21 BUITENLAND. De Erfgenamen van Judas. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 18. 9e Êeicbelve Sou/ia/nt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Lelden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent. Donderdag October 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Lourdes bedreigd In den „Univers" maakt Arthur Loth [melding van deze opzienbarende mede deel ing „De katholieken weten nog niet dat leen aanslag, gelijk aan die, welke de i'.Basiliek' van het H. Hart op den Mont- martre tot staatseigendom wil maken, thans voorbereid wordt te£en Lourdes. iiHet decreet tot confiscatie, zoogenaam de „devolution" ligt gereed, het zal wel dra met de handteekening van den presi dent der republiek openbaar worden. Lourdes met zijn Grot, zijn heiligdom men en zijn bezittingen zullen aan de 'gemeente worden toegewezen of aan het plaatselijk weldadigheidsbüreau. Van alle aanslagen gepleegd tot heden toe tegen de Kerk van Frankrijk zal i'geen zoo smartelijk zijn voor de chris tenharten, meer indruischen tegen de eerlijke gemoederen dan deze heilig- schennende greep van den Staat naar Lourdes. Geheel de katholieke wereld zal den smaad gevoelen aan de gods vrucht aller volken gepleegd, de droe fenis in alle landen veroorzaakt door de schandelijkste aller ongerechtigheden." Spanje. Niettegenstaande de ophitsingen der revolutionairen heerscht te Madrid en over geheel Spanje volmaakte rust. Niet het minst troepenvertoon vindt plaats. De ministère begeven zich zonder bege leiding naar de Kamer en de Koning maakt zijn gewone automobiel-tochtjes. Er is in heel Spanje maar een enkele gemeenteraad geweest die tegen de terecht stelling van Ferrer geprotesteerd. Men gelooft algemeen, dat Maura aan het bewind zal blijven. De „Petit Parisien" meldt dat volgens een bericht uit Barcelona ontvangen de Staatsadvocaat die tegen Ferrer de dood straf eischte, Vrijdag omstreeks midder nacht op straat door 2 revolverschoten zwaar gewond en Zondagmorgen over leden is. In de Kamer heeft Moret op de rede van den minister van oorlog geantwoord. Jiij hield vol, dat der regeering een ge brek aan voorzorg ten aanzien van de gebeurtenissen te Barcelona mpet wor den verweten. Vervolgens diende hij den •minister van binnenlandsche zaken van antwoord, betreffende de critiek, die de :'mini:ter had uitgesproken tegen de pers. De minister stelde daarop aan Moret de wedervraag, of hij wel wist, dat er in de buitenlandsche pers, in de meetings en vergaderingen, gehouden in het buiten land, sprake is geweest van het uitlokken van een maatschappelijke en staatkundige omwenteling in Spanje. De minister voeg de er aan toe, dat men herhaaldelijk moor den, revolutie, aanslagen heeft aangekon digd. FEUILLETON. 18) Hij richtte zich tot een van de grootste uitgevers, en legde hem onbe schroomd zijne tegenwoordigen toestand en toeekomstige verlangens bloot. Ik kan u wel helpen, antwoordde Garancier, ik geef van tijd tot tijd bro- churen uit, van een manufacturer, die mil- lionair is, wien de quaesties van politieke .economie zijn handelskapitaal deden ver geten. Het verlangen, wat zeg ik? de jjvoede om afgevaardigde te worden be derft de nachte en dagen van dezen •voortreffel ijken man, die op een mooie dag is opgestaan met de zekerheid, dat hij aanleg had voor hooge politiële. [Brengen wij zijn geluksdroomen niet in de war en laten wij er gebruik van maken, zoolang het ons nuttig kan zijn. [Mijnheer Margin bezit een secretaris, maar hij heeft een redacteur noodig al- les gelijk bij een groot dagbladom veel jgeld bij hem te verdienen, is het vol doende, zijn stokpaardje te bestijgen. „De belasting op het Kapitaal." Gij houdt te veel van de letteren om u fee,zig te houden met economisch^ que.s- Onder de oppositie barstte een hevig lawaai los. De minister trachtte voort te gaan maar de oppositie viel hem in de rede. De voorzitter poogde te vergeefs de orde te herstellen. De minister riep uit: Wij vreezen noch bedreigingen noch geweld en zullen op onzen post blijven. Het tegengestelde zou een lafheid zijn. De meerderheid juichte die woorden toe. Het publiek op de tribunes maakte kabaal met de oppositie mee. De minister rechtvaardigde de daden der regeering en de maatregelen die zij genomen had en die zij, zoo noodig, nog zou nemen. Er wordt een openbare be tooging voorbereid vervolgde hij maar ik ben besloten, dat te verhinderen. Daarop begon het kabaal in de verga derzaal opnieuw. De voorzitter van den ministerraad wenschte deen minister van binnenland sche zaken geluk. Moret critiseerde de houding van den minister van binnenlandsche zaken, die opstond om te antwoorden, maar de op positie hernieuwde het lawaai. Later vond de Minister nog gelegen heid, de critiek van Moret te weerleggen. De Kamerleden zullen begrijpen, zeide hij, dat ik gedwongen ben, de waarheid te zeggen. Weer juichte de meerderheid den mi nister toe. Weeer begon het kabaal van de oppositie, totdat de voorzitter zich ge noopt zag de vergadering te sluiten. Frankrijk. Door geheel Frankrijk is de zaak-Ferrer aanleiding geworden tot het houden van revolutionaire en anti-katholieke manife staties. Zoo zijn er op 't oogenblik zeven en vijftig Fransche steden, die besloten hebben een Ferrerstraat in het leven te roepen. De verschillende betoogingen houden overal nog aan. Rusland. Het plafond der Doemazaal is gister wederom ingestort zónder ernstige onge lukken te veroorzaken. Men zal zich her inneren, dat voor een paar jaar eenzelfde ongeval plaats had. Koninklijke besluiten. Aan den adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, den luite nant-generaal A. Kool, commandant van het veldleger is met ingang van 1 Nov. 1909, op zijn aanvrage, ter zake van langdurigen dienst, onder toe kenning van f 3334 pensioen, eervol ont slag uit den militairen dienst verleend; en aan voornoemden oppero ff icier de bijzondere dank van Hare Majesteit de Koningin betuigd voor de uitnemende diensten door hem gedurende zijn lang durigen diensttijd in verschillende ge wichtige betrekkingen aan den lande be wezen. ties maar ik weet dat gij intelligent genoeg zijt om ze met groot geraak te behandelendank aan de gave van beeldspraak, die gij in hooge mate be zit. Ik sta op den besten voet met Mijn heer Magin, wilt gij dat ik hem vraag u de zorg toe te vertrouwen een groot en geleerd boek te schrijven, wat hem de grootste eer zal verschaffen. Goed antwoordde Lavergne. Indien bij toeval deze arbeid u niet voldoende is, dan hebben mijne artistieke werken mij in aanraking ge bracht met Carolus Lambert; de snel heid, waarmee hij zijne historische ro mans improviseert veroorlooft hem niet zelf naar de bibliotheek te gaan om de aanteekeningen te maken, die hem noodzakelijk zijn, belast u met deze zorg, gij zult daarmee honderd vijftig franc per maand verdienen en dit geld, gevoegd bij het honorarum van Mangim, zal u in staat stellen te leven, in af wachting, dat gij met uw eigen pen genoeg werken voortbrengt om u een goed bestaan te verzekeren. Dank voor uwe raad en uwe wel willende tusschenkomst, zeide Lucien ik neem alles aande arbeid voor het „Kapitaal" en het maken van aanteeke ningenik zal mijne schade inhalen; voor het oogenblik is er alleen sprake v,aii niet van. hun- er te steyyep. Met ingang van 25 October zijn benoemd tot officier van justitie bij de Rechtbank te Zwolle mr. J. C. Roo senburg, thans te Assen; tot officier van justitie bij de Rechtbank te Assen: mr. D. Enge'lberts, thans te Zie- rikzeetot officier van justitie bij de Rechtbank te Zierikzee mr. J. De Vries van Doesburgh, thans sub stituut-officier bij de Rechtbank te Haar lem. Tot substituut-officier van justitie zijn benoemd bij de Rechtbank te Haar lem, mr. W. H. Ho ij er, thans substi tuut-officier te Maastricht en bij de Rechtbank te 't-Gravenhage mr. H. C. Van KI effens, thans substituut-offi cier te Groningen. Benoemd zijntot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen te Stadskanaal, H. Landweer, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Leek tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Gorredijk, T. W. Pos- tema, ontvanger te Workum te Nijkerk, N. Ardesch van Hamel, ontvanger te Barneveld te Beek (Limburg) A. Van der Werff, ontvanger te Beek (gemeente Ubbergen)te Baarn, A. R. Schuyling, ontvanger te Maastricht; te St. Pieter, A. W. IJzerman, surnumerair uit de di rectie Amsterdam en te Colijnsplaat, F. K. G. Timmermans van Abcoude, surnu merair uit de directie Rotterdam. H. J. Lovink. Bij resolutie van den minister van Koloniën is H. J. Lovink, directeur-gene raal van den Landbouw, ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.- Indië gesteld, teneinde benoemd te wor den tot directeur van het departement van Landbouw daar te lande. Door den minister van Landbouw Nijverheid en Handel is antwoord inge zonden op de reeds vroeger medege deelde vragen van den heer Roesingh. De eerste vraag, of het gerucht juist is, dat de heer Lovink binnenkort zal worden benoemd voor eene betrekking in Ned.-Indië, wordt in verband met de boven medegedeelde resolutie bevesti gend beantwoord. Op de vraag, of er pogingen zijn aan gewend om dien uitnemenden hoofd ambtenaar, in het belang van den land bouw in Nederland, hier te behouden, zegt de minister, dat hij van pogingen om den heer Lovink voor Nederland te behouden tot zijn groot leedwezen heeft moeten afzien, nadat hij kennis had ge nomen van de voorwaarden voor den heer Lovink aan de uitzending naar Neder- landsche-Indië verbonden en die inzon derheid ten aanzien van het pensioen, bijzonder gunstig waren. Dr. Nouwens. In den toestand van Dr. Nouwens, den Adviseur van „De Hanze", die sedert een drietal weken aan pleuris en over spanning bedlegerig is, valt gelukkig voorspoedige beterschap waar te nemen. Reeds wordt ZijnEerw. veroorloofd eenige uren het bed te verlaten. En weldra Lavergne begaf zich naar den manu- facturiereen brief van den uitgever Garancier lichtte Carolus Lambert in en, drie dagen daarna, wist Lucien, dat zijn bestaan zoo ruim mogelijk verze kerd was. Dit was een groote verlich ting: Hij haastte zich Pampy zijn adres op te geven, hem gerust te stellen om trent zijn lot, en belastte hem Cyril- lus al de betuigingen van genegenheid te herhalen, waarvan zijn hart vol was. Toch voelde Lucien, juist door zijn groote geestesgaven en zijn liefdevol hart, een matelooze leegte om zich. Ge woon te leven tusschen Cyril lus en Ma rie-Angelina en de arme miss Emily te plagen, drukte de eenzaamheid lood zwaar op hem. Ete ruimte miste hij ook, hij treur de zelfs om de beesten, die een soort van aardsch paradijs maakten van den tuin in de rue Moncey. Na zijn dage- lijksche arbeid had hij niets om zich te verpoozen, noch de zwaarmoedige me- lodiën van de Iersche, noch de neger- za|ngenvan Pampy. Hij wendde zich tot zijn Eeuwigen Vriendmaar zoo zijn ziel al voedsel vond in het gebed, zijn aandoenlijk en goed menschenhart ver langde naar een broederlijk hart. Hij her innerde zich den abbé de Civry, wiens ernstige verdienste, welsprekend woord en evangelische .eenvoudigheid hij had hopen de geneesheeren een algeheel herstel te mogen constateeren. („N.-Br.") Het ééndags-Kamerlid. Het bekende oud-Kamerlid W. van Manen Jzn. heeft op zijn request aan den Minister van Financiën om schadeloos stelling van 1 Augustus af een afwijzende beschikking ontvangen met de mede- deeling, dat de laatste jaren steeds de regel is toegepast om de schadeloos stelling te berekenen van af den dag der beëediging, op welke toepassing door de Rekenkamer nimmer aanmerking is gemaakt en de Minister bovendien in die opvatting deelt. (H.) De Lintjes-zaak. De Haagsche correspondent van „De Courant" schrijft: Naar ik van betrouwbare zijde verneem, heeft de behandeling van de bekende lintjeshistorie in de afdeelingen der Kamer niet zulk 'n omvang genomen, als door velen verwacht werd. De felste beschou wingen zijn hoofdzakelijk gehouden door de sociaal-democraten en vooral in de afdeeling waarin de heeren Schaper en Duys zitting haddden, is een scherp en uitvoerig debat gevoerd. Het jongste Kamerlid, de afgevaardigde van Zaandam, heeft daarin een zeer werkzaam aandeel gehad. Het merkwaardigste was, dat juist ook in deze afdeeling de heer Kuyper niet alleen zitting had, maar dat hij er zelfs rapporteur van was, zoodat hij de hem veroordeelende redevoeringen zelf heeft mogen rapporteeren. Hij heeft echter met geen woord aan het debat deel genomen. In de eerste en derde afdeeling hadden geen sociaal-democraten zitting. Bezoekingen van een kapitalist. In „Het Volk" vinden wij de volgende merkwaardige advertentie van het oud- Kamerlid Van Kol Na lang dralen heb ik mij wel ge noodzaakt gezien tot dezen stap, teneinde paal en perk te stellen aan veel nutte- looze correspondentie, die vaak uren in beslag neemt. Vrijwiel dagelijks ontving ik brieven om iemand te helpen aan een betrek king, een verzoek te doen aan een of ander Minister en vooral om geldelijken steun. Soms van deze laatsten 12 op één dag, om bedragen varieerende van 10 tot 50, 200 en soms enkele duizenden guldens! Men begrijpe toch, dat ik over be trekkingen niet beschikken kan, aan Ministers geene verzoeken doen wil, en de bankbiljetten niet uit mijn mouwen schud. Vandaar mijn dringend verzoek zich met een en ander te beperken, en mij toe te staan door het niet langer beant woorden van onvervulbare wenschen, wederzijdsch tijdverlies te voorkomen. Nog iets: van de honderden voor- schottten, die in mijn boeken staan, kwam er geen dozijn terecht. Mag ik betrokken personen daarom verzoeken eens na te gaan, of zij nog geen kans zien hun schuld af te lossen, waardoor leeren waardeeren. Zonder een dag, een uur te wachten, ging hij naar hem toe. Ik ben jong, vurig, enthousiast zeide hij openhartig, maar te gelijk teruggetrokken en vreesachtig. Ik vrees niet de beproevingen, maar wel de eenzaamheid, zoo dikwijls vol geva ren. De tijd zal mij ontbreken om de eenige kringen te bezoeken, waar het mij mogelijk zou zijn menschen van mijn leeftijd te ontmoeten, besloten een edel gebruik' te maken van hunne gavenik zou zonder twijfel veel tijd noodig heb ben, voordat ik onder hen uitgekozen had dengene, waarvan ik dem vriend, den gezel van mijn leven zou wenschen te maken, den vertrouweling van mijne verwachtingen en van mijn verdriet. Ik geloof, maar ik weet, dat ik rondom mij minder geloovigen dan goddelöozen zal vinden. Ik ontneem mijn jeugd al de genoegens, uit vrees er een gevaar in te vindenmaar zoo besloten als ik ben het goede pad te bewandelen, ik heb een gids noodig. De uren van den leider van mijn geweten zijn geheel be zet, geef mij, indien gij het kunt, eeni ge der uwen en ik zal u zonder twij fel mijn heil verschuldigd zijn. Lucien legde vervolgens zijne onge rustheid bloot aangaande Cyrillus, en de jonge priester gaf hem al zijn energie weer anderen zouden kunnen geholpen worden. H. VAN KOL Voorschoten, 21 October 1909. Duurdere borrels. Weer een adres aan de Tweede Kamer, houdende verzoek tot verwerping van het wetsontwerp in zake verhooging van den jenever-accijns. Ditmaal van het dagelijksch bestuur der vereeniging „Vergunning". Maar ook dit adres komt ons niet onge legen. Men leest daarin toch o. m.: „dat immers komt de accijnsverhoo- ging tot stand, een belangrijke prijsver- hooging van het product het gevolg moet zijn." Maar zulks vinden wij juist uitnemend! Laat gerust de borrel in plaats van 5 cent worden desnoods 10 cent. Wij zullen dat „duurder worden" toe juichen. En toch, anderzijds zeggen dezelfde menschenwat zal er dan veel geknoeid en vervalscht worden! Nu, daartegen is wel iets te doenDe knoeiers kan men zwaar straffen door hun boeten op te leggen, of hen te laten „brommen". En willen de kroeghouders straks niet knoeien, doch in een borrel van 5 cent wat meer water doen, af daardoor kleinere glaasjes gebruiken, het is ons best! Al dronken de drinkebroers 100 per cent water(Roti) LEIDEN, 21 October. GemeentebegrootiDg dienst 1910. II. Eenige leden vragen, waarom de adj.- inspecteur Eskens niet bevorderd wordt tot inspecteur 2de klasse, terwijl hij thans toch de werkzaamheden van den vorigen Inspecteur van Beusekom waarneemt. De hier gestelde vragen komen daarom niet in aanmerking voor beantwoording^ aangezien de Burgemeester als hoofd der politie bevordering en werk regelt. Dezelfde leden opperden bezwaar te gen de voorgestelde verhooging met f 2200 voor vier politie-agenten. Zij meenden dat de baldadigheid niet te beteugelen is door meerder personeel,- maar door beter optreden van het per soneel en andere inrichting van den dienst Hoewel het optreden van het personeel ter beteugeling van de baldadigheid der straatjeugd geen reden tot klagen geeft,- zeggen B. en W. wordt vermeerde ring van politie-agenten niettemin wen- schelijk geacht, ten einde, afgescheiden van de gewone surveillance, vooral in de buitenwijken het algemeen euvel kracht dadiger te kunnen bestrijden. Andere leclen, hoewel geen bezwaar hebbende tegen den voorgestelden post,- meenen dat de politie te streng wordt gereglementeerd De overtuiging is niet verkregen, i antwoorden B. en W. dat de politie- terug, door hem te beloven hem niet alleen dikwijls te ontvangen, maar nog meer door hem het middel te verschaffen van tijd tot tijd hem te bezoeken, dien hij beminde als een broeder. Gij 'weet van Pampy, dat Cyril lus in het Lycéum Hendrik IV is ge treden de aalmoezenier van dit colle ge was met mij op het seminarie; wij* hebben elkander nooit ui? het oog verloren; ik zal hem uwen geheel bij zonderen toestand bloot leggen en ik twijfel niet of hij zal de kwaadwillig^ heid van Mijnheer Jude Maloeuvre ver ijdelen. Ik zal abbé Maucroise verzoeken bijzonder belajig in uw leerling te stel len het zal hem gemakkelijk vallen Cy rillus alle weken bij ^ich te ontbieden wij zullen elkander ontmoeten bij mijn vrienden zoo zult gij gerust zijn over dit dierbaar kind. Ik dank u uit den grond vain mijn hart, zeide de jonge man, opstaand wanneer veroorlooft gij mij terug te komen. Ik breng bijna altijd de avonden alleen door, de Kerkvaders bestudeeren- de of werkendwanneer gij bij mij bent, zal ik u eenige bladzijden voorlezen en zullen wij elkander onze zaken van ver trouwen mededeelen. (Wordt vervolgd},

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1