ANNEXATIE- 1ISÈBE Perzië blijft op de agenda In den KaieMos Enthousiaste ontvangst van.,.. Duitschen Generaal Van Kleffens 4oor Prof. dr. J.A. Veraart In een tweetal zeer waar dige artikelen heeft Drs. G. K. L. Zeegers „Het goed recht van annexatie" op mijn drie artikelen over annexatie geantwoord. Het spijt mij ten zeerste, dat hij er zóo weinig in- is geslaafd, mijn betoog te ontzenuwen. NIET de heer Zeegers niet in, dat hij en zijn vrienden moeten bewijzen, dat an nexatie van Duitsch grondge bied door Nederland moreel geoorloofd is? Ziet hij niet in, dat annexatie een uiterste mid del is, alleen geoorloofd, indien er geen ander middel is om de 'noodzakelijke schadeloos stelling te verkrijgen? Erkent hi- niet, dat hij dit dan heeft aan te toonen? Dat hi.i dan verder moet bewijzen, dat an nexatie de economische voor deden geeft, die met geen en kel ander, kleiner middel zyn te bereiken? Ziet hij ten slotte niet in, dat hij in dit alles niet is geslaagd? Ik moet verder gaan met het Sttellen van vragen. Kan de heer Zeegiers zjich afmaken van mijn „moreel betoog met de bewering, dat ik niets bewijs? Ontkent de heer Zeegers, dat annexatie de „geduchtste internationale machtsdaad" is? Dat in 1940 Nederland „geen enkelen ge- biedseisch aan Duitschland (had) te stellen"? Dat dus „het wegnemen van Duitsch gebied met of zonder Duit- sche bevolking" moreel altijd ongeoorloofd is tenzij in een geval van de uiterste noodzaak? Wat «is hier meer fP hpwiiwn nog afgezien - JJTT,» ï\Tdqktc.1" 11 l mT£i voor iedereen, die op de hoogte is van de fundamen tele beginselen van Recht en in dit geval Internationaal Recht? Is het niet hoogst ern stig. dat een katholiek zich on vervaard op den „Lebensraum" grondslag stelt en al deze mo- reele overwegingen, die ge meengoed moesten zijn van zich afschudt, er over heen loopt? De heer Zeegers ver- gunne mij een nieuwe excla matie: „Dit is onvergeeflijk! Een gestudeerd en katholiek- rechtelijk geschoold man .had dit aan de goedkoope demago gen moeten overlaten, die, he laas, ook ons katholieke volk zoo slecht over hun hoogste principes voorlichten. En dan spreekt de heer Zeegers van „appelleeren aan het senti ment". als onze diepst-redelijke moraalbeginselen aan de orde zijn! Liever springt mijn geachte tegenstander maar ineens over naar „den nuchteren kant" en gaat hij „op een zakelijke ma nier" (o, beginselen!) de an nexatie beschouwen. En dan decreteert hij, dat Duitschland het (natuurlijk!) noodzakelijk herstel niet zal kunnen doen in „concreet aanwijsbare goe deren". Hoe weet de Heer Zeegers dat? Houden wij eens vast aan de ongeveer twintig milliard, die genoemd zijn. (Vervolg pag. 5). Hij assisteerde bij 400 executies in België j~> ELGIë heeft dezer dagen voormalige Duitsche Weermacht met open armen ontvangen.... Deze generaal was priester en behoorde tot een Oosten- riiksche divisie van Hitler's leger. België heeft dezen Duit schen generaal hartelijk ver welkomd. Monseigneur Gramman. zoo heet hii. was hoofdaalmoe zenier met den rang van ge neraal in het Duitsche leger in Noord-Frankrijk en Bel gië. Hii wijdde zich geheel aan de verzorging van Belgi sche verzetsmannen, die door de Duitscbers ter dood waren veroordeeld, bezocht hen in de gevangenissen en bereidde hen voor op het einde. Voorts belastte hii zich met het uitvoeren der laatste wilsbeschikkingen van geëxe cuteerden. met brieven en boodschappen voor hun nabe staanden en vrienden. De ex-generaal-aalmoeze- nier is naar België gekomen om als getuige op te treden bii het proces tegen de beu len van Breendonck en om de familieleden der slacht offers nader in te lichten over het lot der patriotten, die tij dens de bezetting vermoord werden. Een correspondent van de ..Catholic Herald" had een onderhoud met Mgr. Gram man. Deze vertelde hem hoe hii stgebs de laatste nacht met de ter dood veroordeelden door bracht. Hii gaf hen steeds een officiëel papier, waarop zii hun laatsten groet en boodschap konden neerschii- ven. zonder gevaar dat deze gecensureerd werd. want Mgr Gramman kende de we gen waarlangs deze brieven ixx 1 verrel en der familie kon- «-7C-II TEOXTJCVxov.vhx dïv. Ver- zetter van den inhoud kennis nam. Hii bezorgde hen voorts cï- garetten. chocolade, bier en dergelijke kleinigheden, en verzorgde hen zoowel mate rieel als geestelijk. ..Het gebeurde vaak", aldus „deze Duitsche generaal-aal- „moezenier. „dat de mannen „zingend den dood ingingen. ...en nimmer heb ik er een „ontmoet, die vóór zijn dood „geblinddoekt wilde worden. „Door den omgang met uw „helden, is het mii alsof ik- „zelf Belgeworden ben. Ik „zal hen ncoit vergeten. Zij „beefden soms van koude en „ellende, maar nimmer v n „vrees. Zeer vele Duitsche of „ficieren spraken openliik „tegenover mii hun bewonde ring en eerbied uit over „deze patriotten." Mgr. Gramman woonde 400 executies van verzetsmannen bii. Vanzelfsprekend ondervond hii bi' het uitoefenen van ziin priesterlijke functie dikwijls tegenwerking van Duitsche officieren. Maar hii kende de Duitsche legerwetten op ziin duimpje en hii behoefde een onwillig officier maar te dreigen met aangifte bii de Staf om elke moeiliikheid. die hem in den weg werd ge legd. op te ruimen. Tijdens het getuigenverhoor te Meehelen. waar het proces tegen de beulen van Breen donck werd gevoerd, zeide Mgr. Gramman. dat het exe- cutie-peleton buitengewoon zenuwachtig was. waardoor hefslecht richtte, terwijl het ophangen der slachtoffers door de nervositeit der beu len een vreeselijke marteling werd. Het was Mgr. Gramman niet mogelijk bii deze ter- dood-veroordeeling volledige "geeateirpi.'S n leenen. terwijl hem dit. na een bevel van Gen. Falken hausen zelfs geheel verboden werd. „Geen enkele veroordeelde, of hii nu communist was. of Jood of Protestant, weigerde ooit mijn -hulp als vriend, wanneer ik hem als priester niet van dienst kon ziin." Met assistentie van vier priesters, die in Duitschland gevangen gezeten hadden, droeg Mgr. Gramman op 7 April in de kerk van O. L. Vrouw der Overwinning een plechtige H. Mis op voor de zielerust van al degenen, die tijdens den oorlog in België waren geëxecuteerd. Een ontzaggelijke menigte, met aan het boofd den rector der Leuvensche universiteit, begroette den Oostenrijkschen prelaat-ex-generaal-aalmoeze- nier. - heerschi groote activiteit in de broed drijven. Een kijkje in een broedma chine van 9000 eieren. Spakenburg's vloot kwam voor de eerste maal weer thuis met een zeer bevre digende vangst, naar schatting ongeveer 35000 pond paling. Na gerookt te zijn worden de palingen buiten gehangen. IN WASSENAAR na men 37 leden van de Kath. Volkspartij deel aan de Groslij sistem- ming, welke de te stel len candidaten en der- zelver volgorde voor de verkiezingen der leden van Provinciale Staten moet aanwij zen. Van deze 37 heeft een aantal ongetwij feld gedacht, dat men moest beginnen met nummer één van de lijst! Voeg daarbij de in vloed van het politiek advies en U hebt we derom gewezen naar een van de onwaar achtigheden der demo cratie. Want die leert ons, dat de afgevaar digden worden geko zen door het volk. HET KATHOLIEK Werkverband binnen de Partij van den Ar beid is in het het leven geroepen om te waken voor de Kath. begin selen in de pollitiek, nadat men eerst de be ginselpartij heeft ver loochend. En ziet, op de eerste landelijke bijeenkomst treedt. ...KoosVor- r i n k als spreker op. Waarschijnlijk tot zijn eigen verbazing, maar niet tot zijn ongenoe gen. Voor de Kath. be ginselen gaat men bij Koos in de leer! STEUNT de gealli eerde zaak door uit sluitend te schrijven met Perry Kroon Pen. Pen. Dit is de tekst van een advertentie in „De Stem van Nederland" van 20 April. Toen wij dit lazen zijn wij van vreugde opgesprongen en hebben wij ons aan stonds gemeld voor het lidmaatschap van de' Vereen iging van oud-illegale werkers. Al mijn oude pennen, door mijn zoontje zorgvuldig opgespaard, bewezen, dat ik gedu rende al de jaren der bezetting de geallieer de zaak had gesteund. Vele betrekkingen staan nu voor mij open De weg van den roem begint dikwijls bij het schijnbare toeval. He laas vermeld de ad vertentie niet of on der de geallieerde zaak ook de Russische zaak is begrepen. WAAROM een boe renjongen uit een dorp in den Amerikaan- schen Staat Texas van zijn tractor sprong om in Venraai te komen sneuvelen, was voor ons jarenlang .een pro bleem. Stel je voor dat een jongen uit Zoeter- woude het geweer schoudert om in Mexi co of in Alaska zijn leven te gaan offeren. Er ziin ook thans mil- lioenen Amerikanen die het nog niet be grijpen en die de na gedachtenis van Roo sevelt verguizen, wijl door diens „schuld" voor een dollar minder is te genieten. Maar nu begrijpen wij volkomen, dat de isolationisten het pleit moeten verliezen en waarom Truman na een aanvankelijke aar zeling de buitenland- sche politiek van zijn grooten voorganger heeft opgenomen. Want in een volgend conflict moet Amerika den eersten stoot op vangen of toebrengen. Een volgende oorlog immers is vanaf het eerste oogenblik een oorlog van de helft van de wereld, waarin Amerika het voor het zeggen heeft, tegen de rest. NU IN DRENTE olie wordt geboord, bestaat het gevaar, dat Rus land Overijsel onaf hankelijk verklaart. (De Stem van Neder land). 1 DE REIS van ,het prinselijk paar naar Scandinavië is een succes geweest. Wij hebben aan den plicht van dankbaarheid voor de ontvangen hulp voldaan en de Scandi navische volken gun nen ons oprecht en van harte het aller beste. Ieder gaat nu zijns weegs. Een ver dere toenadering tot West-Europa zou Rus land niet aangenaam zijn. Dat is blijkbaar de reden waarom de Scandinavische pers zich in meterslange kolommen overliep van sympathie en zich zoo aan de oppervlakte hield over de toekom stige verhouding met ons land. Hoeveel malen in het leven neemt men niet hartelijk afscheid van iemand die men nooit meer terugziet! WIJ ZATEN voor het eerst na zes jaar in den schouwburg en wel op de duurste plaats, die wij hadden kunnen veroveren door eerst in de rij te gaan staan voor een volgnummer en dan daarna met het volg nummer in de rij te gaan staan voor een plaatsbewijs. Daarna stonden wij in de rij om onzen jas en hoed af te geven, in de pau ze stonden wij in de rij voor een slechte kop koffie, na afloop der voorstelling ston den wij in de rij onzen jas en hoed terug te krijgen en daarna we derom in de rij om plaats in den tram te bemachtigen. Tijdens de voorstel ling konden wij het tooneel heel goed zien vanaf onze plaats van 6.; indien wij op den rand van den stoel ba lanceerden, waarbij wij met eenigen wee moed dachten aan de leege plaats bij den haard in zeker huis. Er zijn niet te veel menschen op de we reld, maar wij dachten aan de majesteit van de stilte op de Hooge Veluwe, waar nog zoo veel bouwgrond braak j ügt. Loopt Gromyko weg? In de gisteren gehouden ver gadering van den Veiligheids raad verzocht de Russische af gevaardigde Gromyko weder om de Perzische kwestie van de agenda af te voeren. „Het schijnt, dat sommi ge leden van den Veilig heidsraad de waarachtig heid van de Russische en, Perzische verklaringen be twijfelen. Sommige leden van den raad trachten tevergeefs de Perzische kwestie op de agenda te houden. Deze po gingen zijn tot mislukking gedoemd en zullen slechts hen schaden, die dit trach ten te doen, want zij pro- beeren het Handvest op te offeren om de gelegenheid te verschaffen Voor verdere discussies over het Perzi sche vraagstuk. Dit soort pogingen zou den de meest betreurens waardige gevolgen kunnen hebben", aldus Gromyko. De Amerikaansche gedele geerde, Stettinius, verklaarde dat hij zich tegen het voorstel van Gromyko verzette: de Australische gedelegeerde sloot zich hierbij aan. Sir Elexander Cadogan, de Britsche afgevaardigde, zeide, dat hij niets in het Handvest kon vinden dat zeide, dat de raad een aangelegenheid van de agenda moest afvoeren na dat beide partijen bij het ge ding die meening waren toege daan. „Het wil mij voorkomen dat dit een aangelegenheid is, die op de agenda moet blijven tot 6 Mei en wij hopen, dat de zaak dan gelukkig afgedaan kan worden", aldus Cadogan. De Nederlandsche gedele geerde verklaarde zktfi even eens tegen het voorstel tot het afvoeren van de kwestie van de agenda. Met negen tegen drie stem men werd Gromyko's voorstel afgewezen. Verklaring van Gromyko. Gromyko verklaarde hierop, dat de delegatie van de Sowjet- Unie het handhaven van de kwestie op de agenda van den Veiligheidsraad strijdig achtte met het Handvest. „De Sowjet- delegatie acht het daarom niet mogelijk deel te nemen aan de discussies over de Perzische kwestie in den Veiligheids raad". Gromyko verliet echter de vergadering niet voor deze werd verdaagd tot Donderdag 20 uur Ned. tijd. Het «succes» van den Veiligheidsraad „Peterborough" beschiift in de Daily Tlegraph den Nederlandschen afgevaar digde bij de Ver. Naties, van Kleffens. Hij schrijft, dat van Kleffens zonder twijfel het groote intel- lectueele succes van de laatste zitting van den Vei ligheidsraad is geweest.. „Zijn zuiver gevormde en beknopte zinnen geven van een merkwaardige beheer- sching van de Engelsche taal blijk. Met zijn smalle vingers tegen elkaar ge drukt en het hoofd een weinig opzij, luistert hij met een uitdrukking van verdraagzame geamuseerd heid naar de hakkelende pogingen van eemge van ziin collega's om hun stand punten uiteen te zetten.

De Burcht | 1946 | | pagina 6