AM BON GOUT. DE HOOIKIST IS UW SPAARPOT Slagroomillusie PARLEVLIET'S producten bezorgers(-sters) bezorgers(-sters) Om zes uur binnen Bekendmaking Klachten over de Centrale keuken Jeugdhulpactie Amsterdam Aflevering levensmiddelen van het Zweedse Rode Kruis Overvallers gearresteerd Buit bestond uit f 20.000 Grote buit voqr pseudo's Prijsbeheersing in 1944 Het noodlottige fietskaartje Groentehandelaar zwaar gestraft Achttien inbraken in één nacht Poolse generaal over „een zijdige besluiten" Officiëele Mededeelingen SCHEERMESJES WINKELGALERk 'GANGETJE 8 LEIDEN VERMIST voor alle seizoenen Goed verduisterd, goed beschermd Voor direct gevraagd voor de bezorging van het Dagblad van Leiden en Omstreken te Alphen aan de Rijn. Aanmelden bij den heer B. Oosterman, Willem straat 37, Alphen a.d. Rijn. Voor direct gevraagd enige voor de bezorging van het Dagblad van Leiden Omstreken. Aanmelden Hooigracht 31Leiden. LEWS NIEUWS De Duitse Weermacht heeft bepaald, dat de inwoners van Leiden tot nader aankondiging zich niet in de open,lucht mogen bevinden tussen 6 uur 's avonds en 6 uur 's morgens. Zulks in verband met de door sabo tage beschadigde spoorbrug bij de Vink. De burgemeester maakt bekend, dat hij heeft vastgesteld de verordening, inhou dende verbod tot het betreden van door oorlogsgeweld getroffen woningen, andere gebouwen en erven. Het verbod geldt niet voor de eigena ren van de woningen enz. en voor hen, die hetzij krachtens hun ambt, beroep of betrekking, hetzij krachtens toestem ming van de eigenaren, bevoegd zijn de woningen te betreden. Overtreding van dit verbod kan wor den gestraft met hechtenis van twee maanden of geldboete van ƒ300. De verordening is heden in werking ge treden. HAAGS NIEUWS KEURINGEN DUITSE RODE KRUIS. Nederlandse vrijwilligsters voor het Duitse Rode Kruis kunnen op 20 Febr van 14 tot 17 uur ln Den Haag, Korte Vijverberg 6, en Rotterdam. Deuttihes Haus. West-Zeedijk 145, gekeurd worden. Nadere inlichtingen omtrent ondersteuning, extra-levensmidde len enz. verstrekken eveneens de boven staande adressen KEURINGEN. Op 20 en 21 Februari kunnen gezonde Nederlanders, ln de leef- .tljd van 1745 Jaar. gekeurd worden voor de Waffen-g en de Landstorm „Nederland". 20 Febr. van 10 tot 12 uur in Den'- Haag, Korte Vijverberg 5; 21 Febr. van 10 tot 12 ■uur ln Rotterdam, Deutsches Haus. West- Zeedijk 145. Nadere inlichtingen omtrent ondersteuning, extra-levensmiddelen enz. verstrekken eveneens bovenstaande adres sen. Het komt herhaaldelijk voor, dat inwo ners zich tot den burgemeester wenden met opmerkingen of klachten inzake de voedselvoorziening. De behandeling dezer opmerkingen behoort evenwel ih vele ge vallen niet tot de competentie van den burgemeester. Men dient zich te wenden tot den ver trouwensman van den provincialen voed- selcommissaris, den heer Hüntjes, Anna Paulownastraat 22. Opmerkingen omtrent de productie van het voedsel van de centrale keuken kun nen worden gericht tot den heer Van der Heem, Maanweg 254. Opmerkingen omtrent de distributie van het voedsel kunnen tot den burge meester worden gericht. sassei/heim BURGERLIJKE STAND. Geboren: Ire ne L. M., d. v. A. J. v. Dijk en M. d. Haas; Jansje H„ d. v. J. de Mooij en D. v. Delft; Theodorus J., z. v. Th. P. Hoogervorst en M. Hoogervorst; Dirk, z. v. W. Roos en G. Kardol; Catharina Th. M., d. v. A. Noor- dermeer en C. v. Saasen; Jacoba J., d. v. M. Staring en J. Bette; Martina M. J„ d. v. A. M. v. d. Meij en L. M. Granneman; Elisabeth D., d. v. D. Korbee en D. de Haan; Maartje, d. v. A. Vos en C. v. d. Kraan Ondertrouwd: J. M. Pennings en M. P. Koot. 1 Getrouwd: C. Beijk en M. Waasdorp. Overleden: Willem van der Zwart, één dag; C. Knetsch, 2 j.; E. L. Masthoff, 60 J. echtgen. v. J. E. de Bruijn Kops; D. Kruijt, 68 j., weduwn. v. M. Spruijt. Directeur: H. J. Kerkmeester, Bussum, hoofdredacteur; Hendrik Llndt, Amsterdam, plv. hoofdredacteur: lr. A. H. de Haas van Dorsser, Haarlem; binnenland: J. v. Grie ken; illustratie en opmaak: R. Kampstra; volkscultuur en kunst: M. Wolters; sport: J. J. Liber; advertenties: A H Tammers, allen te Amsterdam. K 113 Voor de Jeugdhulpactie Amsterdam kun nen gezonde jongens van 1416 en meisjes van 16-21 J. zich melden aan het Jecabureau, Herengracht 538, tel. 34119, van 1012 en van 24 uur. Na Zaterdagmiddag 4 uur wordt de inschrijving tot nader order ge sloten. Alle jongens en meisjes, die zich reeds de vorig t week hebben gemeld, wor den verzocht er voor zorg te dragen uiter lijk morgen de invulformulieren, welke aan het bureau verkrijgbaar ziin, af te geven. De eerste bijeenkomst voor alle jongens is Zondagmiddag om 2 uur aan de Nieuwe Looierstraat 47. voor de meisjes Zondag middag om 2 uur aan de Raamgracht no. 4. HAARLEM We vernemen, dat de aflevering van de levensmiddelen, welke het Zweedse Rode Kruis heeft beschikbaar gesteld, in Haar lem, Bloemendaal en Heemstede op 27 en 28 Februari tegemoet gezien aan worden. Woensdagavond brachten vier gewapende personen een bezoek aan een winkel aan de Marsstraat, bij de Van Nesstraat, in Haarlem-Noord. Spoedig was de politie gewaarschuwd, die er in slaagde twee der daders, J. van R„ 25 jaar, en B. M„ 28 jaar, ter plaatse aan te houden. Later hield de politie den 45-jarigen C. R. aan. De vierde persoon is voortvluchtig. Drie geüniformeerde personen hebben een bezoek gebracht aan een koopman in de Hagestraat en hem, onder bedreiging met een vuurwapen, gedwongen tot afgifte van zijn portefeuille, inhoudend een be drag van 2000, en een geldkistje, dat een bedrag van 18.000 bevatte. Voorts is een roofoverval gepleegd in de Van Keulenstraat; gestolen zijn vijftien kilo roggemeel en vijf pond bruine bonen. Onder het voorwendsel, dat zij een poli tioneel onderzoek moesten instellen ver voegden zich 's avonds om tien uur twee onbekende personen gan het perceel Stuy- vesantplein 2, waar een kruidenierszaak is gevestigd. Zij bedreigden den bewoner met wapens en drongen tot de zolder door. Tal rijke levensmiddelen, waaronder hoeveel heden suiker, roggevlokken, jam. marga rine en kaas behoorden tot de buit. Ten huize van een aannemer H. aan de Hendrik Roosenlaan 55, pleegden enige pseudo-politiemannen een brutale overval. Vrijwel alle aanwezige levensmiddelen, zo als vlees, tarwe en brood, alsmede een groot bedrag aan geld werden door de dieven toe geëigend. Nadat de gestolen goederen op een platte gecamoufleerde auto waren gela den. wisten de daders te ontkomen. Enige gewapende personen, waarvan er een gekleed was in een Duits uniform, on dernamen een overval in het perceel Tem pelierstraat 37R. Het voorgenomen gebruik van hun vuurwapenen, had tot resultaat, dat zij zich zonder moeite konden mees ter maken van vier coupons stof. VELE INBRAKEN. Het perceel De Clercqstraat 143 werd door inbrekers be zocht. De daders verdwenen met medene ming van twee theeserviezen en een eet servies, een keukenuitrusting, een regen jas. een zomermantel, een nest schalen en vijf pond bruine bonen. Ingebroken werd in het filiaal der firma A. H. aan de Kleverparkweg. Er worden on der meer 27 ontbijtkoeken, vier balen erw ten, zes dozen versnaperingen, twee balen suiker, tien kilo jam enz. vermist. Uit een woning aan de Spiegelstraat zijn o.a. drie herencostuums, een regen- en een winterjas ontvreemd. Uit de bollenschuur van R. aan de Zijl- weg werd 15 H.L. anthraciet gestolen. AMSTERDAMS NIEUWS Ook in het afgelopen jaar heeft de in spectie voor de Priisbeheersing te Amster dam veel gedaan. In 1944 kwamen bijna 20.000 processen- verbaal binnen. Aan boeten werd voor een bedrag van bijna ƒ8.000.000 opgelegd, 102 zaken werden voor kortere of langere tiid, soms voor goed, gesloten, 141 maal legde de in specteur voor enige tijd een beroepsverbod op, 2754 maal ging hij tot verbeurdverkla ring van ln beslag genomen goederen of Die zwarte koffiesurrogaatdrank van tegenwoordigzonder melk en suiker, heeft eigenlijk als enige verdienste, dat hij warm is. En daarom drinken wij hem thuis met ware hartstocht. Buurvrouw wist echter een gracht van een methode om die koffiedrank aanzien lijk te verbeteren. Ik ga altijd naar de cafetaria om de hoek en haal een doosje slagcrême, zei ze. Verrukkelijk mens, precies of je slagroom op je koffie hebt. Bittere ervaring heeft mij geleerd, sur rogaten te wantrouwen, denk maar aan die surrogaatsigaretten, waarvan alleen de eerste drie best meevallen. Maar mijn vrouw hield niet op: slagcrême moest er komen. Ik naar de cafetaria. Een lange rij slagerêmelustigen, over het algemeen kinderenstond voor het vroegere croquetten- en bitterballenétablis sement. Men at, neen. laat ons eerlijk zijn, men vrat slagcrême. Een kartonnen doos je met een berg schuim voor een gulden. Drie turven hoge kinderen verorberden er staandeweg voor vier gulden. Allemaal ijs- poeder, anders niet. Na een half uur krijg ik voor een gul den mijn schuimtorentje, spoedt mij huis waarts waar de kachel uit blijkt. Aanma kenkoffiewater opzetten, door de „tante Betje" gieten zoals het moderne filtertje van doek heet en de kopjes volgieten, het is het werk van twintig minuten. Ik keer mij om ter slagerèmeberg... Helaas, de berg is verdwenenl De berg heeft zélfs geen muisje gebaard maar een kliedertje drabbig water, dat uit het kar tonnen schaaltje gelopen is en hpt tafel laken deerlijk bevlekt heeft. Een gulden, getransformeerd in groezelig ijspoederwa- ter... Geen koffie met slagroom-illusies. Een gulden weg en alleen maar zwarte koffie. Maar even vrolijk groeit de rij voor het slagcrêmepaleis aan. Even vrolijk ver wisselen daar talloze guldens van eigenaar. Voeding zit niet in die slagcrême, lekker is het spul eigenlijk ook niet. Het is al leen maar duur en slecht. Maar men eet het, omdat het zonder bon is. Ik drink voortaan mijn koffie zwart. gelden over. 298 keer-werd als bijkomende straf publicatie in de dagbladen gelast, ter wijl elf zaken of bedriiven zich gedurende enige tijd onder overheidstoezicht zagen geplaatst. Kort geleden werden uit een stalling aan de Lauriergracht twee motorfietsen gestolen. Op de plaats des misdrijfs vond men een bewijsje van een fietsenstalling elders in de stad. De rechercheurs vatten des morgens voor die stalling post en toen er een man kwam opdagen, die zijn stal- lingbewijsje „kwijt" was en bovendien toegaf, dat de fiets, corresponderende met het gevonden kaartje, zijn eigendom was, viel hij als dief door de mand. De twee gestolen motorfietsen werden terug gevonden. ABCOUDE De reeds herhaalde malen wegens over treding van de prijsvoorschriften veroor deelde groentehandelaar G. Sluyk uit Abcoude, Stationsstraat 53, heeft een op nieuw begane overtreding hij kccht appelen te duur thans moeten boeten met sluiting van zijn zaak gedurende een jaar en met verbod om in die periode handel te drijven in voedings- of genot middelen. Bovendien legde de inspecteur van de Prijsbeheersing dezen recidivist een geldboete op en werd het in beslag ge- nomenen verbeurd verklaard. AALSMEER BRANDBESTRIJDING. De burge meester maakt bekend, dat de Kerkweg, alsmede het gebied der gemeente, liggende ten N.O. van die weg, en de gehele Schin kelpolder, wat betreft de bestrijding van brand, voortaan zullen behoren tot de taak der gemeentelijke brandweer van Nieuwer-Amstel. Bij brand moet dan wor den gealarmeerd: Amstelveen K2970, no. 2642. ZAANDAM Hier ter plaatse werden in één nacht achttien inbraken gepleegd. O.M. werden vier en twintig pakketten, bestemd voor hen, die in nood verkeren, ontvreemd. Uti een pakhuis aan de Westzijde werden meel, roggevlokken, havermout, peulvruch ten, vermicelli, olie, kaas en jusblokjes ge stolen. Uit een bakkerij aan de Oostzijde verdwenen veertien balen meel en bij een bakker aan de Zuiddi.ik twintig balen meel. Aan het Mr. Comelispad verdwenen 21 kippen, uit een schuur aan de Slachthuis straat een partij aardappelen, uit een win kel aan de Jan Windhouwerstraat ruim veertig kilo kaas, boter en stroop en uit de fabriek Primus een partij aardappelmeel, ouwel en soda. WORMERVEER I KOLENDÏEVEN GEARRESTEERD. Het aantal diefstallen van steenkolen bij de meelfabriek nam de laatste ti.id steeds toe. De afgelopen week is het de politie gelukt vijf Wormerveerders in verband hiermede te arresteren. De meesten werden op heter daad betrapt. utrechte nieuws GROENTENBON INLEVEREN. Men houde er rekening mee, dat ook de Vrij dag jJ. aangewezen bon 327 (half rant soen groente) een vóórinleveringsbon is, welke vóór Dinsdag 20 Februari bij de groentehandelaren ingeleverd dienen te worden. BUITENLAND Tsjoengking en de communisten LISSABON, 17 Febr. Op een perscon ferentie in aansluiting op de waarschijn lijke ineenstorting der jongste onderhande lingen tussen Tsjoengking en de Chinese communisten werd bekend gemaakt, dat luit.-generaal Wedemeyer, de commandant der Amerikaanse troepen in China, niet ge machtigd is, militaire hulp te verschaffen aan de guerillastriiders der Chinese com munisten. Alle Amerikaanse officieren in China zijn verplicht een verklaring te ondertekenen, geen hulp te verlenen aan individuele personen of organisaties, tenzij deze met de regering van Tsjoengking ln 'contact staan. GENÈVE, 16 Febr. -Volgens een Reuter- bericht uit het geallieerde hoofdkwartier in de Middellandse Zee heeft de opperbe velhebber van het in Italië strijdende twee de Poolse corps lt.-generaal Anders, in een dagorder aan zijn troepen gesproken over de „tragische tijd voor Polen". Hij verklaar de o.m.: Wij erkennen .geen eenzijdige be sluiten en zullen ze obk nooit erkennen. De begrippen vrijheid en rechtvaardigheid zijn voor alle beschaafde volken gelijk. Nooit en niemand kan de Poolse natie en haar soldaten van de eenmaal ingeslagen weg tot herstel van de Poolse onafhanke lijkheid en naar instelling van een ware Poolse democratie afbrengen. GOEDEREN ZWEEDSE RODE KRUIS. Instellingen, alwaar zich personen be vinden. die hun distributiebescheiden heb ben ingeleverd bij de distributiedienst of bij de instelling zelf, moeten een lijst in duplo opmaken, waarop de namen en adressen van deze personen voorkomen, -als mede een aanduiding van de artikelen, waarop zij overeenkomstig hun leeftijd recht hebben. Deze lijsten zijn gelijk aan die, welke de winkeliers van de distribu tiediensten ontvangen. Een exemplaar moet worden ingeleverd bij de distributie- dienst op dezelfde dag of dagen, waarop de winkeliers hun bestelbonnen moeten inleveren. Bedoelde lijsten moeten in twee categorieën worden verdeeld, nl. van per sonen, die distributiebescheiden bij de distributiediènst hebben ingeleverd en van hen, die deze hebben afgegeven aan de in stelling zelf. Bij de eerste lijst moeten de ontvangstbewijzen voor ingeleverde distri- butiebescheiden worden gevoegd, bij de tweede lijst de bestelbonnen. De instel lingen ontvangen toewijzingen op dezelfde wijze als voorgeschreven voor winkeliers en moeten hiermede dienovereenkomstig han delen. Bij ontvangst der goederen moeten de instellingen deze verstrekken aan de rechthebbenden, die voor ontvangst teke nen op de copie van de inleveringslij sten op de regel, waar de betreffende inlevering geboekt is. Ook zij, die inmiddels de in richting verlaten hebben, moeten van de goederen ln het bezit gesteld worden. De copielijsten moeten worden ingeleverd bij de distributiediensten, voor de tweede ca tegorie tezamen met de koopbonnen. Voor eventuele restantvoorraden dienen de in stellingen zich te vervoegen bij den plaat selijken vertegenwoordiger van het A.V.A. Machinaal vakkundig slijpen 10 stuks 0.60. Mach. Nat- slijperij „RENA". Depot Klok- steeg 10. Postadres uitslui tend „RENA". Rapenburg 85 Leiden. LED. D.PANTOFFELS m. 39, i hak, i.g.st., ruil. voor kind. schoenen m. 24, moet ook i.g. st.z. Geervliet, Voorstraat 78, Katw. Zee. lewm/ sinds 14 Februari langharig donker grijs hondje (reu), luisterend naar de naam Bobby. Degene, die hierover inlich tingen kunnen geven worden vriendelijk verzocht zich te vervoegen Rapenburg 37, telefoon 23742. Al deze inlichtingen mochten bij de tto terugbezorging, zal flinke beloning vol gen, ook voor vinder. Voor directe levering: prima N.-H. strogele sjalotten, door de NAKG, klasse A. Voor levering begin Maart: geprepareerde plantultjes Primeur, beneden 10 mm. doorsnee en grotere maten. Sedert de inundatie ln Zeeland de meest lonende uien- cultuur. Inlichtingen over cultuur en opbrengst gaarne door dhr. J. Heemskerk. Cz„ Kanaalstraat 39, Rijnsburg. In de Bollenstreek vertegenwoordigd door: C v. Pijpen. Sassenheim. Telefoon 7182. Parlevliet's Exporthandel Sandtlaan 22 Rijnsburg

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1945 | | pagina 2