BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. De Erfgenamen van Judas. iTweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van 13 November. Uit de Pers. ■\r Al weer een! Onder dit opschrift lezen we in „De Voorhoede": „We gaan toch vooruit in onzen strijd tegen de kwakzalverij. Met 1 October is te Leiden uitgekomen [een nieuw Katholiek dagblad, de „Leid- !sche Courant." j Het blad bedoelt te zijn een locaal nieuwsblad voor Leiden en Omstr. Oud- [Leidenaars, die buiten Leiden wonen, [moeten er zich bepaald op abonneeren. ;De zaak is stevig aangepakt: het Plaat- iselijk Comité voor de K. S. A., dat 't I initiatief nam, en de R. K. Persvereeniging, die het blad tot stand bracht, hebben (alle eer van hun werk! i- Welnu, dit nieuwe blad, dat zeker hard jzal moeten werken om zich finantieel een bestaan te veroveren, heeft den moed (gehad, het navolgende te publiceeren:" k Volgt dan onze mededeeling, dat wij geen kwakzalversadvertenties I in ons blad opnemen. „De Voorhoede" besluit: „Ziet, zoo iets te lezen, dat geeft den burger moed I Al gaat 't dan langzaam, wij gaan toch vooruit in den strijd tegen de onheilvolle kwakzalverij. Bladen, die zoo optreden, zijn dubbel onzen stepn waard." Frankrijk. Uit de beraadslagingen der Fransche Kamer blijkt, dat de regeering Dinsdag [mogelijk al voor een ernstige kwestie komt te staan. Aanstonds na het alge meen begrootingsdebat zal de Kamer zich hebben uit te spreken over de mo ties gericht tegen de financieele plan- men van minister Cochery. Dan zou er 'jgevaar kunnen bestaqn voorliet Kabinet- [Briand. Het is onwaarschijnlijk dat de minister vaii Financiën er in zal berus ten, dat men zijn plannen verijdelt. En de regeering kon zich wel eens met den heer Cochery homogeen verklaren. Italië. Hertogin Isabella, de vrouw van Prins Thomas Victor Hertog van Genua, die zich met haar auto naar Turijn begaf, is bij Biella door mannen, die zich achter hoornen verdekt hadden opgesteld, met steenen gebombardeerd. De vensters van de auto werden verbrijzeld, maar doordien de chauffeur door zoo snel (mogelijk te rijden, spoedig buiten het bereik der projectielen geraakte, bleef de hertogin ongedeerd. Mgr. Barvona, nuntius in Brazilië, heeft naar het Vaticaan een lijvig rap port gezonden over de scheidsrechte- lijke uitspraak tusschen Brazilië en Bo livia. Er hing tusschen beide republie ken sinds jaren een grensgeschil, dat 'jtot bloedige botsingen vaak aanleiding |gaf. Vier jaar geleden werd dus een [arbitrage ingesteld, bestaande uit een (afgevaardigde van iedere j>artij en den (nuntius als voorzitter. Na vier jaren lang ([te hebben beraadslaagd, kon dit scheids gerecht uitspraak doén, bevredigend (yoor beide partijen zoodat thans het [netelig geschil is opgeheven. Een mooi succes voor dezen pause lijken diplomaat, waarop het Arbitrage hof in Den Haag jaloersch zou kunnen zijn. DUITSCHLAND EN ENGELAND. de nieuwe rijkskanselier aan het bewind is gekomen een verschil van inzicht en opvatting bij de heide gouvernementen heeft plaats gehad. Rusland. Naar uit Petersburg wordt gemeld, heeft zich gisteren in het dorpje Kroup- tre weer een echt Russisch bandieten- stukje afgespeeld. De pope van het dorp Tsjoulitzki, gaf in zijn pastorie een diner bij gele genheid van den verjaardag van zijn va der. Zes gasten zaten aan zijn tafel. Plotseling drongen tijdens den maal tijd een drietal mannen met Mauser geweren gewapend, de zaal binnen en schoten heel rustig alle zeven feestvie renden dood. Het bericht meldt niet dat de daders gekomen waren om te rooven of om zich misschien te wreken. In ieder geval, ze ontkwamen veilig aan iedere vervolging. Griekenland In de Oostenrijksche pers zijn zeer zwart gekleurde berichten voorgekomen over den toestand in Griekenland. Thans bevat het Neue Wiener Tag- blatt een blijkbaar officieus bericht, dat niet alleen de vier beschermende mogend heden, maar alle groote mogendheden in Europa, vast besloten zijn, alles te doen om koning George en zijn huis op den Griekschen troon te handhaven. WestJudië De telegrafische gemeenschap met Ja maica is sedert Woensdag geheel ver broken. Al wat men weet is, dat er op het eiland overstroomingen plaats heb ben. Met spanning verwacht men nu, wat voor juiste mededeelingen de sche pen zullen brengen. Uit Colon ontvangen tijdingen mel den, dat tengevolge van een orkaan Ja maica, Porto-Rico en verschillende an dere eilanden zouden zijn verwoest. Arbeidscontract. Het Bureau voor de R. K. Vakorga nisatie heeft zich met een adres tot den Minister van Justitie gewend, waarin het zegt, met genoegen te hebben kennis genomen, van de missive van Zijne Ex cellentie aan de Kamers van Arbeid om een aanvang te maken met het „verga ren van bouwstoffen ter beoordeeling van de waarde der wettelijke regeling van de arbeidsovereenkomst in de prac- tijk, voor het maatschappelijk leven." Het Bureau dringt er bij den Minister op aan om dit onderzoek te doen ge schieden door de vakvereenigingen, op dat een resultaat kan worden verkregen dat overeenkomstig het verdienstelijk streven van dezen Minister zal zijn. Voor dit onderzoek door de vakver eenigingen voert het Bureau aan, dat op de plaatsen waar een of meerdere Kamers van Arbeid bestaan, de vakor ganisatie ook daar van eenige betee- kenis is, waardoor de leemten in de wet door de vakvereenigingen worden aan gevuld en de nadeelige bepalingen dik wijls kunnen worden gekeerd, en dat waar geen Kamers van Arbeid bestaan, de vakorganisaties dikwijls zeer zwak zijn en de leemten en nadeelige bepa lingen het meest gevoeld worden bo vendien bestaat er in verschillende plaat sen geen genoegzaam contact tusschen Kamer van Arbeid en vakvereenigingl, zoodat het onderzoek der Kamers van Arbeid slechts zaj loopen over min of meer belangrijke industrieele centra waaf de nadeelen door de vakorganisatie kunnen worden geweerd en dat op de plaatsen waar de gebreken het menig vuldigs! voorkomen en door de zwakke vakorganisatie niet kunnen worden ge stuit, er geen inlichtingen zullen komen aan het Departement van Justitie. Het Bureau geeft ten slotte in over weging die inlichtingen te doen uitgaan via de vakvereenigingscentralen, waar door langs gemakkelijk bereikbare we- Rosalie stond op, bracht de haren in or de en sprak lachend: Past ge even op de kinderen, dan ga ik de soep van mijn man klaar maken. Als hij u dan slaat? zeide Germaine. Dat zal mij niet veranderen, maar de dronkenschap zal zijn kracht hebben ge broken. Wil ik eerst eens gaan zien, in wel ken toestand hij zich bevindt? vroeg Pa rasol. Dank u, zeide Rosalie, het is al acht jaar zoo van de negen jaar dat wij zijn getrouwd. Hij beminde mij toen zeer. Hij was toen een zeer oppassend man. Zijn kameraden hebben hem bedorven. Toen hij zich aan dronkenschap overgaf,- kon hij geen werk meer krijgen. Gisteren had ik nog een franc in mijn zak, ik heb me liever laten slaan dan hem geld te geven; ik had het noodig om brood voor mijn kinderen te koopen. Dat had ik u Wel kunnen geven, zeide Germaine. Dat weet ik wel, zeide zij. Gij zijt altijd goed voor mij geweest. Maar ik ben eenmaal ongelukkig. Ik heb er dikwijls over gedacht mijn echtgenoot te verlaten en mijn kinderen mede te nemen,- op een andere keer heb ik mij met hen in de Seine willen werpen. Dat zou een misdaad geweest zijn, zeide Parasol. gen, op eenvoudig administratieve wij ze een volkomen objectief en zoo vol ledig mogelijk onderzoek kan worden ingesteld. Bebossching der duinen. De laatste aflevering van het tijdschrift der Ned. Heidemaatschappij brengt be langrijke bijzonderheden aangaande de duinbebossching op de Friesche Nehrung het bekende schiereiland, dat het Frie sche Haff, bij Dantzig, van de Oostzee afsluit. De medetjeelingen van de hand van den heer P. 'Boodt te Utrecht, zijn ook voor de bebossching onzer duinen die nog altijd en open vraagstuk is, van het grootste belang. De hier bedoelde duinen verkeeren in niet gunstiger, mogelijk wel veel ongun stiger omstandigheden dan onze Noord- zeeduinen, want het smalle schiereiland is aan twee kanten aan den zeewind bloot gesteld. Des winters daalt de tempera tuur er tot 22 gr. C. onder nul, en het klimaat is er even ruw als hier. Toen de de gemeente Dantzig in het begin der 19de eeuw met de beplanting aanving, waren het echte stuifduinen, waarin geen rust was. Nadat men beproefd had, het zand vast te leggen door helmbeplanting, en door zandvangers (teenen heggen), hetgeen al- temaal mislukte, had men voor het eerst succes met de methode van helmbeplan ting met daarop volgende bebossching terwijl de eigenlijke volledige bebossching verkregen werd döor het beplanten met kluitdennen, die men met kluit en al uit 't vochtige Glovvveen haalde en naar de dui nen overbracht. Een zeer omslachtige me thode, maar die men niet weer liet varen omdat zij diegene was, welke het meeste succes opleverde. Thans is de geheele Nehrung met prachtige dennenbosschen bedekt. De bosschen worden plaatselijk afgewisseld door boschjes van goed groeiende Dou glas- en Strobussparren, terwijl op de meer vochtige plaatsen els, berk en hier en daar fijnspar met witspar goed voor uit gaan Het resultaat kan zeer goed worden genoemd; de bosschen bevatten naar schatting ongeveer 200 vierk. M. hout per H.A., terwijl de bodem begroeid is met varens en jeneverbessen. Als brandhout vindt het boschproduct bij de vele visschers een mooien aftrek (o.a. voor het rooken van sprot)een prijs van f4 a f 5 per vierk. M. brandhout is hier geen zeldzaamheid. In deze grove dennenbosschen past men den kaalslag met daaropvolgende* herbe- bossching toe. Men zorgt steeds tegen den heerschenden zeewind in te kappen en slechts kleine vakken in eens te vel len, daar anders de wind hierop te veel vat zou krijgen. Nadat de stammen gerooid zijn, maakt men met een schop plantplaatsen van 50 c.M. in het vierkant en op een onderlin- gen afstand van 1.30 M., terwijl op elke aanplanting vier grove-dennenplantjes (meest eenjarige) komen. De kosten van - deze cultuurwijze be dragen f50 per H.A. De aldus tot stand gebrachte tweede generatie belooft nog beter te worden dan de eerste*. Het is niet te verwonderen, dat deze mooi gelegen duinbosschen, in verband met de onmiddellijke nabijheid van het breede Oostzeestrand, aan een Dantziger- Maatschappij aanleiding gaven de omge ving van Kahlberg als bouwterrein te gaan exploiteeren. Er werd een ongeveer 75 H.A. groote strook duinbosch aangekocht en in kor ten tijd verrezen hier talrijke zomerhui zen en groote hotels, die in den zomer vol badgasten zijn. Zeker heeft Dantzig, dat tot 1877 in he tbezit van de geheele houtvesterij „Steegen" was en in dat jaar zijn bezit aan den Staat verkocht, bij den aanleg dezer bosschen er niet aan ge dacht, dat het door dat werk nog eens een welvarende duinstreek in het leven zou roepen. Er heerscht in Kahlberg wer kelijk welvaart, als een scherp contrast met de een paar kilometer verder te mid den van stuifduinen gelegen visschers- dorpjes, waar veel armoede wordt aan getroffen. Een misdaad herhaalde Rosalie mij van een leven te berooven,- dat een maretling is? Gij hebt dat leven van God. Och, spreek niet zoo. Past dan even op de kinderen,- zeide Rosalie, dan zal ik even naar huis gaan... Zij ging door den gang en schreed lang zaam over den drempel.- Amadou sliep nog op de stroozak, waar op hij den vorigen avond was neergeval-, len. Rosalie keek hem met afkeer aan. Dat is nu, zeide zij, de gezel van mijn leven, de vader van mijn kinderen. Zij stak het vuur aan, maakte de groen ten schoon en bereidde heerlijke soep. Toen het eten gereed was, reikte zij hem een bord kokende soep toe, Waar zijn de kinderen? vroeg hij. Bij de buren, antwoordde Rosalie. Dat is zeker om mij te vernederen, en mij den naam te geven van een slech ten vader? Vader en echtgenoot is gelijk. fc= LWatzei Amadou. Geen slagen van morgen. Ik' zal ze niet verdragen, Gij zult ze verdragen als ik' het Wil, f—Neen,- zeide zij, ik ben vrij van u te scheiden. Dat zou ik moeten zien, zei Amadou. ikafljsMJtó ei m ksa Merkwaardig zijn ook de goedgeslaag de pogingen om door beplanting zelfs de het meest aan den wind blootgestelde „voorduinen" vast te leggen. Zooals bekend is, wordt door de-zee golven veel zand op het strand gespoeld; trekken de golven zich terug, dan blijft het zand liggen, droogt op, en wordt door den wind op de duinen geworpen. Oor spronkelijk grensde onmiddellijk aan het strand een vlak terrein, dat weinig boven het zeeniveau lag en tot aan den voet der duinen reikte. Bij stormen liepen deze vlakten onder en de zee bespoelde dan den duinvoet, waardoor deze zeer te lij den had. En om de zee hiervan af te hou den èn om het aangespoelde zand te ver hinderen op de duinen te waaien, moest men op middelen bedacht zijn. Daartoe bracht men evenwijdig aan het strand zandvangers („Strauchzaune") aan, dat zijn heggen, bestaande uit 1 M. lange, 25 c.M diep. in het zand naast elkaar ge plaatste stokken of takkende onderlinge afstand der heggen bedraagt 4 M. Weldra hoopt zich tusschen deze heg gen het zand op en men bevordert dit nog door helmbeplanting. Op deze wijze ontstaat langs kunstmatigen weg een 35 M. hooge wal, parallel aan het strand, de zg. zeereep. Tegenwoordig geniet het ge heele duingebied der houtvesterij „Stee gen" reeds van de bescherming van dezen zeereep, hetzij deze langs natuurlijken dan wel langs den zooeven vermelden kunst- matigen weg is ontstaan. Het onderhoud van den zeereep, die een totale oppervlakte van ongeveer 300 H.A. beslaat, geschiedt op kosten van den Waterstaat. Aan het onderhoud der helmbeplanting arbeiden ook gevangenen, hetgeen hun wordt toegestaan bij wijze van belooning voor goed gedrag. Koninklijke besluiten. Aan M. Th. Mijnlieff is eervol pnt- slag verleend als kanton rech ter-plaats ver vanger in het kanton Schagen. Benoemd zijn bij het personeel van den Geneeskundigen dienst 'der Landm. tot off. van gezondheid der 2de klasse, de burgergeneeskundige (arts) N. L. Ger- lach, en bij het reserve-personeel der land macht, tot reserve-officier van gezondheid der 2de klasse, de heer A. Jansen (arts) Benoemd zijn tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw, de voormalige waarn. resident der Padangsche Boven landen Th. J. H. van Driessche, thans resident der Westerafdeeling van Borneo, en tot officier in de orde van Oranje- Nassau, de ass.-res. van Priaman (Pa dangsche Benedenlanden) J. F. H. van Raadshoven en de assistent-resident der Limapoeloeh Kota (Padangsche Bovenlan den) A. D. T. T. Boutmy. Bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau, de voormalige controleur van Oud-Agam, L. C. Westenenk, thans waarn. assistent-resident van Tanah Datar (Padangsche Bovenlanden.) Onderzoek naar het vaderschap. De Eerste Kamer heeft gisteren met 25 tegen 14 stemmen aangenomen het bekende wetsontwerp, betreffende het onderzoek naar het vaderschap, waar aan reeds voor eenige jaren de Tweede Kamer haar goedkeuring had gehecht. Ter gelegenheid van het bezoek van het Nederlandsch eskader aan Japan zijn aan verschillende officieren door den Japan- schen mikado hooge onderscheidingen toegekend. De gemeenteraad van Almelo heeft een voorstel van B. en W. aangenomen, om te beginnen met 1911, de kermis af te schaffen. De jaarvergadering van het Diocesaan Comité der Kath. Soc. Actie in het bis dom Haarlem zal te Haarlem gehouden worden op 21 November a.s. Het XXXIe Nederlandsche Taal- en Letterkundig Congres zal in 1910 te Maastricht gehouden worden. Bemint gij mij dan nog? Dat is mogelijk. En gij ranselt mij af. Ik wil me verbeteren..., ma,ar indien ik u niet had...... Dan vroeg Rosalie. .-t: Wie zou, ik dan slaan? vroeg Ama dou. Ik zou veel liever sterven! De man haalde de schouders op en ging heen. Rosalie bleef alleen, alleen in dat ver trek, dat getuige was geweest van de da gen van haar geluk. De moeder van Rosalie was koopvrouw en reeds zeer vroeg moest zij haar moe der bij den handel helpen. Toen zij twaalf jaar oud was, moest zij het naaien lee- ren. Op haar atelier sprak men veel van bals en feesten maar nooit over den gods dienst, tenzij pm hem te bespotten. Zij was nauwelijks achttien jaar toen zij de vrouw werd van Jan Theodorus Amadou, een bekwaam slotenmaker,- die toen zes i zeven francs per dag verdiende. Eerst Was zij gelukkig, maar al heel spoedig had zij zich (Over de slechte gewoonten ,van haar man te beklagen. Den dag volgende op den Zondag waar op Parasol haar voor half dood opnam, bleef zij gebroken naar ziel en lichaam, haar ooren gonsden nog van de bedrei gingen y&n ficlilgengot, haar borst Het lijk van luitenant Oostrijck, die; bij de ramp nabij Katwijk zoo noodlot tig om het leven kwam, is thans te Wijk' aan Zee aangespoeld. LEIDEN, 13 November. Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde. Voorgezeten door profr. C. H. Th'. Bussemaker, hield Vrijdagavond de Maatschappij van Nederl. Letterkunde, hare gewone maandvergadering in een der lokalen van het Nutsgebouw. Na eenige mededeelingen van huis- houdel ijken aard, verkreeg het woord Dr, J. H. Holwerda om te spreken over „De Romeinsche nederzetting op Arentsburg bij Voorburg." Aan die rede is het volgende ontleend De geschiedschrijving van het tijdvak! der Romeinen in onze gewesten, aldus be gon spr., heeft in Duitschland vooral in de laatste jaren een volkomen verande- j ring ondergaan. Het zijn niet meer in de eerste plaats de berichten der au teurs doch de vondsten in den bodem1 die ons omtrent hun verblijf in deze| streken inlichten. Eenige honderden Ro meinsche vestingen en vele burgerlijke nederzettingen zijn ons bekend en langs archaeologischen weg is het gelukt van velen daarvan den juisten bestaanstijd vast te stellen. Door bestudeering van het materiaal van gebruiksvoorwerpen op zulke vast- gedateerde plaatsen gevonden, vooral van het aardewerk is men zoo ver ge komen dat men zonder aarzeling zulk' materiaal met preciesheid kon dateeren en dus elke Romeinsche vondst met ze kerheid aan een bepaalden tijd kon toe schrijven. Ook den aanleg der verschil lende soorten van gebouwen en neder zettingen heeft men met zekerheid lee- ren determineeren. Zoo is dit onderzoek? ook voor de geschiedschrijving de vaste basis geworden. Ook voor ons land zullen we zulk een archaeologischen basis moeten scheppen,- wil de historiebeschrijving iets bereiken op dit gebied. Een groote voorlooper van deze mo derne archaeologie was Reuvens, zijn belangrijke arbeid de opgraving op Arentsburg. Met behulp van lichtbeelden wordt een overzicht van zijn werk gegeven, dat nog slechts 1/3 gedeelte ongeveer heeft bloot gelegd van wat er onder den! grond verborgen ligt. Ook wordt aange toond hoe spr. verleden jaar op verzoek van „die Haghe" een onderzoek instel de naar wat hij voor den ringmuur hield. Werkelijk bleek daarbij de ringmuur en de dubbele Romeinsche gracht nog in den bodem aanwezig te zijn en kon dus worden vastgesteld dat hier een Romein sche vesting van een eenigszins afwijken den aanleg verborgen liggen moest. Op grond van eenige vondsten van Reuvens werd ten Slotte geconcludeerd dat deze vesting de Romeinsche vloot- vesting was onder Keizer Claudius aan gelegd tegelijk met het graven van de vliet, de fossa Corbulonis. De bouw van deze vlootvesting paste geheel in de door Keizer Claudius gevolgde politiek even als de versterking van den Rijngrens en waar deze Keizer de sluitsteen van die versterking, Keulen, naar zijn gemalin Colonia Agrippinae heeft genoemd, zooi zal de gelijktijdig gebouwde vesting bij Arentsburg zeker het door de Peutin- gerkaart op deze plaats geteekende Prae- torium Agrippinae geweest zijn. Nadere kennis van dat alles zullerij ons slechts opgravingen op grooteri schaal kunnen brengen. Spreker ver heugt er zich dus over dat men ook in ons land begint te begrijpen dat voor; onze vroege geschiedenis „das Zeital- ter des Spatens" is aangebroken en dat er zich in den Haag een vereeniging heeft gevormd, aan wier optreden het te danken zal zijn als dat zoo hoogst belangrijke wetenschappelijke materiaal niet voor goed verdwijnen zal onder de was getroffen door de slagen. Zij gevoelde wel dat hare bevende handerf de naald niet konden hanteeren. Zij viel weer neer op haar stroozak. Toen werd de deur geopend en Ger maine trad binnen. Achter haar kwamen Claudine, Claude en Cécaire de oudste^ Hen bemerkende, herkende Rosalie zé nauwelijks. Terwijl Rosalie het eten bereidde, had Germaine haar kast doorsnuffeld en ver schillende kleedingstukken van haar kin deren opgezocht. Zij liet de kinderen eerst een bad nemen, kamde hun haren op en stak ze toen in andere kleeding. Toen ze netjes aangekleed waren,- bracht ze ze naar hun moeder. Rosalie kon haar oogen niet gelooven. Helaas, zeide zij, zoo moesten ze altijd zijn. Maar we moeten eens aan u denken,- gij zijt een ongelukkig schepsel,- waarom ik uw vriendin zou willen worden. Is het niet genoeg mij liefde te be wijzen Gij hebt behoefte aan troost. Ach, met mij is het toch niets meet' gedaan. Ge hebt toch vertrouwen in mij zej Germaine^ (Wordt veryolgd). Eyen correspondent van de „Daily .Chronicle" schrijft dat er alle reden be staat om te gelooven, dat de publieke «neening van Duitschland ten opzichte 'van Engeland eene verandering onder gaat. Het is zeer waarschijnlijk, dat sinds FEUI LLETQN. 37) XVII1. NAASTENLIEFDE. C Met den dageraad waren Parasol en fkijn vrouw; reeds op de been. Alles sliep [[nog. Zij openden zonder geruisch de deur ■jder kamer. De vrouw van Amadou lag /■nog op het matras uitgestrekt. Haar lang (haar bedekte het gelaat der jonge kinde ken. Rosalie droeg een oude vrouwenrok, ieen dito borstrok en een versleten das. £Zij had een paar scheef geloopen schoe nen en kousen had zij niet. Nooit heb ik van nabij zulke ellen- ,jde gezien, zeide Germaine; het schijnt dat iederen dag de toestand van Rosalie 'erger wordt. Ja, antwoordde Parasol, zij is geheel ;en al ontmoedigd. Op dit oogenblik opende Rosalie de pogen. Verwonderd keek zij op. Gij hier? zeide zij. Waar ben ik ',dan? Bij de buren, die u beminnen en u beklagen. Ach, mijn God! riep Rosalie uit, jwaar is mijn echtgenoot. ck kalm, hij is achter sjot.

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 5