m BUITENLAND. De Erfgenamen van Judas. BINNENLAND. Ie Jaargang. No. 15. Bureau OUDE SINGEL. 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bi] onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27s cent. Maandag October 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. België. Waartoe men de zaak-Ferrer al niet exploiteert! De „Gazette de Charleroi" schrijft: „De beste manier om Ferrer te wreken,- is, de „reactie" te ovenvin nen. Om dit doel te bereiken hebben wij een verkiezingsprogram. jHet meest wenschelijke boven alle mani festaties is,- zegt het blad, een alge meen verbond tegen het „clericalis- me". Het blijkt wel dat de 5,martelaar" Ferrer dienst gaat doen voor verkiezings doeleinden. De vrijdenkerij en de vrijmetselarij heb ben het er op gezet Ferrer uit te spelen tegen „het clericalisme". Of zou men zoo naïef zijn te meenen, dat het gros der manifestanten der laat ste dagen personen waren,- die protes teerden tegen de executie te Montjuich? Te Luik had Zondag een protestbe- tooging tegen de terechtstelling van Ferrer plaats. Een bende apachen-verbrijzelde de ruiten van het Dominikanen-klooster en van een nonnenklooster en insgelijks de ruiten van een kerk. Zij trapten ook de deur in van de sacristie, welke zij plunderden. FraniferifSc. 5,De Tijd" bevat mededeelingen uit een Fransch tijdschrift over.het alcoholisme in Frankrijk. Na het drankmisbruik in het land zelf beschreven te hebben, komt het blad tot de beschavingstad Parijs. Daar, in dit zoogenaamde brandpunt van de hoogste beschaving, heeft men op elke drie huizen een kroeg, en van den morgen tot den avond is deze niet leeg. Ga een kleinen kruidenierswinkel, een fruitwinkeltje, het kleinste tabaksbureau binnen,- en de aandacht wordt het eerst getroffen door een toonbank met haar verleidelijke rij veelkleurige flesschen. En ondervraagt men de houders van zulke gelegenhedeen, dan krijgt men te hoo- ren, dat de verkoop van dranken en likeu ren voor hen de meeste winst afwerpt. Het vreeselijkste, afschuwelijkste feit ;echter is, dat men de kinderen alcohol verstrekt. In een gemeentelijke school van Parijs, door kinderen van kleine ambte naren en gegoede werklieden bezocht,- vraagt de onderwijzer, na over het alco- lisme te hebben gesproken, bij wijze van scherts, of een van zijn kleine kinderen deren al eens absinth heeft geproefd. 5, Ja, mijnheer", antwoordt een nog geen .10-jarige kleuter,- „ik heb er gedronken bij loom.,, Door dit antwoord eenigszins verbluft, en meenende met een uitzondering te .te doen te hebben, herhaalt de onderwij zer zijne vraag, hen, die ook absinth dron ken,- verzoekend de hand op te steken. Van de 49 leerlingen der klas bleken niet 'minder dan 30 den smaak van absinth te kennen. FEUILLETON. 15) Gij weet wel dat dit nu hier onmo gelijk is, na het diner zult gij voldaan wor- ,den. Dit kleine tooneeltje wierp een groote Koelheid op het overige van het diner. Na de koffie stonden miss Emily,- Marie-An gelina en Cyrillus op. De gasten gingen paar de rookzaal. Op het oogenblik, waar- ,op Lucien zijn leerling volgde, bood Ma loeuvre een sigaar aan den jongen man £an# die echter antwoordde door een tee- Jcen van weigering. -—Al rookt gij niet, mijnheer Laverg- fre,- dan praat gij minstens te goed 'pm ons te berooven van üw gezelschap. .—i Des te beter, mijnheer, gij hebt in ij een uitleg beloofd, ik zou verlangen bet te hooren voor deze heeren. Gelijk gij wilt, zeide Maloeuvre, ifechter IK sta er op, zeide Lucien, te We ten# waarin ernstig onderricht een oor- Zaak van gevaar kan worden voor Cyril lus. Na deze woorden,, naderde Lavergne [Mijnheer Gensenne, alsof hij rekende bem t<Qj| bpndgenopt te hebban. En die treurige ervaring geldt niet al leen Parijs. Onlangs vroeg ook in de om streken van Rouaan een onderwijzer in een klas van .63 kinderen van 69 ja ren, hoevelen van hen dagelijks brande wijn dronken24 handen gingen omhoog. In Aisne "is het volgens den senator Delpech geen zeldzaamheid meisjes van 7 en 8 jaren halfdronken op school te zien komen, wijl ze als eersten maaltijd 's mor gens te 6 uur, een van geroosterd brood en druivenmoer bereide soep gebruiken.. In drie meisjesscholen van een groote stad van Normandië bedraagt het getal kinderen, die met haar ouders koffie, bran dewijn en likeuren gebruiken, 75 pCt. Dr. Laurent van Savac, heeft voorts in een geneeskundig geschrift opgenomen jje klachten van onderwijzers en onderwijze ressen, dat in den middag de kinderen zoo opgewonden blijken door gebruik van brandewijn, dat ze moeilijk te regeeren zijn. Eenige jaren geleden brak een groot schandaal aan een provincie-college los: de leerlingen, zonen van herbergiers, krui deniers, kroeghouders, werden op een Zondagavond ieder met een zuigflesch vol ciderbrandewijn betrapt in hun bed, waar van zij zoolang dronken, dat ze beschon ken waren. En dat is nóg het ergste niet. In een zitting der Fransche „Academie van Ge neeskunde" verhaalde dr. Brunon onlangs dat het geen zeldzaam verschijnsel is,- boe rinnen koffie en brandewijn in de flesch van haar zuigeling te zien doenterwijl zij buiten gaan werken, blijft het kind in zijn wiegje, door den drank half bedwelmd en in een diepen slaap vallend, achter. En volgens dr. Tourdot wordt in de meeste werkliedengezinnen te Rouaan koffie en brandewijn gegeven aan de zuigelingen van de 6e maand af. Men begrijpt gereedelijk, wat er van die ongelukkigen, reeds van hun vroegste jeugd door alcohol vergiftigd, worden moet. Honderd jaren geleden was Normandië de voornaamste bron der kurassiersregi- menten. Thans is Frankrijk genoodzaakt de reglementaire lengte te verlagen, en in de Normandische regimenten komt de al coholische beving veelvuldig bij de ejug- dige soldaten voor. De nationale vereeniging van vrijden kers in Frankrijk zal een monument op richten voor Ferrer, tegenover de basiliek van Notre Dame du Sacré Coeur, als eerste wrekende herstellingsdaad".. Spanje. Uit Barcelona wordt gemeld, dat de bommenwerpers het vooral gemunt hebben op de nauwe straten in de arme wijken, waar hun helsche werktuigen veel grooter uitwerking doen dan in de breede straten waar de huizen der gegoeden staan. Vrijdagochtend sprong een bom in de kazerne van Roger de Flor, waar de kapitein-generaal de troepen zou komen schouwen. Zij was neergelegd op de plaats waar de generaal zou komen te staan, maar zij sprong voor hij er was en wondde eenige soldaten ernstig. Wat mij betreft, zeide de advocaat, ik ben verrast over de ontwikkeling van uw leerling. Indien ik kinderen had, voegde Mozes Molsein er aan toe, ik zou ge lukkig zijn, ze aan u to$ te vertrouwen. En ik zou van uw gevoelen zijn, voegde Maloeuvre er aan toeindien de arme Cyrillus zich in gewone om standigheden bevond, dan zou mijnheer Lavergne de beste der leermeesters zijn hetgeen ik hem verwijt, is niet te waken over de oploopende verbeelding van zijn leerling; zich terzelfder tijd niet tot ge neesheer als tot vriend van het kind te maken. Maar Cyrillus geniet een uitsteken de gezondheid, mijnheer. Physiek wel, dat geef is toemaar herinnert gij u nog den verschrikkelijken aanval, waaraan hij ten prooi was op den dag van het vertrek van zijn vader. Hij bemint hem bovenal! Och, dat was geen gewone smart, die hfj gevoelde, hij viel stijf op den grond na. nerveuse schokken, waarvan ik de oorsprong al te zeer ken, waarom zou ik geheim aan zijne beste vrienden verborgen houden, aan hen, die, in over leg met mij, beproeven de afwezige fa milie te remplaceeren Mijne heeren, Mevrouw Ina Pont-Joubert is krankzin nig geworden e,n ha,ar vader was vóór Er is een man opgepakt, die men van het plegen van bomaanslagen verdenkt. Amerika. De orkaan op Florida en Cuba. De Amerikaansche bladen brengen uit voerige bijzonderheden over den verwoes tenden storm, die voor eenige dagen Cuba en Florida zoo zwaar heeft geteisterd. De allesvernielende wervelwinden joe gen over de noordkust van Cuba, over Key-West en Florida. Het telegrafisch verkeer werd gestoord en zelfs het draadlooze seinen was gerui- men tijd onmogelijk. De heele stad Key West is een puinhoop geworden. Heele huizenblokken stortten uiteen en niet al leen de houten gebouwen moesten het ontgelden, maar ook de steenen huizen hielden het niet lang uit. Bij het uitbreken van den storm wer den meerdere in de haven liggende sche pen vun hunne ankers losgeslagen en in zee teruggeworpen. Vele schepen slaag den erin het noodweer op volle zee te ontwijken en den volgenden dag min of meer gehavend opnieuw te ankeren. On geveer 75 vaartuigen echter, meest klei nere, keerden niet terug; zij werden door den storm vernield en later wierp de zee de wrakken op het strand. Men vreest dat het overgroote deel der bemanning in de golven is omgekomen. Allee.i te Key-West wordt de schade op meer dan 5.000.000 gulden geschat; de Vier grootste kerken zijn eveneens alle ver woest; ook de gevangenis stortte in. De gevangenen ontvluchtten, en nu speelden zich vreeselijke tooneelen af. Zoodra de storm ging liggen begonnen zij hun misdadig werk, zij plunderden de puinhoopen en zochten naar kostbaarhe den. De electrische leiding werd vernield en overal heerschte diepe duisternis. Dadelijk werden wel maatregelen ge troffen, de troepen hielden de wacht en patrouilleerden den ganschen sacht, de staat van beleg werd afgekondigd en een vrijwillig politie-korps werd ingesteld, doch in de duisternis kon men slechts het alerergste voorkomen. De dakloozen schuilden in de door den storm slechts gedeeltelijk vernielde hui zen. Overal ontbreken levensmiddelen, de overheden begonnen aanstonds voedsel te verdeelen, terwijl ook de regeering om hulp werd geseind. In New-Orleans werd een draadloos bericht van een onbekend schip op de kusten van Florida ontvangen, dat meldde „700 verdronken; chaos en vreeselijke tooneelen". Toen weigerde het toestel en men ontving geen berichten meer. De grootste ongerustheid heerscht nog over het lot van honderden werklieden, die bezig waren op de kaden van Florida een nieuwe spoorbaan aan te leggen. Ge weldige hooge golven sloegen over de kleinere eilanden. Op het meteorologisch instituut te Was hington had men reeds waarschuwingsbe- richten over den storm uit Cuba ontvan gen, die men onmiddellijk naar de zuide- delijke kustplaatsen doorseinde,' zoodat men hoopt, dat de bevolking daar voor bereid was. haar door verstandsverbijstering getrof fen. Gij begrijpt, welke voorzorgen men iederen dag, ieder uur moet nemen met een jongeling, bedreigd zijn deel te heb ben in deze vreeselijke erfenis. Men moet hem alle opwinding, elke ver moeienis van de hersenen besparen en ongelukkig hebt gij het door de woor den van Cyrillus kunnen constateeren het systeem van opvoeding van Mijnheer Lavergne is geheel tegenovergesteld aan het geestelijk regime, dat het arme kind moet volgen. Dat is verschrikkelijk! riep Mozes Molsein uit, en ik was er ver af te twijfelen dat zulke ongelukken Pont- Joubert getroffen hadden. Ik hoop minstens, voede de Mer- veillac er levendig aan toe, dat deze droevige bijzonderheden onbekend zijn aan Cyrillus. Een mededeeling van dit soort, voegde Mijnheer Gensenne er aan toe, zou voldoende zijn om den geest van dezen jongeling te verwarren de vrees voor de krankzinnigheid zou dit beeld te voorschijn roepen, of zou het niet mogelijk zijn dat hij het niet verneemt, dat hij het nooit weet... Cyrillus kent dit geheim reeds, antwoordde Lucien koel. Wie heeft het hem ojitdekt, yroeg Merveillac. De laatste berichten spreken van meer dan 1000 dooden, doch men vreest, dat nog ernstige berichten op komst zijn. Langs de kusten zijn bijna alle grootere en kleinere plaatsen verdwenen,- en op het eiland, tot ver zelfs in het binnenland, liggen de wrakken van vernielde schepen hoog opgestapeld. Rusland. In de gouvernementen Wladimir en Wjatka is onder de boerenbevolking, die in Rusland over het algemeen toch al door rampen bezocht wordt,- een gevaar lijke epidemische ziekte uitgebroken: de kriebelziekte of ergotisme. Deze ziekte ontstaat door het gebruik van slecht versch graan, en komt gewoon lijk voor in streken waar chronisch mis gewas tengevolge van slechte bodemge- steldgheid heerscht, en waar de bevolking tengevolge van armoede lichamelijk ver zwakt is. In het graan groeit,- met name in de rogge, het zoogenaamde moederko ren, de bekende zwarte korrels, en deze korrels worden mede gedorscht en ge malen en vergiftigen het meel. Daar de ziekte niet besmettelijk is, hebben deze epidemiën slechts een plaatselijk karak ter en komen zij gewoonlijk dadelijk na den oogst voor, na het eerste gebruik van het versche graan. De ziekte heeft in de meeste gevallen een zeer noodlottigen af loop. De patiënten sterven onder de vree selijkste kwalen, of blijven, wanneer zij genezen,- zwakhoofdig en verliezen het een of ander zintuig. Een typisch ver schijnsel bij deze ziekte is het kriebelende gevoel over de huid, alsof mieren over het lichaam loopen, dat zoo sterk kan zijn, dat de zieke zijn leden in de onnatuurlijkste richtingen vertrekt. In den verderen loop van de ziekte, die de meest verschillende verschijnselen vertoont, en in allerlei uiteenloopende vormen optreedt komt een sterke branderigheid der huid en der extremiteiten, die zonder eenige bloeding afvallen. Nagels, vingerleden, ja stukken van armen en beenen vallen soms af. Ten plattelande wordt de ziekte nog steeds als ongeneeslijk beschouwd, of schoon de moderne wetenschap door de electro-therapie, massage, operaties enz., waarschijnlijk wel middelen aan de hand zou kunnen doen. Maar 't ongeluk is, dat deze middelen voor de arme boeren, ver van de groote verkeerswegen, onbereik baar zijn. De geneeskundige hulp ten plat telande is zeer gebrekkig georganiseerd. Je voorkomen is de ziekte betrekkelijk zeer eenvoudig, door het reinigen van het graan, vóór het naar den molen gaat, maar hier stuit men al weer op de onverschil lige nalatigheid en onontwikkeldheid van den Russischen boer. Daarbij weet de ar me boer nog niet eens, dat hij door het uitzoeken van het moederkoren geen stof felijk verlies zal lijden, al wordt zijn graan- quantum ook minder,- want voor het moe derkoren wordt voor pharmaceutische doeleinden een goede prijs betaald. De grond van alle ellende van den Russi schen boer is en blijft nog steeds zijn noodlottige onwetendheid. Vraag het aan Mijnheer Maloeuvre, antwoordde Lucien koud, vervolgens Gersenne, Merveillac en de bankier groetend, verliet de leeraar de rook zaal en trad de muziekzaal binnen. Miss Emily zat voor de piano en speelde een stuk van haar compositie „La Melancolie des Bois." Lavergne na derde haar, onder voorwendsel de bla den van haar muziekboek om te slaan. 5—: De oorlog is verklaard, zeide hij. De oorlog tusschen u en Maloeu- Vre. Natuurlijk, en ik zal het gelag be talen. De vingers van de lersche bleven stil liggen op het klavier. Welnu, juffrouw? vroeg Marie- Angelina gij maakt het niet af? Na de melancolie komen de tra nen. Na een kwartier traden de genoodig- den weder in het salon, mijnheer Ger senne scheen droevig en Maloeuvre hield slechts zijn vreugde in. Gedurende het verdere gedeelte van den avond toonde hij zich opgewekt, maar, telkens als Coelio hem aanzag, wende hij zijn hoofd m^t verlegen heid af. Het afscheid aan de wezen door Mol sein, Merveillac, Mijnheer Gensenne en zipi kleindochter, was tegeljjk harjelijk Russische toestanden. De rechtbank te Kieff veroordeelde tot 3 jaar gevangenisstraf,- den politiechef As- lanoff, die oogluikend toeliet dat diefstal len en aanslagen georganiseerd werden# terwijl hij zelf een gedeelte van den buit opstreek. Zweden. In de laatste dagen hield men in Zweden meer en meer den Zweed dr. Ekenberg, een bemiddeld, algemeen geacht en zeer bekwaam scheikundige die te Londen woont, voor den man, die de bommen heeft gezonden aan de kooplui Hammer te Stockholm en Sjoholm te Gothenburg. Wij melden reeds, dat verscheiden bladen brieven hadden gekregen, waarin er op komende aanslagen werd gezinspeeld; andere geheimzinnige brieven volgden. Nu hebben schriftuitleggers verklaard, dat het schrift van die brieven van dr' Ekenberg is. De brieven waren in Stock holm gepost, en dat kon uitkomen, want Ekenberg was voor een paar processen over geweest. Bovendien verklaarde een hoogleeraar, die de niet onplofte Gothen- burgsche bom had onderzocht, dat zij hoogst waarschijnlijk in het buitenland vervaardigd en een meesterstuk was. Dat verzwaarde de verdenking op Ekenberg, die reeds als uitvinder bekend staat. Naar 't schijnt, had de Zweedsche politie de Londensche reeds verzocht, Ekenberg gevangen te nemen. Ekenberg zelf pro testeerde heftig, en zijn vrienden te Londen noemden de verdenking belachelijk. Maar dr. Ekenberg heeft zich, volgens de laatste berichten, de beschuldiging zoo aan getrokken, dat hij in Engeland in een krankzinnigengesticht opgenomen is moe ten worden. Koninklijke besluiten. Tot auditeur-militair in het 5e militaire arrondissement (standplaats Leeuwarden) is benoemd mr. J. A. Eigeman, doctor in de Staatswetenschap, wonende te Rotter dam. Tot schoolopziener in het arrondis sement Alkmaar is benoemd A. R. Van Hattum, te 's Gravenhage* Tot commies der posterijen en tele- graphie van de 4e kl. zijn benoemd A. Spaans en J. L. Lucassen, beiden thans aspirant-commies der posterijen en tele- graphie. Tot plaatsvervangend voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallen verzekering te Spijkenisse is herbenoemd R. K. Schelling te Hekelingen. Aan den luitenant ter zee der 2e klasse F. Verschoor van Wisse, is op zijn verzoek eervol ontslag uit den zee dienst verleend. Tot notaris binnen het arrondisse ment Utrecht, ter standplaats de gemeente Baarn is benoemd F. P. E. van Ditz- huijzen. candidaat-notaris te Arnhem. Benoemd zijn: tot substituut-officier van justitie bij de Rechtbank te Rotterdam: en vol medelijden; men scheen hen te beklagen met een nog grooter ongeluk, dan met de catastrophe, die hen weezen gemaakt had. Den volgenden dag liet Maloeuvre Lu cien op zijn kamer roepen. .Hij gaf hem een teeken om te gaan zitten en, zonder een enkele voorberei ding te nemen, die yoor een mensch! den schok van een onvoorziene*! slag verzachten, zeide hij op een besliste en harde stem, die hem eigen was. 5—Gisterenavondmijnheer, is tus schen mij en mijne vrienden besloten; dat, daar een afzonderlijke opvoeding voor Cyrillus door de bijzondere om standigheden, zerkere gevaren met zich1 mee kan brengen, Cyrillus naar het col lege gezonden worden, om zich gewoon te maken door het leven in gemeenschap aan de moeilijkheden, die hij later in de wereld zal ontmoeten, den 23en Decem ber, na de vacantie gaat hij naar het Lycéum. Daar het niet van afgehan gen heeft, de opvoeding van Cyrillus op een waarlijk schitterende manier be gonnen, dat erken ik, te voltooien, heb ben wij besloten, dat de som van hon-. derd duizend frang, u door Pont-Jou* bert nagelaten, van dit oogenblik af tot uwe dispositie zal gesteld zijn. „(Wordt yeryolgdji

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1