Vulhaarden Gebr. Straatsburg HOUTVEILING. Handelsdrukkerij Boekhandel. Heeren Smeden! Kort Rapenburg 10. Tel. 312. Droog Kachelhout, Katholieken, is, dat dit instrument ons lijkt het meest de menschelijke stem nabij te komen en dus ook in staat is, meer dan andere in strumenten, het meest volmaakt weer te geven* wat we in de stem bewonderen. Hoeveel te meer treft die voorrang het oor, als de stok, door meesterhand ge voerd, de snaren beroert. Het met zorg gekozen programma werd met toewijding en smaak, wel verzorgd afgewerkt. De cellist geeft blijk een groo te mate van meesterschap te bezitten. Het concert van Saint-Saëns kon ons niet veel boeien, het lijkt ons te veel uit gesponnen, zonder klimax. De solonum mers van Bach, Handel, Mozart, Mathe- son en Beethoven, in bewerking van den concertgever, bleken meer op den weg te liggen van v. Lier en werdén goed ver tolkt, vooral Matheson. De sonate van Valentini bleek meer het genre van den solist. Ontaarden de forto's wel eens in ruwheid, de piano en de flageolettonen werden goed ver zorgd. Het meest waardig was het spel in Popper's „Elfentanz". Algemeen geno men toonde v. Lier te zijn een violon cellist van groote beteekenis. Wanneer ruwheid en eenige kleine misgrepen kun nen worden vermeden, zal het genot hem te aanhooren nog ruimschoots worden vermeerderd. Piano-begeleiding was in handen van Siegfried Blauw, die bewijs gaf de kunst van begeleiden te begrijpen. Een deugd is zijn bescheidenheid; hij late zich niet te ver daardoor vervoeren, hier en daar wat meer „aanpakken" zal heusch niet schaden. In de nummers voor piano-soli welke hij gaf, hadden we meer levendigheid in voordracht verwacht; niet dat de num mers van Chopin, Etuden, Gés-dur op. 25 en op. 40 en het volgende daar bizonder aanleiding toe gaven, maar een hier en daar meer krachtig de toetsen begrijpen, zoo meer kleur en warmte te leggen in 't overigens zeer goed spel. De beide artis- ten werden door 18 kunstliefhebbers die in de zaal tegenwoordig waren, warm toe gejuicht en teruggeroepen, wat hun zeker een voldoening zal zijn geweest en be looning voor den moed toch te spelen voor meer stoelen als menschen. S. Gistermiddag heeft op het raadhuis de aangekondigde conferentie plaats ge had met den burgemeester, den wethou der var. onderwijs en de hoofden der scho len, over de maatregelen te nemen in verband met de voorgekomen gevallen van kinderverlamming. Geconsateerd .werd dat de ziekte zich tot dusverre heeft bepaald tot kinderen van de eerste klasse scholen, terwijl men van slechts één leer ling der overige scholen wist dat die aan die ziekte leed. Om zoo mogelijk besmet ting te voorkomen, zal iedere leerling zoo veel mogelijk eigen leermiddelen houden, opdat door boeken enz. mogelijke besmet ting worde verhinderd. Op de le klasse sehoolen, waar de ziekte het eerst is waar genomen, zal een of meer dagen vacantie worden gegeven en in dien tijd de loka len met formaline worden ontsmet. Wan neer evenwel een leerling van welke schooi ook, symptomen van de ziekte ver toont, zal het hoofd der school daarvan onverwijld kennis geven aan den school arts, die dan het kind in observatie zal nemen. Op deze wijze hoopt men den voortgang der ziekte te bestrijden. ALFEN AAN DEN RIJN. Als een bewijs van het zachte weder. Kan dienen dat gisteren in den tuin der pastorie voor de tweede maal aardbeien zijn geplukt van den kouden grond. ALKEMADE. Door den loteling der lichting 1910 dezer Gemeente B. H. Duivenvoorde is een bezwaarschrift inge diend tegen de uitspraak van den Militie raad te Leiden, van 16 October j.l. waarbij hij tot den dienst bij de Militie werd aangewezen. HILLEGOM. Donderdag werd de bloem- bollenbeurs in 't café „Flora" alhier voor dit seizoen gesloten. Evenals verleden jaar werd er 12 keer beurs gehouden. Het totaal aantal bezoekers bedroeg 1843 ter wijl het hoogste getal op een gewonen beursdag 222 beliep. HAZERSWOUDE. De gemeenteraad vergadert op Maandag, 25 Oct. 1909 voormiddags 10 uur. De agenda vermeldt Ingekomen stukken. Begrooting 1910. HAZERSWOUDE. De heer J. Dekker, brandmeester alhier, ontving van de di rectie der brandwaarborg-maatschappijen, firma H. van Veeren, gevestigd te Am sterdam, een bedrag van f 25, ter uit- deeling aan het brandweerpersoneel, voor het flink optreden bij den brand ten huize van den heer P. v. d. Spek, den 5 October j.l. N1EUWVEEN. Het jaarlijksch onder zoek van de verlofgangers der Landweer dezer gemeente zal worden gehouden in het Onthouderslokaal alhier, op Maandag 8 November e. k. namiddag een uur voor de lichtingen 1903—1908, en ten half. een ure voor de lichting 1909. NOORDW1JK. De Rijkstuinbouwwin- tercursus zal aanstaande Maandag avond, 25 October, ten acht uur geopend worden in een der lokalen van de open bare lagere school te Noordwijk-Bin- nen. Het hoofd van den cursus is de Heer J. Beuiner van Sassenheim, de leeraren zijn de Heeren: J. Fleuren en W. v. d. Laan. Een twintigtal leerlingen gaf zich voor den nieuwen cursus op. 't Is van harte te hopen, dat er bij het*eindigen der lessen in het voorjaar nog een flink getal aanwezig is dat „verloopen" bij gebrek aan ijver of belangstelling is ha telijk voor de leeraren en niet in 't be lang van den cursus. Maandagavond, als er Autoriteiten enz. genoodrgd worden, zal aan die leerlingen van den vorigen cursus, die daarvoor in aanmerking ko men, een diploma worden uitgereikt deze „gediplomeerden" worden dus óók venvacht. De secretaris der „Commissie van Toezicht" verzocht ons te vermel den, dat het onverhoopt zou "kunnen ge beuren, dat iemand, die zich aangaf, geen oproepingskaart ontvinghij kome dan Maandagavond tóch. Reeds dien eersten avond zal er door een paar der leeraren les worden ge geven, om te laten hooren en zien, wat er op zoo'n cursus al onderwezen wordt. Wij vertrouwen, dat allen, die genoo- digd worden, aanstaanden Maandag avond door hun tegenwoordigheid blijk geven van belangstelling. OUD ADE. De veehouder H. S. Pen- nings werd Donderdagmorgen onaange naam verrast, toen hij bemerkte dat 's nachts uit een op zijn erf staand stoep- hok drie broeken en drie paar klompen waren ontvreemd. De diefstal is ver moedelijk met behulp van een vaartuig gepleegd,daar een derontvreemdeklompen aan de kant van het Venriemeer werd terug gevonden. De politie stelt een onderzoek in. OUDEWETERING. Mej. V. de Ren alhier is te Rotterdam geslaagd voor het examen vrije- en ordeoefeningen en gym nastiek. ROELOFARENSVEEN. Voor de deelne ming aan de cursus voor herhalings- onderwijs alhier hebben zich tot heden slechts drie jongens aangemeld. VOORHOUT. De Raad dezer gemeente vergadert a.s. Donderdag 's voormiddags 10 uren. Agenda lo. Mededeeling ingekomen stukken: 2o. Wijziging Gemeenterekening dienst 1908. 3o. Vaststelling Gemeentebegrooting voor 1910. 4o. Regeling borgtocht Gemeente-Ont vanger. 5o. Wegen. 6o. Benoeming Leden Commissie tot wering van schoolverzuim. 7o. Rondvraag. VOORHOUT, 23 October 1909. Door den Heer W. van der Laan bloembol- lenkweeker alhier is een aflegmachine in werking gesteld voor het planten van bolgewassen. In de gelegenheid ge steld de machine5 te zien werken kon men waarnemen dat zij, inderdaad voor vaklieden van belang te weten, 150 roe den per uur kan afleggen. Zijn, als al tijd op het gebied van machine's, ook hier vèrbeteringen aan te brengen, zoo goed als zeker is het, dat dit werk tuig meer en meer opgang maakt en in de toekomst algemeen in gebruik komt. Aanstaande Vrijdagavond, 's avonds 7i/2 uur wordt in een der loka len van de O. L. school de Tuinbouw- wintercursus geopend. Het aantal leer lingen en toehoorders bedraagt respec tievelijk 16 en 4. WASSENAAR. Vanaf heden zal 't strand in den voormiddag onveilig zijn door 't houden van schietoefeningen met mitrail leurs. Hel zal dienstig zijn acht te geven op het aanwezig zijn der roode sein vlaggen. De Raad der gemeente zal Maandag morgen een vergadering houden te half elf. Aan de orde znllen worden gesteld: Ingekomen stukken. Subsidie van het Burgerl. Armbestuur. Rekening en Be grooting van het B. Armbestuur. De be grooting voor 1910 en 't uitdiepen der Zeilwatering. Ingezonden Mededeelingen. 30 cent per regel. F. A. DAMEN Wijnhandelaren Hofleveranciers Kantoor Burgsteeg LEIDEN. (13) Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heer H. C. J Groot, (den Haag). GRONINGEN. Geslaagd voor het eerste gedeelte van hét arts-examen de heerA. Maas. UTECHT. Bevorderd tot semi-arts S, P. Nicolaï; bevorderd tot arts A. H. F. Craanen. AMSTERDAM. Bevorderd tot arts de heerenW. A. Wiemer, geboren te Haar lem; J. G. Dusser de Barenne, geb. te Brielle; F. J. J. Buytendijk, geb. te Breda G. C. v. Balen Blanken, Spanbroek. Ge slaagd voor het eerste gedeelte de heeren P. A. Dillewijn, E. A. Grunbergen, mej. H! J. C. v. d. Berg en de heer W. F. Bijvoet. DELFT. Technische Hoogeschool. Be vorderd (cum laude) tot doctor in de technische wetenschap, op proefschrift: „Onderzoekingen in verband met de af scheiding van foezelolie uit alcoholische vloeistoffen", de heer F. Fontein, tech noloog. Kerknieuws. Missionarissen in het Oosten. De Revae des deux mondes publiceert de onpartijdige en levendige studie van L. Bertrand over het apostolaat in Turkije, Palestina en Egypte. Hij beschrijft een groote plechtigheid in een kapel der jesuiten te Beyrouth en constateert de diepe devotie der menigte: „Die devotie heeft mij wellicht het meest verwonderd bij die Levantsche menigte. Welk een onderscheid met de schisma- tieken, wier kerkplechtigheden ik gevolgd had. Hier was een werkelijke innigheid van devotie. Hun godsvrucht al is ze mis schien niet zeer doordacht, is ernstig en diep. De communies zijn, om zoo te zeggan, algemeen. In lange niet onder broken rijen naderen zij tot de H. Tafel, rijk en arm, bestudeerden en ongeletterden, vrouwen met witte voiles, blootsvoeische arbeiders, heeren der hoogste klasse. Vooral het volk sticht. Hun kleederen, en ouderwetsche gedragingen, hun godvruch tig gemurmel dat langs de kerkbogen zweeft, gaven mij bijna den indruk der Catacomben. Werkelijke eucharistische liefdemalen zag ik daar in die kapel der Jesuiten. Die menschen zijn onvergelijke lijke hartenkneders. Aldus de primitieve christelijke atmospheer te herstellen onder een volk, door het gevaarlijkste klimaa verweekelijkt, verdorven door eeuwen in slavernij doorgebracht is een der be wonderenswaardige bekeeringen waartoe zij alleen in staat zijn. En ik bewonderde met hun genie voor zedelijke discipline, met die macht van groepeering en orga nisatie waarvan zij het geheim bezitten, ook die besmetting, als het ware, van liefde en broederschap, die zij onvermoeid rondom zich verspreiden. De Muzelmannen bezitten instellingen van liefdadigheid, maar zij hebben den geest der liefde niet. Men zou niet kun nen gelooven, schreef Gabriel Charmes (na den Russisch-Turkschen oorlog), hoe ver de Turken hun hardvochtigheid drij ven. Duizende Muzelmannen, die de Russische overheersching waren ontvlucht, zijn op eenige uren afstands van Con- stantinopel gestorven, zonder dat iemand de minste moeite deed om hen te red den. En toen de Christenen inzamelingen en loterijen hielden om hen te hulp te komen, verzette de regeerrng er zich uit alle macht tegen, geërgerd te zien, dat ongeloovigen de ware geloovigen aan den dood ontrukten." De zaken hebben sinds dertig jaar geen keer genomen en Bertrand getuigt er van: In Damascus heb ik op de binnen plaats van een verlaten moskee een kamp van Kirgiezen gezien, wier gebrek on denkbaar waseen uitgehongerde troep, echte wilde dieren, die men overal ver joeg. En zoo trekken er duizende door de Aziatische provincies, zonder dat iemand zich om hen bekommert. Tegenover zulke lakschheid is de taak van onze Missionarissen scherp omlijmd: Zij doen niet alleen goed, maar zij spannen zich in om den Muzelmannen het voorbeeld van ware Christelijke deugden te doen zienbroederschap, zelfverloochening, zuiverheid, vrijwillige armoede. Zoo hopen zij de haat, de woede der bevooroordeelde christen-vij anden te verminderen. Z. D. H. De Bisschop van Haarlem heeft aan Mgr. B. H. Klönne, op diens verzoek, ontslag verleend als directeur der „Vereeniging tot Weldadigheid van den Allerheiligsten Verlosser" en tot diens opvolger benoemd pastoor G. L. van Noort. Land- en Tuinbouw. Bloembollen in Noordbrabant. Te Eersel (N.-B.) zullen door een N.- Holl. firma in bloembollen proeven ge nomen worden met het kweeken van narcissen. In het a. s. voorjaar zal dan moeten blijken of het bouwland in de z. g. „zaligheden" voor bloembollencultuur geschikt is. Vroegrijp Vee. Onze landbouwers weten in den regel wel uit ondervinding, dat sommige dieren zich gemakkelijk laten vetmesten, terwijl het voor andere heel wat moeite kost. In den regel worden de dieren, welke zich moeilijk laten mesten, grooter en zwaarder van stuk, en als het te doen is om een paaschos of een tentoonstel- lingsdier, dan zijn de kolossen te ver kiezen. Maar of zij voor den boer het voordeeligst zijn Onze dieren moeten eerst groeien, de beenderen, spieren en alle organen, welke eerst klein, nietig en zwak waren, moeten zich eerst ontwik kelen, en als die eenmaal uitgegroeid zijn, dan noemt men het dier volwassen. Dan is het ook geschikt voor den dienst, welken men er van vordert, het is rijp. Sommige dieren nu zijn vroeg volwassen, en dus vroegrijp, andere zijn eerst op lateren leeftijd volwassen en derhalve Iaatrijp. Zoodra een dier volwassen is, heeft het geen voedsel meer noodig om te groeien, als in het voer juist zoo veel voedingsstoffen worden gegeven als er door de levensfuncties worden ver bruikt, aldus gezorgd wordt voor aan voering en onderhoud van alle slijtage. Als er onderhoudsvoer wordt verstrekt, dan blijven de dieren juist wat ze zijn en produceeren niets. Zoodra zij even wel meer ontvangen dan onderhoudsvoer, zijn zij geschikt voor productie, hetzij door melk, vleesch, kracht enz. En nu is het voor de fokkerij van niet geringe beteekenis, dat het vroegrijp zijn van vee erfelijk is. Wel kan door voeding en verpleging in deze heel wat gedaan worden en zijn we zelfs bij nauwkeurige selectie in staat de eigenschappen lang zaam te veranderen. Toch 'gaat het altijd het zekerst de eigenschappen con stant te houden, welke de dieren van nature hebben geërfd. Nu blijft ons nog over na te gaan, welke dieren we graag vroegrijp hebben. En dan luidt op dezé vraag het antwoordslachtvee. Immers, het vee, dat voor de slachtbank bestemd is, kan geen diensten meer bewijzen zoodra het geslacht is. Hoe eerder het nu geschikt is voor het doel hoe beter. Eerst als het volwassen is, kan het meer dere voedsel dienen voor vetvorming, en zooiang het dier groeit, is er heel wat onderhoudsvoedsel noodig, en dit blijft noodig zoolang het beest leeft. Het voor- deeligst is en blijft daarom vroegrijpe exemplaren te mesten. Of deze dan zoo heel gemakkelijk te herkennen zijn Zeker, die vroegrijpheid kenmerkt zich duidelijk uitwendig aan het dier door eenigszins gedrongen lichaamsvormen, korte pooten, breede, gewelfde borst en een tamelijk breeden ïug. Het beenwerk van zulke dieren is spoedig volgroeidde spieren zijn dan mede op hun lengte gekomen. Als er nu bij de voeding in de eerste levensmaanden nog voor gezorgd is, dat zulke dieren in het voer veel eiwit ontvingen, zoodat de verteringsorganen zich krachtig konden ontwikkelen, dan zijn zulke dieren bovendien in staat om in weinig massa veel voedsel te gebrui ken. Daardoor blijven dan maag en inge wanden tamelijk klein, zoodat de dieren bij het slachten minder afleggen en door de slagers liever gewild worden, vooral ook, omdat zulk vroegrijp vee, in korten tijd gemest, lekker malsch vleesch levert En die korte mesttijd is bijzonder voor- deelig vooral voor het mesten van var kens, die voor geen ander doel worden gehouden. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen van 23 October 1909, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.0 Horta. Laagste 740.7 Dunrossness. Verwachting tot den avond van 24 October: matige tot krachtige zuidweste lijke tot westelijke wind, zwaarbewolkte of betrokken lucht, regenbuien; zelfde temperatuur. AD VERTEN TIEN. Een R. K. Burgerjuffrouw ruim 30 jaar, zoekt betrekking ter assistentie in een niet te groot gezin. Beste referentiën. Brieven franco onder no. 374 aan Bureau dezer courant. op Donderdag 28 October 1909 voorm. 10 ure bij C. ZOETE MELK te Rijpwetering. (414) Notaris VEENSTA. Winterprovisie. De ondergeteekende bericht zijne geëerde Clienteele de ontvangst van die soorten aardappelen, welke voor Provisie geschikt zijn en waarvan monsters op aanvrage te bekomen zijn. [423 Aanbevelend, M, H. LAMAN, Haarlemmerstraat 239, Hooigracht 34. en LEVERING van alle soorten druk werk in de kortst mogelijken tijd. J DE JONG, (166) Roelofarendsveen. Boelhuis op Woensdag 10 November 1909,. des voormiddags 9 uur, op „Van Guldens Hoeve" van den heer A. J. VAN DER ZON, bij Oud-Ade, (Vrije en Lage Boekhorst) ten overstaan van den Notaris W. VEENSTRA te Oudewetering, van Levende Have, bestaande in 10 kalfkoeien, 4 kalfpinken, 8 varekoeien en 6 kalveren. Ongeveer 125000 halve kilo's hooi. Bouwerij en melkgereed- schappen, waaronderkarretje, 3 boerenwagens, harkmachine, ar met hanger, gierbak, berg- heeft met spillen, groote en kleine karn, koekmolen, groote koperen melkketel, 8 kaasvaten, 2 kaaskuipen 2 kaaspersen, 3 pekelbakken, kaasplanken en schragen, kleine kaaskoppen, 10 koperen melkketels, 11 dito melkmouwen, eenige houten dito, 10 emmers, 2 roomstaren, tuigen, trap, ladders, jukken, zeisen, harken, vorken enz. enz. Een baggerbok. (413) Een ijzeren roeiboot Op de werf geene gelegenheid tot uitspannen, doch in het café .Klein Rustoord" te Oud-Ade. Ned. R. K. Volksbond. Afdeeling SASSENHEIM en Omst. Zondag 24 Oct. a.s. n.m. 7 uur zal de Geestelijke Adviseur eene lezing houden over Katholieken in Katholieke vereenigingen. De vergadering is voor alle Katholieken toegankelijk. (394) HET BESTUUR. De Vereeniging „Liefdewerk veor Kinderbescherming" te Leiden, zoekt voor één R. K. JONGEN, oud 16 jaar, ruim één jaar in het vak werk zaam, plaatsing bij een Smids patroon met kost en inwoning. Zij die hierop reflecteeren wor den verzocht zich met opgave van referentiën en verlangde ver goeding, schriftelijk te wenden tot den SECRETARIS, Hooigracht No. 40 te Leiden. (412) Duynstee Van «Ier Velden, Losse nummers van „DE LEIDSCHE COURANT" RapïaUJi!0ek30' Kassiers en Commissionnairs EE I DEN. (291) Jan Jaarsma E. M. Jaarsma Lips- en Peters Turenne Gaskachels, Petroleumkachels, Vuurschermen, Vulemmers enz. 39a AANGEBODEN door J. DE GROOT <5t Zonen, Noorawijk. (393) Adverteert in De Leidsche Courant zijn iederen avond verkrijg baar bij de onderstaande adressen S. J. BOMERT, Vischmarkt 18. J. FLEUR Jr., Pelikaanstraat. J. N. GEYER, Botermarkt 26/27. KIOSK, Apothekersdijk, G. KLEIJNH ANS, Pelikaanstraat P. H. MASSA, Haarlemmer straat 117. C. MONTANUS, Pieterskerk- straat 2 A. J. PADBERG, Breestraat. P. VLASVELD, Lage Rijndijk 33 koopt niet in winkels, waar zede- kwetsende artikelen uitgestald en voorhanden zijn. Koopt aan stations-boekenkasten of kiosken alleen die lectuur, welke zeker geen gevaar oplevert

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 2