Ie Jaargang No. 6. BUITENLAD. De Erfgenamen van Judas. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Bureau OSJE5E SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V* cent. Do liderdag October 1909. mi De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bi] contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Uit cSe Pers. Breukelen. Wat van het begin af te duchten viel is geschied: Breukelen heeft den Katholiek niet gekozen. Er waren bemoedigende voorteekenen baron De Wijkerslooth was een populair "candidaat; anti-revolutionnairen en chris- 'telijk-historischen >varen elkaar .voor de eerste stemming fel te lijf gegaan; liberale bladen pleitten vóór den Katholiek en te gen versterking der Kuyper-fractie. Slechts één ding hadden de Katholieken ;tegeny» maar een kapitaal ding, ze vormen 'geen meerderheid in het district. En nu wil de harde rekenkundige regel,- een regel welke slechts een hoogst enkele Uitzondering toelaat,- dat een Katholiek niet verkiesbaar is in een district waar zijn geestverwanten beneden de 50 per cent blijven. Breukelen heeft dezen regel met nadruk bevestigd. Ook heeft Breukelen op voor de j,ge- loovige protestanten" verblijdende wijze de uitspraak van de „Standaard" be schaamd,- dat de liberalen in en buiten de Kamer aan den Katholiek boven den geloovigen protestant steeds de voorkeur plegen te geven. Het omgekeerde is eer het geval. Ook daarom leert het gebeurde te Breu kelen, dat de Katholieken een dergelijke proefneming eventueel niet moeten her halen: de uitslag zou te Loosduinen, te Katwijk,- te Hilversum dezelfde zijn. De uitslag bevestigt tevens,- dat men te Breukelen beter had gedaan de proef neming, niet te wagen. Want het is niet zooals gemeenlijk wordt voorgesteld een eerlijke,- zelfs vriendschappelijke krachtmeting tusschen de groepen van rechts, het is eenvoudig het aanstellen der liberalen tot scheids rechters. Voor één keer zal dit de coalitie geen afbreuk doen, maar bij herhaling zou het toch niet geheel zonder gevaar zijn. Wil men aan den, voor de Katholieken niet aangenamen toestand, bon gré mal mal gré anti-revolutionnairen, en christe- lijk-historischen in het bezit te laten van districten, 'die hun niet toekomen, een einde maken, dan zit er niets anders op dan mee te werken tot de spoedige in voering van evenredige vertegenwoordi ging. (Huisgezin). tPr-snifcrijS-e, De b'isschop van Grenoble, Mgr. Hen ry, sprekend-van het monopolie van on derwijs der Fransche regeering, heeft deze zeer gewichtige volgende woorden Uitgesproken „Zoo men de pretentie moest heb ben (zooals M. Briand dat onlangs in een Ministerraad heeft doen vermoeden, om door dit monopolie alle Katholieke kinderen van Frankrijk een systeem van opvoeding voor te schrijven, waaruit de FEUILLETON. 6) Maar ten spijt van haar ongeluk, was Ina mij dierbaar, 't Kostte mij meer dan ik u zou durven zeggen, om haar over te laten aan de zorgen van 'n vreemden ge leerde, maar. het hevig geschreeuw, dat zij liet hooren, de drang, die haar dreef naar het vuur en haar misschien onwe tend tot een daad van wilde wraak had gebracht, maakten voor mij een wet om haar van hare kinderen te scheiden. Deze waren te jong om lang de herinnering aan hun moeder te bewaren, nadat zij het huis verlaten had, waarvan zij on langs de vreugde uitmaakte, bleven de dierbare kleinen ongerust en bedroefd gedurende verscheidene dagenmaar de ontspanningen ontrukten spoedig uit hun gedachte het beeld van haar, die ik niet kon vergeten. Buren, die onze vrienden waren, boden ons gastvrijheid aan, tot dat wij onzen intrek konden nemen in een huis, gelegen in Saint-Pierre, dat een deel uitmaakte van mijn erfenis. Pampy hield zich veel op met Cyrillus en Marie-Ange lina, het lachen kwam op hun lippen en ik hoorde weer opnieuw hun gezangen. Later,, wanneer zij mij over Ina spraken, godsdienst meer en meer zou zijn uit gesloten': waarbij de onderwijzers vol komen Vrijheid zouden hebben, om het geloof hunner leerlingen te bestrijden en' te Versmaden, dan zal het onze plicht wezen, als Fransche bisschoppen ons te herinneren, dat het onze roeping is, alles in het werk te stellen, tot vervul ling onzer zending. Al moeten wij, zoo 'men ons er toe dwingt, er toe over gaan, om met het interdict te treffen, de katholieken en de opvoedingsgestich ten, waar ons katholicisme volstrekt geen' waarborg meer vindt, wij zouden niet aarzelen." Duitscfaland. Een wetgeving die aanbeveling voor Nederland verdient en ons van de plaag der vliegende winkels en andere oneer lijke concurrentie zou verlossen, geeft ons Zwaben ten voorbeeld. Volgens bekendmaking van 24 Sept. I9O.Q moet het begin van iederen uitver koop, met uitzondering van gewone sei zoen en inventarisuitverkoopen, bij de politie gemeld worden. Verder moeteen lijst der uitteverkoopen voorwerpen in geleverd worden. Dit moet minstens 8 dagen voor het begin geschieden. Slechts tweemaal 's jaars mogen sei zoen- en inventarisuitverkoopen gehou den worden en hoogstens twee weken 'duren'. De eene mag slechts tusschen 1 Januari en 15 Februari, de ander tus schen 1 Juli en 15 Aug. plaats hebben. Een „Godslastering" noemt de libe rale „Tagliche Rundschau", dat de Cen trumsmannen in Stuttgart op het zingen van de Marseillaise door de socialisten met het lied: „Deutschland, Deutsch- land über alles" geantwoord hebben. Derhalve is het in de oogen van den leider der „Tagliche Rundschau" de ge wezen Katholiek Rippler een godslas tering als de Centrumsmannen een va- derlandsch lied zingen. Onbeschaamder kan het niet. Italië. Een verzinsel. De „Nieuwe Rott. Ct." wist mee te deelen „dat de Paus diep is getroffen door den tragischen dood van zijn nicht Annetta Sarto, die volgens de bladen te Rome, te Milaan zelfmoord heeft gepleegd in een vlaag van godsdienst waanzin." Dan volgt het verhaal van den zelf moord. Mej. Sarto overgoot zich met petroleum, en stak zich in brand. De correspondent der „Daily Mail" te Rome, heeft een onderzoek naar dit verhaal ingesteld en seint nu aan zijn blad, dat het jonge meisje van den naam Sarto, die zich onlangs in Lom- bardije gezelfmoord heeft, geenszins een nicht van den Paus is en dat zij in geen enkel opzicht met den Paus ver want is. Er is hier alleen een eenvou dige gelijknamigheid in het spel. „Dat de Paus diep getroffen is door den tragischen dood van zijn nicht" is dus louter fantasie van liberale dag bladcorrespondenten antwoordde ik hun dat zij dood was. Waarom deze droevige leugen ant woordde Maloeuvre. Is mijn vrouw niet dood voor allen? Voor den echtgenoot, die nooit getroost is, voor de kinderen, die haar nooit moe ten zien? En, dan, als ik de waarheid had gezegd, denk eens, mijn vriend, welke gevolgen een zoodanige bekentenis had meegesleept? Wie weet of de gedachte aan de krankzinnigheid van hun moeder hen niet had verschrikt? Herinner u, dat Ina van haar ongelukkigen vader een er fenis had, die misschien.... Ach, zwijgl riep Maloeuvre, met schrik. Die gedachte verteert mijzij doet mij wanhopen; zij blijft bij mij om mij nooit meer te verlaten. Indien mijn vrouw kalm was gebleven in haar wo ning, dan had deze gedachte nooit mijn geest bezig gehouden. Maar de krank zinnigheid, deze overgeërfde krankzin nigheid boezemt mij schrik in voor de kinderen, die zij mij heeft nagelaten. Iederen keer als een voorbijgaande ver warring hun gezicht verandert of een traan rolt In hunne oogen, dan huiver ik bij de gedachte aan het gevaar dat hen bedreigt Hoewel ik getrouw voor mijn vrouw eene teederheid bewaard had, die zij met haat beantvyopfdde, en ik het een De Paus is nagenoeg .weer her steld. Hij heeft Dinsdag reeds weer eenige audiënties verleend. êlpsmSe* Het kruis en de halve niaan. Bij order van den sultan ontvangen de barkas van Guraga versterkingen. De Guelaya's zenden, om meer vrijheid van handelen te hébben hun gezinnen, troe pen en proviand naar het Zuiden van Selouan. De marabouts verspreiden zicb onder de stammen en veroorzaken door hun activiteit groote gisting. De gezan ten van Mouley-Hafid doorkruisen de bergen van het Riff, haat predikend tegen het overwinnende Spanje. De Caïd Omar Metalsi roept openlijk de Muzelmannen op tot den oorlog te gen de Christenen. Hij vaardigt opge wonden proclamaties, uit. Hij vervult een zending om door het fanatisme Marok- kaansche troepen op Melilla te storten, waar zij slechts kunnen breken op de Spaansclie bajonetten, als generaal Ma rina maar voorzichtig genoeg blijft. Het is van groot belang dat Spanje zijn veroveringen op Marocco definitief bevestigt. Het vertegenwoordigt de ka tholieke beschaving op de Afrikaansche kust. De vaandels die het plant op den drempel der Moskee's zijn nieuwe krui sen. Nu staat de Christenheid tegen over het mahomedanisme, welles fana tieke gruwelen de wereld met schrik vervullen, wanneer ze toevallig bekend worden, en toch kent men nog niet het honderste deel der barbaarsc'nheden van den sultan. De Algerijnsche expeditie der Fran- schen hebben een eind aan de zeeroove- rijen gemaakt. Marokko kan niet in het gezicht van Europa blijven liggen als een voortdurende bedreiging van de vei ligheid der naties en een bloedige be- Ieediging voor de Christelijke bescha ving. Den Spanjaarden komt de eer toe een nieuwen kruistocht aan te voeren. Taarfeije. Men seint uit Konstantinopei aan het „Berl. Tsgebl." dat, bij een siag tusschen de Turksche troepen en de legerbenden van twee oproerige sjeiks in de streek van Aszir (Arabië), aan beide zijden zeer groote verliezen werden geleden. Er is sprake van 7000 dooden en ge wonden. Koninklijke Besluiten. Eervol ontslag uit den militairen dienst is verleend, ter zake van lang- durigen dienst, met ingang van 1 No vember 1909, aan den generaal-majoor van den grooten staf J. D. N. De F r e m e r y, commandant der Stelling van 't Hollandsch Diep en het Volkerak aan den kolonel van den staf der ar tillerie W. A. P. F. L. Rovers, hoofd der IVe afdeeling van het Departement van Oorlog; aan den kapitein F. H. bittere troost vond haar te bezoeken in het sanatorium van Docter Desalme, ge voelde ik mij toch gedrongen Martinique te verlaten, toen de leeftijd van mijne kinderen mij een plicht werd aan hunne opvoeding te denken. Desalme ontving een vast geld, dat hem veroorloofde aan de minste wenschen van Ina te vol doen eene negerin, Olympia, haar voed ster, bleef aan haar dienst verbonden en ik kwam met den geneesheer over een, dat op een brief, die mij hetzij een verbetering hetzij een vermindering van den toestand van de zieke zou mel den, ik mij haasten zou bij haar te ko men. De verandering van plaats, het gezicht van mijn zoon en mijn dochter en de vreugde, die ik van hen genoot verzach ten mijn verdriet; ik werd ook gewoon aan de gedachte dat zij dood was. 'Hun verstand ontwikkelde zich om er trotsch op te zijn naast hen wedijverden miss Emily en Lucien Lavergne in ijver, en Pampy, dat voorbeeld van dienaren, ver liet ,hen nooit Het vreeselijk geheim van de ziekte van hun moeder, aan allen onbekend, kon slecht op hun werken. Ik zag Cyril lus volwassen worden, als ook Marie- Angelina en ik koesterde de hoop dat niets mijn reeds gebroken leven zou verstoren ,toen een brief mijn wond >ye- Lambert, van het 2e regiment in fanterie; aan den kapitein der inf. C. Beklter, administrateur van het mili tair hospitaal te 's Gravenhage, allen op hun aanvrage; aan den kolonel L. W. v. Hoek, commandant van het 5e regiment infanterieaan den kolonel van den staf der artillerie W. A. So- denkamp, inspecteur der vesting-ar tillerie en aan den luit.-kolonel' j. M. Van Stein Callenfels, van het lie reg. inf. Tot leeraar aan de Rijkslandbbuw- winterschool te Yeendam is benoemd J. Woldendorp te Kclhorn. Herziening Indisch Recht. Door de heeren mr. j. H. Carpen- tier Ailing, hoogleeraar te Leiden, mr. Ph. Kleintjes, leeraar aan de Nederl.- Indische Bestuursacademie te 's Gra venhage, mr. C. Vollenhoven, hooglee raar te Leiden, en mr. W. A. P. F. L. Winckel, oud-president van het Hoog Gerechtshof van Nederl.-Indië, te 's Gravenhage, zijn in een boekdeeltje van 116 bladzijden de resultaten neer gelegd van him studie en gemeenschap pelijk overleg in zake verbetering der Inlanders, o. a. Christen-inlanders. Het bevat drie wetsontwerpen, met vier daarbij noodige verordeningen, welker vaststelling aan het in werking treden van die wetten zou moeten voorafgaan, en zeventien verordeningen, welker vaststelling terstond na het in werking treden van die weten aan de orde moet komen. Hofberichten. De heer J. T. Cremer, de Regeerings- afgevaardigde bij de" Hudsonfeesten te New-York, is, blijkens een part. corr. in de „Maasbode", de eerste Nederlander, na Prins Hendrik, die de eer genoot, een kus te drukken op het handje van Prinses Juliana. Dit tafereeltje speelde zich af, toen de.heer Cremer, voor zijn vertrek naar New-York, door H. M. de Koningin op het Loo ontvangen werd. Toen het Prinsesje hem getoond werd, strekte het een handje naar hem uit en hij kon de bekoring niet weerstaan, om er een kus op te drukken, waarop H. M.' de Koningin hem lachend vertelde, dat hij de eerste man was, die de eer had genoten, het handje der Koninklijke Prinses te kussen. Mr. Veegens directeur-generaal van den landbouw? Uit Den Haag wordt aan de „Courani" gemeld, dat de oud-minister en ex-Kamer lid mr. J. D. Veegens zeer waarschijnlijk den heer Lovink als directeur-generaal van den landbouw zal opvolgen. Als hoofdpersoon bij de maskera de van het Leidsche Studentencorps in 1910 zal optreden de heer W. F. Tromp Meesters. Ook de gouden Statiekoets, die laat stelijk in Groningen bij de lustrum der kwam openen. Kwam hij uit Martinique? Ja. Wat bericht u dokter Desalme? Dat Ina erin geslaagd is het sana torium te ontvluchten. Had zij het verstand teruggekre- gen? Helaas neen, ofschoon de voor bereidselen tot haar vlucht getuigen van eenig overleg, bezit zij niet het verstand, nog niet eens de kalmte. Heeft zij aan een gebiedend verlangen naar vrijheid gehoorzaamd? Of dreef het in stinct haar naar plaatsen, waar zij ge lukkig geweest was? Desalme heeft te vergeefs een onderzoek laten instellen in den omtrek, geen spoor van de vluch teling is gevonden En nu vroeg Maloeuvre. Ik ga vertrekken, zeide Pont-Jou- bert, zich oprichtend. Wilt ge naar Martinique gaan. Ja. Dat is onverstandig, mijn arme vriend 1 Neen, dit is mijn plicht en ik heb vervuld, wat ik als zoodanig be schouwde. Denk wel na, zeide Malouvregij erkent dat 't onderzoek, onmiddellijk na de vlucht van uw vrouw ingesteld, zonder resultaat is gebleven en gij hoopt te sla- feesten werd gebruikt, is wederom hier teruggekomen. 1 Joanna Kortman, concertzangeres,- alt, leerlinge van mevr. De Haan-ManD farges, zal met medewerking van den gunstig bekenden violist Arthur Mou- nier Harper, een tournee door ons land maken. Mejuffrouw A. Vink zal hen begelei den. Voor "Leiden is het concert voorloo- pig vastgesteld op 26 October. Bij beschikking van den Alinister van Binnenlandsche Zaken, is te rekenen vaq 4 October, op hun verzoek, eervol ont slag verleend als prosectoren bij de ana tomie aan de Rijksuniversiteit alhier, aan de heeren A. Pijper en W. A. Kop en zijn voor het tijdvak van 16 October tot en met 31 December als zoodanig benoemd de heeren W. de Jong en A. J. F. Ouden dal. Bij het te 's Gravenhage gehouden examen voor den rang van vaandrig bij het Reservekader zijn van het 4e Regi ment Infanterie geslaagd dè reserveser geanten P. A. Kouwenhoven, A. W. Tapper en D. van Muilen. Onder voorzitterschap van Mr. J. A. F. Coebergh werd gistermiddag half 5 de algemeene vergadering gehouden van de Leidsche Maatschappij van Weldadig heid. Uit het daarop uitgebracht jaarver slag van den secretaris dr. A. W. Kroon bleek, dat f 5225 aan ondersteuning werd uitgegeven. De arbeiderswoningen wer dén dit jaar flink verbeterd, waarmede eene uitgave van f 4500 was gemoeid. Van het informatiebureau werd een iets drukker gebruik gemaakt dan het vo rig jaar. De hulpbank had op 1 Januari aan leeners te vorderen f 16.112,85. Er werd in 1908 uitgeleend f 29.036,80 en terugontvangen f 26261,69. Verschillende buitengewone giften werden ontvangen. De heeren C. Peltenburg Pzn. en Mr. "R. A. Pijnacker-Hordijk zagen zich genood zaakt als medewerkers hun ontslag te ne men. Het Hoofdbestuur is thans als volgt samengesteld: mr. J. A. F. Coebergh, voorzitter; mr. J. H. Goudsmit, vice- voorzittermr. J. Th. C. Virufy, the saurier M. C. F. J. Cosijn, G. Ger- lings, prof. mr. J. E. Heeres, E. J. Ie Poole en dr. A. W. Kroon, secretaris. AALSMEER. In de vergadering van den Raad kwam onder de ingeko men stukken, een besluit van Gede puteerde Staten dezer provincie voor, houdende eene afwijzende beschikking op een raadsbesluit om dispensatie tot het, met ingang van 1 Junuari 1910 doen geven van onderwijs in vak j. aan de openbare lagere scholen in de ge meente. Als motieven had de Raad in zijn besluit aangevoerd, dat geen loka len noch overdekte speelplaatsen, voor dat doel aanwezig waren. Verder een adres van het hoofdbe stuur van de algemeene vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem tot en met 16 Mei 1910 te Haarlem te houden tentoonstelling. Mede wordt gen en zult het werk beginnen verschei dene maanden na dit ongeluk. Indien het arme schepsel naar de heuve len gevlucht is, zal zij er van honger ge storven zijnmisschien heeft zij zich, in en waanzinnige vlaag, in de zee ge worpen Indien zij het verstand teruggekre gen had? Indien zij op de plaats van het huis, waar zij met mij gelukkig leefde, met de overblijfselen haar rede terug vond Wat is er onbestendiger dan de rede? Een.windje dooft haar uit en een stnial doet haar weer herleven. Waar an deren niet geslaagd zijn, wie zegt u dat ik niet slagen zal De dienaren van Desal me zijn loontrekkers, ik ben een echtge noot. Gf wei is Ina voor altijd verloren, of ik zal haar terugvinden ,en ik kan al leen die taak vervullen. Uw besluit is heldhaftig, maar on voorzichtig. Het is geen heldhaftigheid te doen, wat plicht is en ik begrijp het woord on voorzichtigheid niet wat dit vertrek aan gaat. Uwe kinderen vroeg Maloeuvre. Miss Emily en Lavergne zijn daar. Welke reden z\i't gij opgeven voor uw afwezigheid? Het regelen van mijne zaken en for tuin. Pont-Joubert nam de hand van Ma loeuvre, i^ordt vervolgd.

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1