Heintje wist het wel! De Gaulle weigerde een samenkomst met president Roosevelt PARLEVLIET'S producten F. MASTRIGT'S Bouwbedrijf bezorger(-ster) bezorgers(-sters) Opwinding in hoogste Franse kringen Prijsbeheersing in 1944 Driehonderd gram biet Cleerdin over Brabant Langs de waterweg „Werk of vechf-wef" in Amerika Officiëele Mededeelingen voo/ alle seLZoenen Voor direct gevraagd voor de bezorging van het Dagblad van Leiden en Omstreken te Alphen aan de Rijn. Aanmelden bij den heei^ B. Oosterman, Willem- straat 37, Alphen a.d. Rijn. Voor direct gevraagd enige voor de bezorging van het Dagblad van Leiden Omstreken. Aanmelden Hooigracht 31Leiden. Jan de Natris Cliché A .P .-arch. SPORTNIEUWS Jan de Natris! Als we over hem herinne ringen gaan ophalen en ..Weet je het nog's" gaan schrijven, zijn we voorlopig niet uitgepraat. Jan de Natris. de wonder- speler uit het wonder-team van Ajax, was een der geniaalste 'aanvalsspe'ers, die het Nederlandse voetbal ocrit gekend heeft. Deetje Kesseler, de H.V.V.er, was er ook zo een, maar die was groot voetballer door zijn intellect. De Natris was het door zijn intuïtie. Hij deed altijd iets anders met de bal, dan zijn tegenstan der verwachtte. Hij deed altijd tets anders met de bal, dan zijn tegenstan der -verwachtte. Weet je het nog van dat verba zingwekkende doelpunt in die wedstrijd tegen Denemarken, toen Jan alleen voor den Deen- sen doelman was ver schenen? Hij stond er zeer moeilijk voor, want de doelverdediger had prachtig positie gekozen en de hoek tussen hem en den aanvaller zo klein mogelijk gemaakt, maar De Natris goochel de zo met de bal, dat de Deen niet meer wist, waar hij aan toe was. Hij rekende op een schot maar er kwam een listig rollertje, met heel veel effect gespeeld en precies aan de andere kant dan ieder verwachtte, ging de bal door o. zo'n nauw openingetje tus sen keeper en paal in het net. Dat was misschien het mooiste doelpunt, dat ooit in een interland-wedstrijd gemaakt is. Ja, De Natris was een groot voetballer, alleen jammer, dat hij zo, laten we het zacht zeg gen, humeurig was. Daar zit nog een histo rie aan vast. Het gebeurde in de wedstrijd FrankrijkNederland, die op li November 1921 te Parijs gespeeld werd. Jan de Natris speel de in deze wedstrijd linksbuiten en zijn clubgenoot, de ui'V gekookte Heintje Del- sen, linksbinnen. Reeds in het begin van de wedstrijd kreeg De Natris van de rechtshalf der Fransen een trap tegen een enkel. Het maakte hem woedend en het bracht hem totaal uit zijn evenwicht. „Als die vent dadelijk in mijn buurt komt, schop ik 'm het ziekenhuis in", brieste hij met de no dige krachttermen tegen zijn partner. Heintje schrok, want hij kende zijn club genoot maar al te goed. Hij was in staat om de wedstrijd totaal te bederven. Met bijzonder goed psychologisch begrip redde Delsen de situatie en de wedstrijd. „Moet je niet doen. Jan", zei hij rustig, „ik weet iets veel en veel gemeners: we laten die vent dood lopen!" „Jaaaaa!" Juichte Jan, „dat doen we!" Heintje gaf zijn passes zo ongelofelijk scherp, dat Jan zich even goed dood moest lopen, maar dat kon hem niet sche len, hij zou dien Fransman wel krijgen. Nederland won de wedstrijd met 50, pers en publiek waren opgetogen. Het was het beste, dat men ooit van de vleugel Delsen- De Natris te zien had gekregen. Pas heel veel later hoorde men, wat de aanleiding tot dit fenomenale spel was geweest. De Franse halfback, die totaal kapot gespeeld werd. heeft het waarschijnlijk nooit ge weten. SASSENHEIM Op 1 Maart a.s. hoopt onze plaatsge noot F. H. Staffelen het feit te herden ken. dat hij vóór 40 jaar werd aangesteld als brievenbesteller aan het postkantoor alhier. Nadat hij reeds geruime tijd aan het telegraafkantoor te Den Haag als telegram besteller was werkzaam geweest, werd hij naar Sassenheim overgeplaatst. In deze veertig jaren heeft hij zich zeer populair gemaakt, niet alleen bij het publiek, maar ook bij zijn collega's en superieuren. Wij twijfelen er niet aan of vele Sassemers zullen het hem de le Maart niet aan be langstelling doen ontbreken. WORMERVEER DIEFSTALLEN. In de afgelopen week werden uit een expeditiegebouw aan de Marktstraat twee koffers met lijf goed gestolen. Van een erf aan het Henneppad werden enige kippen weggehaald. Uit een pak huis aan de Krommeniërweg werden door middel van braak 200 groentenkisten ge stolen, alsmede een partij aardappelen en carbid. Een inwoner van Wormerveer werd ge arresteerd wegens diefstal van twee scha pen. ZAANDAM VIER ZAANDAMMERS GEARRES TEERD. In December werd bij de Coöperatie „Excelsior" aan de Valkstraat een inbraak gepleegd, waarbij 15 balen meel werden gestolen. In verband met deze diefstal werden thans vier Zaandammers gearresteerd. Het gestolene kon niet meer worden achterhaald. GROOT AANTL RIJWIELEN GESTO LEN. De afgelopen week werden niet minder dan 26 rijwielen gestolen. Ver schillende daders konden worden gear resteerd en enkele rijwielen konden wor den terugbezorgd aan de eigenaars. SONDERAUSWEISE INLEVEREN. In aansluiting op ons bericht, dat de Sonderausweise voor verblijf in de open lucht tijdens de nachtelijke spertijd na 20 Februari ongeldig zijn" verklaard, maakt de corpscommandant der politie te Zaan dam bekend, dat de Ausweisen bij zijn bureau kunnen worden ingeleverd op alle werkdagen van 912 uur en van 1417 uur. OOSTZAAN VEEDIEVEN IN ARREST. De mare- chaussee's stelden een tweetal inwoners van Amsterdam-Noord in arrest, die schul dig bleken te zijn aan verschillende geiten en schapendiefstallen. Beiden, H. en K„ waren oud-inwoners van Oostzaan. y WEESP BURGERLIJKE STAND. Geboren: Tjitske, d. v. P. Slokker en H Klein: Gert J., z. v. J. Wlggemansen en M. F. E. Jur- gens; Willem, z. v. G. J. E. v. Leijden en A. C. v. Aurich; Francina U., d. v. H. J. Willemsen en F. B. A. Brandse; Catharina H. M., d. v. J. P. Eitjes en A. A. v. Ge- mert; Levina G., d. v. T. W. v. Ketel en W. M Kasbergen; Jan, z. v. J. Heemskerk en P. J. C. S. Schurink. Overleden: L. Bakker, 74 j.; J. W. v. Raalten, wed. v. J. v. Raalte; L. Klaassen, 80 j.. wedn. v. W. Doggen; L. J. de Jong, d.; H. M. Hendriks, 76 j„ echtg. v. G. G. v. Overeem. WEESPERCA RSPEL BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jo hannes W. M., z. v. W. A. Miltenburg en C. A. Miltenburg: Alida M„ d. v. W. G. Vro lijk en A. C. Snoek. MUIDEN BURGERLIJKE STAND. Geboren: Eli zabeth, d. v. W. J. Reder en J. Geuzen- broek. Overleden: A. Gijzen, wedr. v. K. Slok ker, 64 j.; A. Kersten, wedr. v. W. Ver heul, 61 j. VOOR DE JEUGD. Voor de goede zorgen van het noodcomité alhier hebben 450 kinderen van 514 jaar een heerlijke erwtensoepmaaltijd genuttigd. De kinde ren. geboren na 1 Juli 1943, krijgen voor lopig een halve liter melk per dag. AMSTERDAMS NIEUWS Ook in het afgelopen jaar heeft de in spectie voor de Prijsbeheersing te Amster dam veel gedaan. In 1944 kwamen bijna 20.000 processen verbaal binnen. Aan boeten werd voor een bedrag van bijna 8.000.000 opgelegd, 102 zaken werden voor kortere of langere tiid. soms voor goed, gesloten, 141 maal legde de In specteur voor enige tijd een beroepsverbod op. 2754 maal ging hij tot verbeurdverkla ring van in beslag genomen goederen of gelden over. 298 keer werd als bijkomende straf publicatie in de dagbladen gelast, ter wijl elf zaken of bedrijven zich 'gedurende enige tijd onder overheidstoezicht zagen geplaatst. Met ingang van heden worden de klein handelaren m groenten bevoorraad met 300 gram gekookte biet per klant. Dit is de tweede uitgifte. SLOPERSONGEVAL. Zondagmid dag is wederom een ongeval gebeurd bij het wederrechtelijk slopen van leegstaan de huizen. In de Zwanenburgerstraat viel nl. een man, die hiermee bezig was, van het dak. Met een schedelbasisfractuur is hij naar het Binnengasthuis vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. LISSABON, 18 Febr. Reuter's bij zondere correspondent in Parijs meldt, dat er in de hoogste Franse kringen nog al wat opwinding is veroorzaakt door het bericht, dat De Gaulle heeft geweigerd naar Algiers te gaan om daar een samen komst met president Roosevelt te hebben. Vooraanstaande ambtenaren uit de om geving van De Gaulle hebben toegegeven, dat er een uitnodiging van Roosevelt was ontvangen, die échter niet is aan vaard. Reuter meldt, dat het uitlekken van dit bericht in verantwoordelijke krin gen wordt beschouwd als schending van vertrouwen. Toen de Amerikaanse gezant te Parijs, Caffery, De Gaulle de uitnodiging over bracht, overhandigde hij tevens een ge heim memorandum van Roosevelt, behel- VOLKSCULTUUR EN KUNST Een charmant boekje over „Het Brabant se dorp" schreef de geestdriftige Brabander' Vincent Cleerdin voor de Heemschutserie. (Uitg. Allert de Lange.) Historie, vorm, wor ding, hoofdelementen als boerderij en wo ning, raadhuis en marktplein, kerk, wegen en wateren, worden achtereenvolgens be schouwd. Begin 1943 had Brabant met 80.000 zielen het millioen inwoners overschreden. 200 per vierkante kilometer. Van de 180.000 woeste hectaren van ruim een eeuw geleden, waren toen nog 50.000 bunder over en de bevol king op de 500.000 hectare in totaal was in diezelfde tijd ruim verdriedubbeld: in 1830 waren er nog geen 350.000 Brabanders. Bra bant ls dus nu vooral van. belang door zijn steden en ziin industrieën. Nochtans bleef het Brabantse dorp hier en ö^ar wat van het oude en oorspronkelijke karakter be waren en Cleerdin vertelt daar met enthou siasme van. Het dorp Tilburg werd stad door de textiel, de Langestraat verloor het dorpskarakter door de schoenen-, tabak- en sigarenindustrie sleepte andere dorpen mee in het stedelijk verderf, de suikerfabrieken revolutionneerden West-Brabant, metaal, ijzer en zink vernielde Asten, Beek en Donk en Budel Cleerdin zwijgt over de treu rige aspecten van deze wrede industriali satie, die land en volk vernielde en kunst matige woestijnen op sintels en gruis schiep, zoals de sintelhoop Dorpplein mid den In de godverlaten Peelmoeratsen en Philips vermoordde duizenden bunders en tienduizenden mensen in het vroegere dorp Eindhoven, zoals Bata het een en ander bedierf bij Best. Alleen eindigt zijn boekje met een vraag: waarheen? En met de inderdaad juiste op merking, dat het vraagstuk niet alleen met beschouwingen, met klachten of met toe juichingen valt op te lossen. Persoonlijk staat Cleerdin op het stand punt, dat de nijverheid nodig is om het bevolkingsoverschot op te vangen. Hij ziet het probleem alleen Brabants en verwacht overigens gedeeltelijk terecht redding van de streejcplannerjdienst. Maar is ten aanzien van zulk een revolutie als Brabant te Zien geeft, niet een breder horizon nodig, een Nederlandse, misschien zelfs een Euro pese? Zou het niet eerder mogelijk zijn onder die wijdere horizon iets voor het be houd van het echte, oude Brabant te doen, dan wanneer" het landbouwende Brabant zichzelf verteert en zich opteert in een alle landschap verwoestende industrie? M. W. Veel bescheidener dan onze vroegere zee kastelen ziin de binnenschepen, waar we tegenwoordig vooral onze redding van ver wachten voor de voedselaanvoer. Daarom zullen nu velen met dubbele, door de hon ger gewette aandacht, het boekje van G. C. E. Ctone lezen, die voor de Heemschutserie van Allert de Lange „Onze binnenschepen" behandelde, vooral uitvoerig historisch. Tjalken, keulenaars, klippers en sleepsche- pen passeren de revue. Uiteraard mist men in dit boekje over schepen de boten (de sleepboten en de motorendie zó beslissend zijn voor het gezicht van onze waterwegen. Hun staai en ijzer is wellicht nog niet heemkundig-in-engere-zin genoeg, maar men zou er toch graag ook eens een hoekje over lezen en dan niet zo uitsluitend tech nisch en historisch als dit werkje, maar wereldbeschouwing en mens er in. Het is de mens, met ziin werkje, maar ook vooral met de taal en ziin wereldbeschouwing, die ons, bij alle heerhkundigheid, toch het ipeest interesseert! M W zende de besluiten van Jalta. Caffery verzocht uitnodiging en memorandum ais volkomen vertrouwelijk te behandelen, pe Franse autoriteiten zijn te meer veront waardigd over het uitlekken van dit nieuws, omdat zij beseffen, dat hun po sitie daardoor aangetast is, en omdat zij. nog geen volledige opheldering van hun eigen standpunt kunnen publiceren. Het memorandum van Roosevelt bevat nadere bijzonderheden ovèr de verklaring van Jalta. Het houdt zich vooral bezig met de organisatie van de conferentie te San Francisco en verklaart, dat het in de bedoeling ligt, dat Frankrijk onver wijld de plaats, waarop het aanspraak kan maken, aan de zijde der „grote drie'' als uit nodigende mogendheid inneemt. In het memorandum wordt voorts gezegd, dat het tot nader order geheim moet blij ven. LISSABON, 18 Febr. - Naar de Britse berichtendienst meldt, heeft de Amerikaan se minister van oorlog, Stimson. in een radiorede gezegd: „De Amerikaanse strijd krachten zien zich geplaatst tegenover een gevaarlijk gebrek aan reserves. Wii mogen de wet betreffende de oorlogsarbeid niet langer uitstellen. Onze infanterie zal spoe dig gebrek aan reserves kriigen, als in de industrie de plaats der jongemannen, die geschikt zijn voor de militaire dienst, niet prompt wordt ingenomen door mannen, die ouder ziin of physiek niet geschikt voor de strijd." De wet in kwestie is ln de Verenigde Staten algemeen bekend als „werk-of-vecht- wet". Onder deze wet vallen achttien mil lioen personen ussen 18 en 45 jaar, die om verschillende redenen van militaire dienst werden vrijgesteld. Het wetsontwerp is op 1 Februari door het Huis van Afgevaar digden aangenomen en ligt thans bii de Senaat. -Tass heeft uit Londen gemeld, dat tij dens een ontvangst van de delegaties der in de Britse hoofdstad bijeenkomende vak verenigingsconferentie door den Engelsen koning, de leden van de Sowjet-Russische delegatie door den Britsen vakverenigings leider Sir Walter Citrine aan den koning werden voorgesteld. Deze heeft zich ge ruime tijd met de Sowjet-Russische verte genwoordigers onderhouden. In politieke kringen te New-York ver luidt. zo wordt gemeld, dat de president van de Unrra, Herbert Leman, wegens de moeilijkheden, welke deze organisatie van de kalit van Moscou op de Balkan in de weg gelegd worden, zijn functie zal neer leggen. Met in gang van 23 Januari 1945 is het kopen op toewijzingen, uitgereikt door de distributie-diensten in de provincie Noord-Holland, Zuid-Holland. Utrecht en Gelderland (ten Westen van. den IJsel) in de overige provincies des lands niet geoorloofd. In bijzondere geval len kan de handelaar zich wenden tot het betreffende Bedrijfschap ter verkrijging van een speciale machtiging om een be paalde hoeveelheid distrgoederen ia een der overige provincies te koopen. Deze machtiging moet bekrachtigd worden door den Provincialen Voedselcommissaris der provincie, alwaar de aankoop zou ge schieden. Deze machtiging, tezamen met de toe wijzing, uitgegeven in een der provincies Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht, Gel derland (ten Westen van den IJsel) moe- ten dan worden ingeleverd bij den distri- butiedienst in de gemeente, alwaar de aankoop zal plaats vinden. Handelaren in de prov. Groningen, Friesland, Overijssel, Drenthe en Gelderland (ten O. van den IJssel) mogen derhalve met ingang van 23-1-1945 geen goederen meer afleveren op toewijzingen uitgereikt in een der overige provincies. Het vervoeren en aflevering van stroo, waaronder verstaan wordt witstroo en erwtenstroo verstaan, provincie Noord-Holland, met ingang van heden verboden. Eventueels toewijzingen worden door de P.B-H.'s in genoemde ge bieden. verstrekt, terwijl het vervoer ge dekt moet zijn door een geleidebiljet. De verkoop geschiedt uitsluitend via den han del. Veehouders, die niet aan hun hooi- leveringsplicht hebben voldaan, ontvangen geen strootoewijzing. Directeur: H. J. Kerkmeester, Bussum, hoofdredacteur: Hendrik Llndt, Amsterdam, plv. hoofdredacteur: Ir. A. H. de Haas van Dorsser, Haarlem; binnenland: J. v. Grie ken; illustratie en opmaak: R. Kampstra; volkscultuur en kunst: M. Wolters; sport: J. J. Liber; advertenties: A. H. Lammers, allen te Amsterdam. K 113 Voor dtrecte levering: prima N.-H. strogele sjalotten, door de NAKG, klasse A. Voor levering begin Maart: geprepareerde plantulljes Primeur, beneden 10 m.m. doorsnee en grotere maten Sedert de Inundatie ln Zeeland de meest lonende uien- cultuur. tear Inlichtingen over cultuur en opbrengst gaarne door dhr. J. Heemskerk. Cz.. Kanaalstraat 39, Rijnsburg. In de Bollenstreek vertegenwoordigd door: C. v. Pijpen. Sassenheim. Telefoon 7182. Parlevllet'g Bxporthandel Sandtlaan 22 Rljnsburg VERBOUW NIEUWBOUW ONDERHOUD Haarlemmerstraat 173, Leiden, telefoon 21412 grijs Haar *erdwyntl waar Aladin verschijnt want Aladin hergeeft Uw haren hun oorspronkelijke kleur. Vraagt gratis brochure. Overal verkrijgbaar. Prijs I 2.25 per flacon. *HOOFDDEP OT»A LADING-HAVEN SLR, A AT 1 &3** R OTT ÉR O A M

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1945 | | pagina 2