im BUSSINK ©te eedt eau den scemcw STROOP "ta ,-ifor Nieuw: TULBA! „Pygmalion" bij het Duitse Theater Sneeuwvlok bii de Leidse jeugd Weekeind-muziek in Den Haag -A bel Sneeuwvlok de Eskimo" Pudding FKULEX CONTROLEERT OFFICIEELE MEDEDEELINGEN MUROPIAST Maar ...Hij drinkt Santé! SPAART UW LEEREN SCHOENEN Muziekinstrumenten DUITSCH of ENGELSCH f:r:? 2L (Ingezonden Mededelingen) „dat ghy noch nyemant van uwer wegen anders, mittel seemen (honing) omgaan sullen dan op- reght, te weten dat ghy gheen waeter daertoe gebruycken en sullen" Toen al. In 1593. bestond Busalnk en bet befaamde re cept, nu nog het geheim en uw waarborg voor de onover troffen kwaliteit en den aparten, heerlijken smaak van Busslnk'sDcventerKoek. Later weer volop verkrijgbaar. Deventer hoek Drielingsaus De geliefde oudholland- sche stroopsaus: het re cept vindt u in het boekje „Stroop in 't Kanneke". Vraag het aan bij W. A. Scholten. de fabrikant van de fijne, volle Gro ninger stroop. W. A. Scholten'51 Die echt fijne sma2k, dat cro* quantc cn luchtige, waardoor Uw tulband, cake of gebak zoo'n ouderwctschc lekkernij wordt, verkrijgt U alléén met Tulba, het extra fijne banketbakkers* coedcr van Tcrwec. Tulba is een Kwaliteitsproduct! Probeert het! A BANKETBAKKERS POEDER VOLKSCULTUUR EN KUNST De gevoelens, waarmede men de op voering van Bernard Shaw's ..Pygma lion" door de theatergroep van het Duitse Theater kon ontvangen waren geheel gemengd. Nederland heeft aan dit werk bijzondere herin neringen door het spel van Greerje Lobo cn die herinneringen steken uiterst levend de kop op. wanneer men thans na zoveel Jaren een geheel af wijkende creatie ziet van het ordinaire bloemenmeisje, dat tot dame van be schaving wordt Shaw's spel. essentieel gericht op satyre, is geen klucht. Het wrange element, dat de omtrekken van deze karakters zo scherp moet teke nen. verdween ln deze vertolking ge heel en maakte plaats vöor een Jolige opvatting, die een balorige gemoede lijkheid binnenhaalde. Met- Shaw had dit spel behoudens de tekst, die zeer goed ln het Duits was weergegeven, weinig gemeen, hoewel er ln zijn soort goed toneel werd geleverd door ver schillende van de medewerkers. Cissie Henckel gaf een meer kittige dan Ulep gepeilde Eliza DooUttle, wier ommekeer in het tweede bedrijf wel wat al te plotseling kwam. Joachim Ernst was werkelijk niet het type van den ge leerde, belust op een wetenschappelijk experiment en de charge, welke hij zijn creatie verleende, bezorgde hem wel lachers, doch geen begrijpend publiek. Ook Max Adelhütte. die zich als Eliza's vader ln het tweede bedrijf nog de Juiste houding wist te geven, verloor deze ln het laatste, kennelijk onder de druk van zijn tegenspelers. Onder deze omstandigheden wordt het moeilijk de waarde van deze weergave zuiver te bepalen: men begint er aan te twij felen. wat regisseur Karl Peter Blltz ons heeft willen laten beleven. Het merkwaardige is. dat de bij rollen het oorspronkelijke karakter veel beter wisten te bewaren. Gerda Busch als mevrouw Hlggins vond ter stond het accent van wereldwijs be grip, dat vele situaties redden kan en Josy Holtens vormgeving aan een typisch Engelse drang naar conven tionaliteit was overtuigend genoeg ln. haar nietszeggende, blote uiterlijkheid. Wat Heinz Lorscheldt als overste Pickering aangaat: een prachtacteur ln een rol zonder verve Is zelden op vallend. want hij is te goed toneel speler om. van Pickering iets meer te maken dan Shaw eist. Het slot van deze première, die door den Rijkscommissaris werd bijgewoond, bracht veel opgewekt applaus om de geboden vrolijkheid en veel fraaie bloemen voor de spelers. WILL G. GILBERT. Verwaarloosd componist naar voren gebracht Het eerste concert in de Zomer- serie van het Concertgebouworkest op Donderdag 25 dezer brengt twee nieuwe werken: Majoie Hajnoy's „Hindoestame Fantasie" voor piano en orkest en de Tweede Symphonie van een in ons land zeer verwaar loosd buitenlands toonkunstenaar, den Tsjech Franz Schmidt. Over deze bijzondere figuur volge hier een woord ter inleiding en toelichting. De doem der verwaarlozing schijnt wel een soort noodlot van dezen enige jaren geleden ontslapen toondichter te zijn geweeste Hij moest veertig jaar worden, voordat zijn eerste opera „Notre Dame" in 1914 te Wee- nen tot opvoering kwam en zich op het Oostenrijkse en Duitse opera repertoire handhaafde. Zijn tweede opera ..Notre Dame" in 1914 te We- Berlijn ten doop gehouden, doch bleef verder vrijwel onbekend, evenals het grootste deel van zijn symphonisch en zijn kamermuziek-oeuvre. De Ne derlandse Omroep komt de verdien ste toe, dezen toondichter met de laatste van zijn vier symphonieën in ons land te hebben geïntroduceerd. Franz Schmidt Werd 22 December 1874 te Bratislava geboren. Hij stu deerde o.m. bij Helmesbcrger te Wenen was cellist bij de Weense Staatsopera en leraar voor cello en later voor plano aan het Weense con servatorium om later het directeur schap van de Staatsmuziekacademlc aldaar te aanvaarden. Hij componeer de bovengenoemde twee opera's en vier symphonieën. verder Beethoven- variaties voor piano en orkest, het oratorium „Das Buch der sieben Slegeln" voor soli, koor. orkest en orgel, een strijkkwartet, een klarinet kwintet en orgelwerken. Wat zijn compositiestijl aangaat toont Franz Schmidt een voorkeur voor grote vormen en ingewikkelde structuur, die aan Reger herinneren. Als musicus was hij misschien meer een knap theoreticus dan een ge ïnspireerd artist, hoewel men de ge voelswaarden in zijn werk niet mis kennen mag. Het concert van as. Donderdag zal in ieder geval de ge- legonheid bieden, zich hieromtrent aan de hand van de feiten enig oor deel te vormen. ,,Waar is mijn dochter?" Ank van der Moer's comedie „Waar is mijn dochter", waarmee het Resi dentie-Toneel met reeds meer dan 200 voorstellingen in Den Haag en elders een eclatant succes oogstte, kwam gister-middag en -avond als première te Leiden voor de leden van de kunstkring „Het Schouwspel". Met dit spel heeft de schrijfster eens te meer bewezen, dat het juist de schijnbaar kleinigheden zijn, die aan het toneelspel steeds weer een bij zondere bekoring geven. Hoe voor treffelijk voldeden al die kleine ef fecten, zoals het luikje tussen de kamer en de keuken en de gesloten deur bij de verliefdheidscène. Hoe fijngevoeld was dat momentje in het het tweede bedrijf, waarin de grote dochter, zoals vroeger nog eens op vaders voeten klom om zo samen te lopen, en dan al die jeugdherinne ringen, niet te dramatisch gelukkig, maar toch vrij van leder spoor van oppervlakkigheid. In deze scène was Johan de Meester, die een sublieme vertolking te zien gaf, op zijn best. Het stuk behandelt het probleem van een dochter van gescheiden ouders. De bakvis woont bij de hertrouwde moeder en „oom Jaap" en voelt zich zeer onbegrepen. Veel meer voelt zij zich aangetrokken tot haar vader, een romantischen zwerver. Maar die heldenfiguur die haar zijn verzen opdraagt, valt natuurlijk ook en dan op een late avond stort zij zich in een opwindend avontuur en dwingt een vriend, haar in de nacht te her bergen. Op zijn atelier volgt de ge lukkige oplossing van de geschiede nis. Ank van der Moer verstaat de moeilijke kunst haar spel een levens echtheid te geven, met een enkel woord te ontroeren en haar harte lijke lach voldoende te doen zijn om de zon te doen schijnen om haar heen. Fle CareLsen oogstte als be moeizieke moeder, vooral ln het tweede bedrijf een welverdiend suc ces. Piet Bron gaf grappige karakte ristieken als stief pa pa. terwijl Cathy Buning als tweede „vrouw" van Miesjes vader goed spel te zien gaf. Het Leidse publiek heeft dit stuk bijzonder hartelijk ontvangen en be loonde de schrijfster en het gezel schap me een minutenlang applaus. W. A. DEVIK. Hy.APELOOORHSCHE MESSEN-EN STAALWAR£NFABE?lEK Directeur: H. J. Kerkmeester, Bus- sum; hoofdredacteur: Hendrik Llndt, Amsterdam: plv. hoofdredacteur; lr. A. H. de Haaa van Doreser, Haarlem; binnenland: J. v. Grieken; xllustratl* en opmaak: R. Kampstra; volkscul tuur en kunst: M. Wolters; muziek: G. K. Krop; sport: J. J. Llber, adver tenties: A. H, La minera, allen te Am* iteyim113 Sneeuwvlok, de held uit het kinder verhaal uit ons blad. mag zich bij de Leidse jeugd in een zeer grote populariteit verheugen. Dit bleek wel zeer duidelijk toen wij enkele weken geleden twee Sneeuwvlokvoorstellin- gen in de Stadsgehoorzaal aankondig den en alle beschikbare kaarten 2200 reeds de eerste dag waren uitverkocht. Doch meer bleek Zon dagmiddag tijdens de beide voorstel lingen van het toneelspel van „Sneeuwvlok bij de Chinezen", hoe veel vriendjes en vriendinnetjes Sneeuwvlok zich ook in Leiden ver worven heeft. Wat hebben de jongens en meisjes meegeleefd met Sneeuwvlok en Opa Krom, die van de Noordpool naar China gingen om een schat te zoe ken! Wat is er gelachen om den eet huishouder Pinda Lekka, die hen bij deze onderneming hielp. En bij de overval van een bende rovers heeft het gespannen in de zaal. Maar ge lukkig kwam alles nog goed terecht. Opa en Sneeuwvlok en Pinda kwa men uiteindelijk bij een rijken Man darijn terecht, waar zij met hun neus in de boter vielen, want niet alleen gaf de Mandarijn juist een heerlijk feest, maar zij vonden daar boven dien nog de schat, waarvoor zij hele maal van de Noordpool naar China waren gekomen en zij heel wat spannende avonturen hebben moeten meemaken. Verrukt over de goede af loop hebben de jongens en meisjes na de beide voorstellingen geklapt, dat het een aard had en we mogen er wel aan toevoegen, dat de Rotter damse toneelclub Voki-Doki (Voor kinderen, door kinderen) dit applaus zeker heeft verdiend. Het spel van den tienjarigen Sneeuwvlok, den twaalfjarigen Opa Krom, den dertienjarigen Pinda Lek ka en den roverhoofdman had aller bewondering. De kleurige uitheemse kleding vol deed bijzonder goed. In dit laatste bedrijf werd veel af wisseling gebracht, want hij het feest van den Mandarijn traden artisten op. Eveneens Jeugdige leden van Vokl-Dokl. Een dertienjarige accor deonist speelde o.a. een gedeelte uit „Traviata" van Verdi en een „Zigeu nerdanseresje" maakte salto's voor- en achterover, dat het een lust was. Een jeugdig Hawailan-gezelschap bracht fleur en vrolijkheid. Een eveneens Jeugdige vertelster heeft de bedrijven met verbindende tekst, verbonden, waardoor het geheel gemakkelijker gevolgd kon worden Vele kinderen moesten teleurgesteld worden, maar voor hen komt Voki- Doki nog eens terug. Hans Schouwman luidde het week einde in met een concert ln Pulchri, dat hij voor de pauze als solist, daarna als pianist in Francks Kwin tet in f kl. t. in samenwerking met het Nedeiians Strijkkwartet vulde. Laatstgenoemde vertolking betekende een herhaling op veelvuldig verzoek en het kan gezegd worden, dat Louis de Ruyter, Adriana Desmet, Willem Brederode, Martin Zagwijn en Schouwman veel schoons en eigens in deze vertolking hebben gelegd. Een bezinning op de gevoelige tinibrering bracht momenten van aangrijpende en bezielende tederheid. Schouwmans solo-aandeel in de avond was nogal scherp gedeeld in een oude en naam loze vroeg-barokke pianistiek en in een zoete Schumann-sensatie. Met Couperln of met Buil en ook met Bachs verwijderdheid van het al te tastbare weet de pianist zeker raad. maar zijn persoonlijkheid en Schu- manns zwelging zijn slecht gepaard. De herinnering speelt achteraf nog gaarne met Schouwmans knap en streng weergegeven fuga in Bachs Toccata en Fuga in e kl. t. Het pu bliek reageerde warm. Een bijzonder concert in de Lutherse Kerk vroeg de aandacht, maar viel over het geheel niet zo mee. Vastge steld moest worden, dat Jan Schmitz dit orgel niet geheel aan kon en uit een doelloze, overdadige mixtuurwer king Bachs felheid meende te moeten putten. Dat gaf geen edel geluid. De inzet van de Toccata en fuga in d kl. t. deed een rilling over de rug lopen, maar zeker geen van bewogen huiver. Zo bleef het tot aan het eng- gevoerde fugaslot en het werd soms onontwarbaar. De organist plaatste tegenover dit vertoon een gelukkige discretie in zijn begeleidingen, zo b.v. bij Willem Noske's Vijfde Sonate van Bach, die echter leed aan het euvel van onvoorbereidheid. Want er waren enkele slordigheden, die men zo niet kan laten passeren. Men kon opmer ken. dat Noske's anders vrij dikke klankgeving in het orgeltimbre een 'louterende versmelting vond en daar voor paslc veel blijdschap. In het door mij bijgewoonde concertdeel zong Henriette Sala. die momenteel een hoogtepunt in haar vocale pres tatie heeft- bereikt, aria's van Handel en Bononcini. Het is om haar bijdrage in het. geheel, dat deze avond aan de kunstzinnige eisen heeft kunnen be antwoorden. WILL G. GILBERT. LEIDS NIEUWS Zilveren jubileum bij het kadaster Onder grote belangstelling heeft de heer J. I. Sturm, adjunct-com mies ten Hypotheekkantore de dag herdacht waarop hij 25 jaar geleden zijn ambtelijke lóopbaan. waarvan hij de laatste dertien Jaar hier ter stede werkzaam is. begon. Des morgens werd hij door den fung. Bewaarder hartelijk toegespro ken en werd hem de gebruikelijke gratificatie overhandigd. Vervolgens sprak één der collega's waarderende woorden, den jubilares kenschetsend als een humaan mens. Spr. bood hem tevens een huldeblijk aan in de vorm van boeken, een mand bloemen en een oorkonde. Nadat dé jubilaris alle aanwezigen dank had gebracht voor de hulde, bracht hij de verdere dag in de huiselijke kring door. Bedrijfsfeest van Vreugde en Arbeid In de grote zaal van het Schut tershof werd Zondagmiddag een be drijfsfeest gegeven voor het pcrsonoel van de firma A. Rietbergen te Noord- wijk aan Zee. De gemeenschap „Vreugde en Arbeid" van het Neder lands Arbeidsfront had gezorgd voor een aardig variété-programma, waar in Roland Wagner de conference verzorgde, het Joan Treuman trio staaltjes moderne acrobatiek ten beste gaf Gordonni er lustig op los goochelde. Tilly van Vliet met enkele aardige liedjes "voor de dag kwam en Walton, de fietsende vagebond, dwaze capriolen op alle mogelijke en onmogelijke fietsen vertoonde. Het geheel werd opgeluisterd door het orkestje van Beb Petersen, De pro vinciale leider yap Vreugde en Arbeid met de mondliarmonlet Roman door Manfred Hausmann 85) „Beken je, dat je totaal machte loos bent?" Abel bekende niets. Zijn haren waren nat van het zweet, de aderen op zijn voorhoofd dik opgezwollen. ..Zweten is gezond", sprak Jumbo. „Kijk eens hoe hij zweet!" Abel's linkerarm tastte van achte ren om Jumbo's schouder naar zijn gezicht, de rechter zocht zijn knie holte. Toen rukte hij nadat hij met open mond diep adem gehaald had, Jumbo's neus naar achteren en de knie naar boven, waarop den goeden Jumbo niets anders overbleef dan tamelijk hard op de grond te gaan zitten. Maar hij trok Abel mede en liet hem geen ogenblik los. En toen Abel nu om zich heen sloeg en ont- snappen wilde, legde hij ook nog de andere arm om zijn hoofd en drukte die. terwijl hij op zijn knieën ging zitten, met alle macht tegen zijn ribben. Abel's voeten zochten even eens een steunpunt in het zand, de ene zette zich schrap tegen den ander, de gewrichten kraakten. Jumbo steunde. Abel steunde, een voet gleed weg. een hand schoot uit en greep zich weer vlug vast. Zo wiegelden zij heen en weer. Hoe langer het duurde, des te duidelijker konden Peter cn Corlnna zien, dat het met Abel afliep Plotseling riep Corlnna, dat hij bloedde. Peter klapte in zijn handen. Nou is het uit! Hè? Uit! Dat wordt een zwijnerij!" Jumbo aarzelde nog om Abel uit zijn omklemming vrij te laten, omdat hij nog de een of andere list ver moedde. Maar toen hij zelf voelde, dat er bloed over zijn arm stroomde, maakte hij de tang open. Het was niets bijzonders; Abel bloedde uit zijn neus, verder niets. Zij stonden beiden langzaam op. Peter bukte zich wat en keek Abel scherp aan: „Is er wat gebroken? Neen, wel?" Abel knikte van neen en probeerde te lachen. Met de rug van zijn hand veegde hij onder zijn neus heen en wt.r en gooide het bloed op de-grond. „Nu heb ik natuurlijk geen zakdoek!" Peter gaf hem de zijne. „Gaan lig gen! Plat op je rug gaan liggen 1" Tekeningen en tekst van WIM MEULDIJK 956. Er ls heel wat met Pen Kwen gebeurd! Knots en Knars hebben hun auto verkocht en zich voor dat geld een prachtige kooi aangeschaft en een woonwagen gehuurd, waarin ze de nacht doorbrachten. De volgen de ochtend vroeg zetten ze hun tent op tussen de draaimolen en de acht baan. stopten Pen Kwen in een kooi en zijn nu gereed de eerste bezoe kers te ontvangen. Pen Kwen is woedend. „Laat me d'r uit!", schreeuwt hij. „En geef m'n broek terug! Wat is dat voor een behan deling." 957. Ik wil niet in een kooi zitten. Ik ben geen kanarie-pietje!" „Niks tervan", zegt Knars. „Je blijft er in zitte. We gaan cente met Jou ver- diene. We zalle rijk worden!" „Lelijke zebra", schreeuwt Pen Kwen terug. „Pas Jij maar op. M'n vrienden zul len Jou wel krijgen!" Om negen uur wordt de kermis geopend en de men sen stromen het terrein op Lustig wapperen de bontgekleurde vlaggen, de mannen bij de kraampjes schreeu wen en er spelen minstens drie draaiorgels hun vrolijke wijsjes... Corinna vroeg met gefronst voor hoofd of er niets gebroken was. Onzin! Abel nam de zakdoek van zijn neus, keek naar het bloed en drukte een andere plek van dc zak doek op zijn neus. Maak er toch zon drukte niet over! We kunnen opnieuw beginnen. Het is dadelijk over!" „Ga Jij daar een paar minuten rustig liggen!" „Nou ja", zei Jumbo, „dat was na tuurlijk mijn bedoeling niet, dat was natuurlijk Abel liep met zijn hoofd achterover naast hem. ..Klets niet, kerel, daar praten we helemaal niet over! Maar ik ben woest., dat ik er mijn hoofd niet gauw uit gekregen iieb. En wen- neer ik het eruit gekregen had, dan was je..." „Wanneer! Wanneer! Bij mij krijg je het er nu eenmaal niet uit. Maar zeg eens, die greep is fijn. kolossaal fijn! Dus de ene arm achterover, niet, en dan met de hand aan de neus en met de andere hand het been in de hoogte, niet?" „Maar je moet er goed op letten, dat je het goede been te pakken krijgt. Het been. waarop de ander staat. Anders valt hij niet!" „Hoe zo? Ach Ja. ik begrijp het al. Ja natuurlijk! Waar heb je dat eigen lijk geleerd?" „Dat leren we bij ons op het hok. „Dat is nog eens een hok! Heb je dat gehoord. Peter?" „Neen. wat?" vroeg Peter. Hij was hun al een eind vooruit. „In Berlijn leren ze dat op het hok1" „Niet overal, maar onze gymna stiekleraar leert het ons. Een fijne vent!" Ze waren bij de vuurtoren geko men. Op een eenvoudige verhoging, die uit naast elkaar gegooide rots blokken bestond, verhieven zich de vier zwarte hockpijlers. Langs de ene voert een ijzeren trap naar de eerste omgang. (Wordt vervolgd (Ingezonden Mededelingen) IFas er maar ingedaan Pudding or via. die nier voldoet, waaraan lets ontbreekt eD U weet niet wat - dat zijn „toetjes" die een heel fijn frultaroma noodig hebben: Frulex Vruchtenaroma's! Die geven pudding, vla. gebak, cake zoon waardevol aroom van uitgeperst versch fruit. ?FRULtX' W Vraag uw winke- lier Frulex Vruch- tenaroma'e. Er zijn er vele allo verschillend alle fijn van smaakt de heer Moonen, heeft voorts gespro ken over het doel en het nut van de bedrijfsfeesten AGENDA BIOSCOPEN: Casino: Een onvergete lijke nacht. Dag. 2 en 7.30 xiur. Zondag 1.30, 3.45. en 8.15 uur. Alle leeftijden Lldo: Romance. Dag. 2 en 7.30 uur. Boven 18 Jaar. Luxor: Karavaan. Dag. 2 en 7.30 uur, Zondag 2. 4.30 en 7.30 uur. Boven 14 Jaar. Rev: Barcarole. Dag. 2 en 7.30 uur. Zondag van 1.15 tot 7.30 uur doorl. voorst. 8 uur. Bov. 18 Jaar. Trianon: Johan. Dag. 2 en 7.30 uur. Zondag van 1.15 tot 7.30 uur doorl. voorst. 8 uur. 18 Jaar. MAANDAG. Schuttershof, 7 uur: E.H.B.O.-wedstrlJden, Stadsgehoorzaal, 7 uur: Kinderzangdemonstratie „Ex Animo". DINSDAG: Stadsgehoorzaal, 7 tiur: Kinderzangdemonstratie „Ex Animo". BURGERLIJKE STAND. Onder trouwd: C. v. d. Linden cn J. J. Bra- kel; A. v. d. Broek en C. Siera; P. Verra en A. van RIJ. Geboren: Janna D., d. v. A A. Rlel en J. de Beer. Overleden: P. C. Onvlee. m.. 68 J A. W. Rademakers, vr. v. J. Groot, 72 j.; P. J. Mieloo, m., 63 J.; J. Wijfje, m., 54 J. De Rotterdamse kindertoneelgroep Voki-Doki gaf Zondagmiddag in de Stadsgehoorzaal twee opvoeringen van „Sneeuwvlok bij de Chinezen". Een scène uit het laatste bedrijf. (Foto A P.) geregeld uw gas- en electriciteitsyerbruik! KOPPELING VEELEVERING AAN MELKLEVKRING. Zooals men weet, wordt bij het vaststellen van den definitieven aan slag in de veelevering voor het jaar 1944 rekening gehouden met de ge middeld per koe afgeleverde hoeveel heid melkvet ln het tijdvak van 13 Juni 1943 tot 10 Juni 1944. Tevens wordt rekening gehouden met het toe gestane gebruik in eigen gezin, voor arbeiders van wie bonnen worden in gehouden en hetgeen ln toegestane burcnpllcht is afgeleverd, alsmede met de hoeveelheid, welke door zelf- kazers en zelfkarners met vergunning van het bedrijfschap voor zuivel is verwerkt. Zoodra het laatste kwar taal. dus van 13 Maart tot 10 Juni, is afgesloten, zullen aan de hand van de gemiddelden voor het landbouwgebied resp. het district, dc normen worden vastgesteld, waarbij de normale aan slag van 120 kg per rund boven 1 Jaar wordt opgelegd. Voor veehouders, die beduidend beneden den gemiddelden norm blijven, zal cle aanslag dienover eenkomstig verzwaard worden, waar toe een verdeeling ln een aantal klas sen is gemaakt. Voor hen. die bedui dend boven den gemiddelden norm blijven, zal daartegenover de aanslag dienovereenkomstig verlicht worden. Deze verhoogde resp. verlaagde aan slag zal worden gelegd op het aantal melk- en kalfkoelen, dat bij de De- cemberlnventansatle voorhanden was. terwijl op het Jongvee boven. 1 Jaar steeds een aanslag van 120 kg. zal rusten. Slechts indien kan worden aangetoond, dat door bijzondere be drijfsomstandigheden b.v veeziekte ,de geleverde hoeveelheid melkvet, belangrijk onder den gemiddelden norm blijft, zal hiermede rekening Langs chtmischen weg tot stand gekomen l Doorom zijn do vazon von MUROPlASTzoooporionher- kont U zo onmiddellijk, leder model munt uil door sierlijk heid en bi|zondor fraoie Imf. LET ER OP dot iedere voos is voorzien von nevenstoond MUROPIAST CHEMISCHE PRODUCTEN s kunnen worden gehouden bij het vaststellen van den verzwaarden aan slag. De veehouder dient echter ter stond wanneer zich een zoodanige on gunstige omstandigheid voordoet, welke de melkproductie in sterke mate nadcellg beïnvloedt, hiervan aan den Plaatselijken Burcauhouder kennis t® geven. De veehouders worden nog maals uitdrukkelijk gewezen op het belang van een goede melklevering, aangezien bij niet voldoende levering een beduidende teruggang van den betrokken veestapel hiervan het ge volg zal kunnen zijn. De koppeling van de veelevering aan de melkleve ring zal ook na 10 Juni 1944 gehand haafd blijven. SIER- EN KUNSTVOORWERPEN EN MEUBELBESLAG. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat de vervaardiging en af levering van alle soorten Sier- cn Kunstvoorwerpen en Meubelbeslag uit non-i'errometalen ook uit zink cn zlnklegceringen, zie toevoegingen aan toepassingsverboden voor non- fcrrometalen betreffende gebrulks- en ultrustlngsartïkelcn resp. d.d. 9 Sep tember 1943 en 24 Mei 1943 is ver boden. Dit geldt zoowel voor Ncder- landsche als voor Dultsche opdrach ten. Onder sier- en kunstvoorwerpen zijn eveneens te verstaan armbanden, broches, halskettingen, e.d. BEWIJZEN OVERDRACHT „D" EN BESTELBRIEVEN. De aan RijKsljzer ter flatteering ge zonden bewijzen van overdracht „d" en cle bestelbrieven, behoorende bij „Eisenanforderungen-Elsenschelne" voor Dultsche behoefte, waarop het „Auftragssteuerungsnummer" of 'het „Bcdarfsgruppennummer" niet Is In gevuld. zullen ln het vervolg onbe handeld aan de afzenders ter aanvul ling worden teruggezonden, indien bij doorbestelling door middel van be wijzen van overdracht „d" of „Elsen- anforderungen-Eisenscheine"deze num mers niet bekend zijn. dient men zich hieromtrent met zijn opdrachtgever ln verbinding to stellen. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar blz. 9. punt 2 en blz. li van circu laire no 310 2e druk. d.d. 18 Maart 1944 .welke bij de Kamers van Koop handel verkrijgbaar ls. A r i e, onze tuinman, drinkt zijn thee zóó: SU ^3 WascJiuienken van Dr. Helder No. 8 Het wasschen van KOUSEN EN SOKKEN. Zei de kousen '(2 uur binnen- ste buiten in lauw water met zout (1 eer lepel op een emmer). De nare geur verdwijnt daardoot ook. Spoel 1 maal na. Wasch vlug in lauw, bijna koud sop van waschpocder (1 lepel per 1.). Wrijf niet, maar knijp het sop door da kous. Daarna meteen in lauw water. Spoel nog 2 maal koud. Knijp ze voorzichtig droog en hang ze op een Irissche plaats. N V. ZEEPFABRIEKEN »/h OE HAAS EN VAN BRERO te koop gevraagd Saxopho nes. clarinetten, bohnillulren. hobo's, slagwerken, irompet- ten. schulftrombones. alle ln lage stemmuv*. Guitaren en mandolines v nb n:et opg. van merk cu uiterste prijs aan Fa. PK. HAKKFRT Jr.. Schlekade 172, Rotterdam-C., telefoon 49864, Benut Uw vrijen tijd! vlol spreken en schrijven in 8 mnd. Nieuwste schriftel. opleiding f 2.05 p. m. De post brengt elke week Uw les thuis. Ervaren M.O.-leeraren leiden Uw studie I Middenstandsdiploma f 2.85 p. rr,. Nederlandsche Taal f 1.55 p. m. Enkel en dubbel boekhouden. Speciale cur sus voor jonge en aanstaande bouwpatroons. Bedrijfsorganisatie voor de bouwvakken. Materialenkennis voor de bouwvakken. Begroot ingen voor de bouwvakken AVENUE CCNIOROlA 67 Gratis prospectus ven: Naam: Adres: (No. 54

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1944 | | pagina 2