BUITENLAND. BINNENLAND. Uit stad en omgeving, Gemengd Nieuws. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van 13 October. Frankrijk. De onschuldige Briand. De minister-president Briand heeft de 'ier dagen een redevoering Behouden, waarin deze verburgerlijkte socialist ver klaarde dat het Frlfnsche ministerie aan de spanning tusscheu de partijen een ein de wenschte te maken; het ministene wil voor alle partijen de meeningsvnjheid in Voeren' opdat er gerechtigheid zoude jïieerschenj zonder welke geen republiek kaMenSstot'gewoon verbluft over de hui 'chelachtige onbeschaamheid van den man die meer dan een door zijn wetgeving de meeningsvrijheid vervolgd heeft, toen hij 'de schreeuwend-onrechtvaardige vervol- verantwoordelijke persoon, dat de Fransche Ka holie^n 'door hem geregeerde republiek als een i'bloedigen hoon tegen de vrijheid en g rechtigheid en gelijkheid moet zien. Maar die goede, edele, brave flnand 't— liij zegt het zelf is zoo onschu dig als een lam. Natuurlijk even onschuldig als zijn mede-minister Viviam, die met breed gebaar de lichten des hemels wil dooven. Maar de Kerk immers, zou mets geleden hebben, als zij maar oii Bnand s voorslagen zou zijn ingegaan en de ver cciiigingen voor den eeredienst hadden °PL)aaroin kwam het tot conflicten ver zekerde de blank reine Briand: tl*de schuld der Katholieken zeiven, dat hun kerkegoederen werden ontroofd, immer 'tzelfde oude leugenpraatje. Indien Briand een politiek van verzoe- niii" wil voeren, laat hij dan eerst het gruwelijk onrecht den Katholieken aange- da\Vanterde'sociale vrede laat zich niet gronden op den strijd tegen de religie. Het bankroet der kerkenroovers. De beroemde abdij der Grande Char treuse speelde indertijd een groote rol bij de beloofde milliarden van walde<i- Rousseau. Men sciiatte de onroerende goederen der abdij op vijf millioen, haar irdustrieele waarde (de beroemde 'ü-purstokeru) op acht millioen. DU wa.cn dis 13 millioen, die in de staatskas zou worden gestort. De liqui dateur kwam, hij nam bezit der abdij JEn thans, na 41/2 jaar is d« balans der Granue Chartreuse als volgt. Actief 750.000 franks, passiet meer dan mil lioen franks. Dat zijn de officieele gege vens, die dezer dagen voor de raUitbank van Grenoble werden voorgelegd. Naar Aanleiding van een proces, dat uit de door de Karthuizers beoefende welda digheid ontstond, - zij gaven jaarlijks een millioen franks uit voor weldadige i doeleinden,werd de sch;an.denvpaIL^t diefstal van den staat.bekend. De Kart huizers deelden dagelijks groote hoo- pen brood aan de armen uit. Toen de kloosterlingen verjaagd waren, kwam er een einde aan die bedeeling. Maar er ontstond zoo groote ontevredenheid on der de armen, dat de broodverdeeling ,uir de kloostermiddelen door de liquida- teurs weer moest worden ingevoerd op bevel der regeering, doch op bescheide ner schaal. Thans heeft de bedeeling geheel opgehouden. Ook hadden de Karthuizers een groot gasthuis ge bouwd, niet voor zich zelve», maar voor de zieken der geheele provincie. Duizen den werden in dit gasthuis gratis ver pleegd. Thans is dit gedaan. Ook had den de kloosterlingen aan hun arbeiders pensioenen en levenslange renten ver maakt. Toen de monniken verdreven werden hielden ook deze renten op. De menschen gingen klagend naar de liquidateurs en verlangden van hen de pensioenen. De liquidates bestreed in beginsel de vorderingen met, maar hij deed de verrassende mededeelmg, dat Ier geen geld meer was, maar wel vijf 'millioen fr. schuld..... In vier jaar tijds had men het zoo ver gebracht! De radicale Kamerafgevaardigde in het kiesdistrict der Grande Chartreuse had zijn kiezers millioenen beloofd... ]De menschen zijn bedrogen uitgekomen .en de armen en zieken lijden thans, jnu de kloosterlingen er niet meer zijn zegt het „Hzg." In een gebouw, aan de Capucij- jien ontstolen, zal 17 Oct. een meisjes school geopend worden. Om wat wijding te geven aan deze heiligschennende inbe- 'zitname, bereidt men cantates en verschil lende andere plechtigheden voor. Tegenover dit schandaal heeft de gees telijkheid van Millau, naar instructies van hooger hand, van den kansel verklaard le. dat geen priester er zijn ambtsplich ten mag vervullen, noch catechismusles geven. 2e. Dat ouders op straffe van absolutie- weigering.hun kinderen niet op die school mogen doen. 3e. Dat, als door 'omstandigheden ouders gedwongen zouden zijn hun kin deren daar ter school te zenden, zij de kerkelijke overheid van de beweegrede nen daarvan moeten in kennis stellen. i Wat belreft de feestelijke opening, zul- 1 len alle geloovigen zich moeten onthouden op eenige manier daaraan mee te doen Engeland, De Engelsche Minister van Financiën, Leoyd George, heeft dezer dagen naar aanleiding der begrooting te Newcastle een interessante redevoering gehouden waaraan we een en ander ontleenen. De tegenstander der begrooting al dus de minister zeggen dat zij handel en bedrijf aantast. Maar na de instorting, die 111 net protectionistische Amerika is begonnen, is de handel nu juist aan het opleven, en in Engeland zijn in den laatsten tijd in en uitvoer met millioenen ponden toe genomen. Er is over 't algemeen een rij zing in de aandeelen van industneele ondernemingen, zelfs van bierbrouwe rijen (die door de begrooting extra be last worden.) Alleen vervolgde de spreker er een groote slapte in hertogen. Zij stonden gewoonlijk vrij hoog op de markt, vooral op de Tory-markt, maar de Tory-pers heeft ontdekt, dat zij geen waarde hebben. In den laatsten tijd zijn zij aan het redevoeren geslagen. Een bizondcr dure hertog hield een toe spraak, en de heele Tory-pers zei„Nou, is dat nou heusch het artikel waaraan wij 250.000 p. St. in het jaar beste den Want een volledig uitgeruste her itog kost evenwel aan onderhoud als twee Dreadnoughhts, en zij zijn een even erge verschrikking als Dread- noughts, maar duren langer. Zoolang zij er tevreden mee waren atleeu een afgod op een voetstuk te zijn, bewarende het statige stilzwijgen dat hun rang en hun brein voegt, ging alles goed en de Britsche burger keek nog al tegen ze op en zei bij zich zelf: Als de nood op het hoogst wordt in dit oude land, dan hebben wij als laatste redmiddel toch nog altijd de hertogen. Maar toen kwam de begrooting, en zij daalden van hun voetstuk af. En zij zijn aan liet schelden gegaan als omhibuskoetsiers, alleen omdat de begrootingskar iets van het vergildsel van hun oude staatsie koets had afgeschaafd. Maar we kunnen er niets aan doen. Dat is de eenige waarde, die gedaald is op de markt; al het andere is gerezen. Dan, vervolgde de minister, zegt men, dat de'begrooting den eigendom aantast. In scherpe trekken hekelt de minister dan liet egoisme der grond, en inijnbe- zitters, om te eindigen met dit slot: Toen de grondwet nog zorgde voor mijnrechten, grondhuur en alle andere opbrengsten van het landbezit, was ze heilig, onschendbaar, als de godsdienst, waaraan niet geraakt mag worden. Maar zoodra de grondwet rondziet en be merkt, dat er huiten de poorten milli oenen menschen staan die verdienen dat men op hen let, dan moet de grondwet verscheurd worden. Maar, waarschuwde de spreker, laten de lords bedenken wat zij doen. Als zij de revolutie brengen, dan kon er een strijd ontbranden over dingen, waar aan zij weinig denken, over kwesties, die inen nu nog maar fluisterend behan delt, en waaixfp men dan een gezagheb bend antwoord zal willen hebben. Men zal vragen of vijfhonderd menschen, ge wone menschen, door het toeval uit de vverkeloozen gekozen, het recht hebben de besluiten te niet te doen van de ver tegenwoordigers van de millioenen die den rijkdom van liet land voortbren gen. Men zal ook vragenWie gelastte, dat een klein aantal het buitenkansje zal hebben van bet land van Brittannië te bezitten? Wie maakte er 10,000 men schen de eigenaars van den grond en ons overigen tot indringers op het land onzer geboorte? Wie is er verantwoor delijk voor het stelsel, waarbij de cene mensch zijn leven lang moet zwoegen voor een karig bestaan en de ander zon der te werken op een dag meer krijgt een harde werker in een heel jaar? Vanwaar kwamen de tafelen der wet. Wiens vingers schreven er op? Dat zijn de vragen, die men zal stellen en die gevaarlijk zijn voor de orde der din gen, die -de lords vertegenwoordigen, maar zij bevatten de belofte van lafenis voor de veege lippen van de menigte, j die langs stoffige wegen is gegaan de donkere eeuwen door, maar waarvoor nu het licht daagt. ItaHsë» De H. Vader heeft Kardinaal de Lei naar Reggio gezonden om de plannen voor de opbouwing van de domkerk en het seminarie te bestudeeren. Zooals men weet, heeft de Paus daar toe een millioen lire geschonken. Marokko. Volgens een bericht uit Madrid heb ben te M e 1 i 11 a twee Kabylenstammen zich onderworpen. Ze hadden genoeg van den oorlog, hadden geen eten meer en wilden naar huis om weer hun land te bebouwen. Zij bevestigden, dat de Mooren den 3,Oen September zware ver liezen hadden geleden. Negentig gewon den, die voor ongeneeslijk werden ge houden, waren door hun krijgsmakkers afgemaakt. „Gelogen". Er werd dezer dagen in „Het Volk" een breed verhaal opgedischt omtrent besmetting in een Haagsch ziekenhuis, aangaande welke zaak door „Het Volk" werd meegedeeld, dat Prof. H. Treub in den geneeskundigen kring een „stevige aanval" op de verantwoordelijke personen had gedaan. Prof. H. Treub, om inlichtingen ge vraag qualificeerde de berichten in „Het Volk" als: leugenachtig. Nu ja, zei daarop „Het Volk", al is de uitdrukking „stevige aanval" dan te scherp, Prof. Treub Heeft dan toch in dien geneeskundigen kring critische op merkingen naar aanleiding van deze zaak gemaakt. Daarop publiceert de „N. R. C." dit telegram van Prof. H. Treub: „Wat in den geneeskundigen kring behandeld wordt is een zaak, die noch „Het Volk", noch welk dagblad ook aangaat, tenzij de kring zelf er publiciteit aan geeft. Of de Sopia- stichting in den kring al of niet ge noeg genoemd geworden is, doet aan het door de Haagsche demo craten opgezette relletje niets toe of af. Wat er wel toe doet, nu het blijkt, dat de redactie van „Het Volk" aan mijne woorden zoo groot gewicht hecht, is, dat ik de in de Sophia- stichting genomen maatregelen on voldoende zou geacht hebben, dit in den kring gezegd zou hebben en eenige te nemen maatregelen zou hebben opgenoemd. Op gevaar af van de öunhuidige redactie van „Het Volk" weer door een grof woord te ergeren, verklaar ik ook dit voor gelogenTREUB. Er schijnen dus in „Het Volk" be richten voor te komen, inhoudende be- 1 schuldigingen van ernstig karakter, waar- omtret een liberaal man van gezag ver klaart: de inhoud is gelogen. Inderdaad kan dit in onze dagen van belang zijn. („Roti".) „Den Leider Trouw." Naar wij vernemen, zal nog deze week bij de uitgevers Oosterbaan Le Cointre te Goes een brochure het licht zien van de hand van Mr. J. A. de Wilde ie 's-Gravenhage, getiteld: „Den Leider Trouw". Een woord naar aanleiding van den politieken moordaanslag op Dr. Kuyper. LEIDEN, 13 October. St. Augustinus. Maandagavond hervatte St. Augustinus in het nieuwe studiejaar hare werkzaam heden inet een zeer druk bezochte hos- pitanten-vergadering. Na de installatie van het nieuwe bestuur hield de moderator, prof. Groenen uit Warmond een hartelijke toespraak tot de novieten, hen wijzende op het gevaarlijke van het studentenleven en op het groote nut en de noodzakelijkheid van een Ka tholieke studentenvereeniging. Hierna hield een der leden, de heer A. J. H. v. d. Horn v. d. Bos een lezing over „Huwelijk en tuberculose". Spr. begon met een uitvoerige uiteen zetting over het wezen der tuberculose en over het gevaar voor infectie in 't algemeen, om daarna over te gaan tot het besmettingsgevaar en de besmetting van de te verwachten kinderen. Daaruit concludeert spr. dat er voor iederen huwelijkscandidaat de zedelijke plicht bestaat voor het huwelijk een genees heer te gaan raadplegen of hij kan huwen zonder gevaar voor vrouw of kind. Door verschillende leden werd hierna met veel animo gedebatteerd en werd o. a. de vraag gesteld, of een wettelijk huwelijksverbod voor tuberculose-lijders van Katholiek standpunt geoorloofd was, waarop door prof. Groenen na eene duidelijke uiteenzetting ontkennend werd geantwoord. In de. gisteren gehouden buitenge wone vergadering van aandeelhouders der Credietbank voor Nederland alhier wer den tot nieuwe Commissarissen gekozen de lieeren E. Hendrikse, lid der firma Hendrikse Co., bankiers te Middel burg en J. F. A. M. van Waesberghe, lid der firma L. van Waesberghe-Janssen, bankiers te Hulst en te Ter Neuzen. Dc miliciens viermaanders der lich ting 1909, die den 30 September j.l. met groot verlof zijn vertrokken en behooren tot de eerste ploeg van het blijvend ge deelte, zijn tegen 1 December a.s. onder de wapenen geroepen tot 31 Januari 1910. De stoomtram Haarlem—Alkmaar is met 1 October overgegaan aan de onlangs opgerichte Noord-Zuid-holIandsche Tram- maatsciiappij, welke tevens ook de stoom tram Haarlem—Leiden exploiteert. In verband daarmede is de heer Van der Berg van Saparoea ontheven van zijne betrekking als plaatselijk-directeur der stoomtram in Velzen en vervangen door den heer M. W. Bosnia, werkzaam bij de Maatschappij te Hillegom. Was in de eerste vergadering van oudleerlingen op 28 Sept. besloten tot feestelijke herdenking van het 125 jarig j bestaan van het Genootschap „Mathesis i Scientiariam Genitrix" en werden de vier heeren die het initiatief namen, tot commis sieleden benoemd, in de gisteravond ge houden vergadering in het Nut werd tot uitbreiding van genoemde feestcommissie overgegaan. Verder kwam ter bespreking een voor- loopig plan van feestviering, waarna de voorzitter onder dankzegging voor de goede opkomst de vergadering sloot. De commissie heeft daarna onderling de verschillende functies verdeeld en wel gekozen als 2e voorzitter de heer P. J.Nies- ten, 1ste sec. H. H. Verhulst, 2de seer. J. A. Verhoog, 1ste penningmeester J. Koene, 2de idem. A. A. Schreuder en verderde heeren A. J. Planjer, H. A. Blom en D. v. Lith. HAZERSWOUDE. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is aan de moeder van den milicien H. Boting van het Reg. Inf. vergoeding ingevolge art. 113 bis der Militiewet 1901 toegekend tot een bedrag van f 0.20 per dag. HILLEGOM. Mej. M. S. S. Leupen alhier staat nummer één op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lager school 2e klasse aan de Nieuwelaantjes te 's Gravenhage. LISSE. Terwijl het 11-jarig zoontje van den werkman v. d. V. gistermorgen een kruiwagen hooi aan 't opladen was, had hij het ongeluk met wagen en al om te vallen en kwam dientengevolge in 't daarnaast gelegen vaarwater terecht, zoo dat van den heelen jongen niets te zien was. Hij wist zich echter spoedig op 't droge te werken zoodat hij met een nat pak en den schrik vrijkwam. Als men hierbij in overweging neemt dat het nog voor zevenen was, kan men nagaan dat 'them wel wat al te frisch was. Was aanvankelijk het algemeen ge voel dat het Bondsgebouw, nu het zoo ver van den publieken weg afstaat, met de kermis niet zoo druk zou worden be zocht als vroegere jaren, het tegendeel is gebleken; Zondagnamiddag en -avond tot het sluitingsuur toe, was het stamp vol. Alles ging echter in de beste orde en door liefhebbers van dansen is er terdege geprofiteerd. LEIMUIDEN. De loteling H. Tijssen (lotingsnummers 16) van de lichting 1909 heeft bericht ontvangen, dat hij Maart 1910 onder de wapenen zal moeten komen. NIEUWVEEN. Blijkens publicatie van den Burgemeester zullen op 1 Januari 1910 in werking treden artt. 50 en 55, 2e alinea, der woningverordening dezer Gemeente, waarbij is bepaald, dat op dat tijdstip elke woning moet voorzien zijn van een privaat, dat geen anderen uit loop mag hebben dan in een afgesloten waterdichten vergaarbak van cementringen of van harde klinkers in srerke tras, of cementmortel, zoomede van een regenbak. Voorts zullen op genoemd tijdstip pri vaten of slooten en wateringen opgeruimd moeten zijn en geen zoogenaamde wekkers in verband mogen staan met slooten en wateringen. In deze gemeente zullen binnenkort twee vrije veemarkten worden gehouden. De eerste zal op Dinsdag 26 October en de tweede op Dinsdag 2 November a.s. plaats hebben. NIEUWEWETERING. Een aan tuber culose lijdende rund van den veefokker C. Los Hz. is tegen de geschatte waarde van f115 door het Rijk overgenomen. SASSENHEIM. Twee jongelieden, W. de H. en J. W. v. N. van hier, hebben zich als vrijwilligers voor de Zeemilitie aangemeld. VOORSCHOTEN. Mej. M. M. P.Langen- dam alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de „Sancta Rosa school" te Am sterdam. WOUBRUGGE. De Raad dezer ge meente vergadert op Donderdag 14 Oc tober namiddags 10 uur. Punten van behandeling zijn: 1 Mededeelingen. 2 Adres nopens jaarwedde van den veldwachter. 3 Voorstel de gratificatie ambtenaar ter secretarie. 4 Voorstel be.reffende een hulptelegraaf kantoor te Hoogmade. 5 Adres Kerkvoogden om subsidie voor kerklierstel. 6 Vastelling gemeente begrooting. 7 Suppeletair kohier hondenbelasting. 8 Suppeletair kohier Hoofdelijke om slag. Ondet-wijs. Retraite Hageveld. Door de afdeeling Hoorn der Dioc. Vereen, v. R. K. Bijz. Onderwijzers in het bisbom Haarlem worden pogingen aan gewend om te komen tot een dames retraite voor de onderwijzeressen, zooals die thans reeds ieder jaar voor de onder wijzers op Hageveld gehouden wordt. Sport. Roeien. Onderlinge Roeiwedstrijd te Leiden. Gisternamiddag hield de Stud.-Roeiver. „Njord" een onderlingen roeiwedstrijd op het Galgewater, waaraan ook de „groenen" deelnamen. Er was, dank zij het zeldzaam mooie weer, groote belang stelling. De uitslag was: Studenten vieren. Aantal deel nemers drie ploegen, le prijs: A. Lager- wey (bg.), Ph. Koppenol, A. D. Fokker, J. van Slingelandt (si.) en A. Meiss. 2e prijs: J. van Willigen (bg.), G.van der Werff, E. H. la Chapelle, A. H. de Bruyn (sl.), W. M. Paardekooper Over man (st.) Dubbel scull. Aantal deelnemers drie ploegen. Gewonnen De Gerdr met Lips, Karsten en Van Es (st.). Groenen vieren. Aantal deelnemers negen ploegen, le prijs: Kortebos, Van Brakel, Spits, Mann en J. v. Reenen (st.)2e prijs: Dyxhoorn, Boltjes, Meer- tens, Zimmerman en G. v. d. Werff (st.). 3e prijs: Haitsma Muilier, Gucher, Cath. Hoogewerff en J. C. Heyning (st.). Groenen tweeën. Aantal deelnemers vier ploegen, le prijs: Swartbol, Ver steeg en R. Egeler (st.)2e prijs: Van der Stok, De Jonge en H. Fokker (st.). Hierna had nog de Koek regatta plaats, die stof tot veel vermaak gaf. Land- en Tuinbouw. Lammeren en Schapen. Op Texel is de uitvoer van lammeren en schapen dit jaar buitengewoon groot. Tot heden zijn reeds naar elders uit gevoerd 43,366 lammeren en 8970 schapen. De lammeren brengen thans op van f5 tot f9 en de schapen van f9 tot f 16 per stuk. Paardenkeuringen. Bij in de provincie Friesland ge houden Rijkskeuring van dekhengsten zijn van de 42 aangegeven paarden 36 goedgekeurd, 4 afgekeurd en 2 uitgesteld. Van de 36 goedgekeurden zuilen 25 door het Friesch Paardenstamboek worden aanbevolen. Tengevolge van het op hol slaan van het door hem bereden span paarden, had huzaar Haarman van het le reg. huzaren te Ede Zaterdag het ongeluk tegen een boom geslingerd te worden, waardoor hij beide beenen brak. Na voorloopig in de ziekenkamer ver bonden te zijn, is hij naar het hospitaal te Utrecht overgebracht. Te Haarlem is van het Land gericht te Kleef telegraphisch bericht ont vangen, dat de Haarlemmer wegens ernstige mishandeling veroordeeld is tot één jaar gevangenisstraf. De zaak schijnt dus een voor hem gunstige wending te hebben genomen. De vader gaat denkelijk heden zijn zoon bezoeken, vergezeld van mr. Thiel of mr. Andreae, die zal onder zoeken in hoever rechtsbijstand voor den jongen man nog nuttig wezen kan. „H." Te Hoofddorp (gemmeente Haarlemmermeer) zat zekere S., inste- ker bij de stoomdorschmachine van K. in den IJweg, na gedanen arbeid rustig bij B. in de herberg, toen zekere P. binrten- kwam, die al spoedig met S. ruzie maak te. Men besloot dit buiten af ie maken. Nauwelijks waren zij buiten, of P. trok! zijn mes en bracht S. gevaarlijke won den in het aangezicht toe. Hevig bloe dend werd de getroffene weggebracht en onder geneeskundige behandeling ge steld. De politie maakte tegen den da der proces-verbaal op. In de maand October van het vorige jaar vermeldden wij dat cene dochter van den landbouwer D., te Wier den (Overijsel), des nachts heimelijk de ouderlijke woning verlaten had zonder eene enkele aanwijzing te hebben ach tergelaten. De politie gaf zich alle moei te om haar op te sporende vader loofde zelfs vijftig gulden uit voor eeni ge aanwijzing, doch alles te vergeefs. Onverwachts ontving nu de vader Za terdagmorgen eene briefkaart van zijne dochter, vermeldende dat zij te Assen vertoefde. Z'j r Wierden willen sporen, doei v 'i1.m:i verkeerden trein gestaride teAssen - aangeland. No zij om toezen ding van geld posi\v:.SseL Reeds denzelfden dag vertrok de po litie daarheen om het meisje te halen en deze bracht haar des avonds naar de ouderlijke woning terug. Zij deelde me de, dat zij zich al dien tijd te 's-Her- togenbosch had opgehouden, doch meer wilde zij niet vertellen'. Bij hare aankomst te Wierden waren honderden nieuwsgierigen aan hei Lo tion. („N. v. d. F Even huiten het dorp Wou denberg (Utrecht) was het achtjarig zoontje van den metselaar v. L. met an dere kinderen bezig op de straat beuke- nootjes te zoeken. Het knaapje wilde uitwijken voor een rijtuig, doch werd op hetzelfde oogenblik gegrepen door een van deuzelfden kant komenden auto mobiel, waardoor liet oogenblik! ijk edood werd. Men meldt ons, dat de chauffeur, van den auto geen schuld heeft aan het noodlottig ongeval. Tc Herpt (N.-Br.) hebben "gis teren een zeer groot getal huismoeders haar „middagpotje" moeten klaarmaken zonder zout, wijl in geen enkelen win kel aldaar iets meer was te verkrijgen. De reden hiervan Nu het hooi zoo vochtig binnenkomt strooien de boeren zout tusscheu hei opgestapelde hooi om het broeien tegen te gaan. Daardoor was nu zoo groeft? hoeveelheid opgekocht, dat alle winke- licrs „finaal uitverkocht" .waren.

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 5