Uit Stad en Omgeving. Notarieel examen. Verslag no. 93 (Bijvoegsel Ned. Staatse. 17 Nov.) bevat den uitslag van het nota rieel examen. De einduitslag is: le gedeelte candidaten 90 geslaagden 43 2e gedeelte candidaten 71 geslaagden 40 3e gedeelte cand. 126 geslaagden 56 Mager resultaat. Verslag no. 94 bevat den uitslag van het landmeters-examen. De eenige can- didaat werd afgewezen. Hoeveel dagen de commissie zat, wordt niet vermeld. Zou dit examen, met 't oog op 's land schatkist, niet aan een ander kun nen worden vastgekoppeld of... verval len vraagt „De Tijd'1. Met twee maten. Twee feiten. Dh. Thomas van Valkenburg heeft aan de 2e Kamer een heele lijst van schanda len gezonden, die zouden hebben plaats gevonden bij de verkiezing in Gulpen. De katholieke kiesvereeniging van dit district heeft een groot aantal der feiten onderzocht en de weerlegging ervan ge publiceerd in een brochure. ja maar, schreef „Het Volk," niet alle door Thomas genoemde feiten zijn weer- legd. Waarop in de pers terecht is geant woord wat ook reeds in de Tweede Kamer was te verstaan gegeven dat er genoeg was bewezen om de onbe trouwbaarheid van den aanklager vast te stellen. En nu het tweede feLt. Dezer dagen verscheen van de hand van dr. Neumann bij Otto Eisner in Ber lijn een boek over de sociaal-democratie als werkgeefster. De „N. Crt." heeft er een uittreksel van gegeven vol feiten en cijfers, waaruit blijkt, dat de socialisten, zijn werkgevers geworden in coöperaties en dergelijke, de eischen, welke zij aan kapitalistische werkgevers voorleggen, volstrekt niet toepassen. „Het Volk" ontdekt ia het uittreksel der „N.Crt." een citaat var. enkele regels pit de „Vorwarts," dat het blad in de „Vorwarts" zelf niet terug vindt. Dus valsch dit citaat. En.... heel het boek van dr. Neumann een leugen. Of bij de sodalisten ook met twee maten wordt gemeten zal hier ieder met het „Dbl. v. Noordbr." moeten uitroe pen. Een brochure vol weerlegging is niet genoeg tegen beschuldigingen aan het adres der katholieken; maar het enkele feit, dat „Het Volk' één dtaat niet terug vinden kan, volstaat om een heel boek vol beschuldigingen tegen socialisten te weerleggen. Echter ook dat ééne citaat van Neu mann's boek, waaraan te knabbelen vol gens „Het Volk" genoeg zou zijn om het heele boek weg' té knagen, ook dat ééne citaat staat nog in zijn geheel. Want de „N. Crt." geeft nader het bewijs van hetgeen zij vooropzette. Dus zelfs het meten mei twee maten helpt „Het Volk" thans niet uit de ver legenheid. Th. E. F. Heerkens. f Woensdagavond is, 55 jaar oud, te Zwolle, zijn geboorte en woonplaats, plotseling overleden de heer Th. E. F. Heerkens (Kath.), lid van de Eerste Kamer van Overijssel. Zwolle verliest in hem een zeer gezien ei: algemeen geacht burger, en voor zij ne Katholieke stadgenooten is zijn heen gaan een groot verlies. Vooral zijn werk zaamheid en vrijgevigheid in zake de bevordering van het R. K. bijzonder on derwijs waren van algemeene bekend heid. De decoratie-zaak. Wij achten de rede, door dr. Kuyper gisteren in de Tweede Kamer uitgespro ken wel van zooveel belang, dat we om wille der juistheid mededeeling zullen doen van den officieelen tekst, die morgen in ons blad zal verschijnen. De gemeenteraad van Delft heeft een tnotie van het raadslid van Dijk, om den hoofdei ijken omslag voortaan progres sief te heffen, met toepassing van aftrek voor kinderen met 19 tegen 3 stemmen verworpen. LEGER EN VLOOT. Door den Minister van Oorlog is be paald dat de militieplich-ige, die zich na 1 Januari 1910 bij het Reserveka der heeft verbonden en die desver- langd zijn verplichten werkelijken dienst van S maanden onafgebroken wenscht te vervullen, gehouden zal zijn onder de wapenen te komen bij de schoolcompag- nie te Amersfoort op 1 October van het jaar van opkomst tot eerste oefening. Vorenbedoelde tnilïtieplich'ige aan vaardt in zoodanig geval bovendien de verplichting om in aansluiting aan de hierbedoelde acht maanden werkelijken dienst nog 4 maanden onder de wapenen te blijven bij het korps of onderdeel, waartoe hij behoort, evenals zulks het geval is voor den adspirant-militie-offi- cier. LEIDEN, 19 November. St. Augustinus. Op de vergadering van Woensdag avond las voor de R. K. Studenten-ver- eeniging St. Augustinus, alhier een der leden de lieer L. J. van der Eerden, over „Wagner". Spr. begon te schetsen het oordeel van Wagner's tijdgenooten en de wei nige waardeering, die hij vond. Alleen Liszt heeft begrepen, wat Wagner na gestreefd heeft: de descriptie der din gen door gebaar, woord en klanken. Die kunst nu bezaten de grootmeesters in Duitschland in de jaren 18351S50, Mendelssohn en later ook Schumann, niet. Beiden waren lyrici, zangers van hun eigen verrukkingen, vreugden en smarten, maar de kunst van den leven den schijn te wekken bezaten ze niet. Voor Wagner daarentegen was het dra ma eenig doel en streven. Wat zijn dan de grondbeginselen, waarop het nieuwe drama door Wagner geconcipieerd be rust. Volgens Wagner zijn er drie kun sten van zuiver menschelijke orde: de dans (genomen in den uitgebreidsten zin van alle mimiek), de muziek en de dichtkunst, die correspondeeren aan drie vermogenshet gezicht, het gehoor en de verbeelding. Wil de mensch zich nu openbaren geheel en volkomen, dan is dat alleen mogelijk, door samenwerking van die drie uitdrukkingswijzen. Bestaat die samenwerking niet tusschen dichter en musicus, dan krijgt men een pijn lijke band, een naast elkaar loopen van elkaar niet kennende paarden in een ga reel de oude opera. De absolute muziek druk uit ontroe ring en sentiment, maar kan niet nauw keurig aangeven het onderwerp er van gij vraagt dus aanvulling en die vindt gij in de taal. De taal is voldoende wanneer uitgedrukt moet worden een inhoud, die alleen door het begrip kan worden verstaan, maar hoe m^er die begripsinhoud wordt een louier gevoels inhoud, des te zekerder heeft hij een wij ze van uitdrukking noodig, die alleen de muziek op voldoende wijze kan verschaf fen. Uit muzikale ontroeringen derhalve moet het dichtwerk geboren worden en de woord-toondichter moet zich beperken tot onderwerpen van zuiver menschelijke orde, want alleen het zuiver menschelijke richt zich tot de emotie Hierop liet spreker volgen een kort overzicht van Wagner's leven en werken. Spr. toonde aan, hoe in zijn opeenvolgen de werken, zijn levensgeschiedenis, de ontwikkeling van zijn kunstenaarsgemoed zich afspiegelde. De „Fliegende Hollan der" vormt volgens spr. den laatsten dui delijk zichtbaren band met den ouden compositievoim Tannhauser en Lohengrin dateeren uit den tijd, welken spr. de crisis van Wag ner zou willen noemen. Het drama, dat hij in zijn hart droeg, wilde hij verwezen lijken, maar hij bezat nog niet de vastbe- lijnde kennis van wat hij wilde, den vorm beheerschte hij nog niet. Tot dan toe nog dat eeuwig weifelen in de proporties der toon- en dichtkunst. Na het echec met zijn Tannhaser zag Wagner rn; dat hij geheel alleen kwam te staan met zijn kunst: dat stem Je hem bitter en daardoor werd hij gedreven tot openlijken opstand tegen de geheele be staande orde. In de Lohengrin toont Wagner, dat hij meer in dan de hervormer van de oude opera: daarmee was geboren iets nieuws, iets bewonderensw aardigs. Aan de muziek wordt haar deminee- rende rol ontnomen, maar slechts ten bate van het kunstwerk in zijn geheel, waar muziek, poëzie en plastiek in de schoon ste wisselwerking, een hooger doel dienstbaar waren. Na de Lohengrin zette Wagner zich aan een nieuwe drama: Friedrich Roth- bart. Naarmate hij vorderde m:-t het werk, begreep hij dat hiervoor geen muziek noodig was. Toen drong tot hem door het wezen van het drama, waarnaar hij tot vertwijfeling toe had gezocht In de dagen van ballingschap, welke daarop volgden, heeft hij zijn theorieën te boek gesteld. Nu moest nog de theorie in daden om gezet worden. Dat geschiedde in de Tris tan und Isolde, een werk, dat tot in uiter ste consequentiën het Wagneriaanscht stijlprincipe doorvoert. Om dit aan te too- nen besprak spreker uitvoerig dit werk: hoe nu de woorden dan de muziek \do- mineeren. Wederkeerig stellen zij elkan der voorwaarden en gehoorzamen zij er aan, wat de wet is van elke organische en levende eenheid. Spr. vond een aandachtig gehoor en mocht van den voorzitter warmen dank voor zijne belangrijke lezing ontvangen. Onder leiding van den 2en Luite nant P. van Loo van het 4e Reg. Inf. alhier zijn de schietoefeningen op de banen te Katwijk aangevangen voor de jongelieden (a.s. militieplichtigen) deelnemers aan het voorbereidend mili- litair onderricht Door de onderofficiersvereeniging „Door Vriendschap Vereenigd" te Lei den, zal op Zaterdag 27 Nov. a.s. ten 8 uur eene uitvoering worden gegeven in de groote zaal der Stadsgehoorzaal, aan welke uitvoering zal worden deel genomen door de geheele Kapel (strijk- orchest) van het 4e Regiment Infanterie onder leiding van den heer W. v. Erp, kapelmeester der Stafmuziek. Als voorzitter van den Roodenburger polder is in plaats van den heer Stallinga, die overleden was, de heer j. Voor sluis met 29 stemmen als voorzitter ge kozen. Den Heer Sillevis verkreeg 11 stemmen. GROENENDIJK. Dinsdag vergaderde in café Van Wijk alhier de plaatselijke en onderlinge Vee-assurantie. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat in het afgeloopen half jaar verzekerd waren 965 runderen ad f 186,070. Gestorven 17, waarvan ontvangen f 1371, en uit gekeerd f 2920,50. Zijnde gemiddeld per stuk: ontvangen f 80,65 en uitgekeerd f 171,80. De rekening sloot in ontvangst ad f 3846, in uitgaaf ad f 4505, zijnde een tekort van f 659.' Wijl dit tekort nog ruimschoots gedekt, werd door het saldo op de spaarbank, wefd besloten over het aanstaande half jaar nog geen buiten gewonen omslag te heffen. Als bestuurslid werd herkozen de voorzitter, de heer A. B. Verkleij. Besloten werd, om leden, die dieren van buitengewoon hooge fokwaarde in gemeenschappelijk bezit hebben, vrij te laten deze dieren al dan niet te ver zekeren. In geval van verzekering wor den deze tegen gewone waarde getaxeerd. NOORDWIJKERHOUT. Gisteravond vergaderde alhier in het café „Brama" de R. K. Kiesvereeniging „Recht en Orde". Na den gebruikelijken Christelijken groet opende de voorzitter de vergade ring. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Alsnu kwam aan de orde de behandeling van het concept-regle ment, hetwelk artïkelsgewijze werd be handeld. Na eenige op- en aanmerkingen welke tot eene geringe wijziging van het reglement leidden, werd het concept zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Aan de orde kwam nu de verkiezing van een bestuur, echter niet wegens pe riodieke aftreding;. Het bestuur meen de, nu het nieuwe reglement was vast gesteld en daarin voorname wijzigingen waren aangebracht, wat betreft de ver kiezing van het bestuur, zij hun mandaat ter beschikking van de leden moesten stellen. Tot stemming overgaande, werd de heer Bulten, afgetreden voorzitter her kozen met groote meerderheid van stem men. Ook de heeren Zalm, L. M. v. Noort, H. Heemskerk en P. Verdegaal werden herkozen-. Bij de gebruikelijke rondvraag vroeg de Zeereerw. heer Pastoor het woord. Spr. feliciteerde de herbenoemde hee ren bestuursleden met het vertrouwen in hen gesteld en sprak den wensch uit, dat de leden voort zouden gaan in een drachtig samenwerken, de belangen der vereeniging te behartigen. OUDEWETERiNG. Donderdag 25 No vember, zal „de Harmonie" te Oudewete ring in dit seizoen haar eerste uitvoering geven in het Café „Hollaudia". VOORSCHOTEN. Alhier zal schouw worden gedreven over kaden, dammen en scheislooten van den Paapwegschen polder op Dondefdag 25 November en van den Oranjepolder op Woensdag 24 November a.s. Katholieke Voetbalclubs. In ons land heeft men voor enkele we ken in liberale bladen veel drukte ge maakt over een .te Arnhem gehouden ver gadering, waar door de R. K. Voetbal- Commissie de oprichting van R. K. Voet balclubs en van een R. K. Voetbalbond ter sprake werd gebracht. Als nadeelen der „neutrale" clubs wer den daar genoemd „het spelen op Zon dagmorgen, het vloeken, het spreken van zedelooze taal, het na afloop van den wed strijd zich ophouden in café's, het verga deren in koffiehuizen, enz.", welke na deelen door „de Maasbode" zeer terecht werden teruggebracht tot dit eene, alles- beheerschende nadeel: de nauwere aanra king van onze Katholieke jeugd met den geest der wereld, die uit de neutrale clubs niet te bannen is, boe respectabel overigens de leden van zulke clubs over het geheel genomen zullen zijn. Men heeft getracht dit pogen belachelijk te maken, door overdreven voorstellingen en geringschatting van het streven der te genstanders. Vermeldenswaard daarom zijn de me dedeeiingen van de „Kölnische Volkszei - tung" over de Christelijk-Duitsche Sport- vereenigingen in Oostenrijk. Reeds voor een tiental jaren werden deze opgericht en wel omdat het aan de Christelijk-gezin- de elementen niet mogelijk was mede te doen met de naiionale en liberale sport clubs, waarin niet zelden kerk en priesters geminacht of bespot werden, terwijl en kele zoover gingen, dat sympathie werd betoond aan de „Los van Rome" bewe ging. In z.g. Neder-Oostenrijk werd de stoot tot oprichting gegeven door Ambr. Opitz de voorman van het Christelijk Vereenigingsleven; ook We enen en andere streken volgden spoedig. In de St. Joseph-Gezelienvereenigir.g wer den sporiafdeeiingen gevormd, welke men den naam'gaf van „Kolpingssportclubs". In den loop van 1909 bestonden er 50 vereenigingeu of clubs, welks naaste doel is de stichting van een bond over het ge heele Rijk. Zij zijn reeds in het bezit van een e igen, maandelijks verschijnend or gaan. In 't bijzonder wbrdt gewezen op de vriendschappelijke samenwerking met de christelijke studenten. 't Is dus, ook in het buitenland, niets bevreemdend, dat de katholieken afzon derlijke sportvereenigingen, al naar ge lang de gebleken behoeften, worden op gericht Bovendien bestaan er sinds tal van jaren katholieke scherniclubs, gymna stiekverenigingen, als onderafdeelingen van Volksbonden, Christelijke gymna stiekverenigingen enz. Wat kan men dus, nu de voetbalsport zich uitbreidt, tegen katholieke clubs feitelijk inbrengen? Ingezonden Mededeeiingen. 30 cent per regel. HERMAN F. A. DAMEN ZOON, Wijnhandelaren Hofleveranciers. Kantoor Burgsteeg LEIDEN. os) FIRMA J. P. DRIESSEN, GOUD- en Z1LVFRSMID. (717) Botermarkt 2 LEIDEN. Gemeenteraad van Zoeterwoude. Vergadering van gisteravond. Voorzitter de heer A. A. van Gils, bur gemeester. Aanwezig 9 leden. Afwezig de heer Dorrepaal. Er is een vacature. De V o o r z. opent de vergadering waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. Alvorens de werkzaamheden te begin nen verheft de Voorz. zich van zijn zetel en brengt een woord van weemoe dige hulde aan de nagedachtenis van het zoo plotseling verscheiden lid, den heer A. Rijnsburger. Spreker zal niet door dringen tot de diepste roerselen van het hart, die de heer R. tot zijn stap brach ten. Als voorzitter van den Raad acht spreker zich verplicht hulde te brengen aan hem, die gedurende 12 jaar zijn bes te krachten wijdde aan de belangen van de gemeente, eerlijk uitkomende voor zijn meening en trouw aan zijn partij. Spr. stelt voor een brief van rouwbeklag aan zijn weduwe te zenden en meent namens den Raad te spreken, als hij zegt, dat de nagedachtenis van den heer Rijns burger steeds in aangename herinneri.ng zal blijven. (Teekenen van instemming). Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat B. en W. aan het hoofd der openbare school, naar aanleiding van de bemerkingen bij de begrooting, aan dringen op grooter zuinigheid, bij het gebruik van leermiddelen en brandstof fen. Hierop is onder dagteekening van 10 November eene uitvoerige verdedi ging van het hoofd ontvangen. De Voorzitter leest dit stuk voor, het hoofd verklaart de grootste zuinigheid te zullen betrachten, maar wijst op som mige omstandigheden ,die bij het raads- raadsdebat z.i. over het hoofd waren zien. Voorts wat de uitgaven leermidde len betreft, zegt hef hoofd, dat hij bij zijn komst niet veel bruikbare schoolbe- hoeften vondgeleidelijk voert hij de nieuwere methodes in en kan daardoor wijzen op verschillende gunstige resul taten van zijn onderwijs. Van Ged. Staten in teruggekomen de gemeenterekening, dienst 1908, met ver schillende opmerkingen van administra tieven aard. B. en W. hebben, daar in de eindeijfers geen verandering gebracht werd, de wijzigingen aangebracht en de rekening opnieuw ter goedkeuring op gezonden. B. en W. van Leiderdorp hebbeii in dato 28 October aan den Raad mede gedeeld ,dat, in verband met de verbou wing van de openbare school aldaar, zij voorstellen met ingang van 1 Jan. a.s. de vergoeding van schoolgeld voor kin deren uit Zoeterwoude te brengen van f 17 op f 22. Zij vragen vóór 25 No vember antwoord in verband met het afloopen van de regeling. B. en W. van Zoeterwoude hebben op dit schrijven voorloopig geantwoord, dat de Raad van Leiderdorp in 1907 de vergoeding vaststelde op f 17 per jaar en per kind. Ongetwijfeld is dit bedrag gebaseerd op den kostenden prijs van het onderwijs. Waar in 1908 door de opening van de Katholieke school aan den Rijndijk een groot aantal leerlingen de openbare school verlieten,^ kan de verbouwing geen gevolg zijn van een tekort aan plaatruimte, althans niet ten oorzake van Zoeterwoudsche leerlin gen. Er bestaat dus geen reden voor zulk eene groote verhooging, als door Leiderdorp gewenscht, en B. en W. zullen eerst dan een voor stel tot wijziging aan den Raad doen, als aangetoond is, dat de kosten van het onderwijs hooger zijn dan thans de vergoeding bedraagt. Naai aanleiding hiervan zegt de Voor zitter, dat B. en W. voorloojfig geen voorstel hebben. Van H. Wessel, onbezoldigd rijksveld wachter, is een verzoek ontvangen om een gratificatie ad 28 gulden voor het verrichten van politiediensten. De Voorzitter zegt van oordeel te zijn, dat gratificaties zeldzaam ver leend en dan nog als belooning voor buitengewone diensten. Gaarne wil men aangesteld worden tot onbezoldigd veld wachter, om bij event, bekeuringen als getuige te worden gehoord en aldus het getuigengeld te verdienen. Nu schijnt Wessel vroeger meer als getuige te zijn opgeroepen dan thans. B. en W. stellen voor nog geene be slissing te nemen, maar het adres te verwijzen naar den Burgemeester als hoofd der politiedeze kan dan nagaan of er termen besiaan om aan het ver zoek te voldoen. Aldus besloten. Door M. Juffermaus te Leiden wordt bij breed gemotiveerd Adres verzocht om eene subsidie van f 350 ten behoeve van de door hem in te stellen omnibus- dienst tusschen Leiden, Zoeterwoude, Stomp wijk en Leidschendam. De Voorzitter zegt, dat er over 't algemeen wel termen bestaan om open bare middelen van vervoer te subsidiee ren, zooals bijv. ^bij tramwegen bestaat. De vraag is hier cri Let algemeen belang van nabij betrokken is bij dezen omnibus- dienst. B. en W. zien dit voor Zoeter woude nog niet direct in toch willen zij nog geen beslissing nemen en stellen voor het verzoek aan te houden, totdat de gemeenteraden van Leiden en Stomp- wijk eene beslissing hebben genomen. De heer v. d. Poel zegt ,dat de om nibus op Hazerswoude ook wel om sub sidie kan komen, vele bewoners van den Rijndijk profiteeren daarvan. Spr. wil nu maar de beslissing nemen. Na eenige discussie wordt het adres aangehouden. Ten slotte koint aan de orde het voor stel van den heer P. Paardekooper in zake de bepaling van het inkomen van landbouwers en veehouders. Voor de vaststelling van het zuiver inkomen wenscht de heer Paardekoo per voortaan de volgende maatstaf te gebruiken: f 40 a f 60 voor elke H.A. door een landbouwer of veehouder ge bruikt, vermeerdert met 4 pCt. van het kapitaal, dat hij bezit, onverschillig of kapitaal in het bedrijf is gestoken dan wel op andere wijze belegd is. De heer Paardekooper zegt ter toelichting dat de nu gevolgde bereke ning f 100 per H.A. te hoog is; daar over zal men het wel eens zijn. Bij een som, varieerend van f 40 tot f 60, kan men rekening houden met de waarde van het land terwijl bovendien het kapitaal dat thans buiten beschouwing blijft, door spreker's voorstel ook belast wordt. De Voorzitter zegt, dat B. en W. bij de vaststelling van het belastbaar inkomen wel rekening houden met het vermogen van den aangeslagene. Vroe ger is altijd aangenomen, dat 1 H.A. grond f 200 kon opbrengenhuur, ren te en andere kosten aftrekkend, bleef een gemiddelde zuivere 'opbrengst van f 100 over. De sprong van f 100 op f 60 is te groot. Het stelsel van den heer Paardekooper zal bovendien een verkeerde uitwerking hebben, zooals spr. door een paar voorbeelden illustreer de de huurder van land zou meer be talen dan de eigenaar. De heer Paardekooper antwoordt dat B. en W. hem verkeerd hebben be grepen en licht nader toe, wat door hem bedoeld wordt. Wethouder Kompier meent, dat de heer Paardekooper eenzelfde zaak dub bel wil belasten eerst moet de eigenaar f 60 per bunder betalen en vervolgens 4 pCt. van de waarde van het land. Dit acht spreker onbillijk. De heer de Boer merkt op, dat nu van 't zelfde land ook dubbel betaald wordt door eigenaar en door huurder. Spreker meent, dat het voorstel-Paarde- kooper hieraan tegemoet komt. De heer Konijnenburg zegt, dat becijferd wordt, de eigenaar trekt 8 pCt. de huurder 4 pCt. van het land. Om deze naar eenzelfden maatstaf te belasten, zooals thans, is niet goed. De Voorzitter wijst op den omslag van de regeling van den heer Paarde kooper. Bovendien staat bij B. en W. niet vast of f 40 a f 60 per H.A. wel de juiste cijfers zijn. Hoe wil men voorts het in 't bedrijf gestoken kapitaal weten? Dit blijft altijd gissen. Weth. Kaptein betoogt, dat het te genwoordige stelsel goéd is. Per H.A. wordt circa f 70 a f 80 berekend en| naar hem door bevoegde personen is verzekerd, komt dit bedrag de werke lijkheid nabij. De heer Paardekooper zegt dat in de commissie voor den Hoofd. Om slag nooit van f70 a 80 is gesproken. Spr. meentdat het bedrijfskapitaal met tamelijke zekerheid te gissen is. Onder bedrijfskapitaal zegt spr. het kapitaal te verstaan, dat eigendom is van den' aangeslagene en door hem voor het be drijf gebezigd. Nog eenige andere leden voeren het woord, o. a. de heeren v. d. Poel en van Leeuwen, die voor het idéé van den heer Paardekooper schijnen te voe len. De Voorzitter zegt, dat de groo te fout schuilt in de gewijzigde gemeen tewet. Vroeger bestonden er klassen waarin de ingezetenen werden ingedeelde Thans moet het inkomen geschat worden en daar de Raad steeds een laag per centage wil, moest men hooge inkomens maken om tot de cijfers van vroeger te komen. Aanneming van het voorstel zal geene wijziging brengen in de verorde ning op den hoofdelijken omslag; 't kaa voor B. en W. hoogstens eene vinger wijzing voor hun berekening zijn; waar aan zij zich niet bindend behoeven te ver klaren. De heer de Boer stelt voor het voor stel aan te houden, opdat de leden een en ander nog eens kunnen overwe- gen. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Rondvraag. De heer Hoogeveen wil het hout in de Weipoort niet in 't voorjaar* maar nu lajen verkoopen,

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 2