A. D.Vonk, Mare éO. Electrische Lijstenfabriek. tr3'ate om uwe lii8fen Specialiteit in CHOCOLADELETTERS. Uit Stad en Omgeving. Burgerlijke Stand. ADVERTENTIES. laten vervaardigen. „De Stad Maastricht" Ondergeteekende BERICHT DE ONTVANGST G. J. PEEPERKORN-firma Aalberse, Keukenmeid \verden gebroken, en er zelfs reeds een begin van brand ontstond, wanneer vader Ceulemans zijn zoon kon overmeesteren. Hij bond hem aan eenen stoel, en kon zich dan eerst rekenschap geven, wat er eigenlijk was geschied. Hij zag zijn vrouw nevens het bed ten gronde liggende, ba dend in haar bloed. Het jachtgeweer met dubbelen loop stond nevens het bed. De twee schoten waren tegelijk gelost, op eenen afstand van ongeveer drie meters; de lading grof lood had bij het afschie ten bal gevormd. Te LeonberginWurtemburg heeft in den afgeloopen nacht een 22- jarige, geesteskranke bakkerszoon zijn zuster met een bijl doodgeslagen. UTRECHT. Bevorderd tot doctor in de Plant- en Dierkunde op proefschrift' „De invloed der temperatuur op de adem haling der hoogere planten," de heer j, Kuyper, geboren te Heerenveen. Aanv. ex. Dier- en Delfstofk. Mej. R. R. R. Hasewinkel, mej. C. A. Oudt en mej. J. W. Peters. AMSTERDAM. De heer dr. F. E. C. Scheffer, assistent aan de anorganisch- chemische afdeeling van het Scheikundig Laboratorium, is toegelaten tot privaat docent in de chemische kinetika aan de Universiteit alhier. LrilDtN, 10 November. Hedenmorgen omstreeks elf uur is in de Van der Werffstraat.alhier een man aangehouden, die trachtte een zak vleesch frauduleus in te voeren. Het vleesch werd in beslag genomen en naar het abattoir ter keuring opge zonden. Naar wij vernemen, gaat het concert van mevr. A. Noordewiei-Reddingius (sopraan) en mej. Jeannette Walen (piano) hedenavond niet door. De welbekende en reeds lang be staande firma H. Wille Co., Botermarkt no. 10, heeft wederom aan hare maga zijnen eene groote uitbreiding gegeven. Nadat toch ten vorigen jare het aan grenzend perceel tot show-room was ingericht, is thans de bestaande winkel vergroot en gemoderniseerd. Een groote midden- en twee zij-etalagekasten met enorme spiegelruiten tooneri het kijklustig en kooplustig publiek de waren der firma Inwenaig is door bijtrekking der vroegere expeditie-lokalen een driemaal grootere ruimte verkregen. Deze vergrooting staat in verband met de verandering, welke de firma in haar artikelen heeft gebracht. Geheel het genre is uitgebreid, zoowel in de goedkoopere als meer fijnere soorten. Blijft dus het karakter van de zaak ongewijzigd, de clientele zal er voor taan een nog grooter collectie vinden in alle artikelen, dan nu meest het ge val was. Onnoodig te- vermelden, dat alles in 't werk gesteld is, om door deze ver bouwing de zaak tot een van de eersten in Leiden te maken, Het werk prijst dan ook niet alleen de ondernemingsgeest van den eigenaar, maar ook zijn meesters, nl. den architect de heer L. v. d. Laan en de aannemers, de heeren Rossdorff (tim merwerk) Van Beukering (metselwerk) en Van Noort (schilderwerk), die in den zeer korten tijd van 6 weken, deze ver bouwing tot stand brachten en voor een centrale verwarming met heete lucht zorg droegen, die een aangename warmte graad in de diverse lokaliteiten zal brengen. Vermelden wij ten slotte, dat ons werd medegedeeld, dat de heeren Wille Co. dit jaar bijzonder veel werk hebben ge maakt van de St. Nicolaas-collectie, waar door zij hopen alles te overtreffen wat daarvoor geboden zal worden. WOUBRUGGE. Gedeputeerde Staten beslisten omtrent de lotelingen Meijer en Van der Laan te Hoogmade, die beiden herkeuring verzochten, dat eerstgenoem de van den dienst werd vrijgesteld en laatstgenoemde geschikt werd verklaard. Tweede Kamer. Vergadering van 10 November. Geopend te 10.30 uur. Na insiallaiie van den heer F. H. Mou- té Verloren, nieuwgekozen Kamerlid voor Breukelen, was aan de orde de Indi sche Begrooting. Bij de aigemeene beschouwingen be toogde ae heer Bos dat de bestuurswis seling, waarvan het optreden van dezen Minister het gevolg was, niet aanbeve lenswaardig was, en niet gerechtvaar digd. Er zijn toch onderwerpen van groote beteekenis, gelijk de geleidelijke zelfstandigmaking van Indië, waarvoor in den eerste plaats noodig is aan de groene tafel hier een krachtig bewinds- man, die de groote lijnen weet te trek ken. Toch zou spr. op den tegenwoordi- gen Minister een opbouwende en wel willende critiek uitoefenen. Diens stand punt inzake de zending achtte spr. cor rect. Maar op sommige punten is meer voortvarendheid gewenscht; zoo b.v. in zake irrigatie, scholenbouw, de regeling der rechtspositie van de vreemde ooster lingen, dc regeling van de landrente, de verkeerspolitiek. Men laat zich blijkbaar leiden door overdreven vrees voor den financieelen toestand van Ned. Indië. Na erop te hebben aangedrongen dat aan het hoofd van het Landbouw-Insti tuut te Buitenzorg een natuurweten schappelijk man zal blijven staan, sprak spr. de hoop uit, naar aanleiding van de nota-Liefrinck, dat na de in Atjeh en de Buitenbezittingen gevolgde poli tiek van gezagsuitbreiding en imperialis me, e i politiek van consequente consoli datie, van vrede, rust en orde zullen vol gen. De heer Troelstra bracht warme hulde aan den heer Van Kol, wiens stre ven door de sociaal-democratische frac tie slechts gebrekkig zal kunnen worden voortgezet. Vervolgens betoogde hij in den breede, hoe de verhouding van ons land tegenover Indië er eene is van uit buiting ten bate vaij het particuliere kapi taal, ten bate van de groot-industrie. Het gevolg daarvan is een ontlasting van *t grootkapitaal ten nadede van de arme bevolking, een imperialistische expansie politiek uit zucht naar macht,- naar eer, naar goud. Daarvan ook is 't gevolg de onderworpen, indolente geest der bevol king. Van eigen economische ontwikke ling van den inlander is geen sprake; op den ongunstigen economischen bodem waarop de inlandsche bevolking leeft, kan zij uiterst moeilijk tot zelfbestuur wor den opgeleid. Spr. kwam op tegen de be wering dat in deze Kamer een communis opinio bestaat omtrent1 de politiek tegen over Indië. Hier bestaat alleen een com promis tusschen kapitalisme en christe lijke ethiek. De heer De Visser betoogde, dat deze Minister van Koloniën, ofschoon geen specialiteit, voldoende waarborgen heeft gegeven als Kamerlid voor een hervormingsgezinde politiek en vooreen vast beleiddat hij inzake de zen ding niet afwijkt van het standpunt van Minister Idenburg en dat men inzake de Atjeh-politiek groote omzichtigheid dient te betrachten. Vervolgens zette spr. uiteen dat men voor Minister van Koloniën in den te genwoordige omstandigheden een krach tig man noodig heeft. Spr. nu meende dat door dezen Minister de Regeering evenzeer in koloniale kracht is achteruit gegaan, als ""deze Kamer. De heer de Waal Male fijt ken merkte zich tot dusver slechts door be scheidenheid. Hij vroeg voorts, naar aan leiding van de critiek* door „De Stand aard" op het standpunt van den Minister inzake de zending uitgeoefend, of hier niet een „stille kracht" werkzaam is, wel ke den Minister wil drijven op een stand punt, dat de „Standaard" vroeger nooit heeft aangenomen en dat ook het Kabinet- Kuyper nooit heeft gehuldigd. Blijkbaar is 't er om te doen, de tegenwoordige Mi nisters als minderwaardig af te schilde ren, tegenover „den Leider". Zelfs de verdediging door „De Standaard" van dezen Minister, alsof de bewuste zinsne de door een liberaal ambtenaar van den Minister zou zijn geschreven, getuigde van kleinachtig en was een goedigheid van verdacht allooi. Na nog even de Atjeh-politiek te heb ben aangeroerd en betoogd te hebben dat het rapport-Liefrinck tot groote onge rustheid moet aanleiding geven, eindig de spr. met te zeggen, dat de sociaal democraten tegenover dezen Minister geen oppositie quand même zullen voe ren, doch de naaste toekomst met .wei nig optimisme tegemoet gaan. Laatste Berichten. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) - Hofbericht. De voor den dienst ten paleize Het Loo aanwezige heeren worden morgen vervangen door: generaal-majoor baron van Tuyll van Serooskerken, eerste adju dant en sous-chef van het militaire huis van H. M. de Koningin; HarerMajesleits Kamerheer baron Ta$ts van Amerongen en Harer Majesteits ordonnans-officier hr. de Beaufort. De Minister van Buitenlandsche Zaken is ter jongste audiëntie van H. M. op het Loo geweest. Baron van Heeckeren van Keil' afgetreden gezant in de resp. Scandi navische Rijken, is in Den Haag aange komen. De Eerste Kamer behandelt Vrijdag a.s. de wetsontwerpen waarbij de Minister van Koloniën moet tegenwoordig zijn, o. a. dat betreffende Sabang. De Kapitein Jhr. van Suchtelen van de Haare, adjudant van Z. K. H. den Prins heeft zich naar het Loo begeven tot het overnemen van den dienst bij Z. K. H. De Kamerheer Jhr. Boreel vertrekt mor gen naar het Loo ten einde Hr. Ms. Hof maarschalk Graaf van Bylandt te ver vangen. De Referendaris bij het Kabinet der Koningin baron de Vos van Steenwijk zal zich eveneens morgen naar het Loo be geven. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 10 November 1909, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.3 Valentia. Laagste 736.8 Hemosand. Verwachting tot den avond van 11 November: matige tot krachtige weste lijke tot noordoostelijke windmeest zwaarbewolkt, aanvankelijk nog buiig; kouder. LEIDEN. GEBOREN: Catharina Sibilla, d. v. A. J. Blok en M. W. S. Abersoji. Dirk, z. v. D. v. Roijen en S. v. d. Linden. Jan Hendrik, z. v. H. Pel en M. J. v. d. Harst. Wilhelmina d. van J. Velthuijsen en C. M. Jongbloed. Catharina ,d. v. J. Verplancke en M. C. Pikaar. Geertrui ,d. v. A. Ver luid en A. Wassenaar. Gerardus, z. v. H. Lek en 'C. Schenk. Pieter, z. v. L. Guley en J. A. Erades. Pie- ternella, d. v. D. Hofkes en S. H. File- mon. Willem Frederik, z. v. J. Ver hoeven en M. Gorree. Theresia, d. v. J. v. RossÊn en C. Pelt. Anna Johanna, d. v. J. I. Erades en A. J. de Haas Matthijs, z. v. M. Keere- weer en G. Feebman. Maria, d. van W. F. Gorree en A. C. Eradus. Jan, z. van A. Seijffert en M. C. v. Wamelen. Willem Frederik, z. v. B. A. v. Ulden en M. M. Pruis. GETROUWD: I. Oudshöorn jm. en A. Cajkhoven jcf. P. v. d. Zanden j.m. en L. M. P. v. d. Hoeven, j.d. O. J. Koning j.m. en G. H. Zwarts j.d. H. H. Fluchs j.m. en A. C. Postma j.d. OVERLEDEN: D. de Boer, d. 30 j. M. G. Stol, geb. v. d. Henst, v. 69 j. J. v. d. Lubb'e, d. 9 m. C. de Graaf, geb. Klijnhans, v. 68 j. M. v. Beusekom, geb. Harten, w. 83 j. W. de Roode, d. 14 d. S. Rene- Harteveld, v. 75 j. S. Verpoorte, geb. v. Dijk, w. 64 j. J. A. J. Ange varen, z. A d. J. Ouwerkerk ,geb. E/ses, v. 54 j. I. van Dam, z. 11 d. J. Bon m. 80 j. J. D. J. Couvee, w. 73 j. Rechtzaken. De Rotterdamsche Rechtbank veroor deelde gisteren den 23 jarigen varens- gezal A. Th. B. te Gouda wegens mis handelen met doodelijken afloop tot twee jaar gevangenisstraf. Marktberichten. HAZERSWOUDE, 9 November. Op de heden avond gehouden veiling der onderafdeeling van de „V. P. N." werd voor de eieren besteed 8H cent per stuk. WASSENAAR. Veiling van 9 November 1909. Kropsla p. 100 f0.20 a 0.30. Wortelen p. H.L. f 0.44 a 0.48. Peren p. ben f 0.20 a 0.30. Savoy e kool p. 100 f 1.50 a 2.00. Roode kool p. 100 f 2.50 a 3.50 Groene kool p. 100 f 1.00 a 1.50. Witte kool f 1.00 a 2.25. Eieren p. 100 f8.75 a 9.5a Eendeneieren p. 100 f 5.00 a f 5.50. AMSTERDAM, 10 November. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 189 vette kalveren, le kw. 84 a 88 c.; 2e kw. 78 c.; 3e kw. 70 c. 25 nuchtere kalveren f 10 a 17 per stuk. 427 vette varkens. Hollandsche le kw. 50 a 52 c. 2e en 3e kw. 48 a 49 c. Overzeesche en Geld. 50 a 52 c. 2e en 3e kw. 47 a 48 c. BODEGRAVEN, 9 November. Aangevoerd 162 partijen kaas; Goudsche, le kw., f 32^4 a f34; 2e kw. f 28H a f 30; Derby le kw. f 33.- a f 00; zwaardere Goudsche f 35. Handel matig. PURMEREND, 9 November. De aanvoeren en prijzen waren heden als volgt749 runderen, vet vee 56 a 70 c. per kg., 25 paarden, 119 vette kalveren 70 a 90 c. per kg., 232 nuchtere f 10 a 26 per stuk, 440 vette varkens 48 a 52 c. per kg., 39 magere dito f 16 a 28, 216 biggen f6 a 10 per stuk, 4785 schapen en lammeren. Handel matig. SNEEK, 9 November. Ter veemarkt waren de aanvoeren en prijzen als volgt: 64 koeien f 80 a 220, 2 stieren f a f 791 kalveren f 8 a 65, 351 schapen f 12 a 25, 635 lammeren f 10 a 20, 312 varkens f 25 a 85, 86 biggen f 7 a 16, 2 paarden f a MEPPEL, 9 Nov. Aan de botermijn was de laanvoer heden 1975 kilo, hoogste prijs fl,36, aagste prijs f 1,31, middenprijs f 1,33 per kg. PURMEREND, 9 November. Heden ware* aan gevoerd 111 stapels kleine kaas, hoogste prijs f 30.—, stapels commissie f 1 stapel middelbare f 28.50. SNEEK, 9 November. Marktboter, 1ste keur f 54.50 a Aanvoer 4/4 en /8 vn. Bij de Vereeniging: le keur f 54.50 a 2e keur f a f 3e keur f 4e keur f a 5e keur f laatste keur f Fabrieksboter. Aanvoer 8/3 en 27/6 vn. Prijs f 55.50 a -. Noteering van de commissie der Vereeniging van boter- en kaashandelaren in Friesland: Boter eerste soort f 55.00. Kaas. Nieuwe nagel- f a oude f aanvoer kilo. SCHIEDAM, 9 November. Noteering van de Beurscommissie. Moutwijn f 11,—per Ned. vat, zonder fust en zonder de belasting. Moutwijn kalm. Spoeling per ketel f2, Graan-Spiritus f 17 aMelasse-Spiritus 15,— aruwe Spiritus f8,— a LONDEN, 8 November. Geslacht vee. De aanvoer Central Meat Market bestond heden uit 80 ton Schotsche runderen, 320 zijden uit Liver pool, 500 achter- en 550 voorbouten uit Amerika, alsmede 3800 achter- en voorbouten iwt Argen tinië. Ofschoon de handel traag was, kwam het koudere weder den verkoopers te stade en de prijzen waren vaster. Die iets te vorderen hebben van of ver schuldigd zijn aan de nalaten schap van Mejuffrouw SUSANNA COLPA, in leven weduwe van den Heer Andries Hendrik Jacobs, gewoond hebbende te Leiden, Heerenstraat 40 en aldaar den 4en November 1909 over leden, worden verzócht daarvan opgaaf of betaling te doen ten kantore van Mr. L. M. J. H. Kerstens, Notaris te Leiden, vóór of op den 20en November 1909. (623) Vrijwillige Verkooping in het Notarishuis aan Den Burg te Leiden, bij opbod Zaterdag 13 November 1909, bij afslag Zaterdag 20 November 1909, des avonds te zeven uren, ten overstaan van Mr. J. A. F. C0EBERGH, Notaris te Leiden, van de navolgende Huizen en Erven, te Leiden. 1. Het sedert weinige jaren nieuw gebouwd HUIS en ERF met af zonderlijke BOVENWONING, aan de Poelgeeststraat, Nrs. 6 en 6a, nabij den Maredijk, groot 61 centiaren, bevattende: Gang met Tochtdeur, Zijkamer, Alkoof met Bedstede, Binnenkamer met Bed stede, Keuken en Plaatsb o v e n groote Voorkamer, Alkoof, Achter kamer, Keuken, Zolder met be schoten Kap en afgeschoten Ka mertje. De Kamers zijn behangen, geplafoneerd en voorzien van vele Kasten, Stookplaatsen en verdere gemakken. Beneden verhuurd ge weest voor f 2.10 per week en boven voor 2.50 per week. 2. Het sedert weinige jaren nieuw gebouwd HUIS en ERF met afzonderlijke BOVENWONING, naast en geheel ingericht als het voorgaande, Nrs. 4 en 4a, groot 61 centiaren. Verhuurd per week beneden voor 2.en boven voor 2.50 per week, te voldoen per maand. De perceelen hebben Gas- en Duinwaterleiding. 3. Het gUIS en ERF, aan de Voorste Zandstraat No. 5 nabij den Ouden Singel, groot 31 cen tiaren, bevatten deGang,Zijkamer Binnenkamer, Keuken, Plaats en, Zolder. De Kamers zijn behangen en voorzien van Kasten, Stook plaatsen en verdere gemakken. Verhuurd per week voor ƒ2.—. 4. Het HUIS en ERF, gelegen naast, en ingericht als het voor gaande, No. 7, groot 32 centiaren. Verhuurd per week voor ƒ2. 5. Het HUIS en ERF, aan de Bouwelouwesteeg, No. 21, groot 52 centiaren, bevattende: Voor kamertje, Binnenkamer met bed stede, groote Plaats, Zolder en veidere gemakken. Verhuurd per week voor 1.40 De perceelen hebben Duinwaterleiding en zijn te bezichtigen daags vóór en op de dagen van veiling en afslag van 112 uren. Aanvaarding en betaling 20 December 1909. Meerdere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van voor noemden Notaris, alwaar tusschen de veiling en den afslag op alle werkdagen van 10-2 uren ver hoogingen kunnen worden ge daan legen genot van één vijfde der verhoogoom. (563) Gevraagd om terstond in dienst te treden een R. K. Meid-Huishoudster, liefst van buiten, bij een weduw naar met vier kinderen. Brieven lett. B. aan W. HOOGZAAD, Kos ter, Zoeterwoude, Hooge Rijndijk. (631) MAGAZIJN Haarlemmerstraat 130 LEIDEN. Gloeilichtkousjes van 10, 12VS, 15, 17Va, 20 en 25 cents per stuk. Bij 12 stuks 2l/s cents per stuk minder. Lilliput Kousjes f 0.10 Sterk licht Kousjes - 0.20 Kousjes voor hangend licht - '0.20 Krist. Gloeilichtglazen per dozijn - 0.60 Gaatjes-glazen per dozijn - 1.— Sterk licht glazen per dozijn - 2.10 Stiften per dozijn - 0.10 Verder alle soorten Kapjes en Bolletjes voor staand en hangend Gloeilicht en als Reclame: Gas brander, Afsluitdop, Kousje, Stift, Ballon en Kaprand, dus compleet Gloeilichtstel, alles te zamen voor één Gulden. (626) Beleefd aanbevelend, j. v. d. STOK. Adverteert in De Leidsche Courant van een prachtige keuze LUXE DOOZEN, gevuld met: Bonbons, Vruchten, Borstplaat en Marsepein. N. ES, Alle Chocoladeletters zijn gefabriceerd van de Chocolaad „UNION". (632) Beleefd aanbevelend, Banketbakker. Oude Rtjti 2, LEIDEN Telefoon 411. TE KOOP aangeboden circa 300 bos best blad- riet, bij JACOBUS VAN DER LAAN, te Hoogmade. (617) W. v. Benten, KOEIEN- en PAARDENSCHEERDER, beveelt zich beleefd aan. (509) Adres: Rijpwetering. Te Koop Een groot huis met schuur en erf en grooten tuin, welke door zijne ligging ook als bouwgrond geschikt is, even buiten Leiden, alsook een niet te groot winkelhuis, op netten stand te Leiden. Brieven onder nr. 403 Bureau v. d. Blad. Ondergeteekende beveelt zich be leefd aan voor het leveren van alle soorten Brandstoften, tegen concurreerende prijzen. W. Y1NK. (554) Handelaar in Brandstoffen, O^gstgeest. Gevraagde betrekkingen van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent, contant. Mevr. WEEBERS, Hooigracht 31, vraagt tegen 1 Februari een tevens voor eenig huiswerk. [611 Kleine Advertentiën. Van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent, TE KOOP GEVRAAGD: 5 A 600 schoven best gewonnen haver. Franco brieven Th. Beijk, agent Leidsche Courant, Hoogmade.

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 3