De Stoomdrukkerij ..FLORA". RIJTUIGEN. 1000 -IIIs 600 300 -150 mSs 100 60 ■S"-15 Wilt gij Prijscouranten, Boeken, Rekeningen, Enveloppen enz. RIJTUIGEN, Gemengd Nieuws. Bericht van Inzet, Handel in Granen, Lijnkoeken, Fourage, geperst Hooi en Stroo. J. van Berkel, «J. van Berkel Neemt eens proef en vraagt eens prijs aan. H. W. Rtibenkamp, DIENSTBODE R. K. Dienstbode, STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Staatsbegrooting voor 1910. Memorie van Antwoord. Aan de bij het schrijven van 12 Novem ber bij de Tweede Kamer ingezonden Me morie van Antwoord der Regeering ont- leenen wij het volgende: De stelling van politieke tegenstanders Öat de positie van het Ministerie niet zoo sterk is als zij oppervlakkig schijnt te [jyvezen, zal de regeering niet weerspreken ifrioch beamen. Het Kabinet wenscht niet lie roemen in de kracht van eigen positie, (jen acht het plicht vastberaden en omzich- Tig voost te gaan zonder de gevaren uit Ihet oog te verliezen, die ieder Kabinet Hbedreigen, en in iederen politieken toe stand verscholen liggen. De uitkomst zal ide proef leveren. Nochtans beseft het niet iri welke ande re betrekking het tot de partijen der rech terzijde zou kunnen staan dan die van we- •Iderzijdsch vertrouwen, gegrond op ver- jlyvantschap van beginsel en overeenstem- Iming in politiek bedoelen en het is over tuigd op dit vertrouwen van den aanvang af aanspraak te hebben gehad. Hetgeen dienaangaande door andere le den dan de politieke tegenstanders werd 'Aangevoerd, bevestigt dit, en de Regee- ring nam daarvan met voldoening kennis. Geheel in overeenstemming daarmede verklaart de Regeering geenszins gezind te zijn zich te laten afbrengen van haar .voornemen om op sociaal gebied krachtig Op te treden. Op onderlinge samenwer king van hetgeen men noemt de meer (Jxmservatieve en de democratische ele menten in de Rechterzijde, blijft de Re geering in 's lands belang prijs stellen. Waarom de invloed, door de kleurlooze middenstof ten gunste van het Ministerie op den uitsjag der verkiezingen geoefend, ■een aanleiding kan zijn om van het Ka- tjbinet een conservatieve politiek te ver- 1 Wachten, valt niet in te zien. Met even- !veel recht had men cp denzelfden grond zoodanige verwachting in 1905 kunnen uitspreken ten aanzien van het vorig Ka binet. Het verheugt de Regeering, dat naar het oordeel van vele leden, de rede, waar mede de zitting der Staten-Generaal is geopend, zich kenmerkt door gematigd heid. Gematigdheid, die het betrachten van rechtvaardigheid ook jegens den te genstander waarborgt, wordt door het Ka binet als regeeringsplicht beschouwd. Zij 'jvordt misverstaan door hen op wie zij den indruk maakt van kleurloosheid en is in wezen daarvan geheel verschillend. Al moge de uitdrukking „Christelijke rechtbeginselen" als wiize van zeggen nieuw te noemen zijn, over de betee- nis daarvan behoeft niemand in het on zekere te verkeeren. Ten overvloede wordt aangeteekend dat de regeering het eens is met hen die aanvoerden, „dat op staatkundig gebied alles berust op rechts beginselen en dat het Kabinet bij het bezigen dier uitdrukking de gedachte slechts tot dat terrein mocht bepalen waarop de Overheid heeft te handelen." De Regeering zegt voorts, dat haar po litieke gedragslijn duidelijk genoeg uit de Openingsrede blijkt. Zij blijft evenals tot hiertoe naar de toepassing der Christelijke rechtsbegin selen streven en acht, dat de in de Ope ningsrede aangekondigde maatregelen van praktische politiek, waaronder in de eer ste plaats genoemd zijn die omtrent 's lands middelen, omtrent de sociale wet geving, omtrent de defensie en omtrent het onderwijs, daarmede in overeenstem ming zijn, en dat het ter hand nemen daarvan eisch is van het oogenblik. Het zelfde geldt omtrent haar voornemen om eene herziening der Grondwet voor te bereiden. Dat hiermede omtrent de te volgen politieke gedragslijn eene verkla ring is gegeven, schijnt moeilijk te kunnen worden betwist. De Regeering eerbiedigt ieders ge voelen, en indien de genoemde leden op welke gronden ook, zich met de voor genomen maatregelen kunnen vereeni gen, zal het de Regeering aangenaam z-ijn. De stelling, dat de vooropstelling van Christelijke beginselen zeer nadeelig is, in zooverre %ij leidt tot verscheuring der natienoemt de Regeering in het hier gevoerd redeverband bevreemdend. In de Openingsrede worden de Chris telijke beginselen slechts vooropgesteld ter aanduiding van het principium ju- ris. Afwijzing daarvan omdat het zou leiden tot verscheuring van de eenheid der natie zou afwijzing van het stellen van ieder principium juris ten gevolge moeten hebben. De Regeering zou het volstrekt ongeoorloofd achten zich aan zoodanige afwijzing te storen. De Regeering wil niet gaarne twisten over de vraag of de Openingsrede kor ter had kunnen zijn. Dat haar werk vat baar is voor critiek, wil zij steeds gaarne toegeven. Het was, naar de Regeering meende, voor ieder duidelijk, dat behalve de me- dedeelingen waarmede volgens gebruik de Openingsrede aanvangt, en behalve de afzonderlijke paragrafen aan de Kolo niën gewijd, in die rede twee deelen moesten onderscheiden worden, het eer ste deel behelzende een verklaring van de voornemens der Regeering aangaande de groote vraagstukken van practisch re geeringsbeleid die op het oogenblik het meest de aandacht vragen, als de financiën, de sociale wetgeving, de de fensie, het onderwijs, en de voorberei ding der grondwetsherziening, het tweede deel vermeldende eenige wets ontwerpen van verschillenden aard, tot indiening van welke binnen niet langen tijd aanleiding bestaat. Wat het eerste cjeel der Openingsrede betreft, dit bevat zeer zeker een uitge breid program, en hei is wel mogelijk dat het niet in vier jaren zal \iijn afge werkt. Maar ook dit is niet de schuld der Regeering, maar het volgt uit de overvloedigheid der stof zelf, en uit de omstandigheid dat het inderdaad noo- dig is om zooveel ter hand te nemen als in de openingsrede wordt vermeld. Het Kabinet bedoelt daarmede geenszins te kennen te geven, dat het rekent lan ger dan 4 jaren te zullen bestaan. In dit opzicht rekent het in het geheel niets, omdat ieder rekenen hier ijdel zou zijn. Het Kabinet is er ook niet op belust beloften te doen. Het tegendeel is waar. Maar de regeering den toestand over ziende, en verplicht te vragen, welke taak het Kabinet, in overstemming met zijn beginselen, thans moet aanvatten, is van oordeel dat de in de Openings rede genoemde maatregelen moeten ter hand genomen worden, en zij kan, aan den aanvang eener vierjarige periode geen regeeringsprogram geven, dat juist voor een vierjarige periode past. Ook naar het oordeel der Regeering valt te vreezen, dat in den komenden winter althans in sommige centra werk loosheid zal heerschen, al schijnt haar, met het oog op den algemeenen econo- mischen toestand de hoop niet onge rechtvaardigd, dat dit euvel zich minder dan in den laatst verloopen winter zal doen gevoelen. Zij aarzelt echter niet, om als haar meening uit te spreken, dat het vraagstuk der werkloosheid niet het minst in de tegenwoordige omstandig heden de volle aandacht, ook van het publiek gezag verdient. Aan dat besef heeft de Regeering ha rerzijds uiting gegeven door het instel len van een Staatscommissie voor de werkloosheid, ten einde voor dit uiterst ingewikkeld vraagstuk den weg tot een bevredigende oplossing te vinden. De Regeering meent zich te kunnen onthouden van een bespreking van de vraag in hoeverre het juist is dat de uit de rechterzijde voortgekomen Minis teries tot nog toe op het gebied der sociale wetgeving weinig hebben ge- praesteerd. Het ligt toch voor de hancl dat waar het streven naar sociale her vorming aan beide zijden der Kamer krachtig gesteund wordt, hei oogenblik waarop een bepaalde hervorming in het Staatsblad komt, bepaald wordt door verschillende omstandigheden. Het komt de Regeering voor, dat er geen aanleiding is voor de bevreemding, dat over de 'vraag of de voorziening] in de gevolgen van den ouden dag be hoort te geschieden in den vorm van verplichte verzekering reeds een beslis sing is genomen. Noch bij de debatten in de Kamer in December 190S, noch bij het antwoord aan den heer De Waal Male fijt in Juli van dit jaar is terugge komen op de mededeeling der Regee ring bij haar optreden dat de ouder- doms-voorziening naar haar meening moet worden beschouwd en geregeld als een onderdeel der invaliditeitsver zekering. Het onderzoek naar de wer king van het Deensche stelsel, waarvan in de vergadering van 23 December 1908 gesproken is, is afgeloopen. Het uitvoe rig verslag, daarover uitgebracht, zal openbaar gemaakt worden. Het onder zoek in België ingesteld, waarvan in het antwoord aan den heer De Waal Malefijt, werd gesproken, is mede af geloopen, doch een verslag van dat on derzoek is nog niet uitgebracht. De mi nister van Landbouw,' Nijverheid en Han del heeft het bij nadere overweging niet wenschelijk geoordeeld een onderzoek te doen instellen in Engeland ,waar de be treffende wet bij memorie van antwoord nog geen jaar in werking is en een plaatselijk onderzoek op dien grond nog weinig waarde zal hebben. Een uiteen zetting der beginselen, waarop het in voorbereiding zijnde wetsontwerp voor invaliditeits- en ouderdomsverzekering rust, zal bij de toelichting van dat ont werp tot haar recht kunnen komen. Een geheele omwerking der Ongeval lenverzekering is niet wel mogelijk voor het tot stand komen der Ziekteverzeke ring. Dit belet echter niet voort te gaan met het aanbrengen van verbeteringen in die Wet. Een ontwerp, waarin onder scheiden verbeteringen zijn samengevat, wordt thans voorbereid. Omtrent het tijdstip, waarop de uit breiding der Ongevallenverzekering zal kunnen tot stand komen, kan thans geen bepaalde toezegging worden gedaan. Op dit oogenblik wordt, behalve aan de herziening van de Ongevallenwet, ge werkt aan de Ziekteverzekering en aan de Invaliditeits-en Ouderdomsverzeke ring en de Regeering meent dat alle kracht saamgetrokken moet worden op de bespoediging van de indiening dezer ontwerpen. De vraag of de minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, het plan voor de herziening der Ongevallenwet, waarvan de uitwerking aan uiuis- sie was opgedragen en waar, had afgezien, later weder heeft opgevat, wordt ontkennend beantwoord. Naar de meening der regeering is thans het oogenblik nog niet gekomen om tot de herziening der Grondwet over, te gaanmaar wel om haar voor te be reiden. Voor den arbeid door de jongste} Grondwetscommissie verricht, heeft de regeering volle waardeering, en zij meent, dat die arbeid bij het in te stel len onderzoek van veel nut zal kunnen; zijn. Intusschen had die Commissie een' beperkt mandaat en daarom is aan een; nieuwe commissie behoefte. De bedoe ling is die nieuwe commissie, zoo het mogelijk blijkt, met vermijding van alle eenzijdigheid samen te stellen. Het ligt in het voornemen de commis sie uit te noodigen, de geheele Grond wet aan een onderzoek te onderwerpen. Op de vraag of de regeering zich voor stelt een Grondwetsherziening, speciaal betreffende het kiesrecht en wat daar mede in verband staat, zoo tijdig in te dienen, dat zij vóór het einde van dej zitting 19121913 in eerste instantie; kan worden afgedaan, moet worden be antwoord, dat de regeering een tijds bepaling voorbarig acht. Op het stationsterrein te Tilburg is een goederentrein uit Vlis- singen op een aantal wagens geloopen, waardoor acht wagens over het terrein verspreid werden en belangrijke materi- eele schade ontstond. Er werd niemand gekwetst. Te Koedijk heeft zich een geval van kinderverlamming voorgedaan. Ook te Alkmaar kwam een dergelijk ziektegeval bij een kind voor, dat over leden is. Water en melk. Geknipt uit een dorpsbrief in een locaal blad: Je begrijpt dat 't bij zoo'n lagen melk prijs voor de boeren, die geen geld in de kast hebben, onmogelijk is, 't hoofd boven water te houden". Bij den burgemeester van Oudcarspel zijn thans officieel 31 ge vallen van typhus aangegeven. Over het algemeen genomen is de infectie niet ernstig. Onder Mo II vonden land bouwers in een waterplas het lijk van den landbouwer Van Hoof. De man schijnt op den terugkeer van de markt te Olmen door de duisternis afgedwaald te zijn en toen in het water te zijn gevallen. AOVESRXEPdTIISN. ZATERDAG, 20 November 1909, te zeven uur, in het Notaris huis aan den Burcht te Leiden, ten overstaan van Mr. J. A. F. COEBERGH, Notaris te Leiden, afslag, van eenige huizen te Leiden, n bod gebracht als: 1. Het huis met afz. boven woning, Poel geeststraat 6 en 6a >pf 2225 2. Het Huis met Erf als voren 4 en 4a op f 2225.— 3. Het Huis, Voorste Zand straat 5, op f 1105. Terstond verhoogd met f 50.— 4. Het Huis, als voren opf 1145. 5. Het Huis, Bouwelouwesteeg 21, opf 500.— Ten Kantore van voornoemden Notaris worden tot en met Zater dag e.k., van 102 uur, ver hoogingen aangenomen, tegen genot van 1/5 der verhoogsom. Wegens huwelijk der tegen woordige wordt tegen Februari gevraagd een flinke (674 R. K. Dienstbode goed kunnende koken en netjes werken. Geen winkelwerk. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Haarl.straat 241. Prima door stoom gedroogde Puip, enz. MONSTERS en PRIJSOPGAAF worden gaarne verstrekt door De Wed. J. SCHUUR, (634) Zoeterwoude. Telef. Interc. No. 1. werkelijk een heerlijke kop KOFFIE drinken, haal dan aan de Noordhoek, bij een half pond verpakte Koffie, met gratis prentbriefkaart, in de prijs van 20, 22Yz, 25, 27H en30 cent per half pond. 72 prentbriefkaarten geven recht op een fraai album. Zuiver-smakende SANTO S-K O F F I E per pond 37^ cent, bij 5 pond f 1,75. (560) EENIG ADRES: Roelofarendsveen. te Noordwljk, beveelt zich beleefd aan tot het DRUKKEN van (602) tegen concurreerende prijzen. H. H. M. PEEPERKORN, ConSiseur - Cuisinier Voorstraat 20 NOORDWIJK - BINNEN. Specialiteit in Zwitsersche Zandkoekjes en Goudsche Sprits. 690 Salon voor Ververschingen. VOORHANDEN eene uitgebreide collectie nieuwste en tweede hands, als: Omnibusbriks, Coupé'3, Landauers, Jachtwagens, Tilbury's, Vrachtwagens enz. Aanbevelend, (686 Rijtuigfabrikant, OEGSTGEEST. Gevraagde betrekkingen van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent, a contant. gevraagd, die goed kan werken, tegen 1 Februari of eerder. Loon 100 gulden en 15 gulden waschgeld. Adres Mej. SPEEL, Maarsmanssteeg No. 2 Leiden. TERSTOND GEVRAAGD eene bij P. OLSTHOORN, Bakker te Oudewetering. (691) Kleine Advertentiën. a contant. Hooi! Hooi! Zeldzaam best gewonnen Nahool te koop en 150 Stalstaken, bij N. VAN DER VEER, Leegwater a. d. Kaag. (647 TE KOOP, Brandhout, ook bij kleine partijen. [684 Adres H. W. RüBENKAMP, Oegst- W. MEIJER. VOORSCHOTEN b.d. Vink. Belast zich met de uitvoering van alle voorko mende !:en. (630) ^.uiirouw R. K. Met ac.o nuttige handwerken en op de hoogte met maatknippen en naaien van costumes, zag zich gaarne ge plaatst in een haar passende betrekking bij voorkeur op een school, brieven no. 662 bureau van dit blad. Ondergeteekende beveelt zich weder om beleefd aan tot het leveren van le kwaliteit Veebvood hetwelk uit degelijke Grondstoffen is saam- gesteld. Tegen billijke prijzen franco thuis. Aanbevelend, J. VAN RIJN, Bakker, Rij pweter i n g. (692) Alle betalende abonné's op dit blad zijn volgens de bepalingen, vermeld op de uit te reiken polissen, tegen ongelukken verzekerd voor De uitkeering dezer bedragen is gewaarborgd door de Nederlandsche ONGEVALLEN-Verzekering-Maatschappij „FATUM" te 's-Gravenhage, Buitenhof 5 GULDEN bij verlies van eiker» anderen vinger. M—I

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 4