3 De Kinderwetten. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit stad en omgeving, Ie Jaargang. No. 28. Bureau OUDE! SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent. Woensdag November 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De gronden tot onttrekking zijn: a. slecht levensgedrag; b. in de waarneming der voogdij of toeziende voogdij onbekwaamheid aan den dag te hebben gelegd, van hun bevoegdheid misbruik te hebben gemaakt verplichtingen te hebben verwaarloosd; c. ingevolge de gronden sub ,a en b hit eene andere voogdij of toeziende .voogdij te zijn ontzet; d. uit de ouderlijke macht ontzet te zijn op een der algemeene gronden (le of 2e) e. in staat van faillisement te verkeeren; f. met den minderjarige in persoon of door zijn vader, echtgenoot of kinderen een rechtsgeding te voeren, waarin de staat van den minderjarige zijn fortuin pf een aanmerkelijk 'deel zijn goederen .betrokken zijn; g. de speciale gronden bij de ontzet ting uit de ouderlijke macht genoemd (3e, £e en 5e). De vader en de moeder kunnen niet uit de voogdij ontzet worden in de geval len hierboven sub b, c, e en f genoemd. Ontheffing van den vader en de moeder uit de voogdij kan geschieden om dezelf de redenen als uit de ouderlijke macht. Ontheffing van alle andere voogden kan geschieden op eigen schriftelijk verzoek, indien een tot de uitoefening bevoegde in gezetene van het koninkrijk of het bestuur yan eën daartoe bevoegde vereeniging, stichting of instelling van weldadigheid zich schriftelijk bereid verklaart de voog dij over te nemen en de rechtbank dit in het belang van den minderjarige acht. Thans zijn wij genaderd tot de proce dure tot ontzetting en ontheffing, welke Wij; volledigheidshalve, hier in het- kort zullen weergeven Zij die bevoegd zijn de ontzetting of ontheffing te vragen, moeten dit onder Overlegging der noodige bewijsstukken, doen bij eenvoudig verzoekschrift aan de iarrondissenients-rechtbank van de woon plaats of laatste woonplaats van den ouder of voogd.. Als regel moet dit verzoekschrift door een procureur worden ingediend. Vroeger was het dubiens of ook de voogdijraad verplicht is zijne verzoek schriften door een procureur te doen in dienen. Bij de laatste wijziging, waarbij vele vereenvoudigingen en bekortingen betref fende de procedure en executie zijn aan gebracht, is bepaald, dat de voogdijraad niet meer van een procureur gebruik be hoeft te maken. Is een verzoek niet uitgegaan van den .voogdijraad, dan wordt het verzoek met bewijsstukken teil spoedigste door den 'griffier aan den voogdijraad medegedeeld. De rechtbank roept daarna de ouders (oi voogd), de bloedverwanten eii aange- huwden en den voogdijraad op, om over dhet verzoek te worden gehoord. Deze op roeping geschiedde voorheen bij deur- Vaardersexploit, binnenkort zal zij echter ibij aangeteekenden brief plaats hebben, Is de rechtbank na de genoemde ver- Jiooren nog. niet van de noodzakelijkheid Overtuigd, dan kan zij getuigenverhoor be velen, Hierna neemt het OpenbaaT Ministerie Conclusie en heeft de uitspraak plaats. De behandeling der zaak geschiedt met gesloten deuren. Bij ontzetting of ont heffing benoemt de rechtbank, zoo noo- jdig, tevens een voogd en een toeziend Voogd. Wordt slechts een der ouders ontzet jof ontheven, dan gaat de ouderlijke macht lop den andere over. Na de ontzetting of ontheffing stelt de kantonrechter, gehoord den voogdijraad den voogd, de bloedverwanten van den iminderjarige, benevens den tot uitkeering verplichte, het bedrag vast, wat de ont vette ouder in de oproeping der kinderen 'moet bijdragen. Tot voogd zijn benoembaar alle meer derjarige Nederlanders, (zoowel mannen 'als vrouwen), waaraan die bevoegdheid bij de wet niet ontnomen is, benevenjs de in het Koninkrijk gevestigde rechtsper soonlijkheid bezittende yereenigingen ;of instellingen van .weldadigheid wier sta tuten, stichtingsbrieven of reglementen duurzame verzorging van minderjarigen voorschrijven. Hier te Leiden komen als zoodanig in aanmerking de Vereeniging Liefdewerk voor Kinderbescherming, onderafdeeling van de Vereeniging van den li. Vin:en- tius a Paulo en de diaconiën der Nederl. Hervormde en Gereformeerde Gemeen ten. Hangende het gerechterlijk onderzoek kan de rechtbank, alsmede de officier van Justitie dc ouderlijke macht of de voogdij schorsen en de minderjarigen tijdelijk aan de zorg van den voogdijraad toevertrou wen. Ook kan de Officier van Justitie, min derjarigen, welke niet onder de ouder lijke macht staan en van geen voogden zijn voorzien en die welke zijn verlaten, tijdelijk aan de zorg van den voogdijraad toevertrouwen. V Kwakzalversadvertenties. De advertentie is wel de hoofdbron van inkomsten voor een dagblad. En we begrijpen de vreugde van een administratie, die de advertenties, naar zich ziet toestroomen, evenals we ons haar teleurstelling kunnen voorstellen, wanneer annonces moeten worden afge wezen. En tot „verboden" advertenties be- hooren, naar onze overtuiging, de kwak zalversadvertenties. Het aanprijzen van kwakzalversadver tenties is niets anders dan boerenbedrog. En een dagblad, dat helpt om die middelen aan te prijzen, brengt o. i. de eenvoudige lezers op een dwaalspoor. Nu weten we wel, dat het niet zoo makkelijk te bepalen is, wat nu precies kwakzalversmiddelen zijn. Maar van verschillende dier middelen, bijv. het Coza-poeder tegen dronken schap, staat het wel vast, dat zij niet helpen, en dat dus, wie door aanprijzin gen van de .wijs gebracht, zoodanige kwakzalvers: luien, zijn geld eenvou dig wegwerpt. Bij twijfel kan men het advies van een deskundige inroepen. Wij wenschen niet mee te doen aan de verrijking der kwakzalvers. Daarom zullen alle kwakzalvers-adver tenties uit onze kolommen worden ge weerd. Op die manier kan geen onzer lezers er in loopen. V Zondagsblad. We hebben de behoefte gevoeld onzen lezers in het vervolg goede en prettige Zondagslectuur te geven. Daarom zal, te beginnen met a.s. Za terdag, gerégeld bij „De Leidsche Couran t" verschijnen een Zondags blad, waarin naast verschillende verha len, geleidelijk meerdere rubrieken zullen worden opgenomen. We vertrouwen, dat de lezers ook deze poging om hen te believen, op prijs zul len stellen. ö&ïitscMaïicü. Te Kiel is een groot proces aanhangig "tegen negen ambtenaren, die beklaagd worden van diefstal van de keizerlijke ma rinewerf. De diefstallen waren op touw gezet door een consortium van handelaars in oude metalen, die tot verscheidene amb tenaren en beambten van de werf in be trekking stonden. Het hoofd van deze laatsten was Gustav Heinrich, magazijn directeur en Rechnungsrat, een man, die sedert 54 jaren bij de werf in dienst is en bij zijn gouden dienstjubileum de orde van den Rooden Adelaar 3de klas heeft gekregen. Hij moet sedert 1899 in onge veer dertig gevallen ten deele alleen, ten deele met andere beambten samen oud materieel- en metaalafval in groote hoe veelheden verduisterd en door het afgeven van valsche weegbriefjes en het plegen van valschheid in de boeken aan de con trole onttrokken hebben. De koopers van het gestolen materieel waren de kooplie den Frankenthal, twee Jacobsohns en Bra- kel. Frankenthal was de ziel van de on derneming. Als rijk man zijn vermogen wordt op vijf tot zes millioen mark ge schal stonc| hij tg l^iej ifl hoog a,anzien en ging hij mei: vele hooggeplaatste men- schen om. Voor zooveel men heeft kun nen nagaan, is in het geheel voor etn waarde van ongeveer een millioen mark gestolen. Frankenthal staat bovendien nog wegens belaslingoniduiking terecht. Hij vervalschte, om den fiscus te misleiden, zijne koopmansboeken. Daarom is zijn vermogen in beslag genomen. De dief stallen kwamen aan het licht, doordat het te Berlijn in den kijkerd liep, dat een ex pediteur telkens groote hoeveelheden nieuw touw, smeerolie enz., te koop bood. De politie werd gewaar, dat die dingen afkomstig waren van een schrijver van de keizerlijke werf, die zich voor koopman uitgaf. Uit het onderzoek bleek, dat er ook met de verkoopingen bij inschrij ving geknoeid werd. Nu eens werden voor het wegen van een legen wagen stuk ken lood onder den wagen aangebracht, om de tarra te verhoogen, dan weer wer den de wagens, waar het materieel op ge laden werd, maar ten deele op de weeg schaal gereden, dan weer werden de weegbriefjes, op welke het gewicht auto matisch werd aangegeven, vervalscht. Sommige wagens schijnen zelfs ongewo- gen de werf te hebben verlaten. Het ge beurde, dat wagens van de werf wegre den, die met 500 centenaars beladen wa ren, waarvan de helft maar was opgege ven. Soms waren de wagens zoo volge pakt, dat zij op den weg naar het goede- renstation inzakten. Het hof zal met de gezworenen twee de plaats zelve na ie gaan, op welke wijze de beschuldigden hunne knoeierijen in de praktijk brachten. SSpm-aJe. Het Parijsc'..- „Journal" publiceert eenige uittreksels uit een gesprek dat Ko ning Alfonso gevoerd heeft naar aanlei ding van liét ongunstige oordeel dat een groot deel der buitenlandsche pers over Spanje en zijn rechtsinstellingen geveld heeft. De Koning zeide: V/elk een meening hebt gij u in Frank rijk toch wel over Spanje gevormd? Wan neer men sommige Franschen zou geloo- ven, dan schijnt ons land slechts een natie van barbaren te zijn. Wat weet gij eigen lijk van de geschiedenis van Spanje af? 2ijt gij er wel dieper in doorgedrongen dan tot de geschiedenis der Inquisitie waarvan uwe bladen zulk een geweldigen ophef maken? Weet gij dan niets van uw eigen godsdienstoorlogen? Laat ons modern zijn en de gebeurte nissen in het ware licht van hun tijd be schouwen. Ik ben een constitutioneel vorst en zelfs zoo gebonden door de consti tutie, dat ik niet het privilege van gratie schenken willekeurig kan uitoefenen. Ik zeg dit niet, alsof ik hierover spijt ge veelde, ik wensch slechts het feit te con- stateeren. Wij hebben militaire gerechts hoven, wier eerlijkheid boven alle ver denking verheven is. Aan deze feiten kan noch een proces, noch een vooringeno men pers iets veranderen. Laten wij ons oordeel vormen over eenkomstig de feiten, en laat de vreemde ling zich van kritiek op en raadgevingen aan naties onthouden, die hij niet of slechts onvolkomen kent. Italië. Het Hbl. van Antwerpen schrijft: „Zooals men weet, hebben de vrijden kers van alle landen besloten om, als pro test tegen de terechtstelling van Ferrer tegenover het Vatikaan te Rome op te richten „een moderne school", die den naam van den anarchist zal vereeuwigen en een voortdurend protest zal zijn te gen de Katholieke Kerk welke in deze school bestreden zal worden. Het paro chiaal comiteit vail St. Pieter heeft nu een vergadering gehouden en besloten alle Katholieke vereenigingen van Rome aan te sporen uit hun midden een comiteit samen te stellen dat offergaven van alle Katholieken der wereld zal inzamelen om in de onmiddellijke nabijheid van de Fer- rer-school een katholieke school voor hoo- ger onderwijs te stichten, waarin de dwaalleer der modernen zal bestreden worden en de jeugd zal worden opgevoed tot de openbare belijdenis der Christene beginselen en tot verdediging van Kerk en Paus. Engeland. Minister Gladstone heeft in het Lager huis meegedeeld, hoe 't toegegaan was met dig ^esjDujtiiig v&n g|ü geyg,qgene kiesrechtvrouw. Zij had de deur van haar cel gebarricadeerd. Men kon niet binnen komen. Wel had men de deur uit haar hengsels kunnen licthen, maar het gevaar bestond dan, gelijk al eens was geble ken, dat zij met haar zwaarte op de ge vangene viel. Toen hoopte men de kies rechtvrouw door een koudwaterstraal tot rede te brengen. Ferst werd er tegen de zoldering gespoten, maar toeen dat niet hielp op het lijf. Na eenigen tijd kreeg men de deur los, en werd de gevangene naar 't hospitaal gebracht. De minister had on danks de verklaring de uitvoerders van 't middel streng berispt. De heer Lovink, afgetreden directeur- generaal van den Landbouw, werd giste ren door H. M. in afscheids-audiëntie ontvangen en logeerde des nachts ten paleize. Dr. P. M. Roessingh, te Groningen, broeder van den lijfarts van H. M. de Koningin, herdacht gisteren onder zeer veel belangstelling het feit dat hij vóór 25 jaren aan de Leidsche Hoogeschool promoveerde tot doctor in de genees- en heelkunde. De Residentiebode meldt het overlij den van den heer W. Biich, het oudste lid der FI. Vincentius-vcreeniging in Ne derland en eere-prësident van het college der heeren collectanten in de H. There- siaparochie te 's Gravenhage. De ontsla pene was bij ieder zeer in aanzien je gens kerk en armen maakte hij zich zeer verdienstel ijk. LEIDEN, 3 November. De Leidsche Studenten-vereeniging voor Paedagogiek heeft thans voor de derde maal haar winterprogramma samen gesteld. Gelijk men weet, stelt zij zich ten doel althans eenigszins te voorzien, door theoretische en practische oefenin gen in de paedagogiek, in het gemis van het opvoedkundig deel hunner taak bij a.s. leeraren. Wederom vond het bestuur den heer R. Casimir, rector van het Nederlandsche Lyceum te 's-Gravenhage, bereid dezen cursus te leiden. Deze stelt zich voor dit jaar de paedagogische psychologie te be handelen. Tot het houden van lezingen verklaar den zich bereid de heerendr. H. Canne- gieter Fzn:, leeraar aan het Stedelijk Gym nasium te 's-Gravenhage, dr. J. H. Gun ning Wzn., disiricts-schoolopziener te Am sterdam, en A. J. Schreuder, directeur van de medisch-paedcgogische inrichting Klein Warnsborn te Arnhem. De openingsvergadering werd gisteren avond in een der zalen van het Academie gebouw gehouden, waar de heer R. Ca simir het woord voerde. In den ouderdom van ruim 77 jaar is hedennacht overleden ds. C. G. Cha- vannes, emeritus-predikant bij de Waal- sche gemeente alhier, vroeger te Leeu warden. De overledene was oud-president der Synode. In de gisteravond gehouden vergade ring van de Amsterdamsche Winkeliers- vereeniging, deelde de voorzitter mede, dat door het bestuur pogingen worden aaiigewend om het Rijksbureau voor on derzoek van handelswaren, thans te Lei den, in Amsterdam gevestigd te krijgen. Op den steun van het gemeentebestuur van Amsterdam kon worden gerekend. HILLEGOM. Door de Maatschappij tot detailverkoop van petroleum is een ver zoek ingediend om vergunning tot het ma ken van een kluis voor berging van ben zine op een perceel aan de Hoofdstraat. Op 9 November, 's morgens 11 ure zal ten raadhuize gelegenheid bestaan tot het inbrengen van bezwaren. HAZERSWOUDE. Gisterenavond bad in café Boers de eerste eierenveiling der onder afdeeling van de V. P. N. plaats, De aanvoer was niet heel groot, wat nu juist 'niet te verwonderen is daar in de maand November de minste eieren gelegd worden, de besteede prijs was 7 cent; ook waren er nog eenige stuks pluimvee. KAYVvjN AAN ZLE. Prijzen der ha ring: volle pekelharing f 11.2011.65, ijle pekelharing f 5.506.50, steurharing f8.75 —10.40, makreel f6.65—8.80 per kantje. De schuiten die binnenkomen hebben be langrijke averij aan het want. OUDE WETERING. Dindsdag, 9 en Woensdag 10 November a. s. des namid dags 7 uur zal de Rederijkerskamer „Joost van den Vondel" alhier, in het café „Hol- landia" hare 6e uitvoering geven. LEIMUIDEN. Gister ontving onze ge meente bezoek van een dertigtal Leidsche studenten. Onder begeleiding van een hun vergezellend, muziekkorps marcheer den zij door het dorp. In den tuin van enkele huizen brachten zij een bezoek; of zij daar bijzonder welkom waren, valt echter te betwijfelen. Een hondje, dat eveneens bij het gezelschap behoorde, joeg twee schapen van den heer C. Kooy te water. Eenige der studiosi maakten zich toen verdienstelijk door de beestjes weder op het droge te halen, waarbij zij een nat pak opliepen, wat hun blijkbaar niet scheen te hinderen. Het was een heele drukte in ons anders zoo stil dorp. LEIDERDORP. Gisteravond vergader de de Patroonsvereeniging „Vakbelang" LeiderdorpZoeterwoude ten huize van den heer P. J. Ramaker. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkomde notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd, waarna eenige huishoude lijke zaken werden behandeld en vastge steld. Hierna heeft een der leden een beschrij ving gegeven over „Neerlands mijndis - trict"de werken onder en boven den grond in de mijnen van Orrnje-Nassau en den staatsmijn Wilhelmina. Ook werden de verschillende bewerkingen van de ko len getoond en besproken. De voorzitter sloot de vergadering en dankte den spreker voor alles wat hij ons aanschouwelijk heeft gemaakt over de werken van Zuid-Limburg. NOORDW1JK. De heer M. M. F. For- nara, reeds eenigen tijd werkzaam als vo lontair, is door B. en W. benoemd tot tweeden ambtenaar ter secretarie, ter ver vanging van Jhr. G. J. van Swinderen, die benoemd is tot burgemeester van Loosdrecht. Naar wij vernemen is de fietsclub ,Nordovici", reeds druk bezig met de -«orbereiding van haar jaarlijkschen feest- ond. 't Plan bestaat, niet meer op Za- i dagavond een uitvoering te geven. Bo- :ndien is men voornemens twee aven Jen K gelijk programma op te treden: den rsten avond voor leden, donateurs en •nstigers, den tweeden avond tegen ree. 1EUWKOOP. Nog eenige vrachten jgbrengen en de ruigtbossen zaak is oor dit "jaar weer afgeloopen. De oogst ran het gewas viel niet mede. Lang durende koude ende muizen maakten, dat er belangrijk minder bossen gesneden zijn dan andere jaren. Daarbij komt, dat, bij de uitbreiding der bollencultuur, de vraag naar ruigt bossen voortdurend toeneemt. Vele kwee kers, die in den zomer niet konden be sluiten tot aankoop, komen nu bedrogen uit. Er zijn geen bossen meer te koop. In de vorige week kwamen bij één groot handelaar in bossen, zeven kooplustigen op één dag te vergeefs. Moraal.smeedt 'net ijzer enz. In de maand October zijn aan het telefoonkantoor alhier ontvangen 51 en verzonden 62 telegrammen. NOORD WIJK AAN ZEE. Zaterdag en Zondag zijn enkele visschers thuisge komen. Zij doen vreeselijke verhalen van 'i buitengewoon stormachtige weer der laatste weken. Op verschillende plaatsen hebben zij omgekeerde bommen drijvende gevonden, die zooals nog pas gebleken is met de K.W. 38 zeer gevaarlijk zijn voor de scheepvaart. Boven dien zijn 't stomme aanbrengers van rampen, die wellicht nooit in volle om vang gekend zullen worden. 't Stormweer is bovendien oorzaak ge weest, dat de vangst bedroevend is ge weest, en dat vele netten verloren zijn gegaan. Een Noordwijksche schipper ver haalde, dat hij zoo goed als de geheele vleet was kwijt geraakt. Wij zullen maar 'nopen, dat zij, die nog rondzwalken,- spoedig thuis mogen komen.

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1