PARLEVLIET'S producten kinderfoto's Studio Koopman AU BONGOUT. J. J. van der Steeg overleden Extra keuringen voor Watten- ff en Landstorm Brigade Nederland Keuringen voor het Deutsche Rote Kreuz Techniek helpt ook in deze tijd Eerste handwagentransport naar Zoetermeer Tweede Centrale Keuken ADVERTENTIËN SCHEERMESJES Deelneming aan de Centrale Keuken Ofïiciëele Mededeelingen voor alle seizoenen W1NKELGALËRIJ6ANGET?E 8 LEIDEN HAARLEM Dieven aangehouden Bij diefstal van twee geiten en een po ging tot braak in de omgeving van de Zijlweg, waaraan zes personen deelna men, heeft de Duitse politie drie daders aangehouden. Twee anderen werden spoe dig daarop aangehouden en L. M„ die wilde vluchten, werd neergeschoten. Aan de Haarlemse politie zijn overgeleverd de 36-jarige L. T., de 26-jarige A. A. T„ de 24-jarige A. S., de 44-jarige J. P. V. en de '29-jarige J. S. Verdacht van inbraken heeft de re cherche H. J. B., 25 jaar, vader en zoon L. H. V., resp. 58 en 31 jaar en den 30-ja- rigen J. O. B. aangehouden. Tijdens surveillance zagen leden van de ordedienst, dat enige jongemannen in een kruidenierswinkel aan de Wagenweg hadden ingebroken en een zak bruine sui ker gestolen. Het waren G. H. en W. H„ F. J. van S., J. H. S. en B. J. S. Des nachts hoorde de eigenaresse van een kolenpakhuis aan de Essenstraat la waai en waarschuwde de politie. Het bleek, dat zeven personen n.l. T. S., 51 jaar, W. H„ 55 jaar, P. V., 44 jaar, T. C. L„ 34 jaar, P. v. d. K„ 28 jaar, T. D„ 25 jaar en F. van D., 17 jaar bezig waren, brandstoffer te stelen. Zij zijn naar het bureau van politie overgebracht. Ten nadele van een caféhoudster aan de Botermarkt zijn uit haar slaapkamer een bedrag van 1100 gestolen en uit een schuur vier konijnen. Als verdacht van' deze diefstal zijn E. E. V. en V. van B. aangehouden. Zij hebben een bekentenis afgelegd. In de ouderdom van 69 jaar is alhier overleden de heer J. J. van der Steeg, die vijftig jaar zijn krachten gegeven heeft aan de Haarlemse Orkest Vereniging. 1 Mei 1893 verbond hij zich als clarinettist aan het muziekcorps van de toenmalige schutterij, waaruit eerst het Haarlem's Muziekcorps en later de H.O.V. is ont staan. Behalve clarinet speelde de heer Van der Steeg ook viool. Vele jaren nam hij een plaats in onder de tweede violisten. Maandagmiddag is zijn stoffelijk over schot op de algamene begraafplaats ter aarde besteld. DAT WAS TE VEEL! Een Haarlem se brandstoffenhandelaar had in zijn tuin aan de Pijlslaan een aardig reclame-ob ject. Daar lag, gedeeltelijk begraven, een brok steenkool van 350 kg. en trok veler aandacht. Van het standpunt van stadge noten, die niet meer de beschikking had den over brandstof bezien, was het brok „een steen des aanstoots" geworden. Dat is voor onbekenden aanleiding geweest het brok te stelen. INBREKERS OP PAD. Uit een pak huis van de Vooruitgang aan de Byzan- thiumstraat in het oostelijk deel der stad zijn o.m. vijf balen van 50 kg gortmout, 130 pakjes waspoeder en 4 hl. aardappe len gestolen. Bij inbraak zijn uit de Huishoud- en Industrieschool aan het Voorhelmplein een twaalfdelig eetservies en lepels, vorken en messen gestolen. DIEFSTALLEN. Ten nadele van den vrachtrijder v. Z. zijn twee wielen met banden van een vrachtauto gestolen. Een bewoner van de Hyacinthenlaan ver mist een ton cokes, een bakfiets, een boor machine, timmergereedschap en een partij gerepareerde klompen. Bij de politie zijn weer 4 gevallen van overvallen op bakkerskarren aangegeven. In de Da Costastraat bestormden tien vrouwen een wagen en stalen 39 broden, in de Oranje boomstraat bij de Sterrebosstraat stalen vier mannen en een aantal vrouwen 58 grote broden, 20 kleine broden en 3 rogge broden, op de Kleverlaan werden 20 bro den uit een wagen gestolen en op de Westergracht 22 stuks. VELSEN-IJ MUIDER BURGERLIJKE STAND. Geboren: J. v. Dijk, d.; C. J. Gordijn, d.; G. Ros, z.; A. C. Jonker, z.; W. F. Serlie, z.; S. C. Langbroek, z.; J. J. Stol, d.; M. Lang broek, d. Getrouwd: J. Zijlstra en L. in 't Velt; T. Goedhart en M. Labee. Ondertouwd: M. Paardekooper en G. Rombout. Overleden, G. de Jager, 56 j. echtgen. v. H. den Hertog. Wegens de zeer vele aanmeldingen vinden op het fj-Ersatz-Kommando Niederlande, Korte Vijverberg«5 Den Haag op Dinsdag 6 Februari des morgens van tien tot twaalf uur en in Rotterdam in het „Deutsches Haus" Westzeedijk op 7 Februari des mor gens van tien tot twaalt uur extra keurin gen plaats. Op 6 Februari van twee tot vijf uur vin den op het (j -Ersatzkommando Niederlande ln Den Haag, Korte Vijverberg 5, keurin gen plaats voor meisjes die- zich melden willen voor het Deutsche Rote Kreuz. Dit zelfde geldt voor Rotterdam op Woensdag 7 Februari van twee tot vijf uur in het „Deutsches Haus" op de Westzeedijk. De eeuw der techniek," zo heeft men onze eeuw genoemd. De eeuw van de wonderen, van de dieseltreinen die als grijze schimmen door het land razen, van de draai aan de knop en het hele huis ver licht, van de lucifer bij het gasstel en het eten kan op. Dat alles is voorbij. De techniek heeft ons de rug toegekeerd. Wij leven weer zo primitief als onze voorvaderen, die van al die wonderlijke zaken geen verstand had den. Kaarslicht, of patentolie zorgen voor de verlichting, een mager vuurtje warmt het voedsel. Maar toch... Toch kan de techniek ons nog helpen. Toch zijn er uitvinders, die middelen we ten om van niets iets te maken, dat in deze tijd vele mensen zou kunnen helpen wanneer... Tja, wanneer de techniek der overheidsinstanties soms een beetje anders was. Wij hebben een uurtje ziten praten met een Amsterdams ingenieur, een man die al vele uitvindingen op zijn naam heeft staan en in dit tijds gewricht zijn aan dacht is gaan richten op vindingen, die voor iedereen in het dagelijks leven van groot nut kunnen zijn. Hij wil geen oc trooien aanvragen, maar zijn uitvindingen ter beschikking van iedereen stellen. Wat hij ook al met succes gedaan heeft. Zijn eerste uitvinding op dit gebied was het „traplicht" in de huiskamer, sindsdien zeer populair geworden. In een Amsterdams warenhuis wordt dit traplicht, dat iedereen met eenvoudige hulpmiddelen kan constru eren, gedemonstreerd en alleen in Amster dam zijn er al duizenden in gebruik. Tien tallen timmerlieden doen niet anders meer dan deze traplichten bouwen en het aan tal bestellingen is nog altijd groter. De handleiding, die deze ingenieur geschreven heeft, is bovendien in zeer vele handen gekomen en heeft ertoe geleid dat velen ook zulk een traplicht gebouwd hebben. De uitvinder is echter verder gegaan. ZAANDAM INBRAAK BIJ „DE EENHEID". Donderdagnacht hebben inbrekers zich toegang verschaft tot de kruideniers winkel van de coöperatie „De Eenheid" aan de Oostzijde. De daders hebben het bovenlicht van de deur verbroken en zijn zo tot de winkel doorgedrongen. Hier hebben zij verschillende levensmiddelen buit gemaakt. Ook zijn zij doorgedrongen tot het achter de winkel gelegen pakhuis, dat voor het grootste gedeelte werd leeg gehaald. ONBEWOONDE HUIZEN LEEGGE HAALD. De afgelopen week zijn twee huizen, welke tijdelijk onbewoond waren, leeggehaald. De inbrekers hadden geen moeilijke taak. Uit een huis aan de Ha ven verdween een partij levensmiddelen en ook de inhoud van de linnenkast werd meegenomen. Uit een huis aan de Ros molenstraat verdwenen een karpet, een aantal dekens en andere huishoudelijke artikelen. PARTIJ PARAFFINE GESTOLEN. De afgelopen week is ingebroken in een veem aan de Oostzijde, waar o.a. veertig balen paraffine waren opgeslagen. Deze partij, welke een grote waarde vertegen woordigde, werd door de inbrekers meege nomen. De politie stelde onmiddellijk alles in het werk om deze diefstal tot klaarheid te brengen en het gelukte al spoedig drie daders te arresteren. Het ge- stolene bleek te zijn opgeslagen in een nabijgelegen pakhuis. Enkele balen wa ren verkocht, de rest kon aan den recht- matigen eigenaar worden teruggegeven. MENU CENTRALE KEUKEN. Maan- dam: tomatensoep; Dinsdag; peulvruch tensoep; Woensdag: stamppot; Donder dag: peulvruchtensoep; Vrijdag: voor de lokalen, die 'smorgens uitreiken: stamp pot met suikerbiet; voor de lokalen, die 'smiddags uitreiken: soep; Zaterdag voor de lokalen, die 'smorgens uitreiken: soep, voor de lokalen, die 's middags uitreiken: stamppot met suikerbiet; Zondag: pap. KOOG-ZAANDIJK BURGERLIJKE STAND. Geboren: Ge-' rard K., z. v. K. Woudt en N. Rietvink; Geertruida A. M„ d. v. A. M. M. Bbbers en A. Lange; Maria A. J., d. v. B. Brussel en E. Kamper; Dirk, z. v. D. Kwadijk en M. Klinkert; Sjoerd, z. v. J. J. Rossier en E. Bouthoorn; Johan, z. v. D. v. Heijningen en C. v. Raam; Cornells, z. v. C. Smit en C. Heijn; Cornelia, d. v A. Vink en T. Z Snipne: Sonja Y. L., d. v. J. C. C. Poot en G. Woudt. Getrouwd: H. G. Drost en A. Smit; N. Engel en H. Scheepbouwer. Overleden- F. J. E. v. Houten, 75 j., wed. v. L. W. Witzel; P. Havik, ,66 j., echtg. v. Maria Fleur. DIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. Zaandam. Artsen: J. P. Berkhout, Westzijde 81, tel. 3463 en H. J. B. van Wel, Oostzijde 42, tel. 3931. Dit geldt uitsluitend voor spoedgevallen. Apotheken: Herten apotheek. Westzijde 118, tel. 3-502. Avond en nachtdienst ap. H. M. Romijn, Westzijde hoek Parkstr., tel. 3373 Koog-Zaandijk. Artsen: F. H. Schaap, Pa rallelweg 138, Koog a.d. Zaan, tel. 4867. Boodschappen voor den dienstdoenden arts moeten des morgens voor 10 uur worden bezorgd. Apotheken: J. Groesbeek, Hoogstr. 58, Koog a.d. Zaan, tel. 819Ö6; Wormerveer. Artsen: dr. De Groot, Zaan- weg 97. Apotheken: ap. dr. O. P. A. H. Schaap, Zaan weg 112, tel. 81206. HEEMSTEDE WAT GESTOLEN WERD. Tegen den 25-jarigen J. P. V. en den 30-jarigen B. B„ beiden uit Haarlem, is proces-verbaal op gemaakt ter zake diefstal van een kalf van den slager v. d. Z. De bloembollenkweker P. heeft kennis gegeven van diefstal van twee hl. tulpen bollen uit een schuur aan de Cruquius- weg. Een zeil jol, liggende in het Heemstede kanaal is spoorloos verdwenen. Bij de politie is kennis gegeven van diefstal van twee handwagens die onbe heerd stonden. Een loper van de firma F. kwam tot de minder aangename ontdekking dat uit zijn wagen 24 broden waren verdwenen. HAAGS NIEUWS De oproep der „Organisatie vrijwillige voedselvoorziening" aan de Haagse burge rij om vrijwillige medewerking te verlenen bij het vervoer van suikerbieten van Zoe termeer naar Den Haag, heeft weerklank gevonden. Op 1 Februari hebben zich enige duizenden personen gemeld. Natuurlijk kon niet direct van alle aan geboden hulp gebruik worden gemaakt, maar er wordt gewerkt om zoveel moge lijk toch alle aangeboden hulp bij de organisatie in te schakelen. Eigenaars van handwagens, hetzij par ticulieren, hetzij ondernemingen, w /en echter uitgenodigd hun materieel aan de organisatie ter beschikking te stellen, want hoe groter het aantal wagens is. waarover kan worden beschikt, des te meer personen kunnen worden ingescha keld. Dit alles komt de Haagse voedselvoor ziening ten goede. Het eerste handwagentransport is in middels naar Zoetermeer geweest. Nu er zoveel personen deelnemen aan de Centrale Keuken is het geen wonder, dat de z.g. Fabriekskeuken haar volledige capaciteit heeft bereikt. Reeds lange tijd geleden werd met dit feit rekening ge houden en van te voren was gezorgd, dat op andere wijze in het tekort zou kunnen worden voorzien. De conservenfabriek van den heer Schippers aan de Verwers- dijk is nu voor dit doel mede in werking gesteld. INGELEVERDE TEXTIELGOEDEREN. Te dezer stede zullen van Maandag 12 tot en met Vrijdag 16 Februari a.s. be langhebbenden bij de dichtst bij hun wo ning gelegen uitdeelpost der centrale keukens een formulier kunnen afhalen, dat na invulling en ondertekening in ge noemd tijdvak bij die uitdeelpost moet worden terugbezorgd. Behoudens onvoorziene omstandighe den zal begin Maart met de uitbetaling der vergoeding worden begonnen. DELFT „BEKENDE JONGENS" GEARRES TEERD. De recherche heeft twee per sonen aangehouden, de gebr. H„ oude bekenden van de politie. Zij hadden zich aan een aantal inbraken schuldig ge maakt. De jongste van het tweetal, die bovendien uit een arrestantenkamp is ontvlucht, zal ter beschikking worden ge steld van de Justitie. DIEFSTAL. In de Pieterstraat is een heining, dienende tot erfafscheiding van de straat, geheel aan de brandstoffen- nood ten offer gevallen. Machinaal vakkundig slijpen 10 stuks 10.60. Mach. Nat- slijperij „RENA". Depot Klok- steeg 10. Postadres uitslui tend „RENA", Rapenburg 85, Leiden. Gezien de grote toeloop naar de Cen trale Keuken, lijkt het wenselijk het vol gende nog eens onder de aandacht van het publiek te brengen: De Centrale Keukenvoeding is bedoeld voor mensen, die niet meer over voldoen de kookmogelijkheid beschikken, of die geen enkele reserve meer hebben om hun op de bon aangewezen rantsoen aan te vullen. Voor de Centrale Keuken moeten bon nen worden ingeleverd, doch men ont vangt van de keuken, hoe klein de porties noodgedwongen ook mogen zijn, meer dan men op de ingeleverde bonnen zou kun nen kopen. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd staat n.1. voor de Centrale Keukens een kleine toeslag peul vruchten e.d. toe. Deze toeslag is echter alleen mogelijk, wanneer het aantal deelnemers klein blijft. Een ongemotiveerde deelneming brengt deze geringe hulp van de Centrale Keukens aan hen, die thans de meeste ellende lijden in gevaar. Om dit tegen te gaan, is de controle aan huis bij de deelnemers van de Cen trale Keukens nog intensiever ter hand genomen. Waar voorraden levensmiddelen en brandstoffen worden aangetroffen, welke niet in overeenstemming zijn met de op gave, zoals deze op de aanmeldingsformu lieren wordt verstrekt, zal niet ge- schroomd worden tot inbeslagneming over te gaan. Men zij daarom nogmaals ernstig ge waarschuwd niet onnodig aan de Cen trale Keuken deel te nemen, aangezien streng zal worden opgetreden tegen hen, die valse verklaringen afleggen en tegen diegenen voor wie de Centrale Keukens niet zijn bedoeld. BEROEPEN. De vrijgemaakte Geref. Kerk van Delft heeft voor het beroepen van een predikant een tweetal opgemaakt, waarop werden geplaatst ds. J. A. Vink te Berkel en ds. L. L. v. d. Vliet te Hijken; ds. Vink werd beroepen. ZIEKENVERVOER De directeur van de Gemeentelijke Ge neeskundige en Gezondheidsdienst vraagt dringend aan dengene die nog over ben zine en Smeerolie beschikken deze, al is het nog zo weinig, af te staan voor het zieken vervoer. Inlevering tegen ontvangstbewijs aan het gebouw van den Dienst, Nieuwe Mare 13A, Leiden. De directeur van de Ge meentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst Dr. M. D. HORST TOEWIJZINGEN PEULVRUCHTEN GROSSIERS. Het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten maakt bekend, dat in de hierna te noemen distributiekringen de grossiers de van detaillisten in ontvangst genomen toewijzingen peulvruchten, welke resp. voorzien zijn van een geldigheidsaa- tum van 5 Maart, en 10 Maart 1945 kunnen inleveren bij onderstaande A.V.A.-bijkan- toren. 173, 192: A.V.A.-bij kantoor p.a. fa. N. Timmerman, Alkmaar: 195, 184, A.V.A.-bijk. p.a. fa. M. Sluyter. Enkhuizen; 173: A.V.A.- bijk. p.a. N.V. C. Keg, Zaandam; 174, 172, 209; A.V.A.-bijk. Prinsengracht 858. A'dam; 186: A.V.A.-bijk. p.a. fa. Pastoors, Hilver sum; 340, 364, 333, 331, 367: A.V.A.-bijk. p.a. V.B N.A., Leiden; 377; A.V.R.-bijk. p.a. fa. J. Bosman, Pijnacker; 312, 416, 393: A.V.A.-bijk. p.a. fa. N. H. van Schelven, Gouda; 414, 409, 385, 317, 342: A.V.A.- hoofdkantoor, Bezuidenhout 15, Den Haag; 351: A.V.A.-bijk. p.a. A. L. Verhagen, Maas-i sluis; 391, 387: A.V.A.-bijk. p.a. Rotterd. Korenbeurs, R'dam; 425, 305, 395, 311: A.V.A.-bijk. p.a. P. Overwater, Dordrecht; 303: A.V.A.-bijk. p.a. P. L. Verhoeff Lz., Delft; 407: A.V.A.-bijk. p.a. N.V. Holl. Pel molen, Vlaardingen. Het speciaal adres voor goede ls steeds: Hooigracht 96, Lelden. Voor directe levering: prima N.-H. strogele sjalotten, door de NAKG, klasse A. Reuzenbl. Excelsior zomerviolterenzaad, elite ras, wit en rood. Voor levering begin Maart: geprepareerde plantuitjes Primeur, beneden 10 m.m. doorsnee en grotere maten. Sedert de Inundatie ln Zeeland de meest lonende uien- cultuur. gjSf Inlichtingen over cultuur en opbrengst gaarne door dhr. J. Heemskerk, Cz., Kanaalstraat 39, Rijnsburg. In de Bollenstreek vertegenwoordigd door: O. v. Pijpen, Sassenhelm. Telefoon 7182. Parlevllet's Exporthandel Sandtlaan 22 RIJnsbnrg Een uitvinder vertelt

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1945 | | pagina 2