Krimconferentie dwingt Finland tot ingrijpende hervormingen DE HOOIKIST IS UW SPAARPOT F. MASTRIGT'S Bouwbedrijf „Duits vernuft en Duitse ondernemingsgeest zullen hoop der vijanden logenstraffen'' Noodoplossing voor het huisvuilprobleem zoeken wij een agent PARLEVLIETS Producten Dr. Göbbels in „Das Reich" Mussolini spreekt bij het van d'Annunzio graf Bommen op Zwitserse steden Nog steeds verzet van de Elas Terreuraanval op Brescia TABAKSPLANTEN mm- voor alle seizoenen BERLIJN, 5 Maart. Ons zelfvertrou wen wordt door de jongste oorlogsontwik keling eerder bevestigd dan weerlegd, zo schrijft Rijksminister dr. Göbbels in zijn laatste hoofdartikel in het weekblad Das Reich. Hij staaft deze mening uit voerig en houdt de opvatting voor on gegrond, volgens welke door de successen van het laatste Sowjetoffensief het Duits» oorlogs- en voedingspotentieel zo ineengeschrompeld is, dat de oorlog door Duitsland practisch nog slechts voor be perkte tijd kan worden voortgezet. Hetzelfde heeft men, zo verklaart dr. Göbbels, indertijd bij het begin van het vijandelijke luchtoffensief tegen de Duitse oorlogsindustrie en het Duitse transportwezen beweerd. Duitse krachtda digheid, Duits vernuft en Duitse onderne mingsgeest hebben deze hoop der vijanden gelogenstraft. Zo zal het ook in dit geval zijn. Dr. .Göbbels verklaart vervolgens, dat de Duitse voorbereidingen voor de herove ring der door het Baranow-offensief der bolsjewieken verloren gegane gebieden in grote stijl ter hand zijn genomen. Zij hebben echter natuurlijk een zekerè tijds duur nodig om tot inwerking te komen. Dr. Göbbels schrijft o.a.De bolsjewie ken hebben zich door hun aanvallen in de Duitse gevechtsruimten in een buiten gewoon precaire situatie begeven, die ons opnieuw gunstige perspectieven opent. Die zullen voor de verdere oorlogsontwikkeling van beslissende betekenis zijn. Wij moeten in onze oorlogsopvattingen onvoorwaarde lijk worden. Er blijft ons, gezien de ver- nietigingswll van onze vijanden ook hele maal niets anders over. Hoezeer de vijan den er op wachten en speculeren, dat wij voor hen de wapens neerleggen, kan ^dage lijks ontleend worden aan de uitlatingen van hun pers. Maar hoe vreselijk zou de wereld er gaan uitzien, wanneer Duitsland als ordebrengende factor zou uitvallen. Zij zou vermoedelijk in enkele jaren in een hel veranderen. De oorlog zou niet ten einde zijn, maar door de rivaliserende mogend heden der vijandelijke coalitie voortgezet worden, met onze vaders en zonen als sol daten en op onze vaderlandse grond als oorlogstoneel. Zolang men de wapens nog in de hand heeft, is men meester over zijn eigen besluiten. Heeft men tijdelijk eens de controle over de gebeurtenissen verloren, dan bestaat toch nog de mogelijkheid, die te herwinnen. Evenals een soldaat eerloos wordt door dat hij zijn wapens wegwerpt, wordt ook een volk eerloos. Het wapen geeft beiden ook in kansloos schijnende MILAAN, 5 Mrt. Op de zevende sterf- da~ vn den Italiaansen dichter Gabriele d' jzio vond een plechtigheid plaats aa graf van den dichter te Gardone, waar—n de Duce, de leden der regering en vertegenwoordigers van de Duitse am bassade deelnamen. De Duce hield een korte toespraak, waar in hij wees op de nationale strijd van d'Annunzio voor de vrijheid en onafhan kelijkheid van Italië na afloop van de vorige wereldoorlog en d' Annunzio het voorbeeld noemde van een goed Italiaan, die indertijd geweigerd heeft de smaad ener capitulatie te aanvaarden. Mussolini sprak vervolgens zijn onwrikbaar ver trouwen uit in de overwinning. Een talrijke mensenmenigte bracht den Duce een geestdriftige ovatie. BERN, 5 Maart. De Zwitserse om roep verspreidt een officieel bericht, vol gens hetwelk onbekend gebleven vliegtui gen Zondagochtend bommen op Bazel en Zürich hebben laten vallen. Het centraal station van Bazel is volgens een Reuterbericht door vliegtuigen aange vallen. Treinen, die naar plaatsen binnen Zwitserland vertrokken, werden beschoten, een aantal passagiers werd gewond. Volgens Zwitserses berichten waren het geallieerde vliegtuigen. Het afweergeschut schoot een •bommenwerper neer, die brandend viel en zijn. bommen boven de stad losliet, waar door een aantal ontploffingen en branden werd veroorzaakt. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Men gelooft, dat afzon derlijke geallieerde vliegtuigen ook in an dere delen van het land bommen hebben laten vallen. situaties steeds weer een kans om zich in de gang van zaken handelend in te scha kelen. Wij moeten de vijanden waarlijk dank- gelaten over de gevolgen, die hun over winning voor ons volk zou hebben. Dit behoedt ons voor iedere aanval van zwak heid. Ieder onzer is er zich van bewust, dat ons geen andere keuze blijft dan te strijden en te blijven bestaan. Daartoe be zitten wij ook thans nog alle voorwaarden en kansen. De gehele wereld is oorlogsmoe. Wij bevinden ons in de laatste race van deze geweldige volkerenworsteling, waarin het er op aankomt wie het eerst de adem verliest en daarmede uitvalt. Geen macht ter wereld, geen nood en geen ongeluk zal ons ertoe bewegen, ons te buigen voor de vrees der mensen en in de crisis van deze oorlog middelen voor te stellen ter ver zachting voor een ogenblik van hun smar ten en niet middelen voor een duurzame sanering der wereld. Ons volk zal dat be grijpen. De andere volken zullen het moe ten leren begrijpen. STOCKHOLM, 5 Maart. Naar de zen der Ankara uit Athene meldt, hebben de commandant der militaire formaties van de Elas en de secretaris-generaal der com munistische partij esen memorandum on dertekend, waarin verklaard wordt, dat de Elastroepen hun wapenen hebben ingele verd en dat de Elas daarmede ontbonden is. Volgens officiële inlichtingen echter heb ben honderden mannen van de Elas gewei gerd hun wapenen in te leveren en hebben zij zich in kleine groepen in de bergen teruggetrokken. Engelse en Griekse strijdkrachtén zijn van verschillende kanten op mars gegaan om het regeringsgezag in het vroeger door de Elas bezette gebied te herstellen en de achtergelaten wapenen over te nemen. LE1DS NIEUWS PROVINCIAAL BESTUUR. De bureau's van het provinciaal bestuur Zuid-Holland zijn gevestigd Van Speyck- straat 153, Den Haag, en telefonisch be reikbaar onder no. 398199. LEIDEN. BURGERLIJKE STAND Geboren: Robert, z. v. D. Ie Feber en M. A. Brakel; Adrianus H. J., z. v. W. Biesheuvel en K H. M. Bank: Hermanus, z. v. H. v. Hooi donk en J. Hoogkamer; Maria H. J., d. v. N. Creyghton en A. J. M. J. v. Woerkom; Gerardus N„ z. v. G. W. v. d. Poel en C. C. v. d. Voort; Leo G., z. v. J. Honsbeek en A. Thiel; Pieter J. L., z. v. D. Kralt en N. Riethoven; Gijsbert H., z. v. G. H. Lankester en H. v. d. Tuijn; Catharina M. M., d. v. J. P. Geertsma en C. C. v. d. Post; A9art, z. v. P. J. Merkelijn en B. Morks; „Vampiers van de maatschappij" DEN HAAG. 2 Maart. ,,Ze staan er om te zaniken, hè", zei de tuinder A. B. J. v. d. Knaap uit Honselersdijk, doch de eco nomische rechter repliceerde: „Vampiers van de maatschappij zijn lieden als u bent". Er was enige weken geleden een vrouw bij dezen tuinder gekomen. Ze had geen groenten en een gezin met tien kin deren, en dus was de vrouw, bereid, elke prijs te'betalen voor groenten. De tuinder liet betalen; zeventien cent voor een klein andijvieplantje. Naar de officier mededeelde, paste v. d. Knaap de methode toe, de kas met andij vie te beplanten, die na enkele weken duur te verkopen en weer te beplanten, waarna het spel opnieuw begon. Een deskundige verklaarde, dat, indien de planten normaal uitgegroeid zouden zijn, zeker vier- vijf duizend kilo andijvie meer geproduceerd zou zijn. De prijs zou dan ongeveer echter gelijk zijn geweest als nu voor het plantje werd bedongen. Uiteraard was de voedings waarde van de plantjes gering. De officier stemde in met de opmerking,- dat tuinders als verdachte als vampiers en woekeraars beschouwd moeten worden, zo dat de elk luidde drie maanden gevangenis straf benevens ƒ2.000 boete of zes maan den hechtenis. De rechter veroordeelde den tuinder overeenkomstig de eis van den officier. Carla M. E., d. v. H. A. Middelham en J. v. d. Blom; J. M. z. v. L. W. G. v. Ulden en H. M. J. J. la Rivière; Petrus J. J., z. v. J. C. v. Steen en R. L. Impelmans; Ca tharina C.. d. v. P. W. Martijn en J. C. v. d. Burgh; Maria, d. v. J. Schouten en P. Kluivers; Leni, d. v. K. Karduks en S. de Korte. Overleden: H. Rijnsburger, 34 j.; N. A. Blom, wedn., 70 j.; J. B. de Nijs, wed. v. F. A. Otto, 89 j.; G. Dijkhuizen, d. 5 d.; W. B. van der Voort, d., 6 j.; M. de Ruiter, vr., 76 j.; J. P. A. M. Peute, vr. v. J. L. Sjardijn, 49 j.; W. J. D. de Graaf, z., 1 j.; W. Wijnands. d., 5 m.; J. van Oosten, m., 70 j.: M. Selier, wed. v. J. W. Vreeswijk, 80 j.; J. van der Velden, m., 67 j. Getrouwd: C. J. de Korver en J. de Bruine Groeneveldt; H. Korswagen en G. van der Mark. Ondertrouwd: W. Sloos en J. M. Nie- vaart; J. Jansen en C. Bergman; P. -M. de Jong en P. J. Duijverman; A. H. Zandvliet en B. E. Frankhuizen; P. A. Pranger en C. Bekooy; H. B. Pijpers en P. C. Zwaan. WEESPERCARSPEL BURGERLIJKE STAND. Geboren Bar- tholomeus, z. v. J. Staal en A. M. de Pij per. Ondertrouwd; C. v. Roest en L. Bakker; G. Schild en M. v. d. Heidbn. MUIDEN BURGERLIJKE STAND. Geboren; Mar- garetha, d. v. S. A. v. d. Weijden en M. A. v. Norren. Overleden: E. E. M. Bentlage, wedn. v. M. D. M. Kamphuijs, 60 j. STOCKHOLM, 5 Maart. De toestand in Finland schijnt ernstig te zijn ver scherpt. Na de staking van het .Zweeds- Finse luchtvaartverkeer volgde Vrijdag een uiterst opmerkelijke radiorede van den Finsen minister van arbeid, Vuoris, welke duidt op een verstarring van de Russische houding, aldus de samenvatting van een bericht uit Helsinki door de „Dagens Nyheter". Vuoris, die tot de sociaal-democratische oppositie behoort en voorzitter van de Finse vereniging is, verklaarde in zijn radiorede, dat de besluiten van Jalta eisen dat Finland belangrijke revormingen aan brengt in ziin politieke en sociale leven. Wanneer deze niet plaats zouden vinden, stond Finland voor het gevaar door een revolutie verscheurd te worden of de rech ten te verliezen, welke het door de wapen stilstand verleend zijn. Vuoris sprak de hoop uit, dat het hervor mingsproces met vreedzame, parlementaire middelen zonder gewelddadige revolutie ver wezenlijkt zou kunnen worden. De perso nen, die met de spilmogendheden hebben samengewerkt moeten zich uit het open bare leven terugtrekken, voorzover zij niet als „oorlogsmisdadigers" voor het gerecht gebracht zullen worden. Zij, die tijdens de oorlog een ander standpunt hebben inge nomen, komen thans in hun plaats. De tijd na de oorlog zal ook economische her vormingen nodig maken. Het officiële orgaan van de Fins-Sowjet- russische vereniging heeft zich in de de- battén over de komende Finse rijksdagver kiezingen gemengd en verklaard dat het de democratische bond, die uit communis ten en andere uiterst linkse kringen bestaat, in de verkiezingsstrijd zal steunen. Het blad veroordeelt alle andere partijen met buitengewone scherpte vooral de sociaal democraten. Ook de Zweedse volkspartij wordt door het blad aangevallen. MILAAN 5 Maart. Naar officieel wordt medegedeeld is bij de laatste zware terreur aanval op Brescia de binnenstad zwaar ge troffen. Twee ziekenhuizen en een groot aantal woonhuizen werden volkomen ver nield. Bij een aanval op Mantua vielen er slachtoffers onder de burgerbevolking. Twee zware terreuraanvallen op aVerona, maakten talrijke slachtoffers onder de bur gerbevolking en veroorzaakten zware schade in woonwijken. Andere aanvallen waren gericht op klei nere plaatsen in de omgeving van Treviso en Venetië. Talriike brand- en brisantbom men werden op Padua en omgeving ge worpen. Door een terreuraanval op Vicenza werd zware schade aangericht. UTRECHTS NIEUWS Onhoudbaar: stellig mag men dit woord gebruiken wanneer we, voor een stad als Utrecht, de situatie onder de loupe nemen, wat het huisvuil betreft. Vele burgers zien er geen heen meer in om tegen dat het donker wordt de niet door de Gemeen telijke Reinigingsdienst leeggemaakte vuilnisemmers zelf maar ergens uit te storten. Daarbij maken zij bij voorkeur gebruik van plaatsen, waar zij er zelf geen last van hebben. Door bijzondere omstandigheden is het de Reinigingsdienst onmogelijk om, even als dit voor de laatste vorstperiode het geval was, regelmatig het huisvuil op te halen. Hierin schuilt een bijzonder groot gevaar, wat de volksgezondheid betreft. Ook bij de Reinigingsdienst beseft men terdege, welke gevaren de bevolking van een grote stad loopt, wanneer deze ge meentelijke tak van dienst niet langer normaal kan functionneren. Zijn wij wel ingelicht, dan is men thans naarstig doende een bevredigende noodoplossing voor dit netelige probleem te zoeken. Bin nenkort kan men hieromtrent nadere mededelingen verwachten. In grote lijnen heeft de Reinigingsdienst reeds een stel lig bevredigende oplossing gevonden. Tot zo lang zouden wij, van onze kant, gaarne de burgerij willen vragen om het huisvuil niet maar zonder meer langs wegen en achter bomen te deponeren. In de eerste plaats uit het oogpunt, dat de volksgezondheid daardoor ten zeerste be nadeeld wordt, in de tweede plaats omdat men het aanzien van de stad omlaag haalt en in de derde plaats omdat zij, die in het donker hun weg door de stad moeten zoeken, meer dan eens op bijzon der onprettige wijze kennis maken met substanties, welke men nu eenmaal liever niet op zijn-weg ontmoet. Verhuring aanplakgelegenheden De gemeente heeft op 2 Dec. 1937 met de N.V. Reclame Bureau tot exploitatie van aanplakborden „Remaco" te Amsterdam een overeenkomst gesloten tot verhuring van de in deze gemeente aanwezige aanplakbor den, advertentiekolommen, muurvlakten enz., van 1 Jan. 1938 tot 1 Jan. 1943 tegen 5.500 per jaar, welke huursom voor 1940, 1941 en 1942 moest worden verlaagd. De onzekere toestand, waarin het recla mebedrijf verkeert, is voorts oorzaak ge weest, dat genoemde Vennootschap geen ge bruik heeft gemaakt van haar bevoegdheid om de overeenkomst met ingang van 1 Jan. 1943 voor viif jaren te verlengen. Zij heeft thans verzocht geen huurprijs vast te stellen, doch de aan de gemeente uit te keren vergoeding te bepalen op 50 pCt. van de bruto-omzet, waartoe voor 1943 en 1944 is besloten. Ook voor 1945 dient, in afwach ting van de terugkeer van meer normale omstandigheden, de getroffen regeling nog bestendigd te worden, zulks in overeen stemming met het desbetreffende verzoek van „Remaco". In verband met het boven staande is een desbetreffend besluit geno men. AMERSFOORT VERNIELZUCHT DER JEUGD. Een, fabriek in de Eemstraat was het doelwit van kwajongens, die het op de ruitjes ge munt hadden. Zij zagen kans er 42 te vernielen. Enige ruitentikkers zijn achter haald; hun vader moet de schade betalen. DURE ZORGELOOSHEID. In de Bloemendalsestraat stopte dezer dagen een vrachtwagen, zwaar beladen met gra nen en aardappelen. De bestuurder, de Soestenaar R., ging ergens een pakje af geven, waarna hij weer gas gaf en ver dween. Thuis gekomen bemerkte hij tot zijn schrik, dat in de tijd van het opont houd gauwdieven kans hadden gezien vier mud rogge, twee mud tarwe en drie mud aardappelen van de wagen te wippen. HILVERSUM BURGERLIJKE STAND. Geboren: Freddie, z. v. J. J. A. v. d. Put en G. Lin deboom; Johanna, d. v. A. L. v. Oosterum en E. v. Bilzem; Petronella J. M., d. v. R. Veltman en J. G. F. Nelis; Charlotte T.. d. v. H. Y. Figge en A. S. R. Langendijk; Jan Janse. z. v. J. J. Kersbergen en W. H. Hooijér; Loesje, d .v. L. Oallenbach en E. F. M. van Hoolwerff. Ter ruiling aangeboden Mooi gelegen 3e étage in Amsterdam-Zuid, bevat tende 4 sjaapk., huisk., waranda en bergzolder. Huurprijs 7 p. w. voor woning in Leiden of Oegstgeest met 2 slaapk. of meer. Inl. Lij C J. RAVENSBERGEN, Groen- oordstraat 38, Leiden. Prima planten 2.50 per 100 stuks. Levering April-Mei. Stort nog heden cp giro 313672 of zendt postwissel. Alleen bij vooruitbetaling is verzending mogelijk, daar rembourszendingen nJet bij de P.T.T worden aangenomen WALRAVENDEN DEKKER, Hillegom. PD 617. Het grys in 't Haar verdwynt, waar Aladin versehynt want Aladin hergeeft Uw haren hun oorspronkelijke kleur. Vraagt gratis brochure. Overal verkrijgbaar. Prijs f 2.25 per flacon. HOOFDDÉPÓT ALADIN - HAVENSTRAAT 183 - ROTTERDAM Voor de waarneming van ons agentschap Koudekerk Men wende zich tot de Administratie van het Dag blad voor Leiden en Omstreken, Hekelveld 15, Am sterdam of tot den heer J. DE JEU, Lage Waard C 20 te Koudekerk. I VERBOUW NIEUWBOUW ONDERHOUD Haarlemmerstraat 173, Leiden, telefoon 21412 Voor levering Maart: geprepareerde plan tuitjes Primeur, beneden 10 mm. doorsnee en grotere maten, per kg. Sedert de inundatie in Zeeland de meest lonende uiencultuur. Inlichtingen over cultuur en opbrengst gaarne door den heer J. HEEMSKERK, Kanaalstraat 39, Rijnsburg. PARLEVLIETs EXPORTHANDEL, SANDTLAAN 22 RIJNSBURG. VERLOREN d.-vulpen, kleur slangenleer, verliez. z. gedup. Voor den vinder van weinig waarde aangez. de, dop in be zit is van verliezer. Teg. bel, ter. bez. Korevaarstr. 14. VERLOREN 3 noodkaarten tuss. P. Krugerstr., Willemstr. n. „Burcht". Teg. bel. ter. bez, Zirkzee. P. Krugerstr. 29a. VERLOREN Zaterd. 24 Febr, omg. Vrouwenweg, Zoeterw., een led. handkap voor fiets, s.v.p. teg. bel. ter. te bez. Stille Rijn 10. VERLOREN led. portemon- naie, inh. plm. 6.50, 5 vlees bonn., bewijsje w.mantel en bew. luiers. Tuss. Kooi en Haarl. trekvaart. Teg. bel. ter, bez. J Altorf, Balistr. 59. DEGENE, die mijn porte- monnaie uit mijn wagen heeft gehaald, wordt verzocht deze spoedig ter. te brengen, daar hij bekend is. W. Schouten, 3e Gortestr. 96. VERLOREN. Vrijdagm. 23-2 k.wantje van grijs bont tuss. Koyevaarstraat en Hogewoerd. Teg. bel. ter bez. WebeB, Kai- serstraat 34, Leiden.

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1945 | | pagina 2