„Vliegende kmidenie G Zij verlostten Westelijk Nederland uit den greep van den honger „Tbank you, boys" De toekomstige heerscheres over het „Empire Montgomery neemt afscheid Rozengeur en Maneschijn Na bijna vijf jaren Nazi onderdrukking. .na een half jaar systematische uithonge ring was de nood van de vier millioen inwoners van het westelijke deel van ons land tot het hoogste gestegen. De uitgehongerde bevolking, geterroriseerd door den bezet ter en ziin handlangers kon zich slechts staande houden door de zekerheid van Duitsch- Jands sooedigen val., waarvan de hoe verborgen en hoe gevoede radio dag na dag de steeds sterker wordende aanwijzingen verbreidde. 29 APRIL 1945 Onder deze omstandigheden werd kennis genomen van een mededeeling van Gen. Eisen hower. omgeroepen in den vroegen ochtend van Woens dag 25 April in de Nederland sche uitzending van de B.B.C. Het was de mooiste bood schap. die de bevolking van het nog bezette Nederlandsche gebied kon ontvangen: zij be teekende niet alleen het ein de van den honger, doch meer nog: zij beteekende, dat Duitschland verslagen was. Want hoe zou de Duitscher, dien wij zoo heel anders had den leeren kennen, het ver dragen, dat de geallieerden het gebied, dat nog in zijn klauwen was. met zware bommenwerpers zouden over vliegen om levensmiddelen uit te werpen voor de door hem uitgehongerde bevolking, als hij zich niet reeds verslagen gevoelde? Zou dé Duitscher dit accep teeren? Wii. die den Duitscher van zoo nabij hadden leeren kennen, mochten met reden hieraan twijfelen. En inder daad: denzelfden dag nog maakte Seyss Inauart in de nog verschijnende dagblaadjes en per aanplakbiljet bekend, dat hii van meening was. dat het plan van de geallieerden holle propaganda beteekende met daarachter verborgen mi litaire bedoelingen. Dit beteekende dus. dat de voedsel-brengende vliegtuigen niet ongehinderd boven nog bezet gebied zouden kunnen vliegen. Dat de geallieerden, die van het TDuitsche stand punt inmiddels kennis hadden genomen uit een radiorede van den Duitschen bevelhebber in Nederland, dit risico niet wil den aanvaarden, bleek uit een mededeeling. die den Doolaard des avonds over Radio Oranie deed. behelzende, dat de voor bereidingen voor' het brengen van het noodige voedsel nog eenigen tijd in beslag zouden nemen. Maar de besprekingen met de Duitschers kwamen al spoedig te staan in het teeken van de woorden van Min. Churchill: „We hebben ze inonze greep". Het heet dat Gen. Bedell Smith Seyss-Inquart dreigde, dat hij neergeschoten zou wor den, indien de medewerking niet voldoende werd verleend en nieuwe verwoestingen zou den worden uitgevoerd. Seyss moet geantwoord heb ben: „Dat laatrni.i koud". Waar op Gen. Bedell Smith repliceer de: „Dat klopt". Op Zondag 29 April ten slot te gaven de Duitschers in het openbaar bliik van hun mede werking. Op dien dag was de volgende bekendmaking van den commissaris generaal voor de openbare veiligheid te lezen: „Het wordtter kennis van de bevolking gebracht, dat de mogelijkheid be staat, dat op enkele door den rijkscommissaris aan gewezen plaatsen door de geallieerde luchtmacht le vensmiddelen worden neer geworpen. Deze levens middelen zullen door ambtenaren van de Ne derlandsche voedselvoor ziening (R.B.V V.O.) in ontvangst genomen en verdeeld worden. Des morgens riep „Herrij zend Nederland" om dat. zoo dra de weersomstandigheden het zouden toelaten, aan hef westen van Nederland per vliegtuig voedsel gebracht zou worden en even later deelde de B.B.C. mede. dat oi» dat oogenblik (tegen 12 uur) de vliegtuigen op weg waren naar Nederland. Het groote oogenblik was aangebroken. Even later da verden de groote griize vogels laag over de landerijen. over de daken der steden, over hui zen en boomen. Niemand, die deze boodschappers des vre- des heeft gezien en gehoord, zal ooit dit oogenblik verge ten. De straten waren zwart van de menschen. men klom op de daken, men iuichte en weende, men zwaaide met doeken en vlaggen, met oranje en rood wit en blauw. Men schreef ziin dankbaarheid in witte kalk op de daken .met steenen op de velden Thank you bovs". En steeds daverden in de zware bommenwerpers met hun reddingbrengenden last over het gekwelde westen, dien dag. den volgenden dag en de volgende dagen: een steeds grooter toevlaid van voedsel pakketten. die als een milde regen nederdaalden op onze groene velden. Zoo groot als de vreugde van de bevolking was. zoo groot was de voldoening van de bemanningen der vliegtui gen. Reeds dagenlang hadden zij moeten wachten tot het plan werd uitg<tyoerd. In ha gel- en sneeuwjachten hadden vrijwilligers in koortsachtige haast des nachts de vliegtui gen met hun vreedzamen last ..geladen" en bii de eerste vlucht werd boven de Noord zee zwaar weer ontmoet. Maar dat alles mocht geen belem mering ziin voor de ..vliegen de kruideniers" om hun menschlievenden plicht te ver vullen. Prof. Gerbrandy, de toenma lige Min.-President vertelde la ter, dat hij dolgraag mee had willen vliegen, maar dat men zijn verzoek had afgewezen. Een reporter, die de eerste vlucht had meegemaakt, kwam onmiddellijk na zijn terugkeer bij Gerbrandy verslag uitbren gen, en vertelde hem met tra nen in de oogen zijn ervaringen, hoe menschen op de daken had den staan juichen en hoe ze op alle mogelijke manieren, door het uitspreiden van vlaggen over de daken, hun vreugde hadden geuit. Dit was de groote bres in de laatste muur van den overwel diger. Zoo kwam na eenige dagen het definitieve einde van de macht der Duitschers en daar mede was de mogelijkheid van hulpverleening op zoo groot mogelijke schaal geopend Pe Nederlandsche bevolking niet alleen in het uitgehon gerde westen zal nimmer het grootsche gebaar van haar geallieerde vrienden vergeten, een gebaar, dat zoowel mate rieel als ideëel effect heeft ge had. een gebaar, dat eenig is de historie weinig voor andere spelen, zooals golf en tennis (wat ze dan ook niet goed kan spelen). Paardrijden met haar vader of haar zusje doet ze het liefst. Op Paasch-Zaterdag is zij met den Koning naar de paardenrennen in Hurst Park geweest, waar het paard van den koning „Rising Light" ook in de rennen 'liep. Het paard kwam als derde aan den eindstreep. Wanneer Elisabeth niet in Londen is en geen officiëele gelegenheden bezoekt, vindt ze het heerlijk om met een sjaal over het haar naar bui ten te loopen inplaats van idem zooveel tijd voor een spiegel te zitten om te zien of haar kapsel wel goed zit en de hoed „staat". MET PASCHEN is Prinses Elisabeth van Engeland twintig jaar ge worden. En zooals elk jong meisje, vond zij het een opwindende dag. Want jarig zijn beteekent cadeautjes-krijgen. En als je prinses bent, krijg je véél cadeautjes. Het feest werd gevierd op Windsor Castle, heet rustig en huiselijk, maar daarom niet minder feestelijk. De toe komstige heerscheres over millioenen menschen leeft heel wat een voudiger' dan de meeste menschen wel denken. Mu de Prinses twintig jaar is geworden, wordt zij op verlangen van den Koning, voortaan met „Madame", zoo als men ook de Koningin aan spreekt. De kamenier, die haar des 'smorgens kwam wekken en Je gordijnen openschoof in de zachtblauwe kamer, die Prin ses Elisabeth bewoont op Windsor Castle, was de eerste die haar gelukwenschte met de woorden: „Hartelijk g-efe liciteerd met uw verjaardag, Madame!" En dan volgden de cadeaux. Het waren er heel wat, en ook heel mooie, maar Prinses Eli sabeth was éven blij met de groote bos bloemen, haar ge zonden door de kinderen uit het dorp, als met het pakje van Vader en Moeder, dat zij het laatst van alles opende, omdat je nu eenmaal zoolang mogelijk dit heerlijk oogen blik wilt uitstellen! Het was een echt huiselijk feest. De Prinses leeft overigens heel rustig en heeft het land aan praatjes en veronderstel lingen over een mogelijke ver loving. „Ik ben niet verliefd en denk nog niet aan trouwen", zegt zij. 's Morgens, samen met haar zusje. Prinses Margaret Rose, ontbijt zij met den Kon'- en de Koningin. Daarna gaat ze terug naar haar eigen aparte- menten, een vleugel van het kasteel, waar zij werkt tot het tijd is om naar buiten te gaan. Prinses Elisabeth is dol op paardrijden, maar voelt heek het gewone leven Om „make-up" heeft ze zich nooit bekommerd. Zij is geen schoonheid, maar ziet er aar dig en aantrekkelijk uit. Een arsenaal van crèmes en schoonheidsmiddelen heeft zij zeker niet noodig. Zij heeft het land aan make-up ge bruikt heel weinig poeder en lippenstift en verafschuwt ge plukte .wenkbrauwen en ver dere fraaiigheden. De prinses draagt weinig sieraden. Een horloge, soms een speld of ketting, nooit oorhangers, want die staan haar niet. Zooals ieder jong meisje heeft ook zij haar vrienden. De meeste zijn jonge officie ren. zooals It. Petherick, die vorig jaar met de Prinses ken nis maakte en sindsdien ver schillende keeren op Windsor Castle of Buckingham Palace te gast is. Een ander, luitenant Ney- land vergezelt de Prinses dik wijls naar theaters en partij tjes, maar niemand „ziet iets" in deze vriendschap. Als de Prinses uitgaat be taalt ze haar eigen onkosten van de honderdtwintig pond die ze wekelijks als zakgeld krijgt. Ze is royaal, vooral als het liefdadige instellingen be treft. Over enkele maanden zal zij met haar vader en moeder naar Zuid-Afrika gaan en of schoon Prinses Elisabeth het vooruitzicht van haar eerste groote reis erg opwindend vindt, zal het wel anders uit vallen dan zij zou wenschen. Want het liefst zou ze soms stilletjes weg willen sluipen uit het paleis en als gewoon sterveling op een autobus springen, in de straten wande len, boodschappen doen en vrienden ontmoeten, zonder dat de heele wereld er direct het naadje van de kous van weet. In het hoofdkwartier van Maarschalk Montgomery in Duitschland, Bad Oeyenhausen, afscheid heeft genomen van zijn gehad, waarbij de maarschalk scheid heeft genomen van zijn manschappen: Montgomery zal naar Engeland vertrekken om zijn nieuwe functie van chef van den Britschen generalen staf te aanvaarden. In zijn afscheidsrede ver klaarde de maarschalk onder meer, dat men vertrouwen moest hebben in de leiders. „Zij zullen ervoor zorgen, dat ge goede paraplu's hebt, wanneer het begint te regenen". JAN BRON PROBEERT ZIJN RECORDMOTOR De Nederlandsche motorren ner Jan Bron heeft gistermor gen op den rijksstraatweg Am sterdamDen Haag nabij Schiphol ziin speciaal voor een. aanval op het wereldsnelheids record voor 125 cc. motoren gebouwde Eysinkmotor be proefd. Jan Bron heeft namelijk het plan opgevat .tegen het eind van Augustus een poging te doen het thans op naam van den Engelschman Nash staan de snelheidsrecord voor dit typë lichte motoren van 166 km. over den kilometer en .113 km. over den mijl (met vlie genden start) te verbeteren. Hii zal dezen aanval onderne men met een Eysink-motor, geheel gestroomlijnd en voor een groot deel van alluminium yervaarigd. zoodat het totaal gewicht slechts 70 kg. be draagt. De reeordpoging zai plaats vinden op de baan nabij Hoevelaken. Gisterochtend heeft Bron zijn motor voor het eerst ge probeerd en wel in drie ritten. In den derden rit bereikte hii. ondanks den tamelijk sterken wind en het feit. dat de straat weg voor dit doel niet ideaal is. een snelheid van 118 km. over den kilometer. 2 km. dus meer dan het record staat. Bron was dan ook na afloop zeer tevreden en heeft het vol ste vertrouwen in het welsla gen van ziin officieele poging. Hans Herculeiins was gister morgen bii den proefrit aan wezig en wel om ziin nieuwe M.C.-race-auto eveneens te la ten proefdraaien. Herculeiins beshikt thans over een wagen van 1100 cc. inhoud, welke 7500 toeren per minuut maakt en een maximum snelheid kan J ontwikkelen van 220 km.Uiter- i aard heeft Herculeiins ziin maximum-snelheid niet trach- j ten te bereiken. Het is de bedoeling dat Her culeiins met dezen wagen zal uitkomen op de race te Chi- mav op 9 Juni. te Brussel op 16 Juni. te Genève op 21 Junj en te St. Clouds on 23 Juni; enminste wanneer het moge lijk is over banden en devie zen te beschikken. Korporaal -Ernest Shafto uit Farmingdale. New Jersey, die tijdens den oorlog op de Philipijnen diende, droomde op een nacht, dat hii met ziin verloofde huwde in het gemeentepark van Atlan ta. waar hii haar voor den oorlog het hof had ge maakt. In ziin land terug gekeerd vertelde hii ziin droom aan een journalist, die er het gemeentebestuur van Atlanta van in ken nis stelde. De gemeente raad nam onmiddellijk stappen om dezen droom werkelijkheid te maken. Ernest Shaffo werd on langs in tegenwoordigheid van den burgemeester met 10.000 getuigen, in het ge meentepark van Atlanta in den echt verbonden met Kathleen Jordon uit De catur. Georgia.

De Burcht | 1946 | | pagina 4