Prinses, Spionne en Dictator STADSNIEUWS SPORT Amerika's vertrouwen in Nederland J Oe Mata-Hari van het Verre Oosten j In een donkere cel van de gevangenis in Peiping. zucht thans een schoone prinses van de Manchu dynastie, die jarenlang regeerde over de 'onderwereld in het Verre Oosten. <9 Thans wacht ze on haar veroordeeling wegens ver raad aan China als.... Ja- pansch geheime agent No. 1. Chineesche patriotten noe men haar de Mata-Hari van •het Verre Oosten. Zit ging tewerk gekleed als man of als vrouw, als leeraar of als dansmeisje. Vierhonderd Japansche spionnen werkten onder haar persoonlijk toezicht. Ze heet Toshiko Kawashima en is 39 jaar oud. Ze regeerde vanuit een fort. waar zii als vorstin, te midden van uitzinnige luxe en wilde braspartijen, de touwtjes in handen hield van een ingewikkeld en uit gebreid spionnagenet in Chi na. Voor speciale bewaking had zii negenentwintig poli tiehonden. Eén woord van Toshiko Kawashima was voldoende om een man. die zii uit den weg wilde ruimen, te doo- den. Haar huishouding leek op een keizerlijk hof. 's Avonds ontving zii in haar fort bewonderaars, waaronder journalisten, ac teurs. boksers: het feest duurde tot den volgenden morgen. Reizend spionne. Om dit hoogtepunt van haar carrière te bereiken, wérkte zii vele jaren als spionne. Toen zii 10 iaar was. pleegde haar vader zelfmoord, waarna ze naar een Japansche school werd gezonden. Ze droeg daar jongenskleeren en nam een jongensnaam aan. Op 19- jarigen leeftijd had ze od die wijze de militaire academie doorloopen en was expert in de theoriën over oorlog en contra-spionnage. De Japansche organisatie van ..De Zwarte Draak" leg de beslag od haar en zond haar naar Mandjoeriie, al waar ze door royaal met geld rond de strooien, een Japan sche vijfde colonne recru- téerde. Ze zocht contact met Chi neesche officieren en opuim- kitten. wist op allerlei ma nieren gegevens te ontfutse len en achter hun plannen te komen en verdween dan. Maar het geluk, dat deze laatste dochter van het kei zerrijk China steeds meeliep, bleek niet eeuwig te kunnen duren. Od den dag dat Japan zich overgaf, maakte zii plannen om uit Peiping weg te ko men. De Qhineesche geheime Dienst in Tsjoenking. wien het reeds gelukt was een van haar geheime agenten bin nen het fort te smokkelen, arresteerde prinses Toski- ko tijdens een van haar nachtelijke partijen. Bij haar arrestatie droeg ze een eenvoudige zwarte iapon met bontgarneering en de Mata Hari van het Verre Oosten gedroeg zich als een lam. GEZINSZORG. Woensdagavond werd in den Foyer van de Stadsgehoorzaal door den dienst Gezinszorg een tooneelavond gegeven Vele ambtenaren van den dienst waren met hun dames aanwezig. De heer J. S. Tielenbnrg sprak eenige welkomst woorden. Opgevoerd werd een vroolijk spel in 3 bedrijven door D. Ie Feber. Al heel spoedig ontpopten beide hoofdper sonen uit het spel zich ook werkelijk als hoofdpersonen. Mej. Jos. v. d. Berg speelde een kamermeisje zooals wij zel den zagen. Als hoteldirectrice, maar nog meer als verliefd jongmeisje be.cikte zij een hoogtepunt dat zelden door amateurs bereikt wordt. Anna v. Santen voelt zuiver aan wie ze moet en wil uitbeel den. De verdere damesrollen werden ook zeer verdienstelijk vertolkt. Mevr. Bouwmeester speelde iiaar partij op een bijzondere wijze en zorgde voor tal van komische noten in liet spel van „Stand en Geld". Het is zeer moeilijk in een klein be stek allen afzonderlijk te bespreken. Van de heeren noemen wij den heer J. S. Tielenburg. Als hotelbediende manusje van alles, met prettig en vlot spel. Als opgedrongen pleegvader van Anna van Santen toonde deze spelkwaliteiten van het goede soort. Samen droegen beiden, op elkaar afgestemd het geheele spel en zorgden voor tal van prettige mo menten. De andere heeren deden het ook vrij goed. sommige misten nog de los heid van spel. Alles bijeen stond het op behoorlijk peil. Maar dit is dan ook voor een groot deel aan de regie te danken. De auteur zelf had de ieidïng in handen en op een zeer loffelijke wij ze. Handig wist hij z'n menschen over tal van moeilijkheden heen te loodsen. Jammer, dat de heer Le Feber zich te veel afzijdig houdt. Zooals altijd was lifj na afloop ner- BLOEMEN BOVEN ■60ESTDIJK Vanmorgen hebben 7 Lancaster-bommenwerpers over het koninklijk Paleis te Soestdijk gevlogen Een der vliegtuigen zwenkte af en wiero boven het vlieg veld Soesterberg een bus af. Deze bus bevatte een bouquet rozen, anjers en lelies in de kleuren oran je. rood wit en blauw. Met een persoonlijke bood schap van den maarschalk der R.A.F.. Lord Tedder, vroeger plaatsvervanger van „Ike" Eisenhower, werd deze bouquet aan H.M. de Koningin aange boden. De zeven Lancasters zijn bemand met piloten en overige leden van beman ningen. die deel hebben genomen aan cte operaties boven Noord-West Europa gedurende den oorlog, ter wijl het meerepdeel van hen ook deelnafn aan het -afwerpen der voedselpak ketten. Het bouquet werd afgevfbrpen door het vlieg tuig dat het vorig iaar liet eerste voedselpakket af wierp. gens te vinden, oin een welgemeende hulde in ontvangst te nemen. De dames werden bloemen aangeboden. Ook de muziek werd niet vergeten. KATH. ACTIE VOOR VOLWASSENEN PAR. H. LEONARDOS. A.s. Maandag 8 uur bijeenkomst in de pastorie. Pater G. Dolle, O.F.M. De nachtdiensten voor de week van Za-terdag 27 April, vanaf 1 uur tot Za terdag 4 Mei 6 uur worden waargeno men door: Apotheek Boekweit. Breestr. 74. tel. 20522. Te Oegstgeest: Oegstgees- tcr Apotheek, Raadhuispark 8, tel. 26274. 'Zondagsdienst wordt waargeno om door de doktoren van Hs. de Bruyne, Lahr en Langezaal (tel. 24855). DISTRIBUTIENIEUWS. Maandag is de letter K. aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaar ten en brandstoffenkaartcn. R.K. SPORTVER. DOCOS. Afd. Gymnastiek. yet wordt aan leden en jongens van bovengenoemde afdecling bekend ge maakt. dat a.s. Dinsdagavond de lessen weer beginnen. Met het oog op de on derlinge wedstrijden, die Zondag 19 Mei gehouden Worden, wordt verwacht dat allen aanwezig zijn. DOCOS WINT VÓÓR U.V.S. Op den gehouden testavond, georga niseerd door de Leidsche Scheidsrech- tersver., heeft Docos een prachtig suc ces behaald. Om tot een beter begrip speler-scheidsrechter te geraken heeit de Leidsche Scheidsrechtersver. test avonden georganiseerd over de spelre gels. waarbij de volgende vereenigingen in de finale kwamen en de voLgcnde punten behaalden: U.V.S. 16, Rooden- burg 19, Lugdunum 14, Docos 16. Kat wijk 6 en Lisser Boys 13}{>° In de be slissing won Docos voor U.V.S.. U.V.S. geen en Docos 4 punten, waardoor Do cos den lsten prijs behaalde. Zeker een prachtig succes. De gehouden feestavond. georgani seerd door de feestcommissie afd. voet bal mag ook dezen keer bijzonder ge slaagd heeten. Opgevoerd werd het blij spel „De Keizer komt". Als amateurs hebben alle spelers hun beste beentje voorgezet, vooral Hannes, die zijn rol wel zeer verdienstelijk vervulde. Een gezellig samenzijn besloot den avond. BURG. STAND. Geboren: Lucas z. van P. T. Klink hamer en W. T. den -Daas; Joannes Wil- librordus z. van G. P. de Graaf en J. .1. van Steenbergen; Romain Lodewijk z. van R. E. A. C. Flamand en C. C. van der Steen:. Hazina Johanna d. van J. Ubink en J. Goinmans; Pieter Jo hannes z. van P. van Waardhuizen tn H. Luijk; Gijsbertus Hendrik z. van G. van der Meij en J. S. Schorier; Johun- nes Hendrikus z. van A. Chaudron i»u J. Pot; Arie z. van A.Ravensbergen en M. M. Hasselo; Jan Pieter z. van A. Houtman en P. Tijsterman; Elisabeth Adriana d. van J. A. Cabooter en J. A. M. van der Zalm: Catharina d. van C. A. Slierings en C. Sierat; Jacobus Ai- phonsus Maria z. van W. J. Ouwerkerk en W. M. J. Vermeulen; Hendrik z. van J. Montague en P. Biesbroek. Overleden: J. Smittenaar z. 25 j.; G. J. Hensiug z. 9 jaar. WEERSVERWACHTING tot Zondagavond. Half tot zwaar bewolkt, meest hoogere bewolking. Vooral in het zuiden van het land in den namiddag kans op regenbuien. Matige, langs de kust tijdelijk krachtige wind uit noord-oostelijke richting. In de noordelijke provincies iets minder zacht. Weinig ver andering in temperatuur. U.V.S. MOET DE DERDE PLAATS BEHOUDEN. Lisse of Hillegom in de vierde klasse? Het voetbalprogramma wordt morgen weer voortgezet, doch veel interessants zal er te Lei den niet te zien zijn. Immers, de spanning rond een mogelijk kampioenschap van U.V.S. is geheel geweken, in de derde klasse spelen noch A.S.C. noch L.F.C. en in de vierde klasse gaat de strijd om het kampioen schap tusschen Lisse en Hille- gom. Merkwaardig hoe enkele we ken voetbal een geheel ander aspect kunnen brengen. U.V.S. verloor in drie wedstrijden vijf punten, waaronder drie tegen de zwaarste concurrenten. Er blijft den Blauwwitter niets an ders over dan nu voor de derde plaats te strijden. De Leide- naars staan gelijk in punten met R.C.H., krijgen H.B.C. op bezoek en kunnen dus winnen, aangezien R.C.H. tegen Zeebur- gia nie. veel kans zal krijgen. De rest is hier van geen belang meer, In de derde klasse A worden BINNENLAND DE ONDER WIJS VEREENIG ING VAN DEN L.T.B. JUBILEERDE. Woensdag kwamen verschillende auto riteiten uit de landbouwwereld in Haarlem bijeen, om met het bestuur van de Onderwijsvereenisfius van den L.T.B. het zilveren jubilé dezer vereenijcing te herdenken. O.m. merkten wij op: ir. Honig (Departement van Landbouw); de Kamerleden Groen en v. d. Weijden; cic voorzitter en. secretarie van den L.T.B.; Dekenij. P. J. Kok; ir. G. J. Heij- meijer; C. J. v. d. Ploeg eu vele ande ren. Prof. A. H. P. Cleophas hield een zeer gedocumenteerde herdenkingsrede. Een kwart eeuw activiteit leverde op: een landbouwwinterschool te Voorhout; 2 lagere landbouwscholen n.l. te Span broek en 's-Heereuhoek (Zeeland); 6 lagere tuinbouwscholen te Poeldijk. Grootebroek, Roelofarendsveen. Bever wijk, Obdam en Ovezande, terwijl in het winterhalfjaar 19451946 land- en tuin- bouwcursussen werden georganiseerd. Sprekende over de naaste toekomst constateerde Spr. een zeer groote be langstelling bij de jonge boeren, tuin ders en kweekers voor vakonderwijs. Doch besloot spr. ook aan karaktervor ming en versterking van het beginsel dienen wij bijzondere aandacht te schen ken. Verschillende aanwezigen voerden hierop het woord. Ir. Honig bood de gelukwenschen van het Departement kan, getuigde van de losgeslagen interesse voor vakonder wijs en merkte op. dat de tegenstand tegen bijzonder onderwijs is gebroken. Namens het personeel gaf ir. Adr. Ja cobs de jubileerende vereeniging de bes te wenschen eu een practisch geschenk mee. Vervolgens voerden o.m. ir. v. d. En gelsen voor den G.B.T.B.G. W. Kamp- schoër vsor het hoofdbestuur van den L.T.B.: ir. G. J. Heijmeijer voor den K. N.B.T.B.C. j. v. d. Ploeg voor den Kath. Landarbcidersbond liet woord. Met een intiem diner en een dank woord van den voorzitter werd dit ge denkwaardige jubilé besloten. De hellt der 200 millioeu dollarleeiiing zonder garanties Ten aanzien van de crediet- verleening van de Vereenigde Staten aan Nederland ten be drage van 200.000.000 dollar, kunnen nog de volgende bij zonderheden worden bekend gemaakt. Van het oorspronkelijk door de Export-Import Bank aan Nederland aangeboden crediet van 200.000.000 dollar heeft een aanzienlijk aantal particu liere banken uit alle deelen van de V-S. zich bereid ver klaard de helft van deze lee ning ten bedrage van 100.000.000 dollar over te ne men, zonder daarvoor eenige garantie van de export- en importbank te verkrijgen. Het feit. dat de particuliere banken in de V. S. aan Neder land een dergelijk groot onge dekt crediet willen verleenen, is ten zeerste verheugend, aan gezien het een bewijs is van de credietwaardigheid van Nederland en het vertrouwen in het herstel van ons land. Het is reeds bekend, dat deze kortloopende leening een van de middelen is om in de, over bruggingsperiode te voorzien, waarna onze dollarpositie ge consolideerd zafe moeten wor den. o.a. door het afsluiten van leeningen op langen termijn. Voor het deel van de leening. dat de particuliere banken zul len overnemen, gelden niet de bezwarende voorwaarden ten gespeeld S.J.C.Hillinen en RoodenburgAlphen. Voor de Noordwijkers een klein kansje om twee punten te bemachti gen, terwijl Roodenburg haar positie in den middenmoot nog wat kan verstevigen door een zege op Alphen. In de vierde klasse A is de wedstrijd HillegomBodegra ven van het meeste belang In dien de Hillegommers dezen kamp niet winnen, komt het kampioenschap voor Lisse. wel ke club wel van V.V.L.V. zal winnen, er veel beter voor te staan. Teijlingen en Docos kunnen een genoeglijk partijtje op Sporthof spelen, waarbij de Leidenaars zich tot het uiterste zullen geven. L.D.W.S. kan van Rouwkoop winnen en Alpnia van Z.L,C. BLAUW WIT EN D.H.C. STRIJDEN VOORT. N.A.C. en L.O.N.G.A. gelijk met B.V.V.? De spanning in de eerste klas se der verschillende districten neemt thans bii de week toe. In District I krijgt Aiax be zoek van Emma. een niet al te moeilijke opgave voor de Am sterdammers. die door een zege het kampioenschap dich ter kunnen benaderen. De Vo le wij ckers zullen het in Rot terdam tegen R.F.C.- wel bol werken. - In District II gaan Blauw Wit en D.H.C. rustig verder. Blauw Wit moet bij Stormvo gels op bezoek. De IJmuidena- ren staan ondanks doelman Kraak nog steeds op de onder ste plaats, maar een doelwach ter alleen kan uiteindelijk een wedstrijd niet altijd winnen. D.H.C. zal zich tegen D.F.C. haar kans op 'n kampioen schap zeker niet laten ontne men. In het Oosten speelt Go Ahead haar achterstalligen wedstrijd, welke gaat tegen A.G.O.V.V. Zeker geen gemak kelijke opgave, want de Apel- doornsche club heeft ook nog steeds een kans oo het kam pioenschap. We zijn zeer be nieuwd naar den uitslag. In District 5V geraakt de spanning op haar hoogtepunt. B.V.V. gaat op bezoek bii Hel mond, dat vorige week.Longa deed struikelen. Een verras sing tegen B.V.V. zou evenmin uitgesloten zijn. En dan is het niet onmogelijk, dat zoowel Longa als N.A.C. met Helmond i*i puntenaantal gelijk komen. aanzien van verscheping en assurantie, die door de Export- Importbank uit hoofde van haar statuten gesteld zijn. Dit laatste is nog een voordeel te meer voor den particulieren handel, die voor zijn inkoopen van dit crediet gebruik zgi kunnen maken. GROOTE FEESTEN TE FATIMA. Nederland zendt een bloemenhulde. Op 12 en 13 Mei a.s. zullen te Fatima luisterrijke plechtig heden worden gehouden, ter eere van de H. Maagd. Het hoogtepunt zal ongetwijfeld zijn de radiotoespraak welke Z.H. de Paus in het Portu- geesch tot de verzamelde pel grims zal houden. Daarna zal het beeld der H. Maagd worden getooid met een gouden kroon, bezet met edelsteenen. welke de Portu- geesche moeders schonken uit dankbaarheid iegens Haar. Die aan de kleine zienertjes be loofde Portugal voor den oor log en ziin ellende te zullen sparen, als de bevolking zich bekeerde door boete en gebed. Het ligt in de bedoeling, dat tijdens deze feesten Maria- vereerdefs uit heel Nederland een bloemenhulde aan het On bevlekt Hart van Maria zullen brengen. De mooiste bloemen, welke momenteel op onze vel den groeien, zullen per vlieg tuig naar Portugal worden overgebracht. Nadere inlich tingen verstrekt: Abstederdiik 208. Utrecht, telefoon 13431. BOEDHISTEN VERJAGEN MISSIONARISSEN UIT THIBET. Naar uit Vaticaanstad wordt bericht is het eenige district in Thibet waar missionarissen werkzaam waren, door deze ontruimd moeten worden. Boedhistischc monnikken heb ben hun plaats ingenomen. DR. J. VAN DE MORTEL. Aan Dr. J. van de Mortel, oud-burgemeester van Noord- wijk is de persoonlijke titel ver leend van consul-generaa1 der Nederlanden. In die hoedanig heid zal hij optreden aan het consulaat te Chicago De heer van de Mortel zal 28 dezer per vliegtuig naar Amerika ver trekken DE 1000ste OOI9LOGSBRUID. Gistermorgen is de 1000ste Amerikaansche oorlogsbruid uit Brussel naar de V.S. vertrok ken. De gelukkige is Mile Juli» Pirnay, thans Mrs. Raymond. Green die naar haar echtgenoot te Mackav (Idaho) vertrokken is. Tot heden zijn 375 Belgisch» en 125 Nederlandsche en Lu- xemburgsche oorlogsbruiden scheepgegaan, terwijl er nog ruim 1000 op de lijst staan. BENZINE-RANTSOENEERINQ IN ENGELAND. Het Britsche Kabinet, heefl in verband met de moeilijkhe. den op het gebied der buiten, landsche valuta en de noodza kelijkheid van controle op het besteden van het geld in hel binnenland, besloten, dat de benzine-irantsoeneering nog minstens een jaar zal moeten worden voortgezet. AUTOMOBILISTEN NAAR FRANKRIJK. De K.N.A.C. deelt mede. dat voor automobilisten die naai Frankrijk reizen een nieuwe re geling voor het verkrijgen va« benzine is ingevoerd. BELANGRIJKE MEDEDEELING VOOR LICHTING 1945. De opgeroepen dienst plichtigen Lichting 1945 die op 2, 7 en 8 Mei naar hun garnizoenen zullen ver trekken worden verzocht op Maandag 29 April te luisteren naar het radio programma van de Neder landsche Strijdkrachten te 19.30 uur over Hilversum I. Zn deze uitzending zullen belangrijke mededeelingen worden gedaan over het vervoer.

De Burcht | 1946 | | pagina 3