LOAN'S J. TH. LUYKX ZADEN EN PLANTEN OPENBARE VRIJWILLIGE VERKOPING DEFTIGE INBOEDEL Th. A. Hijdra STENO en TYPEN 10 Juli trekt LOTISICO JAC. J. FOORTSE De jeugd van de straat en in de speeltuin Groeiende belangstelling voor het Leidse speeltuinwerk Wij spraken met den heer D. Vijlbrief DIT MERK LOAN'S PRODUCTEN Films van deze week STRIJK ALLES IN EÉN KEER Spannende strijd om de sprint- titels te verwachten KOOK MET WEINIG WATER RAPENBURG 57 - LEIDEN Uw vergunningen. C. TH. BREEBAART ZOON Ik leer het U in één maand REPARATIE JOH. DE BRUIN NETTE JONGENS 3L „De Jeugd van de straat", dit is de slagzin voor een grootscheepse actie die de Nederlandse Unie van Speel tuin Organisaties (N.U.S.O.) enige tijd geleden heeft ingezet. Baldadig heid die ,reeds ontstellende vormen heeft aangenomen en eerder toe dan af schijnt te nemen, was voor deze Unie opnieuw reden om de aandacht te vestigen op het vaak zo weinig ge waardeerde speeltuinwerk. Deze actie was voor ons aanleiding om den. heer D. Vijlbrief, hoofdbestuurslid van de N.U.S.O., eens te vragen naar de stand van zaken op het gebied der Speeltuinen in Leiden en welke ver wachtingen in dezen voor de toe komst zijn. „Ja", zegt de heer Vijlbrief. als wij hem vragen pf er reeds resultaten naar aanleidmg van deze jongste actie zijn verkregen, „inderdaad be weegt het speeltuin-bezoek zich de laatste tijd in stijgende lijn. Reeds geruime tijd geleden waren de be sturen der Leidse Speeltuinvereni gingen er toe overgegaan, om een meer intensief speeltuinbezoek te be werkstelligen en dit bleef niet zon der succes. De speeltuinvereniging „Oosterkwartier", een van de vier kwartierverenigingen, telt momenteel ongeveer 300 gezinnen als lid met een kleine duizend kinderen, terwijl Zuider- en Westerkwartier, wat le den-aantal betreft, op vrijwel het zelfde niveau staan. Noorderkwartier was altijd van de oprichting af het zwakke zusje. Dit komt, doordat de bewoners daar nu niet wat men noemt „hokvast" wa ren en er op die manier nimmer van een buurtgemeenschap kon worden gesproken. Ook de braakliggende vel den die men tot voor kort in de omgeving van die buurt aantrof, drukte natuurlijk het stempel op het speeltuinbezoek, daar het spel in het vrije veld van de jeugd toch altijd nog idealer is dan in een tuin. Deze vereniging heeft 80 gezinnen als lid ingeschreven op het ogenblik. Op de vraag of men de baldadig heid door een groter bezoek aan de tuinen denkt te beperken, luidde het antwoord: „Het verschijnsel der bal dadigheid staat niet op zichzelf. De huidige verhoudingen, vaders die niet thuis zijn. moeders die het alleen niet aan kunnen en de kin deren om de handen eens vrij te hebben maar de straat opsturen, dit alles werkt baldadigheid en verniel zucht in de hand. Daarom heeft de speeltuin ir. deze tijd behalve de zorg voor de ontspanning ook een opvoedende taak. Wij moeten de ge zinnen en in het bijzonder de kin deren thans door een moeilijke tijd heenhelpen. „En hoe denkt men dit te bereiken?" Allereerst, zegt de heer Vijlbrief. i ingezonden MededeLlngen Van pc Wég 4«hp EN DB NAAM gabandeeren de kwaliteit van het product Klaar in een toip! door het gebied waarop de speeltuin actie zich beweegt te verruimen. Ik denk hier b.v. aan de spelleiderscur sus. die thans op verzoek der be staande verenigingen door de ge meente aan 35 personen wordt ge geven. Door spel onder leiding kan het speeltuinbezoek ongetwijfeld wor den geanimeerd. Verder kan er op het gebied van het z.g.n. onschoolse werk, zoals zingen, handwerken, tur nen, knutselen enz. nog veel worden gedaan. Maar dit laatste is voorlopig nog toekomstmuziek, want wij be schikken thans noch over voldoende materiaal en wat erger is, noch over behoorlijke localiteiten. Voor het verkrijgen van deze laatste is reeds een bouwfonds opgericht. Tot negen uur geopend Doch wat wel nu reeds kan wor den gedaan en wat zeker een stap in de goede richting zal betekenen, is het verzetten van het speeltuin-slui tingsuur van zeven op negen uur. Amsterdam, Arnhem en Haarlem zijn ons hierin al voorgegaan en de resultaten die bereikt zijn mogen ze ker verheugend worden genoemd. Dan zal het niet meer nodig zijn, dat de speeltuinjeugd 's avonds haar vermaak op straat zoekt. „Tot welke leeftijd kan men de speeltuin bezoeken?" „Tot 15 jaar", is het antwoord. „De ervaring heeft geleerd dat men na de lagere school de speeltuin verlaat. Doch het contact behoeft niet altijd geheel verbroken te worden. Een prachtig voorbeeld van goed werk in de richting van het bewaren van een eens gemaakt contact leverde wel Oosterkwartier, die kort na de op richting de korfbalsport begon te beoefenen. Toen de jeugd de leeftijd had bereikt dat men de tuin moest verlaten, besloot men onder de naam Vicus Orientis (Oosterkwartier dus) een korfbalvereniging op te richten en deze vereniging promoveerde dit jaar naar de eerste klasse. Dit is natuurlijk een van de vele mogelijk heden die zich voor de jeugd boven de speeltuin-leeftijd voordoen, doch dit valt natuurlijk buiten het eigen lijke kader der verenigingen. Na dit korte onderhoud hebben wij de speeltuin Oosferkwartier bezocht. Een fraaie grote tuin met mooi speel tuinmateriaal en waar men steeds van 's morgens tot 's avonds kinde ren vinden kan. De tijdsomstandig heden met de materiaalschaarste hebben ook hier natuurlijk hun in vloed doen gevoelen doch de spccl- tuinVei-enigingcn stellen naar men ons mededeelde steeds alles in het werk om ook aan dit euvel zoveel mogelijk tegemoet te kQmen. Kilima's in Luxor gehuldigd Bescheidenheid is een deugd, waar mee men het in de reclame, die de bioscoop- of variété-zaal vol moet toveren, vaak niet zo nauw neemt. Luxor nam die bescheidenheid wel in acht deze week en bood de bezoe kers met het Variété meer dan het beloofde. Het was dan ook veel en goed. wat men kon aankondigen. Een programma met weinig nieuwe nummers weliswaar maar wie ziet niet eens graag oude kennisen terug, vooral als men aan het de prettigste herinneringen bewaart. En dan wa ren daar allereerst de jubilerende Kilima-Hawaiians, die met een' krans, bloemen en een ovationeel applaus werden gehuldigd. Een tien jarig artistenjubileum is niet zeld zaam, tien jaar Hawaian-gezel- schap echter wel en zich gedurende die tijd aan de spits te handhaven nog meer. En daarom was deze hul de van de Kilima's, die ook gisteren met een stijlvol repertoire voor het voetlicht kwam, welverdiend. De namen der andere artisten, die in dit programma optreden spreken voor zich zelf. De meesten hebben hun sporen op het gebied van de kleinkunst wel verdiend. Het zijn Aiex-de Haas met zijn vrolijke, doch ook levenswijze liedjes, Carla met haar twee sprekende poppen, het duo Scnolten en Van 't Zelfde, de goochel-kunstenaar Grochet, het Hol- born-trio met moderne acrobatiek, de drie Bolls, virtuozen op velerlei ge bied, die vooral indruk maakten met voortreffelijke concertino-muziek, de Corelli's met een geestig antipodis- ten-nummer en «tenslotte de jonge succesvolle jongleur W. L. Stanley. Een programma, dat er in alle op zichten zijn mag en dat deze week zeker veel bezoekers naar het Luxor- theater trekken -zal. W. A. DEVILÉ. BENOEMD. Aan den directeur van het kantoor der Rotterdamse Bankvereniging te Leiden, den heer P. A. de Gooyer, is per 31 Dec. 1944 op zijn verzoek eervol ontslag ver leend, Als opvolger werd aangesteld de heer mr. J. H. Hehewerth. tot "dusver directeur van het kantoor Delft, Tot algemeen procuratiehouder ls benoemd de heer J. P. A. van Vloo- dorp. tot dusver bijzonder procuratie houder en tot bijzondere procuratie houder de heer H. M. Dissevelt, HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL In het Handelsregister van de Ka mer van Koophandel zijn de volgende wijzigingen aangebracht Vennootschap onder Firma Fritz Hu- feld. Sassenhelm, Hoofdstraat 329. Het kweken en de handel in bloembollen en zaad ln binnen- en buitenland. Overl. Venn.: C. Eisele, Darmstadt (Duitsland). 25 Januari 1944. Het be drijf wordt door de overblijvende ven noten voortgezet. Eerste Leidse Chroom- en Métaalwa- renindustrle firma C. L. van der Kwaak. Leiden, Rijn- en Schlekade 124. Wljz. Handelsnaam in: Eerste Leidse Chroom- en Metaalwarenindu- strle. E. de Jong. Katwijk aan Zee. Tijm- straat 1. Kantoor boekhandel. Lees bibliotheek. Huishoudelijke artikelen. N. Beh. (Winkelchef): A. L. de Jong, Katwijk aan Zee. N.V. Handel- en Industrie Maat schappij „Rhenania", v/h Firma J. R. Schouten. Sassenhelm. Warmonder- damseweg 12. Asfalteren van en han del ln getrokken ijzeren gaspijpen. Uittr. Dir.: L. I. Schouten, Oegstgeest. N. -AdJ.-Dlr.L. I. Schouten. Oegst geest. N. Comm.: E. A. Schouten Deurloo. Den Haag. De statuten zijn gewijzigd. Firma Scignette en Velthuys. Hille- gom, Leldsestraat 9a, Uitgave van en handel in reclameplaten. N. Proc.: E. E. Velthuys. Hillegom. Firma Hooka, Oegstgeest. Prins Hen- drlklaan 1,4. Het aannemen van werken op het gebied van gas. waterleiding en electrlclteit, voorts het aannemen van beton-, grond- en bouwwerken. Bovengenoemde vennootschap onder firma ls mot Ingang van 1 Juni 1944 ontbonden. Het bedrijf wordt voort gezet ln de rechtsvorm van een. naam loze vennootschap onder de naam: „Hooka N.V." (Ned. Stscrt. 23 Mei 1944, No. 99/300). Dir.: M. C. Kam steeg. Oegstgeest. Maatsch. Kap.: 50.000, waarvan geplaatst en gestort ƒ25.000. Proc.: P. Stoeken, Wassenaar. John B. Meskers en Zonen. Hille gom. Becklaan 16. Bloembollenkweke rij en Handel. De rechten van derden zijn gewijzigd. Mclksalon „Casa Cara". Katwijk aan Zee. Tramstraat 1. Ulttr. E.: W. van Beclcn, Katwijk aan Zee. H. Jollle. Alphen a. d. Rijn, Raad- hulsstraat 242. Banketbakkerij, koke rij. conflseur.- fabricage en verkoop van chocolaterie en suikerwerken, als mede van roomijs. Ulttr E.: H. J. Jol lle, Alphen a. d. Rijn. N. E.: A. J. P. de Jong, Bodegraven. Wljz. Handels naam ln: Eerste Alphensc Banketbak kerij voorheen Jollle. N. Gevolm.: F. van de Poll, Alphen a. d. Rijn. N.V. Ingenieurs-Bureau voor Bouw nijverheid. Oegstgeest. Hoge Morsweg 28. Ontwerpen en uitvoeren van alle bouwwerken, fabriek van machinale houtbewerking. Ulttr. Dir.: Ir. E. J. Koch, Wassenaar. N. Dir.: Ir. W. H. B. van Dunné, Dieren. Nieuwe Inschrijvingen: C. Noort en Zn. Rijnsburg. Hofstraat 28. Schip pers- en tulnbedrljf. Venn.: C. P. Noort en L. Noort. belden te Rijns- burg. Firma Warmerdam en Zn. (B.P.). Noordwljkerhout, Dorpstraat 38. Bloem kwekerij en tuindersbedrijf. Venn.: P. W. Warmerdam, M, P. Warmerdam en P. C. Warmerdam, allen te Noordwlj kerhout. Aan den laatstgenoemden vennoot ls beperkte handlichting ver leend. AGENDA BIOSCOPEN. Casino: Een hope loos geval. Dag. 2 en 7.30 uur. Zondag 1.30. 3.45, 6 en 8 16 uur. Alle leeftijden. Zondag 11 uur: Geheimzinnig Tibet. Alle leeftijden. Lldo: De stem van het bloed. Dag. 2.15 en 7.30 uur. Toegang 14 Jaar. Luxor: Herman Rlnket's Variété met de Killma Hawailans. Dag. 2.15 en 7.16 u. Zondag 2.15, 4.45 en 7.15 u. Rev: Eenteveel aan boord. Dag. 2 en 7.30 uur. Zondag van 1 tot 7.30 doorl. voorst. 8 uur. Toegan 14 Jaar. Trianon: Immensee. Dag. 2 en 7.30 uur. Zondag van 1 tot 7.30 uur doorl. voorst. 8 uur. Toegang 14 jaar. ZATERDAG: Museum van Volken kunde (Steenstraat L), 2.30 uu*: Gamelan- en Krontjong-voorstelling; Schouwburg, 7 uur: Klnder-operette Rhodla, door de koorklasse van het Lelds Muzléklyceum; Stadsgehoorzaal, 7 uur: Muzikale revue „Carnavar'; Boerderij „De Poppenkast". Voorscho ten. 7.30 uur. De wonderbare genezing ZONDAG: Stadsgehoorzaal. 2.30 uur: Kindertoneelvoorstelling „Sjors, voor zitter van de Rebellenclub". MAANDAG: Marekerk. 7.30 uur Bach-concert. Albert de Klerk (orgel) en vocaal-kwartet. Predikbeurten Leiden: Chr. Ger. Gem.. Steenechuur 9. 10 en 5 uur: ds. Joh. Jansen; Remonstrantse Gem„ Hooglandse Kerkgracht, 10.30 uur: ds. P.'M. Luca; Ev. Luth. Gem., Hooglandse Kerkgr.. 10.30 uur: ds. Schröder; Doopsgezinde Gem., Pieterskerkstraat. 10.30 uur- ds H. Talner (Deventer); Vriiz. Herv. Vereniging, Volkshuls (Apothekers- dijk). 10.30 uur: dr. K. H. Boersema, Willem de Zwijgerkerk (Oegstgeest), 10.30 uur: prof. dr. G. Sevenster (Lei den); Ger Kerk (HV.), Waalse Kerk, Breeslraat 64. 5 uur: ds. Kranenburg (Voorber. H, Avondmaal); Vrije Katho lieke Kerk, Vreeuwijkstraat 19. 10.30 uur: gezongen H.mls. Leiderdorp: 10 en 6.30 uur: ds. Koch. Oegstgeest: Groene Kerkje, 10.15 u.: dr. K. J. Brouwer: Pauluskerk, 10 u.: ds. A. P. v. d. Haas, 7 uur: ds. Schone- veld (Den Haag). BURGERLIJKE STAND Geboren Helena, d. v. J. Schneider en H. S. Rljsbergen; Antje, d. v. G. Vermeer en M. J. Arentsen; Andrles H., z. v. C. Plokker en W van Leeuwen: Cornells, z. v. W. Kuljt en L. Durleux; Gerarda E., d. v. G. .de Vrind cn M. J. van Abswoude; Geertrulda A. A., d. v. H. v. d. Poel en C. J. P. J. v. d. Burg. Overleden: M. A. Stam. d„ 7 J.; J. van Bommel, wedn., 84 J. Getrouwd: J^ C. Zildevcld en W. van Beek. ZILVEREN ARBEIDSJUBILEUM. Vrijdag 14 Juli a,s. herdenkt de heer B. van Delft, wagenvoerder bij de N.Z.H.T.M., Hansestraat 12, al hier, de dag. dat hij vóór 25 Jaar bij de N.Z.H.T.M. in dienst trad. „Een hopeloos geval" in Casino De film „Een hopeloos geval" die in Casino draait, brengt de geschie denis in beeld van een rijk en ver wend meisje, dat bij gelegenheid van haar verpleging tengevolge van een auto-ongeval tot het bewustzijn van een nuttiger bestaansmogelijkheid wordt gebracht. Om deze mogelijkheid te verwerke lijken heeft zij een moeilijke strijd te voeren met zichzelf en met haar om geving, maar zij overwint als medisch studente, om tenslotte een mede student, die na zijn promotie een be trekking overzee aanvaardt, als diens medische en... levensaAsistente te vergezellen. G. K. KROP. „De stem van het bloed" in Lido De Noorse film „De stem van het bloed" die deze week in het Lido- theater draait ls niet alleen technisch voortreffelijk verzorgd; zij heeft geen kwartslampen en kostbare décors van node, maar aan de vrije natuur als speelachtergrond genoeg gehad en wat nog belangrijker Ls: zij verkon digt een gedachte, die weliswaar door een dramatisch verhaal in voor velen smakelijker vorm dan haar rauwe waarheid te verwerken wordt gege ven, maar die niettemin duidelijk en overtuigend spreekt. De stem van het bloed verkondigt zich bij mens. en dier. Zij kan door bloedvermenging van intonatie ver anderen, zij blijft klinken; hetzij in een grote verscheidenheid van uit drukking, hetzij in een splitsing der persoonlijkheid. Wee hem, die de ver schillende intonaties der stemmen van het gemengde bloed niet be heerst; hij wordt overstemd door de tegenstrijdigheden van zijn verschil lende geaardheid. Maar wie oor heeft voor beide stemmen, zal in staat zijn deze tot harmonie te brengen bren gen en zijn persoonlijkheid daardoor weten te verrijken. Dit is de strek king die de Noorse film „De stem van het bloed" verkondigt en die haar waarheid bij mens en dier bewijst. Zoals doorgaans bij een filmbespre king kan de inhoud van het filmver haal beter een verrassing voor den toeschouwer blijven; temeer daar het hier geen hoofdzaak is. Hoofdzaak is de gedachte die aan deze film ten grondsleg lift en de fraaie opnamen van het Noordelijke landschap, die door den regisseur Helga Lunde tot een meesterlijk toegepaste achter grond zijn gebruikt. G. K. KROP Trianon prolongeert voor deze week de kleurenfilm „Immensee" met Kris- tina Söderbaum en Carl Raddatz in de hoofdrollen. VISSCHERIJ. Van 26 tot en met 30 Juni en van 3 to ten met 7 Juli a.s. van 14.30 uur tot 16.30 uur bestaat ten Stadhuize (Ingang Breestraat links van de bor destrap) gelegenheid tot het ln ont vangst nemen van bewijzen voor het vlsschen met één hengel, waarvan dc Kosten voor het tijdvak 1 Juli 1944 30 Juni 1945 zijn vastgesteld op ƒ0.50. Dc bewijzen worden slechts uitgereikt op vertoon van persoonsbewijs of stamkaart. Gepast geld medebrengen. Na bovengenoemde uitreiking zal nog slechts In zeer beperkte mate gelegen heid worden gegeven om bewijzen aan te vragen. De Burgemeester, STEVENINCK. GESLAAGD. Bij het gehouden examen der H.C.V. zijn geslaagd voor lingerienaaien de dames G. de Graaf en R. Werda; voor costuum- naaien de dames A. de Jong, A. Maxdaniel, J. van Rijn (Katwijk), G. Varkevisser (Zoeterwoude) en A. van Veen (Voorschoten). ARTS- EN APOTHEEKDEENST. De medische Zondagsdienst 2al morgen worden waargenomen door de artsen Bruins Slot. de Bruyne, De Graaff, Spanjaard en Starck, te Oegstgeest, door dr. Hugenholtz. De nacht-, avond- en Zondagsdienst der apotheken zal ln de volgende weck worden waargenomen door de apotheok Herdlngh en Blanken, Hogewoerd 171 en de Apotheek Reyst, Steenstraat 35; te Oegstgeest door de Oegstgeester- apotheek, Raadhuispark 8. OEGSTGEEST GESLAAGD. Voor het diploma costumlère slaagde te Den Haag onze plaatsgenote, mej. G. Schelke. BINNENLAND Punten op cassabons Alleen voor billijke verdeling DEVENTER. 20 Juni. De ver koop van een schaars artikel afhan kelijk te stellen van die van andere, minder begeerde en dikwijls minder waardige, artikelen is wettelijk een strafbare handeling, die ook in het oog van het publiek geen genade kan vinden. Anders wordt het echter, wanneer de winkelier door het geven van een zekere puntenwaarde aan zijn cassa bons het doel nastreeft, de nog be schikbare schaarse artikelen onder zijn vaste klanten zo billijk mogelijk te verdelen. De góede bedoeling zit hier voor. Maar dit is in dergelijke gevallen van „particuliere distributie" dan ook een vereiste, wil de overheid, zoals zij tot nu toe heeft gedaan, deze vorm van koppelverkoop toe kunnen staan. De overheid stelt zich op het ogenblik tevreden met het uitoefenen van een zeker toezicht en waakt er voor, dat men niet in uitwassen ver valt. Daarom is hier ook de waarschu wing op haar plaats, dat het toepas sen van zulk een puntensysteem dooi' winkeliers in geen geval tot het be drijven van concurrentie of tot een andere vorm van zelf bevoordeling mag leiden. Wanneer de enkele ge vallen, die op dit gebied zijn gecon stateerd, in aantal mochten toe nemen, zou het ontegenzeggelijk tot een verbod van het cassabonspunten- stelsel komen. Dc winkeliers zouden het dan aan zichzelf hebben te wijten, wanneer hun deze mógelijkheid wercj ontnomen om de belangen van hun klanten te dienen. Kolenbonnen voor ruimten véor bijzondere doeleinden DEN HAAG. 24 Juni. Van 24 Juni 1944 t/m 30 April 1945 geeft elk van de bonnen „brandstoffen een eenheid- le periode", „brandstoffen een eenheid 2e periode", „brandstof fen een eenheid 3e periode" en „brandstoffen een eenheid 4e perio de" recht op het kopen van een eenheid vaste brandstoffen met uit zondering van fabrieksturf. Bedoel de bonnen, waarvan de ondergrond in paarse kleur is uitgevoerd, komen voor op de bonkaart w 406, welke kaart ae distributiediensten voor het stookseizoen 1944/1945 in een of meer exemplaren zullen uitreiken aan kleinverbruikers van de groepen b, c en d, alsmede aan particuliere verbruikers in verband met verwar ming van ruimten voor bijzondere doeleinden BISSCHOPPELIJKE KWEEKSCHOOL. Beverwijk: geslaagd akte l.o. de heren H. J. A.« Hartendorp, Haarlem; C. van Hooff, Heemsxerk; G. L. F. Meyer, Lisse; Th. J. Nooy, Wormer; G. A. van Oorsouw, Woerden; J. Pan nekeet, Alkmaar. BUITENLAND Hevige strijd bij Witebsk Terwijl bij Orsja de aanvallen grotendeels konden worden afgesla gen, kon niet worden verhinderd, dat de bolsjewisten ten zuidoosten van Witebsk, waar zij met zeven divisies infanterie staan, met talrijke tanks en slagvliegtuigformaties aanvielen en een ongeveer 25 km. brede en 8 km. diepe bres in de Duitse verdedi gingsstellingen sloegen, waardoor zij de spoorlijn WitebskOrsja hebben afgesneden. Op het ogenblik zijn hier hevige gevechten aan de gang. Meer naar het noorden, d.w.z. tussen Polodzk en Novosjef alsmede ten noordoosten van Ostrof, ondernemen de bolsje wisten eveneens aanvallen, die vary geringere hevigheid zijn en. naar het oordeel 'van Duitse militaire kringen, meer ten doel hebben, Duitse strijd krachten te binden. Men is er zich te Berlijn volkomen van bewust, dat dit slechts het begin van het grote offensief van het rode leger ls en dat hoogstwaarschijnlijk de strijd nog aanmerkelijk in hevigheid zal toenemen en zich ook tot andere sec toren zal uitbreiden. „Panter", de nieuwe Duitse pantserwagen BERLIJN. 24 Juni. Deze* da gen heeft de Duitse weermacht een nieuw type tank in gebruik geno men, dat in bevoegde Duitse krin gen beschouwd wordt als een ideale aanvulling van den bekenden „tij ger". Terwijl de „tijger" met zijn gewicht van 60 ton van begin af aan slechts bedoeld was voor het uitvoe ren van speciale opdrachten, wordt de slechts 43 ton zware „panter" we gens zijn snelheid en zijn gemakke lijke wijze van manoeuvreren het meest geschikte type geacht voor de strijd in het open veld. De nieuwe Duitse tank heeft een vijfkoppige bemanning en is uitge rust met een 7.5 centimeter-kanon, Schulte de sterkste achtervolger? AMSTERDAM, 23 Juni. Hoewel door de schorsing van Van Vliet, de sprintwedstrijden om de kampioens titel veel van hun waarde hebben verloren Derkscn ontbreekt im mers ook mogen de enthousiasten voor de wielersport er toch op reke nen, dat het element spanning rij kelijk aanwezig zal zijn. Van Vliet immers kon tegen Remkes, Van de Vijver en Henk Ooms, om het zo uit le drukken „met een been" zijp ne gende landskampioenschap tegemoet gaan, doch nu hij van het program ma is verdwenen, mag een interes sante strijd tussen de andere en ge lijkwaardige concurrenten worden verwacht. Om 'de sprinttitels Om de sprintittel profs zal het in hoofdzaak gaan tussen Remkes, Van de Vijver enHenk Ooms. Tn Remkes zien wij den man voor de titel, met als zijn grootsten concur rent Ooms, vooral nu de laatste zijn terugkeer ln de proff. klasse, tot een succes wil maken. Bij de ama teurs verwachten wij, dat Kropman zijn titel zal prolongeren en kunnen ons niet indenken, dat Bijster of Duijns voor een verrassing zorg dragen. Wie de kwartfinales van het achter volgingsnummer zullen bereiken? Wij rekenen er op. dat dit Schulte, Evers, Verschuren, De Best, Klink. Pronk, Lakeman en Pellenaars zullen zijn, aannemende, dat de voorritten en achtste finales niet zo zijn ingedeeld, dat deze favorieten elkaar reeds voor de kwart-finales hebben uitgescha keld. En de winnaar? Gezien ae con ditie, waarin Schulte het 50-km.-kam- pioenschap won, is hij zonder twijfel ook in staat voor de vierde maal de derde in successie beslag te leggen op de titel van sterksten achtervolger. Zijn grootste concurrent is Plet Evers; voor de overige plaatsen komen De Best, Verschuren en Klink in aan merking. Als slot hebben wij de sensatie van de strijd tussen de stayers Van Am sterdam, Bakker, Bosland, Groene- wegen. Matena en Van der Voort over 75 km. Op deze afstand kwamen de gegadigden voor de stayerstitel nog niet tegen elkaar uit. zodat een voorspelling uiterst moeilijk is. Een heftige strijd tussen Van Amsterdam en Bakker is stellig te venvachten en daarbij zal. naar wij hopen, eerst genoemde fortuinlijker zijn dan Don^ derdagavond. Onder de eerste gevangenen aan het invasiejront bev.°^f!i{IzJcIi NVple. Canadezen. (weuoua waaronder zelfs op 2000 meter af stand een verwonderlijke trefzeker heid kan worden bereikt. Niettegenstaande de geringe be pantsering bezit de „panter" volgens de Duitse commentaren een opmer kelijk weerstandsvermogen tegen projectielen van het antt-tankge- schut. Deze eigenschap dankt de nieuwe aanwinst van het Duitse pantserwapen vooral aan de schuin liggende pantserplaten, waarop de meeste scnoten afketsen. SPORTNIEUWS Eindstanden competitie afd. Leiden Zaterdagcompetitie: 1ste ki.: CNV 14 gesp. 24 punten, Lelden 1 14—22, GWS 12—15, ASV 1 14—11. Quick B.2 12—10, Noordwijk 13—8, Rijnsb. B.2 13—5. RCL 10— (-3); 2de kl.: Quick B.3 10—16. Ter Leede 2 10—16, Rijnsb. B.3 10—10, Leiden 2 10—8, Alphla 10—6. ASV 2 10—2; Jun.; Ter Leede 16—25, Noordwijk 16-25. Quick B. (A) 16—22, RCL 16—18, Quick B.(B) 16—17, Alphla 16—14, Rijnsb. B. (A) 15—13, Quick B.(C) 15—2, Rijnbs. B.(B> 16—2. Zondagcompetitie. 1ste kl. A: Lisse 2 14—23. UVS 4 14—21. ASC 3 14— 21, Meerburg 1 14—10, Alphen 3 14— 8, Roodenburg 2 14—7. LPC 3 13—5. Alph. Boys 13—1. 1ste kl. B: Lugt 3 14—25, ASC 4 14—22, VVSB 2 14—17, Foreholte 1 14—13, DOCOS 2 14—12, Leidse B. 1 14—10, Lisse 3 13—4, Morschkw. 13—(-5). 2de kl. A) Lugd. 4 18—30, Kagla 18—30, BeresteIJn 17—24, VVSB 3 18—17, AZL 1 18—16, DOCOS 3 18—16, ASC 5 17—12, UVS 5 18—10. Roodenburg 3 18—10, Meerburg 2 16—(-7). 2de kl. B: DSB 1 .14—25. DOCOS 4 13—17. LPC 4 14— 16, Teijlingen 2 13—15, VVLV 2 13— 14. ZLC 2 1411. ASC 6 14—5, VVSB 4 13—1. 3de kl.: ASC 7 15—25, Lugd. 5 15—21, Lisse 4 16—20, VVLV 3 16-18. Roodenburg 4 16—16, VVSB 5 16—11, DSB 2 16—10, Foreholte 2 16—4, Leidse B.2 14—3. Jun. A 1ste kl. ASC (A) 14—28, Alph. Boys 13— 20, UVS (A) 13—17, DOCOS 14—13, Roodenburg (A) 14—12. ASC (B> 14—11, LFC (A) 14—4, Meerburg 12 (-3). 2de kl.: Teijlingen 14—26, VVSB 14—22, Rouwkoop 14—19, Lugd. 14—14. UVS (B) 14—13, LFC (B) 14—7, ASC (C) 14—6, Roodenburg (B) 14—5. Jun. B 1ste kl.: UVS (a) 1020. ASC (a) 10—16, Roodenburg (a) 10—10, Lisse 10—10, LFC (a) 10—4. Leidse B. 10—0. 2de kl.: VVLV 10—20, ASC (b) 10—8, UVS (b) 10—7, LFC <b) 10—7, Roodenburg (b) 10—6, Roodenburg (c) 10—. Boksers De Bruin en Baan naar Hamburg DEN HAAG. 23 Juni. Zoals wij reeds hebben gemeld, zal op 9 Juli a.s. in Hamburg een titelgevecht worden geleverd tussen den Duitser Kreitz en den Belg Sys om het Euro pese bokskampioenschap in het zwaargewicht, dat op het ogenblik in bezit van den Belg is. Thans vernemen wij. datr voor het bijprogramma ook Nederlanders zijn uitgenodigd. Jan de Bruin zal n.l. wederom een gevecht leveren tegen Daaf Baan. Wij herinneren eraan, dat onlangs De Bruin in Hamburg tegen Baan k.o. is gegaan. Officieel© Mededeelingen DISTRIBUTIE VAN STROOP. De distributiediensten reiken van 28 t.m. 30 Juni as. bij de Inlevering van bonnen „algemeen 151" toewijzin gen Jam uit voor driemaal het inge leverde aantal rantsoenen Deze uit reiking geschiedt ln verband met de beschikbaarstelling van een voorschot van 500 gram stroop aan het publiek op een binnenkort nader aan te wijzen bon. De detaillisten ontvangen voor het aantal Ingeleverde rantsoenen de normale toewijzingen Jam, benevens voor tweemaal het aantal Ingeleverde rantsoenen toowljzingen Jam, waarvan de 1 Inker bovenhoek ls afgeknipt. Als een detaillist dus 100 rantsoenen In levert, ontvangt hU een normale toe wijzing jam, groot 100 rantsoenen en daarenboven een toewijzing Jam. waar van de linkerbovenhoek ls afgenlpt. Soot 200 rantsoenen. De toewijzingen m, waarvan de linkerbovenhoek ls verwijderd, geven uitsluitend recht op het koopen van stroop. Bekendmaking van den Gemaehtlcde voor de Prijzen op grond van net ultvoerlngsvoorschtlft van het prils- vormlngsbeslult inlichtingen fabrikan ten van industrleele producten no. 2. Inlichtingen vervaardigers en Impor teurs van tasschen. Vervaardigers en Importeurs van alle soorten tasschen, zooals handtasschen, portefeuilles, geldtasschen, actentasschen, schooltas- schen, étul's, boodschappentasschen, boekomslagen, avondtaschjes, fletstas- schen en dergelijke artikelen zijn ver plicht aan den gemachtigde voor de prijzen de volgende Inlichtingen te verstrekken: naam van de onderne ming; kantoor: straat, hulsnummer en. plaats; soort onderneming: Naatnlooze Vennootschap, Vennootschap onder Firma e.d.; naam van de directeuren, firmanten of eigenaren: nummer van de verwerklngs- en de bedrljfsvergun- nlng en datum, waarop deze zijn ver strekt; de benaming, waaronder de verschillende artikelen ln den handel worden gebracht; de prijs, waartegen de verschillende artikelen ln den han del worden gebracht, alsmede de leve- rlngs- en betallngscondltles (franco of nlet-franco, betallngs- en hoeveelhelds- kortlngen e.d.); nummer en datum van prijsvaststellingen, alsmede de Instantie, die deze mogelijk vroeger gegeven heeft, onder welke benaming of welken vorm ook. Een calculatie van de vervaardlgdo artikelen, groeps gewijze of voor elk artikel afzonder lijk; deze calculatie moet tenminste de volgende factoren bevatten: mate rialen, loonen, onkosten en winst. De bovenstaande gegevens dienen afzon derlijk vermeld, tezamen met een monster van elk artikel afzonderlijk, waaraan een label met de benaming van het artikel, den tot nu toe be rekenden prijs benevens naam en adres zooals bovenbedoeld ls bevestigd, onder verwijzing naar do daarbij benoorende calculatie, voor den 15en Augustus '44 aan den gemachtigde voor de prijzen, Deventer, Bagljnestraat 1, te worden Ingezonden. De bovengenoemde bepa lingen zijn ook van toepassing op arti kelen, die door vervaardigers na het genoemde tijdpunt voor den eersten keer of opnieuw ln den handel worden gebracht, voor zulks plaats vindt De bovenstaande bepalingen gelden niet voor tasschen uit riet, elhasnoer, bLe- zen, touw en overige vervangingsmate rialen, die onder het prljsvoorschrlft 1944 rietmeubelen en aanverwante artikelen vallen, en voor tasschen uit leder. De prijs voor worstnat. Voor worst nat geldt de prljzenbeschikking 1940 no. 1. De gemachtigde voor de prijzen deelt echter mede, dat niet tot ver volging zal worden overgegaan, Indien voor onverdund worstnat, verkregen bij het voorkoken van vleesch en af vallen ten behoeve van de worstberei ding, ten hoogste 0.05 per liter la rekening wordt gebracht. Geslaagd voor middenstandsexamen 1944: W C A de Jong, T. Jansen, B. den Hollander, J. Hesgels. N. van Êgmond, Joh. van Dam, Ed. van der Gust, P. de Groot. Afgewezen 1 candidaat. Opgeleid door Gedipl. Vakleraar N.H.S. Heden aanvang nieuwe cursus. van meubilaire goederen van den Weled. Gestr. Heer Mr. A. Korver, advocaat en procureur te Alfen a. d. Rijn. Notaris H. E. J van de Kreke te Aarlanderveen. zal op Woensdag 28 Juni des v.m. 9* uur ten huize stationstraat no. 49 le Alfen n. d. Rijn. om contant geld, publiek verkopen: bestaande uit 4 ameublementen, plano (Schledmayer). enig antiek, kasten, spiegels, schilderijen en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. Te bezichtigen Dinsdag 27 Juni van 10124 uur en_ van 25 uur tegen betaling van 25 cent. Geen goederen mogen worden Ingebracht. nemen wij gaarne in behandeling Ook uw: Kousen- en Sokkenbonnen, Luierbonnen, Kinderkousenbonnen, Reparatie van ondergoed, Brei garens, enz. enz. Aanbevelend: MANUFACTURENHANDEL MARE 92 - LEIDEN - OPCERICHT 1886 SCHITTERENDE BLOEMENPRACHT IN DE ZOMER LAAN 190, HILLEGOM. GIRO 496293. MOTOR- EN RIJWIELHANDEL VREEWIJK" Wij houden ons aanbevolen voor alle voorkomende rljwlel- reparatles. Laat door pns Uw oudé rijwiel moffelen voor het geheel waardeloos is. D. J. v. Rheenen, Jan v. Goyenkade 212ia. Welk net Jongmensch heeft Interesse om het heerenkappersvak grondig te leeren? Tegen goed loon en veel verval, prett. werkkr., bU ALEX v.d. LEK Salon „Antiseptic" Apothekersdijk 2, Lelden. Om lang wachten te voorkomen, trachten wij steeds ons personeel uit te breiden! 6919 WINKELIERS gevraagd voor afname van handelaars ln verschillende modellen. Old-flnlsh eiken monsters. Nog 150 stuks voor radig. Te bevragen: N. A. Ver kerk, Breestraat 33A, 3 x bell. Ondergetekende beveelt zich beleefd aan voor het leveren van Uw benodigde zaden, planten, bonen- stokken, rietmatten, pot- tenpersen en alle andere tuinbouw - benodigdheden. Beleefd aanbevelend, Vert Firma A ZWAAN. Langeraar, telefoon 34. Schriftelijke stenocursus van 3 maan den. Vraagt Inlichtingen. ART EMMALAAN 89 Mevr. Wil I Warmonderweg. Oegstgeest. Allen die nog reparatie-voorwerpen moeten heb ben van wijlen koperslager, Nieuwstr. 47, kunnen dit Maandag 26 Juni a.s. afhalen van 812.30 en 2—7 uur. VOORZIET U TIJDIG VAN UW KANS. VERKRIJGBAAR BIJ: Oude Singel 142, tel. 21156, Giro 121342 Hoofdagent: LOTISICO Hoofdagent: VERKOOPKANTOOR NED. STAATSLOTEN 5 Op Matrasscnfabrlek „Redeko", Lelden, Wltto Singel 13A ls plaats voor enige van 1518 jaar ter opleiding tot matrassenmaker. Tevens gevraagd enige aankomende matrassenmakers. Aanmelden iedere werkdag van 9 tot 5 uur bij den fabrlekschef.

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1944 | | pagina 3