De Erfgenamen van Judas. BUITENLAND. BINNENLAND. e Jaargang. No. 39. S)e S^icbeHeSou/Ya/nt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent. Dinsdag 1© November 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Het land van verval. De beruchte intrigante, die beschul digd werd haar moeder en haar echtge noot beiden te hebben vermoord, is door de jury vrijgesproken. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat zij inderdaad onschuldig of niet-medeplich- jtig zou zijn geweest aan het drama in het Ronsinstraatje. Alleen, de jury heeft gemeend, dat er geen voldoende gronden waren om met absolute zekerheid de schuld van be klaagde vast te stellen. Wat voor intriges en geheimen achter deze duistere zaak verborgen zijn, zal Svel voor immer geheim blijven. Maar hoe het met de rechtspraak in dit land van verval en sensatie-schandalen gesteld is, illustreert een schrijven van den Parijschen Correspondent der Nieuwe Rott. Crt." Daarin heet het: „De eerste zes maanden van de instructie zijn gevoerd onder leiding van een rechter, die op zeer intiemen voet met mevrouw Steinheil gestaan had en die niets vinden wilde, wat ook maar eemgszins erop kon duiden, dat zij aandeel in de zaak had. Mevrouw Steinheil heeft in haar wilde en verwarde verdediging bij de juweelen leugens in een onvoorzichtig oogenblik zelfs verteld van de raadgevingen, die zij van den heer Leydet, den rechter van instructie, kreeg. Na aldus zes maanden verloren te hebben, is de zaak onder leiding van rechter André gewis krasser aangepakt Maar het was te laat: te veel punten en sporen waren verwaarloosd of met be denkelijke nalatigheid over het hoofd gezien of uitgewischt en hetgeen in het proces thans na anderhalf jaar aangebracht werd, was inderdaad niet voldoende voor een veroordeeling." Ziethier nu een hoog rechterlijk amb- jtenaar, die in de instructie „raadgevin gen" verschaft aan een beklaagde van een dubbelen moord! Die niets wilde vinden voor haar schuld De Parijsche correspondent van de niet 5,cleiicale" „Indépendance Beige" is er van overtuigd, dat de weduwe Steinheil iwèl schuldig was een overtuiging, die ,we overigens in meerdere corresponden ties aantreffen. Deze briefschrijver verklaart de laks heid van het gerechtelijk onderzoek hier uit, dat de beklaagde zooveel onthullin gen uit „de hooge wereld", met name door haar betrekkingen tot den vroegeren president Faure zou kunnen doen, dat er tusschen beschuldigde en magistratuur 'n jeompromis is gesloten, waaraan beiden zich tot aan 't eind hebben gehouden. Is het wonder, dat de sensatie-misdrij ven zich in Frankrijk opvolgen, bij zoo diepe inzinking der rechtspraak? Vs Minister en Zending. Onder dit opschrift gaven we voor eeni- ge dagen onze bevreemding te kennen over een zinsnede door den Minister van Koloniën gebezigd in zijn Antwoord en waarbij het ons leek, dat deze Christelijke bewindsman de zending niet als zooda nig wilde steunen, dan eerder om hetgeen Ier aan goed sociaal werk door haar wordt verricht. De minister schijnt het niet zoo bedoeld FEUILLETON. 39) Toén openbaarde zich een ongerust heid in zijne bewegingen; men kon zien dat hij het huis wilde verlaten. Hij wilde misschien naar zijn meester. Maar het beest was toen te Asnières en niet te Parijs gevonden. Parasol wilde er meer van weten. Hij [bond den hond, dien hij Trésor noemde, aan een langen riem en ging er mee op [weg en liet zich door den hond leiden. Eerst bleef hij besluiteloos staan, ten 'laatste scheen hij zeker te zijn van den [weg en vastberaden ging hij vooruit. Pa rasol volgde hem. Na een half uur bevond Parasol zich voor de kerk van de H. Drievuldigheidde hond ging de rue Blanche in, sloeg links om, steeds har der loopend, naarmate hij zijn doel meer naderde en bleef staan voor een groot ijzer hek en ging aan het blaffen. Het huis scheen onbewoond. De vensters wa ren gesloten. De hond bleef maar blaffen en janken. Het is zoo goed als zeker, dat hier te hebben: in de Kamer heeft hij nog maals getuigd van zijn Christelijke begin selen ook als bestuurder van Insulinde. Zooveel te beter. Want dan kan het haast geen twijfel lij den, of minister Malefijt zal onze zoo be langrijke en zoo zegenrijk werkende mis sies in Borneo en Guinea nu ook den noo- digen steun willen geven. Duitschianti. Duitschland ziet zich genoodzaakt, om het tekort op de begrooting te dekken, een leening aan te gaan van een mil liard. Nog nooit ,zegt de Vossische Zei- tung" heeft het keizerrijk zich tot zulk een leening verplicht gezien. Voor de rechtbank te Straatsburg heb ben drie opgeschoten knapen terecht gestaan, allen leden van de bende van de Roode hand. Een goede maand geleden werd er 's avonds gescheld aan het huis van een eerzamen rentenier Wernert en bood een jonge man een telegram aan. Wer nert opende de huisdeur en liet den telegrambesteller in zijn kantoor. Maar meteen drong een 'tweede jonge man in huis, werden de loopen van twee revolvers op hem gericht en haalden de twee indringers een stuk voor den dag waarbij zij de onmiddellijke betaling van 25.000 Mark eischten. Mevrouw Wernert, die er bij was gekomen, zette een keel van geweld op en de twee afdreigers zetten het yerschrikt op een loopen. Den volgenden dag werden zij opgepakt, en met hen een medeplichtige die op den uitkijk had gestaan. Zoo kv^amen Müller, Holzwarth en Meijer, jongelieden van 18 en 19 jaar die vele misdadigersromans verslonden hadden, voor het hof der gezworenen. Meijer is een achterneef van Wernert. Zij bekenden een vereeniging „de Roode Hand" opgericht te hebben, en waarvan de statuten als volgt luidden le. Dood en verderf aan de rijken 2e. verdedigen van weduwen, weezen en alle ongelukkigen 3e. elk lid verbindt zich met lichaam en ziel aan de Roode Hand4e. alle inbreuk op dit regle ment wordt met den dood gestraft. De drie knapen hadden deze statuten met hun bloed onderteekend, en elk hun ner droeg het doodvonnis van de twee anderen in den zak. Het stuk, dat zij Wernert in de hand hadden geduwd, luidde: „New York, 1 October. Aangeboden te Straatsburg, in den Elzas, Wernert. De Roode Hand gelast u, aan brenger dezes de som van 25.000 Mk. in contant geld mee te geven, op straffe van onmiddellijke terdoodbrenging. Dit om een einde aan uw woekeraarsbestaan te maken. Was geteekend) De Hoofdman Rigoletto". De gezworenen vatten het geval als een kwajongensstreek op en beant woordden de gestelde vragen ontken nend, waarop vrijspraak volgde. den meester van den hond gewoond heeft, dacht Parasol. Parasol besloot maar terug te keeren. Gij blijft maar bij mij, Trésor. Ditmaal liep Parasol vooruit en de hond volgde hem gewillig. De werkman liep langzaam langs de boulevards en bleef hier en daar voor de winkels staan. Eensklaps maakte de hond zulk een be weging, dat Parasol de riem losliet. De hond holde over het trottoir, blafte ge weldig en sprong tegen de schouders van een voorbijganger, dien hij bijna omver wierp. Hij dacht dat de hond dol was en de man in toom zou ontsteken, maar hij een neger, die den hond streelde. XIX. PAMPY. Kent gij dit goede beest? vroeg de werkman aan den neger. Of ik Morse ken. Dat geloof ik wel., ,Ik heb hem hier klein gezien, zoo klein, dat hij nog niet de oogen opende. Het zou mij een genoegen zijn te vernemen hoe Morse in uw bezit is gekomen. Ik zal liet u zeggen, maar ik g naar huis, wilt gij mij volgen, dan zal ik u de geschiedenis verhalen. WÜ zijn jbij dg y£orst,a(J PoissQn- Ifalië. De anti-clericale meerderheid van den gemeentaeraad van Pessaro heeft met algemeene stemmen een verordening tot regeling van het luiden der kerkklokken aangenomen. Voortaan mag vóór de godsdienstoefeningen slechts eenmaal en niet langer dan twee minuten geluid worden. Gedurende de dagen van Al lerzielen en bij begrafenissen is het lui den verboden, evenals op verlangen van een zieke, die een getuigschrift van den dokter toont. Zonder twijfel zal het pro vinciaal bestuur de verordening goed keuren, daar het reeds voor de stad Urbuno eenzelfde erkend heeft. Amerika. Mijnramp bij Chicago. Een mijnramp, die, voorzoover het ver lies van menschenlevens betreft, hare we dergade in de laatste jaren niet vindt, heeft, zooals gemeld, in den nacht van Zondag op Maandag plaats gevonden in de Spring Valley te Cherry een dorp op 50 mijl afstand van Chicago gelegen. Van de 490 mannen die in de Spring Vallêy mijn werkten hebben er 478 zoo goed als zeker hun leven verloren. Alle hoop op redding der ongelukkigen is Maandagmiddag opgegeven en de mijn is onder water gezet om de vlammen te beletten verdere verwoestingen aan te richten. Vocj dat men tot dezen uitersten maat- egel overging, werd een poging gewaagd om de ongelukkigen te redden, die zich in de mijn bevonden, maar deze poging had het nog ongelukkiger resultaat, dat de twaalf inan der reddingsbrigade even eens den dood vonden. Daarna beschouw den de autoriteiten de zaak met recht als hopeloos en zag men van de verdere po gingen af. De weinige tot nu toe bekende bijzonderheden zijn allervreeselijkst. Toen de ontploffing, door mijngas, plaats greep, werden 24 man onmiddellijk ongedeerd met de lift opgehaald. Doch twaalf dezer moedige kerels wilden dadelijk weer naar beneden om den omvang van de ramp te kunnen constateeren en hunne kameraden zooveel mogelijk hulp te bieden. Zij wei den wederom in de schacht naar beneden gelaten, doch nauwelijks konden zij den bodem der mijn bereikt hebben, of de liftwachters boven kregen het sig naal tot optrekken. Natuurlijk werd hier aan direct gevolg gegeven. Toen de lift de mijnopening bereikte, werd een rauwe kreet van ontzetting gehoordwant in de lift bevonden zich nog slechts de twaalf brandende lichamen der ongelukkigen, die met heldenmoed bezield waren afgedaald. De vlammen op den bodem der schacht moeten zoo hevig zijn geweest, dat een ware vlammenzee den redders bij het ope nen der lift tegemoet sloeg en onmiddel lijk hun kleederen in brand stak. Het signaal heeft de een of ander nog kunnen geven, maar gedurende het ophalen zijn zij levend verbrand. Nadat de twaalf lichamen uit de lift ge haald waren, was het klaarblijkelijk, dat iedere verdere poging tot redding op het verlies van nog meer menschenlevens zou uitloopen. De twaalf mannen, die gered werden, deelden mede, dat de ontploffing in een der binnengalerijen ontstond en een ge- heelen muur deed instorten. De vlammen zogen toen met geweld door de ontstane groote opening en binnen eenige minuten waren alle gangen in even zoovele schoor- steenen herschapen die het vuur met ge weld opzogen en verder verbreidden. Dat de oorzaak der ontploffing in het in brand geraken van een hooischelf zou gelegen zijn zooals Reuter gistermiddag sein de blijkt niet nader. De twaalf gered den wisten niets van een hooischelf af. Er is in het dorp Cherry geen familie, die niet het verlies van een of meer bloed verwanten te betreuren heeft en de versla genheid en ontzetting onder de bewoners is natuurlijk algemeen. Toen de tijding van het ongeluk het dorp bereikte, vlogen de vrouwen en bloedverwanten der mijn werkers naar den ingang, en velen pro beerden in hun wanhoop in de schacht af te springen. De autoriteiten moesten geweld ge bruiken om de met ontzetting geslagen vrouwen van de mijnopening verwijderd te houden. Rusland. In Jekaterinoslaw is een volksonder wijzer die reeds 20 jaren dienst achter den rug had, afgezet omdat hij...... anal- phabeet was. Zijn leerlingen van die 20 jaren „hadden ook geen begrip van le zen of schrijven. Echt Russisch. Engeland. In Engeland heeft de Volksvertegen woordiging dit jaar een wet op bedrijfs raden aangenomen, welke ten- doel heeft in de bedrijven, welke mannen, vrouwen en kinderen thuis voor hongerloonen la ten werken, de loonen "te verhoogen. De wet zal om te beginnen slechts in en kele bedrijven worden toegepast, de kleermakerij, kartonnen-doozenmakerij en nog een paar. Maar wil men de wet kunnen toepassen, dan moeten die ar beiders en arbeidsters meewerken, en in hun armoedig leven en hun onkun de vreest men, dat zij daartoe niet in staat zijn. Daarom vraagt de National Anti Sweating League geld om opvoedend onder die inenschen te werken, ze op vergaderingen de wet uit te leggen en ze aan te sporen en te helpen onï zich te vereenigen. niere, zeide de neger toen, ik ga naar Alcazar; ga met mij mee, 't kost u niets. Mijn familie wacht op mij, zeide Pa rasol. Geef mij uw adres, zeide de neger, binnen twee uur ben ik bij u. Gaarne, zeide Parasol, rue Saint- Antoine no. 180. Zonder dat Parasol de riem weer op nam, volgde het beest Parasol. Welnu? vroeg Germaine, toen haar man thuis kwam, is er nieuws? Veel, antwoordde de werkman. Toen vertelde Parasol alles. Tegen elf uur kraakte de trap onder een aarzelende stap. Germaine nam de lamp op om den bezoeker voor te lich ten. Het was Pampy. Gij hebt mij beloofd te vertellen, zeide hij tot Parasol, hoe gij dezen hond gevonden hebt, ik stel er groot belang in het te weten Parasol -vertelde hem dat zij op een wandeling naar Asnières geschreeuw ge hoord hadden, en den gewonden hond ge vonden hadden. Gewond? vroeg de neger. Het mes zat nog in de wonde. Gij kunt het litteeken zien. Wilt gij het mes zien? zeide Pa rasol. fismasjüll&fag raes J(jt M Jsast, Congres sociale verzekering. Gistermiddag werd te 's Gravenhage een vergadering gehouden van 50 hee- ren door mr. 'R. Macalester Loup, als lid voor Nederland van het permanente bureau te Parijs van de internationale Vereeniging voor sociale verzekering, bijeengeroepen in verband met een in ternationaal congres voor sociale ver zekering dat tegen de 2e week van Sep tember 1910 hier ter stede gedurende 3 dagen zal worden bijeengeroepen. Deze conferentie zal loopen over 2 punten le. den geneeskundigen dienst bij de sociale verzekering; 2e. de ouderdoms- en invaliditeitsver zekering met inbegrip van de Staatspen- sioneering. De vergadering werd bezocht door den heer Talma, Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Besloten werd tot vorming van een comité van uitvoering, "bestaande uit de heeren: Mr. Macalester Loup, mr. W. A. van Emden, raad-adviseur bij het Dep. van Landbouw dr. Blooker, oud-lid dr. Bos lid van de Tweede Kamer; Van Loben Seis en Struve, oud-inspecteurs van den arbeid, mr. Snijder van Wissenkerke, di recteur van den industrieelen eigendom? en Jhr. Mr. Smissaert In het Congres Comité hebben o. a. zitting de heerenmrs. Aalberse, Druc- ker, Treub, prof. d'Aulnis de Bourouill de wethouders van 's Gravenhage dr. Lely en De Wilde; prof. van Blom, Van Vliet, lid der Tweede Kamer; mr. Van Deventer, oud-lid Mr .Mortier Hijmans dr. Koperberg. Hofbericht. Naar aanleiding van een andermaal in de Engelschc pers aangekondigd be zoek van Koningin Wilhelmina in den a.s. zomer aan Londen en Windsor, wordt van bevoegde zijde medegedeeld dat volstrekt niets bekend is omtrent plannen van een dergelijk bezoek. Reuter seint uit Genua: De Koningin-Moeder van Nederland is Maandagavond alhier aangekomen en in een hotel afgestapt. Zij zal Woensdag! verder reizen. Koninklijke besluiten. Aan Mr. B. H. Pekelharing, oud-hoog leeraar aan de Technische Hoogeschool is eervol ontslag verleend als lid van de Centrale Commissie voor de Statis tiek. Aan den res. le luitenant H. Smidt van Gelder, van het 4e reg. Huzaren, is eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Met ingang van 1 Jan. 1910 is aan W. C. Brenkman, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van klerk der Rijksverzekeringsbank. De Rijksmiddelen. Blijkens het maandelijksch overzicht van de opbrengst der Rijksmiddelen heeft de; maand October van dit jaar haar naamgenoot van 1908 overtroffen met een bedrag van f 448.009.411/2- Te gen een opbrengst van f 15.883.833,835. in October 1908, werd in dit jaar ont vangen f 16.331.843,25. Alles te zamen genomen, werd dit! jaar tot einde October ontvangen f 134,566,616,015, tegen f 130,229,916.9 in de eerste tien maanden van 1908 zoodat we thans reeds -f 4,336,699.05 vooruit zijn bij verleden jaar. Het Kamerlid Passtoors. Naar het „Centrum" verneemt, is in den toestand van het lid der Tweede Kamer, den heer W. C. J. Passtoors een gunstige wending gekomen en volgt de ziekte haar normaal verloop. Ziedaar zeide zij. De neger bekeek het langen tijd en riep ten laatste uit: Ik herken het, zeide hij, het mes be hoort aan Josephine. Maloeuvre heeft den stoot toegebracht, mompelde hij, nu kan niemand de kinderen meer beminnen en beschermen. Toen verhaalde Pampy aan Parasol en zijn vrouw, wat er in de rue Moncey was voorgevallen, en dat hij ook in het huis Pont Joubert gewoond had, en er uit ge jaagd was door Jude Maloeuvre. Toen hij het huis verlaten had, bevond hij zich in groote verlegenheid. Als hij alleen in zijn levensonderhoud wilde voor zien, was het niets geweest, maar hij wil de geld verdienen en zijn onafhankelijk heid bewaren. Hij had al zijn vrijheid noodig om al de daden van Maloeuvre na te gaan, en om van tijd tot tijd Cy- rillus en Marie-Angelina te zien. Hij liep lang in Parijs rond zonder te weten waar heen te gaan. De avond viel, hij had nog maar een daalder op zak. Hij zag in een straat de schittering van een prachtige geschilder de deur. Hij ging binnen wierp een geld stuk neer, ontving een kaart en trad de zaal binnen. Er was een groote menigte verzameld. Jlij ze,t^e zich flange en jclein tafeltje neer. Spoedig ging het gordijn op en een man begon een lied te zingen, dat voor de meeste toehoorders onbegrijpelijk was. Men lachte uitbundig om den neger en sommigen herhaalden in koor het refrein, Pampy scheen vurig. Hij is te dom om de negerdans te dansen, zeide hij. En in zijn liefde voor den nationalen dans bewoog de neger de handen en neuriede het refrein tusscheq de tanden. Dé tafelbuur van Pampy had zijn ver ontwaardiging gehoord. Een van het groepje zeide: Weet gij hoeveel die neger verdient? De eigenaar van het Alcazar betaalt hem 25 francs per avond. Dan verdien ik toch meer met beter te zingen en te dansen? Ongetwijfeld, zei een der jongelui. Pampy stond op. Ik zal het beproeven, zeide hij. Kalm wat, dat gaat zoo maar niet, zeide de jonge man, ik zal uw voorstel overbrengen. Volg mij. Lauternier, zoo heette de jonge man, geleidde Pampy naar het kamertje van den directeur. De directeur ontving hem lachend. Lau ternier stelde 't plan voor. (W.ordJ y.ejyolgd).

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1