Uit Stad en Omgeving. Gemengd Nieuws. verlies een te verwachten aanwinst staat van tien Afrikanen, die na afloop der Kaapsche examens in Holland willen komen studeeren. De Amsterdamsche Afrikaners hebben reeds hun eigen lees zaal, een stichting van de Nederlandsch— Zuid-Afrikaansche Vereeniging. Aan de Amsterdamsche hoogeschool studeeren 5 Afrikaners in de godgeteerd- heid, 1 in de letterkunde, 19 in de ge neeskunde en 2 in de tandheelkunde. Verder studeert een Afrikaansche jonge dame te Amsterdam in muziek en schil deren; terwijl een Afrikaner nog de lessen aan het Gymnasium volgt en twee zich bet Nederlandsch goed willen eigen maken door in Holland les te nemen. Van deze 31 Afrikaners zijn er niet minder dan 15 dit jaar in Amsterdam gekomen. De cijfers van Leiden met zijn leer stoel in het Hollandsch—Romeinsche recht, bezet door een zoo bekend Afri kaner als prof. Melius de Villiers, zijn teleurstellend. Er studeeren daar slechts 5 Afrikaners, drie in de rechten, een in de letteren en een in de godgeleerdheid. Te Utrecht zijn drie Afrikaners, twee theologen en een, die zich voor tand heelkundige bekwaamt Te Delft studeeren twee Afrikaners: een op de Theologische School en een op de lagere school. Tenslotte geniet er nog een Afrikaner te Doetichem bet lager onderwijs en be kwaamt zich een andere in onze resi dentie verder in de tandheelhunde. Onder deze Afrikaners zijn niet be grepen die personen, die hun voorop leiding in Zuid-Afrika genoten hebben en hier te lande de hoogeschool be zoeken, maar wier ouders zich metter woon in Holland hebben gevestigd. Ook onder hen zullen er velen zijn, die later weer naar Zuid-Afrika terug gaan! Leeftijdsgrens voor professoren. In Italië is als nieuwe maatregel de leeftijdsgrens voor professoren ingevoerd, en wel die van 75jaren; 36professoren, waaronder 5 te -Rome, o.a. Baceilï, moe ten nu hun ambt nederleggen. In Oosten rijk is de grens 69 jaren. In Dnitsch- land wordt de vaststelling van zulk een grens zeer gewenscht, hoewel de be trokken professoren, en voozal de ge neeskundige, volstrekt geen haast hebben om heen te gaan. LEIDEN, 19 October. Jacobus Arminius. In tegenwoordigheid van een aanzien lijk en talrijk publiek, ook van elders, had heden namiddag in het Groot-Audi torium der Leidsche Universiteit de plechitge herdenking plaats van den den driehonderd jarigen gedenkdag van den dood van Jacobus Arminius. De Broederschap der Remonstranten wenschte de nagedachtenis te eeren van den man als haar eerste voorganger erkend, ofschoon zij nooit diens naam als haar kenmerk of zijn geloofsleer als haar grondslag heeft aanvaard. De plechtigheid werd geleid door Dr. H. IJ. Groenewegen, professor aan het Remonstrantsche Seminarium alhier, aan wiens rede het volgende wordt ont leend. Spr. verplaatste ons allereerst bij het sterfbed van den man, in diens woning op den tegen woo rdi gen Garen markt, eene diepbedroefde weduwe en negen kinderen nalatende, den man, wiens le ven donkerder en droeviger wes ge worden naarmate het in beteekenis won en een tragisch schouwspel aanbood Van een mensch, die na rusteloozen arbeid onder grievend leed bij nog onvoltooi- den taak bezwijkt op 49 jarigen leef tijd in de volle kracht des menschelijken levens, onder de heftigheid zijner tegen standers, onder den laster die hem ver volgde en zelfs zijn eigen leerlingen tegen hem ophitste en hem het hart had doorwond. Met blijmoedige ge latenheid beveelt hij zijn ziel in Gods band voor wien hij betuigt in zijn ambt eenvoudig en oprécht te hebben gewan deld en getracht niet te leeren dan jvat hem uit de Heilige Schrift waar ;was gebleken en wat tot de bevorde ring van de Christelijke religie, de .Vroomheid en den vrede had kunnen strekken. Zoo biddende met de zjjnen Is hij ingeslapen. Spr. wenscht niet on der den indruk van dat tragisch schoo- pe sterven, het leven van den edelen geleerde te gaan verheerlijken, want daartoe zou de geest van den zacht- moedigen verdraagzamen en waarheid- lievenden Arminius zeiven in opstand komen. Alleen wil spr. een schetsma tig beeld geven van leven en arbeid van Arminius teneinde een bij benade ring juisten indruk te vestigen van zijn persoonlijkheid, zijn innerlijk leven paar geest en gemoed. Na lange beschouwingen te hebben 'gewijd aan kinder-, leer- en studieja ren van Arminius, den invloed welken zijn leermeesters Danaeus, Holmanus en anderen op hem hebben uitgeoefend en de vereering, die hij koesterde voor de exegese van Calvijn, wijst spr. erop dat niettemin dogmatische stelselzucht en haar nasleep van leerdrijverïj en on verdraagzaamheid van de Geneefsche school hem tegen de borst was en hij voor de wetenschap, ook in de theologie van dogmatisme geen heil verwachtte. De strijd, door Arminius gevoerd, we gens diens verwerping van het leer stuk; de£ eeuwige voorbeschikking^ piet een aantal tegenstanders, inzonderheid de ontwikkeling van de vijandelijke ge zindheid deswege met zijn ambtgenoot Gomarus en de steun in dien strijd hem geschonken door mannen als Uitenbo- gaert en Oldenbarnevelt werden ver volgens door spr. uitvoerig geschetst, waarbij deze de gelegenheid vindt als zijne meening te kennen te geven dat hij voor zich Gomarus beschouwt als een eerlijk, vroom en geleerd man, maar tevens als een natuur, door en door van dogmatischen stempel, terwijl Ar minius voor geloof en weten beide volle vrijheid opeischt, mitsdien alle confessi- onalisme en clericalisme bestrijdt, en als ideaal zich een kerkgemeenschap denkt waarvan grondslag is het oude „eenheid m het noodige, vrijheid in het twijfel achtige, in alles de liefde." Zijn levens werk heeft dan ook, zegt spr. hoeveel vergankelijks er in is, voor den gods- drenst en de wetenschap beide, door zijn geest en zijne beginselen, waarde voor alle tijden. Om hem, om zijn persoon, zijn werk, zijne overtuigingen, beginselen, idealen, concentreerde zich aanvankelijk heel die machtige beweging, die schier een halve eeuw ons volksleven in al zijn lagen heeft doorschokt. Hij was er niet de oorsprong van, maar Tiet middelpunt tot het eind van zijn leven en dat, ofschoon hij in den eigenlijken zin, niet was een man van meesleependen kracht. Te midden van zijn sterk bewogen godsdienstig en theo logisch leven nam hij eene bijzondere plaats m. Hij vertegenwoordigde eene be paalde richting, eene zijde van het gods dienstig bewustzijn, in nauw verband daar mede een kerkelijk en een wetenschappe lijk beginsel. Dat alles waarborgde hem dadelijk geestverwantschap in breede kring. En ook buiten de Remonstrant sche beweging om is Arminius een repre sentatieve naam geworden. In dien zin blijft hij een historische figuur in de gees telijke ontwikkeling onzer natie, met na me in haar godsdienstig en kerkelijk le ven, in haar wetenschappelijke en staat kundige geschiedenis. In breede trekken schetst spr. vervol gens de motieven, welke Arminius bewo gen om tegenover Calvijn's grootsche po ging om in het dogma der volstrekte voorbeschikking zoowel de sonvereine macht van het Opperwezen als de volle toerekenbaarheid van het menschdom voor de zonde te handhaven, zijn eigen conceptie te stellen, te weten dat hij dit leerstuk nergens aantrof in het Evange lie noch, in de oudste omschrijvingen der kerkleer en hij het bovendien in strijd achtte met het evangelisch begrip van Gods wijsheid, rechtvaardigheid en liefde. Arminins staat in deze niet boven zijn fijd, maar in hem staat het nieuwe op, waaraan de toekomst behoort. Beoordeelt gij misschien, aldus eindigt spr. zijn belangrijke toespraak, dat nieuwe en die toekomst anders dan ik meende te moeten doen, ik zou Arminius zeiven in dit uur verloochenen, indien ik niet ten volle bereid was om te eerbiedigen, dat anderen in andere beginselen den waar borg der waarheid zien. Al wat uit waar-i achtigen waarheidszin en echte gods vrucht wordt gedacht en gedaan hebben wij te eeren. Niet door de kracht van één, maar door de wisselwerking van tegen gestelde beginselen gaat de wereld voor uit. Maar ik vraag ook van den huidigen tegenstander zijner overtuiging en begin selen, de erkenning, dat zij voor gods dienst en wetenschap een stuwkracht zijn geweest. Wie strijdt en ondergaat voor wat na hem overwinnen zal, heeft niet vergeefs geleefd. Na het uitspreken van deze redevoering vereenigden zich Senatoren en redenaar in de Senaatskamer van de Universiteit, waar prof. Groenewegen lof werd toegezwaaid voor zijne rede. Daarna werd door de af gevaardigden van de Remonstrantsche broederschappen dr. Groenewegen gehul digd voor zijn arbeid in verband met deze feestviering. In het academie-gebouw was het por tret van Arminius aangebracht, afkomstig van de Remonstrantsche gemeente te Am sterdam. Ter gelegenheid van de 300-jarige her denking van den dood van Jacobus Ar minius is door de heeren prof. dr. H. J. Groenewegen en den gemeente-archiva ris mr. dr.. J. C. Overvoorde eene ten toonstelling georganiseerd in de Harte- velt-zaal van het Stedelijk Museum „De Lakenhal", welke hedenmorgen is geo pend. Uit alle deelen des lands zijn kost bare en gewichtige stukken bijeenge bracht op Arminius betrekking hebbende. Het belangrijkste is het groote portret van de Remonstrantsche gemeente te Rot terdam, een meesterwerk van schilder kunst. Voorts zien wij twee portretten van Arminius en zijne huisvrouw, Elisabeth Real, alsmede de portretten van zijn zoon, die een levendig aandeel nam in de werk zaamheden zijns vaders en van diens vrouw. Ter zijde van dit groote portret zijn twee kleinere aangebracht, afgestaan door mevr. v. d. Hoeven en Mr. Abr. v. d. Hoeven uit Rotterdam, welke Arminius in zijn latere levensjaren toonen. Dcor de Amsterdamsche gemeente werd o. m. ingezonden de onlangs door prof. Groenewegen ontdekte en in haar archief berustende oorspronkelijke .acte van de Remonstratie. De verzamelde gravures geven de por tretten van Arminius uit de diverse tijd perken in alle stalen te zien; een zeld zame prent teekent Arminius en Goma rus af .verschijnende yoor de Skaten. .Van den oud-hoogleeraar der Leidsche Universiteit prof. v. d. Hoeven, evenals de bovengenoemden een nakomeling van Arminius, zijn twee zilveren schalen af komstig door Arminius bij het eerste Avondmaal gebruikt. .Het buitengewoon fijne graveerwerk maakt deze stukken tot kunstvoorwerpen van hooge waarde. In dezelfde kast is eveneens geëxposeerd de gouden zegelring van Arminius, thans berustende in het Museum Booymans te Rotterdam. Talrijke zeer oude en merkwaardige geschrifteen zijn mede saamgebracht. Een bundel eigenhandig geschreven Latijnsche verzen (Rotterdamsche gemeente), een vriendenalbum, vele eigenhandige brie ven aan de groote geleerden van zijn tijd, de Engelsclie en zeer zeldzame eerste drukken van zijne werken wordt den be- belangstellenden bezoeker getoond. Het meest belangrijkste uit deze verzameling is de eigenhandig geschreven verklaring aan de Staten van Holland, dato 3 Oct. 1608. De St. Vincentius-Vereeniging. Een van de vele liefdewerken der St. Vincentius-vereeniging, welke bij het na deren van de wintermaanden bijzondere aandacht vragen, is dat der spijskokorij. Hoevele armen gezinnen hebben in den loop der jaren een lekker warm middag maal uit die instelling betrokken, waar van zij anders wellicht in het gure sei zoen verstoken zouden blijven Ook thans wederom is aan de meer-met- aardsche-goederen gezegenden de gele genheid opengesteld om door den aan koop van bons de minder bedeelden te helpen. Een bij uitstek practisch liefdewerk is de spijskokerij. In tegenstelling met gaarkeukens e. d.J waar men persoon lijk het eten komt nuttigen, wordt hier in kannen of emmers de warme soep ajgehaald en thuis verbruikt. De groote keuken waar al die spijzen worden gereed gemaakt, is in zijn soort een aan hooge eischen voldoende in richting. In twee reusachtige ketels, elk van duizend liter (d.i. duizend porties) inhoud, wordt de soep gekookt En toen wij vroegen, waarom alléén soep werd verstrekt antwoordde men ons, dat de ervaring had geleerd, dat dit de beste wijze van spijsuitreiking was. Verstrek king van aardappelen, groenten of an- derzins had vele bezwaren en als b.v. de kinderen vanwege „Schoolkindervoe ding" hun warm middagmaal kwamen gebruiken, dan moest men eens zien, hoe heerlijk zij zich de groenten- of erwtensoep lieten smaken. Een ketel van geringer inhoud dan de vorenbedoelde zorgt voor het warme water, waarin de ingrediënten moeten worden afgewasschen. Voor de afgifte van soep op de bons zijn twee draaien de liften vervaardigdin de een wordt de kan ledig afgegeven, in de ander ont vangt men ze gevuld terug. Voor ventilatie is ruim voldoende ge zorgd. Op een ruimen provisiezold.er worden de benoodigde grondstoffen opgesla gen in- en uitgang is aldus gemaakt, dat men elkaar nooit tegen het lijf kan Ioopenkortom de geheele inrichting is een sprekend bewijs voor den practi- schen zin van de ijverige bestuurders. Wie dus door het aankoopen van bons deze instelling bevoordeelt, doet een dubbel goed werk. Men verzocht ons nog erop te wijzen, dat men niet ver plicht is h e e 1 e kaarten te koopen ook halve zijn verkrijgbaar. En passant namen wij nog een kijk je in de uitgebreide boekencollectiede flinke vergaderzaal, de zalen van de St. Anna en Elisabethsvereenigingen, het kleedermagazijn en de lokaliteiten, waar tot dusverre des winters de kinderen hun warm middagmaal kwamen gebrui ken en wij gingen heen, versterkt in onze overtuiging van het groote nut der St Vincentiuis-vereeniging, haar Spijskokerij en hare diverse andere lief dewerken. Aangaande het geval van dienst weigering, vernemen wij nader, dat de betrokken milicien D. K. afkomstig is uit Groot Schermer (N.-H.) Toen hij ten vorigen jare moest loten, weigerde hij een lot te trekken. Dit werd toen door den burgemeester verricht, die een hoog nummer trok, zoodat men dacht, dat de man vrij was. 't Geluk was hem evenwel niet gunstig. Eenïge miliciens werden gedurende hun diensttijd afgekeurd, zoodat K. vóór eenige weken toch in werkelijken dienst werd opgeroepen. De le Luitenant-Kwartiermeester G. Sloot van het 2e Regiment Veld- Artillerie alhier, wordt met ingang van 1 November a.s. overgeplaasst bij het 3e Regiment Veld-Artillerie te Breda. Mej. M. C. F. v. Maarle, alhier, is benoemd tot G^derwijzeres aan de St. Jo- sefschool, Nieuwe Looierstraat, te Am sterdam. ALKEMADE. Door de lotelingeu der lichting 1910 dezer gemeente, Th. v. d. Klugt en J. v. d. Poel, is een bezwaar schrift ingediend tegen de uitspraak van den Militieraad, waarbij zij tot den dienst waren aangewezen. AARLANDERVEEN. B. en W. Van Haarlem stellen voor aan R. van Dijk, fabrikant alhier, vergunning te verleenen tot het maken en hebben van het twee twee houten steigers iii het .Noord-Bui ten sjffiarg.^ ,-j BOSKOOP. De milicien-verlofganger der lichting 1904 G. Ravenstein alhier is in verband met zijn opkomst voor herhalingsoefeningen voor den militairen dienst afgekeurd en met paspoort ont slagen. HAZERSWOUDE. Het jaarlij ksch onder zoek voor de verlofgangers der landweer in deze gemeente zal plaats hebben Vrijdag 5 November 1909, in de openbare school a. d. Rijndijk, lichtingen 1903 tot en met 1905 v.m. 103/4 uur, 1906 tot en met 1908 v.m. 117* en 1909 's middags 12 uur. Dinsdag 26 October 1909 zal er schouw gedreven worden over den Riet- veldschen polder, als kaden, wateringen en scheidingslooten, in den polder ge legen. Gisterenmorgen hebben een 4-tal polderjongens geruimen tijd het dorp in opstand gebracht. In zeer beschonken toestand als zij waren rolden er twee te water. Nadat het spelletje een anderhalf uur geduurd had, kwam de politie op dagen en werden de heeren in den toren opgesloten, waar zij tegen den avond weer werden uitgelaten. KATWIJK AAN ZEE. Prijzen der ha ring: volle pekelharing f 11.40 a 11.75; ijle dito f 6.60 a 6.S0, steurharing f 10 a f 12, makreel f 6 a 7.30, per kantje. LISSE. Het Kruisverbond „St. Johannes de Dooper" zal in huishoudelijke ver gadering bijeenkomen op Vrijdag 22 Oct- des avonds te halfacht in het Bonds- gebouw. De agenda luidt: 1 Opening, 2 notulen, 3Bespreking oprichtingjongens- bond, 4 Lezing van het lid J. v. d. Voort, 5 behandeling van den beschrijvingsbrief voor de e. v. algemeene vergadering, rond vraag en sluiting. Gisteravond heeft de commissie van Toezicht voor de Rijkstuinbouw-winter- cursus bij hare zitting voor deelname aan deze cursus ongeveer 20 leerlingen ingeschreven, zoodat deze cursus thans doorgaat. Vermoedelijk zullen de lessen de volgende week een aanvang nemen. De lessen zullen gegeven worden op Dinsdag, Woensdag en Vrijdagavond. LEIMUIDEN. Het Bestuur van den Griet- en Viesekoopsche Polder zal Zater dag 30 October schouw drijven over de tochten, slooten, dammen, kaden en brug gen in dien polder, alsmede over de slooten in de kom der gemeente. NOORDWIJK. Op den Duinweg had gisterenavond een ongelukje plaats, dat best grooter en ernstiger had kunnen zijn. Meer woest en wild dan snel kwam daar tfen hondenkar aanhollen; de 14- jarige berijder vond het blijkbaar nog al amusant, dat zijn kar met auto-snelheid over de keien vloog. Plotseling werd de jonge voerman van zijn kar geslingerd, met het noodlottig gevolg, dat de kar hem over been en schouder ging. Geluk kig, dat hij het hoofd nog juist terzijde trok, anders had hij er slechter afgeko men. Nu kon hij hinkende naast zijn kar, die door voorbijgangers was tegengehou den, huiswaarts sukkelen. De schrik zat er in. NIEUWVEEN. In het koffiehuis van Mej. de Wed. G. van Vliet alhier zal Vrijdag 22 October a.s., des avonds te 7 uur, een spoedeischende vergadering van ingelanden van den Buitendijkschen Oosterpolder worden gehouden. OUDEWETERING. Zondagavond ge raakte een groote aak in de Brasemer- meer buiten de vaargeul en liep op een ondiepte of zandplaats vast. Gisteren (Maandag) gelukte het een sleepbootje het gevaarte na veel moeite weder vlot te krijgen. OUDEWETERING. Door de gemeente politie is proces-verbaal opgemaakt tegen den gezagvoerder der stoombooten Josina, Lastdrager III en Bergen op Zoom, wegens overtreding van het provinciaal regle ment op de stoomvaart in de boezem wateren van Zuid-Holland, (te snel varen in de Oude Wetering). OUD ADE. Tegen J. v. d. Z. alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens bag geren zonder vergunning van Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland in den Zevennuizenvaart. te zijn van Elinan's groote kunstpraesfa- tiën, op de viool. In stille bewondering zaten ze daar te beluisteren de schitte rende vertolkjpg van het zoo rijke pro gramma dat de volgende nummers be vatte. 1. Concert H-Moll, Saint-Saens2.. So nate G-molI, Tartini3. a. Prelude Vival di, b. Melodie Tsaikowsky; c. Menuet,- Mozart; 4. Scottische Fantasie,- Max Bruch5. a. Preislied Meistersinger, Wag- ner-Wilhelmyb. I Palpiti, Rossini Paga- nini. Voorwaar, een program dat groot door verscheidenheid, tevens reusachtige eischen stelt aan den vertolker. En het dient dadetijk gezegd, Elman's talenten zijn zoo veelzijdig, zijn kunnen is zoo verheven, dat alle moeielijkheden, hoe groot ook, overwonnen worden. Dat is een violist, een van de besten van zijn tijd. Hij gaf iets zoo verheven,- zoo afgewerkt, zoo in alle deelen nieuw voor onze ooren! Scheen de inzet van nummer 1 eenigs- zins ruw, spoedig herstelde Elman zich en werkte met klimmende geestverrukking. En in steeds hooger bewondering kregen wij den indruk aan de voeten te zitten} van een jongeling, die de gloeiende kun stenaarsziel weet uit te storten over zijn schoon instrument en met hiet te evena- ren meesterschap, het zingen van zijn ge moed instort in iedere toon, klagend of biddend, forsch of toornend en door zijn verbazende techniek de tonen kneedt en voegt naar zijn inzichten, zijn pianissimo's, en forto's, flageoletten en toccato's, ze klonken afgewerkt en voldeden aan de hoogst gestelde eischen. De schoonheid van den Grsnaar of de reinheid van den E-, 'tis allés edel en vol majesteit, een deel van zijn warm gemoed en eep oplossing van de moeic- lïjste kunstproblemen. Van zoo veel zijden belicht, deed El- man zich aan ons voor te zijn, een niet te evenaren persoonlijkheid. Onder diepe stilte werd hij aangehoord en de hoor ders verbraken de kluisters waarin zij ge vangen waren gehouden door een warm toejuichen en een 9pontaan huldebetoon. Daarvan was ook de krans de tolk, die hem werd aangeboden na het eerste deel.. In een woord, de Elman-avond is voor den toehoorder een groot genot geweest,- zoo verheven, zoo boeiend, dat hij onver getelijk zal blijven. Louis Schnitzler, die aan de piano de begeleiding verzorgde, deed dit met de bescheidenheid en fijngevoeligheid, die ook in hem den kunstenaar stempelen en den hoorder een blik gunden op zijn veel zijdig talent. Ook hem onze hulde. S. Een nienwe brochure. Prof. W. v. d. Vlugt, hoogleeraar te Leiden en oud-lid der .Tweede Kamer,- behandelt in een pas uitgekomen nieuwe brochure de hernieuwde verwikkelingen in Finland. De titel van het geschrift luidt: 5,Un nouveau conflit Russo-Finlandais". Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. HERMAN F. A. DAMEN ZOON. Wijnhandelaren Hofleveranciers. Kantoor Burgsteeg LEIDEN. os) Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het candidaats examen in de rechten de heer D. H. Kortenbout van der Sluis, Almeloo, voor het theoretisch geneeskundig examen de heeren J. W. Böekelman, den Haag en G. G. D. A. van der Werff, Leiden. GRONINGEN. Geslaagd voor het 2e natuurk. ex. de heer Pi G. Rlnsema; le natuurk. ex. de heeren K. Kroeze en B. Liefstingh, propadeutisch geneeskundig de heer G. H. Beens. UTRECHT. Geslaagd voor het kerke lijk voorbereidend examen de heeren H. H. Kolkmeijer en C. W. Bastiaanse, ROELOFARENDSVEEN. Een geval van buiktyphus (febris typhoidea) deed zich voor bij de brievenbesteller A. V. alhier. Het huis, waar de lijder zich be vindt, is voorzien van het kenmerk „be smettelijke ziekte" terwijl „wenken ter voorkoming van buiktyphus" in de om geving van de besmette woning zijn verspreid. SASSENHEIM. Zondag 24 October a.s., n. m. 7 uur. zal de geestelijke Adviseur van onze afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond eene lezing houden, naar aan leiding der jongste circulaire der Bis schoppen over katholieken in katholieke vereenigingen. Daar deze vergadering voor alle katholieken toegankelijk is, sporen wij allen aan, deze vergadering bij te wonen. SASSENHEIM. Abusievelijk is in het verslag der vergadering der Land- en Tuinbouwknechts vermeld, dat de cokes f 0.68 per H.L. kost, dit moet zijn f0.62. "KUNST EN WETENSCHAP. Viool-Recital. MischaElman. Een groote menigte vulde Zaterdag avond de Schouwburgzaal, om getuigen Men meldt uit Haarlem aan de „N. R. C.": Terwijl gisteravond tusschen 5 en 7 uur het café Brinkman vol publiek was, heeft een insluiper kans gezien een ruit te breken van een medaillekastje, waarin de kegelclub De Vliegende Hollander haar medailles bewaart, en daaruit weg te nemen een zilveren lauwerkrans en een aantal medailles, waaronder een gouden. De waarde van het weggenomene is niet groot, doch de brutaliteit grenst aan het ongelooflijke. Ook is ingebroken in den groenten- winkel van J. Vermeer, in de St. Jans straat, waar behalve geld ook tal van gouden en zilveren voorwerpen zijn ont« vreemd. Te Kaatsheuvel is een 10- jarig meisje al spelenderwijs tusschen een groote landbouwmachine geraakt. Aanstonds werd het kind uit haar benarde positie verlost, doch te laat, de hersens waren geheel verpletterd en de dood reeds ingetreden.

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 2