ida V Veiligheidsraad over kwestie Spanje Gisevius neemt het op voor Schacht Montgomery was pessimistisch Mountbatten bezoekt Med. Indië De Veiligheidsraad heeft gisteravond zijn bespreking van de Spaansche kwestie hervat. Bij den aanvang der zitting las de voorzitter een telegram voor van den\ burgemeester van San Francisco, om den raad geluk te wensehen met den voortgang, die de Vereenigde Volken sinds de conferentie van San Fran cisco hebben gemaakt. De conferentie van San Francisco werd een jaar geleden geopend. n ver heids- re af- leder- an de' Gromyko over „bankroete methoden van het verleden" Bii de hervatting der dis cussie over de Spaansche kwes tie sprak eerst de Australische vertegenwoordiger gevolgd door Stettinius, den Amerikaan- schen gedelegeerde. Stettinius zeide: „Op grond van onze in- l'chtingen kunnen wij het er riet mee eens zijn dat er in Spanje een situatie bestaat, die volgens het Handvest, actie vraagt. Het Australische voor stel om een sub-commissie van viif te benoemen voor een on derzoek naar de situatie met betrekking tot het regiem Franco, kan de instemming van de Amerikaansche regee ring wegdragen. 5^ Arnold Meyer- Koos Vorrink jpR JL, K ZIJN zware beschuldi gingen tegen Koos Vor rink ingebracht. Beschul digingen is nog niet het iuiste woord want een beschuldiging is eerst echt wanneer zii on feiten is gebaseerd. De feiten in dit geval ziin echter nog al lerminst duidelijk. ..De Telex" insinueert meer dan zii beschuldigt en doet dit juist ingewikkeld en onduide lijk genoeg om sensationeel te kunnen ziin „De Kroniek" blijft niet achter en vraagt met vette koppen: „Zou Vor- rinlj Mussert vervangen?" Wil men er een politieke rel tegen de Fartii van den Ar beid van maken? Hiermede wil niet gezegd zijn. dat de pers er nu maar het zwijgen toe moet doen. Vooral niet nu het antwoord, dat Vorrink Zaterdag in 's Her togenbosch heeft gegeven, be vestigt, dat er iets aan de hand is, dat tot eiken priis opgehel derd moet worden. Vorrink zou zich bii Mever hebben aangeboden. Neen zegt Vorrink. Meyer is bii mij ge komen. Mever wilde het dag blad „Het Volk" hebben en arbeiders om voor zijn. Meyer's karretje, te spannen. Waarom heeft Vorrink daar over nooit iets gezegd? ORRINK is de ongeschre ven figuur van regee- ringseommissaris. Een nieuwe creatie van minister Schermerhorn. Volgens Vorrink wilde men Meyer maar niet pakken. Het Directoraat Generaal voor de Bijzondere Berechting kreeg van Vorrink een reprimande. Vorrink zeide. dat 'men op den slechten weg was door alsmaar met Meyer te „pra- ten" Waarom en door wie werd er met Meyer gesproken? En waarom mocht de buitenwe reld daar niets van weten? Vorrink riep vervolgens de hulp in van het Bureau Na tionale Veiligheid.1 Maar ook dit had geen resultaat. En toen. en toen....? Toen was Vorrink opgelucht te hooren van. een .journa list van Het Vriie Volk (neef je van Vorrink) en van een rechercheur, dat het aan deze kranige kerels was gelukt wat de rest van Nederland 'niet vermocht n l. het spoor van Mever te vinden En nu? Nu is het verhaal te mooi orti waar te ziin. Dit ant woord van Vorrink, het ligt er duimen dik op. behelst minder dan de helft van de waarheid in het geval Mever- Vorrink. dat nü eerst recht om opheldering schreeuwt. Voor de sensatie heeft Vor rink zelf gezorgd. Critiek op Engeland. Vervolgens kreeg de Russi sche vertegenwoordiger, Gro myko, het woord. Hij leverde critiek op de Britsche argu menten. dat er onvoldoende gegeverfc zijn voor een actie, en zeide, dat deze „formule" hem herinnerde aan Genève. Het voorstel, een commissie van onderzoek te benoemen, was dezelfde methode als werd gebruikt "ten tijde van de Ja- pansche agressie tegen Mand- sjoerije. Gromyko leverde een gedetailleerde en verbitterde critiek op de non-interventie- politiek van Engeland voor den oorlog, en hij zeide. dat Engeland een non-interventie- politiek voerde bij de Italiaan- sche agressie tegen Abessinië, de Duitsche en Italiaansche in terventie in den Spaanschen burgeroorlog, en de agressie van Hitier tegen Europa. De bewering, dat er „onvoldoende bewiiè" was, is gewoonlijk door Engeland gebruikt, aldus Gro myko. Een commissie van on derzoek naar het probleem- Franco zal slechts een herha- lii g zijn van de ongelukkige en bankroute methoden van het verleden". Gromyko verwierp het ar gument, dat het verbreken der diplomatieke betrekkingen Franco sterker zou maken. Naar aanleiding over bezorg de vragen inzake de mógelijk heid van burgeroorlog in Span je zeide hij: „Burgeroorlogen hebben in sommige landen niet altijd kwade gevolgen gehad". Hij verklaarde zich tegen het voorstel om een commissie sa men te stellen omdat zulks zoo wel op de openbare meening in de wereld als op de demo cratische krachten in Spanje zelf een negatief effect zouden hebben. De Nederlandsche afgevaar digde, Mr. E. N. van Kleffens, zeide hierop rustig, dat hij vóór de Australische resoluties zou stemmen. De zitting werd verdaagd to heden viif uur. Dit werd gedaan om de partijen in de gelegenheid te stellen tot over eenstemming te geraken over den uiteindelijken vorm det moties inzake de kwestie- Franco. ZWARE TREINBOTSING IN AMERIKA. De „Railroad Flyer", de „vlie gende spoortrein", is op plm. vijftig km. van Chicago in botsing gekomen met een an deren sneltrein. Voor zoover men kan nagaan zijn bij deze botsing een en veertig meh- schen gedood en tachtig ge wond, doch'men vreest, dat het doodental tot zestig zal stijgen. 't Koste hem 5 pond Niet zonder geheimzinnig heid snuffelde Frank Gillard, de bekende oorlogsverslag gever van de B.B.C., tiidens het bezoek, dat hij.met zeven zijngr collega's aan Amster dam bracht, in zijn portefeuil le en haalde daaruit een En- gelsche cheque ten hgclrage van vijf pond. „Dit heb ik nog nooit aan een verslaggever la ten zien", voegde hij er veel belovend aan toe en, de che que omkeerend, toonde hij de volgende daarop met inkt ge schreven woorden: „Als beta ling van een verloren wedden schap, die ik op 17 December 1944 met u heb afgesloten". Daaronder stond de handtee- kening van veldmaarschalk Montgomery. „Het was midden in het te genoffensief van de Duit- schers in de Ardennen',, ver klaarde Gillard. „Ik dineerde met Monty in diens hoofd kwartier in België en voor spelde hem. dat ondanks alle Duitsche vorderingen de oor log afgeloopen zou zijn vóór du cruiil ptrfV: ivrtiM achtte dit uitgesloten en toen ik hem voorstelde er een wed denschap van vijf pond over af te sluiten, ging hij hier on middellijk op in." Gillard heeft gewonnen, maar financieel voordeel zal hij er nooit van hebben. Hij wenscht de cheque, die voor hem een unieke herinnering aan zijn oorlogsloopbaan be- teekent, altijd te bewaren en kan hem dus niet inwisselen. Gisterenmiddag is Lord Louis Mountbatten op het vliegveld Kemajoran, bij Batavia, gearriveerd ten einde een tweedaagsch bezoek ie brengen aan Batavia en Bandoeng. De opperbevelheb ber zal jedere gelegenheid te baat nemen om het Britsche leger, de luchtmacht en de marine toe te spreken. Conferenties met Nederlanders en Republikeinen Onmiddellijk na zijn aan komst heeft Lord Louis een be zoek gebracht aan mr. N. S. Blom. die gedurende de afwe zigheid van dr. van Mook diens functie waarneemt. Met dezen heeft hij gedurende een half uur geconfereerd. Vervolgens heeft Mountbat ten een bezoek gebracht aan Luit.-Gen. Spoor, aen opperbe velhebber van hét Ned.-Indi- sche leger, met wien hij de lunch heeft gebruikt. Ook heeft hij gisterenavond ten huize van een vriend een onderhoud gehad met Sjahrir. Men is van oordeel, dat geen politieke kwesties zijn aange roerd, doch dat het onderhoud liep over: a> Het vermijden van bot singen tusschen Indonesiërs en dc strijdkrachten, die onder be vel van Mountbatten staan en b. De wenschelijkheid van de verzekering van de voedsel voorziening zonder invoer van levensmiddelen. Ten aanzien van de eerste kwestie hebben Mountbatten en Sjahrir elkaar mondeling de verzekering gegeven, dat zij met alle hun ter beschikking staande middelen gewapende botsingen zullen voorkomen. Over de kwestie van de ver dere terugtrekking van Britsche en Britsch-Indische troepen uit Java verneemt men, dat dit zal afhangen van het succes van de werkzaamheden met betrekking tot het wegvoeren van de Ja- panneezen uit het binnenland en van den uitslag van de po litieke besprekingen welke thans voortgang vinden, Mountbatten zal na zijn be zoek aan Bandoeng zich naar Sumatra begeven, teneinde de militaire eenheden aldaar te inspecteeren. GEEN VIS HM VOOR LUXEMBURG MEER NOODIG. Het Min. van Buitenl. Zaken deelt mede. dat met ingang van 1 Mei 1946 Nederlandsche onderdanen voor toelating in. doorreis door, of vertrek uit Luxembrue geen Luxemburg- sch visum meer zullen, behoe ven. evenals, omgekeerd. Lu- xemburgsche onderdanen van dien datum af zullen ziin vrij gesteld van het Nederlandsche visum voor toelating of door reis. Rommel nam deel aar complotten tegen Killer Dr. Hans von Gisevius. voor malig lid van den Duitsehen geheimen dienst, heeft giste ren ziin getuigenis ten gunste van Frick. voormalig Min. van Binnenl. Zaken, voortgezet. Hii vertelde o.m„ dat von Blom berg. de vroegere Duitsche opperbevelhebber, ziin rivaal in de liefde uit Duitschland verbande om te kunnen trou wen. Van Schacht zeide Gise vius o.a.. dat hii er bii ver schillende generaals en admi raals od aandrong „Duitsch land van dit regime van' ter reur" te bevrijden. Toen de verdediger van Schacht hem vroeg, waarom de vroegere Min. van Finan ciën de herbewapening finan cierde, antwoordde Gisevius: „Schacht heeft mij altijd ver teld, dat hij de herbewapening financieerde voor verdedigings doeleinden. Het Duitsche volk was overtuigd van de moge lijkheid van gevaar uit het Oosten." Goering werd door Gisevius beschreven als „afluisteraar van telefoongesprekken no. 1" in het Derde Rijk. „Hij wist meer dan wie ook, via het af luisteren van telefoongesprek ken, wat er gaande was", aldus Gisevius. Op een vraag, hoe hij. een aartsvijand van Hitler, met Schacht kon samenwerken, die toch een hooge post in Hitiers rijk bekleedde, zeide Gisevius: „Schacht hield ziin post on der het Nazi-regiem, omdat hij een patriot was, en ditzelfde HET DUITSCH OP DE SCHOLEN. Gedurende de bezetting heb ben de Duitschers een aantal maatregelen genomen o» het gebied van het Lager Onder wijs. Min. de Leeuw heeft thans een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend, om „„.S,I te doen. Zoo beoogt een dér artikelen een einde te maken aan de bijzondere plaats, die in jaren van de bezetting aan het onderwijs in Duitsche taal werd ingeruimd. Bii een besluit van 26 Augus tus 1942 werd daarbii ten min ste gedurende vier uren per week aan de scholen voor voortgezet gewoon lager on derwijs het onderwijs in de Duitsche taal, verplicht gesteld en tevens het onderwijs in de Fransche en Engelsche taal van het leerplan uitgesloten. Uiteraard kan deze toestand m de inmiddels gewijzigde om standigheden niet bestendigd blijven, aldus het wetsont werp. in elk geval zullen de vakken Fransch. Engelsch en Duitsch op gelijken voet moe ten worden behandeld. Een re geling. waarbij deze vakken ter keuze van de gemeente- en schoolbesturen aan het leer plan kunnen worden toege voegd. komt den minister b'-t meest aanbevelenswaardig voor CHURCHILL KOMT MET ZIJN ECHTGENOOTE. Winston Churchill zal bii zijn bezoek- aan Nederland, dat van 8 tot 12 Mei a.s. plaats vindt, vergezeld worden door zijn echtgenoote. Indien hii per vliegtuig oversteekt ligt het in zijn voornemen gebruik te ma- kén var. den gewonen K.L.M.- dienst. patriotisme leidde hem in de oppositie. Schacht was vol Duitsche en menschel i|ke idea len." Gisevius ging voort met te vertellen, hoe een groep van Schacht, die ondergronds voor d°n vrede werkte, haar activi teit tiidens den oorlog ten uit voer bracht. Gisevius verklaarde. dat veldmaarschalk Rommel deel genomen had in complotten tegen Hitier. Hij .-.telde voor, dat Hitier, Goering en Him- mler vermoord zouden wor den. VERKIEZINGEN IN POLEN. De Britsche ambassadeur in Polen heeft den Podischen vice- minister van Buitenl. Zaken, Modzielewski. een memoran dum overhandigd, waarin de Poolsche regeering wordt her innerd aan haar verschillende malen afgelegde verklaringen, dat spoedig vrije en geheime verkiezingen zouden worden gehouden. Er zijn redenen om aan te nemen, dat men in En geland ietwat geschokt is door recente berichten uit Polen over de'arrestatie van meer dan zestig leden van de Christelijk- socialistische partij, welke op 8 April j.l. zou zijn uitgevoerd. VERRASSING VOOR DEN GENERAAL Even voor het vertrek van een postvliegtuig op de lijn Germiston ^Transvaal) -Londen werd een vrouwe lijke verstekeinge ontdekt in een postzak, geadres seerd aan generaal Smuts, die op weg is naar Londen. De vrouw wilde voor me dische behandeling naar Londen en zei, dat haar komst „waarschijnlijk een verrassing voor den gene raal zou zijn geweest". LEIDEN. K.A.J.. DISTRICT LEIDEN. Kajotters, De plaatselijke Centrale Leiden van de Nederlandsche Katholieke Arbeiders beweging zal jullie een dezer dagen uit- noodigen tot het bijwonen van een voor lichtingsavond. welke gehouden wordt Donderdag 2 Mei a.s. 's avonds 8 uur in de foyer der Stadsgehoorzaal. A!s spreker zal optreden de Landelijke Voorzitter der Katholieke Arbeidersbe weging, de heer A. C. de Bruin, met als onderwerp: ..De Katholieke Arbei dersbeweging in nieuwe banen". Dit is een tweede avond van een se- e voorlichtingsavonden, welke deze centrale organiseert. Kajotters, dit actueele onderwerp tn de persoon van den heer de Bruin, vra gen zonder uitzondering om onze aan wezigheid. Immers de Katholieke Ar beidersbeweging is ook een deel van mi toonen, voor hetgeen zij voor ons nrtr- ben gedaan. Kajotters. Donderdag 2 foyer. Mei de OP PSYCHOLOGISCH ONDERZOEK HET CEW. ARBEIDSBUREAU. Een mensch die tevreden is in ziin arbeid, zal in de keuze van zijn beroep den goeden weg hebben ingeslagen. Helaas is het leger van ongeschool de en mislukte arbeiders' te groot; voor den wederopbouw van ons land is bet tekort aan geschoolde arbeidskrachten ontstellend. Velen staan nu op een kruispunt van weg^p. zonder hun arbeidsgeschiktheid tc kénnen, zonder een wegwijzer te zien. Aan 500 Leidsche arbeiders wordt thans de kans geboden door middel van een gcschikthcidsonderzoek door des kundigen. belangrijke aanwijzingen te krijgen voor hun toekomst. Voor circa 100 gegadigden is er nog gelegenheid mits zij dit spoedig doen zich hiervoor op te geven. Inlichtingen bij de betreffende bemid- delingsafdeeling van het Arbeidsbureau, Doezastraat 2a. 13 April j.l. waren op het Geweste lijk Arbeidsbureau 1432 werkloozen ge registreerd. waaronder 58 vrouwen. Bo vendien werken 3*7 arbeiders in den Dienst Uitvoering Werken. Aan 89 personen waaronder 16 vrou wen werd in de afgeloopen week een betrekking bezorgd. NUMMERTOE WIJZINGEN. Het Centraal Distributiekantoor dceit mede dat van 28 April t.m. 4 Mei num mercoupures zullen worden uitgereikt voor: versnaperingen 834. 835; suiker S-36; brooJ 837 (Am. bloem). 838 (luk bloem), 839 (reductie); bloein 840. 841; rijst 842; boter 843; margarine 844; vet 845: kaas 846. 847. 848; melk S4V, 850; vlcesch ontvangstbewijs met vlecschze- gels; "vleescliwarcn art. 52; aardappelen 851. 852eieren 79<>: (eieren rantsoen- bonnen art. 37); tabak 853, 854. 855. De toeslag bedraagt voor versnaperingen, bloem, rijst en tabak 50 pet., voor sui ker, boter, vet melk en vleeschwarcn 10 pet. De toewijzingen voor boter wor den uitgereikt op basis van vijfmaal, de toewijzingen voor margarine op basis van 0.4 '-.aal. de toewijzingen voor kaas op basis van 2 maal en de toewijzin gen voor vet op basis van V6 maal het aantal ingeleverde rantsoenen. Deze toewijzingen, behalve die voor mc-lk en aardappelen zijn geldig voor detaillisten van 5 t.m. 18 Mei. voor grossiers van 5 Mei t.m.' 1 Juni. De toewijzingen voor melk en aardappelen van 5 t.m. tl Mei. De toewijzingen S37 en 83S zijn Tceds in de week van 28 April t.m. 4 Mei geldig. De reductiebonnen zijn geldig van 28 April t.m. 25 Mei a v Grossiers in lu cifers ontvangen toewijzingen G 62G 63, C» 64 of G 65 op basis van 1 lA maal het aantal ingeleverde rantsoenen ver meerderd met 10 pet.

De Burcht | 1946 | | pagina 7