D KOOPMANS* BAKMEEL BUSSINK ERUGA 'c: fih °e" kok bek"1 Fabelachtige winst, dank zij de spiritusborrel Café-eigenaar incasseerde dertien mille per maand jfM'l (Ten dercerstcledeu Sneeuwvlok - de Eskimo 'ingezonden Mededelingen blJOa *oekeo «••«Ok." isp, 0 £2 s».<.r0k*e*; eu'»er. 6011 7r,ae u n w,l)kelier *,Zullen wc naar buis gaan of 1 rullen we ergens een kopje thee I gaan drinken?" „Laten we maar [in de stad blijven, want... NETTIE ii nel echt". r «Je hebt gelijk, dit eenvoudige, weinig kostbare genot behoeven we ons tenminste niet te ontzeggen". Als U later een fijn kopje echte thee wensebt, dan is er THIÏ1! .Wlfc bereidt elke huisvrouw smakelijke meelspijzen van DEN HAAG. 26 Juni. Bij het onderzoek, dat de Prijsbeheerslng dézer dagen instelde naar de verkoop van „zwarte" borrels tegen exorbi tant^ prijzen in de cafe's hier ter stede, is men een aanzienlijke frau de. waarbij tal van Hagenaars be trokken zijn. op het spoor gekomen. Controlerende ambtenaren ontdek ten. dat in een klein café in de Haagse binnenstad borrels werden verkocht voor 2 tot ƒ3.50 per stuk. Toen zij den eigenaar in verhoor na men gaf deze toe. maandelijks 400 liter „zwart" bij te moeten kopen om zijn omzet op peil te houden. Van wie die 400 liter afkomstig wa ren kon hij zich niet herinneren. De grote onbekende kwam hier .n het geding, aldus meldde het „Vader land" dezer dagen. De man werd in arrest gesteld en bij het napluizen van zijn in beslag genomen boekhouding bleek, dat hij over'Mei 800 liter en over April 400 liter had bljgekocht envwel spiritus met een alcoholpercentage van 96 pet. Deze versneed hij met twee derde water, voegde er zijn normale toewijzing van 108 liter per maand aan toe, en deze cocktail zette hij tegen gepeperde prijs aan zijn klan ten voor. Of liever gezegd, hij ver kocht de drank aan zijn buffetchef. die verder voor het uitschenken zorg droeg. Hier zij tussen haakjes nog vermeld, dat de aan den buffetchef verkochte kruiken in plaats van 1000 slechts 900 kub. cm. bleken te bevatten, maar laatstgenoemde vulde het ontbrekende met. water aan. Bij het voortgezette onderzoek kwam aan het licht, dat de spiritus afkom stig was van een handelaar in tand heelkundige instrumenten hier ter stede, zekeren D., die in die functie een kleine spiritustoewijzing kreeg en deze in haar geheel tegen 150 per liter aan den caféhouder verkocht. Deze hoeveelheid was echter te ge ring om de betrokken partijen geheel te bevredigen en daarom knoopte D, relaties aan met een ambtenaar van de sectie spiritus van het desbetref fende Rijksbureau, met wiens mede werking hij er in slaagde voor eep extra toewijzing spiritus in aanmer king te komen, welke natuurlijk" de zelfde weg op ging. Op die manier verkreeg D. ongeveer 330 liter spiri tus, maar ook dit kwantum gaf de betrokkenen geen voldoening. Er moest nog meer verdiend worden. D nam toen een Haagsen apotheker in de arm en gaf dezen de verzeke ring, dat het een kleine moeite zou zijn. diens normale spiritustoewijzing met een extra toewijzing uit te brei den. maardan moest D. er de helft van hebben. Dit spelletje lukte zo goed, dat D. alle Haagse apotheken begon af te lopen en tenslotte via zes tien Haagse apothekers een hoeveel heid van 700 liter spiritus in de wacht kon slepen in een tijdsverloop van ongeveer een half jaar. Inmiddels werd ook een tweede ambtenaar der sectie spiritus bij de zaak betrokken, want de eerste kon het alleen niet meer af. Prijsbeheerslng en Justitie zijn thans bezig deze zaak geheel te ont warren. waarbij fabelachtige cijfers aan de dag zijn gekomen. Zo bleek, dat de caféhouder, dank zij zijn spir ritus-borrel per maand een slordige 13.000 verdiende. De handelaar in tandheelkundige instrumenten deed voor hem niet onder. Deze betaalde aan den betrokken ambtenaar aan steekpenningen 16.000.— uit en be weerde voor zijn levensonderhoud per week het aardige sommetje van 1500.— nodig te hebben. Alleen aan sigaretten verrookte hij voor ƒ300.— per week. De ambtenaren van de prijsbeheerslng. die hier wel een zeer goéde greep hebben gehad, namen in het café nog 28.000.— in beslag, als garantie voor de straks te betalen boete, en bovendien 200 liter spiritus van 96 pet. LEIDS NIEUWS van „het Gilde der Coe- ckenbackers tot Deven ter", een der eersten, die „den eydt hefft ghedaen", was Jacob Bussink. Toen al, in 1693. bestond Bussink én het befaamde re cept, nu nog het geheim en uw waarborg voor de onover troffen kwaliteit en den aparten, heerlijken smaak vanBusslnk'sDeventerKoek. Thans schaarsch. later weer volop verkrijgbaar. Deventer koek Directeur. H J Keritmeestei. üu» sum; hoofdredacteur: Hendrik Llndt. Amsterdam; plv. hoofdredacteur; lr A H. do Haas van Doraser, Haarlem; binnenland: J. v. Grieken; Illustratie en opmaak: R. Kampstra, volkscul tuur en kunst: M. Wolters; muziek: G K Krop; sport: J. J. Llber; adver tenties: A. H. Lammers, allen te Am- gterdaxn. 113 Pakkehendingen Ned. krijgs gevangenen in Duitsland DEN HAAG. 24 Jum. Het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis deelt mede. dat met ingang van 1 Juli 1944 een nieuwe regeling van de pakketzendingen aan alle Nederlandse krijgsgevangenen in Duitsland van kracht wordt. In de eerste plaats zal met Ingang van die datum maandelijks gen „Nationaal pakket" van 5 kg., bevat tende levensmiddelen, door het Ned. Rode Kruis aan alle Nederlandse krijgsgevangenen worden gezonden. De z.g. blief pakjes van 2 kg. (6 8 per maand), die door de familie leden over de post via het Ned Rode Kruis werden gezonden, komen te vervallen. In de plaats daarvan mo gen de familieleden één pakket van 5 kg. per maand via het Ned. Rode kruis zenden. Dit pakket mag behalve levens middelen ook kleine gebruiksvoor werpen, toiletartikelen enz. bevatten. Zendingen van boeken en kleding stukken kunnen op de tot dusver gebruikelijke wijze voorgang vinden door tussenkomst van de Vde afde ling. 'Een en ander zal nader wor den uiteengezet in een circulaire, die binnenkort aan alle familieleden van de Nederlandse krijgsgevangenen zal worden toegezonden, tezamen met het benodigde etiket met behulp waarvan dit pakket van 5 kg., als voorheen, via de posterijen over het Ned. Rode Kruis wordt geleid. Het publiek wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat in deze familiepak ketten geen verboden voorwer pen worden gesloten en dat het zich ook dient te onthouden van alle an dere zendingen buiten het Ned. Rode Kruis om (bijv door de Spoorwe gen, Van Gend Loos, enz.). Zelfs iedere poging om aan de krijgsge vangenen pakjes te doen toekomen, anders dan door tussenkomst van het Ned. Rode Kruis, brengt de ge hele pakketzending aan alle Neder landse krijgsgevangenen in gevaar. Kinderuren bij kappers DEN HAAG. 26 Juni Door grote drukte in de kapperszaken zijn de wachttijden voor het publiek lan ger geworden. In het bijzonder dreigt het knippen van kinderen in het gedrang te komen, hetgeen de volkshygiëne kan schaden. De vakgroep „Kappersbedrijven" heeft hierin aanleiding gevonden om voor het gehele land een bindende regeling to treffen, waarin is be paald. dat gedurende tenminste drie j uur per week voorrang moet worden verleend aan personen beneden de vijftien jaar. die een knipbehande- ling wensen. Tenzij deze uren voor de plaatselijke of streekorganisa- tie van de vakgroep voor één of mie- gemeenten zijn vastgesteld", is de kapper verplicht, deze uren met inachtneming van de belangen zij ner jeugdige clientele zelf te kiezen en daaraan door het ophangen van een biljet op de toegangsdeur of in de etalage, alsmede ln dc arbeids- ruimte bekendheid te geven. Het behandelen van kinderen bui ten die uren blijft toegestaan, in dien daarvoor gelegenheid bestaat. Eventuele klachten kan men rich ten tot de vakgroep „Kappersbedrij ven". Postbus 599. Amsterdam. S+raatcollecte Volksdienst ofD 29 Juli DEN HAAG. 26 Juni. Van de Ned. Volksdienst bereikt ons de me- dedeeling, dat de grote straatcollecte niet. zoals aanvankelijk werd gemeld, op 29 Juni. doch op Zaterdag 29 Juli zal plaats vinden. De huis-aan-huis-collecte. welke momenteel gehouden wordt, en a.s. Woensdag afloopt, belooft reeds een succes te worden. „Zonder bon en toch niet zwart" „Zonder bon. en toch niet zwart" zo luidde de titel van dc grote Nard- Boer-revue, die gistermiddag door en voor het personeel van de firma J J. Krantz en Zn. in de Schouwburg werd opgevoerd. De naam zou een verontschuldiging kunnen inhouden; wat mag men immers verwachten van iets dat „zonder bon en toch niet zwart" is? Zo'n excuus zou echter misplaatst zijn. Deze revuegroep. die voor het eerst de planken betrad, le verde een voortreffelijke prestatie door met deze omvangrijke revue, sa mengesteld uit niet minder dan vijf en twintig taferelen, een proloog en twee finales, van het eerste tot het laatste moment goede amusement te verzorgen. Uit alles bleek, dat er veel werk van was gemaakt de bijzonder fraaie eigen decors in de proloog en finale's, de costumering waar geen kosten voor waren gespaard, de rol vastheid. die voor beginnende ama teurs opmerkelijk was en de zorg. waarmee men de dansen bleek te hebben ingestudeerd, vooral in het sprookjesballet ln de eerste finale „Hof-ba!". De muzikale entourage werd met veel smaak verzorgd door het orkest van Gé Hofenk en de Aloma-Hawaii- ans. Nard Boer. die de tekst schreef en tevens de algehele leiding verzorgde, heeft met „Zonder bon" goed werk geleverd. Hij wake echter voor een gerektheid der scènes. Dit laatste was nogal hel geval, waardoor het moge lijk was. dat de pauze intrad op een tijdstip, waarop het geheel afgelopen had kunnen zijn. Er was veel applaus en een bloe menhulde aan het slot. W. A. DEVILÊ. Wandeltochten te Leiden De Leidse Wandelsport Vereniging „Per Pedes Apostolorum" organi seert op Zaterdag 8 en Zondag 9 Juli a.s. grote Jubileum Wandeltoch ten in de omgeving van Leiden, over afstanden van 20 en 30 km. Voor deze wandeltochten blijkt grote belangstelling te bestaan, reeds vele bekende wandelaars uit geheel Nederland schreven reeds ln. o.a. uit Heerlen, Leiden, Tilburg, Hel mond, Breda, Roosendaal Bergen op Zoom. Zwolle, Den Heldei. Den Haag, Rotterdam, Delft Amsterdam en Haarlem. ALs persoonlijke herinnering wordt een fraaie medaille met lint beschik baar gesteld, tevens ontvangt elke deelnemende vereniging een groeps- prijs en worden en vijf extra prij zen uitgeloofd. De start geschiedt van „Oud-Hor- tuszicht", Witte Singel 59 te Leiden, 's Zaterdags van 2 tot 3 uur, 's Zon dags van 8.30 tot 12.15 uur. Inlich tingen worden verstrekt door den secr. penningmeester \an PPA, den heer A. van Heusden, Bilitonstraat 15 te Leiden, des avonds vanaf 7 uur. Vicus-adspiranten vierden feest Ter gelegenheid van het behaalde kampioenschap heeft het bestuur van Vicus Oriëntis de adspiranten Zondag een feestmiddag aangeboden, .die uit stekend geslaagd mag heten. Een honderdtal jeugdige leden vulde reeds lang voor tijd de zaal, waar hun een keurig verzorgd programma werd ge boden. Allereerst, traden voor het voetlicht de Bolowodi's, een Mexi caanse band, die de stemming er reeds danig in bracht. Vervolpens bracht een groepje van eigen leden „De zangclub van Knuppelveen", die met. hun excentrieken burgemeester en kapelmeester groot succes boekten, evenals het daaropvolgend éénactertje „Terug van de vacantle". Het volgende deel van het program ma werd verzorgd door den heer Devilé. die met zijn fraai poppenspel en frappante goocheltoeren dc jeugd van Vicus geruime tijd wist te boeien en te amuseren. Het was een welge slaagd feest-, waarvan klein en groot heeft genoten. BURGERLIJKE STAND. Onder trouwd; J. J. SJardln, gesch. en J Kamping. J.d.; C. J. H. Franse, gesch. en M. Springer, gesch.; A. Clere, J. m en C. C. M. Schutte. J d.; W. X. G. Rebel, gesch. en N. W. Honig, wed.; L Boekkooi. J. m. en J. S. W. Regeer. J. d. Geboren: Johannes J.. z. v. L. Zon- derop en C. H. Koolloos; Jansje. d. v A. Kromwijk en J. E. Schroef; Marijke d. v. H. Veljlbrief en C. J. Plu. Overleden: C. van Sluljs, wedn.. 78 J.; W. Poauw, huisvr. v. W. Hoge wo ning. 63 J.; G. Heykoop, huisvr. v. T. Los. 63 J.; C. Honsbeek. dochter. 11 m.; G. Hoppenbrouwer, wedn.. 84 J. AGENDA, Bioscopen: Casino: Een hopeloos geval. Dag. 2 cn 7.30 uur. Zondag 1.30, 3.45. 6 en 8.15 uur. Alle leeftijden Zondag 11 uur: Geheimzin nig Tibet. Alle leeftijden; Lldo: De stem van het bloed. Dag. 2.16 en 7.30 uur. Toegang 14 Jaar; Luxor: Herman Rlnket's Variété met de Klllma Ha- wallans. Dag. 2.15 en 7.16 u. Zondag 2.15. 4.45 en 7.15 u.; Rex: Een teveel aan boord. Dag. 2 en 7.30 uur. Zondag van 1 tot 7.30 doorl. voorst. 8 uur. Toegang 14 Jaar; Trianon: Immensee. Dag. 2 en 7.30 uur. Zondag van 1 tot 7.30 uur doorl. voorst. 8 uur. Toegang 14 Jaar. MAANDAG: Marckerk. 7 30 uur: Bach-concert. Albert de Klerk (orgel» en vocaal-kwartet. DINSDAG: Schouwburg, 7.16 uur. Buitengewoon concert „Toonkunst"» Opera- en Balletklassen van Rijksconservatorium De belangstelling voor de Zondag- morgenuitvoering in Odeon van de Opera- en Balletklasscn van het Rijksconservatorium was zo enorm groot, dat nog vóór de eerste reeds een tweede uitvoering moest worden vastgesteld. De volle zaal heeft gis teren zeer enthousiast gereageerd op het werk van de leerlingen. Eerst was de beurt, aan de Balletklasse van Yvonne Georgi met een achttal da mesleerlingen. waarin een ontwerp van Rie Bohnen. „De wind en ae molens", uitmuntte door oorspronke lijkheid en waarvan de verwezenlij king ook zeer aantrekkelijk was. Waardering kon men ook hebben voor een spitzenduet van de dames Ans van der Vliet en Miep Vleugels op muziek van Schubert en voor de uitbeelding van ..de drinker", op mu ziek van Voormolen, door Rie Boh nen. De Operaklasse opende met het eerste bedrijf uit ..Die Zauberflöte". mét begeleiding van de orkestklasse onder directie van Jan van 't Hoff. het geheel onder regie van Joh. de Meester. De leraar solo-zang Willem Ravelli vertolkte, wegens verhinde ring van een der leerlingen, de bas partij van Sarastro. Uitblinkers, wer den niet ontdekt. Na de pauze wer den nog scènes opgevoerd uit „Don Carlo", Faust", en „Madame Butter fly", waarin mej. A. van der Graaf als Oho-cho-san de aandacht trok, THEO RAMAKER. Langemarck-studium ook voor muzikaal begaafden DEN HAAG. 21 Juni. Sinds enige tijd bestaat er gelegenheid voor muzikaal begaafden, die niet in staat zijn hun opleiding zelf te be kostigen, door bemiddeling van het Langemarck-studium een volledige opleiding aan een conservatorium te ontvangen. Mannelijke jongelui tus sen 16 en 24 Jaar. die menen voor een dergelijke kasteloze opleiding in aanmerking te komen, kunnen zich hiertoe bij het Langemarck-studium. Lange Vijverberg 8, Den Haag. aan melden. In Augustus worden zij dan ver volgens opgeroepen voor een schif tingskamp, waar de beslissing over hun toelating valt. Zij, die dan wer kelijk begaafd blijken te zijn. wor den per 1 September 1944 in het Langemarck-studium te Hannover opgenomen en kunnen na een voor bereidingscursus van een half jaar hun studie aan een conservatorium ln Duitsland voortzetten. Aanmeldin gen, voor dit schiltlngskamp worden tot 1 Augustus a.s. in entvangst genomen. Successen van de Concordia-dames Op de Zondag gehouden twee kamp Shot—Concordia wist Concor dia voor de tweede maal met ruim puntenverschil, n.l. 169-11234, het wisselschild te winnen. Behalve bij discus- en speerwerpen bezetten de Leidse dames in alle nummers de eerste plaats. Concordia boekte de volgende successen: 60 m. meisjes B: 1. Annie Mont- foort 8.8, 2. Frans Arnoldus 9. Vèrspringen B: 1. Annie Montfoort 4.49 m.. 2. Lies de Meij 4.31 m. 80 m. meisjes A- 1. Nel Lammerse i 11.1. 2. Wil v. d. Weijden 11.2. Vèrspringen A- 1. Nel Lammerse 4.44 m.. 2. Wil v. d. Weijden 4.29 m. Hoogspringen A: 1. Bep de Leeuw 1.21 m.. 4 x 80 m. A: 1 Concordia' in 43.3 s. Kogelstoten A: 1. Nel Lammerse 8.94 m. 100 m. dames 1. Rini v. d. Wijn gaard 13 sec.. 2. Truus Schouten 13.3. Hoogspringen dames 1. R. v. d. Wijngaard 1.29 m.. 2. Meiny v. d. Berg 1.29 m. Vèrspringen dames: 1. Rini v. d. Wijngaard 4.93 m.. 2. Truus Schou ten 4.65 m Kogelstoten dames: 1. Annie Kik kert 8.70 m Speerwerpen dames: 2. Gon v. d. Meijden 21.11 m. Relais (200 100. 80. 60 m.): 1. Con cordia 1 min. 1.5 sec. Het Leids record relais, dat reeds op naam van Concordia stond met 1 min. 1.8 sec., werd dus piet 0.3 sec. verbeterd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL In het Handelsregister van de Ka mer van Koophandel zijn de volgende wijzigingen aangebracht: Vennootschap onder Firma Frltz Hu- feld. Sassenhelm. Hoofdstraat 329. Het kweken en de handel ln bloembollen en zaad ln binnen- en buitenland. Overl Venn.: C. Elsele. Darmstadt (Duitsland). 25 Januari 1944 Het be drijf wordt door de overblijvende ven noten voortgezet. Eerste Lcldse Chroom- en Metaalwa- renlndustrle firma C. L van der Kwaak. Lelden, Rijn- en Schiekade 124, Wijz. Handelsnaam ln: Eerste Leidse Chroom- cn Metaalwarenlndu- strle. E. de Jong. Katwijk aan Zee. Tijm- straat 1. Kantoorboekhandel. Lees bibliotheek. Huishoudelijke artikelen. N. Beh. WinkelchofA. L. de Jong. Katwijk aan Zee. N.V. Handel- en Industrie Maat schappij „Rhenanla". v/h Firma J. R. Schouten. Sassenhelm. Warmonder- damseweg 12. Asfalteren van en han del ln getrokken ijzeren gaspijpen. Ulttr Dir.: L. I. Schouten, Oegstgecst. N. Adj.-Dlr.L. I. Schouten. Oegst- gcest. N. Comm.: E A. Schouten Deurloo. Den Haag. De statuten zijn gewijzigd. Firma Selgnette en Velthuys. Hille- gom, Lcidsestraat 9a. Uitgave van en handel ln reclameplaten. N. Proc.; E. E. Velthuys. Hlllegom. Firma Hooka. Oegstgeest. Prins Hen- drlklaan 14. Het aannemen van werken op het gebied van gas. waterleiding en electrtcltelt. voorts het aannemen van beton-, grond- en bouwwerken. Bovengenoemde vennootschap onder firma Is met ingang van 1 Juni 1944 ontbonden. Het bedrijf wordt voort gezet ln de rechtsvorm van een naam loze vennootschap onder de naam Hooka N.V." (Ned. Stscrt 23 Mei 1944. No. 99/300). Dir.: M. C. Kam steeg. Oegstgeest. Maatsch Kap.: 50.000. waarvan geplaatst en gestort 25.000. Proc.: P Stoeken. Wassenaar. John B. Meskers en Zonen Hllle gom. Beeklaan 16 Bloembollenkweke- rlj en Handel De rechten van derden zijn gewijzigd. Melksalon „Casa Cara' Katwijk aan Zee. Tramstraat 1. Ulttr E.: W van Beelen. Katwijk aan Zee. H. Jollie. Alphen a d Rijn. Raad huisstraat 242. Banketbakkerij, koke rij. conflseur. fabricage en verkoop van chocolaterie cn suikerwerken, als mede van roomijs. Ulttr E.: H. J. Jol lie, Alphen a, d Rijn. N E.: A. J. P. de Jong, Eodegraven. Wijz. Handels naam ih: Eerste Alphense Banketbak kerij voorheen Jollie. N. Gevolm.: F van de Poll, Alp.hen a. d. Rijn. N.V. Ingenieurs-Bureau voor Bouw nijverheid. Oegstgeest. Hoge Morsweg 28. Ontwerpen en uitvoeren vau alle bouwwerken, fabriek van machinale houtbewerking. Ulttr, Dir.: Ir. E. J. Koch, Wassenaar. N Dir.: Ir. W. H. B, van Dunné, Dieren. Nieuwe inschrijvingen' C. Noort en Zn. Rijnsburg. Hofstraat 28. Schip pers- en tulnbedrijf. Venn.: C. P Noort en L. Noort. belden te Rijns- burg. Firma Warmerdam en Zn. (B-P Noordwijkerhout. Dorpstraat 08. Bloem kwekerij cn tulndersbedrijf Venn.: P W. Warmerdam. M P Warmerdam en P. C. Warmerdam, allen te Noordwij kerhout. Aan den laatstgenoemden vennoot ls beperkte handlichting ver leend. De zaak Ricarda Huch 17) Tenslotte werden nog een kleer maker en een kapper verhoord, aan wie De rug a bepaalde bedragen schuldig was. De élégance van den kleermaker was niet innemend, zo als die van den heer Von Maulchcn, maar vernietigend. Zij verpletterde minder de arme drommels, voor .wie ze helemaal niet in aanmerking kwam, als diegenen, die weliswaar geld hadden, maar niet genoeg, of niet voldoende smaak en ontwikke ling bezaten om zich aan hem of aan een met hem gelijk staanden kledingkunstenaar toe te vertrouwen. Hij verklaarde, dat hij reeds zeer spoedig wantrouwen ging koesteren, omdat hij dr. Dsruga niet voor een werkelijk beschaafd heer had kun nen aanzien. Hij, de kleermaker, had uitsluitend zeer fijne cliënten en was derhalve op dit punt niet ge makkelijk te misleiden. Deruga zou in de omgang met zijn personeel veel te vertrouwelijk geweest zijn en met hem, den kleermaker, soms grapjes gemaakt hebben, die hij, uit een oogpunt van ontzag, in.tegen woordigheid van zijn personeel niet gaarne had aangehoord. Zijn .des betreffende toespelingen zou Deruga niet begrepen hebben. Daarom had hij Deruga ook halfjaarlijkse reke ningen gezonden, terwijl hij de fijne cliënten slechts Jaarrekeningen zond. Sinds twee en half jaar zou Deruga hem duizend Mark schuldig zijn, dat was niet veel en tegenover een fijnen cliënt zou hij daarvan geen ophef gemaakt hebben: waar het hier- evenwel een man van twijfelachtig karakter betrof, kon hem dit grid niet onverschillig laten. Op de vraag, of Deruga tegen hem over een te verwachten ertenis of over andere geldbronnen gespro ken had, -die hem ter beschikking stonden, antwoordde de kleermaker met voorname terughoudendheid, dat Deruga zeer veel gezegd had en zich misschien ook daarover had geuit; maar dat hij sedert Jaren op het standpunt stond, de privé-mededelin- gen van zijn cliënten te herhalen noch te onthouden en dat hij dus niet in staat was er notitie van te Tekeningen en tekst van WIM MEULDIJK 1014. Dat is pech hebben. Bijna was Pen Kwen bij z'n vrienden en nu valt hij het laatste ogenblik iq de handen van professor Snijlust. Onze arme vogel loeit het uit van woede en verdriet. „Merkwaardig", zegt de professor. „Het beest kan zelfs harder huilen dan een mens." Maar er is nog iemand die Pen Kwen hoort huilen. Dat is de direc teur van het circus en hij komt er heel vlug naar toe en roept: 1015, „Hé, wat moet dat! Laat die vogel los, professor. Hij is nog van mij. Je vergeet onze afspraak toch niet. Over een week mag Je hem hebben en er zijn pas drie dagen om." „Neen", zegt de professor, „ik moet hem nu hebben. De weten schap kan niet langer wachten." „Lelijke stopnaald", schreeuwt de directeur, „Je moet je aan de af spraak houden." „En u, meneer", zegt de professor, „u is geen heer, u is een bal gehakt!" Ondertussen wachten buiten Sneeuwvlok en Piet. „Nou", zucht Sneeuwvlok, „ik maak me ongerust. Pen Kwen blijft lang weg!" nemen. Bovendien waren hem de praatjes van Deruga veel te onbe duidend voorgekomen om er zijn geheugen mede te belasten. De kapper legde er levendig de nadrulc op. dat Deruga ongetwijfeld het bedrag, dat hij hem nog schul dig was. betaald zou hebben, indien hij daarop had aangedrongen. Hij had echter een glote eerbied voor Deruga. die een man naar zijn hart was, geniaal en edelmoedig, en hij rekende het zich tot een eer. hem te mogen bedienen. Deruga doorzag de mensen en liet zich niet door uiterlijke dingen op een dwaalspoor brengen en het kleinste was voor hem niet te gering. „En al zou hij mij nooit een cent betalen, mijne heren." riep de kapper met vuur uit. „dan zou ik hem steeds naar mijn beste kunnen bedienen en nooit op houden te verklaren: dat is een groot man!" „Is Deruga bij u geweest, nadat hij het nieuws van de erfenis ver nomen had?" vroeg de president. „Ik geloof mijzelf te mogen vleien de eerste te zijn geweest bij wien de dokter zijn hart luchtte over deze gebeurtenis", zei de kapper. „Nu zal ik Je rijkelijk belonen", zei hij, „want je verdient het zowel door je kunst als door je fatsoenlijke in borst." De dokter tutoyeerde mij soms. wanneer hij een goede bui had. Ik antwoordde, dat hij met be taling kon handelen, zoals hij dat zelf wilde, indien hij slechts klant bij mij bleef. „Dan ken je Deruga slecht", riep hij uit. „denk je. dat ik je zaak onderschat, omdat ze in een zijstraatje ligt en geen vergulde spiegels en door scheppende kunste naars ontworpen stoelen bezit? Al (Wordt vervolgd) „Carnaval" „Carnaval", zo heet de muzikale revue, welke Zaterdagavond door Paul Ostra en de zijnen, voor een vrij talrijk publiek ln. de Stadsge hoorzaal ten tonele gébracht werd. Het radio-orkest „Malando" deed de liefhebbers van tango's en rum ba's echt genieten en oogstte vooral veel succes met eigen composities. Paul Ostra praatte op een pret tige wijze het ene nummer aan het andere, terwijl Berry Kievits en Ge rard Walden er mét hun komische schetsen voor zorgden, dat de lach spieren goed in beweging kwamen. Vooral in de schets „40 Jaar later" gaven zij bliik van hun kunnen en de dansjes, die daarbij door dit duo werd enuitgevoerd, werden graag aanvaard. De radio-tfangeres Maria Rosé, bracht met zang en vlot gebaar de nodige decoratie aan het Malando- orkest. Dat het geheel goed in de smaak van het publiek viel bewees het gulle applaus aan het eind van deze revue het beste. BENOEMD. Aan den directeur van het kantoor der Rotterdamse Bankvcreniging te Leiden, dfen heer P. A de Gooyer. is per 31 Dec. 1944 op zijn verzoek eervol ontslag ver leend. Als opvolger werd aangesteld de heer mr. J. H. Hehewerth. tot dusver directeur van het kantoor Drift. Tot algemeen procuratiehouder is benoemd de heer J. P. A. van Vloo- dorp. tot. dusver bijzonder procuratie houder en tot bijzondere procuratie houder de heer H. M. Dissevelt. HAAGS NIEUW: Danstrio in Diligen+Ia Het was in elk geval verstandig, dat Hanny Bouman. Jeanette Bo- logne en John Uyl Zaterdag in Dili- gentia gezamelijk één dansavond gaven en niet. langs de meer en meer gebruikelijke weg. ieder een eigen uitvoering hebben georganiseerd. Dit gezamelijke optreden verbloemde n.l. de beperkte capaciteiten en zorgde voor de gewenste afwisseling. Alle drie executanten konden op die ma nier hun beste beentje voorzetten en dat hebben ze gedaan. Hanny Bou man getuigde van haar voorliefde voor de Oosterse dans: Jeanette Bo- logne voor lyrische dansen, hoewel zij meer overtuigde met een pittig uitgevoerd Pizzicato op Delibes en John Uyl wierp zich geestdriftig op een, door Jaroslaff Zajicek geïnspi reerde. exotische vuurdans. De drie uitvoerenden zijn ontegenzeggelijk gevorderde leerlingen van mevr. Mul- ler-van Gijen, doch zouden zich fei telijk nog niet aan de critiek moeten blootstellen Aangezien echter deze avond hoofdzakelijk door vrienden, vriendinnen en ouders werd bezocht, moeten zij wel de indruk gekregen hebben tot de begenadigden te be horen. Het applaus was geestdriftig en de bloemen te veel om naar huis te dragert. THEO RAMAKER. VOLKSCULTUUR EN KUNST Kerlcmuziekconferentie te Amersfoort De Ver. voor Prolestnntae, Kerk muziek hield op Vrijdag en Zaterdag J.l. in het Wijkgebouw van de Ned. Herv. Gem aan het L. Costerplein te Amersfoort-, een conferentié voor kerkmuziek. Deze werd Vrijdag ge- opendmet een toespraak van prof. G. v. d. Leeuw uit Groningen, die te vens de leiding van de bijeenkomst had. Spr. wees op vier belangrijke punt enin de kerkmuziek; de geschie denis, de praktijk, de stijl en het be ginsel. De grote betekenis die de kerkmuziek voor de mensheid heeft, blijkt wel hieruit, aldus spr„ dat de eeuwen door de erediensten steeds gepaard gaan met muziek. Het is dan ook niet te boud gesproken, wanneer men zegt: wie werkelijk met God wil spreken, heeft de muziek nodig. Uit voerig besprak prof. v. d. Leeuw de geschiedenis van de kerkmuziek en haar ontwikkeling, waarbij hij de na druk legde op de betekenis van de Calvinistische kerkmuziek. In Duits land vond de Lutherse koraal zijn hoogtepunt met Bach; ook de Gere formeerde psalmmuziek heeft haar ontwikkeling in Duitsland gevonden. Spr. achtte met het oog op een ont breken van scholing in de Ned. Herv. kerk een school voor kerkmuziek ge wenst. terwijl naar zijn mening ook bij de opleiding der predikanten .plaats voor deze muziek, die in de eredienst een soort geloofsbelijdenis vervult, moet worden ingeruimd. In de middagbijeenkomst sprak dr. E. L. Smelik, Geref. Predikant in Hersteld Verband te Amsterdam, over „Liturgie en Kerkmuziek". Des avonds vond in de St. Joriskerk o.l.v. prof. dr. G v. d. Leeuw een dienst plaats, waarbij o.a. voorgingen de organist George Stam en het. Ned. Herv. kerkkoor te Amersfoort, o. 1. v Adr. C Schuurman. Voor Zaterdag vermeldde het programma een lezing van den heer C. van Dorp. uit Rot terdam, over „Kerkbouw en Kerk muziek" met een bezichtiging van de tentoonstelling .Eredienst en Kerk bouw" van het Instituut voor Reli gieuze en Kerkelijke Kunst, Een uit voering van inleidingszang van P. C. van Westering cn motetten van L. Lechner. H. Sehtitz en Adr. C. Schuurman in de St. Joriskerk door het Ned. Herv. kerkkoor o.l.v. Adr. C. Schuurman betekent een waardig besluit van deze kerkmuziekconfe- rentie, die. gezien de grote belang stelling, niet zal nalaten rijke vruch ten af te werpen. heerste directie, dat ook zijn her scheppend vermogen in de zo bijzon der hoge eisen stellende „H-moll Messe" steeds aan rijpheid wint. Een extra woord van lof komt nog Jan Keessen toe voor zijn voortreffelijke viool-obligaten in „Laudamus te" en „Rened ictus". Maar ver boven deze detail-crltlek uit reikt de lof aan Anthon van der Horst en rijn uitvoerenden voor ae machtige indruk, die hij bij iedere jaarlijkse weergave van Bach's on vergankelijke schone „Hoogmis" steeds meer weet te verdiepen. G. K. KROP. Prof. Scholfe 70 jaar Op 27 Juni viert prof. dr. J. H. Scholte, hoogleraar in het Duits aan de universiteit van Amsterdam zijn zeventigste verjaardag. Prof. Scholte studeerde aan de universiteit van Groningen en was van 1899 tot 1912 leraar, achtereenvolgens te Gouda, Groningen en Amsterdam Daarna werd hij benoemd tot hoogleraar en in 1924 viel hem de onderscheiding te beurt, door de universiteit te Greifswald tot ere-doctor te worden benoemd. Behalve door zijn werk zaamheid in de literaire faculteit heeft prof Scholte zich gedurende vele j ren als ab actis van de Aca demische Senaat verdienstelijk ge maakt. Er zijn tal van belangwek kende publicaties van zijn hand verschenen. Prof. Scholte ls thans nog in functie, maar heeft tegen September eervol ontslag gevraagd. Maurits Wagenvoort 85 jaar Op 27 Juni wordt de romanschrij ver en journalist Maurits Wagenvoort vijf-en-tachtig Jaar. Wagenvoort werkte van 1882 tot 1892 als journa list in de hoofdstad. Daarna heg£lr hij twee-en-twintig jaar lang de ge hele beschaafde en vooral ook de on beschaafde wereld bereisd. Kort voor zijn 75ste verjaardag deed hij een beschrijving van eigen leven „De Vrijheidszoeker" het licht zien. Hij heeft een vrij groot aantal romans, reisbeschrijvingen en toneelstukken geschreven o.a onder de schuilnaam Vosmeer de Spie. de roman „Een passie", die in de periode van de Be weging van Tachtig tamelijk veel opgang maakte. De rustende auteur woónt thans te Ampsen bij Lochem. Bach-bedevaart Vijftien keer in successie heeft de Nederlandse Bachvereniging thans de Hoogmis van den Thomas cantor in ons land doen horen, waarvan veertien keer in Naardens Grote Kerk (de eerste uitvoering ging in de Luterse Kerk te Amster dam). waarheen ook ditmaal de dui zenden Bach-pelgrims van heinde en ver waren opgetrokken. En ook dit keer hebben de grootse pracht en de diepe wijding van het machtige werk hun indruk niet gemist, gelijk niet anders verwacht kan worden, nu geest en gestalte dezer traditie tot steeds groter rijpheid wassen Over een uitvoering als deze. die ln bezetting geheel gelijk was aan die van verleden jaar (alleen het ver dwenen U.S.O. was door het Con certgebouworkest vervangenzijn dus slechts enkele incidentele op merkingen terzake. Het koor beheerst zijn zware taak voortreffelijk; vele leden zagen we het gehele werk uit het hoofd zingen. Wel leek het. of de tijdsomstandigheden aan de sa menstelling hadden geknaagd; zeker de lage mannenstemmen waren min der schoon van klank. In de onge wijzigde vocal^ppolistengroep Wicke- voort Crommelin, Hermes. Schipper. Kloos. Biclke, voldeed ook ditmaal de laatste niet in het moeilijke „Quo- niam" (ook de ..corno da caccia" was deze keer niet erg gelukkig')". Voor de twee enige bas-aria's neemt Van der Horst afzonderlijke solisten; vermoe delijk in verband met de uiteenlopen de ligging. Nu Kloos in „Et ln spirl- t-um sanctum" de lage F op de laat ste lettergreep van „profetas" einde lijk niet meer een octaaf te hoog zong. rijst de vraag, of hij ook het „Quoniam" niet voor zijn tekening kon nemen Dat één bas voor belde aria's voldoende kan zijn. leert.o.a. Friedrich Schorr in de voortreffelijke gramofoonopname van K.M.V. In verband met een krachtiger „climax" naar hei. dieptepunt „Gru- cifixus" handhaaft zich de wens. dat de dirigent dit koor nog zachter laat zingen dan het voorafgaande „Et ln- cörnatus est" Overigens bewijst An thon van der Horst met zijn be- Ria was een openbaring Er bestond Zondag grote belang stelling voor de vlakkebaanwedstrij- den, welke door de Z.H.W. Honderi- renvereniging op Kerkehout te Was senaar werden gehouden. Bij de Greyhounds kon Hans. die het in de voorronde voortreffelijk deed. in de finale, welke een spannend verloop had. niet op volle toeren komen. De nek-aan-nek-race tussen Arabella en Jacob, werd door laatstgenoemde in de fraaie tijd van 23.2 sec. gewonnen. Er was ook een jeugdklasse gefor meerd. Bianca Belwin werd eerste in de tijd van 25 1 sec. Amazone, die in de demi-finale een buiteling maakte, kreeg in de troostren een kans. die hij volkomen benutte. Bij de Whip pets was Ria een openbaring. In de drie courses bleef zij gedecideerd meesteres van het terrein. Woensdagavond houdt de 's-Gra- venhaagse Windhondenrenvereniging op de renbaan Marlot, vlalckebaan- wedstnjden. Athletiekwedstrijden op Te Werve „Vlug en LeniR" hield Zaterdag middag op Te Werve athletiekwed- slrijden voor de jeugd. De organise rende vereniging had bij de voor naamste wedstrijden veel succes, te I weten bij de 300 m. jongens a en 4 x 100 m. estafette. Bij hoogspringen jongens a liet EL Nelissen van „Ce lebes" zich niet onbetqlgd. Hij bracht het tot 1.59. Woensdagavond 5 Juli organiseert ie afd. Den Haag van de Haagse Athletiek Commissie wederom jeugd-1 wedstrijden op Te Werve. Osendarp o.a. zal na zijn ziekle weer voor het vfifltf UCT uiriuir uiiTrn eerst aan dc start verschijnen. 1 KUUR MET WEINIG WATER Officiëele Mededeelingen Verkoop vlas. Van 19 Juni t/m 30 September 1944 zal de t.eler niet in achtneming van de gestelde regelen het vlas te velde, dan wel reeds ge oogst vlas. vrij mogen verkoopen. Ook ls toegestaan, dat in deze periode op deze wijze worden verkocht, terwijl de levering pas na 30 September 1944 zal plaats vinden. De teler en de kooper zullen er rekening mee dienen te hou den, dat zij het vlas verkoopen resp. koopen ten hoogste tegen een prijs, berekend op basis van een bedrag van 13} cent per kg voor gerepeld vlas van goede middenkwal lteit, van on^erepeld. ylas op bovenstaanden basisprijs en op een lljnzaadprljs van 0.25 per kg. Deze prijzen gelden niet voor hande laren; deze worden verwezen naar de officleele mededeelingen in ..De Vlas- bode". Taxatie vindt plaats van alle partijen, welke né 30 September 1944 worden verkocht. De uit te reiken aankoopvergunningen zijn slechts gel dig tot 1 Jaunari 194-5. Na dien da tum zal het vlas op andere wijze door het Bedrijrschap voor Vlas cn Hennep worden gedistribueerd ouder degenen, die nog niet in de gelegen heid waren hun aankoopvorgunning vol te koopen Er wordt nog eens op gewezen, dat het verkoopbnefje zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk bin nen 5 dagen na verkoop ln viervoud (dus niet zooals voorheen In twee voud) door kooper en verkooper ge- teekend Ingezonden dient te worden bij het Bureau van den Provincialen Voedselcommlssarls. Het aanvragen van een vervoerbewijs dient, evenals vorige jaren, door den afzender te ge schieden bij den betrokken plaatselij ken bureauhouder Het vervoeren zon der vervoerbewijs ls strafbaar Het ei-voei oewijs zai eenter alleen worden uitgereikt. Indien het verkoopbriefje door den teler ls ingezonden Het ver voer van het land naar de bedrijfs gebouwen ls vrij. mits de afstand niet meer bedraagt dan 10 km. Indien de afstand meer bedraagt, dan moet het vervoer door een vorvoerbcwils zijn gedekt. Vorder is het verboden "om het stroovlas hetwelk door relers, die ln Zeeuwsch-Vlaanderen zijn gevestigd en in dat gebied is getecldT te ver koopen aan bedrijven, welke bulten Zeeuwsch-Vlaanderen zijn gevestigd. Overname nuchtere kalveren. Met Ingang van 19 Juni 1944 worden te Amelde, Sliedrecht en Rotterdam res pectievelijk op Maandag. Dinsdag en Vrijdag voorlooplg geen nuchtere kal veren meer overgenomen. Slachtplaatsen voor nuchtere kal veren. Met ingang van Maandag a.s. 26 Juni zijn de slachtplaatsen voor nuchtere kalveren te Gouda en Dor drecht opgeheven. Op deze pl&atscn worden dus geen nuchtere kalveren meer overgenomen Aan hei aoattoir te Nieuwerkerk a. d IJsscl -lullen met ingang van de volgende week alleen "5 Woensdags nuchtere kalveren ge leverd kunnen worden.

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1944 | | pagina 2