Een volk gaat niet verloren als het zich zelf niet verloren geeft Cöbbels aan het front in bilezie Helderrgedenkdag te Berlijn Annam verklaart zich zelfstandig Prof. dr. J. N. Krom overleden De oude Spaarndammerdijk: mooie wandelweg Windhandel in boeken Kees van Dijke's beruchte hands Weef je c BERLIJN, 10 Maart. CD.N.B.) Rijks minister dr. Göbbels heeft dezer dagen aan het Silezische front vertoefd, waar hij bezoeken heeft gebracht aan de vechten de troepen, aan verschillende staven en aan nabij het front gelegen steden. Terstond nadat troepen van het leger, van de Waffen- en Volkssturm-eenheden de stad Lauban weer vrijgevochten en daarbij sterke delen van het derde Sow- jet-Russische gardepantserleger met zware verliezen hadden verslagen, sprak dr. Göbbels op het Marktplein tot hier aan getreden bevrijders der stad. Tn. zijn toespraak dankt dr. Göbbels alle onbekende strijders en helden, die zojuist een nieuw roemvol blad aan de geschiede nis van deze oorlog hadden toegevoegd. Millioenen moeders en kinderen, zo ver klaarde hij, roepen thans om onze hulp, onze wapens en onze bescherming. Daar mede wordt een beroep gedaan op ons nationale geweten en op onze eer als man, want voor een volk als het Duitse, dat 2COO jaar roemvolle historie achter zich heeft, betekept zulks dat het standvastig zal vechten-en werken om aan een nieuwe periode 2000 jaar roemvolle historie te be ginnen. Evenals Frederik de Grote zal de Führer onze generatie tot de overwinning leiden, wanneer het volk hem op elk uur, na elke overwinning, doch ook na elke tegenslag, met verknochtheid beschikbaar blijft. Des avonds voerde dr. Göbbels het woord in de frontstad Görlitz tot duizenden sol daten, Volkssturmmannen, vrouwen, Hitier- jongens en bewapeningsarbeiders. De Duit se soldaten, zo zeide hij, houden met heilige toorn hun wapens vaster omklemd dan ooit, omdat hun de foto's van doodge slagen kinderen en geschonden vrouwen en moeders voortdurend bijblijven en zij zich daarvan niet meer kunnen losmaken. Dr. Göbbels riep de aanwezige officieren en soldaten tot getuigen, dat de Sowjet-Rus- sen alle regelen van de oorlog in de wind ,De vijand heeft ons geen twijfel er over gelaten," zo vervolgde dr. Göbbels, „wat hij ons, onzen vrouwen, onzen kin deren. onze kindskinderen zal aandoen, wanneer wij in dit beslissende uur van de volkenstrijd zouden falen, de moed zouden verliezen en het ergste zouden doen, dat BERLIJN, 12 Maart Naar aanleiding van de Heldengedenkdag van het Duitse volk is Zondag te Berlijn bij het Rijks gedenkteken Unter den Linden een een voudige plechtigheid gehouden. Rijks maarschalk Göring was vergezeld van /«den opperbevelhebber der marine, groot admiraal Dönitz, den chef van het opper bevel der weermacht, generaal-veldmaar- schalk Keitel en fj Obergruppenführer von Gottberg, een vertegenwoordiger van den opperbevelhebber van het Ersatz- heer, Himmler, alsmede van den plaats- vervangenden gouwleider van Berlijn, Schach, naar het eregedenkteken gèko- men, waar hij de krans van den Führer neerlegde. een volk in een oorlog doen kan, n.l. de wapens strekken en onze zaak prijsgeven. Dit zij evenwel aan. de laatste twijfelaar gezegd en dit zij vooraf gezegd aan een vijand, die thans meent, op het punt van zijn zegepraal te staan: „Nooit zal het uur komen, dat wij capituleren en nooit is er in de" geschiedenis een voorbeeld geweest, dat een volk verloren ging, wanneer het zich niet zelf verloren gegeven had." Dr. Göbbels besloot zijn toespraak met een oproep, die hij richtte tot alle Duit sers: „Standhouden én pal staan op de vaderlandse bodem, zoa.Is het echte man nen betaamt. Niet wijken en geen vrees in het hart laten opkomen. De vijand kan verslagen worden, want wij hebben hem vaak genoeg verslagen. Wanneer nij op ons aankomt, met de overmacht van zijn mate riaal, dan moeten wij daar de overmacht van onze harten en onze standvastigheid tegenover plaatsen en, daar ons het mate riaal in kleinere omvang ter' beschikking staat, dit. bijzonder dapper, verstandig en souverein gebruiken en hem verslaan waar wij hem maar treffen. Geen centimeter Duits grondgebied mogen wij hem overla ten zonder het zwaarste bloedverlies. Wij moeten hem tegemoet treden op de akkers, in de bossen, in de steden, in elke straat en elk huis. tot hij na stromen bloeds vergoten te hebben niet meer bij machte is-deze strijd voort te zetten. Dan zal het uur van onze triomf gekomen zijn. De geschiedenis zal ons de overwinning schenken, daar alleen wij die verdienen." TOKIO, 12 Maart. In een officieel Annamietisoh communiqué wordt gezegd, dat de regering van het keizerrijk Annam het FransAnnamietische pact ongeldig ver klaart en daarmede zijn volkomen zelfstan digheid heeft geproclameerd. De Annamieti sche regering verklaart dat zij vastbesloten is met Japan samen te werken als lid van het gebied van Groot-Oost-Azië. De commandant der Japanse strijdkrach ten in Annam heeft medegedeeld, dat dit besluit door Japan wordt goedgekeurd. LEIDEN, 11 Maart. Zaterdag 10 Maart is te Leiden op ól.jarige leeftijd overleden prof. dr. J. N. Krom, hoogleraar in de koloniale ge. schiedenis aan de universiteit van Leiden en oud.chcf van de Oudheidkundige Dienst van Ned.Jndië. Dr. Benesj en de minister van buiten landse .zaken der uitgeweken Tsjechische regering, Masarijk, zijn de reeds naar Mos- cou vertrokken leden dezer regering naar deze plaats gevolgd en zullen zich naar ver luid vandaar naar Kaschau begeven. Engeland, de Ver. Staten. Frankriik en Italië hebben politieke vertegenwoordigers te Sofia benoemd en Frankrijk heeft be vestigd, dat Bulgarije een vertegenwoor diger naar Parijs zal eenden. Volgens een officieel bericht uit Hel sinki heeft president Mannerheim van Fin land zijn ambtsbezigheden hervat. HAARLEM ZILVEREN JUBILEUM. De heer A. van der Aart, adj..inspecteur bij de Raad van Ar. beid. viert op Donderdag 15 Maart zijn zilveren jubileum. LAFHARTIGE DIEFSTALLEN. Haarlem, mers hebben van enige inwoners van Leiden en Den Haag, die naar bet Noorden waren ge. wecst om te fourageren, al de opgedane voor. raad gestolen. Twee daders werdep gearresteerd. Wie in de bergen, of zelfs maar in het heuvelland, van een weids uitzicht wil genieten, is genoodzaakt, de hoogste top van de omgeving te beklimmen. Dan kijkt hij veruit over de landerijen en verheugt zich over de schoonheid van het land schap. Wij polderbewoners van Amsterdam, nog niet in het bezit van de al jaren aangekondigde „berg in het Bos", de panorama heuvel die daar ontwor pen is, moeten ons met minder tevreden stellen. Maar wij zijn ook met minder tevreden, want ons land is zo plat 'dat een kleine verhoging vol doende is om ons een mooi uitzicht te doen ge nieten. Er is zo'n verhoging in West. De oude Spaarn- dfimmerdijk. Dat is een der veel 'te weinig ge waardeerde, maar zeer mooie wandelwegen van Amsterdam, vooral voor bij Sloterdijk. En zeg nu niet, dat in deze tijd van koude en wind, regen en ijs wandelen een idioten werk is, zeg niet dat wan delen calorieën vraagt die we niet hebben, want de echte wandelaar laat zich door geen van beitje ar gumenten weerhouden. En de anderen? Wel, laten zij een tocht over de Spaarndammerdijk tot la ter bewaren. Maar ook nu is het daar mooi, als de grauwe wol kenflarden over de wijde polders van de Spierring- horner Bninenpolder ja gen, als de wind aan stormt over het vlakke land, meeuwen, kraaien en een enkele torenvalk moeizaam optornen tegen de Noordwester en het wa ter van de sloten lood grijze rimpels draagt. Oud, zeer oud is de Spaarndammerdijk, die tegenwoordig zo maar door de polders loopt, maar in vroeger tijden buitengewoon belangrijk was voor de verdediging van grote stuken Am sterdams omgeving tegen het water. Dat was in de tijd, dat 'de Haarlemmer meer, de gevreesde „Wa terwolf", zich nog jaar op jaar uitbreidde ten koste van de omliggende lande rijen, en zijn water zelfs meermalen stuwde tot te gen de poorten van Am sterdam. De Spieringhor- ner binnenpolder ontleent zijn naam aan het vroe gere Spieringmeer, een maal de Noordkop van de Haarlemmérmeer. En ook aan de andere zijde van de diik was het water veel mmder ver dan thans. Het IJ was nog veel groter, was een wijd ;n woest water waarop het stormen kon gelijk op een zee. Men weet. in de Mid deleeuwen liep het water van het IJ door tot ten Noorden van Beverwijk In dat IJ lagen eenmaal heel wat eilanden, ruig ten en schorren, zoals bij Halfweg Buitenheining, Hoeksnes, het ruim 67 hectaren grote Ruigoord, i tussen Sloterdijk en de Ham het eiland de Hoorn, met rechts het kleine Jan Rebelleneiland. De Hoorn is lang bewoond geweest, in de zestiende eeuw had men er zelfs een kapel en werd hét eiland door eigen schout en schepe nen bestuurd. In de acht tiende eeuw, stonden er echter nog maar vijf boerderijen op het steeds drassiger wordende land.. Na 1830 is men er weer met bebouwing begonnen. In de tegenwoordige pol ders kan men dit oude eiland nog duidelijk als iets hoger liggend land onderscheiden. De polders, die ontston den toen het IJ steeds Verder werd ingedijkt, be staan uit buitengewoon vruchtbare grond en wie van de hoge zeedijk af in de richting van het Noord zeekanaal kijkt, ziet dan ook een prachtig land bouwgebied, met grote, meest moderne boerde rijen onder de weidse wolkenluchten, en zeer- uitgestrekte akkers. Maar er is nog meer tussen Sloterdijk en Half weg. Als paddenstoelen rijzen zij uit de grond, dé tweedehands boekwinkels. De advertentiekolommen der dagbladen be vatten op sommige dagen bijna niets an-, ders meer dan suggesties over de goede prijzen, die voor tweedehands boeken be taald worden. Soms worden die adverten ties een beetje in het humoristische genre getrokken, zoals b.v. die aankondiging van den man, die romans te koop vraagt van Fred, van Eden, Anton Coolen, Ina Bou- dier Bakker en... het betere genre! Leuk voor de betreffende auteurs, als zij zich op deze wijze in het zonnetje gezet zien! Wat is dat betere genre? Waarschijnlijk wordt hiermee bedoeld ieder cultuur-historisch of geschiedkundig werk, dat thans fabelachtige prijzen op brengt. Er is nu eenmaal een sterke nei ging in den mens, zich thans in het ver leden te verdiepen, te vluchten uit het troosteloze heden naar tijden die schoner waren, in ieder geval thans nu schoner lij ken. En zo komt men ertoe, vier en meer tientjes te betalen voor populair-we ten- schappelijke werkèn, die vóór de oorlog vijf, zes gulden kostten. Men vergeet, dat na de oorlog nieuwe drukken, van deze boeken zullen komen, of nieuwe boeken op dat gebied, even mooi uitgevoerd, en voor misschien een achtste van de tegen woordige prijzen... Overigens, ook het O.W.-erdom, de nieuwe rijken die van „zwart" hout een boeken kast laten maken en die gevuld moeten hebben, zijn goede klanten van de tweede hands zaakjes. Zij vragen niet naar inhoud en gehalte der boeken, zij kijken naar het uiterlijk, naar linnen banden en leren rug gen en leggen daar graag een deel van de tientjes voor neer, die zij verdienden aan anderer nood. De man, die drie meter boek bestelt om zijn kast te Vullen, is weer even actueel als kort na de vorige oorlog...- En zo ontstaat er een levendige, wind handel in boeken, waarbij de een den ander gek maakt met verhalen over enorme prijzen. Maar de man. die eten moet en niets meer heeft, .schift zijn boekenkast en schift haar nog eens en nog eens en draagt zijn vrienden met bloedend hart naar een der nieuwe zaakjes. En wat krijgt hij er dan nóg voor! UITREIKING NOODKAARTEN. Begon, nen is met de urtreking van de vierde nood* kaart tegen afgifte van de inwisselbon 3 a of 3 b van de defde noodkaart. Aan de beurt zijn: Dinsdag 13 Maart: Ba tot en met Bli; Wocns* dag 14 Maart: restant B van Blo af en Ca tot en met Co; Donderdag 15 Maart: restant C van Cra af, D en E tot en met Er; Vrijdag 16 Maart restant E van Es af, F, G en H tot en met Hars; Maandag 19 Maart, restant H van Hart af, I en J tot en met Jong; Dinsdag 20 Maart: restant J van Jonk af, K tot en met Kost; Woensdag 21 Maart; K van Kot af, L en M tot en met Meu; Donderdag 22 Maart: M van Mey af, N, O en Pa tot en met Pop; Vrijdag 23 Maart: restant P van Por af, Q, R en S tt en met Schik; Maandag 26 Maart: restant S van Schil af, T tot en met Truf; Dinsdag 27 Maart: restant T. van Trug af, V en \V tot en met Wen; Woensdag 28 Maart: restant W van Wcp af, X, Y en Z; Donder* dag 29 Maart: na*uitreiking. In Spaarndam geschiedt de na*uitreiking op Woensdag 21 en Donderdag 23 Ma^t van 9 tot 1 uur. AANZIENLIJKE BLTT. Ten nadele van een bewoner van de Marnixstraat zijn bij in* braak gestolen een doos met .1600, 3400 aan bankpapier, 100 sigaren, 30 pakjes sigaretten, 60 boekjes sigarettenpapier, 25 pakjes shag, vier noodkaarten en enkele sieraden. JUBILEUM. Een bekend Haarlem mer, W. F. Beeremans, oud-redacteur van de Oprechte (Haarlemse Courant), was op 11 Maart vijftig jaV;r journalist. HILVERSUM HILVERSUM. GESNAPT! De politie heeft in de Tunnelstraat een zekeren R. aangehouden, die in het bezit was van een pattij linnen goed. Dit bleek afkomstig te zijn van een inbraak in een perceel aan de Ruitersweg. Zekere N. werd aangehouden in verband met het plegen van verschillende rijwiel diefstallen in deze gemeente. BURGERLIJKE STAND. - Geboren: Anne* marie, d. v. F. L. Middendorf en M. v. d. Kamp; Willem, z. v. W. Vermanen en A. J. Maasman;; Pieter A. J., z. v. A. J. v. Bekkuni en G. Marccllis; Maria J. F P., d. v. A. H. de^ Wit en C J. C. Terhorst; Beatrix M., d. v. P. J. Heizerbcrg en E. Dolman; Curly E. M., d. v. J. K. te Pas en M. J. Mell; Hans, z. v. J. H. Möhlmann en H. den Ouden; Alberta, d. v. L. Zaal en M. Zaal; Joke, d. v. M. Pruim en C. E. Jongsma; Robertus. z. v. G. Th. B. Noordman en M. J. J. v. Rijn; Robert, z. v. J. C. Ombach en A. Couperus; Adriana F. W., d. v. W. Vlaanderen en B. de Graaf; Evert, z. v. R. Hofman en P. v. d. Stel; Gerard, z. v. Th. Rebel en C: J. v. Driel; Robert C., z. v. Ch. v. Velsen en M. E. Karzorowski; Henk, z. v. A. C. de WTit en E. C. A. de Beer; Menno, z. v. H. Kohn en R. Sirch; Tommj>. z. v. D. A. Willebrandts en M. Lucas; Ida P., d. v. G. Verbaan en I. Smit; Cornelis, z. v. D.- Dehl en J. v. Oosten; Pieter J. L. B. B., z. v. P. Boegem en S. Poepjes; Carel J., z. v. C. J. Sc!hön en A. Vermeulen; Theodorus M., z. x. J?. Th. Brouwer en J. G. v. Wegen; Antonie, z. v. G. Klaassen en J. Steffers; Johanna, d. v. R. Tabak en M. Scheffer; Maria R., d. v. P. W. Schijf en R. G. M. Verhoog. Overleden: Aiders. Piet H. C.ÏNL5 j.. z. v. Ch. L. Alders en B. Kamsma; Engelberts, G. A., 3 j., d. v. N. A. Engelberts en G. v. Houten; v. Dijk, K., 70 j., echtg. v. D. Haagsma; Weston, Ellen M., 56 j., ongehuwd; Boersma, Lourens H.-; 74 j., wedr. v. Y. Koops; Thomson, Jacques W. L., 58 j., ongch.; Schmit Jongbloed, Hermanus W., 67 j., echtg. G. E. Dreijer;; Punselie, Johannes, 35 j., echtg. A. Ritburg; Jansen, Johannes, 57 j.f echtg. G. Ruijsendaal; Van Hettinga Tromp, M. A. L., SI j., origeh.; De Geer. jonkvr. Mathilda M. C., 77 j., wed. v. W. Boissevain; Versteeg. Petrus G. M., 37 j», echtg. v. B. J. den Enting; Feenstra, Jaring, 55 j., echtg. v. Sj. van Zan* ten; Does, Geertje, 81 j., wed. v. A. de Graaf; Draaisma, Gerardus M. G., 1 mnd., z. v. A. A. Hands...!! Dertigduizend mensen schreeuwen, loeien, brullen. Beerschot is één grote hek senketel geworden. Mannen, die een minuut te voren nog vredig naast elkaar zaten, slaan elkaar de hoed over de ogen. Weet je 't nog? Dat was met de hands van Kees- van Dijke. Natuurlijk, Van Dijke heelt dik wijls hands gemaakt, amar dé hands van Van Dijke zal altijd voortleven in de his torie van Neerlands internationale voetbal als de hands van Beerschot, die iedereen za<r behalve de scheidsrechter! Kees van Dijke was de sterke achterspe- ler uit Fijenoord's eer ste kampioensjaren. Vier kant en robuust was hij de schrik van eiken aan valler. Van Dijke stond waar hij stond. Voor hem gold het devies: slechts over mijn lijk. Daardoor 1 eek het wel eens. dat Van Dijke een ruwe speler was, die zijn heil uitsluitend ln zijn lichaamskracht zocht. Toch was dat niet zo. Was Van Dijke ook niet een voortreffelijk dam mer en een uitstekend biljarter? Beoefenaren van dit subtiele spel kunnen toch niet ruw zijn! De Nederlandse elftalcommissie uit die dagen dacht ér ook over en zo werd Van Dijke gekozen in het Nederlands elf tal, dat op 14 Maart 1925 te Antwerpen op het terrein van Beerschot F.C. tegen Bel gië zou spelen. Daar stond hij naast den onvolprezen Harry Deni§, den besten ach terspeler, die ons land ooit gekend heeft. Groter contrast dan tussen Denis en Van Dijke was misschien niet <tenkbaar, maar zij zouden elkaar per fect aanvullen dacht men. De wedstrijd kwam en Van Dijke's de buut zou best gewbr- VAN DIJKE Aot nnn P den zijn, al. dat on net nOy I gelukkige incident 1 niet gebeurd was. Bij niet gebeurd een schot op Bij doel werd. Van der Meulen kansloos geslagen, maar toen dook plotseling Van Dijke .op en met een geweldige sprong sloeg hij de bal met de hand achter het doel. We weten het wel. de vraag of een speler zich als laatste redmiddel om een doel punt te voorkomen, een overtreding mag begaan, zal wel altijd een strijdvraag blij ven. Theoretisch was de handeling van Van Dijke onsportief, dat staat vast, maar als spontane reactie was het hem nauwe lijks kwalijk te nemen. Het zou allemaal niet erg geweest zijn, als de Engelse scheidsrechter, Kingscott, een strafschop gegeven had, maar de man had de bal slechts achter het doel zien gaan, hoe dat gebeurd was. had hij, als enige op het veld, niet gezien en hij gaf... hoekschop. Nederland won de wedstrijd met 1O, maar het was een overwinning met een bijsmaakje. Er ontstond een verschrikkelijke hetze ln de Belgische pers, men verweet Van Dijke zelfs, dat hij niet naar den scheids rechter was toegegaan om zijn overtreding te bekennen! Het eind was, dat Seeldraayers van de Belgische Voetbalbond naar Hlrsch- man, den leider van het Nederlands elftal, stdpte en zei: „zullen we de wedstrijd mar niet ongeldig verklaren en overspe len?" „Best", zei Hirschman, „maar dan ook die wedstrijd van 1910 overspelen, toen we door die blunder van scheidsrechter Schuhmacher met 32 verloren." Het ls er nooit van gekomen, maar de historie van Van Diike's hands is klassiek geworden. M. Draaisma en A. M. E. Rutgers; Thomass, Theodora W., 85 j., wed. v. J. Poot; Dctering, Arend, 80 j., echtg. v. M. J. Nicolaij; Grif» fioen. Trijntje, 64 j., cchtge. v. W. G. Berg» man; Tieleman, Rutgerus L. C., 76 j., echtg. v. N. Smit; Lamme. Geertruida, 12 dg., d. v. G. Lamme en G. Stam. BOMMEN OP LANDGENOTEN. Als er nog een bewijs nodig was voor de beweringdat de Anglo-Amerikanen hun bommen lukraak neergooien, dan is dit geleverd bij hei bombardement van het krijgsgevangenenkamp bij Diez op de 13 December 1944. Bij deze aanval werden 81 Amerikaanse officieren en manschap pen gedood en meer dan honderd ge wond. Foto Roeder (SchH.)

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1945 | | pagina 3