De baard en de haren. Bijvoegsel, behoorende V bij De Leidsche Courant van 28 October. Gemeenteraad van Zoeterwoude. Voorzitter: de heer A. A. van Gils, burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade- ïing, waarna de notulen van de vorige yergadering worden voorgelezen ejn on veranderd goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende stukken: r Een schrijven van de heeren Belt, c.s. itmelderide dat zij zich' niet kunnen ver eenigen met de voorwaarden, door den jflRaad gesteld voor de overname van de fcrug in den Weipoortschenweg, omdat Volgens opgave van deskundigen het ge- jjwone onderhoud niet zooveel kost als fcle eischen door de Gemeente gesteld. Mededeeling van den hoofdopzichter ryan Rijn land's Waterstaat, dat bij Schouw, de boezemwateren in deze ge meente in orde zijn bevonden. Dispositie van Ged. Staten ten gelei- ;Öe van het goedgekeurd schoolgeldko- "jhier 3e kwartaal. Dispositie van Ged. Staten ten geleide van het goedgekeurd raadsbesluit tot at en overschrijving dienst 199. Adres van L. van Teylingen om de art. 13 en 81 van de alg. politieverordening toe te passen op een deel van het voet pad van het Watertje en aldaar het ver keer met karren, kruiwagens, vee, enz. te verbieden, aangezien dit verkeer oor zaak is van het bouwvallig worden zij ner muur. De Voorzitter zegt, dat de uitvoe ring van de politieverordening behoort itot de bevoegdheid van B. en W. en daarom stellen zij voor het adres naar hen te vervoegen. Aldus wordt beslo ten. Ingevolgd het adres van J. Segaar c.s. om verlichting van den Haagweg is gis teren een openbare aanbesteding gehou den waarvoor werd ingeschreven door Camphuis te Leiden f 2,67 per lantaarn en pr. maand eri" door J. H. Meijer f 1.50. Dezen laatste is de levering ge- 'gund. Aangezien geen oude lantaarns meer voorhanden zijn, zullen vijf nieu we worden gekocht bij de firma van Oppert te Maastricht a f 17.50 per stuk, welke aan den Haagweg zullen worden bijgeplaatst. Van de bewoners van het Utrechtsch jaagpad is een verzoek ingekomen om ibetere verlichting. Thans staat daar slechts één lantaarn, 't Kan er soms 'zeer donker zijn en als er niet voldoen de licht is, is er veel gevaar voor on gelukken. De Voorziter zegt, dat de meer derheid van B. en W. voorstelt, al naar geiang van' de gebleken behoefte twee a drie lantaarns bij te plaatsen in het bebouwde gedeelte. De open terreinen 'van Sundermeijer, Waals, Hoogteylingenz moeten door de belanghebbenden zelf maar worden verlicht. De minderheid wil in het geheel geen verlichting. B. en W. stellen voor vijf lantaarns aan te schaffen en er een paar op magazijn te houden. De heer .Rijnsburger gelooft niet, dat het op het Jaagpad zoo donker is, 't is dicht bij de stad. De heeren de Boer en Paar denkoo per sluiten zich bij de minderheid aan waar moet het heen met al die aanvragen. Er zijn meerdere plaatsen in de gemeente, waar verlichting meer noodig is dan aan het jaagpad. De Voorzitter en wethou der Kaptein verdedigen nader het voorstel met het oog op de veiligheid Uit het Fransch. van ROBERT DIEUDONNÉ. Prosper Flandrin had mevrouw Quin cy op een soiree ontmoet en was na die kennismaking verliefd op haar geworden. ÏHij durfde het haar evenwel niet beken nen, omdat hij niet wist hoe zij het op- ijnemen zou. Prosper Flandrin was dichter en dich ters lijden in stilte. Acht dagen lang j schreef hij mooie verzen, die hij aan de vriendin, die hij ontmoet had, opdroeg. ilMaar hij had niet de bescheidenheid van 'Arvers en dacht dat het beter was dat zij .zijn lyrische verzen, die hij haar had ge wijd, kende.Hij ging dus naar mevrouw 'DouiMet, die den vorigen Zaterdag de soi- rée gegeven had en bracht haar op de 'hoogte van hetgeen in zijn binnenste om ging. Het scheen hem toe, dat er geen geneesmiddel voor te vinden was, maar toch kon hij niet nalaten er over te spre ken. Veel dames houden er van een rol in den roman van een ander te spelen. Mevr. Douillet,. aan wien hij zijn geheim toever trouwd had, zeide eerst: Dwaas", en daarna: „Arme jongen", voor zij beloofde de verzen aan het goede adres te bezor gen. Goed, ik zal zorgen, dat zij ze leest. Zult u me vertellen, wat ze er van gezegd heeft. -r Ik beloof het u. Drie dagen later kwam hij bij mevr. Douillet terug en vroeg haar: t= En? Ik weet niet of ik g afe wel mag van verkeer. Instemming gebracht wordt het voorstel tot verlichting van het Utrechtsch Jaagpad verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen stemde de heer Kompier, de Boer, Konijnenburg, Paardekooper, Hoogeveen, v. Leeuwen en Straathof. Vóór stemden de heer v. d. Poel, Rijns burger, Dorrepaal en Kaptein. Daarna komt de gemeentebegrooting voor 1910 in behandeling. Algemeene beschouwingen worden niet gevoerd. Op de b'egrooting wordt gebracht een post van f200 voor uitgaven der tien- jaarlijksche volkstelling. Bij de behandeling der brandblusch- middelen komt de aanschaffing van een nieuwe brandspuit Voor den Rijndijk ter sprake. Deze is de minste van de gehee- le gemeente en voldoet niet meer aan de eischen. Is het niet gewenscht de oude spuit op te ruimen en een nieuwe aan te schaffen Voor hooge panden, zooals die aan den Rijndijk bestaan, is zij ongeschikt. B. en W. hébben een voorstel, doch wenschen de opinie van den Raad te kennen, dan kan deze taak bij Suppl. kohier beslist worden. De heeren Dor repaal, v. d. Poel en de Boer verklaren zich met het oog op brandge vaar voor een nieuwe spuit. De heer Paardekooper oppert het denkbeeld de spuit te verplaatsen, hetgeen door den Voorzitter wordt ontraden. Over 't algemeen blijkt de Raad van meening voor aanschaffing eener nieu we spuit. De post verlichting wordt verhoogd van f850 op f1000. Bij volgn. 86 vraagt de heer Paar dekooper, waarom uitbreiding van het Magazijn noodig is. De Voorzit ter antwoordt, dat de bestaande asch- schuur vol ishet ligt in de bedoeling het oude afdakje af te breken en een bijbouw te maken,- waar diverse inate- teriale kunnen worden geborgen. Men verkrijgt daar ter plaatse dan ook ge legenheid tot berging der woonwagens. De heer de Boer vraagt, of het arrestantenlokaal zoo slecht is, dat het moet worden vernieuwd. De inrichting is van dien aard ,zegt de Voorzitter, dat het nog niet geschikt is als ver blijfplaats voor een dier, al zijn het de grootste boosdoeners, het blijven toch menschen. Bovendien willen Burg. en Wethouders door verbouwing een dub bel lokaal verkrijgen, zcodat event, twee arrestanten kunnen worden opgesloten. De heer Straathof vraagt, waar om de kosten vanwege de voetpaden telken ja re hocger worden. De V o o r- zitter antwoordt, dat 'de arbeidsloo- nen stijgen en ieder jaar "de geraamde som nog overschreden is. De heer Paardekooper criti- seert de hooge onderwijskosten, die bij na voor leermiddelen en verwarming ver dubbeld zijn. Spr. maakt een vergelijk met andere gemeenten. Zelfs in Leiden is veel minder geld voor leermiddelen en vuur en licht noodig. Spr. stelt voor de uitgaven voor leermiddelen terug te brengen van f100 op f 80 en van de verwarming op f 150 op f 100. De Voorzitter geeft toe, dat de kosien hoog zijn. Met ingang van 1 januari zul len B. en W. een scherpere controle in voeren over het aanschaffen der leer middelen. V/at verwarming aangaat, zal bij 't hoofd op grootere bezuiniging wor de aangedrongen. Het eerste deel van het voorstel-Paarde- kooper nemen B. en W. over. De heeren Straathof en de Boer sluiten zich bij den heer Paardekooper aan. Ver laging van de begrootingspost keuren zij goed, mits het hoofd zich er aan houdt. Naar aanleiding van de verzekering van den Voorzitter trekt de heer Paardekoo- zeggen. Mevr. Quincy is een zeer fatsoen lijke'vrouw... Dat doet er niet toe. U kunt mij alles zeggen. Zij heeft gehuild... Heeft zij gehuild? Heeft zij gehuild? En toen? En toen, dat is alles. O! Ten slotte heeft zij het goed gevon den, dat u haar zou schrijven. Zij hoopt, dat het u troosten kan. Dus... zij houdt van me. Wat zal ik u zeggen. Waar moet ik de brieven heen zen den? Aan mijn adres. Ik zal ze haar geven. U bent wel goed.. Ik wil haar nog eens ontmoeten. Misschien kunt u haar wel eens ont moeten, maar het zal niet lang zijn. Prosper greep haar handen, en kuste ze hartstochtelijk. Tvv-: dagen later ontving hij het vol gende briefje: „Zorg om vier uur bij den kapper te zijn, die op den hoek van de rue Vignon en de rue Tronchet woont. Ik zal me la ten onduleeren en wij hebben dan daar gelegenheid om een poosje te praten. Laat niet aan den kapper merken, dat u me wacht. U moejt u dus als een gewone klhnt laten scheren en knippen". Heel langzaam naderde hij de rue Tron chet; eenige malen had hij heen en weer geloopen en toch stond hij reeds om kwart vóór vier voor den winkel. Hij wierp een schuwen blik naar binnen. De kapper riep hem toe: Komt u binnen, mijnheer. Er is nie mand. Ei bof. Prosper .wist niets te zeggen en ging zitten. per het tweede deel van zijn voorstel in. De heer Rijnsburger vraagt,- waar om de subsidies aan bewaarscholen met f 100 zijn verhoogd. De Voorzitter zegt, dat dit is ge schiedt in verband met de vermeerdering der schoolbevolking. De heer Paardekooper heeft van eene vermeerdering niet veel bespeurd en en acht bovendien f 200 subsidie voldoen de. Weth. K|a p tei n zegt, dat de gemeente door de bijzondere scholen en bewaar scholen veel uitgaven bespaart. In dit licht beschouwd, is een subsidie van f 250 voor elke bewaarschool niet te veel. Het voorstel om f 500 uit te trekken, wordt verworpen, met 7 tegen 4 stem men. Tegen stemden de heeren de Boer, Ko nijnenburg, Rijnsburger, Dorrepaal, van Leeuv.cn, Paardekooper en Straathof. Vóór de heeren v. d. Poel, Kompier, Hoogeveen en Kaptein. Zonder hoofdelijke stemming wordt nu f 400 toegestaan. De schoolbesturen zul len de subsidie afzonderlijk aanvragen. De heer de Bo er wil de post van f 20 subsidie voor leerlingen op de Ambacht school te Leiderdorp, schrappen. Ver schillende jongens uit Zoeterwoude ne men te Leiden les. Ook dezen zouden sub sidie moeten worden gegeven. De heer Paardekooper sluit zich hierbij aan. De jongens van den Rijndijk kunnen ook te Leiden kosteloos les ont vangen, evenals die uit het andere deel der gemeente. De Voorzitter wijst er op, dat de ambachtscholen te Leiden zich bedruipen op Rijks, Provinciale en Gemeentelijke subsidies. Dit is met de school te Leider dorp niet het geval. Deze bestaat uit par ticuliere en gemeentelijke bijdragen. In stemming gebracht, wordt deze post goedgekeurd met 7 tegen 4 stemmen. Te gen stemden de heeren De Boer, Paarde kooper, Hoogeveen en Straathof. B. en W. stellen voor aan de vereeni- ging „Helpt Elkaar" te Zoeterwoude (H. Rijndijk) en Leiderdorp een subsidie te verleenen tot 1 derde deel van het be drag, dat de gemeente Leiderdorp voor dit doel zal uittrekken tot een maximum van f 20. Na eenige oppositie werd dit voorstel aangenomen, met 7 tegen 3 st. die der heeren de ,Boer, Paardekooper en Hoogeveen. De ontvangsten geven geen aanleiding tot bespreking. De post hoofd, omslag wordt vastgesteld op f 7000, d. i. f 1500 minder dan verleden jaar. De begrooting wordt goedgekeurd op f 28.096.55 in gewone ontvangsten en uit gaven, f 4075,85 buitengewone ontvang sten, f 3000 buitengewone uitgaven. Bij de rondvraag vraagt de heer Straathof of het nu niet de beste ge legenheid is proef te «emeii jnet bazalt- slag. De Voorzitter zegt-, dat men over 't algemeen niet tevreden is over het ge bruik van basaltslag. De wegen worden er wel harder door, maar als ze stuk wor den gereden, worden ze er slechter door. De heer Straathof wil op een klein deel proef nemen. De Voorzitter zegt overweging toe Daarna gaat te twaalf uur de Raad in Comité-generaal, ter behandeling van reclames schoolgeld. Gemeenteraad van Leiden. Vergadering van hedenmiddag 1 uur. Voorzitter: mr. N. de Ridder, burge meester. Aanwezig bij openinmg 28 leden. Afwezig de heeren Pera, met kennis geving, de Vries en Kerstens. De Voorzitter opent de vergade ring. Uw baard of uw haar? Hij aarzelde en besloot om met zijn ha ren te laten beginnen. Een beetje mijn haren knippen, dat frischt op. Uitstekend.... Wilt u een krant, me neer? Dank je. Prosper had een slechte plaats, hij kon de pendule en de deur niet zien. Bij het minste geluid draaide hij vlug zijn hoofd om, tot tweemaal toe kwam de schaar bijna in zijn oog. Dat was zij zonder twij fel. Maar zij was het niet. Tien minuten over vier. De kapper hield een spiegel voor. Is het zoo naar uw zin Hij mompele wat. Shampooing? Ja, dat was weer tijd gewonnen. Wat zou hij'beginnen als de kapper met zijn haar klaar was Ja zeker. Wilt u even opstaan en u over de kom heenbuigen? Met zijn hoofd vol zeepsop zag hij er belachelijk uit. Hij voelde het warme water over zijn hoofd stroomen en dacht toen, dat hij iemand hoorde komen. Op eens maakte hij een beweging, waar van de uitwerking niet uitbleef: 't wa ter van den sproeier liep dwars over zijn kapmantel, zijn overhemd en boord. Maar meneer past u toch op Ze was het «niet. Hij boog opnieuw zijn hoofd over de kom. Een angstig gevoel maakte zich van hem meester. Wat moet ik in Godsnaam met me la ten uitvoeren tot ze komt. Wil ik u even wat nawasschen met eau de quinine? Daar droogt uw haar van. Ja.... ja.... uistekend... wat eau de De notulen van de vorige vergadering, welke ter visie hebben gelegen, worden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende stukken. Missive van Gedep. Staten ten ge leide van een extract uit het Kon. Be sluit d.d. 12 October 1909 no. 31 hou dende goedkeuring van de verordening van 29 Juli te voren, regelende de hef fing van belastingen voor het gebruik van het openbaar Slachthuis. Mededeeling van Dr. S. G. de Vries, dat hij de benoeming tot curator van het Gymnasium aanneemt. Dankbetuiging van Mej. J. Thomèse voor hare benoeming tot leerares aan de H.B.S. voor Meisjes. Mededeeling van J. P. Creijghton, dat hij zijn benoeming tot lid der commis sie van aanslag voor de bedrijfsbelas ting aanneemt. Mededeeling van Mej. N. G. Herfst dat zij de benoeming tot onderwijzeres aan de jongensschool le klasse aan neemt. Aangenomen voor kennisgeving. Overgelegd wordt: Verzoek van het bestuur der vereeni- ging tot instandhouding van het Leidsch Muziekkorps om het gebruik van het lokaal boven de Waag als repetitielo kaal. B. en W. stellen dadelijke behan deling voor. Adhaesiebetuigingen van de Chr. Ty- pografenvereeniging afd. Leiden van de Chr. Ned. Typografenbond en van den Christ. Metaaibewerkersbond in Neder land, afd. Leiden, aan het verzoek van den Ned. Werkliedenvereeniging „Patri- manium" om wijziging van de verorde- ging regelende de heffing van eene plaatselijke directe belasting. In handen gesteld van B. en W. Nog wordt medegedeeld dat aan C. van der Jagt, eervol ont slagen onderwijzer, plaatsvervangend hoofd der school 3e klasse No. 2 bij Kon. Besluit van 29 Sept. j.l. no. 51 een pensioen ten laste van den staat is verleend van f 984 's jaars. Het verzoek van de vereeniging tot instandhouding van het Leidsch Muziek korps komt direct in behandeling. De Voo rzitter-zegt, dat de Ver eeniging reeds lang verstoken is van het gebruik van het lokaal in het St. Cecilia- gasthuis. B. en W. stellen voor het ver zoek in te willigen en aan de Vereeni ging voor haar repetities beschikbaar te stellen het bovengebouw, dat langen tijd reeds on verhuurd was en klaarblij kelijk voor verhuring minder geschikt blijkt. Op een vraag van den heer Sijtsma antwoordt de Voorzitter, dat de ver eeniging hiervoor geen vergoeding be taalt. Het verzoek wordt zonder hoofdelijke stemming ingewilligd. Vervolgens komt de agenda in be handeling. 1°. Verzoek van H. W. Blóte om be stendiging in de betrekking van stads geneesheer. B. en W. stellen voor de heer H. W. Blóte wederom als zoodanig te continu- eeren voor den tijd van 3 jaar. Aldus besloten. 2°. Benoeming van een lid van het be stuur der Vereeniging tot bevordering van den bouw van werkmanswoningen. Aanbevolen worden le. J. Hartevelt, Azn., oud lid en 2e. P. Hoogenbocm, lid van den Raad. Benoemd wordt de heer J. Harteveld Azn. met 21 st. tegen 6 st. op den heer Hoogenboom. 3°. Verzoek van J. N. de Witte om eervol ontslag als opzichter der gemeente werken. B. en W. stellen voor het ontslag eer- quinine.... Half vijf en zij was er nog steeds niet.... De voorzienigheid waakte. Uw snor wat friseeren Ja, een beetje. De deur kraakte. Prosper sprong op en zijn wang was gebrand. Au! U beweegt te veel. Op zoo'n ma nier gaat het niet. Nu is uw wang gebrand, meneer. Tien minuten waren verloopen. Hij keek in den spiegeluit den witten kapmantel stak een ontsteld gezicht. De kapper gaf een laatste streek met den borstel en zei Als 't u blieft, meneer, en in zijn stem lag de voldoening van iemand die eindelijk zijn werk volbracht heeft. Maar Prosper scheen een oogenblik na te denken en met een vreemde stein stamelde hij: Het is gek, maar mijn haren lijken me nog een beetje te langJa ze zijn heusch wat te lang. Wilt u er nog een ietsje afhalen? Kwart voor vijf! Is het misschien wat te kort? vroeg de kapper spottend. Ja.... ja.„. wat te kort. Dat spijt me. (De bediende grin nikte). Als het te lang is kan men er altdij nog wat afnemen, maar als het te kort is kan het er niet meer aangelijmd worden. De dichter haatte den kapper. Wat wilt u nu meneer? Neen, neen niet knippen. Ik heb me bedacht... Scheer mijn baard maar... Kwart over vijf! Wilt u uw snor laten staan Ucen, scheer mijn snor ook maar. vol te verleenen, ingaande 1 Jan. 1910^ Aldus besloten. 4°. .Staat van af- en overschrijving op. de begrooting,- dienst 1908, vaiT het Cpl-j lege van Vrouwen-Kraammoeders. 'f 5°. Rekening,- dienst 1908, van het Col lege van Vrouwen-Kraam moeders. 6°. .Begrooting, dienst 1910, van het College van Vrouw en-Kraammoeders. De Commissie van Financiën adviseert; tot goedkeuring der stukken. Aldus besloten. l7°. Verzoek van O. Henner,- óm hei gebruik van het gymnastieklokaal deri school 3e klasse No. 4 (Langebrug). j B. en W. stellen voor het verzoek' iq; te willigen tegen vergoeding van f 10 pecj jaar per wekelijksch lesuur en voorts on-| der de gebruikelijke voorwaarden. 1 Aldus besloten. 8°. Verordening, houdende .wijziging1, van de artt. 4, 30, 31, 32, en 37 der ver-j ordening van 3 Juni 1909 (Gem. BI. nöJ 10),- op den invoer, het vervoer, den door-] voer, de keuring van vee en vleesch eq den handel in vleesch in de gemeentes! Leiden. De Commissie voor de Strafvorderin gen stelt voor art. 32 te lezen als volgt:] „Met de keuring en het onderzoek van vee en vleesch zijn belast de Directeur van het Openbaar Slachthuis en onder,- zijn leiding de keuringsveearts, tevens ad-] junct-directeur, de keurmeesters-opzich-j ters en de opzichter-hülpkeurmeester vait het Openbaar slachthuis" en in verband hiermede in eenige andere artikelen re dactiewijzigingen in te brengen. Goedgekeurd zonder discussie of hoof-' delijke stemming. 9°. Verzoek van H. Oostdam om over-' schrijving te zijnen name van een gedeelte van den berm langs den Haarlemmertrek-^ vaartweg, kad. bekend gemeente Noord-] wijkerhout, Sectie ,B No. 810. B. en W. adviseeren afwijzend te be-' schikken. Conform het preadvies wordt afwijzend beschikt. 10°. Voorstel tot kostelooze overname in eigendom en onderhoud bij de ge meente van de Staalwijkstraat, een gedeel te van de Leuvenstraat en de helft van de aan de Leuvenstraat grenzende sloot. Goedgekeurd zonder discussie of hoof delijke stemming. De heer De Vries komt ter ver gadering. Begrootingdienst 1910. 11°. Be van inkomsicn en uit gaven der gemeente voor den dienst 1910.; Bij de Algemeene beschouwin gen behandelt de heer Fockema An- dreae het aantrekkelijk maken van de, gemeente voor degenen, die zich hier ko men vestigen. Reeds verleden jaar heeft spr. daarover iets gezegd. Gunstige tee kenen zijn waar te nemen. Vele studen ten komen zich vestigende Regecring bevordert den bloei der Universiteit, en de verlichting verbetert "en ook andere tee kenen van vooruitgang zijn te noemen. Een ding blijft nog bestaan :nl. de grach ten. Kunnen geen maatregelen getrof fen worden om het walgelijk stinkend vuil in de grachten te vervangen, door schoon water. Spr. meent dat de hoog heemraadschappen ever liet aigemeeit niet voldoende de belangen der water- verversching in de steden behartigen. Zijn er plannen in overweging om aan den onhoudbaren toestand een einde ie maken. De heer Kerstens komt ter ver gadering. De heer de Vries meent, dat de hoogheemraadschappen wel medewer ken aan de belangen van de steden. Spr. wijst cp hetgeen Rijnland voor Lei den deedsteeds is medewerking ge toond door Rijnland. Haast je maar niet....' "Ik heb den tijd. Vinaigre, meneer? Ja, dat is goed. Plotseling stond hij op Neen, neen, het is niet de moeite waard. Zij kwam binnen. Op zijn kaalgescho ren gezicht, dat boven den kapmantel te voorschijn kwam, plooide een glimlach. De kapper ging naar mevr. Quincy toe: Een oogenblikje, mevrouw. Als u vast naar boven wilt gaan... Zij liep langzaam de eerste treden van de trap op. Prosper deed pogingen om de aandacht te trekkec. 'Hij groette. Zij keek hem verwonderd aan en be duidde hem met een hoofdgebaar, dat ze hem niet kende. Herkent u mij niet meer? Prosper, Prosper Flandrin. Zij kleurde lichtelijk. Neen, meneer. Ik heb wel een zeke ren Prosper Flandrin gekend, maar dat was iemand met lange haren en een baard Daar ligt alleszei Prosper op den grond wijzende. Ze kon zich niet goed houden en be gon onbedaarlijk te lachenze wilde wat zeggen, maar het ging niet. Gie rende liep ze de trap op en stamelde toen Neen.... neenhet is zoo ko misch.... Ik kan u niet aankijken zon der te lachen. De kapper ,die alles had gezien, bor stelde Prosper flink af, dacht er het zijne van en riep naar de caisse Zeven francs vijf en zeventig voor meneer. Met iets vaags in zijb oogen liep Pros per weg en streelde zachtjes de leu ning van de trap. 'Vad.)

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 5