De Kinderwetten. BUITENLAND. Uit stad en omgeving. Ie Jaargang. No. 14. 9e £eicbelve SouAa/nt Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/s cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleins Advertentifingevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. I. Het ligt in onze bedoeling in dit op stel te spreken over een complex van wetten, waarvan, al zal de juridische we reld het met ons eens zijn, dat zij geen meesterstukken van wetgeverstechniek zijn, omdat zij bij de toepassing daarvan telkens in een labyrinth van moei lijkheden verward raakt, wij de sociale beteekenis niet mogen onderschatten. Dat complex van wetten zijn de wet ten van 6 Februari 1901 en de beide wet ten van 12 Februari 1901, vergezeld van een aantal besluiten ter uitvoering dier wetten, welk complex algemeen bekend staat onder den naam van „de Kinder wetten". v-j Deze wetten kunnen wij in twee groo te rubrieken onderverdeelen. Ie. die waarvan de strekking is een ci viel rechtelijke 2e. die met een strafrechterlijke strek- king; De bepalingen van de eerste rubriek hebben tot hoofdstrekking de ontzetting uit de ouderlijke macht en voogdij, an ders dan bij strafvonnis, mogelijk te ma ken, terwijl daarnaast gelijktijdig eene ont heffing daaruit werd ingevoerd. Verder bevat zij bepalingen, die de re geling der rechtspositie van het onwettig kind mogelijk maken en ten slotte eenige voorschriften waarvan de strekking van anderen aard is, doch waarvan eenigen hier toch niet onvermeld mogen blijven. De bepalingen van de tweede rubriek regelen op een betere wijze de berech ting en bestraffing van het misdadige kind. Al deze wetten en besluiten zijn in wer king getreden den len December 1905, terwijl het civiel-rechterlijk gedeelte ge wijzigd is bij een wet, welke onlangs door de Eerste Kamer der Staten-Generaal is aangenomen en welke wet, naar ons van zeer betrouwbare zijde werd verzekerd, 1 November a.s. in werking zal treden. Alvorens tot de eigenlijke behandeling der Kinderwetten over te gaan, zullen wij eerst een instituut bespreken, hetwelk daarin steeds eene gewichtige rol speelt n.l. „de Voogdijraad". In elk arrondissement is ten minste één voogdijraad gevestigd. In het arrondissement 'sGravenhage zijn twee voogdijraden, n.l. te 's Graven- hage en te Leiden. De Leidsche voogdijraad strekt zich uit over de kantons Leiden enAlfen. Elke voogdijraad bestaat uit een oneven aantal leden, met inbegrip van den Voor zitter, die ten minste 5 en ten hoogste 11 bedraagt. Aan eiken voogdijraad wordt een sercetaris toegevoegd, welke uit 's .Rijk kas bezoldigd wordt. De voorzitter en de leden genieten geen bezoldiging, doch enkel reis- en verblijf kosten. De voorzitter, de leden en de secreta ris worden door de Koningin voor den tijd van 6 jaar benoemd. De voogdijraad kan in de verschillende gemeenten onder zijn ressort gelegen, onder goedkeuring van den minister van Justitie agenten aan stellen. Wij zouden den voogdijraad het best met Leiden's afgevaardigde Dr. J. Th. de Visser, in de Tweede Kamer kunnen noemenDe schakel tusschen de maat schappij en den Staat. In tegenstelling van zijn naam, moeten wij nooit uit het oog verliezen, dat door den voogdijraad nimmer de voogdij over minderjarigen wordt uitgeoefend, doch dat zijn taak slechts is: - a. te zorgen voor de minderjarigen, die hetzij bij rechterlijke beschikking, hetzij door den officier van Justitie, tijdelijk aan zijn zorg zijn toevertrouwd; b. ontzetting of ontheffing uit de ouder lijke macht of de voogdij aan de arrondis sementsrechtbank te verzoeken; c. bij de procedure tot ontzetting of ont heffing uit dee ouderlijke macht of voog dij zijn gevoelen aan den rechter mede te deelen, alsmede bij die tot herstel daar in. Als gevolg van de beide voorgaande functies is bepaald, dat de voogdijraad voor elke procedure welke ontzetting of ontheffing uit de ouderlijke macht of yoogdij ten pgd.erwerp heeft, ajsmede voor die welke herstel daarin beoogen, zal worden opgeroepen en zich door een zij den kan doen vertegenwoordigen. d. de bijdragen te ontvangeen, welke door de ontzette of ontheven ouders of voogden krachtens beschikking van den kantonrechter moeten worden bijgedra gen. FERRER. - Toen Woensdagavond een bende manifestanten tusschen 2 en 300 man groot, voor het Spaansche gezantschap te Brussel een pro-Ferrer-betooging hiel den, waarbij zij zich tot woedende kreten bepaalden, zagen zij plotseling in een voorbij gaanden tram een priester. Aan stonds begon de menigte te brullen: „Moordenaar, moordenaar!" Toen had een liberaal student de dapperheid op den tram te springen en den priester met een knuppel op hat hoofd te slaan. Gelukkig brak de hoed den schok, zoo dat Z.Eerw. er waarschijnlijk geen na- deelige gevolgen van zal ondervinden. Francesco Ferrer was 50 jaar oud. Hij werd in de omstreken van Barcelona uit arme maar brave Katholieke ouders ge boren. In die omgeving bracht zijn levendig temperament hem tot een soort hartstochtelijk mysticisme. Op vijftienjarigen leeftijd begon hij. onder den invloed van slechte boeken, van den godsdienst af te dwalen. Om in zijn levensonderhoud te voor zien, trad hij bij de administratie der spoorwegen in dienst, waar hij het ambt van inspecteur bekleedde. Hartstochtelijk politicus, deed hij mede aan een poging tot opstand van generaal Villafranca. Hij vluchtte naar Frankrijk, waar hij wijnverkooper was en Spaansche lessen gaf. Spoedig werd hij secretaris van Ruiz Zorilla, den bekenden revolu tionairen leider. Opeens werd hij bij toeval rijk. Onder zijne leerlingen bevond zich een juffrouw 'Meunier, die hij voor zijne ideeën gewonnen had. Op het punt van te ster ven liet zij, zonder familie zijnde, haar geheele vermogen aan Ferrer na. Zoo erfde hij een millioen. Met dat geld trachtte hij zijn doel te bereiken: over geheel Spanje ongods dienstige scholen te verspreiden. De wijs begeerte van Ferrer bestond slechts uit haat tegen God en de Kerk. Aan zijn moderne school had hij ver bonden een uitgeverszaak van socialis tische, Anarchistische en Atheïstische schrijvers. Er zijn te Barcelona Donderdagavond nog meer bommen ontploft, in een straat tegenover het paleis van den bisschop. Eenige woorden van Ferrer tijdens het proces door de rechtbank gereleveerd zijn, naar de „Univers" meldt: „God is een kinderachtig product van de vrees. Vrije liefde en vrijheid van geweten. Er bestaat God noch ziel. Voor wij gaan opbouwen moeten wij alles vernietigen. Als sommige politici een beroep doen op uwe menschelijkheid, dood ze dan. Alle wetten dienen afgeschaft, alle reli gieuze orden verdreven, overheid, leger en vloot ontbonden, alle kerken verwoest." Zweden. Over den aanslag te Stockholm meldt de correspondent van het „Hbld. van Antwerpen" aldaar nog het volgende Een gelukkig tot hiertoe weergaloos laffe aanslag is hier in Stockholm ge pleegd tegen een algemeen gekend en hooggeschat man, die zich hoogst ver dienstelijk heeft gemaakt voor de ont wikkeling van den Zweedschen uitvoer, namelijk de bestuurder van de Zweed- sche uitvoervereenigïng, John Hammar. Die aanslag, die in Stockholm groote opschudding heeft gewekt, heeft zich als volgt toegedragen: In de brieven bus van de Exportförening lag Zater dagmorgen, naast een aantal brieven een postpakket, omtrent 10 centimeters lang en drie centimeters breed, dra gende het volgende opschrift: Privé, Den heere bestuurder, ridder John Ham- mar, Zweedsche Exportvereeniging, van wege John Asker. Daar er zoo duidelijk op het pa'kket stond aangegeven dat deze zending per soonlijk was werd zij met de overige teYSfl oj) c(e tafej y.an M, Ham maf, gelegd. Er was overigens niets ver dachts an te merken. Het pakje was in gewoon bruin papier gewikkeld, tnet een wit papieren band er rond, waarop het adres geschreven stond. Toen rond elf uur de bestuurder aan zijne tafel plaats nam om de post na te zien, nam hij eerst het pakje. Onder aan was een koordje en toen hij hier aan trok, kwam een klein pakje te voor schijn, waarop geschréven stond, in ma chineschrift Labellen „Francstelsel en arbeidsloonen." Dit opschrift was weer van aard om de belangstelling van den bestuurder te wekken, daar hij seder lang ijvert voor een éénig muntstelsel. Hammar 1: :der aan het koord je eigenlijk, A scherts, denkende bij zich zelvei. „Dat moet zeker een bom zijn." Plotseling volgde eene ont ploffing, zoo hevig, dat men ze in het huis hoorde. De bewoners van de hoo- ge verdiepingen, die den vloer onder hunne voeten letterlijk voelden ophef fen, snelden naar beneden. Op 't zelf de oogenblik kwam Hammar uit zijn kantoor geloopen, roepende: „Ik ben getroffen!" Hij hield de hand op de borst gedrukt en kloeg over hevige pij nen. Zijne kleeren waren geheel afge rukt en van den wijsvinger bleef alleen het been over, en de heele hand zag er uit als eene bloedige massa. Ook de linkerhand was erg gewond. De wenkbrauwen en "het haar waren ver schroeid. De ongelukkige verloor veel bloecf. Hij wierp zich op eene sofa en men deed wat men kon om het bloed stelpen, terwijl men om een dokter zond en om de politie. Na ter plaats voorloopig verzorgd te zijn, bracht men Hammar naar het Sera finergasthuis, om hem daar verder te verzorgen. De plaats waar de aanslag had plaats gehad, zag er vreeselijk uit. Overal bloedvlekken, verscheurd papier en stukken van de bom. In de zoldering waren verschillende gaten, duidelijk ver oorzaakt door stukken ijzer, die in de bom hadden gelegen. Men vond ook in een van de open schuiven van Ham- mar's bureel, den afgescheurden duim. Amerika. De gids Barille, die Cook vergezel de op diens tocht in Alaska, waar Cook, naar hij beweerde den Mont Mc. Kin- ley had bestegen, heeft onder eede de verklaring afgelegd, dat het hoogste punt, dat Cook bereikt had, minstens veertien mijlen van den top was ver wijderd, en hooger was gestegen dan tienduizend voet. Ook verklaarde de gids, dat Cook hem gelastte een 'deel van hun reisverhaal te wijzigen, opdat dit zou overeenkomen met Cook's be wering, dat hij den top had bereikt. De photographie in Cook's boek, die den top van den Mount Mc. Kinley moest voorstellen, was genomen qp een hoogte van omstreeks zevenduizend voet. Ook andere illustraties waren ge fingeerd. Cook's photograaf, Miller, legde on der eede een verklaring af, welke tnet die van Barrille overeenstemt. De zoogenaamde fotografie van den bergtop werd op een hoogte van 8000 voet genomen. Spanje. Hoe noodig ht is met vaste hand in te grijpen hebben, zoo schrijft de „Deutsche Tageszgt," de gruwelijke ge beurtenissen in Barcelona getoond. Se dert 25 jaar reeds heerscht in de stad een groote vrees voor de revolutionnai- ren. In die 25 jaren zijn niet minder dan 114 b'ommenaanslagen gepleegd. Daarbij werden 241 menschen verwond, 47 gedood. In September 1893 Vond op maarschalk' Martinez Campos, bekend uit den Cubaanschen oorlog, bij een in spectie der troepen een aanslag plaats door den anarchist Paulino Pallos. Het paard van den maarschalk en 2 perso nen werden gedood, 12 verwond, Pallos werd gearresteerd en doodgeschoten. Den 7den November 1893 wierp de an archist Santiago Sal va tor met zes an dere partijgenooten bij de opvoering van „Willem Teil" een bom in den Schouw burg, waarbij 20 onschuldige menschen door de bandieten werden gedood en 90 gewond werden. Zeven misdadigers werden gefusillerd, drie tot levenslan ge gevangenisstraf veroordeeld. Van 1£04 M 19Q7 iyerdea ig Baycel^na aanslagen gepleegd, waarbij 8 dooden en 60 gewonden vielen. De lijst is nog grooter. 't Is echter voldoende. On langs werd meegedeeld, hoe het in de Spaansche gevangenissen 'toegaat. De behandeling, welke de .misdadi gers daar vinden, schrikt waarlijk niet af. In onzen tijd heeft men meer sym pathie voor bommen-werpende revolu- tionnairen, dan met onschuldige slacht offers, die door hen roekeloos worden omgebracht. Er bestaat geen twijfel dat Ferrer de eigenlijke „regisseur" van de revolutionnaire beweging geweest is en men zou den „kleinen dieven" groot onrecht gedaan hebben, wanneer men hen ophing, maar de „grooten" liet loo- pen. LEIDEN, 16 October. De penning van prof. Blok's jubileum. Wij waren in de gelegenheid den pen ning te zien welke door Toon Dupuis ont worpen en door de firma Begeer ver vaardigd is, in opdracht der commissie uit de vrienden, leerlingen en vereerders van prof. dr. P. J. Blok, ter gelegenheid van diens 25-jarig.professoraat te Gronin gen en te Leiden. Het exemplaar, dat wij zagen, is in mat zilver geslagen. Aan de keerzijde leest men in eenvoudig letterschrift, verdeeld over vijf regels, de woordenAan den hoogleeraar en den vriend. Groningen- Leiden 1884—26 Sept.—1909. De voorzijde vertoont een uiterst uit voerig bewerkte beeltenis van den hoog leeraar en, in dezelfde eenvoudige let ters als op de keerzijde staan, diens naam. Het portret geeft van prof. Blok het uiter lijk van eenige jaren, geleden, wat for- scher dan velen hem zullen zien. Het is geboetseerd in de strakheid van een bu- ijngravure, even gedetailleerd.. Men kan geen plekje op het gelaat ontwaren, dat geheel effen is gelaten. De kroezige baard en de fijne denk-rimpeltjes, ja zelfs de wilde nekhaartjes zijn weergegeven. De zeer ernstige, starende uitdrukking van het oog achter de brillenglazen wordt hier niet, als bij het model zelf, verzacht door den vriendelijken mond, omdat Du puis prof. Blok in profiel heeft afgebeeld. Wij kregen van Dupuis het denkershoofd, het hoofd van den eindeloos-geduldigen speurder in archieven, van den man, die het verleden doorschouwt, meer dan het conterfeïtsel van den vriindelijken, hulp- vaardigen, blijmoedigen leeraar en vriend. Met deze opvatting kan men zich vol komen vereenigen, waar het geldt een penning, die toch is te beschouwen nis een monument in 't klein, veel m .1 als een portret, zoo als men dat voor huis- genooten wenschen zou. De penning geeft het model in 't monumentale. De uitvoe ring is voortreffelijk, zooals wij dit van de firma Begeer gewoon zijn. Den hoogleeraar Blok zal, naar wij reeds hebben bericht, een exemplaar in goud van dezen penning worden aangebo den. N. C. De lotelingen dezer gemeente voor de lichting van het volgende jaar, die voor volledige oefening bij de militie te land zouden moeten worden ingelijfd, zoo mede de lotelingen dezer gemeente voor de lichting van dit jaar, die in het volgen de jaar moeten worden ingelijfd, en ver langen bij de zeemilitie te dienen, moeten zich daartoe aanmelden voor den lsten November a.s., op een werkdag, tusschen des voormiddags tien en des namiddags drie uren, ter Secretarie dezer gemeente (afd. Militaire Zaken, kamer no. 9). Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de kennisgevingen op de aan plakborden. 19 bakkerspatroons te Stad en Ambt- Almelo hebben aan 'tlid der Tweede Ka mer Mr. P. J. M. Aalberse alhier, een adres gezonden, waarin zij hun bezwaren tegen afschaffing van den nachtarbeid voor bakkers uiteenzetten. De bekende journalist, de heer A. Kellenaers te Meerlo wordt voor journa- listieken arbeid 1 Januari a.s. aan „Futu- ra" verbonden en zal zich metterwoon alhier vestigen. Het „N. v. d. D." meldt: Tot algemeen redacteur van de Katho lieke Middenstandscourant" welke het officieel orgaan zal vyorden van alle Ka tholieke middenstandsorganisaties in Ne derland is benoemd de heer A. Kelle naers J.Bzn., te Meerloo (Limburg) die zich metterwoon zal vestigen te Leiden. De heer J. C. v. d. Kan, alhier, is benoemd tot secretaris aan de Onderlinge Risico vereeniging van Zoutzieders, wel ke vereeniging gisteren te Amsterdam is opgericht. In ons nummer van 6 Oct. hebben wij melding gemaakt dat bij mej. D in de Helmstraat te 's Hage door een vreem deling een gouden horloge was ont- vreemd. Thans is het aan de politie alhier mo gen gelukken de vermoedelijke dader in handen te krijgen. Het is een oude be kende van de justitie, die zich bovendien had schuldig gemaakt aan het verduiste ren van een rijwiel in de Plantage, alhier. Het gouden horloge had hij in een pandjeshuis voor f 18 beleend. - Bij een tweetal kinderen van den meubelmaker V. aan de Heerensteeg al hier, is kinderverlamming in niet zorg- wekkenden graad geconstateerd. - De algemeene vergadering van den Nederlandschen Schaatsenrijdersbond zal dit jaar op 30 October alhier worden eg- gehouden. Het jaarlijksch onderzoek voor de verlofgangers behoorende tot het 29ste Landweerdistrict zal gehouden worden: Te Bodegraven 2 Nov. a.s. 10 uur v.m. te Zwammerdam 3 Nov. a.s. 10.30 v.m.,- te Alphen 4 November a.s. 10.30 v.m., te .Hazerswoude 5 Nov. a..s. 10.45 v.m.,- te Nieuwveen 8 Nov. a.s., 12.30 n.m., te Zevenhuizen 17 -Nov. a.s., 9.30 v.m., te Zegwaard 18 November a.s., 10 v.m., te Gouda 22, 23, en 24 Nov. resp. 9, 9, en 11 uur, te Woerden 25 November a.s. 10 uur v.m., te Boskoop 26 Nov. a.s. 10 uur v.m.,- te Waddingsveen 29 Nov. a.s. 10 uur v.m. Het Plaatsel. Comité van de Kath. Soc. Actie hield gisteravond hare leden vergadering in het gebouw v. d. R. K. Volksbond. .Tegenwoordig waren afge vaardigden van den R. K. Volksbond, St. Jozef-gezeilenvereeniging, Kruisverbond, Dioc. Vereeniging van R. K. Bijzonder Onderwijs, R. K. Studentenvereeniging,- Schoolpenning, R. K. Militairen-Vereen., Zouavenbroederschap, Maria-Vereen. en Zita-Vereeniging. De Voorzitter, de Heer P. J. Per- quin, opende de verg. met gebed en een woord van welkom aan de nieuwe afge vaardigden. Na lezing der notulen, deed de Secr. voorlezing van een reeks in gekomen stukken. Behalve benoemingen van nieuwe leden, was een schrijven in gekomen van „Geloof en Wetenschap", dat deze Vereen, zich aansloot bij het PI. Comitébenevens een circulaire van het Centraal-Bureau, behelzende een krachtige aansporing tot het werven van abonné's op het Maandschrift „K. S. A." Besloten werd hiervoor de medewerking i nte roepen van de bij het Comifé aan gesloten vereenigingen. Na het halfjaarlijksche overzicht van den Penningmeester werd de begrooting opgemaakt voor het volgend jaar. Tot geassumeerde leden werden ge-1 kozen: de Heeren J. Bots en P. van Cranenburgh Jr. Aan de orde was thans een voorstel van het Bestuur tot het houden van eed wintercursus, bestaande uit een 6-tal lezingen op sociaal en ander gebied. Het Bestuur had reeds toezegging van enkele sprekers, die bereid waren op te treden. Besloten werd, dat de cursus toegankelijk zou zijn voor leden van de aangesloten vereenigingen tegen beta ling van 25 cent voor de 6 lezingen. - Aan de verschillende Besturen werd de kaartenverkoop opgedragen. Program en bijzonderheden zullen nader worden be kend gemaakt. Na rondvraag werd de geanimeerde verg. op de gebruikelijke wijze gesloten, ALKEMADE. Blijkens openbare bekend making van den Burgemeester dezer Ge meente moeten de verlofgangers, die di! jaar naar de Landweer overgaan voor dec 25sten dezer hunne nieuwe Landweer zakboekjes ter Secretarie afhalen. AARLANDERVEEN. Gisteren had d» wijding plaats van de nieuwe torenklok! geleverd door de firma Eijsbouts te Asten, Na een plechtige ,H. Mis werd dez< plechtigheid verricht door den Hoogeerwi Deken van Allen,

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1