuisten en onbillijken aanval van den heer Troelstra op het beleid der liberale partij bij de jongste verkie zingen zal beantwoorden. Hierna trad spreker in beschouwingen over 's lands financiën en het financieel beleid der regeering. In de .allereerste plaats verdedigde hij het denkbeeld om in afwijking van hetgeen thans geschiedt, de machtiging aan den Minister van Fi nanciën om een staatsleening aan te gaan reeds bij voorbaat te verleenen en niet daarmee te wachten tot het oogenblik dat men- aan een leening toe is. Voorts betoogde hij de wenschelijk- heid van heffing van een evenredig zegel recht op den verkoop van effecten en wellicht ook op den verkoop van goede ren op termijnen, een wet m. a. w. op beurstransacties en termijnhandel. Daarna trad spreker in uitvoerige be schouwingen over het financieel beleid van dit Kabinet en onderschreef daarbij volkomen de meening van den Minister van financiën dat 's lands financiën in zorgwekkenden toestand verkeeren. Daar van is de consequentie dat er noodig is een krachtig Minister van Financiën die, met een flink overwicht tegenover zijn ambtgenooten heeft te waken tegen overdreven uitzetting van de uitgaven en die een helder plan van belastinghervor ming voor oogen heeft. In den tegenwoor- digen Minister ziet spreker dien krach- tigen man niet, waar de begrooting de duidelijke blijken draagt dat de Minister onvoldoende pressie op zijn ambtgenoo ten heeft uitgeoefend om- niet dringend noodzakelijke uitgaven terug te nemen. Spreker klaagde, in verband met boven staande stelling over de kolossale op drijving van de militaire uitgaven. De belastingpolitiek besprekende, be toogde de heer Patijn, dat van de belas tingshervormingsplannen van den Minis ter niets is terecht gekomen, Van de in komstenbelasting, als hoofdschotel van de hervormingsplannen aangediend en die reeds met 1 Januari 1910 in werking zou treden, komt niets terecht. De Minister heeft blijkbaar sedert het vorige jaar zijn plannen wijziging doen ondergaan met voorbedachten rade. Lu nu wii de minister uuL tekort dek ken door 30 pCt. verhooging van de in voerrechten, welke spreker bestreed, af gescheiden nog van elke kwestie van protectie als zijnde een tariefsver- hooging in twee tempo's: thans 30pet. en later een definitieve verhooging. Den Minister gooit het billijke beginsel van belasting naar c(raag'kracht in sprekers groot leedwezen overboord en dat is de hoofdreden waarom hij het weer met het financieel beleid van dit kabinet kan vereenigen. Spr. zal tegen het wetsont werp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd stemmen. De heer Drucker gaat den uitslag der verkiezingen na en constateert op hoe eigenaardige wijze het benoodigde geld in de anti-rev. partijkas vloeide. Tactische manoeuvres de vrees der con servatieven voor het roode spook heb ben het hunne gedaan. Ook de antithese werd weer voorop gesteld. Men tracht de klove te verdiepen, komt zelfs tot Katholieke geitenfokvereenigingen. In den breede gaat spreker na de grondslagen der Christelijke politiek, de z.g. Christelijke rechtsbeginselen om te concludeeren dat eene politiek daarop gevestigd, geen recht van bestaan kan hebben. Het is niet mogelijk één beginsel van „christelijken" aard te vinden. Over alle onderwerpen zijn de Christelijke staats lieden verdeeld. Daarom vreest spreker dat aan geen onderwerp van gewicht door deze Regeering zal worden aange pakt en slechts aan de bevordering en de geleidelijke belangen van het bijzon der onderwijs zal worden gearbeid. Zulks doet reeds de Memorie van Ant woord lezen. Aan militaire hervorming is nog niets goeds gedaan, het tweeploegenstelsel van den Minister Sabron reeds verkeerd gebleken de herziening der Ongevallen wet wordt steeds verschoven en daar door verdere verzekeringsmaatregelen uitbreiding der wet op landbouw- en visscherijbedrijf. Spreker en zijn politieke vrienden zijn het eens dat een ouderdomsvoorziening tevens :i nvaliditeitszorg moet inhouden, en dat er zeker geen premie moet gehe ven worden voor verplichte verzekering van arbeiders wier loon niet toereikend is. Het is de plicht der regeering eindelijk voor een concreet wetsvoorstel te zor gen. In de regeeringsstukken ontbreekt alle warmte voor die kwesties. Op fi nancieel gebied constateert spreker dat van de thans benoodigde 12 millioen 10 millioen uit indirecte belastingen, dus niet naar draagkracht, zullen worden ge heven. In den nood der gemeenten wordt niet voorzien op snelle behoorlijke wijze. Het conservatisme dezer regeering in zake kiesrecht en grondwetsherziening overtreft alles. Wij hebben „een conser vatief zaken-kabinet", dat door de be kwaamheid zijner leden wel wat tot stand zal brengen. De heer Tydeman herinnert dat dit ministerie zijn optreden dankt aan het militaire vraagstuk en dat de oplossing daarvan dus is een der hoofdpunten. Niet zonder bedenking acht spr. het optreden van een minister als gouverneur-generaal. De verkiezingen zijn nog op de basis van den schoolstrijd eenige rede voor de antithese, gevoerd. Maar nu die strijd over de school is uitgemaakt en voor loopig niet meer heropend zal worden, zal in de toekomst meer en meer de antithese verdwijnen en door het volk gewraakt worden. Kunst en Wetenschappen. Concert Susan Metcalfe. Van deze amerikaansche zangeres, had den we reeds veel goeds vernomenin tal van hooggestemde beoordeelingen in vak- en dagbladen, waren de goede hoedanigheden in de warmste beoordee lingen gehuldigd. Wij waren dus in groote verwachting nu ook in Leiden een avond ging geven worden, die e kendnismaking ook hier deed plaats vinden. En dadelijk beken nen wij zelden zoo iets te hebben ge hoord. De Nurksen alleen kunnen wel licht een of ander vinden wat zij weten af te keuren in den zang echter is voor hen niets te vinden. En waarom zeggen wij dit met zulk eene beslistheid. We zullen het verkla ren. Deze zangeres heeft zingen geleerd en onder eminente leiding haar orgaan we ten te ontwikkelen tot de meest vol maakte hoogte, doch behoudende beval lige natuurlijkheid, of wat meer is, de natuurlijke bevalligheid, die haar stem pelt tot een der grootste priesterres- sen der kunst. Voeg daarbij de niet genoeg te roemen eigenschap, met niet genoeg te waardeeren zelfkennis he laas te schaarsch gevonden bij menig uitvoerende !(n) kunstenaar (es) een programma te kiezen in volmaakte over eenstemming met de gaven die zij het geluk heeft te bezitten. Dan een buigzame, klankvolle stem, die gemakkelijk aanspreekt en ten volle wordt beheerschteen voordracht zoo gekuischt en smaakvol, een warme uit drukking die nooit de perken te buiten gaat, gehuwd aan een onvolprezen ge- .bruik van den adem en een sputterende uitspraak, ziedaar een flauw beeld van de volkomenheden die zich in deze zan geres vereenigen. We doen een greep uit de 13 nummers die zij zong en wijzen vooral op „Lied der Mignon", Schubert, en „der Arme Peter", van Schumann j „Rossignol amourcusc". van Ram eau en, doch waar om in bijzonderheden getreden, we we ten niet wat mee rvoldeed, het een of het ander. 'tWas alles subliem, een bron van genot! Even wil ik nog wijzen op „Der erste Ball", van onzen landgenoot Kor Kui ler, dat zoo gezongen ons een juweeltje van compositie scheen. Zeer werd ge waardeerd dat Suzan Metealfe ook de beleefdheid had een lied van Cath. v. Rennes te zingen „Madonnakindje". De uitspraak van het Hollandsch was even als van de andere talen hoogst verzorgd. De dankbare toehoorders riepen de zangeres herhaaldelijk terug en aan het slot werd zij warm toegejuicht, wat haar noopte een Hollandsch liedje van den accompagnateur te zingen. Voor de pauze was zij reeds gehuldigd met een reusachtige bloemenmand, haar door het schouwburgbestuur aangebo den. Aan de welklinkende vleugel had Louis Schnitzler de niet gemakkelijke taak de zangeres te begeleiden. Waar we vroeger n?eds hebben met lof ge waagd over zijn schoon spel, valt ook andermaal te vermelden dat zijn nauw gezetheid en vaardigheid een groot ta lent verraden. Zijn schoon spel, zijn mee leven met de intentiën van de zangeres droegen veel bij tot het niet onder woor den te brengen genot van dezen avond. LEIDEN, 19 November. St. Elisabeths-Gesticht. Hedenmorgen, op den feestdag van de H. Elisabeth, heeft de Z.Eerw. Deken van Leiden het nieuw gebouwde gedeelte van het St. Elisabetbs-gesticht aan de Hooigracht alhier, in alle stilte ingewijd. Van het monumentale gebouw, welks fraaie gevel het beeld der H. Patrones versiert, zullen wij in ons nummer van morgen een en ander vermelden. Hedenmiddag van 2 tot 4 uur had de plechtige receptie plaats. Z. D. H. Mgr. P. Leyten, bisschop van Breda, in wiens diocees het Moederhuis der Eerw. Zusters gevestigd is, was door zijn hoogen ouderdom verhinderd per soonlijk aanwezig te zijnals vertegen woordiger had Z. D. H. gezonden den H.Eerw. heer A. P. Hopmans, vicaris- generaal van het bisdom. Ook de Eerw. algemeene overste kon door ziekte niet komen; haar plaats werd ingenomen door de Eerw. Zuster There- sia van het Moederhuis te Breda. Een groote schare genoodigden, waar onder werden opgemerkt de wethoders dezer gemeente, vele leden van den raad, bijna alle doctoren, hoogleeraren van de medische faculteit aan de Universiteit al hier, benevens verschillende andere ker kelijke en wereldlijke autoriteiten, kwa men de oprichters en uitvoerders van dit heerlijk gebouw gelukwenschen met hun ne zoo uitstekend geslaagde pogingen. Vriendelijk rondgeleid door de Wel- eerw. Zusters werden de verschillende lokalen bezichtigd, welke door smaakvol aangebrachte bloemen en plantenversie- ringen een feestelijken aanblik boden. Voor de architecten, de heeren W. F. J. H. Bouman van Breda en L. v. d. Laan, alhier, alsmede voor den aanne mer den heer W. T. Weijers van Tilburg zullen de zoo spontane lofprijzingen over het slagen van hun arbeid zeker een groote voldoening zijn geweest. Heden werd een motorschipper, die door de Steenschuur voer, door de politie aangehouden, omdat hij onge dekt vleesch, dat later bleek paarden- vleesch te zijn, zonder doorvoerbewijs vervoerde. Dit vleesch, pl.m. 300 pond kwam uit Haarlem met bestemming voor Alphen. Op het slachthuis werd het voor consumptie geschikt verklaard, zoodat de schipper er met een verbaal wegens vervoer zonder doorvoerbewijs, afkwam. Woenskag 24 November a. s. zal vanwege het algemeen Ned. Verbond (burgerafdeeling Leiden) in de Stadsge hoorzaal een voordracht gehouden worden door den heer Leo Meert, voorzitter van het Vlaamsche Handelsverbond te St. Nicolaas over de a.s. tentoonstelling te Brussel en het Nederlandsche volk, ook in verband met de nieuwe richting in de Vlaamsche beweging. HAZERSWOUDE. Gisteren geraakte de heer N. den Brink, die zich niet anders kan voortbewegen dan met een wagentje, door het achteruit rijden te water, maar door rappe handen daar aanwezig mocht het spoedig gelukken den ongelukkige op het droge te brengen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Hedennacht is alhier bij den Heer A. C. van M. op den zolder brand ontstaan waarschijnlijk door dat een vonk uit den schoorsteen eenigen tijd heeft liggen smeulen. Daar v. M. zelf afwezig was is door zijn vrouw de hulp ingeroepen van W. v. B. een zijner buren, die met verscheidenen em mers water het vuur heeft gebluscht het geen echter niet verhinderde dat een groot gat in den zolder is gebrand. Door het flinke optreden van v. B. is echter een groote brand verijdeld, daar het telephoon- kantoor er naast is gevestigd en v. M in zijn nabij zijnde schuur eenige duizenden turven had geborgen. LEIMU1DEN. De Raad onzer gemeente komt Dinsdag 23 November, des voor- middags 10 uur, in openbare vergade ring bijeen, ter behandeling der begroo ting der ontvangsten en uitgaven over 1910. LlbSL. jL/e ui jciiiisierij „Riesenbeck" sedert- menschenheugenis behoort heb bende aan Baron Heermon v. Zuidwijk' is thans in eigendom overgegaan aan den bloemist J. W. Lefeber alhier, die het reeds enkele jaren m btwr had. De invallende vorst scWjnt de bol- 1 enkweekers bang te make*, want bij en kele hunner is men 's avonds bij het) maanlicht druk aan *t 'bollen dekken. Ve len moeten echter nog heel wat bollen- dek aankrijgen, waar nu natuurlijk ver langend naar wordt tegemoet gezien. Alhoewel bet bestuur der R. K'. Kiesvereeniging collectief haar ontslag als zoodanig heeft ingediend, vernemen wij toch, dat zij nog eenmaal een ver gadering zal bijeenroepen ter verkiezing van een nieuw bestuur en opdat dan de R. K. Kiesvereeniging zich kan uitspre ken welke houding zij zal aannemen bij" de a.s. Gemeenteraadsverkiezing. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 19 November 1909, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.6 Malinhead. Laagste 745.1 Horta. Verwachting tot den avond van 20 November: in het noorden veranderlijke wind en bewolking. In het zuiden zwakke lot matige oostelijke wind en lichtbewolkte lucht, waarschijnlijk droog weer, zelfde temperatuur. Laatste Berichten. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) DANZIG 19 Nov. Gisterenheerschte hier een zware sneeuwstorm te land en in de Danziger Bocht. Een Zweedsch stoomschip strandde; tien personen wer den gered, een is verdronken. Ook andere scheepsongevallen worden gemeld. Het spoor en scheepenverkeer is zoo goed als gestremd. Groote schade is aangericht. SALONIK1. Men heeft de villa Atlan- tini, de woonplaats van den ex-sultan Abdul Hamid, nu geheel met hooge muren omgeven. De geheele afsluiting van den sultan met de buitenwereld is hiermede voltooid. Afloop Verkoopingen. LEIDEN. Door notaris Coebergh werd heden in afslag gebracht de bouwmans woning aan den hecrenweg mei 19H.A. bouw- en hooiland alsmede 3 H.A. wei land in den Oostvlietpolder. Perc. 1 4 J. N. Botermans qq. voor f 21164; perc. 7—8 Voorsluis voor f 11400; perc. 9 Lolkes de Beer voor f 5800; perc. 10 dezelfde voor 8 6500; perc. 11 A. Dorre- paal, Hazerswoude voor f 5500; perc. 12 Hogewoning Rijnsburg; perc. 13 dezelfde voor f 3450; perc. 14 Menken voor f 2660. SASSENHE1M. Op den 18 Nov. ge- houden afslag ten overstaan der Notarissen J. Tuymelaar, te Lisse en G. ten Bruggen- cate alhier, werd perceel I, twee wel in gerichte woonhuizen gekocht door den heer C. Westerbeek en perceel II een steenen pakhuis door den heer C. P. Huyg, beiden alhier perceel I voor f 4800 en perceel II voor f 2600. Marktberichten. LEIDEN, 19 November. Veemarkt. Ter markt waren aangevoerd: 3 Veulens f 110a 125. 1 Paarden f105 af—; 11 Stieren f 112a f 240; 635 Kalf- en Melkkoeien f 162 a f 288124 Vare koeien f 114 a f228; 227 Vette Ossen en Koeien f 168 a f280, per kg. 60 a 70 c. 249 Graskal veren f33 a 85; 43 Kalveren (vette) i68af 116, per kg. 90 a 105 c.12 Kalveren (nuchtere) f6 a f 121723 Schapen (vette) f 11 a f 18, per kg. 46 a 54 c.; 312 Schapen (weide) f9 a f 12; 362 Varkens (magere) f 17 a f 39, per kg. 45 a 47 c.316 Varkens (Biggen) f3 a f 11.— 7 Bok ken of geiten f3 a f9. Ter markt aangevoerd: 1252 Runderen, 55 Kalveren, 2035 Schapen. Kaas. Aangevoerd 67 partijen. Besteed werd voor: Goudsche kaas van f 28 totf 34; Leidsche kaas de 150 kg. van f60 tot f81. Aan de Stadswaag gewogen70 partijen, 2608 stuks kaas, wegende 17688 kg. a 255; 2S ossen f 175 a 190; 212 vette koeien f 140 a 250; 27 e. a 32 c. per half kilo; 1247 melk- en kalfkoelen f 140 a 250 71 pinken f 45 a 75; 101 vette kalveren f 18 a 45; 36 c. a 44 c. per half kilo; 1012 graskalveren f 40 a 60; 61 nuchtere kalveren f 7 a 12; 950 vette schapen f 21 a 23; 281 weide schapen f 14 a 18; 1372 lammeren f 17 a 20; 302 vette varkens f80 a 90; 22 c. a 25 c. per half kilo; 171 magere varkens f 40 a 50; 658 vette biggen f 20 a 50; 21 c. a 24 c. per half kilo; 387 kleine biggen f 5 a 7; 43 paarden f 100 a 250. Over het geheel was de handel in rundvee behoorlijk goedlandkalveren vielen tegen wolvee door groote aanvoer kalmvarkens voor uitvoer gewildvoor Frankrijk en voor Italië werd weinig verkocht, het meest voor binnenlandschen handel. 19'Nov. Pluimvee. 600 slachtkippen 40 c. a 75 c.; 175 jonge hanen 30 c. a 40 c.; 150 piep kuikens 80 c. a 150 c. 19 November. Boerenboter f56.50. Aanvoer 6/4, 2/8 en 1/16 vaten. Fabrieksboter f 38 a f 58.50. Aanvoer 43/3 en 41/6 en 2/12 vaten. Noteering van de commissie f 58.50. Noteerfng van de vereeniging van boter- en kaashandelaren in Friesland f 59.00. Nagelkaas: Fabrieks f 21.50a41. Boeren f 50. Aanvoer 18,156 K.G. Handel vlug. UTRECHT, 19 November. Op de kaasmarkt waren heden aangevoerd 82 wagens met 15,990 kilo kaas. De prijzen beliepen voor le qual. 132,—a f34,50 2e qual. f 30,— a f 31,50, per 50 kilo. Handel vlug. EDAM, 18 November. Ter botermarkt waren aangevoerd 113 partijen. Hoogste prijs 75 c. per 5 H.Gr. Kipeieren f 8.— k 8.25 per 100 stuks. MEPPEL, 18 November. Aan de markt van heden was de aanvoer van boter 1300 kilo, 1ste soort per H vat f 27.50 2e soort f 26.50 a 3e S-. ort f 25.50 k stukken van 1)^ kilo f 2.05 k 2.ÓU

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 3