4 h' 11 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 35. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. 'dit blad verschijnt elken dao, uitgezonderd zon- en feestdagen. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent. Donderdag November 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Uit de Pers. Dure Rijksgasten. - „De Standaard" schrijft: Het rijk heeft als gasten gevangenen, krankzinnigen en onhandelbare kinderen. ;En die gasten kosten aan het Rijk hoo- pen geld. Voor het gevangeniswezen Wordt nu weer aangevraagd twee-en- ie en-half millioen, voor het krank zinnigenwezen, dat slechts voor een deel voor rekening van het Rijk komt, drie- e n-d riek wart tonnen gouds, en yoor de onhandelbare kinderen bijna janderhalf millioen. Saam loopt dit tegen de vijf millioen. Nu is het hinderlijkste hierbij, dat deze bedragen vooral dan zoo hoog staan, zoo men ze per gast berekent. Zoo is in het Voorl. Verslag op Hoofdstuk 4 [uitgecijferd, dat in de Rijkstuchtscho len elke deugniet per jaar f 840.aan het Rijk kost, en in de Rijksopvoedings gestichten f 730.En dan is het lo gies er nog niet eens bijgerekend, want nam men ook de rente en aflossing op van de gebouwen, zoo zou het eerste bedrag stellig over de f 900.loopen. Hoeveel beste, brave jongens zijn er nu, voor wie vader of voogd zulk een som 's jaars apart kan leggen Feitelijk Wordt er alzoo voor de deugnieten be ter gezorgd, dan voor de patente jon gens. Negenhonderd gulden per jaar voor één kind, het grenst aan overdadige weelde. Toch is hier in beginsel niets aan te doen. Als ge twee kinderen hebt, waar van het ééne ziekelijk, .het andere flink gezond is, zal het ziekelijke kind u per jaar altoos meer kostenen in zedelijken zin genomen, is het niet anders. Maar al geven we dit toej toch kan men zich moeilijk aan den indruk ont trekken, dat Justitie op slechten voet met de zuinigheid leeft. Voor een verwaar loosd kind dat aan een particuliere ver- eeniging wordt toevertrouwd, wordt slechts f180.betaald, en het Rijk zelf besteedt in zijn gestichten bij de f 900. Reeds hierom schijnt afgeven aan particuliere gestichten wat slechts even kan, stellige eisch, maar ook bovendien zal het Departement de beambten meer op de vingers moeten zien. Wie in 's Rijks dienst Rijksgeld administreert, beeldt zich zoo licht in, dat er geen opmaken aan is. Het Voorl. Verslag vraagt zelfs of er niet te veel beambten zijn. Alleen die beambten verslinden 's jaars over de drie ton. Frankrijk. De zaak-Steinheil. Gister zijn drie met spanning verwachte getuigen, Mariette en Alexander Wolff en Borderel gehoord. Mariette's lang en Alexandre's kort verhoor hebben niets tegen of voor beklaagde opgeleverd. Borderel, die waardig, kalm en duidelijk getuigt, verzekert o. a. dat beklaagde wist, dat hij niet hertrouwen wilde. Hij is over tuigd van beklaagde's volkomen onschuld. Twee oude heeren, de huisvrienden Martin en graaf Darlon, verzekeren hetzelfde. Een verpleegster, die bij de instructie gezegd had, dat beklaagde's ziekte ge veinsd was, wordt geheel met zichzelf in tegenspraak gebracht. Deze dag was over het algemeen nietongunstig voor beklaagde. De Aartsbisschop van Rennes, mgr. Dubourg, heeft aan een vertegenwoordiger van een plaatselijk blad verklaard, dat hij bevolen had, dat in zijn paleis niemand de dagvaarding aan zou nemen, die hem, in verband met den eisch tot schade vergoeding van den Bond van Fransche onderwijzersvereenigingen, gezonden zou kunnen worden. De bode moest zijn stuk dan maar ergens laten. Dat ging den Aartsbisschop niet aan. Indien hij ver oordeeld werd, zou mgr. Dubourg die veroordeeling niet aanvaarden. Legt men hem een boete op, dan zal hij liever zijn meubelen laten verkoopen dan betalen. Kardinaal Lugon, de Aartsbisschop van Reims, heeft zich reeds van een procureur en een advocaat voorzien. Duitschland. Het proces te Kiel in zake de knoeie rijen bij de Marine wordt met den dag be langwekkender. Dinsdag is voor het eerst ter openbare kennis gekomen, dat be langrijke brieven afrekeningen en boeken uit de akten verdwenen zijn, die zeer be zwarend voor den beklaagden magazijndi recteur Hein rich waren, en in plaats daar van andere brieven zijn gelegd, die valsch blijken te zijn. De valsche brieven heb ben tot strekking het voor te stellen, als of verschillende knoeierijen begaan zijn door den werfexpediteur Klünder, die al eenige jaren op het kerkhof ligt. Een scheikundige lichtte gisteren voor de rechtbank toe, dat eenige van de val sche brieven met anderen inkt dan de echte geschreven waren, maar met ge- lijksoortigen inkt als de beklaagde miilio- nair Frankenthal in de gevangenis ge bruikte. Tien van de valsche brieven zijn afkomstig van den beklaagde Hermann Jacobsohn. Er zijn er eenige bij, waar boven „op het oogenblik te Kiel" en daar achter de datum staat. Uit de akten is ech ter reeds gebleken, dat Jacobsohn te dier tijde niet te Kiel, maar te Dusseldorf of te Londen vertoefde. In een woord, er moet aan alle kanten gruwelijk geknoeid zijn, om eer en goeden naam van de be langhebbenden te redden. Zondagsrust in het zuivelbedrijf. Gisteren is te Leeuwarden een ver gadering gehouden tot oprichting van een Vereeniging ter bevordering van de Zondagsrust in het zuivelbedrijf en den melkhandel. Een voorloopig comité had zich reeds bezig gehouden met het samenstellen van concept-statuten. Nadat de voorzitter het doel der bij eenkomst had medegedeeld, werd de ver eeniging tot bevordering van het boven genoemd doel geconstitueerd, waarna de ter tafel gebrachte concept-statuten wer den vastgesteld. De vereeniging, gevestigd te Leeuwar den, beoogt de bevordering van de Zondagsrust in het zuivelbedrijf en in den melkhandel en gaat uit van de over tuiging, dat op Zondag de arbeid in ge noemde bedrijven zooveel mogelijk dient te worden beperkt en tenminste van Zondagmorgens 9 uur tot 's namiddags 4 uur geheel dient te worden nagelaten. Armoede ten platte lande. Door den heer Hugenholtz is eene in terpellatie in de Tweede Kamer aange kondigd over de armoede ten platte land. Van belang, in verband hiermede is hetgeen men aan de N. R. Ct. meldt: Het is met de werkloosheid onder boerenarbeiders in Friesland veel beter gesteld dan men algemeen verwachtte. De meesten hunner hebben nog werk, vooral door de stalvoedering, die nog op elke boerderij plaats heeft. In de weiden is nog wel grasdit wordt gemaaid, en dan naar de boerderij gevaren of gere den. In het dorp Wartena wilde een boei er voor dit werk nog een maaier bij hebben hij kon er in 't dorp geen krij gen, alle arbeiders hadden er werk. In de heidestreken wordt werk verschaft door corporaties en landeigenaren met de ontginning van woeste gronden. De gemeenteraad van Haarlem heeft gis teren tot wethouder benoemd de heer Vin cent Loosjes, ter voorziening in de vaca ture ontstaan door het bedanken van mr. J. H. Thiel. LEIDEN, 11 November. Ziekenhuisplannen. Sinds jaren wordt door medische hoogleeraren al geklaagd over het Aca demisch Ziekenhuis. De ziekenzalen zijn te klein, de polikliniken te eng, de inrich ting is-ondoelmatig en verouderd, en kan zelfs niet voldoen aan de meest beschei den eischen van de nieuwere medische wetenschap. Men zou bij brandgevaar met de patiënten geen raad weten, doch ook in normale omstandigheden hebben deze het niet ruim genoeg en moeten dikwijls slechts halverwege hersteld pla.ats maken voor. andere zieken. Menig rector-margnificus heeft op den derden Maandag in September bij de overdracht van het rectoraat, als hij de lotgevallen van de Hoogeschool me dedeelde, in het openbaar een klaagtoon daarover aangeheven, doch tot dusverre was ook deze een stem des roependen in de woestijn. Thans zal daarin spoedig verandering komen. De regeering heeft naar wij met stelligheid vernemen, het vaste plan, be houdens goedkeuring der Staten-Generaal tot den bouw van een geheel naar den eisch des tijds ingericht ziekenhuis of lie ver tot een complex van gebouwen voor dit doel over te gaan. Daarvoor heeft de gemeente voor en na terreinen aangekocht ten westen van liet station der Holl. IJzeren. Spoorweg-Mij. aan den Rijnsburgerewg, thans in het ge heel 10 Hectaren. Thans is in haar bezit een terreinen complex, grenzende vanaf Terweepark tot aan de gestichten Endegeest en Rhijn- geest, zoodat dan deze gestichten en het op te richten ziekenhuis met elkander on derlinge gemeenschap zullen hebben. Daar zullen de gebouwen verrijzen, waarop de Leidsche Universiteit trotsch zal kunnen zijn en die in alle opzichten zullen kunnen wedijveren met de inrichtin gen der .andere universiteiten. Naar we vernemen bestaan er bij een dames-comité plannen om aan de „Jonge Garde" een vaandel aan te bie den, dat bij den gewonen jaarlijkschen feestavond zal worden aangeboden. Te Haarlem is geslaagd voor het examen vrije en ordeoeteningen der gymnastiek mej. S. C. Boutmij, alhier. HAZERSWOUDE. Woensdagmorgen is de reeds bejaarde slager Jac. v. M. ge vallen, terwijl hij een zwaar stuk vlee'sch verplaatstehij werd zwaar inwendig gekneusd door het breken van een rib. De persoon van wiens zonderling gedrag wij eergisteren melding maakten is heden door den gemeente-veldwachter in verzekerde bewaring gesteld. KATWIJK AAN ZEE. Voor 9 partijen haring, die hier in afslag kwamen, werden de volgende prijzen besieedvolle haring f 8.75-8.80-9.—9.15, ijle haring f 5.20— 5.255.30—5.45, steurharing f 5.75 7.25—8.—8.70, makreel f 7.45—7.95— 9.10—16.95 per kantje. Te IJmuiden kwamen van de haring- visscherij binnen de logger K.W. 80 „De vier Gebroeders" met 10 last en de bom schuiten K.W. 90 met 18 last, en K.W. 91 met 17 last en K.W. 50 met 10 last haring. Een reddingsboot, die gistermiddag om 4 uur een proeftocht maakte is om geslagen. De 14 personen, die er inzaten vielen allen in zee, maar werden gered. Eén persoon was bewusteloos, doch kon door spoedige hulp van dr. Van Walsem worden bijgebracht. Vad. NIEUWEWETERING. 't Schijnt, dat de werkzaamheden aan den «ontworpen spoorweg ook eindelijk in deze gemeente zullen aanvangen. Men is althans hier bezig een woonkeet voor het werkvolk- op te richten. Naar wij vernemen is men oo k te Rijpwetering daarmede be gonnen. NIEUWKOOP. Door de gezondheids commissie werden alhierambtshalve eenige aangewezen woningen, die niet aan alle eischen der woningwet voldoen, onder zocht. Hoewel dit natuurlijk zijn goede zijde heeft, zal het vermoedelijk den eigenaars op geldelijke offers en den huurders op verhooging van huur komen te staan. OEGSTGEEST. Naar men ons meldt, heeft een verpleegde uit het gesticht Endegeest zich door een revolverschot getracht van het leven te berooven. Het schot miste echter. OUDEWETERING. Dinsdagavond ge raakte, waarschijnlijk door de duisternis misleid, een sleepboot met zwaar beladen zolderschuit uit de vaargeul van het Bras- semermeer en werd door den vrij hevi- gen wind naar den kant nabij de Meer- kreukmolen gedreven, alwaar hij op een ondiep vastliep. Eerst heden gelukte het de sleepboot zich los te werken en de reis te vervolgen. Dinsdagavond gaf de rederijkerska mer „Joost v. d. Vondel" alhier in het café Hollandia haar 6e uitvoering. De zaal was zeer goed bezet. De yoorzitter, jde heer J. F^ de Ren, hield een toespraak, waarin hij de aanwe zigen verwelkomde. Hij deelde daarbij ook mede, dat dit jaar niet zooals vorige jaren één doch twee uitvoeringen werden gegeven, 't Was n.l. het bestuur der Ka mer gebleken, dat de zaal te klein was om alle belangstellenden op één avond te bevatten, zoodat velen zich vorige jaren met een staanplaats moesten vergenoegen. De tweede uitvoering wordt daarom den volgenden avond gegeven. Opgevoerd werden „Miskende trouw" treurspel in drie bedrijven. „De klop geest van Samechtinie", klucht in één be drijf en „De mislukte Visite", welke stuk ken veel bijval vonden. „Joost van den Vondel" heeft waar lijk wel getoond, dat ook op het platteland uitstekende krachten voor het tooneelspel zijn te vinden. Een gezellig bal besloot dezen pret- tigen avond. ROELOFARENDSVEEN. Vrijdag j. 1. schepte een zandbak, behoorende tot een naar Gouda varende sleep, in het Brase- mermeer, nabij de Noorderhem, water en zonk. Verschillende baggerschuiten zijn reeds eenige dagen bezig den zandbak leeg te baggeren om het lichten te ver gemakkelijken. RIJPWETERING. De gemeente-veld wachter Post alhier, geraakte Zaterdag middag met zijn rijwiel in de Rijpwe tering. Door eenige voorbijgangers werd hij uit zijn benarde positie gered en naar huis gebracht. Hoewel hij zich eenigs- zins ongesteld gevoeld had, was hij toch per rijwiel uitgegaan om zich naar Nieu- wewetering te begeven. Onderweg raak te hij door verergering van zijn ongesteld heid, zijn macht over het rijwiel kwijt met het ongelukkige gevolg, dat hij te water reed. SASSENHEIM. De raad dezer gemeente vergadert Vrijdag 12 November a.s. n.m. 71 uur. De agenda luidt: 1 o In gekomen stukken. 2o Verzoek gemeenteraad Lisse. 3o Samenstelling commissie tot ver krijging van een Electrische tramver binding in den bloembollenstreek en het geen verder ter tafel zal worden gebracht. TER AAR. Het bestuur van den Uit- eindschen- en Middelpolder brengt ter openbare kennis, dat Ged. Staten heb ben goedgekeurd de op 29 Sept. 1909 vastgestelde Keur en dat deze alsnu van 8 November af gedurende dertig dagen voor belanghebbenden ter inzage ligt ten kantore van den secretaris des polders ten gemeentehuize te Ter Aar. Het bestuur van den Noord eind en Geerpolder maakt bekend, dat het ont werp der herziene Keur of Politieveror dening des polders van 6 Nov. af ge durende dertig dagen ter inzage ligt ten huize van den Voorzitter en ten kantore van den secretaris. De tuindersvereeniging „de Ter- Aarsche Augurkenveiling" zal op Woensdag 24 November a.s. om zeven uur 's avonds hare najaarsvergadering houden in „'t Wapen van Ter AAr" te Langeraar. De agenda bevat de volgen de punten 1. Opening der Vergadering; 2. Lezir.g der notulen 3. Voorloopige rekening van den Kassier-boekhouder 4. Verslag van den Secretaris; 5. Verkie zing der Eind-commissie; 6. Mededee- ling van het Bestuur7. Rondvraag en sluiting. ZOETERWOUDE (Rijndijk) De R. K. Tooneel-vereeniging „Ons Genoegen", heeft hare studie weder hervat, om met de a.s. Vastenavond 2 uitvoeringen te geven, een ten bate der armen. Opgevoerd zullen worden „De Wees uit het gebergte" opgevolgd door „Bar bier Brugwachter". STATEN-GENERAAL. Waterstaatsbegrooting. Aan het voorloopig verslag wordt het volgende ontleend: Benoeming van een referen daris voor postzaken. Gaarne zouden verscheidene leden o. a. verne men, welke de werkkring en de hiërar chische positie van dezen referendaris zullen zijn en welke de verhouding zal zijn van dezen ambtenaar tot den secre- eraal en tot den directeur-gene raal van de posterijen. Waterwegen en wegen. Naar. aanleiding van de mededeeling in de rede tot opening der zitting, dat heU voorstellen tot uitvoering van belangrijke waterstaatswerken in voorbereiding zijn* werd door eenige leden de wensch ge uit, dat ook werk gemaakt zou worden van kleinere waterstaatswerken, in het bijzonder tot het productief maken van den bodem, en van verbetering van we gen. De scheiding der departementen van Waterstaat en van Landbouw, Nij verheid en Handel, is, naar men meende', aan een goede behandeling dezer aan gelegenheden niet bevorderlijk. Buitenhaven te Schevenin- en. Door sommige leden werd ge wezen op de klachten omtrent de te geringe diepte dezer haven en op "betere zorg voor de diephouding aangedrongen. Andere leden waren van meening, dat de hooge kosten dezer haven niet in evenredigheid zijn met het daarbij be trokken rijksbelang. Zij vroegen of het niet mogelijk ware, dat de zorg voor de haven overgelaten werd aan de gemeen te 's-Gravenhage. Blijkens de Memorie van Toelichting wordt f 10,000 gevraagd voor eventueele versterking van de bestorting een 'de zee- en havenzijde der hoofden. Er wordt ver der gewezen op de mogelijkheid, dat zich onverwachte verschijnselen voor doen, welke dadelijke voorziening noo- dig kunnen maken. Sommige leden meenden, dat, indien men kredieten gaat vragen op grond van mogelijke gebeur tenissen, deze begrooting met millioenen zou zijn te verhoogen. Zij konden daar om, behoudens nadere inlichting, geen vrijheid vinden tot het toestaan van ge noemde som mede te werken. Visschershaven te IJmuiden. Eenige leden vroegen, of het niet wen- schelijk is terug te komen op de wijzi gingen in het reglement voor den verkoop van de visch gemaakt. Naar men meende,- blijft de ontevredenheid over de nieuwe regeling voortduren en ziet men daarin een vermomde wijze van heffing van ha vengeld. Spoorwegpolitie k. Gevraagd werd, hoever de werkzaamheden van de staatscommissie voor de spoorwegpolitiek gevorderd zij'n. Eenige leden spraken den wensch uit, dat het verslag der com missie ook een raming zou bevatten van de uitgaven, die uit de overneming van de exploitatie der spoorwegen in handen van den staat zouden voortvloeien, en dat daarbij rekening zou worden gehouden met een regeling der tarieven, zooals die bij een staatsbedrijf met het oog op de volksbehoeften en de volkswelvaart zul len moeten worden ingericht; met de uit gaven, die dan voor aanleg van nieuwe verbindingen noodig zullen zijn; met een loonregeling, die aan gegronde grieven een einde zal maken, en met een behoor lijke regeling van amortisaties en afschrij vingen. Spoorwegpersoneel. Sommi ge leden, betreurden, dat, niettegenstaan de vele verbeteringen in de positie van het personeel zijn aangebracht, toch zoo veel grieven worden vernomen. Terwijl enkelen van oordeel waren, dat hierin alleen door invoering van staats-exploi- tatie afdoende verbetering van den toe stand is te brengen, betoogden vele ande ren, dat ook bij het voortbestaan van par ticuliere exploitatie het mogelijke gedaan kan en behoort te worden om aan grieven die gegrond zijn, tegemoet te komen, maar dat het wel ondoenlijk is aan alle bezwaren en wenschen gevolg te geven. Eenige leden wenschten te vernemen, of de Minister kan mededeelen, welke ver anderingen hij in de reglementen tot vaststelling van de dienstvoonvaarden denkt te brengen ten aanzien van de re geling der loonen, de inrichting der scheidsgerechten, het beheer van het zie ken- en ondersteuningsfonds bij de Ex ploitatiemaatschappij en de pensioens- voorwaarden. Ook werd verlangd dat de R. D. V. zooveel mogelijk in overeenstem ming zouden worden gebracht met de wettelijke bepalingen betreffende de ar beidsovereenkomst. Andermaal werd door eenige leden ge klaagd over de vele ontheffingen van de bestaande bepalingen omtrent den ar beidsduur. Niet zelden duren de diensten 12 a 14, zelfs 16 uren per dag, waarbij onvoldoende gelegenheid gegeven wordt tot het gebruiken van maaltijden. Vermeld werd, dat blijkens het door den heer Rahusen ingestelde onderzoek i het pensio.enfonds van de Exploitattemaat-

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1