Van tienduizend jonge eiken PARLEVLIET'S producten Sier rond het oude Paviljoen Overval in de Duinoordstraat DE HCOIKBST IS UW SPAARPOT Jacht op verborgen schatten Frankrijk's oorlogs- en vredesplannen Zware straf op ongeoorloofd onttrekken van stroom Walspoeder in plaats van melk Officiëele Mededeeiingen voot alle seizoenen. HAARLEM Over de beplanting van de verwoeste Hout tegen het einde van de zestiende eeuw zijn verscheidene bijzonderheden be kend. Bij besluit van de Haarlemse vroed schap werd op 10 November 1584 dus elf jaar na het Spaanse beleg begonnen met een nieuwe beplanting van het bos volgens „de Caerte van den Hout gemaect". Aan Claes Beriss werd opgedragen met behuh) van den boswachter Dammas Maer- tens in Amersfoort of op de Veluwe 10.000 eikenbomen voor rekening van de stad Haarlem te kopen. De oudste bomen van de Hout hebben hun jeugd op de Veluwse zandgrond doorgebracht en zijn dus geens zins natuurproducten van eigen bodem. Het terrein, _dat voor de aanplant dei- jonge eiken werd bepaald, was het ge deelte bij het oude Paviljoen, dat tot om streeks 1750 bekend bleef onder de naam van Kleine of Oude Hout. In de archieven bevinden zich nog vergeelde rekeningen, waaruit blijkt, dat het verwijderen van de stompen en stronken niet zonder kosten gepaard is gegaan. De eerste jonge eiken boom is geplant door een zoon van een der toenmalige burgemeesters, Jan van Schoterbosch. Al spoedig bleek, dat de 10.000 eiken nog geen nieuwe Hout zouden vormen. Een besluit, in 1585 genomen, vermeldt namelijk: „dat men de plantinge, soo die nu begonsd is, zal laten blijven en die het met duizend of tweeduizend boomen te vermeerderen" Met deze nieuwe aanplant was het beoogde doel nog niet bereikt. Onze voorouders gingen echter de weg der geleidelijkheid. In 1603 wordt opnieuw ge wag gemaakt van beplantingen in de Hout. Gerard van der Laen, een der schepenen, had in opdracht An plan ontworpen voor de beplanting van de res,t van het oude Haarlemmer Bos. In het stuk, waarin het stadsbestuur opdracht tot de uitvoering van het plan geeft, wordt gezegd, dat deze derde beplanting „ter meeste sieraed ende Oude klanken van de Haarlemmerhout II lust ook voordeel ende dienste van de stad en gemeente met de minste kosten sal be vinden te behooren". Van der Laen kreeg volmacht, alle bomen te kopen, die hij voor z'n doel nodig had en arbeiders in dienst te nemen. In zijn zeer uitvoerige studie van cri Haar lemmer Hout, opgenomen in het weekblad „Eigen Haard" van 6 Juli 1895, zegt Leonard A. Springer van de toenmalige verbindingswegen in de Hout: „Een lange laan was ontworpen van den Kleinen Houtweg naar de Heeren- of Wa genweg in de schuinsche richting van Oost naar West en berekend op den koristen weg tusschen de beide wegen in de rich ting van en naar Leiden, welke richting nog heden ten.dage kenbaar is door nog BURGERLIJKE STAND. Geboren: G. C. BèverdamDekker d.; B. H Kuiken de Cock d.; C. S. FrijnsMaerten z.; J. M. v. d. BergGoedhart d.; H. Koning Hogeland d.; M. E. LanfermeijerVoorham d.; J. M. W. v. Damv. 't Lam d.; M. W. L. de Savornin Lohmanv. Dam v. Isselt z.; R. RoedeSpeelman z.; J. M. Meijer Alsemgeest z.; G. BaardaGroot z.; C. H. v. d. KerkhofBeijersbergen v. Henegou wen d.; P. J. Imminkv. d. Ham d.; A. M. J. .Vagenv. Daenen z; A. M. M. Eggers— Vlek d.; M. C. Rhodiusv. Beeck Vollen- hoven z.; G. PeperSchoon z.; V. v. Looij Komen z.; E. M. v. d. WaalsVellingen d.; M. M. HoutVreenegoor d,; E. G. v. d. PlasJanssen z.; L. H. Knook—v. Tel lingen z.; C. P. LippusMeegdes d.; M. S. v: Duffelenv. Weeren d.; C. C. A. Mathot Borst z.; H. VlugtBlouw z.; P. Ass- mande Graaf d.; M. J. SouwerPoelgeest d.; S. E. Vreenegoorv. Brakel d.; G. Jonk Plat d.; G. v. d. VlugtJanssen z.; A. M. RegtopVanhauten z.; S. G. Bakker Lifcjthart d.; M. A. Opdamv. Maris z.; J. C. Wassenaar-v. Berk d.; J. P. Bousema de Graaff z.; L. L. J. Mul—de Wolf. d. Gehuwd: W. H. Brosens en J. M. v. Kam pen; H. M. Kltseroo en A. Beljaards. Overleden: J. Stolp, 69 j.; H. C. W. A. Hazekamp, 73 J.v H. Hoogkamer, 78 j.; J. Bos 62 j.; H. J. A. Pinxteren 4 m.; R. A„ 44 d„ z. van J. Warmer; E. Wiessenberg, 71 j.; R. A„ 6' m„ z. van C. A. Steenkist; E. RoestHendriks, 73 j.; H. A., 13 d„ z. van P. J. Mulder; I. J. Nijemantlngde Bruijn. 41 j.; W. G. H. Jacobs. 82 j.; M. van der KroftFlaman, 81 j.; F. van der Made, 69 j.; H. C. Voetelink, 77 j.; J. Ta ter, 73 j.; H. C. J. BaumKoopman, 69 j.: C. Vols. 79 j.; B. H. Dankbaar, 83 j.; K. Hoogeboom, 58 j.; J. Boot, 58 j.: I. K. K. v. d. SmissenGoette, 69 j.; A. J. Cliteur, 43 j.; H. J. Boerendansvan Tinteren. 65 j.; J. van Asten, 67 j.: J. H van Elten, 80 j.; G.. 7 m„ d. van G. van Heusden; W. C. Bouma. 18 j.; J. H. J. Koperberg, 25 j.; P. IL Martin, 54 j.; J„ 7 m„ z. van W. Stringer; A. J. Prijsv. d.. Lelie, 46 j.; B. A. Willemse. 37 j.; H. M. van Maanen Willemse, 78 j.; M. C. ZwaanKoomen, 80 j.; W. WiardaIke, 63 j.; H., 3 j„ z. van H. van Meurs; M. E. Micavan Heulen, 83 j.; H. F. L„ 22 d„ z. van W. Heimering: J. W. H„ 22 m„ z. van J. W. Witjes; E. Starreveld, 74 j.; N. G. Brink, 76 j.; J. van Minnen, '45 j.; G. -Schenk. 75 j,; T. Blankwater. 74 j.; B. de 'Nooij, 68 j.: C. F. M. WestermanKoch, 80 i.: L. C. Kas Albracht, 70 j.: J. W Beetz, 73 j A. Dries- sen, 76 j.; A. C. L. Vermeer, 70 j. aanwezige boomen, die toen of later langs dien weg geplant zijn. Het wcrdt het zoo genaamde Zandvoortsche of Werkmanspad genoemd. Zoowel bij den Kleinen Houtweg als bij den Wagenweg, hoek Spanjaards laan, is de oude weg te volgen, aleen onder broken door de Buiten-Sociëteit. Deze weg vormde jaren lang de Zuidoostelijke grens van den eigenlijken Grooten of Nieuwen Hout." Het isniet bekend, of het ontwerp van Van der Laen verder ging, vermoedelijk wel, doch tot aan 1664 heeft men nieuwe uitbreidingen achterwege gelaten. Een lofzang Het jonge hout van de nieuwe Hout groeide snel. Het duurde niet lang of het nog onvolledige natuurpark was populair bij de Haarlemmers. Dit blijkt onder meer uit een gedicht, dat Amnzing in 1621 schreef in zijn werk Beschrijving® ende Lof der stad Haarlem". Wij laten een ge deelte van deze poëzie in gezwollen taal volgen: „Ten Suyden van het Sparen Rijst steyl tot in de locht, Of 't Noordsche masten waren. Een dick en dicht geboomt met groenicheid bekleed. Hetwelk men 't Bosch, of meest den Hout van Haerlem heet. Ey lusthof onser stad! Prieel niet om verschonen Voor ons en die om ons aen alle kanten wonen!" De dichter bezingt voorts de schoonheid der bomen, de wegen „met blad'ren over welfd" en „het lief gequeel en 'tvog'len tierelier". Maandagavond vervoegden zich vijf tot zes personen aan een woning in de Duin oordstraat, waar op dat ogenbük twee damë-s aanwezig waren. Met een pistool werden de bewoonsters in bedwang ge houden, waarna het huis doorzocht is. Gestolen zijn levensmiddelen en linnen goed. LINNENGOED GESTOLEN. Tijdens afwezigheid der bewoners heeft men zich toegang verschaft tot een woning aan de Parklaan. Kasten zijn doorzocht en ver mist worden 14 lakens, 14 slopen, 15 bad handdoeken, 12 theedoeken, 13 handdoe ken, 3 stel interlock-goed en een leren herenjekker. INBREKER INGEREKEND. Dezer dagen werd ingebroken in een pakhuis van -een drogist aan de Burgwal en de buit bestond o.a. uit zeven hl. anthraciet. In verband hiermee heeft de recherche den achttien-jarigen fabrieksarbeider W. K. aangehouden, die bekend heeft de in braak te hebben gepleegd. Bij een huis zoeking vond men pakpapier, zakken, soda, textiel en andere goederen, welke ook van inbraken afkomstig waren. VELSEN-IJMUIDEN BURG-ERLIJKE SATND. Geboren: C. v. Duyvenvoorde, d.; AL J. Schong, d.; T. Struys, d. en. z.; Ph. Prins, d.; L. Ap- troot, d.; C. J. Bakker, z.; A. de Witte, d.; C. M. v. Dijk, d.; J. P. Dekker, d.; C. Warmehhoven, d.; A. Krab, z.; F. J. Dem- mers, d.; C. J. Nielen, d.; T. P. Huyboom.d. Overleden: P. Groen, 1 mnd., z. v. D. Groen en A. M. Wigmans; C. C. Post, 69 j., echtgen. v. J. M. Kneppel. Ondertrouwd: A. J. Koster en A. Baak; W. v. d. Star en A. Starreveld. Gehuwd: J. Zijlstra en L. in 'tVelt; T. Goedhart en M. Labee. ZAANDAM HOUT EN LEVENSMIDDELEN GE STOLEN. De afgelopen week werd bij de politie verscheidene malen aangifte gedaan van diefstallen van hout. Zo werd een grote partij gestolen uit een loods van de firma Konijnenburg in het West- ijderveld. Uit een woning aan de Gedempte Gracht werden twe.e mud aardappelen, een partij rode kool en een konijn ge stolen. Van een boer aan de Kanaalkade werd tien mud tarwe gestolen. GOEDE VANGST VAN DE POLITIE. Destijds werd bij een inbraak in de garage van Sip aan de Savornin Loman- straat een partij brandstof gestolen. De politie is erin geslaagd de daders van deze diefstal te arresteren. OOSTZAAN GEITENDIEF GEPAKT. Als ver dacht van diefstal van een geit heeft de marechaussee gearresteerd V. te Oostzaan. Na een bekentenis te hebben afgelegd is de man weer op vrije voeten gesteld. Amateurs, gelegenheidsslopers en slopers van professie wedijveren sedert enige maanden om een deel van Amsterdam met de grond gelijk te maken. Helemaal juist uitgedrukt is dat niet: de begeerte naar hout is immers hoojdzaak en het met de grond gelijkmaken van voorheen dichtbevolkte volksbuurten ivordt slechts als bijsaak beschouwd. Zo snel als de slopers zijn met het bergen van alles wat hout is, zo traag zijn zij met het opruimen van het puin of met het slechten van overeindgeble- ven muren. Inplaats van bouwputten laten de slopers kelders vol puin ach ter, ivant zodra het laatste hout bin nen is, wijkt de belangstelling voor het karwei. Sedert kort is daar verandering in gekomen. Het gerucht heeft zich snel ver spreid: ,Jn de Jodenbreestraat heb ben slopers een ijzeren kist boordevol goud en zilver gevonden..." De wildste verhalen doen de ronde - en de gevolgen blijven niet uit. Waar gisteren een bijl, een koevoet, een hamer en een beitel nog als voor naamste gereedschap gold voor alle amateurs op zoek naar brandhout, woelt men thans in de puinhopen met spade en houweel. Eerst klom- men de slopers tot in de kapspanten om wat panlatten los te breken, thans wroeten zij in hei puin om eerder dan een ander de keldervloer te be reiken. De kisten met goud en züver kunnen zich overal bevinden, dus gaat het er om zo snel mogelijk over al te wroeten en te zoeken. De jacht op de verborgen schatten is begonnen.Een ieder beproeft zijn géluk... LEIDS NIEUWS HOE LEIDEN SPAARDE. Bij de LeidSe Spaarbank is in de maand Januari ingelegd 230.514,86 en terugbetaald 139.483,72; ingeschreven zijn 110 nieuwe inleggers; 29 boekjes werden uitbetaald. Het tegoed der 20474 inleggers, hier onder begrepen 1356 deelnemers aan de afhaaldienst, bedroeg eind Januari 1945 10.552.570,37 zonder rente over 1944. De afhaaldienst heeft deze maand 16.997,25 ontvangen in 5667 posten; 93 spaarbusjes werden ter lediging aange boden met een gezamenlijke inhoud van 1.654,66. LEIDSCHEDAM OPENSTELLING GEMEENTEHUIS. In verband met het kolengebrek is het gemeentehuis van heden af slechts voor het publiek geopend van Dinsdag tot en met Vrijdag van 9.30 tot 12 uur en op Za terdag en Maandag alleen voor aangifte geboorten en overlijden van 9.30 tot 12 uur. UITREIKING VITAMINE-TABLETTEN. Voor kinderen van drie maanden tot en met drie jaar kunnen weer vitamine-tablet ten worden afgehaald en wel heden van 10 tot 11 uur in de openbare lagere school aan de Westvlietweg voor bewoners van Westvlietweg, Park Leeuwenberg en Viruly- Jaan, 's middags van 2 tot 3 uur in café Van Geylswijk, Dr. van Noortstraat 74, voor bewoners van Kniplaan, Meerlaan, Meer- en Geerweg, Meeslouwerweg, Dr. van Noortstraat, Oosteinde, Oostvlietweg van no. 40 af, Stompwijkseweg van no. 33 af, Westeinderweg, en van 10 tot 12 uur ten gemeentehuize, afdeling 2, voor de overige inwoners. BUITENLAND GENÈVE, 7 Febr. In een radiorede heeft generaal De Gaulle gesproken over Frankrijks oorlogs- en vredesplannen en daarbij o.a. verklaard, dat het Franse le ger overwegend aan de bezetting van Duitse gebieden zal deelnemen. Ten opzichte van de besprekingen in de conferentie van Drie zei De Gaulle, dat Frankrijk zich door niets verplicht zal gevoelen aan dat gene, wat het niet gelijkgerechtigd met de anderen besproken en goedgekeurd heeft. De definitieve medewerking der Franse strijdkrachten langs de gehele Rijn heeft de afscheiding van de linker Rijnoever en van het Roergebied tot voorwaarde. De onafhankelijkheid van Polen, Tsjecho- Slowakije, Oostenrijk en de Balkanstatea zijn voorwaarden, die door Frankrijk als es sentieel worden beschouwd. Frankrijk hoopt over enkele dagen ook een bondge nootschap met Engeland aan te gaan, zodra 'Engeland zijn toestemming heeft gegeven tot datgene wat Frankrijk tegenover Duits land essentieel acht. De Gaulle rekent er op, goede betrekkingen te kunnen aan knopen met een vernieuwd Italië. BINNENLAND Van bevoegde zijde wordt erop gewe zen. dat het ongeoorloofde onttrekken van electrische stroom aan afgesloten leidin gen op grond van de beschikking van den Rijkscommissaris over de uitzonde ringstoestand als het in gevaar brengen van de verzorging vervolgd zal worden. Slechts de autoriteiten, bureau's, in richtingen. bedrijven en personen, die daartoe van bevoegde zijde uitdrukkelijk gemachtigd zijn. mogen stroom gebruiken. Ieder optreden, dat de voorziening in gevaar brengt, wordt op grond van het decreet van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandse gebied betreffen de de uitzonderingstoestand van 12 Mei 1944 met de dood gestraft. Poging en deelneming zijn op gelijke wijze straf baar als het voltooide strafbare feit. DEN HAAG. 6 Febr. Gedurende het tijdvak van 21 Jan. tot 3 Febr. gaven de noodrantsoenbonnen melk in de provin cies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht geen recht op het kopen van II 1. melk, maar op I 1. melk plus 100 gram wals poeder. Ook na die datum geven deze bon nen in genoemde provincies tot nader or der nog recht op het ontvangen van deze hoeveelheden in de distributiekringen Alk maar, Barsingerhorn, Bergen, Langedijk, Castricum, Enkhuizen, De Rijp. Haren karspel. Heerhugowaard, Heiloo, Den Hel der, Hoorn, Medemblik, Ouddorp, Span broek, Venhuizen, Wieringermeer, Wognum, Zwaag en Zijpe. In de overige distributie kringen in deze provincies kan op deze bonnen 20O gram walspoeder worden be trokken. De slechte melkpositie- was oor zaak, dat In het tijdvak van 21 Januari tot 3 Februari zelfs bedoelde I 1. melk niet overal ten volle afgeleverd kon wor den. In verband hiermede wordt bepaald, dat een eventuele achterstand niet inge haald mag worden in melk, maar in wals poeder met dien verstande, dat voor iedere 1 1. melk, die op deze noodrantsoenbonnen te weinig is afgeleverd, 25 gram walspoe der afgeleverd moet worden. De geldigheidsduur der bonnen E 01 (lOi 1. melk) en D 01 (600 gram taptemelk- poeder of 6 1. taptemelk) van het inlegvel wordt verlengd tot en met 17 Februari a.s. Kaastoewijzingen op bon 321 De detaillisten dienen de bonnen 321 vóór of op Dinsdag 13 Febr. in te leveren. De te ontvangen toewijzingen geven recht op het kopen van kaas. De aflevering van dë kaas aan het publiek dient te geschie den in het tijdvak van 18 Febr. tot en met 3 Maart a.s. Inlevering groentebonnen 314 Handelaren in groente en fruit in de ge meenten in het westen des lands waar de zg. „klantenbinding" voor groente is inge voerd, dienen de bonnen 314 op Maandag 12 en Dinsdag 13 Febr. in te leveren ter verkrijging van toewijzigen, welke zij van 12 t.m. 14 Febr. a.s. bij de plaatselijke ver- deelkantoren moeten inleveren, ten einde toewijzingen te verkrijgen, waarmede zij zich van 18 Febr. t.m. 3 Maart '45 moeten bevoorraden. Deze bonnen hebben de waar de «van 1 rantsoen. Gorttoewijzingen op bonnen 316 en 317 De detaillisten die op de bonnen 316 en 317 van de derde noodkaart 125 gram grut terswaren hebben afgeleverd, dienen deze bonnen bij de distributledienst in te leve ren van 11 t.m. 17 Febr. a.s. Zij ontvangen hiervoor toewijzingen gort. Deze toewijzin gen geven voorlopig geen recht op het kopen van grutterswaren, doch dienen door de detaillisten zorgvuldig te worden be waard. Kaastoewijzingen op bon 310 De distributiediensten zullen tegen in levering van de bonnen 310 toewijzingen voor kaas uitreiken. Op deze toewijzingen kan tot nader order geen ktfas worden ge kocht. Rijst toewijzingen op de bonnen B 352 Handelaren dienen de bonnen B 352 Don» derdag 8 Febr. bij de plaatselijke distribu tiediensten, ter verkrijging van rijst, in te leveren. De leveranciers dienen de te ont vangen toewijzingen bij hun grossiers in te leveren, die deze zonder omwisseling in verzamel toewij zingen voor de bevoorrading moeten doorgeven. Voor directe levering: prima N.-H. strogele sjalotten, door de NAKG, klasse A. Reuzenbl. Excelsior zomervlollerenzaad, elite ras, wit en rood. I Voor levering begin Maart/: geprepareerde plantuitjes Primeur, beneden 10 man. doorsnee en grotere maten. Sedert de inundatie ln Zeeland de meest lonende uien- cultüur. ijjTf inlichtingen over cultuur en opbrengst gaarne door dhr. J. Heemskerk, Cz„ Kanaalstraat 39, Rijnsburg. In de Bollenstreek vertegenwoordigd door: C. v. Pijpen. Sassen helm. Telefoon 7182. Parlevllet's Exporthandel Sandtlaan 22 Rijnsburg

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1945 | | pagina 2