Goud- Zilversmid. Firma J. P. DMESSEN. Botermarkt 2. Gemengd Nieuws. Slechts éen loteluig der licaiing 1910 dezer gemeente heeft zich aange meld om bij de Zeemilitie te worden ingelijfd, n.l. J. C. Heemskerk Pz., te Roelofarendsveen. Door Ged. Staten van Zuid-Hol land zijn goedgekeurd de keuren van den Drooggemaakten Akkersloot Her- togs- en Blijverpolder, den Waterloos polder, den Blauwen polderen den Roo tten polder, onder deze gemeente. ALFEN. In de heden gehouden Be stuursvergadering van de Holl. Maat schappij van Landbouw, afdeeling Al- fen a.tf. Rijn, zijn de Bestuursfunctiën verdeeld als volgt: P. den Herrog, le Voorzitter; J. Ver- kleij, 2e voorz.A. P. Tolk, le secreta risM. Hoogendijk, 2e secr.J. Wol- roerstet, le penningmeester^ C. v. Leeu wen, 2e Penningm.W. J. den Hertog, [Bestuurslid. HOOGMADE. Dinsdagavond ten 7 uur had ten huize van den heer C. Hille- hrand een vergadering plaats van de Ver eeniging „Onderlinge Hulp" voor Wou- brugge en Hoogmade. Nadat de Voorzitter bij de opening der vergadering er op had gewezen dat men niet van een algemeene vergadering mocht spreken, daar het Be stuur slechts de leden van Hoogmade had uitgenoodigd om hen van den toe stand en de werking der Vereeniging op de hoogte te houden, las de secretaris de notulen van de vorige vergadering, waarin tot oprichting besloten was. Uit het verslag van den penningmeester boorden we, dat van 98 gewone leden, 25 buitengewone en 86 donateurs was onlvangen: f 397,87s, waarvan na aftrek van uitkeeringen bij ziekten en ongevallen, oprichtingskosten, enz. op 1 October nog ruim f312 in kas was. Daartoe uitgenoodigd door den Voor zitter belastten zich 3 aanwezigen met het nazien der rekeningen en vonden alles in de beste orde zoodat een woord van dank en lof aan den heer F. Kroes voor zijne accurate boekhouding zeker niet misplaatst was. Daar niemand der aai>- wezigen inlichtingen had te vragen of voorstellen had te doen, maakte de Voor zitter van de gelegenheid gebruik om de aanwezigen er op te wijzen, dat door het oprichten van deze vereeniging een goede grondslag is gelegd voor de onderlinge lan d b ou wers-ongevall en-verzekeri ng di e zeker heel wat goedkooper kan werken, dan wanneer zij door het rijk wordt ter hand genomen, omdat hier alle werkzaam heden kosteloos woTden verricht. Noodig daarvoor is, dat nog velen, vooral de landlieden zelf, zich bq de vereeniging aansluiten. Moge de gunstige uitkomst van du eerste halve levensjaar velen daartoe aansporen. Onder de mededeelingen van den Voorzitter kwam ook nog voor, dat de uitkeeringen bij ziekte of ongeval voorloopig zijn gesteld op 60 cents per dag. HAZERSWOUDE. De heer P. Grim bergen, onderwijzer aan de R. K. school ^dorp) is met ingang van '15 Januari 1910 benoemd in gelijke betrekking te Schoten, bij Haarlem. KATWIJK. De vroegere dorpsgenoot J. Groeft, thans milicien hij het 4 Regi ment Infanterie, is door den Comman dant van dat Regiment bevorderd tot milicien korporaal-wielrijder. LISSE. Wegens het niet doorgaan van het V. M. O. in onze gemeente door te geringe deelname, wordt door enkele jongelingen alhier deze cursus te Sassen- heim gevolgd. Een werkman aan 't Piusgestidht had gistermiddag het ongeluk dermate met een beitel in zijn hand te steken, dat hij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. OUDADE. Aan Gebr. Castelein te Roelofarendsveen is door B. en W. van Alkemade, vergunning verleend tot het verbouwen van een bouwmanswonmg en vier tuinderswoningen, op perceel Sec tie F, no. 605. OUDEWETERING. Dinsdag- en Woens dagavond j.l. hadden we weder het ge noegen kennis te maken met onze Rede- rijkskamer „Joost van den Vondel" daar deze haar 6e Uitvoering gaf in het hotel .Hollandia" alhier. Werd vorige jaren slechts één avond gespeeld, thans hadden we twéé avonden, die toch vrij goed bezet waren. Nadat de voorzitter een woord van welkom aan allen had toegeroepen en eenïge inlichtingen, omtrent den loop van het eerste stuk had medegedeeld kregen we te hooren „Miskende trouw" een aan grijpend tooneelstuk. Hoe het publiek meeleefde met het zoo ernstig, ja zelfs soms meewarig karakter van het stuk, bewees ons de doodsche stilte, die in de zaal heerschte. Een woord van lof aan de jongelui, die een rol in dit stuk hadden, is dan ook met misplaatst; neen, in aanmerking ge nomen, dat alle spelers nog zoo jeugdig zijn op het gebied van reciteeren, mogen en kunnen wij niet ontveinzen, dat ze z'ch met groote toewijding hadden inge werkt in de somtijds hoogst ernstige rollen. Na een pauze van 15 minuten werden we wakker geschud uit onze ernstige stemming, door de opvoering van een alleraardigst blijspel „Een St. Nicolaas- grap". Met bewondering zagen we in dit stukje hoe enkele spelers uit „Miskende trouw", zich ook in een blijspel verdienstelijk konden maken. De rollen waren goed verdeeld, en dat het publieK tevreden was kunnen we aannemen; want de koddige passage's van onzen angstigen huisknecht „Steven Worm" stelden de lachspieren meermalen op een zwaren proef. Hierna besloot de voorzitter den gezel- ligen avond met een woord van dank aan het publiek voor hun belangstelling (grootendeels donateurs en kunstlievende leden) aan den pianist en violist voor de muziek die ze ons bij afwisseling deden hooren en een aanbeveling van de Rede rijkerskamer. Omstreeks half een gingen wij voldaan huiswaarts, de jongelui en liefhebbers van dansen achterlatende waarvoor ge legenheid werd gegeven. SASSENHEIM. Het aandeel voor de lichting 1910 der Nationale Militie be draagt voor deze gemeente 9 en wel 6 voor lange en 3 voor korte oefening. Op de ten overstaan der notarissen L Tuymelaar, van bisse en G. ten Brug- gencate, alhier, gehouden verkooping werd perceel I, twee burgerwoonhuizen, te zamen groot 3 aren 70 centiaren, in bod gebracht op f 4700.en perceel II, een steerien pakhuis, groot 2 aren 33 centiaren op f 2500. VOORSCHOTEN. B. en W. maken bekend, dat de lotelingen ,die, ingeval van inlijving ier volledige oefening, bij de bereden korpsen wenschen ingelijfd te worden, zich daarvoor moeten aan melden ter gemeentesecretarie vóór 30 November e.k. ZOETERWOUDE. Het aantal der af te leveren lotelingen, ichting 1910 voordeze gemeente bedraagt 9, waarvan 6 voor volledige en 3 voor korte oefeningen. Ingezonden Mededeelingen. a 30 cent per regel. HERMAN F. A. DAMEN ZOON, Wijnhandelaren - Hofleveranciers. Kantoor Burgstee? LEIDEN. 03) LEÏDEN. <538 l)it ée Leidsche Vroedschap. Dat was al een heel onbeteekenende vergadering gisteren middag. Het gebeurt niet vaak, dat de heeren kwart over twee beginnen en om half vier al kunnen gaan wandelen. Jammer, dat het geen mooier weer was. Bij de ingezonden stukken, een bedank je van het Leidsche studentencorps voor zijn mooie feestterrein. Verder een ver zoek van de vereeniging Openbare Lees zaal en Bibliotheek te Leiden om subsidie Ben ik wel geïnformeerd, dan zijn er plannen in wording fot oprichting van een soortgelijke leeszaal voor Katholie ken, die van de neutrale openbare geen gebruik zullen kunnen maken. In deze laatste toch zal krachtens haar beginsel zonder censuur alles moeten worden voor gelegd aan het publiek, rijp en groen. En er zullen nog wel eenige tientallen jaren voorbijgaan, voor het publiek zoo ver ontwikkeld is, dat het zondeT schade, en met oorded des onderscheids, der gelijke inrichtingen zal kunnen bezoeken. Zou deze subsidie-aanvrage geen spoor slag zijn voor hen, die de oprichting eener Katholieke openbare leeszaal voor bereiden, wat spoed achter hunne plannen te zetten, opdat zij gelijktijdig met hunne subsidie-aanvrage komen bij de gemeen te? En voor het dagelijksch bestuur èn voor den raad zou de gelijktijdige behan deling van bade aanvragen tijd bespa ren. Dan had nog de stalhouder Juffermans subsidie gevraagd om een omnibusdienst te openen Leiden Zoeterwoude Stompwijk Leidschendam vice-versa liefst f350 'sjaars. In het goed gestelde adres kwam wel wat veel op den voor grond het groote belang dat de nering doenden te Leiden bij dezen dienst zouden hebben. Als ik Juffermans was, kocht ik toch maar geen nieuw paard, om het met de eerste jaarlijksche subsidie te betalen. En toen de eigenlijke agenda. De heer Fokker deed even gewichtig. Hij heeft wel eens gesproken over rege ling van het grondbedrijf der gemeente, meen ik. Nu werd er een stukje berm verkocht voor f 1.80 de M. En de beer Fokker, die daarmede blijkbaar te kennen wilde geven: „de heeren weten, hoe ik er over denk", verzocht akte dat hij bij stemming tegen zou stemmen. We zullen er nota van nemen, zei de voorzitter. We krijgen postzegelautomaten op straat en nog geld toe voor de gemeente kas. En sierlijk? Asjeblieft, zeide de voor zitter tot den heer Reimeringer, die dat vroeg, en liet hem de teekening zien. Bij den aankoop voor de gasfabriek van enkele huisjes, noodig voor verbou wing en uitbreiding van kantoor en ma gazijn, liet de heer Fokker een mooie ge legenheid voorbij gaan om, door te zwij gen, zijn mond eens niet voorbij te pra ten* iiet zoq toch ^erjedijk te dwaas worden, als de raad zich met alles, wat betreft verbouwing en verandering aan gasfabriek en electrische centrale had te bemoeien. Waarvoor zijn dan toch de commissarissen? En de spra.akgebrekkige Leidenaartjes krijgen nu speciaal onderwijszeer te gen den zin van den heer Vergouwen, die nog veel verwachtte van de opvoeding in huis op dat punt, als de ouders maar waren voorgelicht. Blijkbaar had de heer Vergouwen niet geheel ket praeadvies van B. en W. begrepen, 'tenminste de heer Meuieman trachtte hem dat uit te leg gen, maar de heer Vergouwen was niet te bewegen, terwijl juist de heer Sijtsma verder wilde gaan. Enfin, het voorstel ging er zonder hoofdelijke stemming door met aanteekening dat de heer Vergouwen er tegen was. En toen was het gedaan. Nog een klein debat over de kwestie wie of een leuning zal plaatsen bij de brug aan het War- monder hek. E>e heer Hoogenboom, die nog al royaal blijkt te zijn, wilde dat de gemeente Leiden het zoude doen, want de weg behoort aan de gemeente. Neen, zeide de voorzitter, het gaat niet om de knikkers maar om net recht van het spel. Wij doen het niet. Het provinciaal regle ment op de wegen verplicht daartoe een ander, en waarom zouden wij het dan doen? Naar onze meening een volkomen juist, ik zou zeggen het eenige rationeele standpunt, wat de heer Hoogenboom, bij nader inzien ook wel zal Innemen. En toen viel de voorzittershamer tot sluiting van de vergadering. Gemeenteraad van Aarlanderveen. Vergadering op Donderdag 11 Nov., voorm. 10 uren. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de Heeren Mr. C. van der Lee en Ruting. Ingekomen brief van Ged. Staten hou dende goedkeuring tot het bouwen van een school met een onderwijzerswo- ningmaar daar aan weerszijde de grond te smal is, stellen Ged. Staten voor, tot overgaan tot demping van die smalle en ondiepe slooten, die er langs loopen Brief van Ged. Staten van Zuid-Hol land houdende goedkeuring om f 2200 aan de Bouwvereeniging toe te staan, als ook dat de rekening over 1908 is goedgekeurd. Adres van de afdeeling Het Groene kruis op 't dorp ,dat door de gemeen te zal worden gesticht een huis, -dat dienstig is voor barak en tot berging van verpleegartikelen, n.l. een kamer als ba rak, een als bergplaats, en een als woon plaats voor de ziekenverpleegster, waar voor de afdeeling 't Groene Kruis jaar lijks 4 pCt. rente wil betalen. De kosten van een en ander zullen vermoedelijk bedragen f 2490, liet adres was verge zeld van eenige toelichtingen van de afdeeling Bodegraven. Wordt gesteld als te faat ontvangen in handen van B. en W. Punt 1. Adres -van J. v. Vliet, ora le verantie van schoolbehoeften. De Voorzitter zegt, dat v. Vliet al reeds eenige leverantie aan .de ge meente heeft, maar dat B. en W. voor stellen dat aan hem voortaan zullen wor den opgedragen de leverantie der boe ken, benoodigd voor de Bibliotheek. De heer v. Dam is er over verwon derd, dat zoo een adres nog aan den Raad komt, daar hem toch gebleken is, dat verschillende personen, die hier zich vestigden, werk werd opgedragen, ter wijl daarentegen een boekhandelaar, die vier jaar in de gemeente woont, bijna geen leverantie krijgt, hij stelt derhalve voor ,de leverantie om het jaar te gun nen. De Voorzitter zegt, dat v. Vliet geen Hoofdelijke Omslag betaalt aan de gemeente en meent juist gehandeld te hebben, den heer van "de Ree, die zulks wel doet, de leverantie op te dra gen en gaat niet mee met den heer v. Dam. Hij oordeelde beter zulks aan 't dagelijks bestuur over te laten. De heer Huiswinkel vraagt of v. d. Ree de eenige boekhandelaar is die de leverantie heeft. De Voorzitter. Ja, ook de heer C. v. Wieringen, maar niet voor de school. De heer v. d. K n ij f wil de leve rantie geven voor de school en de se cretarie aan van der Ree en voor de school op 't dorp aan v. Vliet. De heer v. Dam handhaaft zijn voor stel en is door een en ander niet tot andere gedachten gekomen.Van Vliet heeft gezegd, dat hij nog vijf christe lijke scholen in "den omtrek bediend, dus kan hij 't zijn inziens ook wel hier. Dan zegt de Voorzitter: Van Vliet betaalt geen Hoofdelijken Omslag. Welnu laten wij hem in de gelegen heid stellen om meer vooruit te komen, dat hij Hoofd. Omslag kan betalen. De hr. Dompeling gaat mede met het voorstel-v. Dam. Die in de gemeente woont, heeft recht op leverantie en 'i is spreker om het even of de zaak v. Vliet groot dan wel klein is. Hij steunt het voorstel van Dam. De heer v. d. Bosch wil als proef een jaar de leverantie voor de school op dorp aan van Vliet gunnen. De heer van Dam wijzigt in dien geest zijn voorstel, welk zonder hoof delijke stemming wordt aangenomen. Punt 2. Uitslag publieke aanbesteding en gunning van het werk, werd met ge sloten deuren behandeld. Na opening deelde de voorzitter mede, dat de aanbe steding was aangehouden. Punt J. voorstel a;- en overschrijving Begrooting 1909 wordt zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Bij de rondvraag merkt de heer de Knijf op dat de Ziendeweg drukker inge haald moet worden, er wordt niet genoeg op gewerkt er moet meer grind op. De voorzitter antwoordt, dat er 20 kub. M. bazaltslag voor aangekocht is en de gemeentewerkman opdracht heeft gekre gen daar meer naar te kijken, maar dat hem ook gebleken is, dat er wat veel bui ten het paardespoor wordt gereden, wat erg nadeelig is voor de weg. De heer Knape vraagt, of het Kerkpad niet zou kunnen vervallen, daar dat de gemeente veel geld kost. De voorzitter antwoordt, dat van het Kerkpad meer gebruik wordt gemaakt, vooral door fietsers, en daarom de Kwa- kel zal worden verlaagd. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Vergadering van Donderdag 11 Nov. hGeopetid te 11.20 uur. Voorzitter J. E...N. baron ScTiimmel- penninck van der Oye. Installatie-Pelinck. De heer v. Weideren Rengers brengt namens de Commissie tot het onderzoek van den geloofsbrief van den heer Mr. Pelinck, herbenoemd lid der Eerste Kamer voor Drenthe, rapport uit en concludeert tot toelating van den heer Pelinck. De heer Pelinck, door den Griffier binnengeleid, neemt zitting, na in han den van den Voorzitter de gevorderde eeden te hebben afgelegd en met diens herbenoeming te zijn geluk gewenscht. Onderzoek naar het vaderschap. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van enkele arti kelen van het Burg. Wetb. ter ophef fing van de bezwaren, waartoe het be staande voorschrift betreffende het on- derzoek naar het vaderschap aanleiding geeft. De beraadslagingen worden geopend. De heer H o v y betoogt de onbillijk heid der tweeërlei moraal, berustend op de zinnelijkheid en zelfzucht van den man, die vrij uitgaat. Dit ontwerp maakt daaraan een eind. De verwerping daar van zou een schok door het land doen gaan. Van gelijkstelling van het wettig en het natuurlijk kind wil dit ontwerp terecht niets weten. Maar het roept een onderhoudsplicht in het leven, welke in het belang der maatschappij is, daar de natuurlijke kinderen thans op groeien tot parias der maatschappij, ter wijl de man door de vrees voor betaling, allicht zal afzien van zijn snood voorne men. Zoo zal dan ook een gehuwd man daardoor voorzichtiger worden, het geen slechts het huwelijk kan ten goede komen. De heiligheid van 't huwelijk zal dus niet lijden door dit ontwerp. Met vrijmoedigheid zal spr. voor dit wetsontwerp stemmen. De heer v. d. Bi es en meent dat deze minister van Justitie de erfenis van Min. van Raalte niet had moeten aanvaarden. In principe is spreker een sterk voor stander van het te hulp komen van on echte kinderen. De stem der natuur dwingt er toe. Maar die kinderen moeten zoodanig geholpen worden, dat zij geen erkenden vader krijgen en dat het chris telijk huwelijk niet in het gedrang komt. Spr. stelt zich nu voor de vraag of het door de Regeering aangeprezen middel voor de niet-erkende kinderen te helpen, aan die eischen beantwoordt Die vraag beantwoordde spreker ontkennend. Wel wordt gezegd, dat er geen sprake van is dat het kind ooit den naam van den on- echten, opgespoorden vader kan dragen, maar de wet erkent feitelijk het kind, zoodat het recht krijgt op den naam van den vader. Verder zal de vader verplicht zijn, het onechte kind als zijn middelen 't hem veroorloven, tot een hoogen stand in de maatschappij op te leiden, terwijl in de Tweede Kamer reeds op erfrecht voor zulke kinderen werd aangedrongen. Men plaatst zich bij dit ontwerp op een hellend vlak. Welke reden is er, zich tot alimentatie te bepalen, en niet verder te te gaan? Als men het vaderschap aan vaard dit werd reeds bij het tot stand komen der Code Napoleon door Camba- cérès verklaard dan moet men ertoe komen het onechte kind ten slotte vol komen dezelfde rechten te geven als het echte kind. Daarop is ook reeds in de Tweede Kamer aangedrongen. En wel verzette Minister van Raalte zich daar tegen om het ontwerp niet in gevaar te brengen, maar zelf verklaarde hij dat het wetsontwerp te weirrig gaf aan het on echte kind. En in de toekomst zal men door den drang der omstandigheden dan ook steeds verder moeten gaan, omdat de opzet van dit ontwerp niet deugt. Grond slag van dit wetsontwerp is immers de af stamming, dus het bloedverwantschap. De tegenwoordige Minister ecarteert wel die uitlatingen van zijn voorganger en noemt de cohabitatie den grondslag van het ontwerp, maar spr. houdt zich aan de ver klaring van den maker van dit ontwerp. Vele stemmen: dat was Loeff! De heer v. d. Biesen: Men kan nog wel verder terug gaan, maar met derge lijke antidiluviaansche historietjes heb ik niets te maken. Ik heb te maken met het ontwerp van Minister van Raalte. Geroep: van Loeff! De Vo o r z i 11 e r verzoekt, den spr. niet hi de rede te vallen. De heer v. d. Biesen constateert dat de interrupties bewijzen dat zijn opmer kingen hout snijden. Minister van Raalte wordt hier gedesavoueerd. Spr. geeft ver-1' volgens den weg aan, waarlangs zijns in- ziens.het onechte kind diende geholpen: aan de moeder moet een actie gegeverf' worden tot schadevergoeding tegen derf man die het quasi-delict pleegde haar te onteeren en een land te bezorgen. Sterft de moeder, dan erft het kind die actie.-; In dit stelsel is er geen sprake van dat het kind den naam van den vader draagt,-' bloedverwant is van diens wettige kinde ren, van hem erft of bij hem inwoont. Het wettig huwelijk wordt zoodoende ge respecteerd, aan de vrije liefde de breidel aangelegd en het onderscheid gehand- haafd tusschen de wettige vrouw en de bijzit. Door dit wetsontwerp te verwerpen is dus niets overstuur, maar is men op eerf' zekeren weg. In Frankrijk, waar het on-' derzoek naar het vaderschap nog streng verboden is, komt men thans reeds de moeder op de door spr. aangegeven .wijze te hulp en acht de rechter het een con- scientieplicht van den man, haar de ma- terieele en moreele schade te vergoeden en een bijdrage te geven ter opvoeding van het kind. Dit wetsontwerp daarente gen kan leiden tot onmogelijke misstan den, als gevolg van het gedrochtelijke twee-vaderschap, wanneer een kind ge wettigd is door den eenen man en alimen tatie krijgt krachtens dit ontwerp door den anderen man. Spreker hoopt dus dat het ontwerp zal worden verworpen. De heer v. Lams weerde acht de algemeene bedoeling van het ontwerp bui tengewoon te apprecieeren. Daaruit toch spreekt medelijden met het kind dat thans hulpeloos staat. Er zijn er echter velen, die dit ontwerp half werk achten, o. a. de vereeniging „Onderlinge Vrouwenbescherming", die zich ten doel stelt gelijkstelling van buiten-echtelijke kinderen en in huwelijk-geborene. Spr, komt tegen dat doel beslist op, me het oog op de maatschappelijke beteekenis van het huwelijk, als het eenige contract waardoor de maatschappij verrijkt kan worden met een levend wezen dat bepaal de burgerlijke rechten heeft. En nu mag geen onrecht gepleegd worden tegen over diegenen, die zich door dat contract gebonden hebben, ten bate van personen, die niet zulk een contract hebben aan gegaan. Dit ontwerp heeft ook tengevolge ongelijke behandeling en verschillende opvoeding van onechte kinderen van ver schillende mannen bij dezelfde moeders. Moet de gehuwde mau die zich misdraagt dan maar vrij uitgaan Volstrekt niet. Maar men vergete niet, dat de vrouw, die niet voor geweld bezwijkt, ten slotte willens en wetens zich vergrijpt tegen de maatschappelijke orde, evengoed als de gehuwde man. Beiden dienden dus straf rechtelijk aansprakelijk te zijn, al erkent spr. dat de vrouw ook een natuurlijke straf voor haar vergrijp heeft te dragen. Let men nu echter alleen op het medelij den met het kind, dan zou men verder moeten gaan en dit wil spr. niet. Daarom kan spr. zich met dit wetsontwerp niet vereenigen. De heer Franssen acht het niet be vorderlijk aan de verheffing of hooghou ding van het huwelijk, dat de Regeering verklaart dat de vrouw, die niet de nadee- len wil dragen van een alimentatie-actie tegen haar echtgenoot, maar met huwe- lijksche voorwaarden moet trouwen. Overigens verdedigt spr. dit onder werp, dat preventief nuttig kan werken, al zal het slechts in weinig gevallen be hoeven te worden toegepast, evengoed als de strafbepaling tegen moord. Het staat een gehuwd man niet vrij naar zijn in overspel verwekt kind niet om te zien. Wel is spr. niet in elk opzicht door dit ontwerp voldaan, maar hij zal er voor stemmen om dat stuitend onrecht en er gerlijke zonde erdoor zal kunnen worden bestreden. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 12 November 1909, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.6 lled'aix. Laagste -744.8 Memel. Verwachting tot den avond van 13 November: meest matige tot krachtige westelijke wind, zwaarbewolkte of be trokken lucht, regenbuien, zelfde tem peratuur. Te He eg (Fr.) i6 zekere F. Z., terwijl hij met zijn melkboot achter een stoomboot zeilde, over boord gevallen. De bemanning der stoomboot kon nog juist bijtijds den man redden. In de woning van mej. J. P« Hooft, Jan van Vuchtstraat 36 te Rot terdam,kwam, toen zij alleen thuis was, een man binnen die zich uitgaf voor controleur van de gemeentegasfabriek! en zeide te komen om den gasmeter te controleeren. Op een onverwacht oogenblik greep hij de vrouw aan, duw de haar een prop in den mond en bond haar aan een stoel vast. Daarna maakte hij zich meester van den inhoud van| den muntgasmeter, een portemonnaie met 20 en een zilveren horloge, waarna) hij de vlucht nam. Het gestommel der vrouw trok de aandacht van een buur- I jongen, die de politie waarschuwde. Door een hoofdagent van politie .w.erji zij toep bevrijd.

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 2