Uit de Leidsche Vroedschap. H,et was gisterenmiddag warm in de Raadzaal in dubbelen zin: eerstens wijl de kachel al brandde maar ook ging het er bij de debatten nog al warm toe. Zooals gewoonlijk gingen de eerste nummers van de agenda er vlot door. Heel eventjes bij de benoemingen een kleine verrassing. Het gold een plaats vervanger van prof. Kamerlingh Onnes, die als curator van het gymnasium af trad en niet meer in aanmerking wenschte te komen. Curatoren hadden aanbevolen le. Mr. v. d. Lip, 2e. prof. Wildeboer. De heer v. d. Lip haalde precies de vol strekte meerderheid, 16 stemmen. Elf stemmen waren uitgebracht op Dr. Wee- bers, 3 op prof. Wildeboer, en 1 blanco. Waarschijnlijk hebben de Katholieke raadsleden en met hen enkele anderen door deze stemming uiting willen geven aan hun gevoelen, dat het billijk was, dat ook eens een Katholiek zitting nam in dit college. Gewoonlijk hoort men dan van andere leden dat daarbij niet is gedacht aan uitsluiting, doch misschien zal deze stemming voor eene volgende gelegenheid curatoren wel eens aanleiding geven om hier de billijkheid te betrachten. Ons raadhuis zal dus nu electrisch wor den verlicht. Er waren nog wel enkele tegenstemmers, maar het voorstel van B. en W, ging er met vrij groote meerder heid door, het behaalde 20 stemmen. De heeren Roem en Fokker maakten zich tot tolk van de tegenstemmers. De heer Roem had liever voor dat geld blinden aange schaft tegen brandgevaar op het stadhuis. Zijn betoog was niet bijzonder duidelijk. De heer Fokker had eene bevlieging van zuinigheid. Dat is eene zuinigheid, die de wijsheid bedriegt, betoogde de heer Ko- revaar. Maar als de heer Fokker een- tnaal een stokpaardje heeft bestegen, krijgt men hem er niet gemakkelijk van af. Hij voerde dan ook driemaal over de kwestie het woord. In zijne bestrijding was echter geen climax, zelfs zou het ons verwonderen als de leden van het laatste gedeelte van des heeren Fokker's betoog veel gesnapt hebben. We zullen het officieele verslag maar afwachten. Eindelijk kwam het voorstel van den heer Vergouwen, dat 1 September 1908 al is ingediend. De kwestie is in den Raad al herhaaldelijk ter sprake gebracht. De gemeente Leiden" onderhoudt geheel op eigen kosten een H. B. S. voor meisjes. Rijkssubsidie wordt daarvoor niet gege ven, is voorloopig ook niet te verwachten. De school komt de gemeente te staan op een kleine f 20000, waarvan een groo te f 4000 terugkomt door de schoolgelden. De school kost dus jaarlijks f 15000, die natuurlijk moeten komen uit de zak ken van de burgerij. Van de school wordt gebruik gemaakt door 76 kinderen waar van 13 uit de buitengemeenten, dus voor 63 Leidsche kinderen wordt uitgegeven f 15000, dat is ongeveer f 240 per hoofd. Nu redeneert de heer Vergouwen, die hierin terecht een groote onbillijkheid ziet, aldusmaak van (Se H. B.. S. een school voor M. U. L. O., dan kunnen er veel meer kinderen van profiteeren en krijgen we bovendien rijkssubsidie, worden dus de kosten voor de gemeente aanmerkelijk minder. De heer Vergouwen had nu voorge steld aan B. en W. op te dragen een onderzoek in te stellen naar de uitvoer baarheid van zijn idee. In het prae-advies van B. en W., dat afwijzend was, werd betoogd dat zulk een onderzoek reeds was ingesteld. Het advies n.I. was gevraagd aan de commis sie van toezicht op het middelbaar onder wijs, en dit advies luidde ongunstig voor het voorstel; dus concludeerde B. en W. verwerp s.v.p. het voorstel van den heer Vergouwen. De heer Vergouwen verdedigde zijn voorstel met klem van redenen, doch het Werd met evenveel kracht bestreden door den voorzitter, die betoogde, dat het on derzoek reeds had plaats gehad. „Wat wil de heer Vergouwen dan eigenlijk? er valt niet meer te onderzoeken", aldus de voorzitter, die meende, dat hiermede de kwestie van de baan zou zijn. Wacht eens, zeide dé heer Aalberse, weet u niet meer wat er onderzocht moet worden, dan is de zaak dus nu rijp om voor goed te worden beslist en hij diende een motie in, luidende„de Raad, overwegen de, dat de omzetting van een h. B. S. voor meisjes in een school voor M. U. L. O. gewenscht is, gaat over tot de orde van den dag". Dat had de voorzitter klaar- blijkelijk niet verwacht, en deze ging nu zoo waarlijk het voorstel van den heer Vergouwen verdedigen het gaat toch niet aan eene definitieve beslissing te ne men, voordat de zaak nauwkeurig is on derzocht. Hij kwam dus hier in flagrante tegenspraak met zich zeiven. Ook de heer Fockema Andreae wilde eens het voor stel van den heer Vergouwen behandeld zien, doch de heer Aalberse hield voet bij stuk. Er zijn een aantal leden, die op dat punt reeds eene gevestigde overtui ging hebben, wat niet te verwonderen is, want de zaak is al wel gedurende 5 jaar ter sprake geweest. We kunnen dus best uitmaken, of de school zal omgezet wor den. „Zijn er leden, die nader onderzoek wenschen, welnu zij kunnen tegen mijne motie stemmen, en kunnen daarna hun stem uitbrengen over 't voorstel-Vergou- wen, dan hebben we ten minste eene zui vere stemming". Aldus geschiedd. De motie-Aalberse Werd verworpen met 19 tegen 12 stem men, maar het voorstel-Vergouwen aan genomen met IS tegen 13 stemmen. Het scheen .ons toe, dat de motie-Aalberse niet weinig heeft bijgedragen tot de aan neming van het voorstel-Vergouwen. Het is nu maar te hopen,- dat B, en W". bin nen niet al te langen tijd een flink onder zoek instellen, dan zou het ons niet ver wonderen, of de kostbare H. B. S. voor meisjes zal plaats moeten maken voor een school van M. U. L. O.^ die nuttiger zal werken, en minder zal kosten. De andere voorstellen van den heer Vergouwen, verhooging der schoolgelden voor dè H. B. S. voor jongens en het gymnasium werden door hem tijdelijk te ruggenomen, in verband met plannen van de Regeering tot nadere regeling de schoolgeldheffing aan de H. B. S. Daarna was de agenda afgehandeld. De heer Meuleman stelde nog een en kele vraag naar aanleiding van de berich ten over spinale kinderverlamming in de Leidsche bladen. Op de beide scholen le klasse waren een vijfde der kinderen afwezig, door de overdreven vrees der ouders. Is het niet rationeeler de scholen te sluiten? De voorzitter gaf enkele inlichtingen. Er was onder de ouders der kinderen van de scholen le klasse een paniek ontstaan. Van sluiten der scholen kan geen sprake zijn, omdat B. en W. daartoe niet de bevoegdheid hebben, want de ziekte is niet opgenomen op de lijst der besmet telijke ziekten. Alleen zouden B. en W. vacantie kunnen geven. Het voornemen was dan ook 3 dagen vacantie te geven, om de scholen te ontsmetten. Maar de scholen 3e en 4e klasse dan, vroeg de heer Meuleman, want van die 17 gevallen is het grootste gedeelte voor gekomen op de volksscholen. Daar is nog niet geklaagd, antwoordde de Burgemees ter, doch morgen zal er eene conferentie zijn tusschen de burgemeester, den wet houder van onderwijs en de schoolhoof den en zoo noodig zullen ook op andere scholen maatregelen worden genomen. De heer Roem vroeg nog, of het niet mogelijk was dagelijks de schoollokalen te ontsmetten, wat evenwel volgens wet houder Korevaar onmogelijk was, terwijl de heer van Grüting nog enkele mededee- lingen deed over de vergadering van de gezondheidscommissie, die diligent is, en toen gingen de heeren uiteen. Gemeenteraad van Voorschoten. Vergadering van gisteravond. Voorzitter: De heer E. Vernède, bur gemeester. Aanwezig: Alle raadsleden. Allereerst had de beëediging plaats van het onlangs gekozen lid, den heer C. H. Koot. Na de gewone eeden van zuivering en trouw wenschte de Voor zitter hem geluk en verzocht hem zijn plaats als lid in te nemen. Vervolgens werden de notulen der vorige vergade ring onveranderd goedgekeurd en vast gesteld. Ingekomen stukken waren er dezen keer niet, zoodat nu overgegaan kon worden tot verkiezing van een wet houder tot aanvulling der vacature Hooymans. Gekozen werd de heer L. H. van Wissen met 6 st. tegen 1 st. op den heer J. C. de Graaf. De heer van Wissen wenschte echter de aanne ming zijner benoeming de door de Wet toegestane 24 uren in beraad te hou den. De afschrijving ad f 70.835 van de post voor onvoorziene uitgaven op ver schillende andere posten werd zonder discussie goedgekeurd. Op dezelfde wijze werd besloten tot wijziging van een vroeger genomen raadsbesluit, waarbij werd voorgeschre ven, dat het aantal leden der Commissie tot wering van schoolverzuim 9 zou be dragen. Dit werd nu 8, zoodat de thans bestaande vacature niet behoefde te worden aangevuld. B. en W. hadden de ze vermindering aan den Raad voonge- steld met het oog op de geringe werk zaamheden, die de Commissie volgens de opgedane ervaring in deze gemeente behoeft te verrichten. Vervolgens werden door den Voorzitter de verschillende posten der Gemeentc- Begrooting voorgelezen. De Begrooting sluit in ontvangsten en uitgaven met een berdag van f3 0 9 1 8.095. Vermeldenswaardig uit al die rijen ge tallen is vooral het saldo der gasfabriek ad f 4452, waaraan dan ook de Voor zitter de opmerking vastknoopte, dat hieruit volgt, dat met dit saldo, op on geveer f 100 na, rente en aflossing kun nen betaald worden, zoodat het gasbe drijf bijna zichzelf kan bedruipen. De begrooting werd vervolgens goedge keurd. De heer Schoor vraagt, wat B. en W. overwogen hebben naar aanleiding van het aanschaffen van een politie hond, waarover spreker in de vorige vergadering heeft gesproken. De Voor zitter zegt, dat de tijd voor een of an der voorstel nog te kort was. Wel is hij van plan bij de benoeming van den nieuwen politieagent er op te letten of de sollicitanten al of niet geschikt zullen zijn met een politiehond om te gaan. Na een verzoek van den heer Van Kempen omtrent het wegsnoeien van hinderlijke boomtakken voor het pas- seeren van rijtuigen, hetgeen door den Voorzitter wordt toegezegd, wordt de vergadering gesloten. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 22 October 1909, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.5 Clermont. Laagste 747.2 Storno way. Verwachting tot den avond van 23 October: matige tot krachtige zuidweste lijke tot westelijke wind, meest zwaar bewolkte lucht, waarschijnlijk regen, warmer. Laatste Berichten. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) TWEEDE KAMER. V éi gade ring van Vrijdag 22 October. Op Voorstel van den heer Van V 1 ij- men wordt besloten van de agenda al leen nog af te doen het thans in be handeling zijnde ontwerp betreffende de salarisregeling van directeuren en commiezen van Posterijen en telegrafie en de werkzaamheden heden te beëin digen, met het oog op de wensche- lijkheid dat de leden zich op de be- grootingsdebatten kunnen voorbereiden. Hierna werd het debat over de bo venbedoelde salarisregeling voortgezet. De heer van Vliet beval de aan- nemirrg van het ontwerp aan, opdat eindelijk aan onbillijke toestanden een einde köme en bepleitte de belangen van eenige bijzondere categoriën van ambtenaren. Nog wenschte hij verbe tering in den ongunstigen toestand waarin, naar de thans aanhangige rege ling, de directeuren, die vroeger Com mies bij de Telegrafie waren, en post- examen hebben afgelegd, zullen blijven verkeeren. De verbetering zou hierdoor te verkrijgen zijn indien elke directeur, wiens traktement niet gelijk is of door de nieuwe regeling gelijk wordt als dat, hetgeen hij zou genieten indien hij Com mies ware gebleven, zal ontvangen eene aanvulling tot zoodanig bedrag dat zijn wedde, behalve vrije woning, niet min der zal bedragen dan die van Commies of hoofdcommies met evenveel dienst jaren. De heer Ketelaar drong er bij den minister op aan nog eens goed te over wegen de noodzakelijkheid van een af doende reorganisatie van den post- en telegraafdienst. Vereenvoudiging is drin gend noodig, waar op het oogenblik niet minder dan 44 categorieën van ambtenaren en beambten bij Posterijen en Telegra fie bestaan, ongerekend de onderverdee ling dier categorieën in twee tot 4 klas sen. Daarom behoort er gedaan te wor den alsof er op het oogenblik geen orga nisatie bestaat en moest een geheel nieu we ontworpen worden. Spreker keurde de in deze gevoerde actie van de klerken af, oordeelende dat zij hun zaak daardoor meer benadeeld dan bevoordeeld hebben. De kwestie van de salarissen der klerken toch is bij dat wets ontwerp niet aan de orde, wel de sala rissen van directeuren en commiezen. De lotsverbetering der klerken kan bij de be grooting aan de orde komen. Spreker drong er verder bij den minis ter op aan dat de surnumerairs, die thans gedurende de eerste twee jaren niets ont vangen, alsnog f 600 toelage zullen ont vangen. Ten slotte wenschte hij dat meer kantoren 7e klasse beschikbaar komen voor het beheer door klerken. Ook de heer Roessingh bepleitte een flinke organisatie bij het Post- en Telegraafwezen. Toekenning van salaris aan surnume rairs is een gewichtige kwestie, welke slechts bij een reorganisatie kan worden beslist. De heer Tydeman critiseerde de ver laging van het maximum dat de direc teur van het Postkantoor te 'sGraven- hage kan behalen. Vroeger kon hij op klimmen tot f 5000, thans wordt ingesteld f 4500, als maximum. Of zulks billijk is, met het oog op den grooten omvang wel ke het Haagsche postkantoor sedert 1891 heeft gekregen (de ontvangsten stegen van vijf millioen tot negentien millioen) liet spreker in het midden, maar waar het spreker om te doen is, is de vraag of de regeling van invloed zal zijn op de jaarwedden van den tegenwoordigen directeur van het Haagsche postkantoor, die, bij de aanvaarding van zijn betrek king, heeft gerekend en heeft mogen en moeten rekenen op een maximum van f 5000. Spreker vroeg den minister hem de verzekering te willen geven dat de jaarwedden van den tegenwoordigen directeur buiten verband met deze rege ling zal staan. De heer van Doorn had gaarne meer vernomen omtrent 's ministers reor ganisatieplannen, en is tegen het ver- leenen van terugwerkende kracht aan deze wetsvoordracht. De heer Smeenge verdedigt het wetsontwerp, waarop directeuren en com miezen reeds te lang hebben gewacht. De commissie die het uitwerkte was trouwens samengesteld op een wijze, dat zij zeker niet de belangen der klerken zou benadeelen. Het ontwerp terugwer kende kracht te verleenen is een eisch der rechtvaardigheid wegens de opgewekte verwachtingen. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de koloniale werving, behoudens medewer king van het Departement van Oorlog, meer bepaald voor zooveel betreft de overgang en detacheering van mindere militairen van het leger hier te lande, zal worden bestuurd door het Departe ment van Koloniën. De Minister van Koloniën wordt ge machtigd om ten hoogste 12 gegageerde of gepensioneerde onderofficieren van het leger in Ned.-Indië aan te wijzen om tijdelijk werkzaam te zijn in het belang der koloniale werving. Naar wij vernemen, is het zeër waarschijnlijk, dat de Eerste Kamer in de tweede week van November e. k. zal bijeenkomen. Verkooping Zomerzorg. Hedenmorgen is door notaris v. Riessen te Katwijk in café Zomerzorg alhier iii opbod gebracht: A. De bouwmanswoning „Buitenlust" onder Hazerswoude aan den Rijndijk. Perc. I de woning met 16.09.74 H.A. land, ingezet op f 31.400 door G. W. Zandvoort te Oegstgeest, perc. II groot 3.80.60 H.A. f 10.000 door denzelfden perc. III 7.33.35 H.A. f 17.800 door D.; van Heyningen, Vlaardingen. B. De bouwmanswoning „De Lamme- xenberg" aan den Vliet onder Zoeter- v/oude. Perc. I de woning met 8.02.17 H.A. land, ingezet op f 18.100 door Speet, Oegstgeest; perc. II 3.87 H.A. f 8000 H. Hoogewoning, Rijnsburg; perc. III 3.73.60 H.A., f 8200 Bulthuis, Oegstgeest; perc. IV 3.77.41 H.A. f 9800 G, de Groot, Zoetermeer; perc. V 29.60 A. f 1240 J. J. de Cler, Leiden. C. Eenige perceelen weiland in den Bosch- en Gasthuizerpolder onder Zoeter- woude. Perc. I, 4.40.95 H.A., ingezet op f 12000 door G. W. Zandvoort, Oegst geest; perc. II, 4.13.25 H.A., f 10,400, door J. J. de Cler, Leiden. II. de bouwmanswoning „Oosthoeve" in de Haarlemmermeerpolder perc. I. de woning met 29.97.65 H.A. land ingezet op f47.000 door G. de Groot, Zoeter meer; perc. II, 3.71.90 f6.700 A. Dorre- paal, Hazerwoude en perc. III 23.88.25 H.A. f29.800 Mozes Jozefs, Haarlem. TER AAR. Door het bestuur van den Wassenaarschen Polder wordt aan be langhebbenden bekend gemaakt, dat de gewone najaarsschouw zal gevoerd worden. le. over de wateringen, waterwerken, bruggen, dammen, enz. op Dinsdag 2 November of volgende dagen; 2e. over den ringdijk, de kistingen, duikers, enz. op Woensdag3 November of volgende dagen. VOORSCHOTEN. B. en W. dezer ge meente maken bekend, dat er op last van den commissaris der Koningin in Zuid-Holland een naloting zal plaats hebben ten behoeve vanE. J. Wijers alhier, op Woensdag 3 November a.s., ten 11 uur, in het gebouw van het Pro vinciaal Bestuur, Korte Voorhout 9, Den Haag. 's-GRAVENHAGE, 22 OCT. Er heeft zich in de residentie eene commissie ven dames en heeren gevormd, met den Burgemeester Baron Sweertsde Landas Wyborgh, als eerevoorzitter, Ge neraal majoor Braams, Inspecteur der Cavalerie, als voorzitter, den heer Bierman, Directeur van de Eerste Ned. Hypotheek- briefbank, als secretaris, en Mr. Furnee, bankier als penningmeester, ten einde uitvoering te geven aan het denkbeeld om in de Residentie eene blijvende her innering tot stand te brengen aan de blijde gebeurtenis van 30 April 1909. Het meest geschikt achte zij het idéé, door den heer J. G. Smits in de Nienwe Courant van 14 Juni 1.1. ontwikkeld, om op het Juliana van Stolbergplein een monumentale vaas te doen verrijzen steeds gevuld met bloemen en planten; en zij heeft zich dan ook tot taak gesteld dat denkbeeld uit te voeren. Het ligt in de bedoeling het herinneringsblijk gereed te doen zijn op den eersten verjaardag van Prinses Juliana. ROELOFARENDSVEEN. Gisteren avond werd alhier in de St. Panratius- zaal een Algemeen e Ledenvergadering gehouden door den Tuindersbon d „Een dracht maakt Macht", waarin door den Secretaris-Penningmeester een voorloo pig verslag werd uitgebracht van het loopende jaar. Het totale bedrag der ontvangsten voor de producten bedroeg f 128,837,815 het totale bedrag der uitbetalingen aan de Leden f 122,218,285, zoodat de pro visie voor de vereeniging bedroeg f7288,22. Als veilingkosten te betalen door de Kooplieden werd een bedrag geind van f 565,36. Daartegenover staat aan uit gaven een bedrag van f5158,765, zoo dat een batig saldo overblijft van f 2694,815. Door een der leden van de commissie van controle werd hierna aan de verga dering medegedeeld dat de commissie in den afgeloopen zomer, steeds om de 14 dagen de boeken heeft gecontro leerd, en boeken en kas steeds nauw keurig in orde hebben bevonden. Nog werd hierna besloten, de pronk- boonen wederom bij elkaar door het Bestuur te laten verkoopen, maar het Bestuur hierbij Vrijheid van handelen te laten. Nadat door den Voorz. nog een paar vragen van huishoudelijken aard waren beantwoordt, werd deze goed be zochte vergadering gesloten. WOUBRUGGE: In de zitting van de Militieraad zijn aangewezen voor den dienst de lotingnummers 2, 4, 5, 6, 7, 8, 11, 14, 15 en 16. Omtrent nummer 13 zal elders uit spraak gedaan worden. ZOETERWOUDE. Een koe van den landbouwer J. v. K.? aan de Vliet, uit nood geslacht, door den slager v. d. H. alhier, is door den keurmeester dezer ge meente voor de consumptie ongeschikt verklaart. Het cadaver is onder politietoezicht on schadelijk gemaakt. Door houders van varkensmesterijen o. a. J. v. Diemen, G. v. Diemen, D. en J. .Teske, J.. G. Hoogstraten, allen be woners der bebouwde kom aan den Rijn dijk dezer gemeente, zijn verzoeken inge diend aan B. en \V. om vergunning tot het hpuden van varkens. Overeenkomstig art. 17 der Algemee- ne Politieverordening is kennis gegeven aan ingezetenen, die nabij die mesterijen wonen, dat zij bezwaren daar tegen bij7 B. en ,W.. kunnen inbrengen, waarvoor, gelegenheid is Woensdag 27 Oct. e.k.; des voormiddags te 10 uur ten Raadhui- ze dezer gemeente. ACIREALE, 21 Oct. Hedenavond brach ten nieuwe schokken ernstige schade toe aan de dorpen Sorba, Carico, Linera en Mangano. Tien huizen zijn ingestort; van, verscheidene anderen scheurden de mu ren. Een mensch kwam om. De bevolking kampeerde in de open lucht. De schokken duren voort. De autoriteiten en de troe pen komen te hulp. Marktberichten. LEIDEN, 22 Oct. Veulens 2, f 95 a f 127. Stieren 29, f SO a f 220. Kalf- en Melkkoeien 201, f 162 a 297. Varekoeien 682, f 87 a 274. Vette Ossen en Koeien 209, f 168 A f 294; 62 ct. a 72 ct. p. K.G. Graskalveren 593, f 30 a f 78. Kalveren {vette) 35, f 48 a f 96, 80 ct. a 00 ct per K.G. Idem (magere) 23, f 5 a f 10. Schapen (vette) 1134, f 12 a f 21, 52 ct a 60 ct. Idem. (weide) 423, f 10 a f 14. Varkens (magere) 290, f 13 a f 38, 42 ct. a 45 'ct. Idem (Biggen) 643, f 5 a f 11.50. Bokken of geiten 2, f 3 a f 8. Ter markt aangevoerd: 1714 Runderen,- 58 kalveren, 1557 schapen. Kaas. Aangevoerd 95 partijen. Besteed werd voor: Goudsche kaas van f 26 tot f 34. Leidsche kaas de 150 K.G. f 54 a f 81. Aan de Stadswaag gewogen 89 partijen 3871 stuks kaas, wegende 26372 K.G. LEEUWARDEN, 22 Oct. Boeren boter aangevoerd 18 vierde, 9 achtste en 1 zes tiende vaten. Prijs f 55. Fabrieksboter. Aanvoer 31/3, 25/6 en 2/12 vaten. Prijs f 56 a f 56.50. Noteering van de commis sie f 57.50.. Noteering van de Vereeniging van Boter en Kaashandelaren in Friesland f 58. Nagelkaas fabrieks- f 1733; boe ren f 5153; Aanvoer 31.295 K.G. Pluimvee. Aannvoer .900 slachtkip- pen 30 a 65 ct. 200 jonge hanen 15 a 35 ct. 500 piepkuikens f 1 a f 1.50. .Ter veemarkt waren heden aange voerd 64 stieren, f 80 a f 300; 10S ossen i 175 a 200; 288 vette koeien f 160 a 280; per half kilo 25 a 32 ct; 1687 melk- en kalfkoeien f 150 a 270; 66 pinken f 50 a f J0; 102 vette kalveren f 20 a f 45, per half kilo 32 a 31 ct.1894 graskalveren f 40 a 60; 43 nuchtere kalveren.f 6 a 10; 504 vette schapen f 18 a 24; 201 weide- schapen f 14 a 17; 1133 lammeren f 16 a 21230 vette varkens f 80 a 1- 90, per half kilo 22 a 25 ct.205 magere var kens f 40 a 60839 vette biggen f 30 a 50, per half kilo 21 a 22 ct.427 kleine biggen f 60 a .90; 11 paarden en veulens f 100 a f 150. Naar vet vee was veel vraagnaar melk vee voor binnenlandsche markten behoor lijk. Goed kalfvee voor buitenland met goede kooplust; vette kalveren trager; landkalveren voor Frankrijk gewild; wol vee iets beter varkens yoor export la ger noteering. Er waren veel buitenlan ders ter markt. GOUDA, 21 October. Kaas. le qual. f 32 a 34, 2e qnal. f 29 a 31,50, zwaardere f 32 a 35, Noord-Hollandsche kaas f 00 k 00. Aan gevoerd 71 partijen. Handel vlug. Boter. Aangevoerd 1011 stukken van Yi kg., handel vlug; prijs der goe- f 1,50 1,60, wei- f 1,35 a 1.45, Vette varkens met redelijken aanvoer, handel vrijwel, 25 28 c. per A kilo. Biggen voor Engeland met redelijken aanvoer, handel vrij wel, 21 a 22 A c. per A kilo. Magere biggen met goeden aanvoer, handel vrijwel, f l,uü a 1,50 per week. Lammeren met goeden aanvoer, handel traag, f 12 k 16. Nuchtere kalveren met redelijken aanvoer, handel vrijwel, f 8 a 12. Graskalveren met grooten aanvoer, handel rede lijk, f 25 a 70. Fokkalveren f 8 a 17. DELFT, 21 October. Heden waren de vee- przijen als volgt: vette koeien le qual. f 190 a 270, dito 2e qual. f 140 190, kalfkoeien le qual. f 180 k 260, dito 2e qual. f 140 a 180, vaar- koeien le qual. f 130 a 200, dito 2e qual. f 90 a 130. vette kalveren le qual. f 65 h 95, dito 2e qual. 40 k 65, vette, schapen le qual. f 14 k 20, dito 2e qual. OoaOO, lamschapen 1 equal, f 10 5 17, dito 2e qual. OOèOO, vette lammeren f 15 a 20, weilammeren f 00 a 00, magere varkens f 16 a 40, biggen f 5 a f 15, nuchtere kalveren f 6 a 18, paarden f 40 a 140, stieren f 00 k 00, veulens f 00 a 00, rundvleesch 72, 64 a 54 c., vet kalfsvleesch 90, 80 a 70 c., schapevleesch 00 a 00 c., lamsvleesch 00 a 00 c., alles per kilo. Op de veemarkt waren aangevoerd 370 run deren, 5 paarden, 22 vette kalveren, 74 magere dito, 826 schapen of lammeren, 338 varkens, 784 biggen en 26 geiten of bokken. Westlandsche rogge f 6,00 k 6,50, Zeeuwsche f6,00 a 6,75, Westlandsche tarwe f7,75 a 9,50, Zeeuwsche f8,00 a 11,50, chevaliergerst f6,75 7,25. Westlandsche zomergerst f6,00 k 6,50, korte haver f4,00 a 4,50, duivenboonen f7,25 k 7,75, paardeboonen f 6,25 5 f 6,75, bruine boonen f 8,00 k 14,75, groene erwten f 8,50 k 15,00, kool zaad fa mixed mais f6,75 a 00,00, lange haver f3,75 a f4.—. De prijzen der boter waren heden f58 a 65 per A vat van 40 kilo. Aanvoer 295/8 en 48/16 vaten, wegende te zamen 6380 kilogram. EDAM, 21 October. Ter botermarkt waren aangevoerd 137 partijen. Hoogste prijs 77 c. per 5 H.Gr. Kipeieren f 6.25 k 7.per 100 stuks. SCHIEDAM, 21 October. Officieele m ..Lering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel aan de Beurs. Moutwijn f 14.00 per H.L., cont. zonder fust en zonder belasting. Noteering der Vereeniging „Bond van Distil lateurs" gevestigd te Rotterdam. Zonder fust en zonder belasting. Moutwijn f 14.25 per H.L. jenever f 18.75 Amst. Proef f 19.75 Moutwijn. Stemming zeer vast. Spoeling per ketel f 1.80. Prima Spiritus f 17.k f per H.L. Ruwe f 8.50 k f Melasse f 14,75 k f 15.25 HOORN, 21 October. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 189 stapels kaas, wegende 59,578 kilo. Hoogste marktprijs voor kleine f 29,5ty commissie f 30,00, middelbare f 29,00, fabrieks- f00,00 per 50 K.G.

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 3