No. 32. De Erfgenamen van Judas. BUITENLAND. BINNENLAND. Ie Jaargang. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaalbij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent. Maandag H November 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Een Bisschoppelijk: schrijven over de Pers. Mgr. Bettinger, de nieuwe aartsbis schop van München, heeft tot zijn dioce- sanen een herderlijk schrijven gericht over •wat tegenwoordig de Kerk te lijden heeft. In dat schrijven wordt aangetoond, wat men al beproeft heeft en nog beproeft tegen de Kerk in Frankrijk, Spanje, Ita lië en Portugal, zonder dat evenwel de naam van een enkel land genoemd wordt, ln dezen herderlijken brief heet het: j,Men beleedigt er zonder schaam te Christus te midden eener Chris telijke bevolking. Het was ons een troost te zien dat ons land en onze Beiersche bevolking zich daarbuiten hield. Helaas! Ook bij ons doet zich die revolutionaire actie, die paal noch perk kent, voelen. Het gaat niet aan, het ernstige gevaar dat ons be dreigt te ontkennen. Wij moeten wak ker geschud worden uit onze lauw- hield, om aan de hatelijke aanvallen ycïerstand te bieden,- waaraan de Kerk" en de Godsdienst bloot staan. En welke zijn de oorzaken van die onheilen? Men vindt zeindeslechtepers die met hardnekkigheid de anti-chris telijke ideeën verspreidt in de meest uitgebreide kringen der bevolking. Laten wij dus het groote be lang der pers leeren inzien. Verwij dert uit uwe woningen de slechte couranten, tijdschriften en boeken. iToont u Katholieken en laat u niet door uwe vijanden overtreffen in wilskracht en geest van zelfverlooche ning. Indien gij iets aan te merken hebt op de organisatie der Katholieke krachten en op hunne wijze van den vijand bestrijden, vergeet dan niet dat critiek alleen geen geneesmiddel is. Biedt.uw raad aan, maar laat die vol gen door bewijzen van uw geest van zelfverloochening. De pers te helpen op een krachtda dige en werkzame manier is honderd maal meer waard dan zich te laten verleiden tot banale critiek." V De Ferrer-zaak. De vrijdenkerij ontkent, dat de v r ij- m ets el a rij de hand zou hebben ge had in de Ferrer-kwestie, om die uit tc spelen tegen de Katholieke kefk. Het Groot-Oosten van Frankrijk heeft aan de verschillende Loges een schrij ven gericht, dat geen twijfel meer over laat aan de mede-verantwoordelijkheid der vrijmetselarij aan ophitsing tegen de Kerk. En het Belgische Groot-Oosten heeft den volgenden oproep tot het Belgische volk gericht „Moge het bloed van dezen nieu wen martelaar den bodem van het ongelukkige Spanje bevruchten <om er de idéé van vrijheid en verdraag zaamheid op te doen ontkiemen, die in dit land alleen kunnen tegen,hou- FEUILLETON. 32) Het was een geldstuk, aan de eene zijde het beeld van Augustus, en aan de andere zijde een'Parth voorstellend, die in knie lende houding een veldteeken aanbiedt. De penning van Judas! mompelde Pa lter Anselmus. Zijn koortsachtige blik ging van het geldstuk naar het boek van Martin Luther; een hevige strijd werd er in zijn binnenste gestreden, maar de engel der duisternis schoof voer Pater Amselmus het boek van den vervloekte, en, in zijn linkerhand de Judaspenning houdend, opende pater Anselmus het boek van Lu ther, den afvalligen monnik. XV. HET HUIS MOZES MOLSEIN. Het huis van Mozes Molsein had een 'goeden naam in Europa en Parijs. Zijn handteekening had de waarde van klin kend goud. Men achtte haar gelijk aan die Van Rothschild. Mozes was niet gehuwd, geen behoef te voelend aan genegenheid, leefde hij slechts vbor zich zelf. Indien er iets in staat was om zijn oud hart te doen kloppen, dan was het de gedachte, dat ide zonen van Israël iri de wereld voor den het van dag tot dag driester optreden eener geestelijkheid die naar rijkdom en heerschappij haakt. Moge het Belgische volk, ge let op deze zoo betreurenswaardige gebeurtenis (de veroordeeling van Ferrer) zich de gevaren bewust wor den, welke de volkeren bedreigen, die hun belangen toevertrouwen aan mannen, die onder het knecht schap der Ker k gaan gebukt." Dit authentieke document neemt broe der Ferrer als welkom voorwendsel om de Katholieke Kerk verdacht te maken. Frankrijk. Te Parijs zijn twee Russen in hech tenis genomen, zich noemende Berlinoff en Martinof, die volgens de meening) der politie, behooren tot de Russische terroristische partij. De beide Russen bewoonden samen een zeer schamel kamertje in de rue Lyonnais, dat zij slechts bij uitzonde ring verlieten. Veertien dagen gelegen, werden de andere bewoners van dit huis ■opgeschrikt door een vrij hevige ont ploffing. Geheel onthutst begaf de con cierge zich naar de kamer der beide Rus sen, waar nog een dikke en scherpe rook hing. „Wat is hier gebeurd vroëg hij. „Niets bijzonders," was het antwoord, „wij hebben met een revolver naar den zolder geschoten." Woensdag een tweede ontploffing. Maar toen werd de concierge zelfs na herhaaldelijk kloppen niet toegelaten, zoodat de politie met het gebeurde in kennis werd gesteld. Deze nam nu eerst Berlinoff in hechtenis, terwijl hij rustig op de kamer zat te lezen en legde een uur later de hand ook op Martinof, toen deze, zonder iets kwaads te vermoe den, zijn woning wilde binnentreden. Bij de later ingestelde huiszoeking werden flesschen gevonden met salpe terzuur, glycerine, verschillende poe ders, enz. Engeland. De pers en de kwakzalverij. Het Ned. Tijdschrift v. Gen. schrijft: De British Medical Assosiation heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt.door 'n boek, getiteld Secret Remedies, in het licht te geven, waarin de samenstelling en de koopwaarde der geadverteerde patent-geneesmiddelen wordt medege deeld. De vraag naar dit boek is zóó groot, dat in drie maanden tijds reeds vijf uitgaven zijn verschenen. Ook in de stations wordt het ruim verkocht. Toch is het niet druk geadverteerd slechts zeven bladen (behalve de vak pers) hebben de advertentie van het boek geplaatst, doch de Daily Express, Daily Chronicle, Star, Graphic en News of the World hebben haar geweigerd. uit gingen en hun kapitaal steeds groo- ter werd. Nooit zag men hem in 't openbaar of iu het theater. Men had hem eens den titel van baron aangeboden, wat hij echter met trots van de hand wees. Ik ben meer dan een vorst, ant woordde hij. Altijd had hij drukke zaken. Twee dagen, nadat Ephraïm een on derhoud met Juliana had gehad, ver- Het Mozes tegen vijf uur 's morgens het rustbed, waarop hij eenige uren gerust had, en een knecht opschellend, vroeg hij hem: Zijn er nog mënschen in de wacht kamer? Tien personen, mijnheer. Laat hen in volgorde binnen komen. Het eerst trad een oude vrouw bin nen. Welnu, Rebecca, vroeg Mozes, hebt gij de familie Auberviller al geruïneerd, is de weduwe al ln uiterste nood ge bracht? Mijnheer, antwoordde de jodin, mevrouw Auberville heeft geen juweel, geen omslagdoek meer om te verkoopen De moeder en de kinderen sterven van honger. De sleutel van haar huis zal haar morgen ontnomen worden. De moe der is ziek geworden. Clara, haar oud ste dochter, ligt ten prooi aan eene hevige koorts, Dit werpt nog een scherper licht op de bewuste en niet-belangelooze mede werking van een aantal bladen met de kwakzalverij, dan hun weigering om ver derfelijke advertenties te weigeren. Daarbij immers hoort men het voor wendsel, dat men liiet kan vorderen, dat de administratie uitmaakt, welke ad vertenties schadelijk zijn voor het alge meen welzijn. Maari nu blijkt het, dat' men wel oplet, of een advertentie scha delijk kan zijn voor gewenschte adver teerders. De Britsche pers, zegt the Brit. med. Journal., behoeft op dit ver schijnsel niet trotsch te zijn, maar de geneeskundigen moeten er wél op letten. De „patent-middelen" moeten in Enge land van een zegel worden voorzien. De^ opbrengst voor dit zegel bedroeg in 1908 334.000 P.St., voor 41 millioen potjes en fleschjes, en daaruit wordt in Secret Remedies afgeleid, dat het Engelsche publiek in dit jaar ongeveer 3 millioen P.St. aan zulke zaken be steed. Schat men de kosten der waren en hun verpakking op één tiende (ze kér niet te weinig) en de provisie der wederverkoopers ook, dan hebben de couranten en de kwakzalvers samen 30 millioen gulden gedeeld. Dit geld wordt meestal door hen betaald, die het 't minst kunnen missen. Een hard tobben de weduwe heeft f 60 besteed voor een gekleurde oplossing van citroen zuur. Maar als de pers reeds zulk een advertentie weigert, wat moet men dan van haar verwachten, als de regeering dit rooverswerk eens zou willen tegen gaan. Moge de Nederlandsche pers, die zoo vaak aan dit tijdschrift mededee- lnigen ontleent, welke zij dienstig acht voor het publiek ,ook dit bericht over nemen en daardoor toonen, dat zij hoo- ger staat dan de genoemde bladen. Wij zijn zeer benieuwd of aan dezen wensch van het tijdschrift voor Geneesk. ook gevolg zal worden gegeven door die bladen, die bijna dagelijks hunne kolommen open zetten voor allerlei kwakzalvers-advertenties, welke zeer voordeelig zijn voor de couranten en de kwakzalvers (zie boven het cijfer van 30 millioen) doch waarvan het publiek slechts de dupe wordt. Duitschland. De officieuze Norddeutsche geeft een overizcht van de in Duitschland voorge komen cholera-gevallen en van de maatre gelen, die genomen zijn om de ziekte te weren. In het geheel zijn van 19 Juli tot 3 November in Pruisen 33 gevallen van cholera voorgekomeen, van .welke er 12 doodelijlc zijn afgeloopen. Aan de Rus sische grens zijn een groot aantal waar nemingsposten geplaatst. Verder zijn ook aan den Rijn bij Emmerik wachtposten opgesteld en cholera-barakken opgeslagen die met stoom gedreven ontsmettingstoe stellen tot hun beschikking hebben. Ten opzichte van Russische vlotters en land verhuizers zijn bijzondere voorzorgsmaat regelen genomen. Dat is het juiste oogenblik om te handelen, zeide Mozes, ga naar deze dame, begin medelijden te betuigen met hare ellendebewijs haar dat de zorgen van een geneesheer noodzake lijk zijn, biedt u aan u met alles te belasten. Zeg haar dat gij handelt in naam van invloedrijke personen, die bereid zijn tot alle offers, maar alleen ten gunste van geloofsgenooten. Een moeder die sterft van honger, staat op het punt haar God te verloochenen, waarvan zij zich verlaten acht. Zeer dikwijls vertel len de Katholieken in de bladen en de boeken, dat Israëlieten bekeerd zijn tot den godsdienst van Christus, ik, als Israë liet en millionair, wil afvalligen koopen. Ik zal er heden nog zorg voor dra gen, antwoordde Rebecca. Ik geef, om te beginnen, een cre- diet van twintig duizend francs. Rebecca verdween, en een man van ongeveer vijftig jaar trad het vertrek binnen. Gij hebt mij een audiëntie aange vraagd, mijnheer Cacause, zeide Mozes op een kouden toon. Uw, naam is gunstig bekend op de bank, ik heb inlichtingen ingewonnen. Hebt gij een zaak aan mij voor te stel len Ja, antwoordde Cacause, met een trillende §te,m, feen vreemde gaak, zoo- Italië. In Isola del Liri zoo lezen we in een bericht uit Rome had de socialistische gemeeentaraad na de terechtstelling van Ferrer een besluit aangenomen, om alle kruizen op het gebied der gemeente weg te nemen. Dit besluit werd ook ten uit voer gelegd. Men wilde de kruizen weder oprichten. Toen de burgemeester zich daartegen verzette, bestormde de menigte, grootendeels vrouwen, het raadhuis en joeg den burgemeester op de vlucht. De onderprefect uit het naburige Sora zette den burgemeester af. Maar deze verscheen eergisteravond met 150 aanhangers om het raadhuis te heroveren. De politie nam hem daarop in hechtenis. Portugal. De gemoederen te Parijs worden in spanning gehouden door het proces- Steinheil, maar ook Lissabon heeft zijn sensatieproces en wel als vervolg op een misdaad, die reeds voor 31 maan den gepleegd werd en die aan 14 per sonen het leven kostte. Ruim twee jaren geleden brandde nl. een huis val vijf verdiepingen af in de Magdalenastraat te Lissabon. Drie Span jaarden worden nu beschuldigd dat huis in brand te hebben gestoken ten einde een som van 80,000 fres. machtig te worden, zijnde de assurantiepenningen voor koopmansgoederen, die zij den vo- rigen avond uit het huis hadden gehaald. Een der beklaagden heeft reeds bekend, de tweede gedeeltelijk, de derde blijft stokstijf zijn onschuld volhouden. Het proces zal 10 dagen duren. Oostenrijk. Volgens de laatste volkstelling is het aantal Katholieke Polen in Silezië, de laatste tien jaren zeer toegenomen, ter wijl daarentegen het aantal Evangelische Polen sterk is afgenomen. Servië. Sinds eenigen tijd loopen te Belgra do geruchten, omtrent een komplot der Schismatieke bisschoppen, om prins Ge- org wederom als troonopvolger te pro- clameeren. Bisschop Nikanor heeft in een vertrouwelijk schrijven zijn vrienden medegedeeld, dat God hem in 'n droom belast had voor de herstelling der na tuurlijke troonopvolging te werken. Ver der had hij gedroomd, dat in Belgrado een revolutie was uitgebroken, die ein digde met de proclamatie van prins Georg tot koning. De regeering heeft een on derzoek doen instellen naar het kom plot, waartoe ook verschillende officie ren behooren. Marokko. Volgens een officieele mededeeling hebben de Spaansche troepen zonder slag of stoot de stelling Hidim bezet, die beschouwd wordt als de sleutel van den geheel en Drie Vorkenkaap. Deze inneming is de eerste van een als zonder twijfel nog weinig behandeld is in uw huis. Mijn broeder, mijn eeni ge broeder, had eens mijn hulp noodig, het was een eereschuld, ik betaalde... Arme Karei! Hij had hoop gehad het ka pitaal bijeen te krijgen.... Zijn verlies sleepte ook mij mee.... Indien ik alleen op de wereld was, zou ik misschien de wanhoop verdreven hebben door den dood te zoeken, maar ik heb een vrouw, twee kinderen, ik kan hun geen schande en ellende nalaten..... - Wat verlangt gij? vroeg Mozes Mol sein. Een leening van honderdduizend franc. Onder welke voorwaarden? Mijn eer, mijn bloed en mijn leven. Uw bloed, ik ben toch geen Shylock; uw leven, wat zou ik daarmede doen? Indien ik het aanneem, dan breng ik u in de onmogelijkheid om mij ooit terug te betalen.... Uw eer! binnen acht dagen staat gij voor een bankroet. Maar ik ben nog jong, mijnheer, ik heb energie; het gevoel van mijn plicht, de dankbaarheid zullen mijn krachten ver dubbelen. Men zegt dat ik bekwaam ben in zaken.... Men kan zich vergissen,- zeide Mol sein koel, een bekwaam man blijft voor niemand een waarborg. t= Met jyas mijn broeder] zeide mijn* geheele reeks operaties, die volgens een vastgesteld plan zullen worden uitge voerd. Muley Kebir, de broer van sultan Mu- ley Ha fid heeft in den omtrek van Ta- za de vaan des opreoers ontplooid. De machtige Sherif Much ondersteunt hem, en men gelooft, dat vele stammen hem tot hun opperhoofd zullen uitroepen, Ifritusschen versterkt de sultan zijn. strijdkrachten. Amerika. De revolutie in Nikaragua. Uit Managua wordt geseind, dat het jongste gevecht de regeering een zege praal heeft gebracht. Vele aanhangers, van Estrade werden gedood of gewond. Het verlies van president Zelaya be droeg 15 man. De opstandelingen zijn in de richting van Rama 'gevlucht. De minister De Waal Malefijt en de zending. „De Standaard" heeft een „driestar" onder het opschrift: „Christelijke kolo niale Overheid." Deze vangt aldus aan „De Koloniale Memorie van Ant woord is in het praeciseeren van het christelijk karakter der Overheid niet bijster gelukkig geweest. Het toegelichte standpunt is niet geheel het onze. Toch wijte men dit niet aan den Minister. Hem kent men uit zijn verleden te goed om niet te we ten, hoe warm zijn hart voor de christelijke belangen klopt. Doch zulk een stuk schrijft niet de Mi nister zelf. Dat doen goeddeels zijn ambtenaren voor hem, en hij revi deert het. Zijn nu door die ambte naren eenmaal uitdrukkingen en om schrijvingen gebezigd, die er even mee door kunnen, zonder juist ten volle zijn meening weer te geven, dan blijft er allicht iets staan, wat de Minister, ware het stuk door hem' zelf gesteld, geheel anders zou ge formuleerd hebben." Deze excuses voor den minister wor den gevolgd door een korte uiteen zetting van het anti-revolutionair stand punt, hierop neerkomende, dat de over heid in Indië haar eigen christelijk ka rakter niet mag verloochenen, noch zich' dat heeft te schamen. Nooit mag be-; sluit „De Standaard" het ontzien van den Islam zoo ver gaan ,dat de Overheid niet voor haar christelijk karakter oolc tegenover den Islam zou durven uit komen. Speelholen te Scheveningen. In de afdeelingen der Tweede Kamer werd bij de behandeling der Justitie-be- grooting de vraag gedaan of door de po litie niet meer afdoende kan worden op beer Caucase wanhopig. Ziehier alles wat mij nog mogelijk is voor u te doen, hernam de bankier. Isaac Ruprihem is uitgestorven, hij had te Parijs een handelshuis; zijn bekwaamheid ver oorloofde hem goede zaken te maken, ik' bied u zijn plaats aan. Ik dank,- mijnheer, antwoordde Jean Cacause, ik ben altijd eerlijk geweest ,- daarvoor acht ik mij ongeschikt. Wanneer men arm is, zeide Molsein,- moet men niet scrupuleus zijn. Men moet altijd volgens zijn geweten handelen. Hij zeide deze woorden met trots. Ik kan u de honderdduizend francs niet leenen, om de redenen, die ik u ge zegd heb, hernam Mozes, maar ik kan uwi bankroet verhinderen. Doe het, mijnheer, doe het. Gij moet mij uw huis afstaan en ik zal den vervaltijd uitstellen. Deze afstand beteekend-^ ondergang en armoede en toch aarzelde Cacause niet. Ziehier gezegeld papier, onderteeken een voorloopigen koop, ga in den loop van den dag naar een notaris, laat de acte opmaken en Zaterdag zal ik alles betalen, (V^ord* yeryoïgd),- j

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1