13 Schoolkindervoeding. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving, Ie Jaargang. No. 37. Bureau OUDE SIKCEU 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27, cent. Zaterdag November 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. Ingezonden De jongste begrootingsdeb atteh inden Leidschen Gemeenteraad geven ons aan- ^jding aan de kwestie der schoolkinder- yoeding een kort iw.oord te wijden. Leed doet het ons, dat een zoo nuttig [besteed wordende subsidie, als die aan de Vereeniging Schoolkindervoeding,- aan zulk een heftige bestrijding heeft bloot gestaan als in de zitting van Donderdag 28 October j.J. het geval was. Wij gelooven, dat men niet van nabij de schoolkindervoeding behoeft te heb ben gadegeslagen, om van het enorme 'put daarvan overtuigd te zijn. Het kan echter zijn voordeel hebben, hier even te memoreeren hoe in deze 'Ste werk wordt gegaan. Tegen het begin van het winterseizoen treedt de vereeniging in overleg met de 'hoofden der armenscholen, zoowel de openbare als de bijzondere. Deze wijzen dan, natuurlijk met raadpleging der klas je-onderwijzers, de kinderen aan, welke yoor de voeding in aanmerking komen, [yvaarbij zeer consciëntieus te werk ge- "gaan wordt. De kinderen komen, voorzien van een 'kaart, drie a vier keeren per .week, in i>artijenj in het gebouw van de spijskokerij jder St. Vincentiusvereeniging, met welke /[vereeniging het bestuur van schoolkinder- .voeding gedurende de laatste jaren een .overeenkomst heeft aangegaan, en wor- jden daar met warme smakelijke soep ge- yoed. De kinderen ontvangen zooveel als zij .verlangen. Van de zijde der bestrijders wordt te gen de schoolkindervoeding aangevoerd dat zij het verantwoordelijkheidsgevoel dej' ouders vermindert, aangezien de voe ding van het kind, uaar hun oordeel, be hoort plaats te hebben in het gezin. Wij zouden aan de verkondigers dezer [theorie willen vragen of er niet meer dere instellingen bestaan, welke dat ge voel bij de betrokken personen meer of minder verzwakken en die, mits er een yerstandig gebruik van gemaakt wordt,- toch een zegen zijn voor onze maatschap pij? Is het geheele instituut der ontzetting en ontheffing uit de ouderlijke macht er niet een, dat het verantwoordelijkheidsge voel der ouders ten sterkste vermindert? Vermindert eigenlijk de geheele armen zorg niet, in meerdere óf min'dere mate, het verantwoordelijkheidsgevoel der be deelden? Niemand zal toch om deze reden, deze instellingen willen opheffen. Hoevele kinderen zijn er niet, die in de koude wintermaanden geen behoorlijk yoedsel kreijgen, of tengevolge van de '[armoede der ouders, b.v. vader is zonder .werk, verdient slechts 'n gering loon :,enz.,- of tengevolge van de omstandigheid dat de moeder buitenshuis moet werken om den kost te verdienen, of tengevolge ,,van het wangedrag der ouders, de vader verdient genoeg loon, doch is een dronk- 'kaard, waardoor het gezin armoede lijdt. Met Helena Simon te Berlijn, welke over deze kwestie aan ,Jdas Deutscher ;;jVerein für Armenpflege und Wohltatig- ifjkeit" (Duitsche Vereeniging voor Armen zorg en Weldadigheid) een belangrijk prae-advies leverde hetwelk in druk ver- schenen is, zijn wij van meening, dat het kind niet lijden mag onder de omstandig heden, die van den toestand, dat het geen voldoend middagmaal krijgt, de oorzaak is [en dat wanneer tussehen twee kwaden vermindering van het verantwoordelijk heidsgevoel bij de ouders en gebrek aan voedsel bij 't kind, gekozen moet wor- 'den, men het eerste, als zijnde het klein ste der twee moet kiezen. Nu weten wij, dat ons van de over zijde wordt tegengeworpen, dat de spij zen dan maar aavi het gezin verstrekt moeten worden, om daar door het kind te worden genuttigd. Wij zouden, aljioewel o.i. daardoor 'het bezwaar der vermindering van het verantwoordelijkheidsgevoel niet geheel Wordt opgeheven, met deze vermeende oplossing accoord gaan, indien wij er in iet van overtuigd waren, dat op deze wijze, het voedsel, voor het kind be stemd, maar al te dikwijls, door oude ren zal worden genoten. Elke zaak heeft zijn bezwaren, doch wat het zwaarste is, moet het zwaar ste wegen. Het zwaarste weegt hier o.i. de behoorlijke voeding van het kind, want zullen onderwijs en opvoeding in de school doeltreffen, dan moet de aan dacht der kinderen niet door lichame- lijken nood worden afgeleid of ge stoord. Gebrekkig onderrichte kinderen vin den in onze maatschappij geen plaats, want uit deze zullen op lateren leeftijd ook geen behoorlijke vakmannen kunnen groeien. Zij zullen toch niet in staat zijn, met vrucht het noodige vakonder wijs, wat daartoe vereischt wordt, te ontvangen. Nog zou ons kunnen worden tegen geworpen, dat schoolkindcrvoedïng slechts een halve maatregel is, aangezien daardoor uit hetzelfde gezin enkele kin deren behoorlijk worden gevoed en de anderen misschien gebrek lijden. Gaarne geven wij dit toe en wij zou den dan ook wel met Armenpflegschafts- rat Barndl uit München, op de verga dering van 23 September j.l. van voor melde vereeniging, op algemeene armen- voeding wat hier ter stede door de St. St. Vincentius-vereeniging en verschil lende diaconieën plaats heeft, willen aandringen, doch wij vragenMoet daar waar het meerdere nog onmogelijk is, ook het mindere worden nagelaten Wij kunnen dan ook niet anders, dan de vereeniging „Schoolkindervoeding" met warmte in de belangstelling van het Gemeentebestuur en onze weldadige stadgenooten aanbevelen, en wij doen daarom een beroep op allen, die be gaan zijn met het lot van het arme schoolkind, dat in den vvinter van kom mer en ellende door zijne natuurlijke verzorgers niet op behoorlijke wijze kan worden gevoed, opdat „Schoolkinder- voeding" spoedig in staat moge zijn aan dezen dagelijks een warm middagmaal te verschaffen. Nadat het bovenstaande geschreven was, namen wij kennis van een inge zonden stuk van den Voorzitter van Schoolkindervoeding, voorkomende in „het Leidsch Dagblad" van 2 November en van een weerlegging daarvan in „de Leidenaar" van 5 November. Wij meenen naar aanleiding daarvan slechts weinig aan het geschrevene te moeten toevoegen. Het was ons onbe kend, dat door het bestuur van School kindervoeding bovendien nog huisbezoek bij de gezinnen, waarvan kinderen aan de maaltijden deelnemen, wordt afge legd. Dit bevestigd o.i. alleen onze uit spraak, dat het onderzoek consciëntieus geschiedt. Het feit dat de Voorzitter te 's-Gravenhage woont, zal aan de gron digheid van het onderzoek wel niet hin deren. Met „de Leidenaar" zijn wij van mee ning, dat de Voorzitter der meergenoem de Vereeniging, zich wel wat gemakke lijk van de kwestie afmaakt. Met eene verklaring, dat argumenten versleten zijn, weerlegt men die toch immers niet? Ook geven wij „de Leide naar" toe, dat samenwerking met an dere liefdadige instellingen, ook hier niet anders dan heilzaam zou kunnen werken. Frankrijk. De zaak-Steinheil. De advocaat-generaal vervolgde gister zijn requisitoir, scherp uiteenzettiud op welke wijze de misdaad door mevr. Stein- heil moet zijn gepleegd. Verschillende getuigenverklaringen zijn niet in het nadeel der beschuldigde. De Amerikaansche pers gaat zoo ver de zaak van mevr. .Steinheil niet slechts te verdedigen, maar de Fransche Justi tie een blaam aan te wrijven. Nu, zeker wantrouwen verdient tie rechtspraak in Frankrijk wel... om haar al te groote consideratie: een der fou ten, waartoe het instituut eener jury, welke alleen rekening te houden heeft met het overtuigend bewijs allicht kan voeren. .Hedenavond wordt het vonnis in deze geheimzinnige moordzaak verwacht. Wij zijn er dichtbij te gelooven, dat de jury over mevr. Steinheil niet het „schul dig" zal uitspreken. De advocaat-generaal eindigde aldus: Ik ben begonnen met aan de schuld van beklaagde te twijfelen, daar de afschuwe lijke aard van het misdrijf verdenking ter zijde stelde. Door nadenken heb ik lang zamerhand de beklaagde beter leeren ken nen en de aaneenschakeling van haar laag hartigheden was mij van dienst bij het doen herleven van het drama van 30 Mei. Ik verzoek dus de heeren gezworenen een bevestigend verdict uit te spreken. Gij zult de verantwoordelijkheid eener ver oordeeling aanvaarden, zooals ik de ver antwoordelijkheid aanvaard van haar te eischen. In de zaal weiden betoogingen in ver schillenden zin gehouden. De voorzitter liet de betoogers de zaal uitzetten en hief vervolgens de zitting op te midden van een hevige beroering. België. Ook te Antwerpen houdt de klacht aan, dat er meer huisbazen gevonden worden, alwaar men de kamers weigert te verhuren aan huisgezinnen met talrijke kinderen. Waar moeten deze dan hun verblijf gaan zoeken? ja dikwijls zijn ze genoodzaakt woningen in huur te nemen, die in den slechtsten toestand verkeeren en waarin niemand wil Wordt het geen tijd een groot getal gezonde werkmanswoningen te bouwen En indien het privaat initiatief er niet mede begint, waarom zouden de open bare besturen het niet doen Men zal dit misschien regie of collectivisme hee- ten, zegt „Het Kath. Volk" van Ant werpen. Maar wat doet de naam, als mén hierdoor een hoogdringend en maa~t schappelijk werk verricht? Oostenrijk. De lijkverbranding verboden! Het Hoogste gerechtshof in Oosten rijk, heeft uitspraak gedaan, dat de lijk verbranding in strijd is met de wetten van het Rijk. Dit geschiedde naar aan leiding van eene concessie-aanvrage door eene kortelings opgerichte vereeniging, die zich tot de autoriteiten te Praag had gewend om vergunning te bekomen tot het bouwen van een crematorium. Het opperste gerechtshof bekrachtigde de weigering der plaatselijke overheid, op grond dat de lijkverbranding strijdig is met de Christelijke opvatting der begra fenis. Directeur-generaal van den Landbouw Naar de N. Ct. verneemt, besloot de te Nijmegen gehouden vergadering van den Nederlandschen Boerenbond de Regee ring te verzoeken den heer Th. Verheg gen, voorzitter van den Limburgschen Boerenbond, te benoemen tot opvolger van den heer Lovink. Volksvoorlichting. Ziehier twee citaten uit een en het zelfde nummer van „Het Volk". Ze be treffe i de niet-to elating van den Heer Ruys de Beerenbrouck, als Kamerlid. Uit het hoofdartikel: Uit het Het stond vast, dat Kameroverzicht te Gulpen stembiljet- De Kamer heeft met ten waren gebruikt, haar votum haar af- naar een model dat niet keuring uitgesproken was in overeenstem- over de Limburgsc'he ming met de tot uit- verkiezingszeden;want voering der kieswet ge- het staat vast, dat in geven voorschriften. dien hier alleen de De vraag was nu, of kwestie der buiten- dit door den beugel kon. modelstembiljetten aan Bij eenig nadenken de orde was geweest, zal ook bij die van tegen de toelating van letterziften zeer af- den jonker nauwelijks keerig is, moeten toe- een protest van eenige stemmen dat het er letterknechten was op- niet door kon. Laat gegaan, men afwijking van het model toe, hoever mag die dan gaan? De lezers van „Het Volk" allemaal immers „bewusten" zullen zich ,af vragen Wie heeft nugelijk: de redactie, die zegt, dat 't om de ongeldigheid der stembiljetten ging, of de Kamerover zichtschrijver, volgens wien de Limburg sche verkiezi gszeden den doorslag ge ven JW.ejj 't ,antwoord yyezen^ ,wij yor men een republikeinsche redactie. Ieder zegt, wat hij wil. Uit wat wjj u in broe derlijke oneenigheid voorzetten, moogt gij zelf uw conclusie trekken. Erg pleizierig voor de lezers. Maar veel houvast hebben ze op die manier niet aan hun krant. (Rsb.) Het Kamerlid Passtoors. Naar het Dagblad van N.-Br. verneemt, is de heer W. C. J. Passtoors, afgevaar digde van Beverwijk en burgemeester van Ginniken, ernstig ongesteld. Een gevatte kou is ontaard in longont steking en doet den patiënt met ernstige koorts het bed houden. Prov. Staten van Zuid-Holland. De eerste vergadering van de Prov. Staten van Zuid-Holland zal worden geo pend Dinsdag 7 December, des voorm. te 11 uur, in het gewone lokaal op het Binnenhof te 's Gravenhage. Ged. Staten hebben aan Prov. Staten voorgesteld, aan de vereeniging „Arents- burg, vereeniging tot het doen van opgra vingen in Nederland" een subsidie van f 500 toe te kennen gedurende 5 jaar ten behoeve van de door haar voorgenomen opgravingen en het wetenschappelijk on derzoek van de onder de gemeente Voor burg onder den grond gelegen overblijf selen van een belangrijke Romeinsche ne derzetting, voor ;wellc werk men in het geheel f 25.000 denkt noodig te hebben en waaivoor op de Staatsbegrooting voor 1910 f 2000 is uitgetrokken als eerste ter mijn van een over 5 jaar te verdeelden Rijkssubsidie van f 10.000. Naar aanleiding van een adres van den heer IC P. van Demse, arts te Kame- rik (Utrecht) hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland eenige wijzigingen en aanvullingen voorgesteld in het Provin ciaal Reglement op de wegen en voetpa den en wegen, en wel met betrekking tot de zoogen. kynomobielen, zijnde 3- wielige voertuigen op gummibanden, voortbewogen door gedeeltelijk achter en gedeeltelijk onder den wagen loopende honden, en voorzien van 'n stuurtoestel en een voetrem, werkende op de beide achterwielen. De wijziging beoogt ook het gebruik van deze voertuigen te binden aan voor schriften in het belang van den hond. Door Ged. Staten is ontworpen een ontwerp-besluit, houdende algemeene re gelen, waarnaar in 't vervolg provinciale subsidiën in de kosten der exploitatie van vakscholen zullen worden verleend. Met deze regeling stellen Ged. Staten zich voor, dat de volgende voordeden zul len worden verkregen: le. dat een betere maatstaf worde vast gesteld, die zich keert tegen onnoodige opdrijving der subsidiën; 2e. dat als regel een maximum-bedrag wordt bepaald ter voorkoming van te zwa re financieele lasten voor de Provincie 3e. dat de Provincie niet mede bijdraagt in ongerechtvaardigde uitgaven, en 4e. dat Ged. Staten regels zullen heb ben, bij de voorbereiding van hun voor drachten in acht te nemen. Een tweetal voorstellen tot wijziging der reglementen resp. van den Warmon- derdam en Alkemadepolder (gemeente Warmond en Sassen heim) en van den polder Spijk (gelegen in Zuid-Holl en Gelderl.) strekken tot verhooging, het eerste van de jaarwedde van den secreta ris en penningmeester van f 6.50 tot 12.50 het tweede van de jaarwedde van den penningmeester van f 80 tot f150. Ged. Staten stellen voor, de volgende provinciale subsidiën te verleenen: f75 'sjaar voor de ambachtsteekenschool van den Ned. R. K. Volksbond te Rotter damf 45.40 voor een handelscursus te Oudewater, op te richten door de R. Katholieke Middenstandvereeniging, al daar; f 75 voor een vakcursus op te richten door de afd. Rotterdam van den Nederl. Barbiers en Kappersbond; f1000 aan de Zuid-Holl. vereeniging „Het Groe ne Kruis" (met afwijzend praeadvies op de gevraagde verhooging tot f 2000) Voorts stellen zij verhooging voor van het subsidie aan de handelsavondschool te Rotterdam van den Nat. Bond van han dels-, en kantoorbedienden j.Mercurius" voor 1910 van f 250 tot f 335 en voor 1911 en volgende jaren op f 380. Afwijzend praeadviseeren zij op een subsidie-aanvraag ten behoeve van de Dordrechtsche Huisvlijtschoql ,en yoor wegsverbetering onder de gemeente Nieu,- wenhoom; die laatste omdat van mede-' werking van de zijde der belanghebbende eigenaren geen, sprake is. T wee de-Kamer-Verkiezing. De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft, naar aanleiding van het be sluit der Tweede Kamer tot niet-toelating van Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beeren brouck, bepaald, dat in het kiesdistrict Gulpen een nieuwe verkiezing voor een' lid dier kamer zal plaats hebben op Dins dag 23 November e.k., de stemming a zoo noodig op Donderdag 2 December, d.a.v. en de herstemming zoo noodig op Donderdag 9 December d.a.v. De Provinciale Commissie in Noord- Brabant voor de aanbieding van het hul deblijk voor H. M. de Koningin bij ge legenheid der geboorte van Prinses Ju liana, zal de overgebleven gelden, pl.m. f 7000 schenken aan de Provinciale Groe ne Kruisvereeniging in Noord-Brabant,- speciaal voor het doel om arme zwakke kinderen des zomers naar vacantiekolo- nies te zenden. LEIDEN, 13 November. „Misgereedschap". Een plaatselijk blad wil zijn lezers in lichten over de "schatten van het Vati- an". Volgens dat blad bestaan die schatten o. a. uit zilveren „Misgereedschap". Wat de neutrale pers toch op de hoogte is van zaken onzen godsdienst betreffend De weleerw. heer Th. J. A. van de Laar, is door Z. D. H. den Bis schop van Haarlem benoemd tot presi- der St. Jozefgezellen-vereeniging. - Het congres voor openbare gezond heidsregeling, dat op 't oogenblik te Groningen vergadert, wees als plaats voor het volgend congres Leiden aan. De heer A. L. Verhoog, bouwkun dige alhier, zal in de November-verga- dering van de vereeniging tot bevorde ring der bouwkunst ,eene lezing houden over „Mannen van beteekenis voor de architectuur", toegelicht door plaatwer ken. - De heer J. Idzerda, vroeger arts al hier, herdenkt 10 Dec. a.s. den dag waar op hij voor 25 jaren bevorderd werd tot arts. De gemeenteraad van Haarlemmer meer benoemde tot onderwijzer aan een der openbare scholen in die gemeente de heer H. F. du Pon, alhier. De miliciens der lichting 1909, die in Maart j.l. bij het 4e regiment infante rie werden ingedeeld, zullen, voorzoover zij niet behoorend tot het blijvend ge deelte, hetwelk tot 31 Januari 1910 moet dienen, op 30 November a.s. met groot verlof vertrekken. Bij het 2e reg. veld-artillerie alhier in garnizoen, is deze week aangevangen met het geven van rijkunstig onderricht (paardrijden) voor de officieren der in fanterie, onder leiding van een officier der artillerie. Deze rijcursus eindigt me dio Maart; de lessen hebben tweemaal 's weeks gedurende een uur plaats. AARLANDERVEEN. Dat de wind, als hij tot storm is aangegroeid, iemand lee- lijke parten kan spelen, ondervond onze postbode, die Vrijdagnamiddag met een vollen tasch in het Noordeinde fietste. 'f Ging tegen wind in. Plotseling, drong een stormvlaag onder 's mans cape, deed als 't ware een greep in' de brieven voorraad, en strooide zrjn buit in dartelen overmoed in het rond. Gelukkig was juist de handwerkenles op de katholieke school geëindigd, waar door verscheide behulpzame handen in de weer kwamen, om de verspreiden' stukken bijeentegaren, zoodat er niets verloren ging. BOSKOOP. Bij Kon'. Besl. is op grond van de bepalingen in de 3de zinsnede van art. 113 der Militiewet ontheffing van den werkelijken dienst verleend aan den milicien der lichting 1903 H. A. Akes- boom voor het nog onvervuld gedeelte van zijn diensttijd. HAZERSWOUDE. In de maand Octo ber zijn aan het telefqqjn kantoor alhier

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1