Rationele kunstreizen NETTE HULP N.C.V. ^=V10EBA L DIENSTBODE ZAAIERS HÜI Opbloei met een woekerplantje in Nederlands concertleven Hoe de Franse Waffen -formaties gevormd worden Matuschka Sneeuwvlok - de Eskimo Officieele Mededeelingen 50.- BELONING TONNY Ik blijf bij vM CaV*** DRUKKERIJ DE BINK FAMILIE-DRUKWERK VOUWBRIEVEN Aangeboden: Aangeboden: Weer voorradig:. Praktijkdiploma Boekhouden en Middenstandsdiploma BEKWAME TYPISTES HUIS GEVRAAGD NAAISTERS en leerlingen steno-typiste BEDIENDE(MNL) Jongste bediende Jongste bediende DINSDAG 11 JANUARI 1944 2L Nog niet zo lang geleden werd er op deze plaats op gewezen, dat het Nederlandse muziekleven een tijd van ongekende opleving meemaakt. Van een ware hoog-conjunctuur in de muziek kan met recht worden ge sproken. Onze nationale sterren van het solistische podium, de solisten met orkest en de muziekleraren komen uren te kort om aan de tal rijke aanvragen tot optreden en les geven te voldoen. Dat kan voor de muziekwereld slechts verheugend worden genoemd, want de achter ons liggende Jaren zijn voor de dienaren van de vluchtigste en immaterieelste van alle kunsten soms nauwelijks prettig geweest. Al te veelvuldig heb ben wij klachten gehoord zonder er Iets anders tegen te kunnen doen dan een bemoedigend woord spreken en daarom zij de opleving, die uit de oorlogsomstandigheden schijnt te zijn geboren, den musici van harte gegund. In het algemeen komt de activiteit het totale beeld van het Nederlandse muziekleven ten goede. Vooral de provincie, vroeger zo vaak van vol doende goede muziek verstoken, ge niet thans van een opgewekt en regelmatig muziekvertier. Pianisten als Willem Andriessen en George van Renesse, violisten als Willem Noske en Herman Krebbers, zangers als Laurens Bogtman en verder vele jongeren, die nog met de algemene bekendheid hebben, maar die hard op weg zijn zich een naam te ver overen, maken toer op toer langs de grote en kleine Nederlandse steden en trekken meestal volle, maar toch altijd goedgevulde zalen. De kunst reizen. welke in de vorige eeuw de romantische muzieksolisten zo gaar ne over uitgestrekte gebieden onder- i Ingezonden Mededeling) Bestaat er garantie op voedingsmiddelen Ja. Zoodra op een ver pakking de naam W. A. Schol ten voorkomt, heeft U de onwrikbare zekerheid, dat de inhoud goed, zuiver en smakelijk is. Dat geeft de waarde aan W. A. Scholten's Albumona, Bu- taroma, Transparants, ver pakt aardappelmeel, sago, etc. W.A. SCHOLTEN's A ardappelmeel/abriekon Directeur: H. J. Kerkmeester. Bus- sum; hoofdredacteur: Hendrik Llndt, Amsterdam; plv. hoofdredacteur; lr. A. H. de Haas van Dorsser, Haarlem; binnenland; J. v Grieken; illustratie en opmaak: R. Kampstra; volkscul tuur en kunst: M Wolters; muziek: G K Krop: sport: J. J. Llber; adver tenties: A. H. Lammers, allen te Am sterdam. K 113 namen, herleven thans op beperkte schaal binnen de eigen landsgrenzen. Maar het staat te bezien of er iets van de kunstzinnige ontroering en concentratie, welke de vertolkende kunstenaar bij zijn openbare optre den moet bezitten, bij een dergelijke opvoering van de prestatie kan over blijven. Avond in en avond uit, dikwijls enkele weken achtereen, treedt de, solist op en indien men nauwlettend acht geeft op zijn werkzaamheden in de verschillende steden, blijkt, dat hij met een onveranderlijk program ma de ronde doet. Het valt niet aan te nemen, dat de te spelen werken hem na een keer of vijf niet afge stompt vinden. Op dat ogenblik wordt het concert geen bewogen kunstgebeurtenis meer. waarbij de innerlijke bezieling van den solist het publiek electriseert en de harten ontsteekt; het wordt een industrie. De huidige situatie werkt deze rationalisering van programma's in de hand. Bij de frequentie van het concertwezen zou voor grotere ver scheidenheid van ingestudeerd reper toire veel meer tijd voor studie moe ren worden gereserveerd. De betrek kelijk korte afstanden in ons land zorgen er verder voor, dat de tour- née van den binnenlandsen kunste naar geen echte tournée is. Door gaans kan hij elke avond of althans de volgende morgen gemakkelijk naar zijn woonstede terugkeren, waar hij wellicht de dag vult met les geven of andere werkzaamheden. Zo komt men tot de huidige dikwijls geconstateerde industrialisatie van de vertolkende muziekwereld. De concertbureau's werken het ook al In de hand door de wijze, waarop de pro gramma's worden gedrukt. Meestal krijgt men een blad papier in de hand, waarop de plaats van het con cert ontbreekt, zodat het bij elk op treden raak Is. Dat drukt natuurlijk de kosten van de programma's. Zui vere winst! Waakzaamheid geboden Maar een zeer materiële winst, die de schade aan de kunstzinnige pres tatie gemakshalve niet in ogenschouw wil nemen. Op deze wijze moet het peil van de vertolking op den duur zeker gaan afnemen en het zou wer kelijk een kunstzinnige daad zijn, indien een van onze voorname kun stenaars openlijk met deze practijk wilde breken. Helaas is het net om gekeerd. Juist de groten geven het voorbeeld en de jongere, aankomen de krachten zijn tot het volgen ten zeerste bereid. Een ogenschijnlijk klein, maar op de kunstprestatie parasiterend woekerplantje gedijt welig temidden van de gunstige en markante opbloei van het Nederland se muziekleven. Men mag de ondermijnende wer king van deze praktijk niet gering schatten. Wel is de vaderlandse muziekbeoefening altijd gezond ge weest, zodat zij in bijzondere tijden best een stootje kan hebben. Maar toch wordt de geestelijke instelling van den kunstenaar, die tegenover zijn volk een edele roeping behoort te vervullen, danig gedemoraliseerd, wanneer de industrialisatie van zijn kunstenaarsschap zo langzamerhand als normaal wordt beschouwd. Nu merkt het publiek, muzieklustig als het thans is. er weinig van. Inspi ratie of geen inspiratie, de zaal loopt toch vol. Een ondermijnde geestelijke instelling is echter niet zo gemakke lijk bij te spijkeren, wanneer straks het leven tot zijn normale proporties zal zijn teruggekeerd. Het is een onderwerp, dat door hen, die voor het cultuurleven in ons land verant woordelijk zijn, terdege onder ogen moet worden gezien. LE1DS NIEUWS Gouden bruiloft Het, echtjaar H. G. de Ru-Kwestro, wonende aan de Lopsenstraat 11a alhier, zal op 26 Januari vijftjg jaar getrouwd zijn. De bruidsdagen zijn vandaag ingegaan. Het gouden bruidspaar wordt reeds van de oprichting van „Het Volk" af geteld onder de abonné's van ons blad. NIEUWE INSCHRIJVING. In het Handelsregister werd Ingeschreven Firma H. Egberts en Zoon (B.P.), Ter Aar, Wijk C. No. 147, tulndersbedrljf. Venn H. Egberts cn Th. C. Egberts, belden te Ter Aar. Aan den vennoot Th C. Egberts werd per 15 Dec. 1943 beperkte handlichting verleend. BURGERLIJKE STAND. Geboren Margaretha H. C.. d. v. J. J. Raaff en M H. C. Vos; Martina Th. F., d. v. A. H. Visser en J. Tuljthoff; Eric, z. v. H. de Nle en R, Peul; Jan C. J. M.. z. v. J. C. de Graaf en A. D. Zweekliorst. Ondertrouwd: B. van Helden en E. Franse. Overleden: C. J. Uleman, vr. v. C. Hagers, 80 J.; J. F. de Langen, z., 17 J.; H. C. Heemskerk, z.. 4 j.; P A Cats, m.. 86 J. Johannes J., z. v. P. Kars en A. M. Otte, Maria H., d. v. H J. Kemlnk en W. Dat; Christina W. C„ d. v. C. Har- kes en W. C. Blauw; Jan W., z. v. J. Hes en A. C. Vermeer. Daniël J z. v. D. J. Kooreman en P. Pret; Jacomlna M., d v. J Scheele en P. J. Seen; Maria C.. d. v. A. T. v. Leeuwen en H. J. Sinteur; Jan, z. v. M. Krulder en J. Slra; Arle, z. v. A. van de Nadort en A. Hannaart; Arendje, d v. J. LoolJ en J. van der Steen; Helena M d. v. W. F. Wassenaar en S. H. Monteba; Andrea Th d. v. T. Ver biest en C. Westerhoven; Cornells, z. v. C. de Ridder en G. Kulk; Alida, d. v. T. Koree en A. Ramak; Johanna W.. d. v. P. Bastlaan en J. W. Holverda; Jannetje, d. v. P. Dreef cn M. van Houten; Pleter, z, v. P. van WUk en C. van der Linden; Catharlna B. M.. d v. W. A. B. Oostdam en A. de Frankrijker; Herman J. J.. z. v. P. Hulser en J. M. van Zoelen; Yvonne C„ d v. J. H. Thljssen en A. M. Pouw. Overleden: J. H. Hulscber, z., 11 d,; E. H. Kekkevoet, z., 36 J.; C. T. M. Langelaan, d.. 5 J. Getrouwd: W. van Leeuwen en J. K. Buis; M. Lens en A. Smit. ZOETERWOUDE BURGERLIJKE STAND, Geboren: Margaretha A. M.. d. v. M. C. Opdam en C. M. Berg; Trijntje, d. v. J. v. Dam en W. Wassenberg: Jacobus P.. z. v. C. T. Omllst en M. A. v. Leeuwen; Wllhelmlna M C. J., d. v. C. J. v. Leeuwen en C. J. Oltshoorn. Ondertrouwd: W. Rutten en M. H. v. Rijn; N. Berg en P. J. v. Velsen; G. Verhagen en G. C. Berk; G. T. A. E. v. Klink en C. M. Opdam. Overleden: L de Vos. 83 J.. wed. v. B. Husebos; S, Tucks, 62 J.. m. v. S. Dubbelaar; C. v. d. Meer, 81 i„ vr. v. M. Heyker; J. v. Diemen, 82 J., wed. v. H. v. Dijk. SPORTNIEUWS Tweede Technische Dag op 5 Maart DEN HAAG, 11 Jan, Naar wij vernemen is de datum voor de twee de Technische dag met twee weken vervroegd, zodat de beide aangekon digde wedstrijden respectievelijk in Nijmegen en Eindhoven zullen wor den gehouden op Zondag 5 Maart aanstaande. Dit jaar weer bekerwedstrijden DEN HAAG, 11 Jan. Het be stuur van de N.V.B heeft besloten ook dit seizoen bekerwedstrijden te houden in hetzelfde systeem als het vorige seizoen. Met deze competitie zal een aan vang worden genomen, zodra het programma van de gewone compe titiewedstrijden dit mogelijk maakt. De datum van inschrijving sluit op 1 Februari, a.s. Hodt wint opnieuw van Engnestangen OSLO. 12 Jan. Finn Hodt won in Drammen opnieuw van Engne stangen. De 500 meter n.l. in 44.4 sec. (Engnestangen 45.1) en de 3000 meter in 5 min. 17.6 sec. (Engene- stangen 5 min. 17.8 sec). de tweede 'door W. H Kruiderink 60) Daarheen zouden de lange files luxueuze auto's en daarheen zouden bij tientallen de rammelende trams rijden. Glashelder doorzag Staal de gran dioze camouflage, waarvan de vrouw, die eens haar zachte lippen op de zijne had gedrukt, als een schitte rende ster het middelpunt vormde. Naarmate hij de situatie duidelijker dacht te doorzien, steeg zijn verba zing, die in bewondering overging. In gelijke mate echter steeg zijn drift haar nu te bekampen. Want zijn be wondering bleef betrekkelijk. Deze vrouw immers was gevaarlijker dan de bruutste bandiet. Juist, omdat haar durf en stoutmoedigheid blijk baar geen grenzen kenden. Zij moest onschadelijk worden gemaakt. Haar talloze slachtoffers zouden hem dankbaar zijn. Welgemoed verliet hij de vlucht heuvel met de reclamezuil. Vanavond zou hij op zijn post zijn. Zijn eerste werk was twee plaatsen in het thea ter te bespreken. HOOFDSTUK XXVII De overweg bij Boenderkamp was onbewaakt gebleven. Het verrader lijke zand, dat de knecht van Kas pers in--de dood had gedreven, lag er nog even mul en gevaarlijk als voorheen. Ook op de spoorbaan was alles nog bij het oude gebleveh. Dui zenden diesels waren al weer langs de plaats gedaverd, waar eens een ramp plaatsvond die een volk met ontzetting vervulde doch geen rei ziger dacht meer aan het gruwelijk gebeuren. Dagelijks joegen de boeren hun gespannen langs de overweg luidruchtig trokken ae troepjes kin deren er over heen op weg naar school. Niemand kreeg een brok in de keel bij het passeren van de plek, waar eens iedereen, die er langs kwam, naar gewezen had. Zelfs Lieske liep weer lachend langs de rode waarschuwingsborden. Nog een paar weken en ze zou met DeiK de najaarskermis vieren Wie nam het haar kwalijk, dat ze Karei al lang vergeten had Ook de overweg kon hem niet meer in haar herinnering lt Tekeningenen tekst van WIM MEULD1JK 738. Iverna houdt van opschieten. Ze springt van haar slede en rent de trappen op van het paleis. En de verbouwereerde koning Knarse tand ziet plots' de echte prinses voor zich staan. „Hè", zegt hij, „waar kom jij op eens vandaan?" „Heb jij niets mee te maken", zegt Iverna vastbeslo ten. „Laat onmiddellijk Opa Krom los. Dat is geen werk. zo'n oude man gevangen te houden! 739. Ik wil dat Je hem vrij laat.' Knarsetand is eindelijk over zijn verbazing heen en hij begint te grinniken. „Hihi, wat denk jij wel. Ik heb dien eskimo met veel moei te gevangen genomen en nu zal ik hem zo maar los laten? Dat nooit! Als je wilt dat ik dat doe moet jij in mijn paleis blijven en koningin Knarsetand worden." „Nooit", zegt prinses Iverna. „In geen honderd jaar! Maar die eskimo moet je los laten, ik wil het!" terugroepen. Mensen vergeten gauw Doch in de trein, die nu in aan tocht was, bevond zich een man, die, hoewel hij stil bleef zitten vol schrik de overweg voelde naderen. HIJ zag hem niet, want hij durfde nauwelijks naar buiten te kijken. Hij vreesde den man tegenover hem te zeer om zijn gestalte lang uit het oog te ver liezen. Maar hij voelde de nadering van de overweg. Tot op een paar meters nauwkeurig zou hij hebben kunnen aangeven hoever de trein er nog van verwijderd was Toen hij plotseling vaart begon te minderen en weldra stil bleei staan wist hij, zonder naar buiten te kijken, dat hij pal voor de overweg stond Het zweet kwam Hcrmsen op het voorhoofd. Waarom staakte de trein nu juist vandaag bij Boenderkamp zijn reis? Tientallen keren had hij hem er in snelle vaart langs gevoerd Deze keer zou hem dat gouwaard zijn geweest. Maar neen,' nu stond dat lange gevaarte daar roerloos op de baan en het scheen geen haast te hebben weg te komen.. Hoofden van nieuwsgierige reizi gers werden door de coupéraampjes gestoken. Wat was er aan de hand? Niets bijzonders, gelukkig. Het sein stond onveilig. De trein uit Utrecht, die anders reeds de Boenderkamp gepasseerd was. moest nog voorbij komen. De passagiers namen hun plaatsen weer in. Het oponthoud zou zo lang niet duren. Doch de trein uit Utrecht bleef langer weg dan verwacht werd. De reizigers werden ongeduldig. Herm- sen kon het niet langer uithouden. Hij vergat zijn vrees, deed er althans een poging toe en ging voor het ge opende raampje staan. Hij stikte bijkans van de warmte, hoewel ver der niemand in de trein last van een te hoge temperatuur scheen te heb ben. Hij keek naar buiten, maar wat hij zag. besefte hij vrijwel niet. Wezenloos bleel hij daar staan. Zo ver was hij reeds weg uit de werke lijkheid, dat zijn lichaam alleen nog maar even schokte, toen hij plot seling een hand op zijn schouder voelde. (Wordt vervolgd) //-PK. In talloze Franse steden en dorpen vallen de grote witte -runen steeds meer op. Links en rechts daarvan ziet men twee kleinere plakkaten: een tijgerpantser of //- mannen op mars. Een korte tekst staat eronder: „Si tu veux, que la france vlve, tu combattras dans la Waffen-// contre le bolchewismo" wanneer gij wilt, dat Frankrijk leeft, strijdt dan in de Waffen-// tegen het bolsje wisme I Verder niets, niet eens een adres van een meldingsbureau. Wie meer weten wil, moet zich de moeite getroosten, ernaar te vragen. Is dit een foutieve propaganda? Neen, eerder een belangrijk principe bij de werving van Franse vrijwilligers voor de Waffen-//In de Rue du Rec- teur-Polncaré te Parijs, waar de Er- g&nzungsstelle van het //-hauptamt haar zetel heeft, Is men er zich ter dege van bewust, dat een „stormloop der massa" geen zin heeft. Het belang rijkste is: de allerbeste mannen op te nemen. Uit hun rllen moet dan de kern der Franse Waffen-//-formatie gevormd worden. Mannen, gedreven door het besef, dat Frankrijk, dat Europa gevaar loopt, door de horden uit het oosten te pletter geslagen te worden, als het zich niet fanatiek te weer stelt en zich uit vrije wil voor het vaderland wil inzetten. Sinds September van dit Jaar kan een maandelijkse toename der binnen lopende meldingen worden vastgesteld van ongeveer zeventig procent, Daarbij mag men niet vergeten, dat Iedere Fransman voordat hll zijn melding überhaupt afgeeft hevige tegen stand overwinnen moet, die wit hoog stens kunnen vergelijken met die uit de strildjaren der N.S.D.A.P,, waar im mers iedere natlonaal-sociallst dikwijls ook de gehele familie tegen zich had. In leder geval ls er ook hier vast beslotenheid en een vaste wil voor nodig, om. ondanks alle tegenstand, het eenmaal genomen besluit in de daad om te zetten. Dit alleen reeds waarborgt een natuurlijke schifting. De verdere schifting wordt bij het geneeskundig onderzoek en bij het controleren der verdere geschiktheid doorgevoerd. Uit alle lagen der bevolking melden zich de vrijwilligers. Een overzicht over de laatste berichtsmaand (October *43) geeft de volgende Interessante getal len: employe's 36 pet., fabrieksarbei ders 35 pet., technische beroepen (b.v mecaniciens, electriciens, chauffeurs, enz.) 13 pet., studenten 6 pet., verder handwerkers 4.5 pet nog zonder be roep 3 pet., beambten 1.6 pet., boeren 1 pet. Daarvan komt het grootste ge deelte uit Parijs en omgeving en uit de departementen Seine en Seine et Olse. Op de tweede plaats staat Bre- tagne en dan volgt op de derde plapts Zuid-Frankrijk. Mannen met een militaire voor opleiding en rang ln het Franse leger worden na de omscholing al naar ge lang hun bekwaamheden met dezelfde dlenstgraad overgenomen. Dit ziln ln het algemeen oudere vrijwilligers, die voor het merendeel onder de Franse arbeidskrachten ln Duitsland aange worven werden Interessant ls nog. dat vóór of tijdens de opleiding cursussen ln de Duitse taal, rassenkundlge en politieke cursussen gegeven worden. Natuurlijk worden bil de regelmatig „rare vogels" aangetroffen, die niet door een vaste wil maar door de drang naar avontuur gedreven worden. Maar zij worden er tussen uit gehaald, even als degenen, die door Gaullistisch- communlstlsche elementen gestuurd werden om de stemming te bederven en te hetzen. In Juni 1943 begon de aanwerving, nadat de toestemming tot het opstel len van Franse eenheden der Waffen-// gegeven was. Sindsdien lopen maande lijks twee transporten ln het oplei dingskamp te Sennhelm (Elzas) bin nen. In Maart 1944 zullen de eerste formaties der Franse Waffen-// voor de inzet bereid staan. Schouder aan schouder met de //-kameraden uit ge heel Europa zullen zij strijden zo als een vrijwilliger zelde ln de nou velle armée Européenne, ln het nieuwe Europese leger. -Oorlogsverslaggever, KURT FERVERS (Duitsland) Tonegido leidde met de rust A.S.C. begint met de wind in de rug, doch ondanks dat neemt Tone gido de leiding, als Van Duuren op den invaller-doelman Meulenberg terugspeelt en de bal door een on effenheid van het terrein plotseling in het doel springt. Hoewel A.S.C. voortdurend aanvalt, blijft de stand tot de rust ongewijzigd, doch van de aftrap af nemen Rietbergen en De Roo de bal mede en laatstge noemde maakt gelijk. Een langdurig offensief op het A.S.C.-doel wordt beantwoord met een kwartiertje goed spel van A.S.C., in welke tijd Van der Luyt twee en Stol één doelpunt maken. Fluks en Zuiderkwartier lieten weer verstek gaan Van het programma van de Leidse Korfbalbond, waarvoor slechts twee wedstrijden waren vastgesteld, ver schenen Fluks en Zuiderkwartier, resp. tegen Vicus-Orientis 5 en Alge mene 3 niet op het appèl. Het is te hopen, dat het L,K.B.-bestuur tegen deze excessen streng zal optreden, daar vooral deze verenigingen meer malen zonder voorafgaande kennis geving wegblijven. Harry Staal gaf een demon stratie in Duitsland BERLIJN, 12 Jan. Onze land genoot Harry Staal heeft in Lahr een boksdemonstratie gegeven van twee ronden tegen den Duitser Neusel. Verder gaf Neusel een demonstratie met Heuser, waarna tot aller verrassing ook Gustav Eder in de ring verscheen. Hij demon streerde eerst tegen den Nederlander Smith en daarna tegen Klupsch. Bokswedstrijden te Amsterdam AMSTERDAM, 10 Jan. Dinsdag 18 Januari, des avonds 7 uur, organi seert promotor Th. Hulzenaar in het concertgebouw te Amsterdam natio nale wedstrijden voor beroepsboksers. De hoofdpartij gaat tussen Arnold Lagrand en Jan Nicolaas over 10 ronden van 3 minuten en deze zal voor de pauze worden afgewerkt. Het verdere programma luidt: Pierre DoorenboschJan de Pauw, Harry Hoogstraten—Bep Diesen en Daaf Baan—Bep dc Reus. INLEVERING ZEEPBONNEN. Aangezien met Ingang van 26 Dec. 1943 de bonnen voor zeep enz. voor jen distributieperiode van vier we- sen zijn aangewezen, dienen deze oonnen in den vervolge op de vol gende wijze te worden Ingeleverd. 1. Detaillisten dienen de voor een- heidszeep en waschpoeder aange wezen bonnen bij den distributie- dienst ln te leveren gedurende de vierde week van den geldigheidsduur en gedurende de tweede week na af loop daarvan. Ten hoogste negen restantbonnen mogen gedurende de vierde week van den geldigheidsduur van don volgenden bon worden inge leverd. 2. Grossiers moeten de bovenbedoel de bonnen Inleveren gedurende de vierde week van den geldigheidsduur en gedurende de tweede en derde week na afloop daarvan. Restantbonnen tot een maximum van negen stuks moe ten zij inleveren gedurende de vierde week van de geldigheidsduur van den volgenden bon. Zooals bekend mogen zij maximaal 39 bonnen van lederen detaillist in ontvangst nemen. Toe wijzingen voor eenheidszeep en wasch poeder moeten zij op de voor hen vastgestelde dagen bij de diensten in leveren. 3. Detaillisten moeten de voor toiletzeep en scheerzeep aangewezen bonnen doorgeven aan hun grossier. Grossiers moeten de toiletzeepbonnen Inleveren gedurende de vierde week van den geldigheidsduur en gedurende de tweede en derde week na afloop daarvan. Ten hoogste negen restant bonnen mogen zij ln de week na af loop van den geldigheidsduur van den volgenden bon Inleveren. De scheer zeepbonnen moeten zij gedurende den geldigheidsduur en gedurende twee weken daarna inleveren. Restantbonnen dienen zij ln de tweede week na afloop van den geldig heidsduur in te leveren, zoo noodig tot een tiental rantsoenen aangevuld met de nieuw aangewezen scheerzeep bonnen. Alle bovengenoemde bonnen moeten met een ontvangstbewijs MD 24201 Ingeleverd worden. De inlevering dient te geschieden in veelvouden van 10 rantsoenen. Het minimum aantal ln te leveren bonnen voor eenheidszeep. waschpoeder en toiletzeep bedraagt 40 stuks. Wanneer gedurende de vierde week van den geldigheidsduur reeds 40 bonnen zijn Ingeleverd wordt dit ninlmum bij de inleveringen na af loop van den geldigheidsduur verlaagd tot 10 bonnen. Het minimum aantal ln te leveren bonnen voor scheerzeep bedraagt 100. Detaillisten en grossiers moeten de bonnen „algemeen 09", „algemeen 10", „reserve c3". „reserve d3" en „reserve e3" van 17 tot en met 21 Jan. 1944 en van 31 Jan. tot met 4 Febr. 1944 inleveren, Grossiers kunnen deze bonnen bovendien In leveren van 7 tot en met 11 Febr. 1944 Grossiers dienen voorts de bonnen „reserve e4" (aangewezen voor toilet zeep) in ie leveren van 10 tot en met 14 Jan. 1044 en van 24 Jan. tot en met 4 Febr. 1944. De bonnen ..tabak rOl" voor scheerzeep kunnen zij in leveren tot en met 13 Mei a.s. Dankbaar en verblijd be richten wij U de geboorte van HENDRIK JOHANNES MARINUS WILLEM. C. DE NIE— v, WEEREN J. DE NIE Jr. Lelden, 9 Jan. 1944. Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze Dochter ARINE JOHANNA MARGARETHA. T. G. VLASVELD— KLEVER. A. H. A. VLASVELD. Doczastraat 22, Lelden. Heden werden wij diep getroffen door het plotse ling overlijden van onze lieveling. Zusje, Klein dochtertje en Nichtje" JAANTJE ln de aanvallige leeftijd van bijna 2 Jaar. De diepbedroefde Ouders: N. BEIJ. M. C. BEIJ—MEIJERS. Zusjes en Broertjes. Lelden, 9 Januari 1944. 2e Havcrstraat 52. Enige en algemene kennis geving. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze lieve Man, Vader, Zoon, Broe der. Behuwdbroeder en Oom JAN SMIT in de leeftijd van 46 J. Uit aller naam: FAMILIE SMIT. Lelden. 14 Januari 1944. Waardgracht 13. De begrafenis is bepaald op a.s. Donderdag te 3 uur op de begraafplaats „Rhynhof". DANKBETUIGING. Hiermede betuig ik mijn op rechte dank aan alle doctoren, hoofdzusters en verpleegsters van het Academisch Zieken huis voor de zorgvolle verple ging. die lk van hen mocht ondervinden. C. C. v. GENT. Mlddelharnis, 11 Jan. 1944. Juliana v. Stolberglaan 75 C. VERLOREN: DONKi.R WIJNRODE DAMESTAS met Inhoud, gaande van Zuidsingel, Herengr. Kraaien- straat, Levendaal. Tegen hoge beloning terug te bezorgen JAC. L. ECLUSE, Zuidsingel 16, Lelden. D»n vraagt voor Kamerwerk Juffrouw of meisie. 2 ochtenden per week. Brieven onder no. 187, bureau van dit blad. Weggelopen Dinsdag 4 Jan. witte keeshond, luiste rende naar de naam Hij of zij, die Inlichtingen kan verstrekken tot terugbezorging van deze hond, ontvangt deze be loning. H. JANSE, Haarlemmerstraat 129, Leiden, telefoon 21808. 'n Spaarbrief van de te 's-Gravenhage is een uiterst soliede belegging Loopttf d 14 jaar. Grootte 500.-, 1000.- en 2500.-. Storting vanaf 3.- p. mnd. Korting bjj betaling ineens 75.-, 150.- en 375.-. Uitkeering kas 1928 in 1943 hoogste 896.-, 1792.- en 4480.-. laagste 650.-, 1300.- en 3250.-. Soliditeit: Rfc'kstoezicht (Verz.k.). Nadere inlichtingen, mede omtrent een vertegen woordiging, verstrekt de N.C.V. Spaarverzekering, Zeestraat 88, 's-Gravenhage. zegt de bedachtzame boerin van Hoeve „Veelust" Heel eder hi ml drinkt het. een prima vlotte a MANTEL AFD. K. Rapenb. 10. Tijd. Dlaconcssenhuis. STILLE RIJN 9 tegenover de Aalmarkt. Groote en kleine bedr. (brief tevens couvert). RUBBERSTEMPELS. LOONSTATEN HUURCONTRACTEN EXPEDITIE-BOEKJES DOORSLAGPAPIER CARBONPAPIER voor de pen en de machine. Pracht grammofoon-combina tie in old finish meubel, com pleet met versterker en speaker 650, „CORRECT". Zeemanlaan 12 A, tel. 23055. VOLKSTUINDERS OPGELET!! Wilt gij verzekerd zijn van prima zaad- en pootgoed en een goede oogst, bestelt dan zo spoedig mogelijk bij de Firma ZWAANS Jr. te Enk- huizen, Agent H. H. Dongel- tnans. Borneostraat 15 A, Leiden. Vraagt prijslijst. Prima kookhaard 140, Sala mander kachel 50. wringer f 22.50. cocosloper 75, kof- l'crgrammofoon 80, stofzui ger 120, electr. wasmachine 1 295 Te bevr. DE JONG. Seemanlaan 12 A, Leiden. in de plaats van behang, lenz.voor alle muren en plalonds. Vraagt Inlichtingen aan Uw ichllder of aan VERF FABRI EK H. J. DE JONG Fokkettraat 2 - LEIDEN - Tal. 21254 TWEE PUNTEN VAN BELANG....:. Tewerkstelling in Uw eigen vak. Tewerkstelling in de plaats Uwer keuze. Ook U kunt van deze voordeelen proflteeren. WU vragen voor plaatsing ln Dultschland: Radiomonteurs, automonteurs, chauffeurs, kappers, schoenmakers, kleermakers, bakkers, kellners. tuinders, metaal- en bouwvakarbeiders, alsmede kantoorpersoneel. Nadere Inlichtingen 'verstrekt vrijblijvend ADVIESBUREAU VOOR ARBEID IN HET BUITENLAND Den Haag, Prinsegracht 13. Deskundige (schrift.) opleiding o.l.v. academisch gevormde leerkrachten. Brochure op aanvraag bij het Seer.: Nederl, Col. v. L. Handelsw., Valken- boschlaan 295, Den Haag. Deutsche Dienststelle in Den Haag vraagt voor direct voor de Duitse en Hollandse taal en andere kan toorbedienden. Sollicitaties onder no. A 6446 bureau van dit blad. WL BETREKKINGEN 1 Terstond gevr. wegens ziekte der tegenw. een SCHOEN MAKERSKNECHT. H. Schoone- veldt <fe Zn., Schoolstraat 23. Voorschoten. R.K. BOERENARBEIDER b.z.a. direct of later, goed kunnen de melken en ploegen. Liefst ln gem.bedrljf. huls disponi bel. Br. aan C. H. Opdam, Blnnenlaan 10, Lelden. Voor de morgenuren gevraagd een net MEISJE (niet ouder dan 18 Jaar) en een werkster. Aanmelden Mevr. Spendel, Maarsmansteeg 8, Lelden. Flinke WERKSTER gevraagd voor Vrijdag of Zaterdagmid dag. Goed loon. Mevr. Kluvers, Lijsterstraat 17, Leiden. Gevraagd MEISJE in eenvou dig gezin met vergoeding tram. Adres; Kooyman, Bakh. Rozeboomstraat 4, Leiden. Jongelui, die willen gaan trouwen vragen tegen half Maart of 1 April te huur: Woning, vrije étage of kamers met keuken ln Lelden óf Oegstgeest. Br. onder no. 173, bureau van dit blad. VERLOREN Maandag 3 Jan tussen 7 en 7.30 uur, gaande van Leidse overdekte v. Noordw. tram EEN BADPAK (blteu Delana) en licht ge streepte badhanddoek. Tegen goede bel. terug te bezorgen bij P. DEN HOLLANDER. Hoofdstraat 66 B, Noordwijk aan Zee. Licofex, lingerie en con fectiefabriek vraagt AAN KOMENDE Aanmelden Rijnsburger- weg 39 of tel. 26096. ADVOCAATKANTOOR vraagt zo spoedig mogelijk gerouti neerde niet Jonger dan 18 Jaar. Br. bur. van dit blad onder no. 8. Gevraagd op handelskan toor een jongste of aan komende Brieven onder no. 19, bur, van dit blad. Op een kantoor te Leiden kan een (vr.) geplaatst worden Sollicitaties onder no. 10, bureau van dit blad. Gevraagd flinke voor dag of dag en nacht, goed loon, meerdere hulp aan wezig. Ahsmann, Hoge Rijn dijk 118, Leiden. Kantoor in Katwijk vraagt voor directe indiensttre ding (vr.). Brieven onder no. 188, bureau van dit blad. Wie ruilt een pr. led. DAMES- KAPLAARZEN z.g.a.n., m. 37. voor een pr. lage d.-schoenen m. 38 br. of zw.? J. BAVE- LAAR, Rijnstraat 17, Lelden. ARTS zoekt voor praktijk 1 OF 2 KAMERS ln Centrum Lelden. Brieven onder no. 174 bur. v. d. blad. Wie helpt mij aan een flink WOONHUIS of herenhuls ln Leiden ln ruil v. huurwoning te Oegstgeest. Brieven onder no. 175 bur, van dit blad. Net persoon zoekt THUIS WERK of bijverdienste. On verschillig wat. Brieven onder no. 178 bureau van dit blad BEDDEGOED. Uw matras dun of stuk? Even een brief kaart of even opbellen en het komt in orde. A. FLORRIS- SON, Morlaansteeg 8. Lelden, telefoon 22772. Wie ruilt een PAAR DAMES SCHOENEN m. 36 voor m. 35 met platte hak, C. FLORRIS- SON, Morlaansteeg 8. Leiden In ruil aangeb. een i.g.st.z. KINDERWAGEN en witte wieg en babykleertjes voor i.g.st.z. haardkachel. Wed DONGE- MANS, Oud Adeseweg 5, Rijp- wetering. VerlorenMaandagmorgen tus sen 8 en half 9 een MEISJES- WANT, gaande Oosterstraat Trompstraat, Zijlsingel, Lage Rijndijk, Voorstraat en terug. G. RODENBURG. Oosterstr. 25. Te huur 2 ongestoffeerde KA MERS op de Morschsingel. Te bevr J. v. d. STEEN, Génes- tetstraat 108a, Lelden. Gezocht een klelné WONING voor een moeder en school gaand kind. Brieven onder no. 160 bur. v. d. blad. In ruil aangeboden één-pers WOLLEN DEKEN nieuw, o. kw. v. moderne heren-winter jas of beige regenjas, beslist o. kw. of te koop gevraagd. P. KRAMP, Kruisstraat 47, Lelden. Ter ruiling SCHOENEN m. 40 en gymn. schoenen m, 38 ï.g. st. voor een manchester werk broek of andere goede werk broek. P. KRAMP, Kruis straat 47. Lelden. Te koop gevraagd KINDER WAGEN o. kw. PET, Groen- hazegracht 7a, Lelden, Te koop geëm. KOLKNFOR- NUIS i.z.g.st. met circulatie compl. met pijpen, prijs 110. SCHIPPERS, Pasteurstr. 158, Den Haag. Te koop zwart marmeren PENDULE, 14 daags loop- cn slagwerk, een veer defect 12. en een best nikkelen zakhor loge 18. B. C. LE NOBEL. 4e Binnenvestgracht 41, Lei den. Te huur of te koop gevraagd ïen flinke DAMESFIETS met handremmen zonder banden, door ZUSTER EVELEIN, De Laat de Kanterstraat 22, tele foon 20613. Aangeboden WIEG met bedje, kussen en dekentjes 45. en kinderbox 18.alles l.g. st. J. BERVOETS, Ooster straat 61, Lelden. Verloren BRUINE DAMESTAS m. inhoud, o.a. pers.-bewijs, gaande van Transvaalkade n. station. Tegen beloning terug bezorgen G, J. VERHOOG, Transvaalkade 4a. Leiden. Te koop ZINKEN ZITBAD, compl. met 2 kranen 15. GIEZEKAMP, Herenweg A 92, Warmond. Jong echtpaar z. k. zoekt GESTOFF. KAMERS met keu ken of gebr. van keuken, in Lelden. Spoed. STIKKELO- RUM, le Looierstraat 1. Te huur aangeboden GEM. KAMERS zonder pension. Brie ven ond. no. 170 bur. v. d. bl. Verloren een doublé DAMES- BRIL in étui, waarschijnlijk ln Morlaansteeg. Tegen belo ning terug bezorgen Lange Mare 64. Aangeboden een nieuw HOB BELPAARD en 12 tr. trapje ter ruiling voor luiermand en enig kindergoed, v. d. BURG, Huighof 2, Lelden. Jong echtpaar met baby zoekt GEST. KAMERS met gebr. v. keuken. Liefst ln Leiden. Brie ven ond. no. 153. bur. v. d. bl. Te koop HUISORGEL 2 spel met 10 registers en schubbers. Prijs 450.—. SCHOONEVELD, Stadhouderslaan 21, Te koop pracht TIANO, zwar te kast zonder gebreken, merk Victor Penso London. Prijs 1 900.—. SCHOONEVELD, Stad houderslaan 21, Lelden. Wie helpt oude heer, steuntr.,. aan DIVAN tegen matige prijs? Adres KOOREMAN, Slebolt- straat 27, Lelden. Aangeboden 3 SCHILDERIJEN samen 50.Na 6 uur, v. DUUREN, Oude Vest 113, Lel den. Aangeboden moderne pltrleten WIEG gr. model, ln ruil voor damesschoenen m. 38, liefst sportmodel. of voor gangloper 4.30 mtr. lang en br. 70 cm. m. bijbeh. matjes, v. WEST BROEK, Waardst-raat 18. Ter ruiling 1 paar DAMES- PUMPS m. 41 voor een paar damesschoenen m. 40. platte hak. Wed. LOE, Rlngkade 10a. Te koop 1 br. BONTMANTEL m. ceintuur v. jongedame o. kw. Pr. 35.5 vogelkooien. f6.—. Te zien P. VELTHUI- ZEN, Hoogl. Kerkgracht 18, Lelden. Aan komen drijven een ZEIL- J ACHT JE. Te bevr. Scheepsb. en reparariewerk „DE HOOP", v.h. Gebr. Boot, Sumatra- straat 49, Leiden. GRIJZE MANTEL m. 42 z.g. a.n. ter ruiling aangeboden v. andere kleur. M. TIMMER, Tesselschadeplein 23a, Leiden,

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1944 | | pagina 2