BUITENLAND. BINNENLAND. De Erfgenamen van Judas. Uit stad en omgeving, Ie Jaargang. No. 7. Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITOEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij ome agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent. Vrijdag October 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent Frankrijk, Een nieuwe maatschappij. Minister-president Briand koestert grootsche plannen. .Hij wil niet meer of minder dan ;,de nieuwe Sociale orde om .te werken naar de moderne voorwaarden van productie en gebruik."^ Van het Kabinet-Briand zou dus de bleuwe maatschappij dateeren. Dat een nieuwe sociale orde noodig is door de diepe vervormingen,- die plaats vonden in de materieele levensvoorwaar den en in de industrie wordt niet ont kend door de Fransche Katholieken. Maar wel is ontkend, dat men geen goede nieu we maatschappij kan in het leven roepen,' zonder te breken met de beginselen, die met de Revolutie haar intrede deden. De Katholieken hebben sinds lang het kwaad aangetoond en het geneesmiddel aangewezen. Het schijnt dat de regeering dit begint te bemerken.. Zij begint de noodzakelijk heid in te zien om het gebouw, door de revolution.'-en gesticht, af te breken, om er een nieuw voor in de plaats te stellen. En van dit nieuwe gebouw wil de ver burgerde socialist, die Frankrijk regeert het plan leggen. Hoe zal hij dat aanpakken? We weten 't niet. Maar wel weten wij dat 't zeker tot fiasco leiden moet, indien hij de maatschappij anderc wil hernieu- we.i dan op Christel ij ken grond slag. In Bretagne heerscht onrust. Te Douar- nenez is weer een met onlusten gepaard gaande staking onder de Sardinenvis- schers uitgebroken. De sardinenvangst was ditmaal zoo overvloedig dat de con- servenfabrieken niet alles konden opkoo- pen, wat de visschers binnenbrachten; deze hebben nu besloten, dat er geen boot meer ter vischvangst zal uitgaan. Er worden optochten gehouden en revolutio naire li en gezongen, de vensters wor den ingeslagen, de werkgevers bedreigd en de fabrieken bezocht, waar de stakers tover de duizend de machines stop zetten en beschadigden. Dan namen de visschers een besluit, dat één boot dagelijks niet meer dan 8 dui zend sardinen binnenbrengen mocht. De fabrikanten hebben de regeering yerzocht tegen de anarchie in te grijpen. De kardinalen, aartsbisschoppen en bisschoppen van Frankrijk hebben tot de Katholieken van hun land een nieuwen oproep gericht ter verdediging van de Christelijke beginselen op schoolgebied. Alleen het feit, dat het Fransche epis copaat het noodig gevonden heeft ten tweeden male gezamenlijk dezelfde kwestie te behandelen toont genoeg aan, hoe de Herders van het Katholieke Frankrijk het hooge belang inzien van den strijd tegen de ontkerstening van Frankrijk door de School. Want dit laatste Is toch waarlijk het doel der sectarissen. Op een te Rennis gehouden Katholiek congres,- zeide Mgr. Duparc: De Kato- lieke journalistiek is belangloos, zij leidt niet tot fortuin, nog tot eer. Het is een roeping van strijd,- deugd en armoede. Katholieken, gij moet dat begrijpen. En toch,- steunt gij uwe dagbladen? Weet gij ze boven andere te schatten? En weet gij ze te verspreiden? Ik zeg niet meer dan andere maar evenzeer? Duitschland. In sommig opzicht kunnen wij van de sociaal-democraten leeren. Zij hebben veel geld over voor steun aan de partijge- nooten. Zoo wordt nu gemeld, dat de Duitsche sociaal-democraten niet minder dan 1.027.751.18 Mark hebben afgedra gen aan de Zweedsche stakers. Italië. Dinsdag had te Milaan een zonderlinge staking plaats: van 2—4 uur waren alle winkels gesloten als protest tegen de be- lastingverhooging. Een groote vergade ring en betooging tegen den burgemee ster en het stadsbestuur hadden plaats. Als de voorstellen der neringdoenden niet worden aangenomen wordt de sta king hervat. Vier arrestaties hedden plaats. De H. Vader en de Pers. De H- Vader heeft onlangs over de Pers sprekende, gezegd„O, de pers, men begrijpt nog niet haar groote be langrijkheid! Noch de geloovigen,- noch de geestelijken, houden zich daarmede bezig als het behoort. De ouden van da gen zeggen soms, dat het een nieuwe zaak is en dat men vroeger wel de zie len wist te redden zonder behulp van de dagbladen, 't Is wel gemakkelijk ge zegd: hVroeger, vroeger!" Maar men geeft er geen acht op, dat vroeger het vergif van de slechte pers niet overal ver spreid werd,- en dat dientengevolge het tegengif van goede dagbladen niet zoo noodzakelijk was. We hebben met dat vroeger niets meer te maken. We leven in het tegen woordige. En nu is het een feit van heden, dat het christenvolk bedrogen en vergiftigd wordt en verloren gaat door de slechte dagbladen. Tevergeefs bouwt gij kerken,- houdt gij missiën en sticht gij scholen; al uw goede werken, al uw pogingen zullen vergeef sch zijn,- als gij niet tegelijkertijd bij de hand hebt het defensieve en offensieve leger van de loyale rechtzinnige Katholieke pers. Naar de j,Revue" meldt, hebben de Paus en kardinaal Merr del Val het plan opgevat om in het Vaticaan een galerij van moderne schilderstukken op te rich ten. In die zaal zullen alle tableaux en beeld houwwerken van moderne meesters ver zameld worden, welke tot nu toe in alle zalen en vertrekken van het Vaticaan ver spreid waren. De leeuwen in het Vaticaan. Men meldt uit Rome aan „de Tijd": Nu is 't toch ernst! Van nacht, 45 October, is „Menelik" de Vaticaansche leeuw, vader geworden van drie prach tige welpen. Dezen morgen om 6 uur, toen de pauselijke gendarmen de rondte deden, vonden zij de geheele familie bijeen. Vader had al zijn zwaren poot op een der kleinen gelegd, wie weet met welke bedoelingen! Na een flinken por te hebben ontvangen, liet hij los, en van dat oogenblik maakte „la regina di Saba" gebruik, om haar kleine te onttrekken aan Pa's liefkozingen. Zooeven heb ik ze gezien, toen de oude leeuwen hun dagelij ksch rantsoen aan paardevleesch ontvingen. Ze raakten er ternauwernood aan, zoozeer waren ze nog onder den indruk van 't heuglijk feit! Om wanorde te- voorkomen naar aanleiding van het interdict van den paus te Adria, heeft de Italiaansche regcering er troepen heengezonden. De soldaten bewaken de kerken, opdat men de ge sloten deuren niet forceere. FEUILLETON. 7) bij. IR' heb op u gerekend,- voegde hij er Gij hebt wel gedaan maar wat kan Ik? Gij zult mijn plaats bij mijn kinderen innemen. Zij hebben zooals gij gezegd hebt, Lavergne en Miss Emily. Ja, maar dat is niet voldoende voor frijn teederheid. Gij weet het, zeide Manoeuvre, mijn leven behoort u en gij kunt er over be- pchikken. Dank u, zeide Pont-Joubrt, dank u. Een oogenblik later voegde hij er bij l,Gij weet nu alles laat mij alleen. Maloeuvre stond op, en zonder er iets bij te voegen, verliet hij de kamer van zijn yriend. Toen Pont-Joübert de deur dicht had zien vallen, ging hij voor het portret van Ina knielen. Dat God u beware, zeide hij, dier baar onschuldig schepsel! dat hij ube ware, dat Hij mij geve u terug te vin den, u te genezen, u, terug te yoeren in den kring van hen, die gij beweent. ï,Mijn Godred haarvoegde hij er bij en bescherm hen, die ik aan uwe zorgen toevertrouw, gedurende mijne afwezig heid. Onze teederheid is onmachtig tegen uw wil, maar gij hoort de klachten van den ongelukkige en vangt de tranen op der bedroefden. Ik stel mijn vertrouwen niet in mijn kracht, noch in mijne volhar ding, ik bewaar slechts het geloof in uwe barmhartigheid. De ongelukkige weende; niemand zag zijn zwakheid en tranen dan het beeld van Christus, dat ophing in zijn kamer, en voor dezen vriend in slechte dagen, schaamt zich het hart van bedroefden niet. Terwijl Pont-Joubert zich aan z'n droef heid overgaf haalde Cyrillus in den tuin zijn hart op aan onbeteugeld hard loopen in gezelschap van Morse, terwijl Marie- Angelina en Juliana, gezeten aan beide kanten van het wagentje van Coelio, met den kleinen zieke spraken. Deze drukte met zachte stem een zoo levendig verlangen uit, dat het bloed hem plotseling naar zijn bleeke wangen steeg. Marie-Angelina richtte zich op en liep naar den zwarte, die op 't oogenblik het zwart gallige gordeldier plaagde. Hij had hem op de rug geplaatst en het ongelukkige dier bewoog zijn poo- ten radeloos, zijn kop schuddend met een pitdiukking van wanhoop. De schildpad. Prins Hendrik. Prins Hendrik dêr Nederlanden kwam Dinsdagmiddag aan op het slot Blanken burg (Harz) tot het brengen van een bezoek aan den Hértog-regent. Koninklijke besluiten. Te rekenen van 1 October, is aan mr. G. Blom, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van secretaris van 's Rijks Munt - Met ingang van 1 November is benoemdtot betaalmeester te Groningen, de heer J. Ph. baron Van Ittersum, thans betaalmeester te Middelburg; tot betaal meester te Middelburg, de heer J. P. Haitsma Muiier, thans betaalmeester te Roermond; tot betaalmeester te Roer mond, de heer C. J. Van der Veen, thans surnumerair bij den dienst van 's Rijks Schatkist; tot surnumerair bij den dienst van 's Rijks Schatkist, de heer W. J. De Bas, te Amsterdam. Met ingang van 1 November is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Hansweert, A. J. Van Ree, thans in gelijke betrekking te Asten. Meer licht. ï,De Tijd" vertrouwt, dat „de wensche- lijkheid, om de publiceering der door hem (dr. Kuyper) vóór zijn vertrek naar het buitenland toegezegde verklaringen niet langer te verschuiven dan bepaald noodig is, intusschen door niemand meer dan door hem-zelf (zal) worden ingezien. Het „Huisgezin" schrijft: ï,Laat dr. Kuyper thans zijn verweer niet langer uitstellen. ?,Het kan zijn, dat hij van onvoorzichtig heid niet geheel is vrij te pleiten, dat bij hem een tekort aan menschenkennis is te constateeren, dat van een tikje men- schelijke ijdelheid ook deze groote niet groote niet geheel is vrijgebleven,- de figuur van Kuyper in haar zedelijke waar de zal, naar wij willen en durven ver trouwen, ongerept uit deze campagne te voorschijn komen. ï,Maar hoe eerder het bevrijdend woord wordt gesproken,- hoe beter". Bestrijding der pornografie. Te Amsterdam heeft zich gevormd een plaatselijk comité tot bestrijding der por nografie", waarin verscheidene Amster dammers van naam zitting hebben ge nomen. Het comité stelt zich ten doel, zoo meldt de j,Stand.", de openbare meening te be werken,- opdat het besef van het groot ge vaar der onzedelijke literatuur en voor stellingen dieper tot het volksgeweten doordringen. Het zal onderzoekingen in stellen naar den aard en omvang van het genoemde kwaad,* wil invloed oefenen op boekverkoopers,- kioskondernemingen, enz.; opdat de verkoop van onzedelijke geschriften worde voorkomen of ge staakt, en zal zooveel mogelijk bevorde ren de invoering van deugdelijke wetten en een krachtige toepassing daarvan. Directeur-generaal van landbouw. Op de meest stellige wijze kan de Avondpost tegenspreken het bericht van De Courant, dat mr. J. D. Veegens, di recteur-generaal van den landbouw zou worden. opgeschrikt door het leven, zag het onge luk van het gordeldier aan en scheen te zeggenik weet wat het is,- maar wat kan ik doen? Pampy,* och, mijn dierbare Pampy, plaag dat arme beest toch niet, maar luis ter. Gij ziet Coelio wel, den kleinen ziekehij wil zoo gaarne «en van uwe Creoolsche gezangen hooren. Ach Pam py,- weiger niet, schud het hoofd niet, gij zoudt mij bedroeven. Ik houd niet van Coelio. Hij is zoo ziek. Zijn vader is slecht, zeer slecht. Gij bedriegt u, Pampy, gij bedriegt u! Al zou het ook waar zijn, dan zou Coelio niet verantwoordelijk zijn voor de fouten van zijn vader. En dan, het Is niet alleen Coelio, die een gezang vraagt, het is ook Maria-Angelina en gij zoudt het haar niet durven weigeren? Het veranderlijke gelaat van den zwarte drukte een levendige tegenstelling uit. Hij h'ad niet den moed zijn meesteres te be droeven, maar het kostte hem veel haar te voldoen en hij behaalde een wreede overwinning op zich zelf toen hij zijn ci ther ging halen. Een oogenblik later, zong hij recht voor het wagentje van Coelio een melodie van zijn hand, begeleidend met zijn instrument Coelio, Cyrillus en Marie-Angelina £chftl£rd_eii yan het kchen ea de echo yag LEIDEN, 8 October. Nederi. R. K. Volksbond. Ofschoon nteUdruk bezocht, heeft de afdeeling Leiden van den Nederi. R. K. Volksbond gisteravond eene belangrijke vergadering gehouden, Na opening door den Voorzitter, den heer W. de la Rivière, werden de no tulen van de vorige vergadering gelezen en met een kleine wijziging goedgekeurd. In geestdriftige bewoordingen instal leerde de Voorzitter vervolgens een zes tal nieuwe leden, van wie spr. hoopte, dat zij niet terwille van het jaarfeest lid zijn geworden, maar dat zij zullen toonen trouwe strijders te zijn, die het devies van den Volksbond hoog weten te hou den. Eenige nieuwe leden werden aan de vergadering voorgesteld. Daarna bracht de secretaris een uit voerig jaarverslag uit, loopende van 1 September 1908 tot en met 31 Aug. 1909, waarin hij eerst in het kort her innerde aan de voorvallen op de gewone maandelijksche, de niet verplichte en drie buitengewone vergaderingen: als mede aan het Encycliek-, Patroons- en Julianafeest. Het ledental ven de afdeeling steeg van 434 tot 459; het aantal dona teurs bedraagt 144. In het bestuur kwam geen verandering; geregeld hadden Don derdag van elke week de bestuursver gadering plaats, die zich kenmerkten door de degelijkheid van de behandelde stof. De liefhebberij-vereenigingen ston den altijd gereed om de vergaderingen en de feesten op te luisteren. Hulde werd gebracht aan de advi- hunne vreugdestemmen drong door tot Pont-Joubert, die zijn troost zocht in ;t gebed. III. SCHULD VAN DANKBAARHEID. Jude Maloeuvre was de zoon van een verwijderden bloedverwant van Pont-Jou bert. Deze tak van de familie verviel door ongelukken, waarvan het slecht gedrag niet vreemd was, geleidelijk tot ellende. De vader van Jude, den voorspoed ken nende van zijn neef, bood zich op een morgen bij hem aan met zijn zoon van elf jaren. Mijnheer,- zeide hij, daar ik mij niet veroorloven zal u de familiebanden in her innering te brengen,- waarover gij het recht hebt u te schamen, kom ik u melden dat ik Frankrijk verlaat, In de onzekere hoop fortuin te zoeken in Amerika of wat meer waarschijnlijk is, er mijn naam, die in opspraak gebracht is, zoo niet onteerd door dwaasheden, te doen vergeten. De gebreken der vaderen hebben dit ongeluk dat zij dikwijls nadeeelig zijn voor de toe komst der kinderen; ik wil beproeven Ju de de schande te besparen mijn erfenis deelachtig te worden. Oij hebt mij meer dan eens uwe goedheid bewezen, door mij verborgen te hulp te komendoet het ook heden. Beschouw mij als een stervende, die u een heilig legaat achterlaat en neem het edelmoedig a,an. ^at zal ik met frijn seurs der afdeeling, de heeren Mr. Aal- berse, dr. Weebers en mr. Barge; dank ook aan bestuur en leden voor de vriend schappelijke samenwerking. Van de onderafdeelingen werd even eens in den breede gewag gemaakt. Het Houtbewerkersgilde is sinds het vorig verslag financieel sterker geworden. De Metaalbewerkers toonden vooral actie bij het conflict aan de kettingfabriek en de In werking-stelling van het arbeids contract. Hun ledental steeg van 21 tot 50. Het Schildersgilde bestaat helaas niet meer. Deze vaklieden schijnen in een paradijs te leven. De Gemeentewerklieden hebben met vele moeilijkheden te kampen. De Kleermakers hebben gedurende d-e wintermaanden zich nuttig en leerzaam bezig gehouden. De Tabaksbewerkers en Typografen geven goeden moed voor de toekomst Het Ondersteuningsfonds had een zwaar jaar, waarin door de vele zieken groote offers werden gevraagd. Het ledental bedroeg 266. De ontvangsten beliepen f 1719,71, de uitgaven f 1760,90, waar onder niet minder dan f 1650 zieken geld; er is dus een te kort van f 41,19. Weduwensteun staat er beter voor. Inclusief het saldo van het vorig boek jaar bedroegen hier ontvangsten f 410,94, en de uitgaven f 25,54. St. Barbara telt 86 leden, 21 vrouwe lijke leden en 6 donateurs. Haar reke ning sloot met een saldo ad f 43,22. Het ledental van het werkloozenfonds is in vergelijk met het nut der vereeni- ging, veel te gering, slechts 56, ofschoon het fonds als 't beste van Leiden aan geschreven staat De propagandaclub sticht veel goed door de verspreiding van sociale en apologetische lectuur. Haar volijverige secretaris, de heer van Ree, moest we gens ongesteldheid aftreden. De spaarkas gaat flink vooruithet tegoed aan inleggers bedroeg op het einde van het jaar f 3669,46; het laatst uitgegeven boekje is genummerd 180. De bibliotheek heeft dit jaar niet veel aantrekkingskracht uitgeoefend. Het leerlingen-aantal van de Teeken- school beleef ook voor den nieuwen cursus 100. Er werd goed gewerkt. Van de Rederijkerskamer Vondel wordt herinnerd de schitterende feest viering ter gelegenheid van haar 121/j jarig bestaan. Zij bestaat op 't oogen blik uit 25 werkende, 3 adspirant en 6 kunstlievende leden.. De zangvereeniging „St. Cecilia" heeft getoond, wat door gestadig wer ken kan worden verkregen. Met een aansporing tot beter bezoek aan de vergaderingen, eensgezindheid en voortarbeiden met frisschen moed, sloot de secretaris zijn verslag, waarvoor hij den warmen dank van voorzitter en ver gadering mocht ontvangen. Vervolgens geeft de penningmeester een overzicht van den toestand der kas. De ontvangsten bedroegen f2310,09; de uitgaven f 2152,44, zoodat er een batig saldo is van f 157,65. Evenwel moet nog een groote som betaald worden, zoodat de financiën der afdeeling niet gunstig zoon doen, indien ik hem medenam. Ik ben de weinige wetenschap, die men mij geleerd heeft, vergeten, en ik ge voel mij niet in staat hem tot een eerzaam man te zormen. Beproef niet vertrouwen in mij te stellen. De heilzaamste les, die ik aan mijn zoon kan geven is te toonen, langs welke helling men komt, waar ik gekomen ben, tot het verliezen van de eerbied voor zich zelf. Daar ik mij zelf niet waardig acht mijn kind op te voeden; kom ik vragen of mij u gewaardigt u er mee tebelasten. De stem van den ongelukkige stokte in zijn keel. Pont-Joubert keek den zoon van zijn neef aan. Zijn gelaat had niet de aantrekkelijke sympathie, die kinderen al tijd hebben. Het kind telde elf jaren; zijn vader, An- tonius Maloeuvre had hem opgevoed met een ruwe barschheid. Bijna iederen avond zag het kind hem dronken thuis komen en de kleine ongelukkige schrikte van de beestachtigheid van zijn vader. Zijn gelaat; zijn houding konden ontaard zijn in een gevaarlijke omgeving, en het zou voor Jude voldoende zijn oprechte betrekkin gen te vinden, gezellen van zijn leeftijd om hem te maken, wat de kinderen ge woonlijk zijn; opgewekte schepselen,vat baar voor .teederheid, dankbaarheid en goedheid, {Wprdt yervolgd.)

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1