Willem II wint de NVB-beker Falend systeem van Groene Ster Drie doelpunten in vier minuten Lotsy reikt de beker uit Ster verschoot! De Ruyter en Metz in de finale Jacobs werd uitgeschakeld A.D.O. wint de Anja-beker Vlos met 32 geklopt Westerkwartier thans landskampioen Van Amsterdam was de beste stayer in het Stadion Bosland stelde teleur Zwaluwen misten productiviteit Schaakrubriek (Van onzen specialen verslaggever) EINDHOVEN, 11 Juni. Niemand, die dc eerste helft van de bekerfinale tussen Willem II en Groene Ster ge zien heeft, had kunnen vermoeden, dat dc Limburgse tweede klasser ten slo«tte een min of meer smadelijke 92-nederlaag zou lijden. Het spel in die eerste helft was werkelijk een bekerfinale waardig, een uitstekend slot van het voetbalseizoen. De stand 11, waarmede de rust inging, gaf do verhouding goed weer. In geen enkel opzicht waren de Limburgers de mindere van Willem II geweest. Zij konden het hoge tempo ruimschoots volgen en er waren perio den, waarin zij in dit opzicht zelfs de toon aangaven. Hun techniek deed niet onder voor dat van de eerste klasser en voor een ieder was het duidelijk, dat Groene Ster het niet aan geluk, maar aan zijn capaciteiten had te danken, dat een plaats in de finale was bereikt. Het enige wat vreemd aandeed was de speelwijze van Groene Ster. Men speelde zoals men voorgaf met een stopperspil, die echter niet vóór de backs opereerde, maar permanent daarachter en in feite het één-back systeem volgde. De achterspelers fun geerden als kanthalfs en de als kant- halfs opgestelde spelers was de bewa king van de binnenspelers van de tegenpartij opgedragen. De midden voor speelde op de spilplaats en de overige voorhoedespelers speelden in M-formatie. Met dit systeem had Groene Ster de finale bereikt zonder dat een tegenpartij er in geslaagd was daarop het juiste antwoord te geven. Het spel volgens dit systeem had in de eerste helft de beko ring van het nieuwe en was er oorzaak van, dat Willem II niet recht wist hoe deze tegenstander te slaan was. Men bouw de volgens de be proefde methode steeds weer langs de vleugels de aanval op, doch kon op deze wijze het doel van Groene Ster maar nauwelijks bereiken, laat staan bedreigen. Een enkele maal moest doelman Van Kraai er aan te pas komen, Willy Engel scoorde een buitenspel doelpunt, doch overigens bleven Vis- scher, De Bok, Beckers, Grootdonk en Mertens de situatie meester. Er zat in de eerste helft stellig in het voor- hoedespel van Groene Ster veel meer gevaar en vooral de aanvallen over rechts, waar Grifhorst zijn tegenstan ders veelal de baas was, leverden ge vaar op. Fraai doelpunt Een orkaan van enthousiasme brak los, toen Groene Ster in de 25e mi nuut eindelijk zijn vele aanvallen met een doelpunt beloond zag. Een doel punt, dat werkelijk bijzonder fraói was! Grifhorst passeerde zowel Van Ham als Moonen en plaatste de bal goed voor het doel; linksbinnen Kla- merik gaf een pass aan rechtsbinnen Haas, wiens oerharde schot voor doel man Mes absoluut onhoudbaar was. Hier was snel en doordacht gehandeld en het doelpunt was daarvoor een verdiende beloning. Groene Ster behield hierna het Initiatief en Willem II mocht van geluk spreken, dat de schoten van Grifhorst en Van den Berg net naast gingen, want Mes zou stellig geen kans gezien hebben deze te stoppen. Na al deze stormlopen moest Groene Ster eens even uitblazen en gaf daar door Willem II gelegenheid het initia tief over te nemen. Gezien het spel voordien, behoefde men over dit of fensief niet al te ongerust te zijn. Van Iersel glipte eens langs den spil en aijn schot leverde een gevaarlijke situatie voor het doel, doordat de doelman de bal liet glippen. De ge lijkmaker was dan ook min of meer verrassend en louter een gevolg van het slordig terugspelen van de bal door Grootendonk. Willy Engel was eerder bij de bal dan de doelman en scoorde (1—1). Het antwoord In de tweede helft heeft Willem II het juiste antwoord op het spel- Polifie-elftal speelde tegen N.E.C. NIJMEGEN, 11 Juni. Vanmid dag speelde N.E.C. tegen een, op v. d. Vegte na. volledig Nederlands politie-elftal. Het was een vlotte strijd met veel temperament, vol spanning en vooral de Nederlandse politie gaf een prachtig open spel te zien. N.E.C. speelde beter dan in de competitie en smaakte het succes de score te openen door Diesveld. Lang behielden de Nijmegenaren de lei ding tot kort voor de rust bij een schermutseling Gerritsen (Quick N.) gelijk maakte. Toen na rust Lodenstein van N.E.C. van de vleugel een hard schot loste, miste de achterspeler Knoef van Sparta, waardoor de doelman van de politiemannen werd verrast (21). Bij een misverstand in de verdediging van N.E.C. wist Van Aersen van M.V.V. de bal in het net te lopen. systeem van Groene Ster gegeven Nu stelde Van Loon zich scherp naar voren op en werd de bal hem door het midden toegespeeld, waardoor hij zonder in conflict te komen met de buitenspelregel, vrijwel alleen van den spil (één-back) tegenstand onder vond. Nu kwam het aan op snelheid en goed dribbelen met de bal en beide eigenschappen bezat Van Loon in voldoende mate om Visscher te passeren. Reeds na drie minuten kreeg Van Loon een goede kans, passeerde den uitgelopen doelman, maar Mertens wist op de doellijn de bal nog te keren. Een verbluffend snelle uitval volgde, waarbij Grifhorst een fraair voorzet gaf en Klamerik de bal tegen de onderkant van de lat kopte zon der dat Mes kans zag een doelpunt te voorkomen. Tot geluk van Wüleir II stuitte de bal weer in het veld Na zeven minuten bezorgde Van Loon Willem II de leiding, doch doel man Van Kraai had daaraan schuld. Bij een schot van Van Loon liet hij de bal glippen en voor hij zich kon herstellen tikte Van Loon de bal over de doellijn (21). Vier minuten later won Van Loon een duel met Visscher en bracht de stand op 31. Hierna werd het vonnis over Groene Ster voltrokken. Het bijzon dere systeem faalde en de Limbur gers waren niet in staat het over een andere boeg te gooien. Men zag en ondervond, dat dit systeem in de practijk niet het juiste antwoord is op het stopper-spil-systeem. In vier minuten tijd maakten W. Engel (2) en Van Loon er 61 van, waardoor alle moed en enthousiasme van Groene Ster verdween. Men aan vaardde de nederlaag als goede sportslui en het was alleen jammer, dat men het falende systeem bleef vasthouden en daardoor W. en J. Engel de gelegenheid gaf om nog drie doelpunten te scoren. Klamerik had inmiddels een twee de doelpunt voor Groene Ster geno teerd, zodat het einde kwam met een 9—2 nederlaag, cijfers die echter té groot zijn. Een ander systeem en de weg opwaarts ligt voor Groene Ster open! Na afloop reikte Karei Lotsy de beker aan aanvoerder Mes uit. Hij prees in het bijzonder het goede spel van ..Groene Ster" in de eerste helft, doch wees den Limburgers er op dat enthousiasme alleen niet voldoende is om succes te behalen. Braspenninx wint ronde van Elsloo ELSLOO. 11 Juni. In de Zondag te Elsloo gehouden wielerwedstrijden voor amateurs werden 57 km. ver reden. ïn de 7e ronde kwam de ama teur Vinken uit Geleen als eerste aan, gevolgd door Hulshof (Elsloo) en Van Zalingen uit Bussum als derde. In de wedstrijd voor profs over 113 km. waren aanvankelijk Braspen ninx, Lakeman, Sijen en Steenbakker de uitblinkers. Zowel Lakeman als Steenbakker kregen pech, zodat beide renners uitvielen. Behalve de win naar Braspenninx kwamen na Schweitzer als derde aan Heslinga, gevolgd door Schellingerhout, H. Maas. Scholtens, Vrancke en Steen bakkers. In de laatste ronde kreeg Braspen ninx 30 m. voorsprong, waardoor hij als overwinnaar eindigde. Nico Diessen verliest door k.o. BERLIJN, 11 Juni. Nico Dies sen heeft vandaag voor 12.000 toe schouwers op de Dietrich Eckart Bühne in Berlijn weinig succes kun nen behalen. In het zwaargewicht bokste hij tegen Heinz Seidler uit Berlijn, die hem na drie ronden be studeerd te hebben, volledig in zijn macht had. Nadat Diessen zesmaal» met de planken had kennis gemaakt, werd hij tenslotte in de zesde ronde knock out geslagen. Onze landgenoot Raadschelders zorgde daarentegen voor een aange name verrassing, door in het half- zwaargewicht den Berlijner Kurt Zoschke op punten te slaan. SZ) Glansmoment voor 'iet Zuidelijk voetbal! Karei Lotsy reikt aan voerder Mes van Wil lem II dc N.V.B.-beker uit. na afloop van de vedstrijd tegen Groe ne Ster. Foto C.N.F J. Zeylemaker) Juichend gaan de armen omhoog. G. van Beek, uit Oostzaan, passeert als eerste der amateurs, de eind streep in de gisteren voor de tweede maal gehovd (Fr. - De mysterieuze krachten in de sport spelen hun spel met ons. En wij geloven. Zo geloofde Limburg dit jaar in zijn ster, in de Groene Ster". Sterren verschijnen soms snel aan de voetbalhemel. Het geloof aan won deren is bovendien de mensen aan geboren. Waarom zou men derhalve niet aan het wonder van „De Groe ne Ster" geloven? Wie in Limburg ioas, móést er xvel in geloven, of hij wou of niet. TVcrnt niets is zo aanstekelijk als voetbal- enthousiasme. Al van Zaterdagmorgen af reisden de voetballers met hun i>oetbalmeis- jes, voetbalvaders, voetbalmoeders en voetbalvrienden naar Eindhoven. Met koffers en karbiezen, vol groene mutsjes en vol boterhammen, opge spaarde eitjes en ander krachtvoer want er moest geschreeuwd en aangemoedigd worden —stapten dik ke huismoeders aan het hoofd van hele gezinnen in Heerlen in de trein en gul werd iedere mede-reiziger be dacht. Uw verslaggever kreeg eerst twee zuurtjes, daarna een broodje kaas, een broodje met ei, vervolgens drie hoestballetjes en tenslotte een snee roggebrood met spek. Uw ver slaggever zat immers in dezelfde coupé als de rechtsback van Groene Steren stilzwijgend nam ieder dus aan, dat hij ook „van de club" was en dat hij ook naar Eindhoven ging om te zorgen, dat Groene Ster" wonKreeg de back wat (en hij kreeg extra veel, want hij had nog een dikke enkel van een trap van de vorige Zondag) dan kreeg uw ver slaggever ook ivat. Wiens brood men eet, wiens woord men spreekt. Ver wacht van mij dus geen woord cri- tiek op „Groene Ster", het is de club van dc gulste gastheren en gast vrouwen van heel Nederland en groen is de kleur van de hoop. Wat moet ik u verder berichten? In Nijmegen waren er verleden week tweeduizend Limburgers. In Eindho ven waren er gisteren vier. Invasie van Groene Ster". Wat wou Willem II tegen deze overmacht, geladen met Limburgs enthousiasme en spek van de mijn NietsNauwelijks zouden ze zich staande kunnen houden Op hun kop! Het systeem van „Groene Ster" ivas schitterend en het enthousias me nog beter. GoalGoal! En al xoas het dan met de rust pas 11, op de tribune met de honderden groene mutsjes en de groene hoop iverd niet anders vernacht, dan dat de jongens van de mijnen er na de rust nog wel een schepje op zouden gooien en dat wij dc overwinning al in de zak had den Helaas! Wat er precies in de rust in de kleedkamer van Willem II is afgesproken en wie het snode idéé heeft gehad om het mooie systeem van Groene Ster" schaakmat te zet ten, is onbekend, maar het verschrik* kclijke resultaat voor het Groene Ster-legioen kunt u lezen in het ver. slag. De „Groene Ster" werd verplet terd, opgerold, ingemaakt en in moo tjes opgegeten. En daar zaten we, beteuterd en wel. Blijkbaar konden ze daar in Tilburg ook nog voetbal len. Niet zij, maar wij zagen de ster retjes voor onze ogen. Op de terugreis smaakte zelfs het ROTTERDAM, 11 Juni, Aan spanning heeft het niet ontbroken in de vocrwedstrijden voor het Neder lands kampioenschap le klasse bil jarten 452, want. vóór de laatste ca rambole vanmiddag was gemaakt, stond geenszins vast, wie met Van Eymeren en Kobus in de finale zou komen, welke in de tweede helft van Augustus te Amsterdam wordt ge houden. In de loop van Zaterdagmiddag en vandaag had Van Eymeren dusdanig gespeeld, dat hem zeker een plaats in de eindstrijd zou worden toebedeeld, terwijl Gehrels niet meer in aanmer king kon komen. Het ging dus tussen De Ruiter. Metz en Jacobs voor de twee beschikbare plaatsen. Dat Van Eymeren in zijn laatste partij tegen Jacobs het onderspit moest delven, wekte verwondering. Zijn algemeen gemiddelde, dat in de loop van de wedstrijd al tegen de dertig had gelopen, zakte vandaag nog een stuk. Met 22.7 kwam Van Eymeren uit de strijd, voorwaar nog een goede prestatie, maar de Rotter dammer had hoger kunnen eindigen. Zaterdag waren de papieren van Kees de Ruiter aanzienlijk gedaald, doordat hij èn van Jacobs èn van Van Eymeren verloor. Bovendien was zijn algemene moyenne aan de lage kant en de enige mogelijkheid voor hem om in de running te blijven en om een kans op plaatsing in de finale te verwerven was, om vandaag alles te winnen en dan met goed gemid delde. De Ruiter slaagde daarin, al was het op het kantje af. Gehrels verraste Tegen Metz had hij geen moeite, doch Gehrels bezorgde hem bange ogenblikken. De Ruiter speelde rustig in deze partij en had weldra zulk een voorsprong, dat hij de overwin ning zeker in de zak meende te heb ben. Gehrels evenwel probeerde roet in het eten te gooien, want toen De Ruiter een kleine tweehonderd pun ten voorstond, speelde zijn tegen stander op sublieme wijze eerst 74 en onmiddellijk daarop 118. Dat bracht De Ruiter in gevaar en het was ge lukkig voor hem. dat Gehrels er daarna uit was en het verder tot niets bracht. De jeugdige Waalwijker ontsnapte toen uit een gevaarlijke situatie. In de twee partijen, die Kees won, •-"»rde bij zijn algemeen gemiddelde >«ina 14 tot 16.61. Jacobs, die er goed voorstond, doordat hij Zaterdag beide partijen won en vandaag ook over Van Eyme ren zegevierde, moest alleen Metz nog ontmoeten. In deze partij speelde hij uitermate stroef en uitgezonderd enkele goede series was het voort durend sukkelen. Hij won echter van Metz en boekte daarmede zijn vierde winstpartij. Jacobs meende nu zeker van een plaats te zijn. doch later bleek, dat hij juist in deze ontmoe ting zijn kans had verknoeid. Had hij in plaats van dertig beurten, zoals nu, er slechts vier en twintig nodig gehad om de strijd te beslechten, dan zou Kees de Ruiter gesneuveld zijn. Nu viel Jacobs uit, naast Van Eymeren werden Metz en De Ruiter voor de finale aangewezen. Bij de vaststelling van de volgorde van aankomst gelden het gewonnen aantal partij, zowel als het behaalde algemeen gemiddelde, partijen bene den een moyenne van twaalf worden geannuleerd. Voor elke gewonnen partij ontvangen dc spelers twee matchpunten. Wie de meeste van deze punten heeft, krijgt het cijfer 1. wie daarop volgt 2 enz. Dit geschiedt ook met het algemeen gemiddelde. Daar is dan evenwel de volgorde an ders, De som van de cijfers, die ver worven worden voor matchpunten en gemiddelden, geeft het rangcijfer aan. Van de negen gegadigden, die te Amsterdam en Rotterdam speelden, werden v d. Veen, Wevers en Geh rels uitgeschakeld, omdat hun alge meen gemiddelde beneden de twaalf blijft. Van de overige speleis werd de volgorde volgens de behaalde matchpunten aldus: Van Eymeren (10 matchpunten) 1; Kobus <8 matchpunten) 2: Jacobs (8 match punten) 3: De Ruiter (6 matchpun ten) 4; Metz (4 matchpunten) 5; Hoogland (4 matchpunten) 6, Volgens d^ algemeen gemiddelden was de volgorde: Van Eymeren (22.77) 1; Kobus (18.62 2; Metz (16.86) 3; De Ruiter 16.614; Jacobs (15.94) 5; Hoogland (12.13) 6. Geplaatst werden dus Van Eyme ren met het- rangcijfer 2. Kobus met 4; Jacobs De Ruiter en Metz hadden elk het rangcijfer 8 en nu moest het algemeen gemiddelde beslissen. Dat was van Metz en De Ruiter het hoogst en zij verwierven dus de twee open plaatsen. Zo kon het dus ge beuren. dat een speler met vier ge wonnen partijen afviel en een speler met twee winstpartijen in de finale kwam Eind Augustus komen dus met Sweering. De Leeuw v. Vliet en v. d. Pol, die reeds definitief waren aange wezen en geen voorwedstrijden speel den. in de finale uit: Van Eymeren, kv'o is. De Ruiter en Metz. De uitslagen GroningenZwaluwen 11 EERSTE KLASSE District III Tubantla—P.E.C5—1 District IV Dc SpechtenNOAD ...ttï 51 District V L.S.C.G.V.A.V. 6—0 BEKER-FINALE Groene SterWillem II 29 eten ons niet meer en een paar elf talmoeders kwamen nog met rogge brood met spek in Heerlerheide terug. Naar de Sterreuxtcht van Leiden meldtis er gisteren een ster van de eerste grootte, die sinds kort aan de hemel stond, met een reuze vaart verschoten. De kleur ivas groen. En groen ivas ook de kleur van de mooie mutsjes en de beschilderde, strohoeden, die wij bedroefd hebben achtergelaten op de Eindhovense tri bune. Bij honderden. Ach, wat waren we bij het begin groen en wat zagen we groen aan het eind. Groene Ster, adie. TIJL. De eindstrijd om de jubileumbekei van de afdeling Den Haag N.V.B. tus sen ADO en VIOS was een waardig sluitstuk van het seizoen 1943/'44. Ruim 11.000 toeschouwers zijn getuige geweest van een sportieve, meermalen zeer behoorlijk gespeelde, wedstrijd, waarin de tweede-klasser VIOS tot de laatste minuut kranig tegenstand heeft geboden, zodat ADO, die met invallers verscheen voor Vreeken en Rozenburg, waarvoor invielen Damme en De Móst, zich tenslotte met een bescheiden 3—2-zege moest tevreden stellen VIOS, gedachtig aan het succes tegen VUC, begon onmiddellijk zeer geestdriftig en tot tweemaal toe ont snapte het ADO-doel ternauwernood aan een doorboring. Daar de eerste klassers het aanvankelijk kalm op namen, bleef VIOS het initiatief hou den en na uitstekend spel van het middentrio, wist middenvoor Snel. na zeven minuten spelen, aan VIOS de leiding te geven (0—1). ADO was technisch superieur, doch er ontbrak een grote factor bij de rood-groenen, n.l. schutters, zodat de energiek spe lende VlOS-achterhoede, voorlopig met succes, de vele aanvallen kon afslaan. De tweede-klassers bepaalden zich hoofdzakelijk tot snelle uitvallen, die enerzijds door uitstekend spel van De Jong en Chouffour, anderzijds door veel buitenspel staan van de VlOS-voorhoede, op niets uitliepen. Na diverse mislukte pogingen, gaf Clavan aan Damme de kans gelijk te maken (11), waarna eerstgenoemde spoedig daarna zelf met een kopbal Slootweg voor dc tweede maal pas seerde (1—2), met welke stand de pauze aanbrak. Na de hervatting was het initiatief aanvankelijk aan de eerste-klassers. die door beter veldspel een groot overwicht verkregen. De ADO-aanval bleef echter volharden in te kort spel, zodat de VlOS-defen- sie, zij het meermalen met kunst en vliegwerk, de situatie baas bleef Er waren 25 minuten verstreken, toen VIOS eensklaps het tempo verhoogde en met prima opgezette aanvallen op het ADO-doel afstevende. Linkerhof passeerde handig enige tegenstanders, gaf afgemeten de bal aan Van der Nolck van Gogh, die met een sublieme omhaal Kok het nakijken gaf (2—2). Tot grote ontnuchtering van de VIOS- ploeg, zigzagde de ADO-voorhoede van de aftrap af door hun verdedi ging en in dezelfde minuut passeerdé De Heer met een scherp schot Sloot weg, zodat de eerste-klassers wederom de leiding hadden (3—2). Hierna zak te het tempo danig en, behoudens een hevige doelworsteling in de laat ste minuut voor het ADO-doel. waar bij de gelijkmaker op wonderbaarlijke wijze achterwege bleef, speelden beide partijen de resterende tijd op rustige wijze uit. Na afloop verenigden spelers en be stuurders zich voor het ADO-clubhuis, waar voorzitter mr. E. G. van Bisse- lick de kostbare Anja-wisselbeker aan ADO uitreikte, benevens aan beide verenigingen een zilveren herinne ringsbeker. ScheveningenHaagse 2e en 3e klassers Woensdagavond om 7 uur speelt Scheveningen 1, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, een erewedstrijd tegen de Haagse 2e en 3e klassers, welke ontmoeting plaats vindt op het Quick Steps-veld aan de Nijkerklaan. De samenstelling van de nloegen luidt: Haagse comb* d. Spreners (Concordia), a. v. d. Hoven (BMT) en v. d Horst (Wassenaar), m. Smits (Quick), Houds (Wassenaar) en v d. Wierineen (BMT). v. Visser en Pont- steyn (Concordia). Kramer (Quick). Busker (BMT) en Van Orizande (Laakkwartier). Scheveningen: d. v. Essen. a. Vink en Osse, m v. Amstel, v. d. Harst en v. d. Zwan, v. v. Roe- kel, v. d. Harst, De Lange, De Roode en Barberien. Jaarvergadering van de N.K.B. DEN HAAG. 10 Juni. De Jaar- lijkse algemene vergadering van de Nederlandse Korfbalbond zal op Zon dag 25 Juni om 11.15 te Utrecht wor den gehouden. Overtuigende zege op Het Zuiden AMSTERDAM. 11 Juni. Wester- kwartier heeft op overtuigende wijze ook de tweede wedstrijd van Het Zui den gewonnen. Zowel technisch als tactisch toonden de Amsterdammers zich de meerderen, welk overwicht ze op fraaie wijze in doelpunten wis ten uit te drukken. Van de zijde van het publiek be stond grote belangstelling. Een paar duizend toeschouwers omzoomden het veld en deze zullen zich hun middag niet betreurd hebben. Van het begin tot eind bleef de partij boeien, trots de grote voorsprong van Westerkwar tier. De spelers(stcrs) zijn er direct goed in en het spel golft van korf tot korf en vooral de aanval der gastheren is buitengewoon actief en gevaarlijk. In enkele minuten note ren we schoten van Stoeltie en Koper, maar we moeten de Rotter damse verdediging een pluim geven voor haar volhouden. Door het kleine veld is de bal snel van eind vak tot eindvak en doordat de aanval van Het Zuiden de bal slechts kort bij zich houdt, wordt de positie der Rotterdamse verdediging steeds moei lijker. Toch duurt het nog een kwar tier, eer Stoeltie het eerste doelpunt scoort: 10. Door dit succes aangemoedigd, pak ken de rood-witten extra aan. maar hun aanval is niet fortuinlijk met schieten. Aan de andere zijde wordt zwak gecombineerd en slechts spo radisch geschoten. Het midden ls bovendien zwak, waardoor menige bal strandt voor hij het eindvak heeft bereikt. Na 19 min. gelukt het Het Zuiden bij verrassing gelijk te maken na een misverstand bij de zijlijn. Mej. Kindt maakte gelijk: 1—1. In de tweede opstelling brengt Het Zuiden er zeer weinig van te recht. Vrijwel geen enkele combinatie wordt tot een schot afgewerkt. Wes terkwartier daarentegen komt er steeds beter in en meerdere malen is de korf van Het Zuiden in gevaar. Na 42 min. weet Pedroli met een zeer ver schot de stand op 21 te brengen. Na de hervatting wordt weer even fanatiek aangepakt. De Rotterdam mers hebben steeds meer moeite het tempo te volgen. Reeds na 2 min. kan Siebenlist van terzijde van de korf op fraaie wijze het derde punt maken: 31. In derde instantie weet Het Zui den zich meer te handhaven, al moet de verdediging alle zeilen bijzetten. Vooral de dames Pedroli en L. Vliet» man kunnen verscheidene prachtige schoten lossen. Na 14 min. gelukt het den gladden Goores de voorsprong te vergroten: 4—1. Het middenvak van Westerkwartier is overwegend de meerdere en Siebenlist c.s. brengen de bal keer op keer in het eindvak. Mevr. Pedroli, die op een prachtwed- strijd mag terugzien, deed het 51 worden. In de beginopstelling wordt even fanatiek doorgespeeld als was de stand nog gelijk, maar Het Zuiden krijgt geen kans tot scoren. Een enkel schot van De Waal c.s. raakt de korf. maar waarlijk gevaarlijk zijn ze niet. Vijf minuten voor het eind trof Koper onverwacht doel en vlak voor tijd werd het nog 71, na een fraaie doorbraak van denzelfden speler. Scheidsrechter Gorter leidde de partij rustig. Korfbaluitslagen Kampioenschap van Nederland: Wes terkwartierHet Zuiden 71. Noord-HollandPromotie tweede klasseSamosLuto 52. Noorden: Noord-OostenClub Bro thers 55. Kropman in goede vorm AMSTERDAM. 11 Julli. Bijna 20.000 toeschouwers konden Zondag middag In het Olympisch Stadion be amen, dat Aad van Amsterdam als de rcgciraatigstc stayer in de twee ritten van 40 km. de bloemen volko men verdiende; dat Van der Voort èn Bakker op deze middag te weinig reserve toonden in de tweede rit; dat Bosland danig teleurstelde; dat Jan Pronk als verrassende rcmpla^ant in het achtcrvolgingstournooi een ver rassende zege op Piet Evers boekCc en dat tenslotte dc amateurkampioen Chris Kropman weer regelrecht op zijn tweede sprintkampioenschap af stevent! Dc eerste rit bracht de stayers in deze volgorde aan de start: Van Am sterdam, Bosland, Groenewegen, Van der Voort. Remkes en Bakker. Het begon goed met Bosland, toen hij al aanstonds Van Amsterdam passeerde, doch dat was slechts een ogenblik, want toen zijn tegenstanders op toe ren kwamen, volgden de teleurstel lingen voor Boslandtien ronden later was de situatie: Van Amsterdam, Bakker, Van der Voort, Remkes, Groenwegen en Bosland, die even later al een ronde achterstand moest noteren! Vervolgens ontspon zich de strijd hoofdza kelijk tussen Bakker, Van der Voort en Van Amster dam en liet Remkes uitste kend werk zien. waarin hij door gangmaker Ster ke goed werd ondersteund. Groenewegen zagen we slechts zelden in de voorste gelede ren. In de laat ste acht ronden waagde Van Am sterdam de aan val op Van der Voort, die tegen VAN AMSTERDAM het einde aan de (A.P.-arch.) kop was geko men, Doch Van der Voort draaide lustig op zijn lage versnelling en was in die felle eind ronden niet door Van Amsterdam te passeren. Bakker werd een goede derde. Bosland had intussen nog eens van fiets met een lagere versnel ling verwisseld en geraakte nog meer ronden achter. Deze eerste fraaie rit beloofde veel voor de twee de. doch Van' der Voort zowel als Bakker presteerden hierin weinig. Van Amsterdam won met groot ge mak. Bakker, die aanvankelijk op de tweede plaats lag, draalde niet al te best, verwisselde van fiets en werd vierde achter v. d. Voort en Bosland. Van der Voort eindigde met gelijk aantal punten met Van Amsterdam, doch de afstand besliste. Snelle start van Pronk Jan Pronk was voor Verschuren ingevallen in het achtervolglngstour- nooi en won zijn serie van De Best en Evers moest door afwezigheid van Klink op tijd rijden om de finale te bereiken. Hij reed sneller dan De Best en kwam tegen Pronk in de finale. Het werd weer een naar ge woonte snelle start van Pronk, aie Evers totaal verraste. Vier ronden reed Pronk in hoog tempo en ging toen toeren en liet Evers „komen" Gelijk spel tegen Groningers GRONINGEN, 11 Juni. Zonder tot opmerkelijke prestaties te komen, hebben de Zwaluwen en het Gro ningse elftal in het Be Qulckstadion een aantrekkelijke en vlotte partij voetbal gespeeld, die bovendien de verdienste had, tot het einde dc ca. 8000 toeschouwers in het onzekere te laten over de uitslag. Tenslotte werd dc eer door een 11 resultaat gedeeld en daarmede kregen beide partijen ook vrijwel, wat zij verdien den. De Zwaluwen speelden zoals van hen verwacht mocht worden; zij wa ren vooral in hun reacties sneller dan de noorderlingen. Zij vertoon den een grotere vaardigheid met de bal, zij kozen goed positie, kortom zij bleken de meerderen in deze ele mentaire onderdelen van het spel, die door de immer wat trager, moei lijker en vooral gecompliceerder werkende Groningers nog altijd in mindere mate worden beheerst. Maar tevens bleek, dat balcontróle en han digheid, zuivere combinatie en rap heid nog geen beslissende factoren zijn voor de overwinning. Hoe vlijm scherp de zuiver opgezette aanvallen van de Zwaluwen ook door de noor delijke verdediging sneden, tenslotte ontbrak toch altijd opnieuw dié schotvaardigheid, die op het juiste moment tot succes had moeten leiden. De snelheid van Van Colthof en de uitnemende voorzetten van Pfijf- fer zouden evengoed als het combi neren van het binnentrlo Bies- brouck. Hanze en Schaap, met de beide laatste spelers als de besten stellig de grondslag hebben kunnen Texas 2 kampioen Door op fraaie wijze (7—2) de be slissingswedstrijd tegen Voorburg 2 te winnen, behaalde Texas 2 het kampioenschap van de 3e klasse H. De club van Zwarts speelde een keu rige partij voetbal en de door de Gebrs. Zwarts <6) en G. Berkel ge scoorde doelpunten waren van prima kwaliteit. Na afloop werd de nieuwe kampioenen door bestuur en suppor ters een bloemenhulde gebracht. De verdere uitslagen van de afd. Den Haag NVB luiden: VUC 9— Vogel 5 7—2; Texas 2—Voorburg 2 72; (Texas kampioen), VCS 4— HDV 4 2—2. De voetbaluitslagen District I: PurmerendABIM 60. District II: Promotie 3e klasse: For- tunaVOC 10. LaakkwartierVFC 4O. District IV: Promotie 4e klasse- Mi norHeksenberg 43; 3B: Zwart-Wlt RKMVC 64: 4B: Vreessemig—Bun- bury 65. Tennisuihlagen Eerste klasse: Nwe Marlot Club II Rood-Wit I 6—4. Overgangsklasse: Westrust IHLTC I 5—3. Oroen-Wlt I Redcover 4—4. Hlllegcrsberg IRapid 4—4, Slod II— Iwoo 14 4. om er in de laatste twee ronden nog een formidabele eindspurt uit te halen. In een 10 km. wedstrijd voor ama teurs won de Amsterdammer Slop op fraaie wijze, doordat hij na het tweede klassement wegsprong en wegbleef. Sprintkampioen Kropman reed in kampioensconditie en klopte met gemak Bijster. Duijns en Bam- mens, van welk drietal laatstgenoem de geen sprintcapaciteiten toonde en bovendien won Kropman op fraaie wijze de voorgift over 1 km., waarin Bijster en Van Laar achter hem kwamen. De uitslagen waren als volgt: Sprintmatch voor amateurs: finale: 1. Kropman (13), 2. Bijster. Totaal: 1. Kropman. 3 pt.; 2. Bijster, 4 pt.; 3. Duijns. 5 pt.: 4. Bammens, 6 pt. Handicap voor amateurs 1 km.: 1. Kropman (van meet) tijd 1 min. 12.6 sec., 2. Bijster (5 meter voorgift); 3. Van Laar 125 meter); 4. Hoek (45 m Achtervolglngstournool voor profes sionals over 4 km.: le serie: 1. Evers, tUd 5 min. 22.6 sec. (zijn tegenstan der Klink was door bijzondere om standigheden niet aan de start ver schonen) en werd door dezo snelste tijd ln de finale geplaatst; 2e rit: 1. Pronk, tijd 5 min 31 sec. Finale: 1. Pronk, tijd 5 min. 27.2 sec.; 2. Evers (20 meter). Klassementwedstrijd voor amateurs over 10 km.: met vier sprints: 1. Slop, 12 pt.; 2. Boersma. 12 pt.; 3. Van Laar, 10 pt.; 4. Hoek, 7 pt.; 5. Van Voorn. 5 pt. Wedstrijd met motorgangmaking ln twee ritten van 40 km.: le rit: 1. Van der Voort (Bustraan), tlld 35 min. 19,6 sec.; 2. Van Amsterdam (v. d. Bom), (20 meter): 3. Bakker (K&ser), (45 meter); 4. Remkes (Sterke). 1325 meter; 5. Bosland (Wlersma), (2295 meter): 6. Groenewegen (De Graaf), 3225 meter). 2e rit: 1. Van Amster dam. tijd 35 min. 44.2 sec.; 2. Van der Voort (920 meter); 3. Bosland (1400 meter); 4. Bakker (1880 meter); 5. Groenewegen (2250 meter); 6. Rem kes (2450 meter). Totaal: 1 Van Am sterdam, 3 pt.; 2. Van der Voort. 3 pt.; 3. Bakker, 7 pt.: 4 Bosland. 8 pt.; 5. Remkes. 10 pt.; 6. Groenewegen, 11 pt. leggen voor een overwinning (die in phasen zowel voor als na de rust aanstaande scheen), doch men miste zo zeer den onontbeerlijken schutter, dat de conclusie gerechtvaardigd is, dat de Groningers met hun enthou siast en wilskrachtig voetbal dit gelijke spel volkomen hebben ver diend. Zelfs indien een overwinning, be haald in die periode, waarin de Noor derlingen in de meerderheid waren, stellig niet tot de onmogelijkheden had behoord, zij niet aan het zelfde euvel gelaboreerd hadden als hun gas ten gemis aan schutters! Zeker, v. d. Peek, die het aanvalsspel van de onlngers voortreffelijk opbouwde, probeerde het al met lange en niet makkelijke schoten, ook Van Kooyk en de niet onverdienstelijke midden voor Rozema een representant uit een derde-klasse elftal zetten her haaldelijk ferm door, doch beheerste schutters, die van de talrijke kansen gedecideerd zouden hebben weten te profiteren, vielen ook in de Groningse voorhoede niet te bespeuren. Van kansen gesproken: De Mol van Ot- terloo en v. d. Heide bleken noch in dividueel, noch in combinatie op dreef en lieten de gehele wedstrijd zoveel gapingen ontstaan, dat de Zwaluwen zich gelukkig mogen prij zen een doelman als Landman onder de lat te hebben. Deze Rotterdam mer, een doelman met prima stijl, doch voorts van te sterk spectaculair karakter, zorgde mede voor de meest emotionele momenten van de middag. Doch ook de middenlinie van de gasten mocht er zijn. speciaal De Wilde en Fraase Storm lieten bij de opbouw der aanvallen voortreffelijke staaltjes voetbal zien. Doordat Ger- naat het voor de rust te veel ln de verdediging zocht en de andere vleu- gelhalf De Vries zich ook niet al te ver van het doel bevond had spil Kammeyer tot de rust een zware taak. Na de hervatting ging het even wel beter en werkte ook de Groning se middenlinie mede aan het opzet ten van aanvallen. Zonder mooidoe nerij. zonder tijdverlies, doch pittig en snel en daardoor in zijn opbouw gevaarlijk. Defensief steunden de gastheren allereerst op den Be Quicker Hogen- birk. die tegen het korte spel van zijn tegenstanders in zijn element was Hoewel minder sterk en met meer moeite tegen het raffinement van de Zwaluwen, weerde ook Marcus zich zeer goed terwijl doelman Kolthof eveneens behoorlijk tegen zijn niet zware taak bleek te zijn opgewassen. De gastheren namen al spoedig de leiding, toen v. d. Beek uit een straf schop wegens hands van v. d. Heide uitstekend inschoot. Na deze treffer voerde de ploeg van de gasten het tempo op, doch dank zij het straffe verdedigen van de Gro ningers duurde het ruim een half uur, eer Schaap, nadat de beide noor- dense verdedigers naar het leer had den geschopt, dit bemachtigde en kalm langs doelman Kolthof plaat ste (1—1). Raakten de gastheren na de her vatting aanvankelijk ingesloten, toen deze druk was weerstaan kregen hun open aanvallen langzamerhand weer meer betekenis. Hoe zeer hoekschop pen en spannende situaties elkaar evenwel ook afwisselden, doelpunten weiden er niet meer gemaakt. ACC klopte Rood en Wit AMSTERDAM. 11 Juni. ACO wist de moeilijke uitwedstrijd tegen Rood en Wit met groot verschil te winnen. De gastheren maakten in de eerste innings slechts 50 runs, ten gevolge van goed werpen van San ders Sr. (7—20) en Pront (2—26). De bezoekers maakten 92 runs, waarbij enkele spelers in de dubbele cijfers kwamen. Rood en Wit maakte in de tweede innings 46 runs. De plaat selijke ontmoeting tussen VRA en VVV bracht, zoals gebruikelijk, een overwinning voor Stuyvenberg c.s. VVV opende met 152 runs, waarvan Stuwenberg er 59 voor zijn rekening nam. Klink wierp 3 voor 61 en Riegel- man 5 voor 22. De thuisclub presteer de aan bat niet veel en bracht het niet verder dan 89 runs. waarvan J. Smit 30. Roodenburg wierp 6 voor 42. De te Schiedam gespeelde wed strijd tussen H.D.VB. en V.O.C. ein digde in een fraaie overwinning voor de" thuisclub, welke met 84 runs en 8 wickets in de meerderheid bleef. VOC maakte 96 runs. waarvan A. Terwiel 32. Molenaar wierp 6 voor 26 en Van der Hammen 4 voor 22. Her mes D.V.S. wist in het veld een fraaie stand op te bouwen en met 180 voor 2 werd gestopt. Borrani smaakte het genoegen een honderd te maken. n.l. 105. Stoik maakte voorts 48 runs. A. Terwiel wierp 1 voor 42. „Een slechte zet", lezen wij in de een of andere analyse. Slecht, waar om? Wij lezen van zwakten en ver zwakkingen. van verlies aan ruimte of aan bewegingsvrijheid en van velerlei andere begrippen, die zelden overtuigend zichtbaar worden en in theorie door den kritischen lezer slechts node worden aanvaard. Hoe duidelijker een fout, des te meer wordt het algemene peil der partij verlaagd; des te meer echter ook is het gestelde voorbeeld afschrik wekkend en geschikt om een strate gische opvatting kracht bij te zetten. In de partij, welke hieronder volgt (uit de recente wedstrijd te Soest), wordt zeer welsprekend bewezen, dat een onbetekenende remisestelling door een enkele vitale verzwakking kan worden geruïneerd. Wit: ir. H. J. van Steenis. Zwart: J. van den Tol. Franse partij. I e2e4, e7—e6 2. d2—d4. d7—d5 3 Pbl—c3, Pg8—f6 4. e4xd5, eQxdö. In het algemeen leidt deze zoge naamde afruilvariant tot toonloos remisespel, min of meer symmetrisch. Zo ook hier, althans in beginsel. 5. Lfl—d3, Pb8—c6 6. Pgl—e2, Lf8 —el 7. 0—0. 0—0 8. Lel—g5, Pf6—e8 9. Lg5xe7, Pc6 x e7 10. Pe2—f4. Ten einde door aanval op d5 Lc8— f5 te beletten en aldus verdere ver eenvoudiging uit te stellen. 10c7c6 11. Tfl—el. Nogmaals uitstel van Lc8f5 (Te7:j Ld3:, Te8:). I IPe8—dB 12. g2g4?. Verbijsterende dwaling. Liever dan. het vereffenende Lf5 toe te laten, ver liest wit de partij- Zwarts weerlegging is zo simpel en overtuigend, dat er inzake de omvang van de fout in de tekst zelfs bij den grootsten scepticus geen twijfel kan rijzen. 12Pe7g6. Ineens staat wit inferieur. Het beste was nu nog 13. Lg6:, fg6: 14. Pg2. waarna zwart met 14g6—g5 een duurzame druk kan verkrijgen, maar nog allerlei moeilijkheden moet overwinnen. 13. Pf4g2, Dd8g5. Strategisch is de partij beslist. Zwart is meester op enige vitale pun ten van de koningsvleugel, die hij weldra met pionnen zal gaan bestor men Merk op, dat 14. Lr6:, Lg4: 15. Lh7:t, Kh.7: 16. f3. Lh3 door het openen van de h-lijn zwarts aanval ten goede zou komen. 14. h2h3, f7—f5 15. f2—f3 (15. gf5: dan 15. Pf4) 15f5xg4 10. h3 x g4, h.7h5. Nu zou op 17. Lg6: eenvoudig 17. hg4: 18. fg4Dg6: volgen. Op 17. gh5: daarentegen 17. Ph4. 17. Ddl—cl. Dg5—f6 18. g4—g5. Vergelijk met le 18. gh5:, Dd4:t 19. Dc3, Ph4 20. Ph4:, Dh4:, drei ging d4. 2e 18. Lg6, Dg6: 19. gh5: (19. Pf4, Df6 20. Ph5:, dan Df3:> 19 Dh5: 20. f4, Tf6 (21. Ddl, Lg4) met sterke aanval. 18Df6xd4t. Nu zwart aan zijn overwicht ook nog een pion heeft toegevoegd, is het pleit beslecht. Op 19. De3 zou even eens 19Ph4 zijn gevolgd. 19. Tel—e3, Pg6—h4 20. Del—dl, Ph4xf3t 21. Kgl—hl, Dd4g4 22. Te3 x f3. Tf8 x f3 23. Khl—gl?, Dg4— d4t 24. Kgl—h2. Tf3— h3. mat. Dr. M. EU WE,

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1944 | | pagina 3