Zeven schepen met aardappelen in Haarlem aangekomen DE HOOIKIST IS UW SPAARPOT F. MASTRIGT'S Bouwbedrijf PARLEVLIET'S producten Niet fietsen op autowegen Keuringen Waffen-f/ enz. Japans gebied gebombar deerd Duitsers in Roemenië naar Sowjet-Rusland De lange lijst Arina" had een zware maar succesvolle tocht Orkestconcert H.O.V. Vordering woongelegenheid Zorgen voor „"het Groene Wout" binnen de stad zijn al vier eeuwen oud Waer sal men sulck een Stadt nog in de weerelt vinden?" voor atle seizoenen. BINNENLAND DEN HAAG, 13 Jan. Het verkeer op de autowegen en ook op de ver keerswegen wordt sedert kort ln toe nemende mate door fietsers ln gevaar gebracht. Het rijden van fietsers op autowegen is verboden; op andere wegen, waarlangs speciale bruikbare rijwielpaden zijn aangelegd, moeten deze gebruikt worden (Artikel 23 van het Verkeersreglement 193/41). Daar i ondanks herhaalde waarschu wingen dit voorschrift steeds weer overtreden wordt, bepaal ik, teneinde de openbare veiligheid en orde te handhaven, op grond van artikel 8 van de Verordening 15/44 Inzake de uitzonderingstoestand, dat de organen van politie en weermacht, belast met de controle op het wegverkeer, de bij een overtreding van genoemde aard ge bruikte rijwielen ln' beslag kunnen nemen. Der Höhere ff- und Pollzelführer „Nordwest" der Generalkommlssar für das Sicherheitswesen (w.g.) Rauter. tf-Ogruf. und Gen. d. Waffen-tf und Flinke, gezonde Nederlandse jongens kunnen zich melden voor de Waf- fen-ff: artillerie, flak, panzer, fall» 6chirmjager, gemotoriseerde troepen, infanterie, enz. enz. Donderdag en Vrijdag de 18de en de 19de Januari 1945, om 10 uur, vindt ln het gebouw van het ff -Ersatzkommando „Nleder- lande", Nebensteile, Dam 4, Amster dam een keuring plaats. Flinke, gezonde, Nederlandse meis jes en wouwen van 18 tot 30 jaar kunen zich melden voor het Deut sche Rote Kreuz. Voor dezen is er Donderdag en Vrijdag de 18de en 19de Januari om 13 uur in het genoemde gebouw een keuring. TOKIO, 15 Jan. Een zestigtal Amerikaanse vliegtuigen heeft brisant- en brandbommen geworpen op Japans gebied, voornamelilk in het gebied van Nagoya. Aangezien de bommen lukraak werden uitgeworpen, is de aangerichte schade ln de militaire installaties van geen belang. De schade in de woon- dlstricten bleef tot een minimum be perkt. Stoken van griendhout verboden DEN HAAG, 15 Jan. De laatste tijd worden grote hoeveelheden griend- hout als brandhout verbruikt. In ver band hiermede vestigt het bedrijf schap voor griendhout en riet er na drukkelijk de aandacht op. dat het verbranden van griendhout met uitzondering van stobben en dood hout ondanks de heersende brand stof fenschaarste, ten strengste ver boden is. Tegen degenen, die griend hout en in het bijzonder rijshout, palen en latten, waaraan onder de huidige omstandigheden bij het depar tement van Waterstaat en de onder dat departement ressorterende orga nen een uiterst dringende behoefte bestaat, verbranden, zal dan ook on verbiddelijk worden opgetreden. BUITENLAND WENEN, 14 Jan. De regering te Boekarest heeft zich bezig gehouden met kwesties, die verband houden met de nakoming van het verdrag van wapenstilstand met de Sowjet-Unie, en besloten, ,de in Roemenië wonende Duitsers van 18 tot 45 jaar in arbei derscolonnes naar de Sowjet-Unie te sturen. Van de pl.m. 450.000 Duitsers, in Roemenië worden door deze maat regel ongeveer 120.000 getroffen. Hiermede wordt de inlichting beves tigd, dat tijdens de wapenstilstands onderhandelingen te Moscou ook een geheime clausule is overeengekomen, volgens welke de Roemeense delegatie zich verplicht heeft, overeenkomstig de eis van Moscou 120.000 Roemenen voor dwangarbeid ln de Sowjet-Unie beschikbaar te 6tellen. De veronder stelling schijnt nu gerechtvaardigd, dat de regering te Boekarest zich thans van deze verplichting tracht te kwijten, door de ln Roemenië wonende Duitsers voor dit dnai «abTi»3cen. i Volgens den correspondent .te Ankara van een Spaans blad zou Macedonië zich onafhankelijk hebben verklaard en Netodl Cento tot zijn president hebben gekozen. Tot ere presidenten zouden Stalin, Churchill, Roosevelt en Tito gekozen zijn. HAARLEM Levensmiddelen gesloten Door vernieling van een etalage ruit heeft men zich toegang ver schaft tot een winkel in de Spaanse Vaartstraat. Gestolen is een aantal Edammer kazen. Inbrekers hebben in de nachtelijke uren hun slag geslagen in een filiaal van Simon de Wit aan de Kleine Houtstraat. Uit de winkel zijn onder meer ontvreemd 144 pakjes pudding, 180 pakjes kinderdrankpoeder, 180 pakjes aardappelmeel, 320 pakjes tarwemeel, 160 stukken luchtzeep en tien kg. zout. Uit het daarachter gelegen pakhuis 150 doosjes schoen smeer, 70 pakjes lucifers, 72 stukjes scheerzeep, 360 pakjes pudding, 40 pakjes boter, 144 pakjes koffiesurro- gaat, 150 pakjes waspoeder, een baal witte suiker, een baal van 35 eh een baal van 35 kg. tarwebloem, 35 kg. havermout, 20 kg. roggevlokken en 30 kg. groene erwten. Tijdens afwezigheid der bewoners heeft men uit een perceel aan de Florisstraat dekens en levensmidde len gestolen. Dieven hebben een bezoek gebracht aan het kantoor van een expeditie bedrijf aan de Harmensjansweg en namen daar een schrijfmachine en een vijftal pakken levensmiddelen mee. Uit de bakkerij van de „Vooruit gang" in de Byzanthiumstraat zijn 19 balen bloem, 10Q kg. zout, twee dozen met ontbijtkoeken, een hoeveelheid Amsterdamse korstjes, alsmede pud dingpoeder, koffiesurrogaat en zeep gestolen. Uit een pakhuis ln de Voorzorg straat verdwenen een weegschaal met gewichten, uien, bieten en gereed schappen. Van een opslagplaats aan de Wes tergracht hebben dieven 5000 kg. steenkool ontvreemd. Bij een inbraak ln een conserven- fabrlek aan de Brouwersvaart hebben langvlngers onder meer 250 flessen met weckgroenten, zout, snijbonen en zuurkool bult gemaakt. INGEREKEND. Alsnog is aan gehouden, in verband met de inbraak in een winkel van textoelgoederen in de Spaarnwouderstraat, de 22-jari- ge koopman W. S. ARBEIDSJUBILEUM. Op 23 Januari is de heer J. L. Perukel veertig jjaar in dienst bij de firma Siabelis en Co. als glasslijper; n Over het water van het Spaarne scheert een hongerige meeuw. Voor de pakhuizen aan de Koudenhorn schuifelen de aardappelhandelaren op hun klompen heen en weer en turen nu en dan in noordoostelijke richting. In de verte waait een rookpluim over het Spaame. De „Arina", de Haar lemse sleepboot, die zeven, met aard appelen geladen, schepen naar de hoofdstad van Kennemerland trekt, is in aantocht. Moeizaam sleept de boot haar zware, maar kostelijke last aohter zich aan. Nog enkele minuten wentelt haar schroef, dan glijden de binnenschepen langs de kade van de Koudenhorn. Het schippersvolk van de „Eendracht", de „Door Vertrou wen", de „Goede Verwachting", de „Dankbaarheid", de „Avontuur" en „Antje" meren de schepen, die volop zijn gevuld met het volksvoedsel, dat uit het lage land van Friesland is gehaald en nu zo spoedig mogelijk wordt gelost. "De bemanning van de „Arima" heeft verheugd gekeken, toen in de verte het silhouet van de grijze Bavo zicht baar werd. Haarlem was bijna bereikt en een moeilijke sleep nagenoeg ten einde. In de stad ziet men slechts naar de aardappelen, die ln verleidelijke, bruin-grijze bergen ln de ruimen van de schepen liggen, om hun weg te vin den naar dë kookpotten in de huis kamers. „Er is weer een aardappelconvooi aangekomen". Deze goede tijding gaat als een lopend vuurtje door de stad, De mannen van de sleep blazen uit, terwijl het lossen begint. De mannen van de V.B.N.A. speuren rond, infor meren hoe de reis geweest is en tref fen maatregelen. De reis heeft vier weken geduurd. Op de heenreis heeft men te kampen gehad met boog wa ter. Daardoor moest worden omgeva ren. Het schutten was vaak tijdro vend, de ijsgang werkte niet mee, vooral op de Friese meren. Hier brak een ijsbreker het ijs eenmaal per dag kapot, maar een sleep glijdt nu een maal niet zo vlug door een vaargeul als een enkele boot. Sober en onopgesmukt ls het relaas van den convooi-lelder, die er van ge- BURGERLIJKE STAND. Geboren; H. PeetoomWagner, z.; M. L. v. Yperen—-Spanjer, d.; J. M. S. Sussen- bachGötte, z.; C. A. de GeusSmit, d.; A. W. M. v. VelzenMulder, d.; M. F. v. BaarenHoepermans, z. Overleden: J. H. Kliek, 77 j.; B. Liberg, 87 J.; G. Rozeboom, 73 j.; I. von SantenMelnesz, 72 J.; K. v. d. Plank, 57 J.; J. H. H. Schröeder, 76 J.; H. C. J. Westerman, 69 J.; M. J. Delemarre, 64 J.; M. v. VuurenVer duin, 67 J.; J. M. Plgman, 23 J.; W. J. J. Willemen, 75 J.; C. M. T. de Jongh, 77 j. Ondertrouwd: F. O. W. v. Damme en L. C. Duljndam; J. J. v. d. Fange en W. J. Ar. d. Meij; J. M. M. v. d. Wouw en A. M. A. Hommes; T. P. Terstal en A. H. Kornelissen; J. A. H. Rosekrans en A. H. v. Tiggelen; H. J. Berram en C. M. Riekwel; P. Stokman en S. Dijkstra; R Griffioen en G. de Graaf;- H. Klootwijk en A. E. de Smit. Gehuwd: L. G. Bijster en P. Las- schuit; M. Quakkelaar en M. Tromp; W. M. Brinkerink en M. Versteeg; A. C. Diemont en J. M. F. Poelstra. waagd, hoe tn het noorden overal be grip bestaat voor de teostand, waarm het westen van ons land verkeert. Hij roemt de vlotte zakelijkheid waarmede de V.B.N.A. in Leeuwarden de ledige tjalken dadelijk naar plaatsen diri geert, waar terstond geladen kan wor den. De schepen, die de „Arina" door de wateren van Noord Nederland heeft gesleept, hebben in Donrijp en Fra- neker de piepers geladen. De sleep boot laat de schepen dan vaak op vijf of zeven verschillende plaatsen ach ter, zoekt ligging bij de verst liggende boot en pikt dan geleidelijk aan de overige boten op. Er varen thans twee vaste con- voolen voor de Haarlemse aardappel voorziening. .Zo nu en dan worden er ook schepen via Amsterdam naar de Spaarnestad doorgezonden. Het voor naamste is, dat er gevaren wordt, dat de schippers van de binnenvaart Tn touw zijn en keer op keer uitvaren om voor de stedelingen te doen wat mogelijk is. Deze week vertrekt de „Arina" weer naar het Noorden. Dan zal Leeuwar den weer opnieuw het doel van de reis zijn. Moge de sleep een behouden vaart beschoren zijn. ZAANDAM Een levendige musiceeMrang ken merkte de vertolking vai^het Viool concert in A (K.V. 219) van W. A. Mozart door den violist Jan Bresser op het Zondagmiddag onder leiding van den dirigent Marinus Adam ge geven orkestconcert der H.O.V. Mf^r ook de kristalheldere toonvorming en de van stijlbegrip getuigende uitdruk kingskracht waren eigenschappen, die de voordracht op belangrijk niveau brachten en den solist verdiende lang durige bijval bezorgden. Dirigent en orkest werden mede in het succes be trokken. Een tintelende uitvoering van de Ouverture voor „Figaro's Hochzeit" van Mozart werd een goede inleiding van dit middagconcert, dat na de pauze besloten werd met een meer malen door stuwing en door dyna mische hoogtepunten frapperende vertolking van de 1ste Sy.mphonie van Joh. Brahms. P. ZWAANSWIJK. DIEFSTAL BERECHT. De 31- jarige Haarlemmer J. V. had zich voor een inbraak de medewerking verschaf van een veertienjarigen jon- versohaft van een veertienjarigen jon gen. Bij deze inbraak, die in Decem ber in Haarlem was gepleegd, had de man zich onder meer boter en spijs olie toegeëigend. De officier van jus titie bij de Haarlemse rechtbank gispte de slechte mentaliteit van dezen verdachte, tegen wien drie maanden met toepassing van de gra tieclausule werd gerea.uireerd. Ook in deze zaak uitspraak 23 Januari.' De burgemeester maakt bekend, dat in vervolge mededeling van den com missaris afvoer burgerbevolking voor de Provincie Noord-Holland zijn ge meente ls aangewezen voor het op nemen van grfsvacueerden, hetgeen sinds 11 September 1944 reeds het geval is. Dank' zij de medewerking van de bevolking kon tot nog toe huisves ting aan voornoemde personen wor den verleend. Verschillende omstandigheden heb ben de laatste tijd er echter toe ge leid, dat het verlenen van onderdak aan deze gedupeerden op moeilijkhe den stuit. Op grond van het Vordertngsbesluit 1940 en de desbetreffende uitvoerings voorschriften heeft hij daarom beslo ten de ingezetenen van Zaandam te verplichten hulsvesting aan geëvacu- eerden te verlenen, zulks op nader door hem vast te stellen, voorschrif ten. In verband met deze verplichte huisvesting vestigt hij de aandacht van belanghebbenden op art. 3 vans voornoemd besluit, waarbij een ieder verplicht wordt zijn medewer king daartoe te verlenen. Eventuele gevallen van onwilligheid zullen tot ge hele of gedeeltelijke vordering van de woning door het Bureau Afvoer Bur gerbevolking leiden. Eten voor behoeftige kinderen Ook in onze gemeente beijveren zich kerkbesturen om voor de kinde ren van leden, die daaraan behoefte hebben, warme maaltijden te verzor gen. Zo wordt door de Doopsgezinde gemeente éénmaal per week voor kin deren van leden en catechisanten tus sen de 5 en 18 jaar een warme maal tijd beschikbaar gesteld. Van deze ge legenheid wordt druk gebruik ge maakt. PIANOVOORDRACHT. Onder auspiciën van de H.O.V. Concert bureau Alphenaar, zal de bekende pianist Theo van der Pas op Woens dag een matlnée geven in de Concert zaal. - Voor de pauze speelt Theo van der Pas het Italiaans Concert van J. S. Bach en de Sonate Appassionata van L. v. Beethoven, na de pauze een Sonatine van M. RaVel en van Fr. Chopin de Nocturne in f gr. terts; 2 Mazurka's in f-moll en de Polonaise ln fis kl. terts. HOUTDIEFSTALLEN. De hout dieven worden steeds brutaler in hun optreden. Nu de bomen geslecht zijn, slaan zij de hand aan hekken en andere houten voorwerpen. Zo werd ten nadele van de gemeente een hou ten keet gesloopt en meegenomen. Vijftien kruiwagens, welke zich hier in bevonden, vormden eveneens een welkome buit voor de heren lang- vingers. Een andere houtdiefstal, waarbij drie grote balken werden gestolen, kon tot klaarheid worden gebracht en het gestolene werd achterhaald. KOOG AAN DE ZAAN HIJ LIEP TE HARD VAN STAPEL. Dezer dagen bemerkte een inwo ner, dat men bezig was de boom voor zijn woning om te zagen. Hij snelde naar buiten, maar kwam door de gladheid zo ongelukkig te vallen, dat hij met een armbreuk naar het zie kenhuis moest worden vervoerd. KOOG-ZAANDIJK KERKERAAD DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Tot leden van de kerkeraad der Doopsgezinde gemeente werden benoemd de heren P. Breeu- wer en J. Snijder. Beiden hebben de benoeming aangenomen. In snel tempo verdwijnen in deze laatste maanden de bomen van Amsterdam. Langs legale en illegale weg, door gemeentewerklieden en door rooiers ten eigen bate worden bomen cn struiken gekapt en gezaagd, in blokjes gehakt en opgestookt. De politie jaagt achter de houtdieven, de Duitse autoriteiten bedreigen de rooiers-ben-^igen-bate met zware straf fen en daarom is in de laatste dagen hét omhalen van bomen en boompjes door particulieren sterk verminderd. Overigens is dit niet de eerste maal, dat de overheid scherp moet toezien op het behoud van de hoofdstedelijke bomen. Reeds in 1524 vaardigde de magistraat van Amsterdam een „keur", een wet, uit tegen het be schadigen van bomen, „soowel die opte Vesten als binnen der Stadt". En een jaar later werd deze keur nog verscherpt door een bepaling, dat hij, die „stadsbomen" beschadigde, ge straft zcu worden met geseling of geldboete. Wie een dergelijke vernie ler aanbracht, kreeg een derde van de geldboete als premie. Later had de overheid het vaak aan de stok met schippers, die hun schuiten vastlegden aan de bomen langs de grachten. In 1631 werd be paald, dat het vastleggen van een schuit aan een boom of boomkoker gestraft zou worden met een boete van drie Carolusguldens, voor die tijd een heel bedrag. Maar dat was dan ook al in de tijd, dat beplantingen langs de Amsterdamse grachten be roemd waren, getuige een vers van den dichter Melchior Fokkens, waarin hij zegt: „De Stadt is deur en deur bespronkt met groene linden; Waer sal men sulck een Stadt nog in de Weerelt vinden: Het groen boskaajde self is hier voor onse Deur, En schaft ons veel vermaeck met aangename geur. Laet Haerlems groene Bosch en 't Haegsche Voorhout roemen Ons Amstels Lindeloof gelukkiger wij noemen. Men hoeft geen verre reys noch buytenwegsche pad. Wij hebben 't Groene Wout hier binnen onse Stadt." De overheid zelf had, sinds het begin van de zestiende eeuw, de bo men in de stad laten planten. De mensen, die hiermede belast waren, heetten „stadsboomplanters", een beroep dat tot 1875 bestond. Maar deze mensen hielden Zich alleen bezig met het planten van bomen langs de grachten. Hun werk heeft Amsterdams grachtenstel ai wereld beroemd gemaakt. Echte parkaanleg kende men in de zestiende eeuw nog niet. Pas in 1668, toen het grote uitbreidings plan zijn beslag kreeg, en het dorp Oudewael binnen de stadswallen kwam, werd het eerste plantsoen van de hoofdstad, de Plantage, aan gelegd Een deel hiervan is bewaard in Artis. In de negentiende eeuw kwamen er meer parken: .het Von delpark van Zocher in 1865, het Oosterpark van Leonard A. Springer in 1893, en in de twintigste eeuw is dit werk energiek voortgezet. Den ken wij aan de moderne beplantin gen langs Reinier Vinkeleskade en op het Leidsebosje, aan het Beatrix- park, aan het jonge Amsterdamse Bos. Dat is „Het Groene Woud" hier binnen onze stad. En nu de nood aan de man komt en van gemeente wege een groot deel der straatbo men gekapt wordt (gélukkig zijn het Vondelpark en verschillende andere parken afgesloten zodat het publiek althans daar niet kappen kan) hopen wij toch, dat een deel van dat groen gespaard zal worden. Want ook na de:|e oorlog zullen wij van Amsterdam moeten kunnen zeggen: „Waer sal men sulck een Stadt nog in de Weerelt vinden?" I VERBOUW NIEUWBOUW ONDERHOUD Haarlemmerstraat 173, Leiden, telefoon 21412 Voor directe levering: prima N.-H. strogele sjalotten, door de NAKG, klasse A. Reuzenbl. Excelsior zomerviollerenzaad, elite ras. wit en rood. Voor levering begin Maart: geprepareerde plantultjes Primeur, beneden 10 m.m. doorsnee en grotere maten Sedert de inundatie ln Zeeland d» meest lonende uien- cultuur. gflS" Inlichtingen over cultuur en opbrengst gaarne door dhr. J. Heemskerk, Cz., Kanaalstraat 39, Rijnsburg In de Bollenstreek vertegenwoordigd door: C. v. Pijpen. Sassenhelm. Telefoon 7182. Parlevllet's Exporthandel Sandtlaan 22 Rijnsburg

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1945 | | pagina 2