j Uit stad en omgeving. De Erfgenamen van Judas. Ie Jaargang. No. 5. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DË ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/i cent Woensdag October 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en vérkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. DB STAAT CROUPIER I j: De Fransche arbeiders hebben van de 'jfinü-clericale politiek hunner regeering jfrog weinig vrucht geplukt i Dat kan ook niet anders. De millioenen van de geroofde i kloostergoederen zouden bestemd zijn (Voor de arbeiders en... nóg heeft de re- 'geering ni.et de noodige fondsen voor de arbeidersverzekering bijeen, i De senator Beattpin wil nu de Fransche Fegeering te hulp komen. En wd op deze manier: 1 De heer Beaupin zal in den Senaat het J Volgende voorste*- doen ?,De .exploitatie van alle speelge- legenheden in badplaatsen enz. door den staat te doen overnemen, waar toe de verleende vergunningen wor den ingetrokken,^ onder voorloopig toezicht en leiding van den minister van binnenlandsche zaken, totdat een wettelijke regeling getroffen is. Van de gemaakte winst zal 90 pCt. k'oinen ten goede van de kas van de werkliedenverzekering, 10 pCt. be houden blijven voor de werken van liefdadigheid, gezondheid en open baar belang", I Deze senator wil alzoo de arbeiders j helpen cloor den Staat te doen optreden ;als exploitant van de speelzucht. Het hazardspel alzoo bevorderd door den Staat Deze wijze van hulp verkenen lijkt ons onwaardig en immoreel. LEIDEN. 6 October. De Kapitein J. de Visser van het •,4e. Regiment Infanterie alhier wordt Van .11 tot 19 October a.s. gedetacheerd in ';de Legerplaats Oldenbroek tot het bij tonen van Schietoefeningen door het ;le. Regiment Vesting-Artillerie. Door den Kolonel-Commandant van het 4e Regiment Infanterie is gedurende id en a.s. winter de gelegenheid geopend Voor onderofficieren tot het volgen van een wetecschappelijken cursus. Op deren cursus» welke den 15 Nov. a.s. Zaï aanvangen wordt les gegeven in Ncdcrlandsche en Fransche taal, boekhouden en handelsrekenen. Het doel van den cursus is om' de lohderoffrcicreo, die den dienst zullen yerlateit gelegenheid te verschaffen zich yoor 'te bereiden voor den hun wachten den taak in de burgermaatschappij. 1Deo Sen October a.s. zal het 18 •Jaren geleden zijn dat de mr. geweer maker G. Sarabér van het 4e Bataljon, (4e Regiment Infanterie alhier in gar- FEUILLETON. 5) Twee jaar later,: had zij haar rouw af gelegd en bracht zij Marie-Angelina ter [wereld. Toen kende ik een absoluut, vol- jmaakt gehikt. Ik bezat al wat de bekoor lijkheid des levens uitmaakt, eene vrouw dierbaar aan mijn hart,- twee kinderen Voor wier geluk ik mijne aderen zou la ten springen. .Wij leefden teruggetrokken, afgezon derd in ons geluk. Ik durfde Ina nog niet spreken van mijn verlangen om Frankrijk jtèrug te zien.. IIc vreesde haar al te spoe dig te ontrukken aan het graf van haar jmoeder, waarop zij eiken dag ging neer knielen. Dikwijls zagen wij in onze ge sprekken over de toekomst Cyrilius zijn Opvoeding te Parijs eindigen, een groot \)nan worden en op zijn beurt beroemd heid krijgen. En Marie-Angelina, schoon als hare moe-der, ontluiken als de bloe- jnen. Ik begreep, dat als het oogenblik yan vertrek gekomen was,- mijne zeer be- fcunde- vrouw het mij niet zou weigeren fcij wwwfchée haar kinderen te zien groot Worden op de boorden van de stroomen, die haar zelf hadd zien opgroeien, maar deze ziel van goedheid doordrongen Xfiu BÖ? teg££ gnjg \yjj verzetten. nizoen in militairen dienst trad. Op dien dag zal hem worden toege kend de bronzen gesp Voor ld jarigen trouwen dienst. Het zal onzen geachten stadgenoot op dién dag zeker niet aan de noodige be langstelling ontbreken. j De heer Dr. J. A. Schreuder, al hier, is op de algemeene Vergadering be noemd tot voorzitter van den Reder- landschen Kegelbond. Voor het Rotterdamsch Natuurkun dig genootschap zullen o.m. in den ko menden winter als sprekers optreden de heeren prof. dr. J. P. Kuenen, prof. dr. S. Hoogewerff en prof. dr. W. Nolens allen; alhier. ALFEN AAN DEN RIJN. De heer J. d. Rotte alhier,- is met ingang van Ja nuari a.s. benoemd tot onderwijzer aan een school met den Bijbel te Gouda, zaak was van het familie-drama,- dat BOSKOOP. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Christelijke school te Sloterdijk is benoemd mej. J.. C. Lubsen, alhier. KATWIJK AAN ZEE. Eenige partijen pekelharing kwamen hier in afslag en brachten op: volle pekelharing f 11.65tot f 12.05, ijle dito f 7.05 tot f 7.25, maatjes f 8.80, steurharing f 11.80 tot f 13.55, ma kreel f 6, alles per kantje. KATWIJK AAN DEN RIJN. Het be stuur van den Christel ijken Werkmans bond „Wees getrouw" heeft de leden in de gelegenheid gesteld gezamelijk voor den a.s. winter brandstoffen in te koopen. Hiervan is door velen een gretig gebruik gemaakt. Den Heer Per- quin te Leiden is als laagste inschrijver de levering opgedragen van 35000 K.Q. Steenkolen en ongeveer 400 H.L. cokes. KOUDEKERK. De centrale raad van beroep (Ongevallenverzekering) te Utrecht deed gisteren uitspraak in het hooger beroep van C. M. V. alhier te gen de uitspraak van den Raad van Beroep te 's-Gravenhage, waarbij hij niet-ontvankelijk is verklaard in zijn be roep tegen eene beslissing van de Rijks- Verzekeringsbank, houdende weigering van schadeloosstelling ter zake van een ongeval, op grond dat niet gebleken is dat de scliouderaandoening waaraan hij geleden heeft, 't gevolg is geweest van een ongeval. De Centrale Raad beves tigde d e uitspraak. LEIMUIDEN. De inspectie van de verlofgangers van de landweer zal voor onze gemeente plaats hebben in de Pan era tiuszaal te Roelofarendsveenop Woensdag 3 November 10 uur v.m. voor de lichting 1909; 1 uur n.m. voor de lichtingen 1903, 1904 en 1905; Donder dag 4 November 10 uur v.m. voor de lichtingen 1906 en 1907; 121/j uur n.m. voor de lichting 1908. De zitting van den Militieraad Wordt voor onze gemeente gehouden op Zater dag 16 October in 'de Stadsgelioorzaal' te Leiden, des namiddags te ljjfe uur. De ontworpen keur- of politiever ordening van den Wassen aars cli en pol- Pont-Joubert hield een oogenblik op. Ontwaarde hij een smartelijke vreugde om deze vervlogen dagen weder in zijp geheugen terug te roepen? Ontbrak hem den moed om zijn verhaal voort te zet ten? Jude gaf hem de hand en zeide, met een bedekte stem: t— Moed, arme vriend, moedl Ik heb u gesproken over ons vreed zaam leven, van ons geluk tusschen de dienaren, die wij met goedheid behandel den en van vrienden, dié aan onzen haard wat men de lucht van het geluk zou noe men,- kwamen inademen. De kinderen groeiden op onder de lief de van hun moeder, onder de bescher ming van dezen neger, dien gij kent, Pam- py,- wiens toewijding voor de familie zon der grenzen is. Het ongeluk overviel ons gelijk de bliksem. Op een nacht werd ik wakker, terwijl het huis in brand stond. Ik liep naar het vertrek van mijn vrouw, wikkelde haar in een deken en ging de trap af met mijn last. Maar nauwelijks was Ina beneden en begreep zij het gevaar, waaraan zij ontrukt was, of zij ontsnapte aan mijne armen en liep naar den ingang van het huis, dat men door de vlammeq niet kon naderen. Mijne kinderen! riep zij, mijne kin deren. ik ging h^r achj€Qia1 ik yertroqwde der ligt tot den 27en October ter in zage bij den Secretaris van den pol der alhier. Bezwaren moeten worden ingediend vóór den 28en October a.s. LEIDERDORP. In Brouwer's aarde werkfabriek blijft steeds een jong en krachtig streven merkbaar. De eigenaars hebben nu weer een groep aardewerk vervaardigd, waarvan de mooie glazuren door hen zelf zijn gevonden. Het zijn mce- rendeels eenvoudige, doch smaakvolle vor men, waarbij de kleur de hoofdrol speelt. Van heel anderen aard zijn de versie- ringen voor het Vredespaleis bestemd. Groote stukken, die van de gewone bak- steenklei* gebakken moeten worden, vor deren ongewone inspanning. Daaronder zijn prachtige kapiteelen van weelderige plastiek, die werkelijk een bizonderheid zijn in onzen tijd van gedwongen strak heid, van ongerande vierkantjes en drie kantjes. Krachtige ramskoppen schragen de zuil, mooi verwerkt in het ornament, dat ietwat naar Romaansch en Gotisch zweemt. Daarboven een groote, machti ge boog van kranig ornament, dat sta tig rondend golft en toch de samenstel ling van den boog goed doet zien. NOORDWIJK. Met onze Electrische Tram begint het blijkbaar ernst te wor den. Zooals bekend, is onder het veran deren van onze stoomtram in eene met electrische beweegkracht óók begrepen normaiiseering, dat is rechtmaking van de baan. Niets is minder noodig, zouden wij zeggen, want de tal rijke en scherpe bochten, die onze tram maakt op haar weg van Rijnsburg naar Noordwijk zijn een waar kruisdaar door worden velen zeeziek of om met de terminologie niet op voet van oor log te komen wagenziek. In „de Klei" schijnt het echter nog niet te willen vlottenéén der grond eigenaren is naar wij vernemen nog al prijzig met het land, dat de trajmmaatschappij wil koopen. 't Is te hopen, dat 't mooie plan hierdoor niet iri duigen valt. Om ook de trambaan, waar die door de kom van Noordwijk-Binnen loopt, wat breeder en daardoor minder gevaarlijk te maken, heeft men speciaal langs het ge deelte Voorstraat-Zeestraat eenige huizen aangekocht, waarvan sommige reeds ont ruimd zijn. Met den aankoop van een paar ande re is men nog in onderhandeling, terwijl men ook nog onderhandelt met de Ned. Herv. Qemeente alhier, om een stuk grond te koopen aan de Noord-Westzijde van de Protestantsche kerk. Dit vlot naar men ons verzekerde ook nog niet erg. Enfin, de plannen zijn niet allen In be werking, op papier zal de trambaan al wel reeds bestaan maar men heeft er reeds een begin van uitvoering aan gegeven. Dat geeft ons moed, dat wij binnen niet te langen tijd langs een min der krommen en dus korteren weg met een sneller vervoermiddel naar Leiden kunnen reizen. OEGSTGEEST. Gisteravond hield de haar aan twee zwarten toe om over haar te waken, toen stormde jk langs een lad der naar de kamer van de kinderen. Ik hoorde de kreten van Ina, vragende naar haar dochtertje en zoontje. Ik ging naar de wiegen: zij waren ledig. Een ander was mij voorgegaan in deze kam er en had ze medegenomen, terwijl ik mijn vrouw redde. Ik bereikte het venster, stapte over het balcon. Op dit oogenblik deed een verschrikkelijke kreet mij sidderen. Die kreet was geslaakt door Ina, die gilde, zwaaiend met hare armen. Moordenaar! hij die mijne kinderen niet meebrengt, is een moordenaar! In drie spr i ;.>evond ik mij bij Ina, die mij niet meer herkende. Toen zij mij ne armen niet beladen zag met de dier bare kleine engelen, meende zij dat de brand ze juist verslonden had en zij werd krankzinnig bij het zien van het bran dende huis, waarin zij het graf meende te zien van haar lievelingen, ik nam haar in mijne armen, trachtte haar te bedaren, maar zij stiet mij terug en overlaadde mij met verwijten alsof zij zich richtte tot een denkbeeldig wezen. Op hetzelfde oogenblik kwam Pampv naar is toe. Hij had zich langs den an deren kant van het huis, Marie-Angelina en Cyrilius dragende, gered. Den tijd dien hij gebruikt had cm zich in 'thuis een weg te banen, te midden van de wanorde^ door R.K. Tooneelvereeniging St. Lucas hare jaarlijksche vergadering in de Parochiale school, welke vergadering bij afwezigheid vkn den Zeereerw. Heer Pastoor geleid werd door den loco-voorzitter, den heer L. J. van Douveren, hoofd der school. Nadat de notulen door den secretaris, den heer W. F. de Rooij, waren voorgelezen, werd verslag uitgebracht over het afge- loopen jaar. Hieruit bleek, dat het leden tal met 3 was vermeerderd, doch 1 lid door den dood de vereeniging ontviel. Zij bestaat dus op heden uit 15 leden. Voor het uitgebreid en zakelijk verslag werd den secretaris onder applaus der vergadeering hartelijk dank gebracht. Daarna werd door den Penningmeester den heer Jac.. Hoogervorst, rekening en verantwoording gedaan, waaruit bleek, dat de contributie over 1908 bedroeg f 25.30, de ontvangsten der uitvoering f 45.70 en de uitgaven f 77.09 en een halve cent, zoodat er een nadeelig saldo was van f 60.09 en half. De voorzitter dankte den Penningmees ter voor zijn accuraat beheer, daarbij den wensch uitsprekende, dat hij nog vele ja ren in het belang der vereeniging mocht werkzaam zijn, waarmede alle leden In stemden. De periodiek aftredende secretaris werd met algemeene stemmen herkozen. Bij de ballotage werden 3 nieuwe le den toegelaten, zoodat de vereeniging be staat uit 18 leden. Als datum van aanvang voor de repe tities werd vastgesteld Dinsdag 12 Oc tober, 's avonds 7 uur. Daarna werd de vergadering op de ge bruikelijke wijze door den voorzitter ge sloten. \VOUBRUGGE. Het broederpaar A. en D. H. alhier zou gisteren hun vleesch- waren per hittekar vervoeren, iets wat zij nog niet gewoon waren. In het be sturen van de fiets zijn het kranige ke rels, doch van den hit schijnt dit niet het geval, althans bij den smid Timmer kroop het geheele zaakje in de sloot. Gelukkig werden allen druipnat zon der onheilen op het droge gebracht. In ongelukken toch schijnt dzt broe derpaar lotgemeen'n paar jaar gele den zonk in de „Wijde Aa" hun vaar tuig onder hun voeten in de diepte en werden zij toen nog met levensgevaar ge red. ZOETERWOUDE. Het gemeentebe stuur van Utrecht heeft de pacht gegund van de tolrechten, geheven wordende aan den tolboom op den straatweg onder de gemeente Vreeswijk,- gedurende de jaren 1910, 1911 en 1912, aan den heer D. Var- kevisser alhier,- die daarvoor het hoogst n.l. voor een bedrag van f 1596,15 per jaar had ingeschreven. ZOETERWOUDE. In het gezin van J. de V. O. no. 1 onder deze gemeen te doet zich wederom een geval van febris Typhoïda voor. Er is heden een oranibusdienst op gericht, voorloopig rijd deze driemaal per week, Dinsdag Vrijdag en Zaterdag den schrik veroorzaakt, had hem verhin derd vóór mij bij de wanhopende Ina te komen. De ongelukkige herkende hare kinderen niet: zij stiet ze met een soort schrik af evenals zij mij verwijderde. {Jaar woeden de wanhoop eischte dat zij bewaakt werd en toen ik op het einde van dien ver- schrikkelijken nacht, een weinig koelbloe digheid kon herkrijgen, had ik geen ver blinding meer: mijn vrouw was krank zinnig. De geneesheer, dien ik Hei ontbieden, gaf mij geen troost. Mijnheer, zeide hij, gij weet dat de echtgenoot van mevr. Saville gestorven ls, beroofd van zijn zinnen? Dat woord deed mij ijzen; ik herin nerde mij de woorden van den notaris, ziji weigering om te helpen het huwelijk tot stand te brengen, en een koud zweet kwam op mijn voorhoofd. Dus, vroeg ik, gelooft gij aan deze vreeselijke erfelijkheid? Ik geloof er betrekkelijk aan. Waar om zou een geestesziekte zich niet over brengen, gelijk een gevaarlij e smetstof, doorgezijpeld in het bloed? Indien uwe vrouw niet zulk een vreeselijke pntroe- ring had ondervonden, als zij nu heeft meegemaakt, dan zou haar verstand mis schien helder zijn gebleven. Hoe be kwaam de specialiteitenj)ok zijn, zij zijn van Leiden door deze gemeente naai Stompivijk en terug. De ondernemer M. Juffermans, wch nende in de Doezastraat Leiden wordt zeker door ieder eert goed succes toe- gewenscht. Vrijmetselaars-voogdij. Dat is de titel van een welsprekend artikel van Graaf de Mun, in den Gau- lois, tegen de aanslagen, die gepleegd worden tegen de consciëntie van den Franschen soldaat Langzamerhand onder voorwendsel een handjevol Joden, vrijmetselaars en vrijdenkers niet te hinderen, heeft men aan de legerkorpsen, hun offitieele moezeniers ontnomen. En men hee.-: den soldaat de aanraking met godsdien stige kringen verboden. „Ja, schrijft de Mun, door den schuld van het stelsel dat de katholieke solda ten van iedere normaal georganiseerde vrijheid berooft in dit land, waar de katholieke gezinnen nog zoo talrijk zijn, zijn zij verplicht tot de meest bedroe vende voorzorgen opdat men, in het uur van den dood ,de zielen hunner Tcinderen niet stele. De arme moeder, die weent bij het afscheid voor twee lange ja ren, moet nog den moed hebben hem het griezelige papier te laten teekenen, waar op zijn dood voorzien isdat hij altijd bij zich moet dragenwaarvan hij een duplicaat aan den vrijwil li gen aalmoe zenier moet geven en waarin hij zijd wil te kennen geeft, in geval van onge« luk, als Christen te willen sterven. Helaas I Ik droom niet Ik heb goed gelezen die verfoeilijke vergelijking in net dagblad der gematigde republiek, ert ik droom evenmin vanmorgen,- nu ik ze terugvind in de toespraak van den on derstaatssecretaris van oorlog Albeit Serrault tot de recruten van het 19de Arrondisement„Gij zult evenmin do heiligschendende toespraken der anti- militairistische hooren als de ophitsin gen van het godsdienstige fanatisme." OsxcJer w3| s. Vereenvoudigde spelling. De Staatscommissie voor onderzoek der al of niet wenschelijkheid eener ver eenvoudigde spelling is gisteren door den Minister van Binnenlandsche Zaken geinstalleerd en heeft hare werkzaam heden aangevangen. Een gedenkwaardig jubilé. Den len October was het 40 jaar geleden ,öat werd opgericht de „Ver eeniging tot bevordering van het R. K. Bijzonder Onderwijs in het Bisr' Haarlem"; tevens was het 121/5 jaar leden ,dat de Bisschoppelijke Kweek school voor Onderwijzers (toen te Hoorn, nu te Beverwijk) werd geopend. Beide datums zullen den lOen Octo ber a.s. te Beverwijk in de Kweekschool feestelijk worden herdacht De heer N. van der Maat is als leeraar van af de oprichting aan de kweekschool werkzaam geweest en viert dus zijn 121/2 jarig ambts-jubilé. nog zeer onwetend. JHij maakt hypothesen maakt gebruik van zijne ervaring, maar zal hij slagen? Het licht van het verstand uitgedoofd door een windvlaag van den Heer, kan alleen door .Hem weer wordeq ontstoken. Oij kunt,- zeide hij mij, deze ongeluk kige bij u houden. Zonder twijfel zal het woedend karakL haar krankzin ik heid tot bedaren >uen, maar dit kan groote gevaren met zich medebrengen en gij moet niet toelaten dat zij in de nabij heid van uwe kinderen vertoeft Wat de dokter zeide, was waar, en toch scheen het dat ik Ina voor den tweeden keer verloor, toen men haar naar een sa natorium bracht. En toch hoe was zij verschillend van de Ina, die ik had gekend en bemind. Hars oogen hadden de uitdrukking gekregen van verstandsverbijstering, zij stiet kre ten uit van woede, zij dreigde den beul van hare kinderen, scheurde hare klee deren,- zij liet haar mooie schoone harer* in de war,- terwijl deze vroeger zoo goed verzorgd werden, de toorn deed haar ge heel veranderen, ontaardend, deze liefe* lijke trekken, die gij voor u ziet (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1