ioud? ZADEN EN PLANTEN van deze weeks verkoopen! Th. A. Hijdra Winkelpand te koop TYPEN - STENO „HOHNER' Von Münchhausens avonturen ZOET ROGGEBROOD GEBR. TEN HOEVE Tel. 38427 en due feL 333298 Veldloopseizoen gaat beginnen Raadgevingen voor nieuwelingen BELASTING ADVIEZEN SCHEERMESJES Mach. Natslijperij „RENA" VOOR SCHOLIEREN! BEKWAME MATRIJZENMAKERS M.T.S.-LERAAR WELKE BOER Aangeboden groenteteeltvergunning Alex sv.d.Lek'sSalon „Antiseptic" ALGEM.NEDERL.GEHEELONTHOUDERSBOND PROPAGANDA-FEESTOCHTEND ANGSTVRIJ EN GOED SPREKEN IK LEER HET U IN ÉÉN MAAND Mevr.ORT GROTE JUBILEUMUITVOERING ZATERDAG 26 FEBRUARI 1944 3L Een gelukkiger greep had in deze Van kwetsbaarheden vervulde tijd de Ufa niet kunnen doen voor haar kwart-eeuw-jubileumfilm dan met de verbeelding van de avonturen, die de Hannoveriaanse militair Karl Frie- drich Hieronymus, Freiherr von Münchhausen in 1781 publiceerde in het te Berlijn verschijnende „Vade mecum voor vrolijke lieden". Want de tragiek, die ook in Münchhausens verhalen te onderkennen valt, ver dwijnt in het niet bij de kortswijlige bravour van deze romantische opsnij derijen. Het onderwerp boeit oud en jong. al is jong door de voor de ver toning gestelde leeftijdsgrens hier dan fielaas buitengesloten; in titel- en andere hoofdrollen ziet men een keur van Duitslands filmartisten en de nieuwste vinding voor „het linnen venster": het kleurenprocédé, heeft er op zeer gelukkige wijze haar toe passing in gevonden. Uit de wonderverhalen van den adellijken snoever heeft de draai boekschrijver slechts een keus gedaan en hij heeft de romantiek er nog een beetje dikker opgelegd door bijvoor beeld aan de ontvoering van de prin ses Isabella d'Este een bijzonder ruime plaats toe te kennen in het scenario, dat den baron zijn avontu ren afwisselend laat verhalen of zelf beleven, zodat men Hans Albers beur telings als verteller en als uitbeelder daarvan ziet. Deze vorm heeft de regisseur Josef von Baky dankbaar aangegrepen om in de ondanks de aangebrachte coupures nog bijzonder lange, maar nog immer niet te lange, film een sfeer van tijdloosheid te sug gereren. die de illusie van het aan schouwde vergroot Hans Albers ziet men als de titel rol-ui tbeeld er in een van zijn beste creaties. Deze „Draufganger" in ruime zin des woords heeft zich won derlijk weten in te tomen en zich in deze rol geleefd zonder op het pathos van Münchhausen nog eens zijn eigen pathos te leggen. Hij vindt zelfs en kele momenten van „stil spel" en weet daarin de beoogde ontroering te wekken. Inderdaad: in Münchhausen deze week in het Rex-theater ziet men Hans Albers op- zijn best en op zijn grootst. L.. Over de andere medewerkers in bij zonderheden te treden is binnen het toegemeten bestek ondoenlijk, aange zien de „cast" niet minder dan 21 namen vermeldt van artisten, die na genoeg alle een afzonderlijke vermel ding en misschien bespreking waard zijn. G. K. KROP. De Indische graftempel De verfilming van Thea van Har- bou's roman ..De Indische graf tem pel". is eer? kostbare geschiedenis ge weest. waarover in de kranten des tijds uitvoerige gegevens zijn ge plaatst. Voor één voorstelling was de film veel te groot en daarom heeft men ze gesplitst in twee delen. Het eerste deel De Tijger van Eschnapur draaide verleden week in Casino, thans kan men het twee de deel, dat de naam draagt van „Het monument ener grote liefde", gaan zien Richard Fichbcrg regisseerde het exotische drama, dat veel gelijkenis vertoont met de geschiedenissen, die verfilmd zijn van Sheiks en hun „zonen", met dit verschil, dat de heldendaden en liefdesavonturen niet in Afrika, doch in Brits-Indië plaats grijpen. Onze landgenoot Frits van Dongen. Theo Lineen, Gustav Diesel en La Jana' vervullen de belangrijk ste rollen Het Indische Menaka- ballet verleende medewerking. Drie avonturiers, zo vertelt de ge schiedenis. trekken door de Brits- Indische jungle. Het zijn Sascha, Mischa en FJedor. Aller doel geldt Sitha, de Maharain van Eschnapur. Mischa en Fjedor hebben het op haar sieraden gemiint, doch Sascha wil de vrouw die hij iin Parijs heeft leren kennen, veroveren. De film, die voor c-en groot deel in Indië is opgenomen, laat niet na in druk te wekken. J. DE GROOT. „Inspecteur Eyck In de val" „Men kan wel jong van jaren en oud van uren zijn." Dit wijze woord, waarmee men pleegt uit te drukken, dat ook jonge mensen de beschikking kunnen hebben over een grote mate van ervaring en mensenkennis, is zeer goed van toepassing op den hoofdpersoon van „Inspecteur Eyck in de val", de film die deze week in Lido draait. Want deze zeer jeugdige inspecteur der recherche lost met veel bravour en scherpzinnigheid een geheimzinnige moordzaak op en rekent ondertussen een bende juwe- lendieven in. Dat het echter niet van een leien dakje gaat, daarvan getuigt de titel van deze van begin tot eind spannende film. Inderdaad gelukt het de misdadigersbende inspecteur Eyck in een geraffineerde val te lokken, wat tot gevolg heeft, dat hij uit de dienst geschorst wordt. Eyck geeft de zaak echter niet op en dank zij de hulp van zijn vriend en mede-in specteur gelukt het hem zich te re habiliteren Hoe? Door dat mee te delen, zouden wij de spanning uit deze film halen voor a.s. bezoekers. Paul Klingel' en Anneliese Uhlig spelen de hoofdrollen op volkomen aanvaardbare en prettige wijze. „Strijders tegen de dood" Trianon presenteert deze week de film „Striiders tegen de dood." Gevaarlijker dan de leeuwen, lui paarden. krokodillen en slangen in Afrika is de tse-tse-vlieg, de ver- spreidster van de gevreesde dodelijke slaapziekte, waartegen Duitse geleer den het serum „Germanin" hebben uitgevonden: In de oorspronkelijke naar dit serum genoemde film wordt met omkleding van de nodige ro mantiek de heilzame toepassing van deze uitvinding geschilderd. Een onderwerp dus als „Het ver raad van dr. Bennett" en ongeveer op dezelfde wijze uitgebeeld; ditmaal onder regie van M. W. Kimmich, die. beter dan In „Dr. Bennett" geschied de, het milieu van de wildernis weet te benutten, en in de hoofdrollen uitstekend bezet door Lotte Koch, Peter Petersen. Luis Trenker, Albert Lippert e.a. G. K. KROP- ,,Vrouwen zijn geen engelen" In Leiden niet en, uitzonderingen voorbehouden, ook nergens anders. Ingezonden MededelingI Maar slim en vindingrijk zijn zij dikwijls wel en dat ervaart, men weer eens in deze aan een originele opzet ontleende film, die men deze week in Luxor kan gaan zien. Deze opzet mag niet verraden worden, want dat zou het effect stellig schaden, maar voor wie toch enigszins ingelicht wil zijn, zij vermeld, dat het een inge wikkelde liefdesgeschiedenis geldt, die zich aan boord van een oceaan stomer afspeelt. Marte Harell, Margot Hielscher. Petra Trautmann, Axel von Ambes- ser, Richard Romanowsky en niet te vergeten Herwig Bleibtreu in een Adèle Sandrock-achtige rol geven hun beste krachten aan de uitbeel ding van dit verhaal, waarbij de regisseur vooral in een knappe film studioscène van zijn vindingrijk heid getuigt G. K. KROP. „Der blaue Heinrich" Een graaf zonder geld, een knappe dochter en echtgenoten op 300 dagen proeftijd, dit is zo ongeveer het hoofdmotief van Otto Schwarz' en Lengbach's kostelijke operette „Der blauwe Heinrich". Het is een vrolijke geschiedenis vol luchtige operette- nonsens, die zich afspeelt in het kas teel van Heinrich von Rabenklau, een graaf die, daar hij financieel niet bij machte is zijn erfgoed te be houden. zijn dochter tot tweemaal toe uithuwelijkt. Haar echtgenoten hebben echter alesbehalve adellijke alures. Zij prefereren stamppot bo ven pastei, bevestigen hun servet op de oud-Hollandse manier tussen hals en boordje, bij hen is iedere vorm van etiquette taboe. Dit en nog meer geeft aanleiding tot de meest komi sche scènes. De Spieloperette van de Kamer opera bracht de blauwe Hendrik Woensdag in de Leidse Schouwburg op voortreffelijke wijze voor het voetlicht. Zowel de inhoud, als de muziek en vertolking droegen er toe bij om het geheel tot een succesvolle vertoning te maken. Albert May speelde zijn waarlijk niet gemakke lijke rol van echtgenoot, die in een warnet van familieverhoudingen ge raakt, waarbij hij tot de conclusie komt dat hij bijkans zijn eigen over grootvader zou kunnen zijn. op ge heel aanvaardbare wijze. Bijzondere waardering verdient tevens het spel van de kostschooljufachtige typiste Lenz door Marga Graf en van Wolf gang Guth als de model-,,Kammer- diener" Anastasius. De betrekkelijk eenzijdige regie van Albert May neemt men bij zulk een uitnemende opvoering gaarne voor lief. W. A. DEVILE. Hans Douma exposeert Hans Douma woont en werkt in Zwolle. Het is voor het eerst, dat hij zijn werk hier in het westen, in Hol land, laat zien. Direct valt zijn werk op door een andere kleurencombina tie dan wij in onze poldergebieden gewend zijn om ons heen te zien. Het zijn de heidevelden, die het vele paars op de tentoonstelling in „Kunst van onze tijd", Sweelinckstraal 6, voor hun rekening krijgen. Wij, Waterlanders van het westen, zijn gewend, dat het groenige in een landschap de boventoon voert. En de meesten van ons zullen dan ook even opzien van dit hier en daar ge prononceerde paars. Het is een moei lijk te hanteren kleur, die maar al te gauw naar het pimpelpaarse randje afzakt. --4 Maar in een enkel doek. zoals het Landschapje bij het raam (een berk je staat in de voorgrond, in de verte vervloeien lucht en vlakte in de onbe stemde tinten van het verschiet) geeft Douma aan zijn gegeven een be schaafde en fijnzinnige tournure. Er zijn ook landschappen aan de IJsel en hier vinden we een meer dan „Hol lands" palet terug. Een van de aar digste doekjes is wel het Sneeuw- gezichtje, de eenzamp heuvelrug met niets anders dan op de top. slechts half over de glooiing zichtbaar, een groep donkere, winterse bomen. Hier heeft Douma zijn gegeven op prettig persoonlijke wijze opgelost. Verder nog enkele verdienstelijke stillevens. Sluiting 7 Maart. D. v. NIJLAND. <war+ eeuw instrumentmaker Donderdag was het 25 jaar ge leden, dat de heer I. van Meurs, instrumentmaker bij de firma J. G. van Deene, bij deze firma in dienst trad. Na met zijn familie van zijn woning in de Van Speykstraat te zijn afgehaald, werd de jubilaris toe gesproken door den tegenwoordigen firmant, den heer H. van Wely. Deze prees hem als een ijverig en nauw gezet werker en sprak de hoop uit, dat de heer Van Meurs nog lang aan het bedrijf zou verbonden blijven. Hij overhandigde den jubilaris een geschenk onder couvert. Namens het personeel werd het woord gevoerd door den heer G. Vogelenzang. Ook deze bood den jubilaris een enveloppe met Inhoud aan. Mevrouw Van Meurs ontving bloemen. Nadat men nog enige tijd gezellig bijeen was gebleven, vertrok de jubi laris naar zijn woning, waar zeer velen in de loop van de dag van hun belangstelling blijk gaven. Handelsregister van de Kamer van Koophandel WIJZIGING: N.V. Huls, Donkersteeg ln liquidatie, Lelden. Nieuwstraat 28. Exploitatie van het huls Donkersteeg 9 te Lelden. BIJ besluit van de alge mene vergadering van aandeelhouders d.d. 31 Januari 1942, ls de vennoot schap ontbonden. H. Jonker en Zoon, Lelden. Breestraat 29, fotografisch atelier en handel ln foto-artikelen. Overl.E. H. Jonker. 12 Februari 1944. N.V. wed. S. C. J. C. JonkerBoom. Lelden. N.V. zllverfabrlek „Voorscho ten". voorheen J. M. van Kempen en Zonen, Koninklijke Nederlandse Fa briek van Gouden en Zilveren Werken. Voorschoten, Leldseweg 219. Uittr. Comm.: W. F. van Iterson Jr., Voor schoten. Ulttr. Proc.: R. C. M. baron van Voorst tot Voorst, Den Haag. B. M. van StUn. Warmond, Herenweg A 75c, kruideniers- en comestlbleszaak. Ulttr. venn.: B. M. van Stijn. War mond, per 1 Januari 1944. De zaak wordt voortgezet door den overblij ven don vennoot M. F. van Stijn. War mond. onder de handelsnaam: fa. B. M. Stijn. Examen E.H.B.O. Voor het examen ter vérkrijging van het eenheidsdiploma voor E.H. B.O. slaagden de volgende Candida- ten: de dames A. M. van Biezen, E. Bink, A. Knibbe, J. C. Leget—v. d. Kaay, Truus Vendrig, C. M. J. Ver steeg en C. Wirtz, en de heren P. Bernard, C. W. Betcke, D. Bey, A. Crama, W. P. Dool, H. J. Duffels. J. Fallaux, D. Ie Feber, P. Flippo, H. C. Hoek. P. J. Koole, G. J. Leusden, A. van Slooten, J. C. van Steen, J. Trouwee. J. L. Tu' hof, E. A. Th. Vermond, G. A. Visser. Tj. Wiersma, j. N. Wittenaar en W. Zeegers, Mars Technische Noodhulp De plaatselijke groep Leidei va n de T.N. zal met haar muziek :orps Zaterdagmiddag a.s. een propaganda- mars door de stad maken. De groep treedt tegen 4.15 uur aan voor het T.N.-gebouw, Rapenburg 12. alhier, zal vermoedelijk aldaar door den Leider van de Technische Noodhulp in Nederland worden geïnspecteerd en vervolgens marcheren via Kort Rapenburg, Stationsplein, Haarlem merstraat, Donkersteeg, Vismarkt, Botermarkt, Korevaarstraai. Lam- menschansweg, Leliestraat. Heren straat, Douzastraat, Steenschuur. Rapenburg en vervolgens naar de Stadsgehoorzaal, waar den T N- mannen een ontspanningsavond zal worden aangeboden. Seinhuiswachter jubileerde De heer J. Slegtenhorst gehuldigd Woensdag was het 25 jaar geleden, dat de heer J. Slegtenhorst, seinhuis- wachter op het station alhier, in dienst trad bij de Ned. Spoorwegen. In verband met de tijdsomstandig heden, had de huldiging ten huize van den jubilaris plaats. Onder har telijke bewoordingen huldigde de hoofdstationschef, de heer J. Idsenga, in bijzijn van personeel, den jubi laris. namens de directie der Ned. Spoorwegen, waaraan hij gaarne per soonlijke wensen en die van het per soneel toevoegde. Hij bood hem na mens de directie een fraai getekende oorkonde voor 25-jarige trouwe dienstvervulling, met het gebruike lijke geschenk onder couvert aan. Namens het personeel overhandigde hij een snoekkatrol. welke zeer in de smaak viel van den jubilaris, die een hartstochtelijk visser is. Aan mevrouw Slegtenhorst werd namens het personeel een fraaie mand bloe men aangeboden. Aanmelding verzocht De corpscommandant, van politie te Leiden verzoekt degenen, die aan Ligtenberg. handelende onder de firmanaam N.V. Kledingsmaatschap- pij, laatstelijk gevestigd' te Leiden, Haarlemmerstraat 234, voorheen te IJmuiden, speciale vergunningen, textielpunten, gelden of kleding heb ben afgedragen en menen hierdoor gedupeerd te zijn en die nog geen aangifte deden, zich vóór 29 Fe bruari as. tussen 9 en 12 uur en 2—5 uur aan het bureau voor po litie te Leiden te vervoegen. AGENDA BIOSCOPEN. Casino: Het monu ment ener grote liefde, dag. 2 en 7.30 uur, Zondag 1.30. 3.45. 6 en 8.15 uur. boven 14 J.; Lido: Inspecteur Eyck in de val, dag. 2 en 7.30 uur. boven 14 J.; Luxor: Vrouwen zijn geen engelen, dag. 2 en 7.30 uur. Zondag 2. 4.30 en 7.30 uur. boven 14 J.; Rcv: Münch hausen, dag. 2 en 7.30 uur. Zondag 26.30 doorl. voorst., boven 18 Jaar. Trianon: Strijders tegen de dood. dag. 2 en 7.30 uur. Zondag 26.30 doorl.- voorst., alle leeftijden. Hedon. Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: Variété V. en A Leidse Schouwburg, 7 uur: Varété-revue 1944. ZONDAG. Lido, 10 uur: Propa- ganda-feestochtend A.N.G.O.B.; Stads gehoorzaal, 2 uur: kindertoneel Jan Oliebol; 7.30 uur: Radio-orkest Plet van Dijk e.a.; Leidse Schouwburg, 2.30 uur: kindertoneel Sneeuwwitje; 7.30 uur: Gezelschap Theo Vink „Lastige Vrouwtjes". Predikbeurten Lelden: Geref. Kerk (H-V.) Breestr. 64. 15 uur. ds. B. A. Venemans Evang. Luth. Gem.. Hooglandse Kerkgraoht. 10.30 uur: ds. Bieger. Remonstrantse Gemeente, Hooglandse Kerkgracht 34. 10.30 uur. 'ds. Houtgast "ült"Dordrecht. Vrijz. Herv. Ver.. Volkshuis. Apothe- kersdljk. 10.30 uur: dr. K. H. Boerse- ma. VrlJz. Herv. Ver.. Willem de ZwiJ- gerkerk. Oegstgeest. 10.30 uur: ds. J. G. J. van Iterson to Oegstgeest. Chr. Geref. Gem. Steenschuur, 10 uur: ds. Joh. Jansen; 16 uur: ds. Joh. Jansen. Doopsgezinde gemeente. Plcterkerkstr., 10.30 uur: ds. A. J, Snaayer. KLnder- kerk. Fcderatlehuls, Gerecht 10, 12.30 uur: dr. K, H. Boersema. Leiderdorp: Ned. Herv. Gem., v.m. 10 en n.m. 3 u.: ds. G. Koch. Katwijk aan Zee; Nieuwe Kerk. 6.30 uur: ds. B. v. Glnkel; 11.15 uur: ds. R. P. A. Rutgers; 16.30 uur: ds. P. Bras. Kapel N.HG., 9.30 uur- ds. R. P. A. Rutgers; 16.30 uur; ds. C. A. v. Harten. Voorschoten: Ned. Herv. Gem.. 10.15 u.: ds. Joh. Luuring van Katwijk aan Zee; 16.30 u.: ds H. P. Fortgens. Ned. Herv. Gem (Rijndijk), 10.15 u ds. H. P. Fortgens. Ger. Kerk. 10 u.: ds. Holtrop van Schevenlngen; 17 u.: ds. C. Bouraa van Den Haag. Ger. Gem,, Leldseweg 66, 15 u.: leesdlenst Ver. van VrlJz. Herv.: geen dienst. Voorschotcu: 10.15 uur: ds. Joh. Luuring, Katwijk aan Zee; 16.30 uur. ds. H- P. Fortens. Oude Vink, 10.15 uur: ds. H. P. Fortgens. Zoeterwondc: Ned. Herv. Gem., v.m. 10 u.: ds. S. Kranenburg. BURGERLIJKE STAND. Geboren Johanna C., d. v. J. F. Dee en A. C. Verlint; Poter, z. v. D. J. G. Baten burg en A. v. Mullem; Gijsbert, z. v. L. v. d. Hoven en M. P. v. Egmond; Maria C„ d v W. de Wlldt en C. v. d. Bleeken; Pietje J. I., d. v. J. Cra mer en N. Paaschler; Wlllemijntje. d. v. J. Heemskerk en N. v. d. Wiel; Wllhelmlna, d. v. K. B. de Tombe en M. v. As; Jannetje, d. v. K. B. de Tombe en M. v. As; Heinzjürgen J. H.. z. v. C. H. Pijnaker en M. F. H. S. Kohl. Overleden: D. Huigsloot, m„ 72 J.: B. M. J. Groenendijk, vr. v. G. A. Zeegers. 44 J.; A. A. Krul, m. 55 J.; IJ. Döbken. z. 24 J. Ondertrouwd: J. Jorrltsma en F. v. d. Werf; C. v. 't Riet en J. Bonnet. MEDISCHE ZONDAGSDIENST. De Zondagsdienst voor huisartsen te Leiden zal morgen worden waar genomen door dc doktoren Bruins Slot, de Bruyne, De Graaff, De Jager en Starck. BINNENLAND Oekraine-sigaretten DEN HAAG. 26 Febr De pers dienst -van het Ned. Oost-Instituut wijst nogmaals op het volgende: Zij, die tot de Waffen-# behoren en in het Oosten waren ingezet en op grond daarvan recht hebben op een toewij zing van Oekraine-sigaretten, dienen zich ter verkrijging van de desbetref fende bonkaart uitsluitend te wenden tot den Fürsorgeoffizier der Waffen- ff, Sonniusstraat 3 te Den Bosch. Nederlanders, die ln de Duitse weer macht werden opgenomen en in het Oosten strijden, wenden zich voor dat doel uitsluitend tot den Fürsorge offizier der Duitse weermacht, Orts- kommandantur te Amsterdam. Cor respond - welke over deze kwestie tot Oost-Instituut wordt ge- ric et worden behandeld en .net beantwoord. o meldt de persdienst van het Ned Oost-Instituut, dat aan de staf van de N.AP. te Doorn de beoorde ling overgelaten werd wie voor een toewijzing van Oekraine-sigaretten Id aanmerking komen krachtens hun Oost-Inzet In N.AJD. of R.A.D.-ver- band. Naar thans kan worden medege deeld werd een toewijzing verstrekt aan: De Radgruppe Nlederlande en het Wtnterdetacbement van het Oost corps 10 ZIJ. die drie maanden met het Oost corps 10 ln Polen zijn geweest, komen niet ln aanmerking voor een sigaret- tentoewijzlng. Correspondentie hierover met het N.OJ. heeft geen zin. Leden van gevolg van koningin bij aanval op Londen gedood BERLIJN. 26 Febr. Naar te Ber lijn, aldus de Berlijnse redacteur van het „Handelsblad", bekend werd, is bij een der jongste grote Duitse aan vallen op Londen koningin Wilhel- mina bijna om het leven gekomen. Blijkens Britse berichten bevond de koningin zich ten tijde van de boni- Aanval van Woensdag 23 Februari j 1. op het ogenblik dat de Duitse vlleg- tiügen boven de Britse hoofdstad verschenen, in Londen. Zij had zich niet. of nog niet, in een schuilkelder begeven, toen een Duitse bom in haar onmiddellijke omgeving viel. Enige leden van het gevolg werden getroffen en kwamen om het leven. De koningin bleef ongedeerd. Kookkaarten voor petroleum DEN HAAG. 26 Febr. De distri butiediensten zullen van 28 Februari tot en met 4 Maart 1944 de kook- kaarten voor petroleum „U 403" uit reiken. SPORTNIEUWS Om de Huisman-beker Donderdag is de eerste ronde ge speeld van de damwedstrljden om de Huisman-beker. Aan de wedstrijden wordt deelgenomen door de hoofd klassespelers Huisman jr.. Pronk, v. Steenbergen. Heemskerk. Optendrees en Zaalberg. Huisman en Heemskerk speelden een zeer ingewikkelde partij waarbij Huisman ln het. eindspel er.ig voor deel behaalde. Wel trachtte Heems kerk door twee schijven te offeren remise te forceren, doch dit werd doorzien. Ook Huisman bracht een offer van twee schijven waarna Heemskerk in een stand drie om drie moest opgeven. Zaalberg, die tegen Pronk speelde, opende met een grote afruil. Na on geveer twintig zetten kon hij niet verhinderen dat Pronk een schijf won. Deze speelde hierna net afmat tingssysteem, waarmee hij het pleit in zijn voordeel beslechtte. v. Steenbergen—Optendrees speel den de Hollandse opening. Beiden gaven een goede partij te zien. Eerst in het eindspel wist v. Steenbergen enig voordeel te verkrijgen. Dit bleek echter niet voldoende om te kunnen winnen, zodat hier de punten wer den gedeeld. De stand is thans: Huisman 2 pt.( Pronk 2 pt„ Optendrees 1 pt.. v. Steenbergen 1 pt., Heemskerk 0 pt„ Zaalberg 0 pt. .Teegelaar wint in Rotterdam Onze stadgenoot, de heer B. Teege laar, speelde in een biLjarttoumooi in Rotterdam mee om de Heemraad beker. Als tweede-klasser zag hij zich ln de wedstrijden drie banden grote match-tafel tegenover vijf eerste- klassespelers geplaatst, Door uitste kend spel wist hij niettemin beslag te leggen op de eerste plaats. Hij maakte een uitstekend gemiddelde van 0.573, waarbij een partij van 0.913 gem. Nationale Bosloop te Leiden LEIDEN. 25 Febr. De R.K. ath- letiekver. „Docos" te Leiden organi seert op Zondag 5 Maart onder aus piciën van de N.A.U. een nationale bosloop over afstanden van 4 km. ia en b), 3 km. (c en d) cn 1200 m. (Juniores). Voor de beste prestatie in de c en d klasse wordt de Ritz-wls- selbeker beschikbaar gesteld. Start en finish zijn gelegen op de Sintel- baan van het Leidse Hout-Sportpark. Waar komen volgende Olympische Spelen? BERLIJN, 25 Febr. Verschillende landen hebben zich inmiddels opge worpen als candidaten voor het orga niseren der eerstvolgende Olympische Spelen, zodra de oorlog een einde zal hebben genomen. Japan (Tokio) en Finland (Helsinki) bezitten ongetwij feld de oudste rechten. Ondanks dat hebben Zwitserland (Lausanne) en Spanje (La Coruna) zich eveneens aangemeld om deze taak op zich te nemen. Geheel onmogelijk is het niet, dat die landen, die in de afgelopen jaren de zwaarste offers hebben moeten brengen, deze eervolle doch ook moeitevolle taak zullen overlaten aan een van de nieuwe candidaten. (Van een bijzonderen medewerker). AMSTERDAM, 25 Febr. Nu Zondag 27 Februari het veldloop- seizoen 1941 weer officieel wordt ge opend met een loop in Roosendaal en de lange-afstandlopers daarna weer wekelijks kunnen starten in Eindhoven, Leiden, Amsterdam, Den Bosch, Beverwijk, Bergen-op-Zoom, Delft, enz., kan het nuttig zijn voor hen, die in de z.g. propaganda-klasse voor het eerst kennis maken met deze athletiek-bcoefening, enige raad te geven. Met genoegen hebben wil de laag ste jaren de steeds stijgende belang stelling geconstateerd, welke bestaat voor de afstand-lopen, die onder de benamingen veldloop, bosloop, „dwars door", singelloop e.d. vroeg in het voorjaar worden georganiseerd. Wij weten, dat de klasse-athleten en talrijke athleten-in-de-dop zich zorgvuldig voorbereiden voor dit soort van athletiek-wedstrijden, maar ook... dat velen zich onvoorbereid blootstellen aan een zware, lichame lijke proef, waarvoor zij aanleg noch geschiktheid bezitten. De training, voorlichting en erva ring van bij athletiek-verenigingen aangesloten athleten is over het algemeen voldoende, zodat deze lichamelijk en geestelijk geschoold aan de start verschijnen en in een regelmatig gelopen race de beste resultaten trachten te bereiken. Hier past de technische leiding voorat een selectie toe en waakt er voor, dat zij. die voor het lopen van lange af standen geen aanleg bezitten ver van dit soort wedstrijden blijven, maar kweekt hen op voor andere nummers. In de z.g. propaganda-klasse. waar aan niet-aangeslotenen startgelegen heid wordt geboden, liggen de kwa liteiten echter altijd ver uiteen. Velen zullen hier als niet geschikt voor de lange afstand moeten wor den gekwalificeerd; mogelijk zouden zij op een sprintnummer, onder de kogel of aan de springbak beter op hun plaats zijn. Het moge waar zijn dat het spec taculaire element van zo'n nieuwe lingen-race voor de toeschouwers hoogst interessant is. omdat de een kwistig energie verspeelt aan de kop, waar reservering voor de tweede helft als eis had moeten gelden: of dat een meer voorzichtige zich teveel spaart en later de daardoor ontstane achterstand niet meer volledig kan inlopen. Dit tasten naar de juiste indeling van een race schept verras sende wendingen en doet overmoed temmen, dan wel verloren hoop her leven. Maar de aanblik van hen. die meestal ver in de achterhoede bla zend, snotterend en proestend hun weg beurtelings wandelend en hard lopend vervolgen, is nimmer verhef fend. Deze laatst geschetste groep van lopers nu zouden wij gaarne van de veldlopen, dwars door's, e.d. willen weren, vooral omdat deze evenemen ten meestal worden bezocht door leken-publiek, dat er zeker geen goe de indruk van de athletiek-beoefe- ning in het algemeen door zou krij gen. Wij begrijpen, dat de organiserende verenigingen niet gaarne hun pro paganda van vrije inschrijving wil len missen, via deze gelegenheid zijn talrijke lange-afstandlopers ontdekt, maar als de lopers-in-spé zichzelf vóór de inschrijving toetsen op aan leg. door zeker twee, drie maanden ln training te gaan, kunnen proef nemingen op de wedstrijd-dag zelve achterwege blijven. Aan hen die bij oefening regelma tig een 3} km. kunnen uitlopen, het advies: schrijf in! Het deelnemen aan een veldloop biedt zoveel spor tieve ontspanning, dat de meesten zeker tot de regelmatige inschrijvers gaan behoren. Hierbij echter een waarschuwing! begin nooit te snel. Over het algemeen wordt het aan- vangstempo in een nieuwelingen-race bepaald door hen. die zich geen vast omlijnd loopplan hebben gevormd en later de reactie van hun onstuimig heid zullen voelen. Bij bestudering van tussentijden van wereldrecord houders valt juist de grote regelmaat op. waarmee zij hun race begonnen, liepen en beëindigden. De goede klasse wacht tot op deel van de wedstrijd en grijpt dan beslissend ln. De race twrdt beëindigd met een eindspurt, waarvoor geen vast om lijnde voorschriften zijn te geven. De lengte en snelheid van de eind spurt zijn individueel zo verschillend, dat slechts in de practijk kan wor den bepaald wanneer deze kunnen worden ingezet. Heeft men reeds enige ervaring op dit gebied dan kan het nuttig zijn. vooraf een bepaalde plaats op de 100. 150 of 200 m. voor de eindstreep uit te meten, omdat het schatten van de afstand onder een wedstrijd zelve dikwijls tot teleurstellingen leidt. Tot slot de goede raad: bestudeer altijd vooraf het te lopen parcours en zijn natuurlijke of kunstmatige hindernissen. Voorwedstrijden der turn' kampioenschappen AMSTERDAM, 26 Febr. Ook dit jaar organiseert het N.G.V. vijf districts-keurturnwedstrijden, welke te beschouwen zijn als voorwedstrij den voor de Nederlandse persoonlijke turnkampioenschappen titelhouders 1943: mej. G. J. Bonnet en F. Schonk). Diegenen, die in deze voorwedstrij den 70 pet. van het maximaal aantal te behalen punten bereiken, zijn ge rechtigd deel te nemen aan de na tionale kampioenschappen. Enschede heeft dit jaar de primeur der voorwedstrijden. Op Zondag 12 Maart organiseert Hercules-Hebe deze wedstrijden voor Overijsel, Gelderland en Limburg. Ongetwijfeld zal men van goed turnen kunnen ge nieten, immers dat district telt een aantal sterke krachten, waarbij we alleen maar denken aan G. J. Schlos- ser (Hercules-Hebe) en J. J. Munten (Blerick). De resterende vier wedstrijden wor den gehouden te Amsterdam (Noord- Holland en Utrecht), Rotterdam (Zuid-Holland). Bergen op Zoom (Zeeland en Brabant) en Drachten (Friesland, Groningen en Drente) De data worden nog nader bekend gemaakt. Blauw-Wit's aanvoerder lucht zijn hart AMSTERDAM, 26 Febr. Het spreekt vanzelf, dat de nederlaag, die Ajax de vorige week tegen Blauw Wit leed, een nederlaag, die aan de kampioenskansen van Ajax zo plotse ling een einde maakte, vooral in Am sterdam nog al wat stof tot spreken heeft gegeven. Het blijkt wel, dat er onder de supporters van Ajax, na tuurlijk niet onder spelers of bestuur mensen zijn geweest, die liever hadden gezien, dat Blauw Wit het kalmpjes aan had gedaan, zodat Ajax zonder veel krachtsinspanning had kunnen winnen. Blauw Wit's aanvoerder, Ko Berg man, schrijft ons namens het eerste elftal uitvoerig over deze wedstrijd. Hij zegt o.m., dat velen het de eerste- elftalspelers van Blauw Wit kwalijk hebben genomen, dat zij Ajax niet hebben laten winnen, de hoofdstad zou dan niet beroofd zijn van vier interessante kampioenswedstrijden. „Er waren er zelfs", zo schrijft hij verder, „die het gemeen van ons von den dat wij zo ons best hebben ge daan. Wij Blauw Witters achtten het echter onze sportieve plicht om te spelen, zoals het een echten sportman betaamt, zonder rekening te houden met andere belangen. Vij kunnen werkelijk niet begrijpen, dat er nog zulke chauvinisten zijn, die het blijk baar de gewoonste zaak van de we reld vinden Ajax te laten winnen. Daarom zou ik deze mensen ln „Het Volk" graag duidelijk gemaakt zien, dat spprtwedstrijden geen handelsza ken zijn." Wij hebben aan deze woorden van Ko Bergman, die van een gezonde sportiviteit getuigen, niets toe te voe gen. Inderdaad had Blauw Wit in de wedstrijd tegen Ajax maar één plicht: spelen voor wat het waard was en aan die plicht is voldaan. WIJ willen niet uitrekenen, hoe groot nu de financiële schade voor Ajax en het financiële voordeel voor VUC ls. We willen er slechts op wijzen, dat Blauw Wit. hoewel het wist. dat het hier om enkele tienduizenden guldens ging. en hoewel het wist. dat het er zelf geen dubbeltje voordeel van zou hebben, alleen gespeeld heeft om het spel. Dat getuigt van ware amateurs- geest en van hoge sportieve opvattin gen. Bergman heeft er stellig goed aan gedaan, hierop eens de aandacht te vestigen. NEDERLAXDSCHE VOLKSDIENST Eten uit de Centrale Keuken. De Burgemeester van Lelden maakt be kend. dat, in verband met de nieuw® 12-wekellJksche periode voor het be trekken ran eten uit de Centrale Keuken, de deelnemerskaarten door den Nederlandschen Volksdlenst op nieuw zullen worden uitgereikt. ZIJ, die reeds eten uit do Centrale Keuken betrekken, kunnen zich hiertoe aan melden op het Plaatselijk Bureau van NVDAVHN. Stadhuis. Kamer 27. lste verdieping, onder vertoon van: le do reeds verstrekte gele deelnemerskaart; 2e persoonsbewijs van de(n) aanvra ger (ster); 3e distributie-stamkaart van allen voor wie eten uit de Centraio Keuken wordt verlangd. BU gebreke hiervan wordt geen nieuwe deelne merskaart uitgereikt. Personen, dlo tot nu too geen eten uit do Centraio Keuken hebben betrokken, kunnen, voor zoover zij daarvoor overigens ln de termen vallen, dtt betrekken tegen betaling van ƒ.0.10 resp. ƒ0.30 per portie. Zij wier naam begint met do let ters: A t/m Bo moeten zich vervoe gen op Dinsdag 29 Febr. van 912 u.; Br t/m E op Dinsdag 29 Febr. van 14.3017 u.; F t m J op Woensdag 1 Maart van 912 u.; K t/m L op Woensdag 1 Maart van 14.3017 u.; M t/m O op Donderdag 2 Maart van 912 u.: P t/m R op Donderdag 2 Maart van 14.3017 u.; S t/m U op Vrijdag 3 Maart, van 9—12 u.; V t/m Z op Vrijdag 3 Maart van 14.3017 u. Aan bovenvermelde letters, data en uren zaJ 6treng de hand worden ge houden. Zij die zich n.l. niet op do voorgeschreven data en uren melden, kunnen voor een week worden uitge sloten. Hun. wier distributie-stamkaar ten ln het bezit zlln van hunne werk gevers. wordt dringend aangeraden deze tijdig terug te vragen, teneinde deze bij de nieuwe uitreiking te kun nen tonen. Plaatselijke Distributiedienst LEIDEN. Belangrijk voor hen die ziekenrant soenen ontvangen. (Uitknippen). On der verwijzing naar het persbericht van 12 Februari J.l. wordt medegedeeld, dat voor het afhalen van ziekenrant soenen zijn opgeroepen voor: Maan dag 28 Februari: de nummers 1601 t.m. 1745 en de nummers Z 1401 t.m. Z 1530; Dinsdag 29 Februari: 1746 t.m. 1890 en Z 1531 tm. 1660; Woensdag 1 Maart: 1891 t.m. 2035 en Z 1661 t.m. Z 1790. Officieele Mededeelingen SINAASAPPELEN VOOR KINDEREN VAN 0—13 JAAR. In verband met de beschikbaarstel ling van sinaasappelen op de met „versnaperingen 10" gemerkte bonnen, zullen detaillisten van sinaasappelen worden voorzien door tusschenkomst van de Plaatselijke Verdeellngskanto- ren van het Bedrijfschap voor Groen ten en Fruit. ZIJ dienen de bonnen, welko zij bij den verkoop der sinaas appelen van hun klanten ontvangen hebben, geplakt op opplakvellen, op 28. 29 Februari en 1 Maart a.s. bij de plaatselijke verdeelingskantoren ln te leveren. De aflevering der sinaasappe len aan het publiek zal van 4 Maart 1944 af kunnen geschieden. TOEWIJZINGEN CHOCOLADE EN SUIKERWERKEN. Alle ln omloop zijnde toewijzingen voor suikerwerk geven, behalve op sui kerwerk, ook recht op chocolade. Voorts geven alle nog ln omloop zUnde toe wijzingen voor chocolade behalve op chocolade ook recht op suikerwerk. TOEWIJZINGEN KAAS. De aandacht wordt er op gövestlgd, dat nog ln omloop zijnde toewijzingen voor kaas. welke voorzien zijn van een distributiezegel, thans geen recht meer geven op het koopen van vette kaas. STROOHANDEL VAN BOER TOT BOER. Te rekenen van 23 Jan. 1944 af la het verkoopen van stroo door verbou wers rechtstreeks aan een ultelnde- lljken gebruiker en het koopen van stroo door een uiteindelijken gebrui ker rechtstreoks van een verbouwer alleen toegestaan ln die gevallen, waarin het stroo wordt vervoerd met olgen vervoermiddelen van kooper of verkooper. LANDBOUWERS UIT DE ONTRULMD8 GEBIEDEN. Het schijnt voor te komen, dat landbouwers en ln het bijzonder vee houders uit de gebieden, welke thana op last van de Dultsche overheid wor den ontruimd, trachten ln de omge ving de beschikking te verkrijgen over grond. Aangezien dit. zoowel t.a.v. de veebezetting als van de te be dingen vergoedingen, tot zeer onge- wenschte toestanden zou lelden, wordt bepaald, dat landbouwers, die ten gevolge van den ontrulmlngsmaat- rcgel hun bedrijf geheel of gedeelte lijk hebben moeten prijsgeven, geen anderen grond ln gebruik mogen nemen zonder toestemming van den provincialen Voedselcommlssarls. Voor zoover aan do betrokkenen geen grond ter beschikking kan worden gesteld, zal door het bureau ontruiming van het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening voor het einde van den stal tijd hot gebruiksvee worden overge nomen en ln andere deelen van het land worden uitgeleend dan wel Inge kwartierd. zoodat de oorspronkelijke eigenaar, als zijn grond weer bewerkt of beweid kan worden, wederom de beschikking over gelijksoortig vee kan krijgen. Boekhouding - contróles - bankzaken H. A. W. J. OTTO Beukenlaan 7-9-10. Sassenheim, tel. 7488-7329 Elke Vrij dag-voormiddag zitting te Leiden. Steen- dannaarTUSSEn HERMAN COSTERSTR. 103 OEN HAAfl te bereiken met lijn 11 en Y1 vanaf HollSpoor Kantoor 3-4 uur Machinaal vakkundig slij pen, 10 st. 60 ct. Valet- en Starmesjes, 10 st. 1.25. depot Kloksteeg in. Leiden Alle postzendir :,en naar „RENA", Rapenburg 85, Leiden. Ondergetekende beveelt zich beleefd aan voor het leveren van Uw benodigde zaden, planten, bonen- stokken, rietmatten, pot- tenpersen en alle andere tuinbouw-benodigdheden. Beleafd aanbevelend. Vert. Firma A. ZWAAN. Langeraar, telefoon 34. Te koop aangeboden het per einde Maart leegkomen de winkelpand ln de Haarlemmerstraat 233. Koopsom ƒ9350. Te bevragen bij het A.N.B.O, Zoeterwoudse- singel 10, telefoon 25992. Toezicht op huiswerk voor leerlingen Gymn, Lyc., H.B.S.en Mulo-scholen. Ook Privaatlessen Wiskunde en Talen. „SCHOLAR". BREESTRAAT 123 A. LEIDEN. Spreekuur van 45 uur dagelijks. BIJ den Raad van Arbeid te Leiden kunnen geplaatst worden enkele VR. of MNl. ADMINISTRATIEVE KRACHTEN Eigenhandig geschreven sollicitaties met opgave van leeftijd, schoolopleiding, eventueel behaalde diplo ma's en vroegere betrekkingen, ln te dienen voor 4 Maart a.s. Metaalwarenfabriek bij Leiden vraagt Brieven onder no. 571, bureau van dit blad. gevraagd om jongeman op te lelden voor toel.-ex. M.T.S. Brieven onder no 569, bureau van dit blad. wil ruilen: groot veevoeder fornuis, wit emaille keukenfornuis, nieuwe bakfiets voor diverse meube- len. PLUIM, Hogewoerd 41, Leiden. voor 288 ramen Warenhuisvergunning 875 ramen Warenhuisvergunning 1120 ramen Warenhuisvergunning 375 ramen Warenhuisvergunning Te bevragen bij: TH. A-HIJDRA - LANCENAAR - TEL. 34 is ook uw adres voor artistiek haarknippen! Wij hebben geen damessalon, maar geven u een eerste klas hygiënische bediening! Dok 's Zaterdags knippen wij uw haar met zorg! Ook uw adres Alex van der Lek's salon „ANTISEPTIC" Leiden op Zondag 27 Febr., 's morgens 10 uur, Lido Theater. Medewerking verlenen: Cor Breed, voordrachtkun stenaar; Dubbelmannenkwartct „Scmpre Avanti"; Hofstad's strijkkwartet. Spreker: v. EIKERN, Haarlem. Programma 0.50 Vliet 34, Levendaal 125, Voor straat 17 en aan het theater. IN 'T OPENBAAR INSCHRIJVING VOOR DE NIEUWE CURSUS IN WELSPREKENDHEID AANVANG 8 MAART A.S. De cursus behandelt o.a.: Overwinning van spreek angst. De vorming van het geheugen. Instelling op het publiek. Goede uitspraak en de hoofd punten der voordracht. De spraaktechnlsche lessen zijn op de praktijk Inge steld. Aanmelden vóór 1 Maart a.s. dagelijks. Insti tuut „REDEVO", Johan de Wittstraat 34, Lelden. (ook ln vreemde talen) EMMALAAN 89 BIJ WARMONDERWEG. ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van het Leids Accordeon Gezelschap in de Stadsgehoorzaal op Dinsdag 29 Februari a.s. des avonds 6 45 uur m.m.V. ACCORDEONGEZELSCHAP „HOHNER" TONEELGEZELSCHAP D.O.S. ACCORDEON-SOLISTEN, -DUO'S. ENZ. Toegangsprijs 0.90 (bel. inbegrepen). Kaartverkoop en plaatsbespreking bij M. Giezen, Maresingel 56; voorts kaarten verkrijgbaar bij de leden en Indien voorradig des avonds aan de zaal. (Zie uitvoerige raambiljetten.) Voor direct gevraagd voor generatorhoutbedrüf enige NETTE JONGENS. Leeftijd 15 tot 18 jaar. Goed loon. Aanmelden na 6 uur. Formosastraat 18 A en Lag® Rijndijk 91 A, Lelden.

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1944 | | pagina 3