WARME HAP L0T1SIC0 26 FEBRUARI A.S. Aanvalsoperaties van de bolsjewisten nemen reeds in snelheid af WICKS PARELEVLIETS producten Lt-gen. Dittmar over het Sowjet-offensief Japans offensief in China Nieuwe aanval op Palembang Speciale Franse^commissie voor Noord-Afrikaanse zaken Slachtoffers van de Elas KOOK MET WEINIG WATER Geldige bonnen Keuringen voor het Deutsche Rote Kreuz Glundere gezichten A bij de W. A. SCHOLTEN'S AARDAPPELMEELFABRIEKEN Schapendief in arrest STRIJK ALLES IN ÉÉN KEER Verkoudheids Preparaten EE OFFICIEELE MEDEDEEUNGEK Winter-Lathyrus TH A. HIJDRA Ex+ra keuringen voor Waffen-ff en Landstorm Brigade Nederland deelt mede, dat de uitgestelde trekking van 6 November 1944 plaats vindt op: .voor alle seLzoenen BERLIJN, 30 Jan. In zijn voordracht van heden behandelde de militaire woord voerder van de Grootduitse omroep, lt.-ge- neraal Dittmar de Sowjet-Russische aan valsoperaties van deze winter die hij met het bolsjewistische algemene offensief van de zomer van 1944 vergeleek-. Ook toen was de draggnde gedachte de doorbraak door het Duitse midden en de waaiervormige uitbreiding in de diepte van het achter land, doch er zijn ook zekere verschillen. De voorwaartse beweging der vijandelijke tankformaties is ditmaal nog onstuimiger en nog meedogenlozer geworden De snel heid, waarmede de namen van Duitse plaatsen, waarom gestreden wordt, -of door den tegenstander genoemd worden, nog stee'ds op elkander volgen, kenmerkt met bittere duidelijkheid de thans door de bol sjewisten als doelmatig geschouwde uiterste bespoediging hunner aanvalsbewegingen. Menig tactisch succes is thans om der wille van de verstrekkende operatieve doel stellingen ongebruikt gelaten In dit ver band kan het feit worden genoemd, dat een groot aantal Duitse groepen strijd krachten erin geslaagd zijn' zich al strij dend een weg terug te banen naar de eigen opvanglinies. Wanneer thans van verant woordelijke zijde kon worden vastgesteld, dat op geen enkele plaats gesloten vrij grote formaties in handen der bolsjewisten gevallen zijn, dan vormt dit feit een aan zienlijk onderschei^. De reeds zichtbare verlangzaming van het optreden der bolsjewisten heeft twee oor zaken: de sterker geworden Duitse afweer en de noodzakelijkheid van aaneensluiten voor de vorming van nieuwe zwaartepun ten en ook overeenkomstige hergroeperin gen, waarvoor de bolsjewisten thans staan. Er kan echter op gewezen worden, dat de tijd dat de bolsjewistische tankformaties TOKIO, 31 Jan. Het Japanse keizer lijke hoofdkwartier maakte bekend: Ja panse troepen in China begonnen midden Januari een offensief uit Midden en Zuid- China om het zuidelijk de'el van het baan vak Kanton Hankau te veroveren. De 27ste Januari slaagden zij erin, de verbinding tussen noorden en zuiden tot stand te brengen halfweg tussen Lohchong en Sjieotsjau, Onafhankelijk van deze opera tie» rukt een zeer krachtige groep gelijkj tijdig op tegen de vijandelijke vliegvelden in Soeitsjan. De voorhoede veroverde in de nacht van 29 Januari het vliegveld van Soeitsjan. Naar van het Burma-front gemeld wordt, brachten Japanse strijdkrachten in de ha ven van Akyab twee grote vijandelijke transportschepen en een klein oorlogs vaartuig, waarschijnlijk een torpedojager, door voltreffers tot zinken. Bovendien wer den twee grote vijandelijke transportsche pen zwaar beschadigd. TOKIO, 31 Jan Het Japanse keizer lijke hoofdkwartier maakte gisteren mel ding van een nieuwe vijandelijke lucht aanval op Palembang, die van vliegdek schepen werd ondernomen. Ongeveer 130 machines verschenen boven het gebied van' de stad. De Japanse jagers en het lucht doelgeschut konden veertig der aanvallende toestellen neerschieten, terwill vijftig andere machines beschadigd werden. De schade, door de vijandelijke bommen aan gericht, noemt het Japanse hoofdkwartier gering. STOCKHOLM, 30 Jan. Het Franse kabinet heeft, volgens Reuter, besloten een commissie in te stellen voor Noord-Afri kaanse aangelegenheden. Deze komt in de plaats van het ministerie voor Noord- Afrika, aan het hoofd waarvan generaal Catroux stond, die onlangs benoemd is tot ambassadeur te Moscou. De Gaulle zai het voorzitterschap waarnemen, terwijl de ministers van binnen- en buitenlandse zaken, de minister -van- oorlog, die voor economische zaken, de gouverneur-gene raal van Algerije en de residenten-gene raal in Marokko en Tunis er lid van zullen zijn. Verder naili de regerirykhet besluit, dat de stedelijke en kantonnale verkiezingen in April zullen worden gehouden. GENEVE, 1 Febr. Naar uit Athene wordt gemeld, wordt, aldus D.N.B., in een officiële verklaring van 'de ge'rechtelijk- medische afdeling van het Griekse minis ter/; van justitie van Woensdagavond ge zegd, dat het gezamenliike aantal der door de- Elas- en Earn gedode en in bepaalde Atheense wijken opgegraverr gijzelaars thans 1218 bedraagt. Daaronder bevinden zich de lijken van 188 vrouwen. Een vijfde deel der slachtoffers zijn officieren en man schappen der gewapende strijdkrachten als gendarmerie en politie, de overigen zijn burgers. uit eigen kracht konden oprukken, in grote delen van onze oostelijke gebieden als voorbij kan worden beschouwd. Daar mede is ongetwijfeld een belangrijke stap gedaan in de richting van een voorlopig weliswaar nog tijdelijke verlichting van de toestand. Lt.-gen. Dittmar vergelijkt dan de huidige moeilijkbeden met de toestand in Oost- Pruisen in 1914. Evenals destijds strijdt een numeriek zwakker Duits leger in het bin- ne.ngebied der provincie. Maar wij weten ook, dat de energie van dit leger niet gerin ger is dan die, welke in 1914 de legers van Hindenburg bezielde. Meer nog dan elders zal hier het diepe leed van de langs de winterse wegen vluchtende Duitse mensen 'de troepen en de schouder aan schouder daarmede strijdende Oost-Pruisische Volks- sturm tot de uiterste prestatie aansporen. Ook thans wil men de stormloop uit het oosten de rol toekennen van de elke tegen stand verpletterende stoomwals. Alleen rei ken de huidige doelstellingen nog verder en zijn deze te zien in de eerste stormloop op het géhele gebied ten noosten van de Oder. In Opp_er-Silezië, evenals in het Oost-Prui sische 'gebied-zijn reeds de Sowjetinfante- rieff vmatles, die de tankstrijdki achten ge volgd zijn, in de strijd gewikkeld. Zodoende heeft de slag hier zowel als daar reeds een bijzondere hardheid gekrëgen. Het is zeker, dat hij ook in de gehele sector van de Oder binnen Si'ezië zeer spoedig van dezelfde 'hevigheid zal worden. BINNENLAND Voor de week van 4 t/m 10 Februari zijn voor alle distributiekringen in de provincie Zuid-Holland de volgende bon nen geldig: Aardappelen: )308 1 kg aardappelen geldig tot 10 Febr. Kaas: 310 100 gram kaas tot 17 Febr. Vlees: 311 li rantsoen vlees tot 10 Febr. Melk: E 02 (inlegvel) 10i liter melk. D 02 (ïiilegvel) 400 gr; taptemelkpoeder of 4 liter taptemelk. C 02 (inlegvel) 200 gram- taptemelk- poeder of 2 liter taptemelk tot 17 Febr. Voorts blijven geldig: 309 (slechts geldig in de bekend gemaakte d.k.'s) 250 peulvruchten tot 10 Febr,; 45 (tabak) 45 gram scheerzeep tot 12 Mei; 306, 307 4 rantsoenen brood; A 351 2 rants, brood of bloem; B 351 3 rants, brood of bloem of 250 gr. kinder meel of vo'edingssuiker tot 10 Febr. Verlengd tot 10 Febr.: 235, 241, 247, 251, 256 li rants, vlees; 244, 248, 255. 300, 305« 1 kg. aardappelen; 243 250 gr. peulvruchten; 294, R 13 90 gr. of onge veer 1 dl. spijsolie; 278, R 02 360 gr. of ongeveer 4 dl. spijsolie; (-+) R 04_125 gr. boter; R 05 250 gr. suiker: 206, R 26 150 gr. versnaperingen; R 03 300 gr. -kin- derdrankpoeder; 258 1 rants, vervangings middelen; 301 3 kg. suikerbieten; 225, 226, R 29, R 07 en C. 402, C 412 (inleg vel) zeepverv. wasmiddelen of waspoeder tot 17"Febr.; 259 2 rants, eenheidstoilet zeep, zeepverv. wasmiddelen ofowaspoeder tot 17 Febr. - De met gemerkte nummers zijn bonnen, welke reeds vóór een, daarvoor bepaalde datum bij de winkeliers zijn in geleverd. Alle verdere bonnen behalve voor melk en taptemelk, mogen eerst bij aflevering der goederen aan de winke liers worden afgegeven. Ongeoorloofde voorinlevering kan tot misbruik ten na dele van het publiek aanleiding geven. Bij deelneming aan warme maaltijden uit de Centrale Keukens moeten aldaar worden in geleverd: de bonnen 308 aard appelen, de benedenhelft van de groente bon 2de periode. Op 6 Februari van. twee tot vijf uur vin den op het ff-Ersatzkommando Niederlande in Den Haag, Korte Vijverberg 5. keurin gen plaats voor meisjes die zich melden willen voor het Deutsche Rote Kreuz. Dit zelfde geldt voor Rotterdam op Woensdag 7 Februari van twee tot vijf uur in het „Deutsches Haus" op de Westzeedijk. Aan onze lezers Door de weersomstandigheden is de laatste dagen stagnatie ontstaan in de verzending van de krant. Onze lezers zullen dit ongetwijfeld willen excuse ren. Wij vertrouwen, dat wij van heden af ons blad weerïfPkelmatig kunnen doen bezorgen. DE DIRECTIE. LEIDS NIEUWS BURGERLIJKE STAND. Geboren: Christiaan W. B., z. v. J. J. J. B. v. Beek en E. S. Spierenburg; Wilhelmus J. M., z. v. W. J. Pieters,.gn C. W. v. Oudheusden; Alida J..W., z. v. W. J. Sirach en A. Roman; Ludovicus J. A., z. v. C Reizevoort en W. Martijn; Marie Jansje, d. v. J. Trouwee en M. W. P. Crama; Mar: retha J. M., d. v. H. H. Omzigt en M. G. M. v. d. Berg; Jerome A. T„ z.- v. P. L. J. v. _am en M. M. Kortekaas; Petronella M d. v. H. v. Noort en A. C. Cornelisse; Veronica M., d. v. P. H. M. Ober en C. J. Krom; Antonius F., z. v. F. J. Eonnet en C..M. Baars; Alfred D. P., z. v. J„ E. Belt en W. Kleinjan: Lud- wina, d. v. C. v. Leeuwen en M. Brakhoven; Quirinus J., z. v. W. J. Schelvis en A. C. F. Otto; Petronella H., d. v. J. G. L. Ter- vooren en' K. de Boer; Johannes, z. v. J. Rijsbergen en B. E. de Bruin: Francina M., d. v. A. Alken en M. Krispijn: Cornelis, z. v. P. Hartevelt en J. v. d. Blom; Andries, z. v. L. Kloos en E. W. Bernard: Cornelia J., d. v. C. v. d. Hoed- en C. Bleiji; Helena P. A., d. v. J. B. Diersman en W. de Roode; Petronella, d. v. A. Bernard en J. H. H. v d. Beek; Johanna M., d v. J. Bouman en 'M. J. Rademaker; Louise J. H. M., d. v. L. B. P. v: Noordwijk en J. A. M. v. Deenet Simon, z. v. B. G. Bijl en A. Pols. Overleden: E. van Bemmel, vr. v. W. de Feij; 62 j.; D. J. Jansen, vr., 79 j.; J. Rijs bergen, m., 32 j.: J. van Tongeren, wedn., 75 j.; S. A. van der Sluis, wed. v. S. Ramak, 94 j.; A. van der Blom, vr. v. J. Kettenis, 68 j.; P. M. Immerzeel, wed. v. P. Verde- gaal, 83 j.; A. E. Carton, wed. v. W. Plomp, 92 J.; E. G. J. Visser, d.. 2 mud.: A. van 'Berkel, wed. v. D. Neuteboom, 90 j.; F. C. H. van der Linden, wedn., 79 j.; J. W. van der Horst, m., 36 j.: H. E. van der Bijl, z., 7 mnd.; L. C. A. Roelants, vr., 77 j.; J. Matze, d., 4 j.; J. van Egmond, d., 111 j.; A. L. van der Boon, d., 3 j.; D. J. Scheele, z., 3 weken; A. P. van der Poel, d., 1 week; H. Hollebeek, vr. v. T. H. Nap, 67 j.: C. Zwaan, m., 63 j.; I. M. Looij, wedn., 69 j.; J. Gijzenij, 'wedp., 86 j.; W. F. Werk. m., 74 j.; N. Bergers, vr. v, G, Gressie. 59 j.; W. Cornelisse, m., 86 j.; J. G. van'Rossem, m., 78 j.; T. Hemrika, wed. v. J. Bokma, 80 J. OOSTZAAN Een lekker sausje van Albumona of Butaroïïla doet wonderen met de centrale pot. Voedzaam w h Het aantal veediefstallen in onze ge meente neemt steeds toe. Van den vee houder K. in het Zuideinde werd een pink in de stal geslacht. Slechts de huid met enkele stukken vlees werd achtergela ten. De veehouder B. in de Haal .miste weer enkele schapen. De sneeuw verraadde hef spoor van de dieven, dat leidde naai de Jacob Corneliszstraat. In een perceel aldaar vond de politie de reeds geslachte schapen. De bewoner, zekere de B. is in arrest gesteld. BURGERLIJKE STAND Geboren: Karei C. A., z. v. J S. B. Tax en H. C. Grootpen; Giisbertha M., d. v. P. A. Vér donk en J. Broekhuizen; Tiny. d. v. A. Tijmes en T. Wals; Jan C„ z. v. C. Der- lagen en H. Gelderman. Getrouwd: L. Lubbers en M M. Pieters. Overleden: Barbara Staats, wed. v. J. Bos. T over hee! de wereld bekend INLEVERING BONNEN 313. De handelaren in Nd.- en Zd.-Holland en Utrecht moeten de bonnen 313' vóór of op Dinsdag 6 Februari bij de distributiedienst inleveren. Zij ontvangen hiervoor toewij zingen vermicelli. Grossiers dienen de detaillisten toewij zingen. zonder omwisseling tegen verzamel- toewijzingen aan hun leveranciers door te geven. De aflevering aan het publiek dient zoo spoedig mogelijk plaats te vinden. INLEVERING BONNEN E. 03. De detaillisten dienen de bonnen E. 03 (inlegvel) vóór of op Dinsdag 6 Februari bij de distributiediensten in te leveren. Zij ontvangen hiervoor toewijzingen suiker. I Deze toewijzingen geven recht op het koopen van suiker. De aflevering aan het publiek dient zoo spoedig mogelijk plaats te vinden. INLEVERING BON 312 VOOR PEUL VRUCHTEN. De handelaren in de bekend gemaakte distributiekringen, waar de bonnen 312 geldig zijn voor het kopen van 250 gram peulvruchten dienen deze bonnen uiterlijk voor of op Dinsdag 6 Febr. a.s. In te leve ren. De leveranciers dienen deze toewijzin gen bij hun leveranciers in te leveren, die deze zonder omwisseling in verzameltoewij- zingen bij een, van de reeds bekend ge maakte A.V.A.-bijkantoren dienen in te le veren. Aflevering aan het publiek dient zonder nadere aankondiging te geschieden. Zo de Here wil en zij leven hopen onze geliefde Ouders en Grootouders A. REGEER S A REGEERKESSEBOOM dé 15e Febr. de dag te her denken waarop zij 40 jaar ge- lèden in de echt werden ver bonden. Dat zij nog lang ge spaard mogen blijven Is de wens van hun dankbare Kin deren. Behuwd- en Klein kinderen. Leiden. 2 Febr. 1945. Oosterdwarsstraat 27. Wederom kunnen wij U aan bieden Winter Lathyrus-zaden tn de beste handelssoorten en gemengd Beleefd aanbevelend Tel 34. L»angeraar Wegens de zeer vele aanmeldingen vinden op het ^-Ersatz-Kommando Niederlande, Korte Vijverberg 5 Den Haag op Dinsdag 6 Februari des morgens van tien tot twaalf uur en In Rotterdam in het „Deutsches Haus" Westzeedijk op 7 Februari des mor gens van tien tot twaalf uur extra keurin gen plaats. Loten verkrijgbaar bij de Hoofdagenten: JAC. GINJAAR, Lage Rijndijk 95, giro 459400, telefoon 24090 en JAC. J. FOORTSE, Oude Singel 142, Beesten markt 36, giro 121342 en hun agenten. Voor directe levering: prima N.-H. strogele sjalotten, door de NAKG, klasse A, N Reuzenbl. Excelsior zomervtolterenzaad, elite ras, wit en rood. Voor levering begin Maart: geprepareerde plantuitjes Primeur, beneden 10 m.m. doorsnee en grotere maten. Sedert de inundatie ln Zeeland de meest lonende uien- cultuur. Inlichtingen over cultuur en opbrengst gaarne door dhr. J. Heemskerk, Cz., Kanaalstraat 39. Rijnsburg. In de Bollenstreek vertegenwoordigd door: O. v. Pijpen, Sassenheim. Telefoon 7182. Parlevjiefs ExportUandel Sandtlaan 22 Rljnsbnrg

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1945 | | pagina 2