DSGMIT Uit het nicotine-tijdperk DE HOOIKIST IS UW SPAARPOT PARLEVLIET'S producten 1 Zware straf op ongeoorloofd onttrekken van stroom Aanvulling wachtgeldregeling Pensioenbetalingen over 1945 Belgische ministers trekken ontslagaanvrage in Zuid-Amerikaanse Staten moeten Duitsland oorlog verklaren Voormalige Griekse ministers zullen terechtstaan Een interessant pijpen- museum te Gouda Wat inbrekers buitmaakten Inbrekers schoten op de politie Waar is Hendrik Vrugt? Nog steeds grote belangstelling voor de keuken De Haagse hulpactie COED VERDUISTERD GOED BESCHERMD voo/ alle seizoenen BINNENLAND Van bevoegde zijde wordt erop gewe zen, dat het ongeoorloofde onttrekken van electrische stroom aan afgesloten leidin gen op grond van de beschikking van den Rijkscommissaris over de uitzonde ringstoestand als het in gevaar brengen van de verzorging vervolgd zal worden Slechts de autoriteiten, bureau s, in richtingen, bedrijven en personen, die daartoe van bevoegde zijde uitdrukkelijk gemachtigd zijn, mogen stroom gebruiken. Ieder optreden, dat de voorziening in gevaar brengt, wordt op grond van het decreet van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandse gebied betreffen de de uitzonderingstoestand van 12 Mei 1944 met de dood gestraft. Poging en deelneming zijn op gelijke wijze straf baar als het voltooide strafbare feit. DEN HAAG, 6 Febr. De geldigheids duur van de algemene regelen van 21 Dec. 1944 Inzake goedkeuring en subsidiëring vpn wachtgeldregelingen blijft tot en met 31 Maart a.s. gelden Tevens is nu uitdruk kelijk bepaald, dat werkgevers, die een wachtgeldregeling hebben met schaal 2 <42, 30 en 24 uren) de uitkeringen uit eigen middelen mogen aanvullen "ot teD hoog ste 48 uren voor gehuwden en kostwinners. 34 uren voor 18-jarige en oudere niet bii ouders inwonende ongehuwden en 26 uren voor bij ouders inwonende 18-jarige en oudere ongehuwden, alsmede voor alle on gehuwden beneden 18 jaar. Uitkeringen aan beambten mogen door den werkgever uit eigen middelen worden aangevuld tot 100 pet. van het loon. doch uitsluitend voor gehuwden en kostwinners. DEN HAAG, 6 Febr. De Pensioenraad deelt mede, dat door bepaalde oorzaken ernstige vertraging is veroorzaakt in de werkzaamheden, o.m. Inde pensioenbeta ling over het eerste kwartaal 1945, welke medio Februari a.s zou geschieden Er moet derhalve rekening mee gehouden worden, dat een deel der pensioenen ten laste van het Algemeen burgerliik pensioen fonds niet tijdig zal kunnen worden be taalbaar gesteld. De Pensioenraad stelt alles ln het werk om die vertraging zoveel moge- li ik te beperken. Correspondentie hierover zal onder deze omstandigheid onbeantwoord blijven. Het landgoed „Slangenburg" gelegen ln de gemeenten Doetlnchem en Zelhem gi oot 692 ha, is aangemerkt als een land- p-ed. als bedoeld ln artikel 1 der Natuur- sehoonwet 1928. Met deze bepaling ls het landgoed voor het publiek toegankelijk gesteld. BUITENLAND STOCKHOLM, 5 Febr. United Press meldt uit Brussel: Hoewel de Belgische regeringscrisis is uitgesteld, doordat de socialistische minis ters hun ontslagaanvrage hebben inge trokken om Pierlot in de gelegenheid te stellen, in de kamer van afgevaardigden de kritiek te beantwoorden, is het toch aan geen twijfel onderhevig, dat de socia listische ministers zullen vasthouden aan hun besluit tot aftreden. STOCKHOLM, 5 Febr. Naar de New- Yorkse correspondent van „Svenska Dag- bladet" meldt heeft Roosevelt aan Uru guay, Peru, Ecuador, Paraguay, Vene zuela, Chili en Argentinië een boodschap gericht, waarin hij deze landen waarschuwt omdat zij totdusver alleen de diplomatieke betrekkingen met Duitsland hebben ver broken en nog geen oorlogsverklaring hebben gezonden. Zou dit bericht, aldus de Zweedse correspondent, ln bijzonderheden bevestigd worden, dan zou deze boodschap van Roosevelt een sterke terugslag kunnen h-bben op de aanstaande inter-Amerikaan- se conferentie in Mexico aan het eind van deze maand. LISSABON, 5 Febr. De Griekse minis ter van justitie heeft volgens Reuter me degedeeld. dat negen voormalige ministers terecht zullen staan. Zij worden per vlieg tuig uit Egypte verwacht en zullen afzon derlijk terecht staan. Onder hen bevindt zich John Rallls. de laatste Griekse minis ter-president-tijdens de bezetting van het land door de Duitsers en generaal Panga- los. de Griekse dictator van 1922. Als oude Arabische staat heeft Jemen naar Exchange uit Cairo meldt, aan het Egyptische ministerie van buitenlandse za ken medegedeeld, dat het zich aansluit bij de Arabische Liga. Wij roken niet meer. Het is afgelopen met de bonnen en praat niet van clandestiene tabak, de prijzen zijn al te gek geworden. Denken wij in dit nicotineloze tijdperk aan onze voorvaderen, "he zo erg veel rookten, denken wij aan de oude Goudse pijpen, de varkensleren zakjes met knaster en varnas, de tondeldoos Uie wij in deze ook al luciferloze tijd zo gaarne zouden terugwensen. Denken wij aan Gouda... Aan de Westhaven te Gouda staat een mooi, oud huis, voorzien van een flink uit hangbord, waarop men een ijverig rokenden neger ziet afgebeeld Het is het huis De Moriaan, waarin sinds begin 1938 het Goudse Pijpenmuseum is gevestigd. Dat kleine museum (het beslaat drie kamers van het uit 1643 daterende huis) bevat een schat van oude pijpen uit allerlei landen en vele interessante voorwerpen, die betrek king hebben op de pijpenfabricage door alle tijden. Eerste pijpenmakers Gouda ls eeuwenlang de stad der pijpen makers geweest. En toch ls die industrie oorpronkelijk niet Inheems, want de eerste Goudse pijpenmakers waren Engelse solda ten uit het leger van Prins Maurits, die zich omstreeks 1600, toen ook in ons land het toeback suygen populair begon te wor den, op het maken van aarden pijpen gin gen toeleggen. De plaats was zeer gunstig gelegen daarvoor, want daar Tergouw altijd een bekend pottenbakkerscentrum was ge weest. konden de pijpenmakers al heel ge makkelijk hun grondstoffen aangevoerd krijgen. En ook de tijden waren gunstig, want Juist was in Engeland, waar het pijp roken toen reeds zeer populair was, het monopolie van de pijpenfabricage aan de Staat getrokken, ten einde de belastingen op de pijpen te kunnen verhogen. Zo doende vonden de goedkopere Goudse pij pen op alle markten gretig aftrek en in de bloeitijd der industrie telde men bin-; nen Gouda dan ook niet minder dan 500 pijpenfabrieken. Iedere fabriek had een eigen merk, dat in al haar pijpen werd aangebracht, en wanneer er in Gouda pij penmarkt was, liep een speciale beamote met een bord, waarop alle merken van de Goudse pijpenmakers stonden aangegeven, te controleren, of er geen ongemerkte pij pen verhandeld werden. Dat merkenbord is nog in het museum te zien. Een der aardigste voorwerpen uit de verzameling ls de oude, houten brandkast, die eens aan een eigenaar van De Moriaan behoorde. Het is een stevige kast van dikke eiken planken en in een aantal vakjes ver deeld, waarop ln half uitgewiste letters te lezen staat, waarvoor zij dienden. Er zijn vakken voor: schellingen, ducaten, Zeeuwse en Hollandse drie guldens en rijksdaalders. Heel mooi zijn de verzamelingen pijpen ln allerlei vormen. Men kan er de Duitse Biedermayer-pij pen van omstreeks 1800 bewonderen, beschilderd met allerlei por tretten en figuren, men vindt er grillige Turkse pijpen en de rookinstrumenten der eerste kolonisten in Virginia, vreemde Spaanse pijpen en natuurlijk de Gouwe naars uit alle eeuwen. De hele lange Goudse pijpen, die van ruim een halve meter lang, dateren uit het midden der vorige eeuw, en de toenmalige eigenaar van De Moriaan had alleen een uithang bord waarop de nikker een kort neus- warmertje rookte. Geen nood, er werd een schilder gehaald, en naast het neuswar- mertje kreeg de neger ook nog een lange, moderne Gouwenaar ln zijn mond, zodat hij weer gekleed was „naar de eisen des tijds". Ook dit bord prijkt nog aan een wand in het museum. Aards paradijs Rokers, wat moet het een genot geweest zijn, in die oude winkel tabak te kopen. Allerlei soorten had men er, netjes opge borgen in grote koperen dozen of in Delftse blauwe vazen en tot op het gram nauw keurig werd het onsje geurig kruid afge wogen. Dan stempelde de winkelier het zakje met het oude firmastempel en tevre den ging de koper de oude Westhaven weer op In de vroegere slaapkamer van den tabakhandelaar ziet men een mooie schouw. Zij wordt gestut door twee beel den: Goudse weeskinderen. Ook de ach terkamer waarin een prachtig licht door de groen glas-in-loden bovenramen valt, heeft een aardige schouw. In die kamer kan men bovendien heel mooi meubilair van den ouden tabakshandelaar bewonderen. De pijpenindustrie, die eenmaal de be langrijkste industrie van Gouda was, wordt thans niet meer zoveel uitgeoefend. Er zijn tegenwoordig nog twee fabrieken, die zich nog immer houden aan de ver vaardiging van de bekende witte Goudse pijpen met allerlei stelen, korte en lange en in allerlei vormen, van de doorroker tot het simpele twee-cents neuswarmertje. En wie in Gouda komt. mag een bezoek aan het oude, statige huis aan de Westhaven niet verzuimen. Het is een ongemeen ge not, een uurtje te vertoeven in dit mu seum, waar pijpen uit alle eeuwen en van alle windstreken zijn samengebracht. Men kan er alle dagen van 10 tot 16 uur te recht. HAARLEM Inbrekers hebben een bezoek gebracht aan het filiaal van de fa. De G. in de Marnixstraat te Haarlem. Zij verdwenen met. een hoeveelheid puddingpoeder, aard appelmeel, bloem en vermicelli. Eveneens werd ingebroken in een filiaal van de zelfde firma in de Amsterdamstraat, waar puddingpoeder, aardappelmeel, custard, vermicelli, macaroni, kindermeel, bloem, stroop, suiker, broden alsmede een snel weger met gewichten en een bureauklokje werden gestolen. Uit een pakhuis aan het Klein Heilig land verdween een grote partij meubelen. Een melkhandelaar vermist uit een schuur zijn woning aan de Gasthuislaan tien kilogram gemalen tarwe en een hectoliter cokes. Uit een aardappelpakhuis in de Spaarn- wouderstraat zijn bij een inbraak ont vreemd achthonderd kilogram pootaard- appelen, honderd kilogram Eigenheimers, tachtig kilogram Bevelanders, een kist rode kool, twee kisten wortelen en drie kisten uien. Voorts is ingebroken in een huis in de Lombokstraat. Gestolen zijn vijftien mandflessen met essence voor het berei den van likeur, dertig liter jenever vijf blikken Reine Claude, vier blikken peren en zes liter suikerstroop. De inbrekers hebben waarschijnlijk gebruik gemaakt van een sleutel, welke de bewoner sinds enkele dagen miste. KWARTEEUW BIJ DE POLITIE. De heer H. Broekman, hoofd-opperwacht- meester, werkzaam bij de economische afdeling van het Haarlemse politiecorps, vierde zijn zilveren jubileum. Kapitein A. S. de Jong heeft hem toegesproken en als blijken van waardering een aantal boekwerken aangeboden. Ook van andere zijden ontving de heer Broekman geluk wensen. Er is een overval gepleegd op de krui denierszaak van den heer R. in de Korte Begijnestraat. De politie werd terstond gewaarschuwd en toen enige agenten en rechercheurs ter plaatse kwamen, ont stond een vuurgevecht waarbij twee rechercheurs zo ernstig werden getroffen, dat zij in het St. Elisabethgasthuis moes ten worden opgenomen. De daders wisten te ontkomen met enige kazen, toiletzeep, tarwe en een blik met honderd busjes groentesoep. De commissaris der recherche verziekt opsporing van den minderjarigen Heitirik Vrugt, geboren te Haarlem op 27 April 1930, die sedert 24 Januari spoorlots is verdwenen. Zijn signalement luidtang ongeveer 1.55 meter, rond gezicht, dolker haar, donkere ogen, gekleed in grijze jas, geruite das, bruine bivakmuts, bauw werkjasje, korte bruine broek, lichte kaïe- kousen, zwarte hoge schoenen. Hij lopt enigszins mank. HEEMSTEDE WEER VEEDIEFSTALLEN. De poli tie heeft drie Heemstedenaren en twee Haarlemmers aangehouden wegen geiten diefstal. Uit een 'schuurtje werden twaalf konij nen gestolen. Ten nadele van den landbouwer J. werd een paard gestolen. Een bewoner van de Zomerlaan mist drie geiten. Ten nadele van een bewoner van de Javalaan wer den drie konijnen ontvreemd. WESTZAAN BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hilligje, d. v. J. Klepper en A. Idema; Jakob K„ z. v. G. Dresselhulzen en T. M. Graaf; Elisabeth C„ d v. P. Lammes en A. Temper; Roelof, z. v. A. Haringa en L. Kranghand. Getrouwd: G. Bos en A Kroes. Overleden: Pieter Schipper. 61 J„ geh m. D. de Boer; Trijntje Vloon, 73 J., geh. m. H B. Mars. OOSTZAAN KRUITMAGAZIJN VERDWEEN. Een kruitmagazijn, alsmede een daarbij staande onbewoonde woning op de grens van Zaandam zijn thans door inwoners geheel gesloopt. Al het hout is wegge haald en meegenomen. Alleen de stenen muren staan nog overeind. Vraag Uw Apotheker of Drogist nooit zoo maar om „kalk".... vraag hem DAGRA- VIT, het ideale kalk/ Vitamine D-preparaat! Kalk, phosphor en Vi tamine D, als Ideale samenwerkersl Voor toekomstige moeders en groeiende kinde ren!- Bij Apothekers en erkende Drogisten. O. A. do Graal't Handel Industrie OAGRA C.V.. PotlD. 605. A dam-C ZAANDAM Ondanks de oproep van verleden week, hebben zich ook deze week weer velen voor de maaltijden van de keuken gemeld. Practisch is het aantal gegadigden niet teruggelopen, wel een bewijs dat deze verstrekking op prijs wordt gesteld Slechts enkele honderden gaven aan de oproep om niet deel te nemen gehoor terwijl het aantal nieuwe gegadigden minder groot was. Inmiddels zijn de mo gelijkheden tot bevoorading van de keu ken weer aanzienlijk uitgebreid en dus hoopt men thans de moeilijkheden weer het hoofd te kunnen bieden. HAAGS NIEUWi Op verzoek van de vereniging tot be scherming van de Nederlandse aardappel- handel (V.G.N.A.) heeft de Organisatii vrijwillige voedselvoorziening te Dei Haag het transport van suikerbieten van Zoetermeer naar Den Haag ter hand ge nomen. Zo vertrok Zaterdag j.l. een colon ne van ruim 50 wagens met het resultaat dat die avond pl.m. 25.000 kg. suikerbieter kon worden aangebracht. Ook Maandag en Dinsdag zijn transporten gegaan. Maandagmiddag ontving de organisatii echter van den provincialen voedselcom- missaris van Zuid-Holland Opdracht di1 vervoer de beëindigen op grond van hel feit, dat het transport van suikerbieten thans op andere wijze voldoende gewaar borgd is. Wanneer de noodzaak daartoe dringt zal de provinciale voedselcommissari: voor Zuid-Holland opnieuw met de O.V.V samenwerking zoeken. Voor directe levering prima N.-H. strogele sjalotten door de NAKG. Klasse A. ReuzenbL Excelsior zomervtolterenzaad. elite ras. wit en rood Voor levering begin Maart: geprepareerde plantultjo r Primeur, beneden 10 mm doorsnee en grotere maten t Sedert de Inundatie ln Zeeland de meest lonende uien- p cultuur I &gfr Inlichtingen over cultuur en opbrengst gaarne door dhr J Heemskerk. Cz. Kanaalstraat 39. Rijnsburg 5 In de Bollenstreek vertegenwoordigd door; C v. Pijpen 1 Sassenheim Telefoon 7182 Parlevllët's Exporthandel Sandtlaan 22 Rljnsburc

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1945 | | pagina 2