as De Erfgenamen van Judas. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit -stad en omgeving, Ie Jaargang. No. 24. 9e Scicbdve Goma/nt Bureau OUDE SINGEL, S4, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent. Donderdag October 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De Kinderverlamming. De heer Aug. Starcke,- arts te Utrecht, komt op tegen het eergisteren in ons blad uit de N. R. Ct. overgenomen stuk van dr. X. in zake de kinderverlamming. Deze Utrechtsche arts schrijft: Ofschoon het een verdienstelijk Werk is het publiek in te lichten, en daardoor ongerechtvaardigde overmatige ongerust heid weg te nemen,- zoo mag, zelfs voor dit goede doel, de grens der waarheid niet overschreden worden. En vooral is dat te betreuren,- waar daardoor een even ongerechtvaardigd vertrouwen zou belet ten dat sommige noodzakelijke maatre gelen worden getroffen. Dr. X. keurt het in de ouders der L e i d s c h e kinderen ,af,- dat zij hunne kinderen van school namen,- want zegt hij le. het is niet gebleken, dat de ziekte besmettelijk is; 2e. slechts uiterst zelden worden kin deren boven de 5 jaar aangetast; 3e. de ziekte is bijna nooit doodelijk. Deze stellingenzijn alle drie on juist: de ziekte is zeker besmettelijk, en is de waarschijnlijkheid van school- infectie herhaaldelijk gebleken,- juist bij epidemieën worden oudere kinderen en zelfs volwassenen in vrij grooten getale .aangetast, eindelijk is in sommige epide mieën ook de sterfte lang niet gering. Ik vind het dan ook zeer goed van de L e i d s c h e ouders dat zij hunne kinde ren van school namen. Ziehier eenige opgaven ter illustratie van het bovenstaande. Een gehuwde vrouw is van 30 Septem ber tot 1 October op bezoek geweest in Armoer (Zweden), waar 27 September haar broeder aan kinderverlamming was gaan lijden. Den 7 October kreeg zij de ziekte. Dan geelt de heer Stacke verschillende opgaven, om vooral het bewijs te leveren dat de kinderverlamming wel degelijk be smettelijk is, en dat deze ziekte ook bij oudere kinderen veelvuldig is voorgeko men en bij deze het sterftecijfer veel hooger is. In de Noorsche epidemie van 1903—'06 werden in het geheel 1053 gevallen waar genomen, waarvan 145 doodelijk verlie pen, d. i. een sterfte van 13.8'pCt. Hier bij werden ook de abortieve gevallen mee gerekend. Rekent men alleen met de ver lamden, dan wordt het sterftecijfer nog ongunstiger. Niet alle epidemieën zijn zoo kwaadaardig, en met name schijnen de Hollandftche gevallen (met elkander zijn de laatste jaren hier te lande een 200 a 300 gevallen waargenomen) eene vrij ge ringe sterfte te vertoonen. Daarbij mag echter niet uit het oog worden verloren dat de ziekte hier te lande, ook onder de medici, vrij slecht bekend is, wat geen verwondering behoeft te baren, daar zij hier vroeger nooit epidemisch heeft ge- heerscht. Dit maakt dat vele gevallen niet ftls zoodanig worden herkend, en bij FEUILLETON. 24) Juist. Na den dood van mijn vader Svas ik vijftien jaar; toen heeft een vriend yan mijn familie gezegd: y,Mijn kind, gij Izijt verplicht tegenover hem, die niet meer Js, tegenover de voorouders, die u zijn voorafgegaan, tegenover allen die u be iminnen en die hun hoop op u gevestigd hebben, de levenswijze te volgen van een ïnan, zonder den leeftijd er voor te heb ben. .Verkwist uw lichaamskrachten niet, noch uwe gaven. Bewaar in eene werkelijk zui vere ziel uw geloof en uw geestdrift, leef voor God, zorgend voor uw hart, als voor een vaas van zuiver goud, gevuld met bal gera. Gij zult eens de plannen vernemen, die hij met u voor heeft. Als gij geld noo- dig hebt, vraag het mij, ik wensch dat gij een arbeidzaam eenvoudig leven leidt en dat niets uwen geest, uw lichaam, uw zie) verweekelijkt". Ziedaar, waarom ik gedul dig heb gestudeerd, waarom mijne ijve rige jeugd de genoegens niet kent die de menschen van mijn leeftijd zoeken, jwaarom ik de grootte van mijn fortuin niet kern overlijden eene andere doodsoorzaak op gegeven wordt. Ook geeft tegenwoordige betrekkelijke goedaardigheid geen waar borg voor de toekomst. Met allen eerbied voor de goede be doelingen van collega X., beter iets te on gerust dan te gerust. Tegen de cholera is wel iedereen in de weer, waarom dan niet tegen de Heine-Medin'sche ziekte, die evengoed besmettelijk, evengoed in tal van gevallen levensgevaarlijk, tal van jonge levens voor langen tijd knakt. Wie deze afschuwelijke ziekte van nabij heeft gezien, kan de vrees der L e i d s c h e ouders volkomen billijken. Het opnemen der ziekte onder de bepalingen der wet op de besmettelijke ziekten is volstrekt niet overbodig, al zou de rustige rust daar door eens een poosje verloren gaan. Frankrijk. In de gemeente Sainte Geneviève, op korten afstand van Pont a Mousson, (Meurthe-Moselle) heeft een onderwijzer een verzoek ontvangen van de vaders van eenige gezinnen, die wenschen de boeken, welke hun kinderen worden ge geven op de school, eerst te mogen goed keuren. Zij voegen eraan toe, dat zij niet willen, dat hun kinderen leeren uit boeken, die hen kunnen kwetsen in hun geloof. Het hoofd der school waarschuwde de onderwijsautoriteiten en een vergadering had plaats, waarbij de inspecteur van het onderwijs erop wees, dat de wet den ouders niet de bevoegdheid toekent te oordeeten over de boeken, waaruit de kinderen in de school leeren. De onder wijzers kunnen doorgaan met de boeken, dte de ouders afkeuren. De ouders, wier verzoek werd afgewezen, zijn het nog niet erover eens, welke houding zij zullen aannemen. Deze houding kan gemakkelijk bepaald worden: wanneer de boeken, door hun kinderen gebruikt, voor het geloovig ge moed dier kinderen kwetsend zijn (en dit zal toch wel, ondanks keurings-wei- geiing. vrij gemakkelijk zijn te achterhalen en van bevoegde zijde zijn uit te maken), dienen de ouders hun kinderen thuis te houden, Engeland. Wegens hevige windbuien en regen vlagen zijn de rivieren in verschillende streken van Engeland sterk gewassen en is het spoorwegverkeer op verscheidene plaatsen gestremd. De spoorwegbrug over de Rother in Sussex is ingestort en een' gedeelte van den South-Eastem Spoorweg, alsmede een goederentrein, zijn in de rivier gevallen. Italië, Naar' men weet, vertoeft H. M. de Koningin-Moeder Emma sinds eenige dagen incognito te Fiesole bij Florence. Op hare wandelritten in de fraaie om geving werd H. M. trouw gevolgd door drie wielrijders der geheime Italiaansche politie. Wees niet bezorgd voor mij; een kas staat voor mij open waaruit ik vrij kan putten. Juliana en haar grootvader gingen Ephraïm langzamerhand beschouwen als maakte hij deel uit van de familie. Dikwijls dineerde hij bij Mijnheer Gensenne en hij deed het gaarne. Hij scheen gelukkig te leven in de kalme atmospheer van dit huis. Indien ook al eens het oog van den jongen man zich met een meer spre kende uitdrukking op haar vestigde, zij merkte het niet en niets verontrusttte haar maagdelijk gemoed. Eens dat Mijnheer Gensenne zich al leen met zijn kleindochter bevond zeide hij haar aanziende: Wat jammer dat Ephraïm Israë liet is! Grootvader, antwoordde het jon ge meisje, met een welluidende stem. wij kennen Gods plannen niet. Eene uitdrukking van vreugde kwam op het gelaat van den grijsaard. Indien dat waar was! mompelde hij, indien dat mogelijk was XII. Juliana. De jeugd van Juliana had in hiets geleken op die der andere jonge meis jes. Eene droefheid hing over haar le- vannog heel klein werd zij opge- pomeji dopr ha,ar grootvader, jyiens Doch H. M. achtte zulk een veiligheids dienst, waaraan zij nooit gewoon is, blijkbaar overbodig en gaf dus beleefd aan de autoriteiten kennis, dat men daar mede liever zou ophouden. Hoeveel geruster en zekerder voelt zich, van huis uit, de Nederlandsche souvereine ook in Italië dan de machtige Tsaar aller Russen Amerika. De „Sun" meldt, dat de president van Nicaragua. Zelaya, den oorlog heeft ver klaard aan San Salvador. De vijandelijk heden zijn reeds begonnen. Men vreest, dat ook Guatemala en Honduras in het conflict betrokken zullen worden. Prov. Statenverkiezingen. Ter vervulling van de vacature in de Provinciale Staten van Zuid-Holland, district 's Gravenhage, ontstaan door het overlijden van den heer J. C. Van Hattum van Ellcwoutsdijk, zal de candidaat- stelling plaats hebben op 1 December, de eventueele stemming en herstemming op resp. 15 en 29 Dec. aanstaande. Koninklijke besluiten. Benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, de luitenant kolonel van den staf der artillerie H. Kemper, eerste officier bij de Konink lijke Militaire Academie. Aan J. J. van Loon is met ihgang van 1 December eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Steen bergen. Benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nasseau J. J. van Loon, burgemeester der gemeente Steenbergen, en H. Hamer, lid der vereeniging van den Heiligen Vincentius van Paulo te Nijmegen. Aan den hoofd-verificateur der di recte belastingen, invoerrechten en ac cijnzen, E. E. J. de Munck te Amsterdam, is met ingang van 1 Januari 1910, eer vol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. Aan de vrouwelijke commies der posterijen en telegraphie 4e klasse W. J.. C. Albers is met ingang van 1 No vember, als zoodanig, eervol ontslag verleend. Benoemd tot adjunct-commies bij het Departement van Koloniën Mr. Dr. G. A. Scheltus. Frauduleus vervoer van Brieven. Op last van de justitie zijn Maandag een aantal pakken in beslag genomen, die door het Bestelhuis van den Boek handel aan de Hollandsche Spoor ter verzending waren toevertrouwd. Het is commissarissen van het Bestel huis gebleken, dat zulks geschied is met het oog op de eventueel in deze pakketten bijgepakte brieven, welker expeditie op deze wijze geacht wordt in concurrentie te zijn met de rechten van den Neder landschen Staat, die zich het monopolie van de briefpost heeft voorbehouden. „H.'" reeds witte haren hem een grijsaard, deden schijnen en Juliana zag spoedig dat zij de troost moest zijn voor dezen alleen staanden man, in ruil voor zijn bescher ming. De krachtige man behoefde zicb niet te bukken voor het jonge schepsel, dat het leven intrad, maar zij zou plot seling groot worden in verstand, gelijk sommige bloemen ontluiken om dadelijk geuren en vruchten te verspreiden. Ju- fiana deed als kind reeds de schoonheid gissen, die men later zag stralen in het jonge meisje; zij geleek op de en gelen van Murillo, wier lippen een lachen hebben, dat uitstraald in de oogen. Nadenkend voor haar leeftijd vond zij slechts genoegen in het doorsnuffelen der groote boeken. Als echt geleerde en door een naïef egoïsme, begon Mijnheer Gensenne de opvoe ding van het kind, gelijk hij dat met een jongen gedaan zou hebben. Juliana leerde spelenderwijs, Grieksch en Latijn, en niets was bekoorlijker dan de harmonieuse stem van het jonge meisje de taal van Homerus te hooren spreken. Zij twijfelde op twaalf jarigen leeftijd er niet aan of zij was een geleerde. Mijnheer Gensenne leef de zeer teruggetrokken daar zijn hart ge- trof fen was door zware beproevingen in zijn familie. Julia,na verliet hem piet, stelde zich De burgemeester van Amsterdam. Het „Handelsblad" teekent bij het be richt van de ontslagaanvrage van Mr. W. F. van Leeuwen als burgemeester van Amsterdam het volgende aan: Het moet voor een krachtige persoon lijkheid, die gaarne ziet dat zijn werk resultaten heeft, bedroevend en ontmoe digend zijn te zien, hoe voordracht na voordracht onbehandeld blijft; hoe de Raad haast uitsluitend tijd over heeft voor de behandeling van de grieven van ge meenteambtenaren of subsidies aan lief dadige instellingenhoe het werk dat een stad vooruit moet helpen geen aandacht krijgt of ongedaan blijft. En ook het besef dat eenen burgemees ter van Amsterdam werk wordt gevraagd, veel en aanhoudend werk, dat niet van den eersten Mag'straat van Amsterdam geëischt mag worden men herinnert zich hoe burgemeester van Leeuwen Zich in de Eerste Kamer 's Rijks kruier noem de kan niet medewerken om de liefde voor het werk en de positie van burge meester te verhoogen. In heel veel opzichten zouden wij dus in de eerste plaats dankbaar moeten zijn, omdat een man als mr. v. Leeuwen zich thans reeds 14 jaren mede met het Da- gelijksch bestuur van Amsterdam belast heeft: 6 jaren als wethouder, en 8 jaren als burgemeester. Maar daarom is het niet minder een groote teleurstelling en een ernstig verlies voor Amsterdam dat Mr. v. Leeuwen dit besluit genomen heeft een besluit waarvan wij zoo gaarne zou den hopen schoon ons voor die hoop geen grond is gegeven dat Mr. van Leeuwen er nog op terug zal komen. In de gisteren gehouden vergadering van den Amsterdamschen gemeenteraad heeft de heer Fabius, als oudste lid, zijn vreugde te kennen gegeven dat de Bur gemeester behouden met zijn gezin uit Amerika is terug gekeerd. Het dient op hoogen prijs .gesteld te worden, dat de Burgemeester getoond heeft zijn particuliere belangen'ten of fer te willen brengen aan zijn positie en het is ook voor de burgerij wel aange naam te hooren welk een hooge positie gij inneemt. Voor den Raad is het van groote betee- kenis, dat aldus de herinnering in Ame rika aan de moederstad is verlevendigd, vooral door de wijze waarop dat geschied is. Spreker is gelukkig dit te mogen uiten, maar moet daarbij tevens uiting geven van het feit, dat over deze gelukkige ge voelens een schaduw geworpen is door het bericht, dat de Burgemeester ont slag heeft gevraagd. Als een electrische schok is dit bericht door de burgerij ge gaan. Het is thans niet het oogenblik daarop nader in te gaan, maar de Raad zal besef fen dat dit bericht voor de hoofdstad van het grootste belang is en met smart en vreeze is vernomen. Mr. v. Leeuwen antwoordde, dat het hem en voor Amsterdam vooral, genoegen heeft gedaan, dat hij in zijn kwaliteit van burgemeester van Amsterdam gelijkge- niet in aanraking met kinderen van haar leeftijd en kon hare opvoeding met die van anderen niet vergelijken. Zij bleef eenvoudig, zacht. Toen zij de oude talen kende, werd zij de hulp, de medehelpster van haar grootvaderNaarmate zijn gezicht ver minderde, werd zij hem meer onmis baar. Gezeten bij zijn bureau, vertaal de zij, las zij aan zijn zijde: dit le ven scheen haar niet al te ernstigzij vormde zich langzaam naar al de ern stige zaken van het bestaan. Op één punt echter bleef Juliana lang, zoo niet geheel en al onwetend, dan toch min stens zeer weinig onderwezen. Mijnheer Gensenne,- voorbeeld van braafheid en eer, was meer philosoof dan christen; zijn geest ontwikkelde zich ten koste van zijn ziel. Op het tijdstip, waarop men gewoon lijk aan kinderen de goddelijke geboden van het geloof leert, woedde de revo lutionaire plaag over FrankrijkMen sprak slechts van geschonden heiligdom men, geplunderde kloosters, van de Go din de Rede, die de heilige tempels onteerde. „Het altaar des vaderlands" werd ge plaatst op het altaar, waarin de over blijfselen der martelaren geborgen wa ren en waaraan de viering van de heilige geheimen wijding geeft steld werd met vertegenwo r van groote mogendheden. Spr. \va i hoe vele sympathieën voor ons bleken te be staan in Amerika en vertrouwt dat zijn reis voor Amsterdam van belang zal zijn. Wat zijn ontslag als burgemeester be treft, dit bericht is vroeger in de bladen verschenen, dat hem lief is. Maar op dit punt wenscht spr. niet nader in te gaan.; Hij is heden nog niet weg en bij een an dere gelegenheid zal hij er mogelijk over spreken. De Raad hoorde dit alles in groote stil te aan. De tribune zat stampvol. LEGER EN VLOOT. Bij kon. besluit is bepaald, dat de lich ting der militie van het jaar 1910 17,500 man bedraagt waarvan 12,300 man ter volledige oefening en 5200 man tot korte oefening zullen worden ingelijfd. Van de ter volledige oefening in te lijven manschappen worden 400 man be stemd voor den dienst ter zee, met dien verstande, dat indien op 31 Januari 1911 aan het aandeel van eenige gemeente een of meer van deze 400 man ontbreken, de ter vervulling van de plaatsen dier ontbrekenden op te roepen houders van de aan de beurt liggende hoogere num mers niet voor den dienst ter zee zullen worden aangewezen. - De majoor H. C. A. de Block, be noemd bij het 8e reg. infanterie, komt te Arnhem in garnizoen. LEIDEN, 28 October. Bij hetinternationaal kegelconcours in het Stationskoffiehuis, Prins Hendrikkade, Amsterdam behaalde Mimosa van hier den 2de prijs met 290 punten. De ver eeniging zal mededingen in den eerewed strijd op Zaterdag 30 en Zondag 31 Oct. a. s. De heer G. J. van der Maaten, sinds 1 Januari 1905 adjunct aan de Stedelijke Gasfabriek alhier, is benoemd tot directeur der gasfabriek te Schagen. De le luit.-kwm. H. van de Erve, van het 9e reg. inf. te Leeuwarden, wordt 1 Nov. overgeplaatst bij het 2e reg. veld-art. alhier. De korporaal der artillerie Nieuwen- huizen, afkomstig uit Hoogmade, had terwijl hij op een rijwiel langs den Stations weg reed, het ongeluk te slippen. Hij ge raakte daardoor onder de tram, ten ge volge waarvan zijn rechtervoet werd afgereden. De ongelukkige werd eerst in het Aca demisch Ziekenhuis gebracht en is van morgen naar het Militair Hospitaal ver- vervoerd. Dinsdag 26 dezer overleed te Gouda in den ouderdom van 44 jaar onze vroe gere stadgenoot de heer J. van der Wateren, Adjudant-onderofficier bij het 3e Batajon, 4e Regiment-Infanterie. De priesters waren gevlucht of wer den vermoordde karren van de Revo lutie leidden er eiken dag naar het scha vot, Geröme Gensenne hoorde niet over heilige zaken spreken dan om ze te be spotten zijn vader, hoewel de misda den van de revolutie betreurend, was een aanhanger van de philosophic van Jean-Jacques Rousseau, en lachtte de goddeloosheden van Voltaire toe. Hij stierf, zijn zoon als wees achter latend, op een leeftijd, waarop Leze het meest een verlichten gids no: g had". Toen de Revolutie onderdrukt was door eene machtige hand, had et verstand zijn evenwicht nog niet her kregen. Onverschilligheid nam de plaats in van de heiligschennisde kerken wer den weder geopend, maar de menigte kwam er langzaam in. De stem der dichters moest de nieu we gloed van het geloof te hulp ko men maar Gensenne, die nooit gevoed was met het heilig manna leed niet honger en dorst naar rechtvaardig heid en licht. Hij wijdde zich met ijver aan de wetenschap, maakte zich een naam in de letteren en publiceerde phi- losophische werken, waarover de weer klank groot was op dat tijdstip. (Wordt vervolgd).:

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1