De Erfgenamen van Judas. BUITENLAND; BINNENLAND. Ie Jaargang. No. 42 9e Seicbebe Sott/taiit i Bureau OUDE SINGEL. 54. LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f L30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/. cent. Vrijdag 19 November 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dr. Kuyper heeft gesproken. Bij het lezen van dit opschrift vermoedt fn'en al waarover. Dr. Kuyper heeft gistermiddag in <ie Tweede Kamer gesproken over het on derwerp, dat aan de vrijzinnige pers ko lommen copie bezorgd heeft: over de veelbesproken en veelopgeblazen deco- 'fpUe-zaak. Men kent de beschuldiging. Dr. Kuyper werd beschuldigd, als mi nister een ridderorde te hebben verleend aan zekeren heer Lehmann, omdat deze geld zou hebben gegeven ten bate der anti-revolutionaire partijkas. Men beschuldigde hem van omkooperij tn „lintjeshandel". Deugdelijke bewijzen voor haar ver dachtmakingen heeft de liberale en so cialistische pers niet kunnen leveren. Immers: het verband moest worden aangetoond tusschen de decoratie van bedoelden heer Lehmann en het ver schaffen van geld aan de partijkas. Met het bewijs van dit verband stond of viel de heele aanklacht. V/ij zijn van meening, dat, wanneer de vrijzinnige pers dit bewijs had kun nen leveren, diet den heer Kuyper aller minst zou zijn gespaard gebleven. Wel heefi de oud-Minister lang het zwijgen bewaard. Mogelijk heeft hij juist liet Algemeen Kamerdebat willen af wachten om zich te rechtvaardigen. Doch hoe dit zij, wij kunnen niet in zien, dat een eminent man als dr. Kuy per, die er aan gewoon is in schrift en beeld op de meest unfaire wijze te worden aangevallen en belasterd, zoo maar op eens, op hoog vrijzinnig be vel, moet klaar staan, om te weerleggen wat zi;n aanklagers niet bewijzen. Dr. Kuyper, die meer dan eer» ander staatsman -cherp beloerd wordt door de Argus-oor.cn der meest-afbrekende kri tiek kuil in deze decoratie-zaak onvoor zichtig gehandeld hebben geweten loos, uit geldelijke motieven voor zijn parnj een „lintje" verkoopen kan Dr. Kuyp-r niet. En het lijdt o. i. geen twijfel, of de tegen Dr. Kuyper opgezette campagne, is welbezien in hoofdzaak niet anders geweest dan een aanval op zijn persoon, in welke men terecht of ten onrechte de Christelijke Coalitie wilde treffen. Nu heeft Dr. Kuyper dan gesproken. Zijn eind-conclusies drukken we hier *f: le. dat de decoratie aan R. Leh mann verleend geheel in overeen- stemming was met de daaromtrent geldende gewoonten en volkomen rechtvaardig was 2e. dat ik elk verband tusschen het verleenen van die decoratie en het storten van geld door Lehmann blijf ontkennen 3e. dat elk steekhoudend argu ment, waaruit het tegendeel mocht blijken, ontbreekt. FEUILLETON. 42) En deze prachtige juweelen? vroeg IMarie-Angelina. Zij hebben aan twee jonggehuwden behoord. Eensklaps slaakte miss Emily een kreet. Ach mijnheer wat een verschrikkelijk ding zeide de leerares. Van" Esthen lachte en nam in zijn han den het voorwerp, dat de afkeer van miss Emily opwekte. Het was een uitgedroogd doodshoofd van een Javaan. Marie-Angelina en Coelio gingen maar gauw verder en mijnheer van Esthen richtte zich tot Coelio. Uw vader heeft mij gezegd, dat gij u veel met bindwerk bezig houdt, ziehier een collectie boeken en vreemde handschriften kijk maar eens; indien gij een van deze banden wilt namaken, dan kunt gij ze ter leen krijgen. Terwijl Coelio; Marie-Angelina en miss Emily de manuscripten bekeken, spraken Maloeuvre en van Esthen over beursza ken. De Hollander speculeerde van tijd tot tijd en meer d^n eens bevond hij zich Deze pertinente verklaring is in haar soberheid veelzeggend. Veelzeggend omdat ze afdoende is voor de beschuldiging, waar het op aan komt: het verband n.l. tusschen de de coratie en het geldt storten door den heer Lehmann Het eert Dr. Kuyper, dat hij erkent in deze zaak niet de hoogste voorzich tigheid betracht te hebben. Maar dit is dan ook zijn énige fout. Van het verhaal van den „lintjeshan del" blijft niets meer over. De Paus Gn Ferrer. We lezen in een onzer Katholieke bla den, dat de ma^onniek-liberale „Indé- pendance Beige" ,een der voornaamste Logebladen van Europa, bekend heeft dat de priesters niets tot de executie van Ferrer hebben bijgedragen, meer nog, dat Z. H. de Paus het initiatief heeft genomen om gratie te krijgen voor Ferrer. Deze laatste bewering is niet nieuw. Maar eenige gegronde bevestiging heeft nog ontbroken. Integendeel is in de Köln. Volksz." twijfel geopperd aan de juistheid van de mededeeling. In elk geval zijn uit de mededeeling van de „Ind. Beige" geen conclusies te trekken. Uit de Pers. „De (Kath.) Gelderlander" heeft paf gestaan bij het lezen van het verslag der Kamerzitting van Dinsdag. En wel om de volgende reden „De heer Van Vlijmen verdedigde n.l. bij de bespreking der afdeeling Oorlog van de Indische begrooting een Javaansch volksleger. Dezelfde afgevaardigde die in „De Tijd" van 3 Mei 1907 en vol gende nummers het pleit voer de voor een Nederlandsch volks leger, bij de Oorlogsbegroo- ting van het volgende jaar zich weer tegen een Nederlandsch volksleger verklaarde, omdat het Nederland- sche volk er niet rijp voor zou zijn, bepleit thans weer een Javaansch volksleger. Het Javaansche volk is wél rijp voor een volksleger, het Nederland- sche eerst wel, maar nu niet meer". Zulk een houding, meent zij, is niet in staat het geloof aan den ernst van de z.g.n. argumenten tegen een Neder landsch volksleger te versterken. België. In de Belgische Kamer Werd gister de plaatsvervanging afgeschaft met 100 tegen 58 stemmen, terwijl de vrijstel ling van werkelijken dienst voor gees telijken werd aangenomen. Rusland. De Finsche Landdag verwierp Woens- wel bij do raadgevingen van Maloeuvre. Coelio en Marie-Angelina bewonder den de zijden banden, de platen van goud en ivoor, die sommige boeken sierden. Welnu, vroeg van Esthen, toen het gesprek met Maloeuvre afgeloopen was, hebt gij al een keus gedaan, mijn jonge vriend? Ja, mijnheer, antwoordde de jonge ling, indien gij mij het toestaat, zou ik het boek gaarne leenen om den prach- tigen band na te maken. Het is het boek van José-Ortes, het spijt mij, dat de tekst niet aan den band beantwoordt. Het is eene verhandeling over het vergif. Dat moet gij overlaten aan de botanici en aan de geneeshee- ren. Is het niet waar, mijnheer Ma loeuvre? Zonder eenigen twijfel, antwoordde deze. Ik vind het onvoorzichtig om deze wetenschap onder het volk te versprei den. Door het meer bekend worden van vergiften zouden nog meer menschen ver giftigd worden. - Op Java, zeide mijnheer van Esthen, behoeft men geen chemist te zijn bm iemand te vergiftigen. De natuur heeft on der bereik van iedereen die middelen ge steld. De Euphorbiacéeën planten zich voort op het eiland en de gevaarlijkste soort is de Upas, die op eenigen afstand v^n Soerak^rta groeit, .V/eet gij wat de dag met algemeene stemmen het regee- ringsontwerp waarbij Finland 20 mil- lioen mark voor de militaire begroo ting van Rusland moet bijdragen. Als antwoord hierop is de Landdag bij Keizerlijk decreet ontbonden. Argentinië, Het schijnt zeker te zijn, dat het Ar- gentijnsche Congres onverwijld zal wor den bijeengeroepen in buitengewone zit ting. Er zal dan van de volksvertegen woordiging worden verwacht, dat het strenge wetten zal maken tegen de anar chisten. Er bestaat in Argentinië dan ook wel grond tot verstoordheid tegen de pro pagandisten van de daad. In de laatste zes maanden is in Bue nos Aires viermaal met bommen gewor pen. Twee dier aanslagen hadden een noodlottigen afloop. De Argentijnsche regeering weet, dat er in Argentinië 10 a 11.000 lieden zijn, voor het meerendeel immigranten uit Italië, Rusland of Cata- lonië, die met de anarchistische bewe ging sympathiseeren en haar krachtig steunen. Nu in heel Argentinië de staat van beleg is afgekondigd, kan de regee ring daarvan partij trekken door zon der vorm van proces verdachten te laten arresteeren, in hechtenis houden en uit het land verwijderen. Naar in een En- gelsch blad vermeldt wordt, zullen ge durende de e.k. dagen 3000 anarchisten uit Argentinië worden verwijderd. Bla den waariii het anarchisme wordt aange prezen worden onderdrukt De man, die den maar al te goed ge slaagden moordaanslag pleegde op den prefect van politie ie Buenos Aires en diens secretaris, en die daarna trachtte zelfmoord te plegen, leeft nog. Men denkt dat het een Rus ismaar de man bewaart een hardnekkig stilzwij gen. De fiere burgemeester. De Amsterdamsche correspondent van de „Leeuw. Crt." vertelt een historische anecdote die aantoont welk een hooge opvatting mr. van Leeuwen van zijn ambt eheft en hoe hij deze weet te doen gel den. Het was verleden jaar, toen Prins Hen drik de jubileumsvergadering van Eerste Hulp bij Ongelukken te Amsterdam zou bijwonen. Het besL.-sr, waartoe ook de burgemeester behoort, zou den Prins aan het station gaan ontvangen. "Nu deed zich echter de moeilijkheid voor, in wel ke volgorde men zou terug rijden. „Een burgemeester van Amsterdam rijdt niet in de tweede plaats," zei mr. Van Leeu wen. „Dan voorop", raadde een van de bestuursleden. „Een burgemeester van Amsterdam rijdt alleen maar voor ieen regeerend Vorst uit", kwam mr. van Leeuwen weer. De oplossing van de moeilijkheid werd gevonden, doordat de burgemeester langs Upas is, mijn jonge vriend? vroeg van Esthen aan Coelio. Ik beken mijne onwetendheid over dit onderwerp, mijnheer. De Upas, waarvan ik een blad heb meegebracht, is een boom van schoone vorm, van middelbare lengte. Het blad gelijkt op dat van onzen appelboom. Er leeft geen vogel, geen insect in den om trek van dezen boom. De eenige bijzonr derheden over den Upas zijn gegeven door een Mahomedaansch priester, die op de uiterste grens van deze gevaarlijke streek woont. De stamhoofden van Java bedienen zich van dit vergif voor hun pij len. Om dit te bemachtigen zenden zij een ter dood veroordeelde er heen. De meesten stervenkomen zij behouden te rug, dan worden zij vrijgesproken. Och, riep Coelio uit, wat zijn die menschen toch wreed. In dat land heerscht de willekeur, met macht over leven ,en dood, het is vreeselijk, maar wat is er aan te doen? Mijnheer, laat ons nu eens een blaad je van den Upas zien. Ik heb het gekocht van een ter dood veroordeelde. Van Esthen opende een glazen kast en haalde een lijstje te voorschijn; achter het glas zat een uitgedroogd loodkleu rig blaadje, een omweg van het station naar het huis van dr. Tüanus reed waar een huishou delijke bestuursvergadering zou worden ingehouden. De Prins nam den directen weg. Hierbij kunnen wij nog een andere „historische anecdote" voegen, die des tijds in verschillende kringen als waar gebeurd circuleerde. De Prins was naar Amsterdam geko men waarom herinneren we ons niet en was door Burgemeester van Leeu wen te zijnen huizen aan de lunch ge vraagd. Maar een Kamerheer te Amster dam woonachtig, wist prins Hendrik te bewegen de lunch te gebruiken op een der stoomschepen van de maatschappij „Nederland." Ja, maar de Burgemeester moest daar toch ook bij zijn! Toen werd mr. van Leeuwen geboodschapt, dat de Prins hem wachtte aan tafel van de boot De boodschapper kon echter de lako- nieke tijding overbrengen: „de burge meester van Amsterdam laat zich niet wachten." En mr. van Leeuwen bleef thuis. Koninklijke besluiten. De heer B. T. Ter Horst, is be noemd tot consul der Nederlanden te Munster i. W., buten bezwaar der schat kist. De heer Pablo E. Vivas is erkend als Vice-consul van Venezuela op Bo naire. De heer W. P. Broeder is erkend en toegelaten als consul van Noorwegen te Padang voor Sumatra's Westkust en het westelijk gedeelte van Atjeh en on- derhoorigheden met inbegrip van Ole- leh, Poeloe Bras en Poeloe Wé. Aan Mr. S. A. Andreae is op zijn verzoek, met ingang van 1 Februari 1910, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking als kantonrechter te Zuidhorn onder dankbetuiging voor in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. Zijn benoemd tot rechter in de arrondissements-rec'ntbank te 's Graven- liage mr. F. Beudeker, thans kanton rechter te Alphen en mr. H. W. v. San- dick thans rechter-plaatsvervanger in gemeld college en advocaat te 's Gra- venhage en is aan mr. H. W. v. San- dick in verband met zijne benoeming tot rechter in de arrondissements-rechtbank te 's Gravenhage, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van rechter- plaatsvervanger in gemeld college. Met ingang van 1 Dec. is W. baron Bentick van Schoonheien benoemd tot burgemeester der gemeente Olst, met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester der gemeente Steenwijk. Zijn tot leeraar aan de R. H. B. S. te Assen benoemd: le. H. D. Graaf, on derwijzer te Amsterdam 2e. met ingang van 1 Januari 1910 W. A. Wanting, nu leeraar aan de R. H. B. S. te Groningen en aan het gymnasium te Assen, met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als leeraar aan de R. H. B. S. te Groningen en met machtiging van te- Toen haalde hij een klein fleschje te voorschijn. Ziehier het uitgedroogde vocht van den Upas. Het is gemakkelijk op te los sen, en ik geloof dat geen geneesheer in Parijs gissen zou aan welke ziekte iemand sterft, die ook maar eenige droppels ge bruikt heeft. Gij rnoogt het kastje wel op slot doen, zeide Maloeuvre. Indien mijn jonge vriend er meer van wil weten, dan moet hij het boek van José-Ortés maar eens lezen. Mijnheer van Esthen toonde nog vele mooie collecties en terwijl hij Marie-An gelina de rijkdom van een collectie juwee len liet zien, naderde Maloeuvre de gla zen kast, betaste eenige fleschjes en las de etiquetten. Toen haalde hij zijn hor loge uit zijn zak, oordeelde dat het tijd was om te vertrekken, en nam hartelijk afscheid. Een half uur later sloot Maloeuvre in zijn kastje een fleschje vergift. Den volgenden dag vertrok hij naar Asnières en huurde daar de villa. Jude Maloeuvre legde een bijzonderen ijver aan den dag bij de verhuizing en voor de tweede maal na den dood van Pont-Jou- bert nam hij ander personeel. Hij betaalde aan zijne dienaren als schadeloosstelling een ma ad traden.ent uit. tiet was een maand geleden, dat deze gelijk met zijn betrekking als leeraar aan de R. H. B. S. te Assen ,die vanj leeraar aan het-gymnasium aldaar te be- kleeden. Voor den tijd van vijf jaren, gere kend van 21 Oct. 1.1. is benoemd bij bij het personeel van den geneeskundi gen dienst der landmacht, tot reserve officier van gezondheid der 2e klasse de heer J. G. Dusser de Barenne, arts. Zijn in hun rang overgeplaatst bij het regiment Gren. en jagers de le luits. H. W. J. Dutrij van Haeften van het 5e reg. inf., adjudant van de comman dant der 4e divisie en G. v. Rossem# van het 9e reg. Infanterie. Met ingang van 1 Dec. is aan A. J. Terveer, directeur van het postkantoor te Princenhage, als zoodanig uithoofde van langdurige afwezigheid wegens ziek te, eervol ontslag verleend. Gemeentelijke Belastingen. In de gister engehouden vergadering van den Amsterdamschen gemeenteraad,- is uitvoerig gediscussieerd over een con cept-adres van B. en W. aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot her ziening der belastingbevoegdheid der ge meenten en een daarop door de sociaal democraten ingediend amendement. In het adres wordt betreurd, dat niet de herziening van de financieele verhou ding tusschen Rijk en Gemeenten weder is ter hand genomen. Voor de financiën der hoofdstad is het ontwerp van weinig beteekenis. De raad vestigt vooral de aan dacht op de voorgestelde regeling der forensen-Jjelasting. De bepaling omtrent de verdeeling van het inkomen over de daarbij betrokken gemeenten vindt aller- wege zoo groote bezwaren van techni- schen aard, dat de aanneming tot ern stige gevolgen zal leiden voor de finan ciën der gemeente. Het ontworpen voorschrift, dat de rechtspersoon moet bijdragen naar het hoogste recht, dat van eenig physiek per soon in de gemeente wordt geheven, ont moet mede ernstige bedenking. Daarvan toch is te vreezen, dat vennootschap pen, die niet door omstandigheden wor den belet om elders te "gaan, men denke b.v. aan de cultuurmaatschappijen, de hoofdstad met haar 51/2 inkomstenbe lasting zullen verlaten, om zich te vestigen in een gemeente, waar de belasting min der hoog is opgevoerd. Vestiging van nieuwe vennootschappen zou om dezelfde reden worden belemmerd. De raadsleden Wibaut en Vliegen heb ben bij amendement voorgesteld een ali nea op te nemen in het adres, waarin de wenscheliikheid wordt bepleit van wijzi ging in art. 243 Gemeentewet, om een progressie In de inkomstenbelasting te kunnen brengen, die zich inderdaad zou aanpassen aan de draagkracht. Gratie. De Koningin heeft de gevangenisstraf van 14 dagen, waartoe een Amsterdam sche telefoonjuffrouw was veroordeeld wegens schending van ambtsgeheim, ver anderd in een geldboete van 30 gulden. gebeurtenissen voorvielen, toen Coelio nieuwsgierig naar den band van het boek van José-Ortès, het boek aan zijn vader kwam vragen en het zich met eene onge wone hardheid geweigerd zag. XXI. EEN ONVERWACHT BEZOEK. Maloeuvre hield nog het boek van Jo sé-Ortés in handen, toen de deur van zijn kamer geopend werd en de kamerknecht binnentrad. Ontvangt mijnheer bezoek? zeide Pi eter. Gij weet wel, dat ik op dit uur voor niémand te spreken ben. Dat weet ik wel, mijnheer, maar de persoon dringt zoo aan. Wat wil hij? Dat heeft hij niet gezegd. Zoo, antwoord eenvoudig, dat ik hem niet ontvang, en pas op dat niemand mij stoort. Pieter sloot de deur en ging naar de vestibule, waar een jonge man hem wachtte. Mijnheer kan u niet ontvangen, zeide Pieter kort. De jonge man keek hem met een spot- tenden blik aan. Gelooft gij dat? het is mijn fout! ik hadt u moeten toevertrouwen wat mij hierheen leidt. (Wordt vervolgd),

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1