Communistische invloed op Sumatra Motorschip „Thea" vergaan gKORTE GOLF j Na de ineenstorting van hei Nazi-droomenrijk Dr. Amir, de republikeinsche vice-gouv. van Sumatra, die wordt beschouwd als de leider van de republikeinsche bewe ging od Sumatra, heeft toe vlucht gezocht in het Nedef- landsche rapwi kamp Polonia te Medan. Ziin vlucht is het gevolg van het duidelijk merk bare feit. dat de republikein sche leiders niet langer in staat ziin de situatie in het gebied van de Oostkust te beheer- sehen, waar de macht in han den van ongedisciplineerde horden is. die door het land zwerven, al moordend en plunderend en die geheel on der den invloed staan van on verantwoordelijke Pemoeda's en communisten. De gouverneur. Hasan, be vindt zich nog te Fort de Koek. omdat hii gevaar loopt door communisten gearresteerd te worden indien hii zou pro- beeren naar Medan terug te keeren. De republikeinsche be weging op Sumatra staat dus voor een zeer ernstige crisis. Hoe sterk de communistische invloed op Sumatra is blijkt uit dè verkiezing, welke on langs is gehouden, waarbij met groote meerderheid van stem men de communist Gindo Si- regar als ..vice-president van het Nationale Comité voor Su matra" te Fort de Koek geko zen is. De „Times" beter inge licht dan wij? Behalve de verklaring.welke in de Tweede Kamer van de Staten Generaal waarschijnlijk door prof. Logemann. min. v. Overzeesche Gebiedsdeelen, Dinsdag afgelegd zal worden, zal er een vollediger beschou wing over de ontwikkeling ge geven worden in een besloten vergadering van het senioren convent van de Eerste Kamer. Men is van meening. dat tot de onderwerpen, over welke in de Eerste Kamer mededeelin- Twee leden der bemanning omgekomen Het 272 ton metende Neder- landsclie motorschip „Thea" is. terwijl het tijdens een zwaren storm de baai van Bridlington trachtte binnen te loopen. Za terdagavond gekapseisd en ge zonken. Het vergaan van het schip bleef onopgemerkt, tot dat Zondagmorgen vroeg 6 overlevenden, 5 mannen en 1 vrouw, in een reddingsboot te Barmston, ten Zuiden van Bridlington, aangespoeld wer den. De kapitein van de „Thea" J. Bergsma. vertelde: ..Er stond een zeer sterke wind uit het Noorden, bijna een storm, doch wij besloten in den baai van Bridlington een schuilplaats te zoeken. Ik stond op de brug, toen. ongeveer een miil ten Zuid-Oosten van de vuurtoren, de .Thea" begon te kapseizen. Wii sprongen in de reddings boot en drtfkte haar naar be neden. Wii maakten de boot vrij, doch zii stond vol water len de twee van ons. die zich nog in de boot bevonden, moesten hoozen. daar de boot tot haar boorden in het water lag. Een man had zich opzii aan boord van de boot vast geklampt en wii trokken hem naar binnen. Daarna kwam mijn vrouw naar de boot toe- zwemmen Wii kregen nog een man te pakken ert nog een. doch de twee overigen konden we niet ontdekken. Het laatste wat ik zag. was, dat zii poog den een vlot van de zinkende Thea los te maken. Wii zoch ten nog naar hen doch het was een pikdonkere nacht. Wii landden door een heftige branding oo een stuk strand en zagen ergens licht in een huis. Wii klommen tegen een rots op en de menschen van het huis ontfermden zich over ons." Het lijk van een der twee vermiste leden van de beman ning tien kok W. van Omme ren. k thans gevonden. gen gedaan zullen worden, de defensie en de financiën be- hooren. voor welke onderwer pen publiciteit -niet wensche- liik geacht wordt. Inmiddels heeft een Indone sische woordvoerder uitdruk king gegeven aan ziin teleur stelling over de trage voort gang der besprekingen, maar een van de redenen voor deze vertraging is het feit. dat de Indonesische delegatie niet in het bezit was van volma'chten. In een verklaring, welke hii aan het Fransche blad ..Com bat" heeft gegeven, heeft de Min.-President, ir. Schermer- horn gezegd, dat Nederland be reid is een oplossing te aan vaarden. welke insluit de er kenning van „de republiek Java binnen een Indonesisch Gemeenebest" bii zooveel toe gevendheid van de ziide der Nederlanders is het moeilijk te begrijpen, wat er nog meer kan ziin dan biikomstigheden. Dit sluit niet uit, dat er zoo goed mogelijk onderhandeld moet worden, want de Neder landers wenschen aan den vooravond van de verkiezin gen niet den indruk te geven, onvoorwaardelijk aan de Indo nesische eischen te hebben toegegeven. Er moet eveneens rekening gehouden worden met de mo gelijkheid. dat de Nederland- sche kiezers, wanneer zii inge licht ziin over het verloop van de onderhandelingen, bii de verkiezing de verzoeningspoli tiek met betrekking tot Indo nesië. welke het kabinet van ir. Schermerhorn gevolgd heeft, zullen verwerpen. Ralph Ingersoll. de schrij ver van het boek „Top secret", beweert, dat de Amerikaansche luchtmacht reeds in staat is tot een „atoom-blitz" tegen de Sowjet-Unie. Dit is de reden, waarom de Sowjet-Unie de V.S. vreest". De Amerikaansche Min. v. Landbouw, Anderson, heeft via de radio wederom een dringend beroep gedaan op het Amerikaansche volk om de consumptie van graan te beperken. 21 schepen konden deze week niet uitvaren we gens het tekort aan tarwe. De Italiaansehe Min. van. Binnenl. Zaken. Romita. heeft erop gezinsspeeld. dat de Ita liaansehe politie ..biina" het lijk van Mussolini gevonden heeft. Gedurende den tocht naar Engeland is het vliegtuig, waarin Gen. Smuts zich be vond. door den bliksem ge troffen. Het toestel kon echter ziin bestemming veilig herei ken er werd niemand gedood of gewond, Enkele dagen geleden kreeg Bevin een portret van zichzelf te zien. waarvoor hii nooit geposeerd had. De schil der was ziin chauffeur Char les Young, die gedurende de afgeloopeij maanden de minis ter dagelijks heeft kunnen be- studeeren. Young is van plan het'portret aan Bevin cadeau te geven. Luit.-gen. Siimpei Foe- koeei. de 57-jarige comman dant van alle krijgsgevangen en kampen in Malakka direct na den val van Singapore, die schuldig verklaard is aan on- menscheliike behandeling van 18.000 geallieerde gevangenen, is Zaterdagmorgen overeen komstig den uitspraak van het gerecht doodgeschoten. Opeen congres der Ita- laansche christen-democraten hgeft de meerderheid der leden zich voor de republiek ver- klaard.- -Mevrouw Hatsoe Imai. on langs in Japan tot kamerlid gekozen, heeft haar ambt neer gelegd met de verklaring, dat het onmogelijk is „zich met het huishouden bezig te hou den en tegelijkertijd kamerlid te ziin" Het Engelsche militaire bestuur van het Duitsche Zuid-Sleeswijk op de grens van Duitschland en Denemar ken heeft aan de plaatselijke autoriteiten meegedeeld, dat behoudens intergeallieerde goedkeuring ongeveer 200.000 vluchtelingen „uit Oost-Prui sen ih de bevolking aldaar zullen worden opgenomen Stanlev Adams, voorzitter van het reisbureau Cook in Engeland, prijst in een artikel in de „Times" het plan van het „dappere Nederlandsche volk. dat waarschijnlijk het meest van d^n woningnood heeft te liiden". om nog dezen zomer aan een klein aantal Engelsche bezoekers gastvrij heid te verleenen. WEERSVERWACHTING. Tot Dinsdagavond. Meest matige wind uit Ooste lijke richting. Licht of half be wolkt, aanvankelijk nog een en kele bui. Niet warmer dan van daag. BENOEMINGEN. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot De ken en Pastoor te Poeldijk den Zeereerw. Heer K. Kuijs; tot Deken van het Dekenaat Scha- gen den Zeereerw. heer A. H. Harst, Pastoor te den Helder (H.H. Petrus en Paulus); tot Pastoor te Schagen den Weleerw. heer H. H. Brouwer, die Rector was te Haarlem (St. Lucia Gesticht). VERKIEZING NIEUWE GENERAAL DER CISTENCIENCERS. Op 1 Mei zal in de Abdij van Citeaux (Cote d'Or) het gene raal-kapittel van de orde der Cistenciencer-monniken wor den gehouden, waaraan 55 ab ten uit alle deelen der wereld, o.m. uit Nederland. België. Ita lië. Joego-Slavië. Spanje, de V.S. en Canada zullen deelne men. Hierin zal worden over gegaan tot verkiezing van een nieuwen generaal-abt. in de plaats van den Belg. Dom. Herman Smets. die in 1943 te Rome is overleden. Het laatste generaal-kapittel der Orde, welke in het jaar 1093 werd gesticht, is in 1938 eveneens in Citeaux gehouden. DOMINEE NIEMÖLLER PREEKT IN NEURENBERG. Van een geïmproviseerde wit houten preekstoel tusschen de puinhoopen van de Gedachte- niskerk te Neurenberg heeft Dr. Martin Niemöller voor driedui zend toehoorders een predicatie gehouden .Hij herinnerde den Duitschers eraan, dat zij mede schuld zijn aan het vergassen, doodslaan, ophangen en neer schieten van zes millioen Joden. „Wellicht zal een bedelaar in Frankrijk of Nederland van on ze kleinkinderen of achterklein kinderen nog brood weigeren met de opmerking: ..Ik wil geen brood uit handen, die met het bloed van zes millioen Joden zijn bevlekt". „Laten wij het ge bod „Gij zult niet doodslaan" herinneren en onze schuld aan deze zes millioen moorden niet vergeten. Indien wij in vroeger dagen vrij-uit gesproken had den, zou er .misschien geen Ge stapo of SS zijn geweest", aldus Ds. Niemöller. BIDAULT SPOORT AAN TOT „NEEN" STEMMEN. De Fransche Min. van Bui- tenl. Zaken Bidault. heeft tij dens een verkiezingsvergade ring voor de MRP ziin toe hoorders aangeraden bii het referendum over de nieuwe grondwet „neen" te stemmen. Hii bracht de pogingen van de MRP om in Frankrijk eenheid te scheppen in herinnering en zeide. dat ziin partij het uiter ste gedaan heeft en zich niets te verwijten heeft. Hii zeide. dat deze grondwet niet met het geweten in overeenstem ming te brengen is en dat zii geen grondslag kan vormen voor een nieuwe, stabiele re- geering H<i wees op de dicta tuur. die dreigt door het een- kamer-stelsel. Gen. Giraud. eertijds de Gaulles rivaal toen het ging om erkenning van een Fransch le gaal staatshoofd bii de gealli eerde landing in Noord-Afrika in 1942. heeft zich te Metz candidaat gesteld voor de MRP (progressieve katholie ken) Vrienden van Gen. de Gaulle verklaren, dat deze zich niet candidaat voor de karner van afgevaardigden zal stellen. Het probleem der Duitsche jeugd DE OP\ OEDING van een jeugd, die op de schoolbanken doordrenkt is geworden met den geest van het Nationaal- Socialisme, is een van de moeilijkste problemen, waarvoor men in Duitschland op het oogenblik staat. Men kan nauwelijks een krant of tijdschrift open slaan zonder beschouwingen over dit probleem aan te treffen en onder de brieven, die aan de redacties der bladen geschreven worden, zijn er zeer velen, die afkomstig zijn van de academische jeugd. Bijna zonder uitzon dering bevatten zij het verzoek begrip te hebben voor de geeste lijke nood, waarin de academische jeugd in Duitschland ver keert nu het droomenrijk van de Nazistaat tot het verleden be hoort en zij zich plotseling in een soort geestelijk luchtledig bevindt. Russen willen Duitsche jeugd i.n één groot verband Thans, een jaar na den in tocht der geallieerde legers, zijn er helaas nog nauwelijks tee kenen, dat Duitschland ook in dit opzicht los gaat komen uit de beklemming der volledige ineenstorting. Een lid van de Beiersche staatsregeering liet een dezer dagen bij een onderhoud uit komen, dat de jongere generatie nog altijd afzijdig staat van het politieke ontwaken. Voorval len. zooals onlangs de demon stratie der Erlanger studenten tegen Pastoor Niemoeller's schuldbekentenis namens het geheele Duitsche volk, bewij zen, dat de kwade vruchten der Nazi-opvoeding nog blijven groeien. Inmiddels groeien evenwel ook de jeugdorganisaties, veel zijdig geschakeerd in de wes telijke zones en (onder Russi- schen druk) in groot eenheids- verband in het door de Sowjet- Unie bezette gebied. De leiding dezer nieuwe organisaties is ge deeltelijk in handen van de jeugd zelf en in de Westelijke zones worden zij „bemoederd" door jeugdeomité's. waarin ver tegenwoordigers van stadsbe sturen, kerkelijke en culturee- le organisaties zitting hebben, teneinde te voorkomen, dat de nieuwe vereenigingen weer zouden afglijden naar het be denkelijke terrein van den geest van Hitlerjugend en B.D. M. Een tweede onderscheid tus schen de nieuwe jeugdbeweging in West en Oost is, dat in de Westelijke zones de politieke vraagstukken in de jeugdbewe ging meer naar den achter grond worden verschoven om de nadruk te laten vallen op de eultureele en kerkelijke opvoe ding. Daarentegen treedt in de organisaties in het Oosten een meer politiek gerichte denk wijze op den voorgrond en hef fen hier de leden van de „Freie Deutsche Jugend" de leuzen van „vooruitstrevend de mocratisch denken en actieve anti-fascistische strijd" aan. In het katholieke tleel van Zuid-Duitsehland hebben de kerkelijke Jeugdvereenigingen reeds belangrijke vorderingen gemaakt. Zoo tellen zij in de stad Muenchen bijvoorbeeld 13.000 leden. Er zijn enkele socialistische organisaties, die in Muenchen, Nuernberg, Stuttgart en het Ruhrgebied, reeds vrij grooten invloed kunnen doen gelden. Zij hebben naast de democratie de vrije ontwikkeling der per soonlijkheid in hun vaandel ge schreven. Voorts hebben in de Fransche zóne twee Protes- tantsch getinte organisaties toe lating gekregen. In de Britsche zóne heeft het militaire bestuur, overtuigd van het groote ge wicht, dat aan leiding van de jeugd moet worden gehecht, vóór het tot toelating van orga nisaties overging, cursussen doen houden voor jeugdleiders, waarin aan de nieuwe gedach ten omtrent gemeenschap en persoonlijkheid vorm gegeven werd. Gevaarlijk eenheids- streven. Een belangrijke plaats nemen twee algemeen organisaties in namelijk de padvindersbewe ging en ..Freie Deutsche Ju gend" welke laatste zich over het geheele gebied van Duitsch land uitstrekt. Deze wordt ge- fjiaueerd door de communis ten. die geen eigen jeugdorgani satie gesticht hebben doch de geheele Duitsche Jeugd in een groot verband willen samenvat ten. In Wiesbaden heeft Prof. Herzfield van het ..Cultuurmi nisterie van Groot Hessen" zich achter deze beweging gesteld. Met de door de communisten nagestreefde eenheid op poli tiek gebied loopt dit eenheids- streven min of meer parallel en dit heeft dan ook reeds beden kingen van christelijke zijde uitgelokt. In de Wiesbadener pers hebben de „Junge Christ- iiche Democraten" den aanval op de eepheid geopend en in Wuerttemberg begint ook reeds een zekere christelijke en so cialistische concurrentie tegen het eenheidsverband op te tre den. In de Russische zóne heeft de „Freie Deutsche Jugend reeds een grooten omvang aangeno men. Zij telt 150.000 leden en beheerscht er ongetwijfeld het terrein der Jeugdorganisatie. Ook hier wordt de leiding be ïnvloed door zeer actief wer kende plaatselijke comités. Vervol* van oa* 1. -)£ Katholieken in de Partij van den Arbeid MAAR stel de consequen ties van ons Katholicisme in de praktijk van het staatkundig en maatschappelijk leven eens concreet aan de or de! Wij hooi en zoo wéinig prin- cipieele geluiden van de Kath. leden van de Partij van den Ar beid. Zij geven af op de Kath. Volkspartij. Zij bezingen, zooals Riiygers, den lof van het so cialisme. Maar welke eischen stelt gij in den Partij van den Arbeid? Eischen waaraan moet worden voldaan, wil er van een waarlijk christelijke politiek in Nederland sprake zijn. De rol van enkel maar recla me-object te zijn, ligt U niet. Gij wilt de invloed van de alles doordringende Kath. levens- en wereldbeschouwing op elk ter rein van 'smenschen handelen en dus ook in het staatsbestuur zien en ondervinden. Daarvoor kunt gij niet nega tief blijven. Daarvoor is nog iets anders noodig dan het goed- koope verwijt aan meer dan één millioen Uwer geloofsgenooten, dat zij den hokjesgeest aan- kweeken. Voelt gij niet hoe grievend gij zijt. Beseft gij niet hoe gij daarmede in het vaar water zeilt met al degenen, die „Rome" vreezen en die den Ka-' tholieken zoo gaarne als tweede range Nederlanders kwalificee- ren. Gii kunt niet alles in eens doen. Maar stel om te beginnen in de P. v. d. A. eens voor, dat men in haar pers een campag ne beginne tegen de priester- moorden, tegen de kerkvervol ging van Tito, enz. Probeer het eens. als gij geen succes hebt, willen wij U nog wel een tien tal andere onderwerpen, die ons Katholieken na aan het hart lipgen en waarmede het lands belang ten zeerste zou zijn ge diend, aan de hand doen. Wij vreezen echter, dat gij niet aan uw tien onderwerpen toe komt. Veel eerder zult gij tot de bit tere ervaring komen, dat de Partij v. d. A. toch geen partij is voor Katholieken Op het bureau van „D Burcht liggen lijsten ter inzag van personen die zich bnite de geallieerde gebieden op Ja* bevinden.

De Burcht | 1946 | | pagina 3