GEBR.v.d. LUIT Leiden in het jaar 1944 WARME HAP NGOUT. W. A. SCHOLTEN's DE KCCSKÜST IS UW SPAARPOT EEN die zit! waxtazÉm&s M,AU BO Gemeente Benthuizen schonk brood en aardappelen Uitreiking derde noodkaart Nieuwjaarsrede van den Führer Onwrikbaar geloof Clandestien verbruik van electriciteit Entreeprijs in natura Officiëele Mededeelingen BOEKEN BOEKHANDEL Memg/ WINKELGALERIJ I6ANQETÜE 8 LEIDEN Kosteloze genees- en heelkundige hulp BEGRAFENIS ASSOCIATIE Haagweg 31 Leiden tel. 23574 BEGRAFENISSEN - CREMATIES TRANSPORTEN Inenting tegen pokken ZAAIERS Zelfs hij die bij het voortdurend afscheid nemen, dat het leven nu eenmaal is, steeds vooruit en nimmer terug ziet, vindt aan het einde van het jaar wel even gelegenheid stil te staan, om dan een ogenblik om te zien naar al datgene, wat ons deel was. In het grote wereldgebeuren zipken de kleine plaatselijke gevallen in het niet en toch zijn het juist de dingen in onze onmiddellijke omgeving, die ons direct treffen,en dus de diepste en levendigste indrukken op ons maken. Het heeft weinig zin hier een over zicht te geven van het gebeuren op gebieden als sport, verenigingsleven, toneel, muziek etc., daar dit sedert September niet meer voorkomt, ter wijl er na die Septemberdagen nog slechts tweemaal een concert werd gegeven. Men kan zich nauwelijks voorstellen, dat nog dit jaar naar schatting 4000 Leidenaars naar Den Haag trokken om getuige te zijn van de strijd QuickU.V.S., de twee pre tendenten voor het kampioenschap der tweede klasse. De belangrijkste gebeurtenis op sportgebied- was de promotie van Vicus-Orientis, dat on geslagen de eerste klasse van de Nederlandse Korfbalbond binnen stapte. De hoogtepunten in ons muziek leven werden dit Jaar wederom ge vormd door de concerten van de Leidse Kunstkring „Voor Allen", de Beethovencyclus en de Kamerconcer ten van het Residentié-orkest. Een belangrijke stap in de goede richting' was het besluit der gemeent,: om het Residentie-orkest voor de te Leiden te geven concerten subsidie te geven. Het Schouw-toneel, dat in het seizoen 1943-44 met zijn voorstellingen zulke successen oogstte, kon de grote plan nen die het had voor het nieuwe sei zoen niet tot werkelijkheid maken. Ons schouwburgleven was, zoals men de laatste jaren' gewoon is, arm en bloeide even op bij voorstellingen als „Princes Dulcinea" en „Afscheid", door het gezelschap van Cor van der Winterkost met een pittige saus van Butaroma, of een kruidige Jus van Albumona. Voed zaam en smakelijk' AARDAPPELMEELFABRIEKEN Lugt Melsert. De voornaamste vereni gingsjubilea waren die van Kunst na Arbeid (50 jaar) en de zilveren fees ten van ex-Ahimo en de Gymnastiek vereniging Concordia. Al deze plaatselijke memoires val len, zoals wij in de aanvang reeds schreven, weg bij de gebeurtenissen die zich na September hebben afge speeld en die onze stad niet zijn voor bijgegaan. Onze stad werd de laatste weken door het dnhakken en rooien van bomen deerlijk gehavend en vele historische en rustieke plekjes gin gen en gaan nog dagelijks voor tien tallen jaren verloren. De laatste maand van dit jaar bracht Leiden een grote ramp. Nog vers ligt ieder het bombardement van 11 Dec. in het geheugen. Grote schade werd aangericht, 46 doden waren er te betreuren en terwijl wij dit schrijven is een aantal vermisten nog niet geborgen. Zoals in -andere grote steden van ons land1, steeg ook te Leiden de voedselniood hoog en de droeve ver halen van hen, die na wekenlange tochten met hongfer'en ontbering uit de Wieringermeer- en nog. verder met lege wagens terug kwamen, geven wel een droevig beeld van de ellen de. Bij dit alles ontb/eken echter ook de lichtpunten niet en zo kon den wij vorige week schrijven dat een voedsel convooi voor Leiden on derweg was en dat, wanneer de vorst uitbleef, voor Nieuwjaar dit cbn- vooi verwacht kon worden. Misschien zijn deze schepen thans reeds bin nen, misschien komen zij binnen kort en dan zal, zij het een klejne, maar toch een rantsoeilverhoging er het gevolg van zijn en dit alleen reeds zou een reden kunnen zijhrom niet moedeloos doch met vertrouwen 1945 binnen te stappen. Van de gemeente Benthuizen werd ten behoeve van degene, die op 10 en 11 Dec. j.l. alhier door oorlogs geweld zwaar getroffen werden, ene gift ontvangen bestaande uit brood en aardappelen. Verdeling onder hen, di/s daarvoor in aanmerking kwamen heeft onmiddellijk plaats gehad. Het spreekt vanzelf dat dit blijk van medeleven in de ramp welke onze stad getroffen heeft, ten zeerste op prijs wordt gesteld. KATWIJK BURGERLIJKE STAND. Geboren: Adriana C„ d. v. J. v. Duivenvoorde en J. v. d. Boon; Jacobus, z. v. C. v. Rhijn en A. de Zwart; Adriana C., d. v. W. Remmelzaal én E. M. de Vrtas; Cornells Z. L„ z. v. A. Schaap en J. v. Duim; Huig. z. v. B. Imthorn en A. v. d. Plas; Comella. d. v. Ch. Guijt en J. Schaap; Nicolaas, z. v. A. Guijt en T. Kulk; Willem, z. v. A. v. d. Mei.1 en G. C. Mmnee; Grietje, z. v. A. Ri.is- dam eii A. v. Duijn; Jan, z. v. J. v. 't Zelfde en M. Fakkel; Elisabeth P. J„ d. v. J. Remmelswaal en A. Lütje- harms; Nicolaas, z. v D. Schaap en J. P. Cigaar; Catharina M. en Willem, d. en z. v. H. Guijt en C. M v. d. Plas; Elly H„ d. v K. v. d. Wiel en C v. d Plas; Neeltje G. M., d. v. P. Verhoef en H. v. d. Stoep; Jacob, z. v. C. Hoek en A. Hoek; Adriana. d. v. G. v Rhee en G. v. d. Plas; Geertrulda P. en Garda M„ 2 d. v. J, Zwanenburg en M. v. d. Plas; Anthony I., z. v. W. Schaddé van Dooren en J. E. Spaan derman; Lena! C., d. v. H. Krijgsman en W. Schaap; Andreas, z. v. J. P. Bekker en' G. GUlebaart; Catharina C„ d. v. C. v. d. Vort en C. v. Beelen; Johannes C„ z. v. W. v. d. Bent en J. v. Duijn; Agada, d. v. J. Zuijderduijn en C. Plulmgraaff; Catharina M. C., d. v. H. Steinz en A. J. Sluis; Jacoba C„ d. v. M. v. d. Zwan en A. Jonker; Neeltje, d. v. C. de Jong en A. Schaap; Annetje, d. v. G. Haasnoot en L. de Mol; Jacoba M., d. v. W. Tulen en J. Verhart; Cornelia, d. v. C. v. a. Plas en J. Bruin; Gijsje, d. v. C. Varkevls- ser en C. de (Vreugd; Theodora A. M„ d. v. A. A. V-erkleij en Th. G. M. Jas pers; Jacoba M., d. v. M. Barnhoorn en J. v. d. Plas; Dirk C„ z. v. A. van Leeuwen en C. Korpelshoek; Hendrlka, d. v. H. v. d. Marei en J. C. Haasnoot; Maria J., d. v. L. Kalsbeek en M. J. van Tuijl; Dirk L„ z. v. D. L. van Duijn en M. de Jong. Getrouwd: J. v. d. Bent en J. Barn hoorn; P. v. Beelen en E. Vlasman; W. A. Nell en A. v. d. Gugten. Overleden: H. Verloop, 77 G. Guijt 71 J.; C. v. Duijn. 91 J.; G. Bergman, 48 J.; N. v. d. Oever, 77 j.; A. den Haas, 81 j.j D. van Riin, 69 j.; G. v. Rijn, 38 j.; A. Hus, 85 .1.: H. Streutgers, 72 J.; D, Ouwehand, 88 J.; J. Schaap, 73 j.; N. G. M. Verhoef, 10 d.; L. Guijt, 69 J. DEN HAAG 29 Dec. In Noord-Hol land, Zuid-Holland en Utrecht zullen door de distributiediensten op nader aan te kondigen dagen, doch vóór 20 Januari noodkaarten (derde serie), alsmede nieuwe inlegvellen worden uitgereikt. Bij het afhalen dezer be scheiden moet de rechthebbende of zijn gemachtigde de tweede distri butiestamkaart en het thans in ge bruik zijnde inlegvel overleggen en tevens bon 268 of R 09 van de tweede nobjlkaart ipleveren. Op de stamkaarten wordt door de distributieambtenaren in het vakje. AA het getal 501 ingevuld, tevens wordt het vakje 501 A afgekrulst. Van de inlegvellen zullen bonnen GA 401, GB 401, GC 401, GD 401 of GE401 wor den Ingenomen. Zij, die tijdelijk buiten hun woon- gemeente verblijf houden, mogen de nieuwe noodkaarten en inlegvellen af halen bij de distributiedien8t In hun tijdelijke woóngemeente, ook al heeft omwisseling van de tweede distributie- stamkaart nog niet plaats gevonden. Men dient er evenwel rekening mede te houden, dat de nieuwe kaarten slechts geldig zijn in" de distributie- kring, waar zij zijn uitgegeven. Zoals uit het bovenstaande blijkt, wordt ditmaal ter verkrijging van nieuwe noodkaarten en inlegvellen zo wel een bon van de tweede noodkaart als een bon van het oude inlegvel in genomen. Het is namelijk gebleken, dat de eerste noodkaarten bi groten getale door zwarte-handelaren onder valse voorwendselen van het publiek zijn opgekocht. Door inlevering van 1 een bon dezer opgekochte! kaarten wer den vele tweede noodkaarten onrecht matig verkregen; Teneinde ditmaal de kans tot mis bruik, hetwelk in deze tijd van voed selschaarste in de westelijke provin cies allerminst kan worden geduld, tot een minimum te beperken, wordt tevens een bon van het oude inlegvel en overlegging van de stamkaart ver langd. Anderzijds zijn ook falsificaties van de oude inlegvellen in omloop ge bracht, zodat niet volstaan kan worden met een bon van het oude inlegvel in te leveren, doch tevens een bon van de tweede noodkaart wordt gevraagde Vervolg van pag. 1) Voor ons echter is dit slechts een nieuwe verplichting om steeds dui delijker in te zien, dat het zijn of niet-zijn van een Duitse toekomst afhangt van de consequente verdere ontwikkeling van onze volksstaat, dat alle onmenselijke offers, die ons volk moet brengen alleen denkbaar zijn onder voorwaarde van een maatschappelijke orde, die alle pri vilegiën opruimt en zodoende het ge hele volk niet alleen tot drager van gelijke plichten, maar ook van ge lijke levensrechten maakt. Het in zicht in de morele waarde van qnze overtuiging en de daaruit resulteren de doelstelling van onze levensstrijd geven ons en vooral imij de kracht deze strijd in de zwaarste uren met het krachtigste geloof en een on wrikbaar vertrouwen voort te zetten. Deze overtuiging is door de unieke aanvaarding van het appèl, dat ik dit jaar met bijzondere nadruk tot het Duitse volk moest richten, gewaar borgd. Milliioenen Duitsers uit alle beroepen en' standen, mannen en vrouwen. Jongens en meisjes tot kin deren ahn toe hebben naar de spade en schop gegrepen. Duizenden Volks- sturm-bataljons zijn ontstaan en wor den opgericht. Divisies na divisies zijn opnieuw opgesteld. Volksartilleriecorp- sen, granaatwerper- en stormgeschut- brigades alsmede pantserformaties worden uit de grond gestampt. Jacht- eskaders worden aangevuld en van nieuwe toestellen voorzien eri vooral de Duitse fabrieken hebben door de Duitse arbeiders en arbeidsters unieke prestaties geleverd. Bij hen. dat mag ik thans zeggen, sluiten zich steeds meer die denkende mensen van andere volken aan, die als arbeidskrachten in Duitsland het wezen van onze sociale gemeenschap begrijpen. Zo werd, wat onze vijanden ook vernield hebben, met een bovenmenselijke vlijt en een heldenmoed zonder weerga weer op gebouwd en dat zal zolang geschieden totdat de vernieling door onze vijan den op zekere dag een einde peemt. De Duitse geest en de Duitse wil zil- len dit afdwingen! Dat zal eenmaal in de geschiedenis van de twintigste als het wonder van de twintigste eeuw! Ik zou aan het einde van dit Jaar nu al de ontelbare mlllloenen van mijn volksgenoten als woordvoerder der natie en op dit ogenblik ook als de leider van haar lot met een over vol hart willen danken voor alles wat zij geleden, verdragen, gedaan ei. ge presteerd hebben. Ik zou hun willen vragen ook In de toekomst niet te verslappen, doch de leiding der bewe ging te vertrouwen en met een uiterst fanatisme deze zware strijd voor de toekomst van ons volk te doorstaan. Voor zover het aan mij zelf ligt om het succes te bevorderen, ik zal, even als in het verleden, ook in de toe komst alles hiervoor doen. Overigens wil ik u, mijn volksgeno ten, evenals in de lange jaren van de strijd om de macht ook thans op nieuw verzekeren, dat mijn geloof aan de toekomst van ons volk on wrikbaar is. Wlen de Voorzienigheid zo zware beproevingen op de schou ders legt, heeft hij tot de hoogste taak uitverkoren. Het is derhalve mijn enige zorg mijn uiterste best te doen om het Duitse volk door deze tijd van nood heen te lelden en het daarmede de poort naar die toekomst te openen, waaraan wij allen geloven, waarvoor wij strijden en werken. Op dit ogenblik wil ik derhalve als woordvoerder van Groot-Duitsland Je gens den Almachtige de plechtige gelofte afleggen; dat wil trouw en on wrikbaar onze plicht ook in het nieuwe jaar zullen vervullen, in het rotsvaste geloof, dat het uur komt, waarop de overwinning diengene be schoren zal zijn, die haar het waar digste ls, het Groot-Duitse Rijk!" Tien in de grond geboorde en drie beschadigde schepen zijn de ver dere resultaten van de Japanse lucht macht in de grote convooislag in de wateren 'der Phillppijnen- nabil Mln- doro, zo meldt het keizerlijke Japanse hoofdkwartier. De vijandelijke verlie zen bedragen: 8 transportschepen en 2 kruisers tot zinken gebracht, 5 transportschepen en 1 kruiser bescha digd. DEN HAAG, 29 Dec. De kolen- voorraad slinkt met de dag. Vele mensen hebben geen brandstof meer. Doch ook de bedrijven hebben met grote moeilijkheden te kampen. Nog altijd zijn er mensen, die clandestien electriciteit gebruiken. Men moet be grijpen, dat ook het kleinste ver bruik thans schadelijk en gevaarlijk is. Wat we nog hebben aan kolen moet gebruikt worden voor het aller noodzakelijkste, b.v. voor het droog- malen van ons' land. Alleen daar voor ls door de enorme regenval de helft van de beschikbare energie no dig. De autoriteiten doen dan ook een beroep op de bevolking haar mede werking te verlenen en e 1 k verbruik van electriciteit na te laten. Tegen de kwaadwilligen zullen zeer strenge maatregelen worden genomen. Reeds is in enkele gevallen voor clan destien verbruik de gehele inboedel van de overtreders verbeurd ver klaard. Zo nodig zal men er echter niet voor terugdeinzen een afschrik wekkend voorbeeld te stellen door zo'n paar vijanden van de volksge meenschap tegen de muur te zetten. Aflevering van te licht brood wordt streng gestraft AMSTERDAM, 30 Dec. Uit vele klachten blijkt, dat er bakkers zijn, die, vooral in de plaatsen waar de rantsoenen laag zijn, zich niet ontzien met de kleine toewijzing die zij heb ben te knoeien. Door het geven van te gering gewicht en het verminderen van het gehalte droge stof trachten zij zoveel mogelijk broden af te leve ren. De Prijsbeheersing is voornemens hiertegen streng op te treden en zal er niet voor terug schrikken bij ge bleken overtreding de zaak te sluiten. De verantwoordelijkheid hiervoor rust dan, waar de bakkers voldoende ge waarschuwd geacht mogen worden, uitsluitend op de belanghebbenden ze|f. Volgens een artikel van een cor respondent van Associated Press over de politieke toestand in Midd-Ameri- ka, zou de regering van El Salvador voorbereidingen treffen tot een mili taire invasie van Guatemala. HOOFDDORP, 30 Dec. Ook de kunstenaar, hoetyel eenmaal roman tisch hongerend op een dakkamertje, is in deze tijd begerig naar voedsel. Men zegt, dat vele boeren „zo hard als een spijker" zijn geworden, a'.s stedelingen hen om voedsel komen vragen. Twee befaamde Amsterdam se musici hebben er echter iets op gevonden om door middel van hun kunst de harten der boeren te ver murwen. Te Hoofddorp kan men namelijk lezen, dat deze ttvee mensen op Nieuwjaarsdag een bijzonder concert zullen geven, waarbij de toegangs prijs is 1.50 of een half kilo tarwe of anderhalf pond peulvruchten. Bovendien wordt iedere bezoeker verzocht een blokje hout mede te nemen om de zaal te verwarmen. Dit heet toegepaste kunst. INLEVERING AARDAPPELBON 248. De Secretaris-Generaal Van het De partement van Landbouw en Visscha-lJ maakt bekend, dat; handelaren in. aardappelen in de provincies Noord- Holland, JZuid-Holland en Utrecht, die de bonnen 248 van de tweede nood kaart op Donderdag 4 en Vrijdag 5 Januari 1945 bij den Distributiedienst dienen in te leveren, daarop bevoorraad zullen worden op basis van 1- kg. per bon. De distributiediensten reiken hiervoor toewijzingen uit met afge- knipten linker bovenhoek met distri butiestempel op de voor- en achter zijde en voorzien van een uitersten geldigheidsdatum van 14 Januari 1945. De handelaren dienen zonder nadere aankondiging tot aflevering op deze bonnen over te gaan, zoodra zij daarop zijn bevoorraad, doch uitsluitend in de week van 7 t.m. 13 Januari 1945. Het ging af! Een juffrouw van de film, Therère (Vright (Amerika), kwam op de ge dachte voor haar elfjarig zoontje Peter onder de Kerstboom zo'n leuk geweer van klein kaliber te leggen. Thans moet zij, zo meldt Unied Press uit Hollywood, 15000 dollar schade vergoeding betalen, want Petertje had zijn Kerstcadeautje dadelijk op het dienstmeisje geprobeerd. Wie neeft voor mij te koop het boek *120.000 citaten", schrijver. MARGADANT. Wil ook ruilen voor stel woorden boeken Frans, Duits, Engels. Sigarenmagazijn DE PLANTAGE Haarlemmerdijk 37, A'dam. uitgeverij of kleine druk kerij ter overname ge vraagd. Brieven onder No. 2431, bur. v. d. blad. TE KOOP hout. k.ledikantje 20 v. Erkel, Hooigracht 4a, 2x bellen. De aangevraagde kaarten voor kosteloze genees- en heelkundige hulp gedurende het jaar 1945 kunnen, voor zover men hiervoor in aanmerking komt, worden afgehaald bij de Dienst voor Gemeenschapszorg, Lammermarkt 6567 op: Woensdag 3 Jan., Donder dag 4 Jan. en Vrijdag 5 Jan. a.s. van 9.30 tot 10.30 uur v.m. De wnd. directeur van de Dienst voor Gemeenschapszorg. De burgemeester van Leiden brengt ter kennis, dat op Woensdag 3 Jan. a.s. tussen 14.30 en 15.30 uur aan het bureau van de Geneeskundige Dienst, Mare 13 A, gelegenheid ls tot kosteloze inenting tegen pokken. KEURIGE D.MAN'TEL (warm) blauw, o.kwm. 4042, ter ruil. aangeb. voor d. swagger- mantel, warme woll. stof, o.kw. moet l.g.st.z,, m. 4042, mag ook lichtere kleur zijn. Don ker, Oude Singel 146. 2 JONGEDAMES zoeken ge- meub. zit- en slaapkamer of zlt.slaapkamer. Rijksbetrek king. In Lelden. Br. onder no. 2442, bur. v. d. blad. VOLKSTUINVERENIGING. Te huur gevr. een volkstuin of stuk grond voor volgend jaar. H. Slegtenhorst. Linde straat 9. ZIT-SLAAPKAMER aangeb. voor bejaard heer of dame, bij dame alleen. Br. onder no. 2443, bur. v. d, blad. HEER ALLEEN zoekt gem. of ongem. slaapk. n;et stook- gelegenh., liefst tegen Jan. Br. no. 2433, bur. v. d. bi. SCHIPPEKSORGELTJE gevr. Mevr. Schokking. Oude Vest 41. TE KOOP haard 85 z.g.a.n. te koop.gevr. k.speelgoedtrein m. rails. W. Ciere, v. Bever- ningstr. 14, Warmond. BIJ ALLEEN.ST. JUFFROUW inwoning aangeboden voor heer of Juffrouw, centr. stad. Br. ond. no. 2439, bur. v.d. bl. 3 D.JAPONNEN, o.kw., ruil. voor 1 d.japon, l.g.st.z., wollen stof, m. 4042, Donker, O.ude Singel 146. WOL BABYSTELLETJE, ge breid, ter ruil. voor tafellaken tf 2 badhanddoeken. H. Teleng Declraastraat 34. GEST. KAMERS m. keuken op le étage, aan de Singel, pracht uitzicht, aangeb. 50 p. mnd. Br. ond. no. 2440, bur. v. d. blad. MOOIE BL. WINTERHOED te koop aangeb. 11.woll. d.blouse ƒ35.(handwerk). Kiene, Schelpenkade 44. KOOKKACHEL te koop aan geb. prijs 45.te bevr. 3e Haverstr. 92, W. Uiterdijk. BOUVIER te koop, 10 mnd. oud, lief v. kinderen. A Deve- ling, Magd. Moonstr. 90.

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1945 | | pagina 2