yicKs i Pleidooi voor mobilisatie der Zweedse weermacht op korte termijn PARLEVLIET'S producten De Griekse regeringsvorm Electriciteitsverbruik nog meer beperkt Officiëele Mededeelingen Winter-Lathyrus TH. A. HIJDRA Kennel „Peterburcht" gestoffeerde étage haarschoonmalcers en borstelmakers vrij huisje vooi aLLe seizoenen Voor direct gevraagd enige bezorgers(-sters) voor de bezorging van het Dagblad van Leiden Omstreken. Aanmelden Hooigracht 31Leiden. Geldige bonnen De Burcht dichtgemetseld Sündermann over het Bul gaarse proces-Katyn Verkoudheids Preparaten BEDRIJVIGHEID OP DE RIJN. Ononde rbroken staan Duitse pioniers met hun boten in de strijd om de vechtende troep over het water vpn voorraden te voorzien. (Foto WörnerRosenthalH) STOCKHOLM, 22 Febr. De Zweedse minister van landsverdediging, Sköld, heeft zich in een voordracht te Gothenborg bezig gehouden met de voorwaarden van de toe komstige vredesvorm der Zweedse weer macht. Hii zeide o.a:: Men moet rekening houden met de mogelijkheid, dat in meer nabije of verder verwilderde toekomst „een nieuwe periode van gewapende argwaan" tussen de staten ontstaat. In een dergelijk geval moet Zweden een weermacht hebben, die op korte termijn de weermacht van het gehele volk ter beschikking kan stellen en wel in de eerste plaats, om op andere staten als rem te werken. Natuurliik moet Zweden ook ten tiide van een internationale vredes organisatie een weermacht bezitten. Een Internationale vredesorganisatie, die slechts berust op de goede verstandhou ding der leidende grote mogendheden en afhankelijk is van haar machtsreserves, is geenszins ideaal, daar Zii mogelijk generlei garantie voor de onschendbaarheid der klei nere staten zou kunnen betekenen. Ieder realistisch denkende beoordelaar moet toe geven, dat de mogelijkheden der beoogde vredesorganisatie onvoldoende zijn, daar deze volkomen afhankelijk ziin van de be kwaamheid der leidende grote mogendheden om tot gemeenschappelijk bestwil samen te werken en af te zien van belangenconflic ten en twisten. Ten aanzien van de stelsels der regionale bondgenootschappen verklaarde de minister dat Zweden voor dergelijke allianties gener lei interesse heeft. Zweden zou n.l., wan neer een grote mogendheid aan een derge lijk stelsel zou deelnemen, gevaar lopen, door deze als aanvalsspits tegen een andere grote mogendheid gebruikt te worden. Bovendien zou Zweden gemakkelijk het grensgebied worden, waarop zich de strijd tussen een paar grote mogendheden zou kunnen afspelen. In geval van het misluk ken der vredesorganisatie moet Zweden zich opnieuw aan de neutraliteitspolitiek hou den, hetgeen waarschijnlijk ook de andere Noordse staten bij dergelijke verhoudingen zouden doen. Onder deze omstandigheden is een aaneensluiting der Noordse staten ter gemeenschappelijke verdediging hunner neutraliteit denkbaar en waardevol. Ten aanzien van de Zweedse weermacht na de oorlog verklaarde de minister o.a.. dat de weermacht van het gehele volk op korte termijn gemobiliseerd moet kunnen wor den. Daartoe moet een buitengewoon gron dige opleiding der dienstplichtigen plaats vinden, en tevens de weermacht steeds met moderne wapens worden uitgerust. LISSABON, 22 Febr. Naar Reuter uit Athene meldt, hebben de leiders van de liberale, vooruitstrevende, boeren-, demo cratische en de nieuwe democratisch-socia- listische partijen zich uitgesproken voor een republikeinse regeringsvorm in Grieken land. HAAGS NIEUWS Achttien maanden wegens poging tot doodslag Als gevolg van het feit, dat fiem bij de echtscheidingsprocedure het kind was ont nomen, en door de ontdekking dat zijn vrouw relaties met een anderen man onder hield, had de 29-jarige glazenwasser D. O. elhier gepoogd de vrouw en den betref len den man met een kris te doden, waarvoor Tot heden was het aan een beperkt aantal personen, werkzaam in het belang van de voedselvoorziening en de volksge zondheid, toegestaan in hun woning elec- triciteit te verbruiken. Op het ogenblik is het kolengebrek eehter zo nijpend' gewor den, dat voortzetting van de stroomleve- ring aan deze categorie personen niet langer kan worden voortgezet. Uitschake ling zal dezer dagen geschieden. De be trokkenen ontvangen hiervan geen nadere mededeling. AARDAPPELHANDELAAR GESTRAFT. De zwarte prijzen van heden verschil len wel belangrijk met die van enige maanden geleden, doch in November van het vorig jaar gold twee gulden voor een kilo aardappelen als een stevige priis. De handelaar T. H. N. Thoen te "Wate ringen had aardappelen ingekocht voor 60 cent per kilo, hij deed die weer van de hand voor twee gulden. De economische rechter noemde dit woekerwinst. De officier vorderde zeven maanden ge vangenisstraf met aftrek; de rechter leg de vier maanden gevangenisstraf met af trek op, met verbeurd verklaring der aardappelen. INLEVERING VAN SUIKERBIETEN BONNEN. De kleinhandelaren in aardappelen in de provincies Noord-Holland en Zuid-Holland dienen de bonnen 337 suikerbieten) uiterlijk op Zaterdag 3 Maart a.s. in te leveren. De van de distribuciediensten ontvangen toewijzingen „01* dienen te worden doorgegeven aan de V.B.N.A. De af levering der suikerbieten aan het publiek moet geschieden van 4 t.m. 17 Maart a.s. TAXATIE PAARDENMARKTEN. Gedurende de maand Februari zullen de volgende taxatiepaardenmarkten gehouden worden: 20 Febr., Rotterdam; 22 Febr, Gorinchem; 28 Febr., 's-Gravenhage Ge durende de maand Maart: 2 Maart, Leiden; 6 Maart. Rotterdam: 20 Maart, Rotterdam; 28 Maart. 's-Gravenhage en 29 Maart, Gorinchem. Wederom kunnen wij aan bieden Winter Lathyrus-zaden in de beste handelssoorten en gemengd. Beleefd aanbevelend Tel. 34. Langeraar Essenlaan 5, Voorschoten heeft te koop Bouviers, Her ders, R.H. Foxterriers. Spa niels, Dwergkèesjes en waak honden. Levertraan en koek verkrijgbaar. Dame alleen vraagt te huur in Oegstgeest 2 grote kamers en kabinet. Br. onder lett. C aan BEDEKER, Assen- delftstraat 28, Oegstgeest. Voor direct gevraagd enige liefst ongehuwd. Genegen papieren te verschaffen, om de IJsel te passeren. Aanb. N.V. Borstel- en Kwastenfa- briek v.h. J. M. BOS, Poele straat 47, Groningen. Beschaafd jong echtpaar, z. k. zoekt of kamers .ongem. In Leiden. Huurprijs 25 per maand. Br. onder no 2013, bureau van dit blad. Duitse bergjagers gedurende een rust bij het bestijgen van hooggelegen steunpunten in het massief van de Mont Blanc. (Foto P.K.-Le—H.) Directeur: H. J Kerkmeester, Bussum. hoofdredacteur: Hendrik Llndt, Amsterdam, plv. hoofdredacteur: lr. A. H. de Haas van Dorsser, Haarlem; binnenland: J. v. Grie ken; illustratie en opmaak: R Kampstra; volkscultuur en kunst: M. Wolters; sport: J J. Liber; advertenties: A. H. Lammers, allen te Amsterdam. K 113 Voor directe levering: prima N.-H. strogele sjalotten, door de NAKG. klasse A. Voor levering begin Maart: geprepareerde plan luitje» Primeur, beneden 10 mm. doorsnee en grotere maten Sedert de inundatie ln Zeeland de meest lonende uien- cultuur sr" inlichtingen over cultuur en opbrengst gaarne door dhr J Heemskerk. Cz. Kanaalstraat 39, Rijnsburg In de Bollenstreek vertegenwoordigd door: C v. Pijpen Sassenheim Telefoon 7182 Parlevilet's Exporthandei Sandtiaan 22 Rijnshurs LEIDS NIEUWS Voor de week van 25 Febr. t.m. 3 Maart zijn voor de provincie Zuid-Holland de volgende bonnen geldig verklaard: Brood: 334, 335 4 rants, brood (tot 3 Mrt.). Kindervoeding: *B 357 250 gr. kindermeel, voedingssuiker, vermicelli of 210 gr. bloem. Vervangingsmiddelen: *326 1 rants, ver vangingsmiddelen. Aardappelen: *330 1 kg. aardappelen (tot 10 Mrt.). Inleveren vóór Woensdag 28 Februari: Aardappelen: 331 1 kg. aardappelen. Kaas: 332 100 gr. kaas. Suiker: E 05 (inlegvel) 250 gr. suiker. Kindervoeding: B 358 250 gr. kindermeel, voedingssuiker, vermicelli of 210 gr. bloem. Kinderdrank: B 360 300 gr. kinderdrank- poeder. Jam: 333 125 gr. jam of stroop. De aflevering van goederen- op deze voorinleveringsbonnen mag eerst met in gang van Maandag 5 Maart geschieden. Geldig blijven: *314 2 weken groentet (tot 3 Mrt.); *327 2 weken groentet (tot 17 Mrt.); '320 3 kg. suikerbieten; *321 100 gr. kaas; *323 250 gr. zout; 336 li rants, vlees (tot 3 Mrt.); 45 tabak 45 gr. scheer zeep (tot 12 Mei); D 03 (inlegvel) 400 gr. taptemelkpoeder of 4 1. taptemelk; E04* (inlegvel) 1(H 1. melk (tot 3 Mrt.). Verlengd: 241, 247, 251, 256, 311 li rants, vlees: *255. 300. 305, 308. 315. 322 1 kg. aardappelen; *301 3 kg. suikerbieten: 258 1 rants, vervangingsmidd.; *R04 125 gr. boter: 278, R02 360 gr. of ongeveer 4 dl. spijsolie; R07 en C412 (inlegvel) 1 rants, eenheidstoiletzeep, zeepverv. wasmidd. Of waspoeder; 259 2 rants, eenheidstoiletzeep, zeepverv. wasmidd. of wasp, (tot 3 Mrt.). De met gemerkte nummers zijn bon nen, welke reeds vóór een bepaalde datum bij de winkeliers zijn ingeleverd; t geldt alleen in distributiekringen, waar de klan tenbinding voor groenten geldt. Bonnen voor brood, vlees, spijsolie en zeepartikelen mogen eerst bij aflevering der goederen aan de winkeliers worden af gegeven. Bij deelneming aan warme maaltijden uit de centrale keukens moeten aldaar steeds de bonnen voor aardappelen en groente worden Ingeleverd. Reeds enige malen maakten wij mel ding van een ontstellende hakkerij en sloperij op onze oude historische Burcht. Thans is het zover gekomen dat vrijwel alle bomen op de Burchtheuvel verdwe nen zijn. Enkele grote bomen aan de voet en de bomen in de rotonde zijn ech ter nog onaangeroerd. Om te voorkomen dat de bomenkapperij zich ook tot het interieur dezer rotonde zou uitbreiden zijn thans de beide poorten welke toe gang hiertoe verschaffen, dichtgemetseld. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jenna C„ d. v. H. Tegelaar en J. C. Siraa; Simon M., z. v. J. J. Zandbergen en M. C. Zwetsloot; Anna C., d. v. J. G. Luijnen- burg en C. A. v. Diemen; Johannes A„ z. v. W. P. den Hollander en E. M. Lasschuit; Albertus M., z. v. A. v. Duuren en E. M. v. d. Post; Johan M. en Peter S„ 2 z. v. J. J. Arbouw en G. Postma; Maria L. B„ d. v. J. Platteel en L. M. Schuman; Ria, d. v. L. v. Wingen en K. v. d. Voorde; Pieter, z. v. 'P. de Bruin en T. v. Zanten; Andreas A., z. v. A. G. Mulder en M. Geerlings; Catha- rina J., d. v. H. Verhoogt en C. Laterveer; Willem C., z. v. W. O. v. d. Mark en T. M. Bloemzaad; Siok L.. z. v. S. B. Tan en P. Jansen; Jacob, z. v. C. L. de Bree en A. Bruin; Jan, z. v. J. Gaedtke en S. C. Schmaltz; Louise C., d. v. A. de Vries en E. de Vogel. Overleden: M. Tegelaar, wed. v. S. J. Annezee, 80 j.; J. P. A. Laven, m„ 49 j.; J. G. de Munnik, echtg. v. J. Montenberg, 78 j.; H. W. Eckhardt, m„ 66 j.; A. C. Mark man, echtg. v. C. J. v. d. Boogaard, 40 j; G. H. Bremmer, d., 10 d.; M J. Honsbeek, wedn., 84 j.; A. Nieboer, wedn., 81 j.; H. M. Boekwijt, m., 64 J.; A. L. den Blanken, m., 65 j.: G. G. Briejer, wedn.. 65 j.; J. P. M v. Remundt, z.. 3 j.; K. Ket, echtg. v. A. Verlind, 41 j.; A. Timmers, wed. v. J. H. Weijdung, 81 j.; G. M. v. d. Werf, echtg. v. A. v. Loon, 28 j.; L. E. J. Moeliker. z„ 2 w.; H. v. .Tongeren, m„ 78 j.; G. J. M. v. Heuven, wed. v. A. v. d Water, 68 j.; A. Opmeer, d., 1 j.; P. M. v. Ardenne, d„ 2 m.; T. v. d. Horst, z„ 2 j.; J. de Haan, wed. v. G. v. d. Laan. 82 j.; A. Hofkes, m., 59 j.; H. A. Roodakker, d„ 19 j. Ondertrouwd: B. Sjouke en R. S. Robles de Medina. BUITENLAND BERLIJN. 22 Febr. De plaatsvervan gende riiksperschef, Stabsle'lter Sünder mann, heeft tegenover vertegenwoordigers der buitenlandse pers Inzake het door de Sowjets te Sofia voorbereide proces tegen de Bulgaarse deskundigen, die hebben deel genomen aan de opheldering der feiten van Katyn, een verklaring afgelegd. Hij zeide. dat men het feit van Katyn daarmede niet uit de wereld zal helpen, daar men niet alje getuigen uit de weg kan ruimen. Er bevonden zich personen van twaalf verschillende naties onder, ook uit neutrale landen als Zwitserland. Ook het feit, dat de verbreking der diplomatieke be trekkingen van Moscou met de Poolse rége- ring te Londen juist daarom geschiedde, dat deze opheldering inzake Katyn wenste, kan door dit proces niet ongedaan worden gemaakt. -Stephen Early, de particuliere secre taris van Roosevelt, is te Pariis aangeko men. Ziin voornaamste taak is de verbin dingen tussen het geallieerde opperbevel en de Parijse pets te regelen. over heel de wereld bekend hij zich toegang tot de woning der vrouw had verschaft. Wegens poging tot doodslag met voorbe dachte rade. vorderde de officier bii de Haagse-rechtbank tegen O. drie jaar gevan genisstraf met aftrek van preventief en voor een jaar toepassing der gratieclausule. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenis straf, door te brengen in een bijzondere gevangenis, met aftrek van preventief, en voor zes maanden toepassing der gratie clausule.

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1945 | | pagina 2